Revaluatie over het algemeen heel gunstig ontvangen f KLANKBORD Nieuwe koersen na revaluatie gulden Vandaag conferentie van Kongo-leiders VAKANTIE NAAR BUITENLAND IETS GOEDKOPER NOG MEER ARRESTATIES BIJ HET NEDERLANDS BALLET DINSDAG 7 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 BELASTINGVERLAGING VINDT DOORGANG I)e revaluatie van de gulden in navolging van de mark is niet alleen onderwerp van gesprek geweest in de Nederlandse finan ciële wereld, maar in de regeringskringen van geheel Europa. Men was het er wel over eens dat de gulden ondergewaardeerd was, gezien bijvoorbeeld de overspanning op de arbeidsmarkt, de overbezetting van het produktieapparaat en de overschotten op de lopende rekening van de betalingsbalans, maar toch was de herwaardering een verrassing. De Oostenrijkse minister van financiën deelde mee, dat Oostenrijk het voorbeeld van Neder land en Duitsland niet zal volgen; van gezaghebbende kringen in Rome werd vernomen dat alle geruchten over een herwaar dering van de lire ongegrond zijn en hetzelfde zal het geval zijn met de Deense kroon en de Franse franc. België heeft geen parlement. Het huidige is ontbonden. Om constitutionele rede nen zou men niet tot herwaardering kunnen overgaan, nog afgezien van de „financiële bezwaren". De mark en de gulden zijn nominaal in de Verenigde Staten vaster komen te liggen. AAAAAl^lVvvv^AAAAAAAAAAA/vws/wvv^^A^vvvvvvv^A^^AAA^ Het Wereldgebeuren Aan het slot van de nationale manifestatie, welke het 'Neder landse volk maandag voor het paleis Huis ten Bosch in Den Haan heeft gehouden ter gelegenheid van het twaalf-en-een- half-jarig regeringsjubileum van HM. de Koningin, werd een défilé gehouden. Hierin liepen zes kinderen mee, die precies lwaalf-en-een-half jaar geleden, op 6 september J9J/8, geboren zijn. Zij worden hier door de koningin verwelkomd. De beslissing omtrent het al of niet doorgaan per 1 juli van de aange kondigde belastingverlaging in Ne derland zal volgens deskundige krin gen in Den Haag niet worden beïn vloed door het besluit tot revaluatie van de gulden. Daar de revaluatie echter ontspanning in de hand werkt, Uan deze maatregel in z.ekere zin gunstig werken op de beslissing tot net doorvoeren van belastingverla ging. Financiële experts in Nederland heb ben op de herwaardering gereageerd. In de jaarvergadering van de Ne derlandse Middenstandsbank heeft de voorzitter gisteren verklaard dat de ze stap van de regering een geluk kige maatregel is en een moedig be sluit. Mogelijk dat sommige onder delen van het bedrijfsleven met na me de scheepvaart en de luchtvaart, een nadelig effect sorteren, hier te genover staat dat de maatregel mede zal voorkomen dat de loonronden elkaar zullen opvolgen. De K.L.M. deelde mee dat wordt aan genomen dat de maatregel voor de luchtvaartmaatschappij nadelig zal zijn. Het komt erop neer dat de Duitse en Nederlandse tarieven met 4.75 procent zullen worden verlaagd. Het reizen naar het buitenland wordt goedkoper en hiervan zal dus weer een stimulerende werking uitgaan, aldus de K.L.M.-directie. Export ..Ik geloof dat het een verstandige maatregel is van de regering om Duitsland te volgen", aldus mr. F. J. van Thiel, voorzitter van het Ver bond van Katholieke Werkgevers en lid van de Tweede Kamer. Niettemin was mr.' Van Thiel ervan overtuigd dat de revaluatie moeilijkheden zal opleveren voor onze export. Hij was voorts van mening dat de spanning op de arbeidsmarkt wel het voor naamste motief van de regering zal zijn geweest om Duitsland te volgen en dat het besluit weloverwogen is genomen. De directie van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd gaf gistermiddag als haar mening dat de revaluatie ,,voor het ogenblik bepaald geen voordeel is". Misschien staat daar tegenover een verbetering in het la dingsaanbod en in zo'n situatie is de vijf procent gauw achterhaald, aldus de Lloyd. Welke invloed de herwaardering zal hebben op de export van land bouw- en tuinbouwprodukteu naar andere landen dan Duitsland konden Haagse deskundigen gisteren nog niet becijferen. De export zou moei lijker kunnen worden. Prijsdaling Ook menen de deskundige kringen dat er geen spectaculaire prijsdaling is te verwachten. Economische za ken zal wel rekening houden met de nieuwe situatie en er zal een mati gende invloed uitgaan op het prijs niveau. Het Surinaamse ministerie van fi nanciën heeft bekendgemaakt dat met het oog op de structuur van de Surinaamse betalingsbalans en de Surinaamse exportbelangen, vermoe delijk geen herwaardering van dfe Su rinaamse valuta zal volgen. In Nederlandse effectenkringen is men vrij algemeen, van oordeel dat ei1 aanbod van het buitenland kan worden verwacht. Men vermoedt dat de door de Nederlandse regering ge nomen maatregel ter beurze zal worden gerealiseerd in de vijf pro cent winst. Vrees voor nadelige gevolgen daar entegen vindt men in de Duitse scheepsbouwnijverheid en scheep vaartwereld. De president-directeur van de scheepswerf Howaldtwerke, de heer Scehecker, schreef gisteren in Die Welt, dat het in de toekomst BEEN. Er zijn van die mensen die nergens een heen in zien, zelfs niet in een been. Want uit Parijs verne men wij dat de ex-politieman Ernest Carrère zijn vrouw heeft aange klaagd omdat zij aan zijn houten heen had zitten knoeien. Ernest daalde dezer dagen op een ochtend de trap af, toen hij in de gaten kreeg dat zijn houten onder daan zachtjes doorboog. Daar moest hij uiteraard bet zijne van weten en met politionele blik onderzocht hij de stelt. En jawel hoor, onderaan, vlak bij de (houten) enkel, was het been op een klein stukje na doorge zaagd. Zijn advocaat sprak van „gevaarlij ke sabotage", maar mevrouw Car rère blijft ontkennen, dat zij er de hand, of liever de zaag in heeft ge had. moeilijker en wellicht onmogelijk zal zijn buitenlandse opdrachten te verkrijgen. De Nederlandse directeur van het Internationaal Monetair Fonds, oud minister P. Lieftinck, rechtvaardig de in een inderhaast opgestelde verklaring de Nederlandse maatre gel. Vakantie Eén van de ln het licht van het voor de deur staande toeristenseizoen bepaaldelijk niet onbelangrijke ge-' volgen van het feit, dat de Neder landse gulden ten opzichte van alle valuta -(behalve de mark) meer waard is geworden, is dat vakantie voor de Nederlandse toerist in het buitenland wat goedkoper wordt. Daarentegen wordt het voor niet- Dnitse buitenlandse toeristen in Ne derland wat duurder, en hoewel Ne derland voor de meeste buitenlandse toeristen toch nog wel een goedkoop toeristenland blijft, zal dit op het toerisme naar Nederland toch wel een remmende werking hebben in het komende seizoen. Na de revaluatie van de Nederlandse gulden zijn de koersen onge veer als volgt: oude Engelse pond Amerikaanse dollar Canadesedollar Franse frank (100) Belgische frank (100) Zwitserse kroon (100) Zwitserse frank (100) Italiaanse lire (10.000,) Oost-Schilling (100) 10,50 -—10.60 3,77 3,81 3,82%— 3,87 76,30—76,80 7,37— 7,42 73,00—74,00 87,45-—87,95 60.00—62.00 14,57%—14,67% nieuwe 0.00—10,09 3,60-- 3.64 3,64— 3,70 72.67—73,14 7,02— 7,17 69,53-^70,48 S3.29—83,87 57,15—59.05 13.S7—13,98 V*VWVN*WWWWV*WvWWVWVNWW<AVW*/VVVVAWW Twee jongens stalen in Venlo 31 bromfietsen De politie te Venlo heeft maandag aangehouden de 14-jarige J. A. en de 15-jarige C. B. beiden uit Venlo die zich aan een lange reeks van diefstallen hebben schuldig gemaakt en bovendien vanaf november Aan het vorig jaar 31 bromfietsen hebben weggenomen. Met deze bromfietsen, waarvan ze vaak spiegels en andere opvallende voorwerpen afrukten om ze onher kenbaar te maken, gingen ze toeren om ze daar na elders vaak ernstig be schadigd weg te werpen. De meeste van deze bromfietsen zijn opge spoord. Scholier verongelukt In de Stationsstraat ln Apeldoorn is maandag de 14-jarige scholier R. van der Stap bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Komende van school, reed de jongen met zijn fiets naast een vriend. Plotseling raakte hij met zijn trapper het voorwiel van de fiets van zijn vriend. Als gevolg hiervan kwam hij te vallen. Op dat moment passeerde een zware vracht auto. De jongen werd overreden en liep zware inwendige kneuzingen op. Tijdens het vervoer naar een zie kenhuis is hij overleden. Bekentenis in zaak Peugeot De 20-jarige Roland de Beaufort, zoon van een bankier en een van de vier verdachten in de ontvoeringszaak Peugeot, die zondag te Tiiviers de Courtes zijn aangehouden, heeft be kend dat het briefje waarin losgeld werd gevraagd voor de ontvoerde Eric Peugeot, was getikt op zijn schrijfmachine. In totaal worden thans zes verdachten vastgehouden. Behalve de vier te Triviers dè Courtes zijrt nog twee an deren aangehouden in een skihotel te Mcgeve, een wintersportplaats. Opvolger ds. Zandt in Tweede Kamer Als opvolger van wijlen ds. Zandt (s.g.p.) komt als lid der Tweede Ka mer in aanmerking ds. P. J. Dors man tc Staphorst. Slechts één van de 1500 kuikens uit de vlammen Door onbekende oorzaak is maandag brand uitgebroken in de kuikenmes- terij van de landbouwer B. van Meyel in het gehucht Merselo bij de ge meente Venraaij. Van de 1500 kui kens die in het hok vertoefden, bleef er slechts 1 gespaard. Het diertje was in een muuröpening weggekropen waar de vlammen het niet konden be reiken en zodoende heeft het zijn leven weten te redden. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllilllOI! FRAAI LENTEWEER 1 (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur steeg gister- middag in Zeeland tot 13 14 graden en in oostelijk Brabant werd 19 graden Celsius ge- meten. Dit zijn voor de eerste s helft van maart zeer hoge temperaturen. Het hoge-druk- gebied weet boven West- en Midden-Europa stand te hou- den. Een zwak front trekt in zuidoostelijke richting over de Noordzee en kan tijdelijk s iets meer bewolking brengen, n maar overigens houdt het weer een bijzonder gunstig karakter. Het eerste kievitsei n van dit jaar, dat zaterdag op H de Veluwe werd gevonden, was 1§ record-vroeg. Tot nu toe was de vroegste datum dit over een periode van 60 jaar 8 maart (1959). iliiniiiiiiffliili!iiiiinninniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!y!iiiiiiiiiiiiniiiiii,,f,,|iiiil WACHTEN IS OP GIZENGA Jachthoorns schalden bij openingsceremonie De opgeschorte conferentie van Kongolese politieke leiders te Tananarive op Madagascar, zal nu definitief dinsdag beginnen en er zijn aanwijzigingen dat tenminste president Tsjombe van Katanga een verzoenend gebaar jegens de U.N.O. zal maken en een belangrijke stap zal nemen t.a.v. de kwestie der Belgische technici in Kongo. De conferentie zou maandagmid dag beginnen, maar de „grote zeven" van Kongo besloten tot uitstel tot beden, om de „Loe- moembïst" Gizenga gelegenheid te geven mee te doen. Tot bet uitstel werd besloten nog voor de U.N.O.-vertegenwoordiger Dayal telegrafisch aan de pre mier in Leopoldstad, Heo, om uitstel vroeg. Het was in Tana narive nog niet bekend wan neer Gizenga zou arriveren, doch uit de omgeving van de Kataugese delegatie werd ver nomen dat Dayal aan Gizenga misschien een U.N.O.-vIïegtuïg ter beschikkhig zou stellen. Jachthoorns schalden maandagmor gen over de heuvels van Tananarive toen president Pliilibcrt Tsiranana van Madagascar Gods zegen af smeekte over de conferentie van Kongolese politieke leiders, „waar van de vrede in Afrika en de hoop op wereldvrede afhangt". Aan de rij van kongolese politicie, tot wie de president zijn woord van welkom richtte, ontbrak de Loemoembist An- toine Gizenga. De zaal van het pre sidentiële paleis waarin Tsiranana zijn rede uitsprak, was gedrapeerd met de vlag van Madagascar. President Joseph Kusavoeboe van Kongo arriveerde op de plaats van de conferentie minder dan twee uur na zijn aankomst per vliegtuig uit Leopoldstad. Hij had de reis gemaakt via de hoofdstad van Katanga, Eli- zabethstad. De wagen waarin Kasa- voeboe voorreed, droeg als enige een nationaal herkenningsteken, de met gele sterren bespikkelde vlag van de republiek Kongo. De president van de afgescheiden Kongolese provincie Katanga, Moise Tsjombe, arriveerde in een auto waaraan elk herkenningsteken ont brak. Hij kwam van de woning die de president van Madagascar hem beschikking heeft gesteld. Het huis tijdens z'n verblijf in Tananarive ter draagt de naam Mahazaarivo' het geen betekent („huis van goed ge luk". Matadi In zijn rede tot de gedelegeerden zei Tsiranana dat Antoinde Gi zenga had toegezegd te zullen komen. „Meer weten wij niet". Hij stelde de leider van de afdeling Leopold stad van de Loemoembistisehe na tionale Kongolese beweging. Ata- mitato, als „vertegenwoordiger George Formby overleden De Engelse filmkomiek George I'ormby is maandag, 56 jaar oud, iu Preston, Noord-Engeland. overleden. Formby kreeg 22 februari een hart aanval. Het afgelopen weekeinde mocht hij voor de eerste maal zijn bed verlaten. Hij kreeg een tweede, dodelijke aanval tijdens een bezoek van zijn verloofde, Patricia Howson. Belgisch koningspaar naar Frankrijk Koning Boudewijn en koningin Fa- biola zullen van 24 tot 27 mei een staatsïebezoek aan Frankrijk bren gen, zo heeft het koninklijk paleis bekendgemaakt. Oorspronkelijk was bepaald dat Bou dewijn Frankrijk eind vorig jaar zou bezoeken, doch die reis werd uitge steld in verhand met zijn verloving met Dona Fabiola in september. Mo menteel bevindt het koninklijk paar zich in Spanje, om de door dé Belgi sche stakingsgolf onderbroken witte broodsweken voort te zetten. pillllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Dronken man bijt duif de kop af M Een zonderlinge weddenschap vond plaats in een café te Ven- n ray, waar enige jongelui vertoefden die stevig hadden gedronken. Plotseling haalde één der bezoekers een duif te- voorschijn en loofde-een rondje M uit als iemand de vogel de kop m durfde afbijten. Er bleek wer- kelijk een der aangeschoten be- zoekers tot dit barbaarse staal- H tje in staat en hij beet de duif radicaal de kop af. De rijkspoli- H tie die gistermorgen een en an- der ter ore kwam, stelt nu een onderzoek in. llllllllllillllilllllllllllllllllillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllülll De gedelegeerden zitten tegenover elkaar aan een lange tafel. Tsirana na alleen aan een kant. Kasavoeboe, de leider van Zuid-Kasai Albert Ka- lonji, en de minister van binnenland se zaken van de regering-Beo. Jean Bolikango. zitten van aangezicht tot aangezicht met Tsjombe en Amitato. Het hoofdkwartier van het Canadese leger in Ottawa heeft bericht gekre gen, dat acht van de negen leden van de Canadese verbindingsdienst die na een aanval van Kongolese mi litairen op hun post in Matadi wer den vermist, „betrekkelijk onge deerd" in Leopoldstad zijn aangeko men. Van het lot van de negende Canadees is niets bekend. De betrokken militairen waren met leden van de Soedanese verbindings dienst in een villa in de havenstad Matadi gelegerd voor het onderhou den van een radioverbinding ten be hoeve van de V.N., toen hun post za terdag door Kongolese troepen werd aangevallen. Geen televisie De zich altijd van zijn belangrijk heid bewuste Duitse minister van economische zaken, profes- j sor Ludwig Erhard, heeft zondag de herwaardering van de Duitse mark bekendgemaakt. Vrljdagmidadg was I het Duitse kabinet vrij plotseling bij eengekomen. maar er werd meege deeld dat men wilde spreken over de I televisie. Duitsland neeft namelijk ook te maken met voor- en tegen- i standers van een tweede televisienet, al of niet met reclame, en zelfs Ade- naucr persoonlijk speelt een leidende rol in de Duitse t.v. Er is in deze I vergadering van Duitse ministers niet over de t.v. gepraat, maar. naar wordt aangenomen, is direct gespr o ken over de revaluatie van de mark. Toen vrijdagavond de. ministers naar huis gingen, wist Duitsland niets van een koersverandering van de mark. Tol hoe lang had men de beslissing willen geheim houden? Zeker nog enkele dagen, naar in Bonn verluidt. Maar de Duitse financiële experts waren blijkbaar „getipt", want za terdagmorgen vroeg waren er al va ge geruchten. Om tien uur kwam za terdagmorgen de officiële bevesti ging al of niet onder druk van het uitgelekte geheim en de geld handel werd stopgezet om speculaties te voorkomen. Zondagmiddag traden Erhard en Etzel, minister resp. van economische zaken en van financiën, voor het internationale persforum in Bonn om hun plannen toe te lichten. De minister ontkende op deze persconferentie dat Duitsland tot herwaardering was overge gaan onder druk van Amerika. ..Ik geef U mijn woord van eer, dat dit niet het geval is geweest", zei hij tegen één der journalisten, die het had gewaagd deze veronderstelling te opperen. Erhard, die op het oog gemoedelijk-dikke Duitser, maar in wezen de keiharde financier en eco noom pur sang, stelde dat de reva luatie noodzakelijk was geworden, doordat de vakbonden die een jaar geleden nog tevreden waren geweest niet loonsverhogingen van vijf tot zes procent, dit jaar reeds tieh tot twaalf procent verhoging hadden ge- eist. „Het doel van deze maatregel is. ..aldus zijn officiële verklaring, „de koopkracht van de Duitse mark te versterken en de stabiliteit van het prijspeil der prijzen in Duitsland te waarborgen. De loopbaan van Erhard is even grillig als de koerswaarde van de mark sinds 1914. Aanvanke lijk was de jonge Ludwig voorbe stemd om in Fürth bij Neurenberg zijn vader als textielhandelaar op te volgen. Een verwonding in dc twee de wereldoorlog was er oorzaak van dat hij zich voor het middelbare- sehooldiploma ging bekwamen en la ter handelswetenschappen ging be studeren. In Frankfurt werd de exac te studie voltooid met bedrijfshuïs- houdkunde en economie. Het duurde niet lang meer of de leiding van het Duitse instituut voor economische onderzoekingen Th et betrekking tot Duitse pródukten (het kan niet Duit ser) verzocht de jonge Erhard de di rectie te komen versterken. In het begin van het Hitler-tijdperk schreef Erhard artikelen tegen de dwaze eco nomie-politiek van het derde rijk, maar al spoedig dook hij onder in zijn werk. Blijkbaar een mislukte carrière, want de nazi's spraken nooit over de econoom met rechts politieke ideeën en daarbij streng protestant. Het einde van de tweede wereld oorlog betekende het begin van de politieke loopbaan van Er hard, eindigend met één van de be langrijkste portefeuilles, die van eco nomische zaken. Twee jaar geleden werd hij de serieuste kandidaat als opvolger van dc president genoemd, maar dat liep uit op een ruzie tussen de bondskanselier en de kroonprins. Weliswaar werd die zaak bijgelegd, maar over een opvolging door Er hard werd niet meer gesproken. Er was een eenvoudiger oplossing: Ade nauer bleef weer zitten, en Erhard bleef minister. Eén van zijn belangrijkste beslissin gen van zijn loopbaan is zaterdag bekendgemaakt. Ondanks de tegen stand van de Duitse scheepsbouwnij verheid en de heren van de scheep- vaartwereld, die (zoals één hunner maandag schreef) „acute moeilijk heden zullen krijgen" heeft Erhard zijn voorstel erdoor gekregen. Ne derland volgde Duitsland: het schijnt dat andere landen dit voorbeeld wil len volgen. Duitsland geeft dus weer in vele zaken de toon aan. WINKELDIEF STAL-AFFAIRE Bestuur zal zich beraden over positie artiesten Nadat vorige week vijf danseressen Aan het Nederlands Ballet en twee dansers zijn gearresteerd onder A'er- denking van liet plegen van Avinkel- diefstaïlen door het gehele land, zijn in het afgelopen weekeinde opnieuw drie arrestaties A-erricht van een jongeman (17 jaar) en tAvee jonge meisjes. Ook zij Avorden verdacht van winkeldiefstallen, die verband honden met de diefstallen. Avaarvoor de eerder aangehouden meisjes Aver- den gearresteerd. Intussen kon de Haagse politie over deze gehele zaak nog geen enkele nadere mededeling doen, zulks, naar werd gezegd, in het belang van het onderzoek. Men hoopte echter dit dinsdag' te kunnen doen. De artistiek leidster van het Nederlands Ballet, mevrouw Sonia Gaskell, heeft ver klaard. diep geschokt te gijn door deze affaire en niet te hegjjjpen hoe dit alles mogelijk is geweest. Het bestuur A'an 't Ne.dp.r-lpprig Ballet zou zich beraden over de &vea£uele maat regelen die dienen te AvorBen geno men en de consequenties A'oor de bee trokken artiesten. LUDWIG ERHARI) ....niet onder druk.... Gevechten in Honduras In 'u hevig gevecht tussen leden A an de burgerwacht en de strijdkrachten van Honduras in de nacht A'an zater dag op zondag zijn vervolgens de eer ste berichten negen mensen om het leven gekomen en zes ernstig ge wond. Het geveelit deed zich voor in Gracias, een plaats in lu-t westen Aan het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9