Beleid bij Kon. Mij. „De Schelde" door aandeelhouders goedgekeurd BILT Zeeuwse Almanak Afscheid van ir. en ir. H. C. C. Kapsenberg Wesseling KRAPPE PARKEERRUIMTE IN DISHOEK NOG KRAPPER lijfje IN GOES IS NU VERENIGING VOOR BEDRIJFSOVERLEG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N '1 DINSDAG 7 MAART 1961 DIVIDEND 12 EN 12% Nieuwe directeur benoemd Maandag j.l. werden te Vlissin- gen gehouden de vergaderingen van de aandeelhouders der N.V. Kon. Mij „De Schelde" en de N.V. Nationaal Bezit van aan delen Koninklijke Maatschap pij „De Schelde". De jaarstuk ken over 1960 werden onge wijzigd en niet algemene stem men goedgekeurd en conform het voorstel van directie en coiiimissarissen werd het divi dend bepaald op 12% voor de Kon. Mij De Schelde en 12^% voor de N.V. Nationaal Bezit. Ir. J. C. L. Smit. die aan de beurt van aftreden was als commissaris van „De Schelde" en lid van de raad van behéer N.V. Nationaal Bezit werd bij acclamatie herkozen. Aan jr. C. Kapsenberg, directiélid van „De Schelde" werd ontslag ver leend in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij zal in verband met de uitvoering van de Sloeplannen nog als adviseur aan de onderneming vérbonden blij ven. Ir, H. C. Wesseling kreeg op zijn verzoek ontslag als commissaris van de N.V, „De Schelde" en lid'raad van beheer N.V. Nationaal Bezit. Hem werd dankgezegd voor de vele belangrijke diensten gedurende een lange reeks van jaren bewezen aan de beide maatschappijen. Als opvolger van ir. C. Kapsenberg werd tot directielid van De Schelde met ingang van 1 april a.s. benoemd ir. .T. H. Mulock Houwer, thans on derdirecteur. Waardering Mr. J. Kroese. d!è dè vergadering van aandeelhouders presideerde, richtte hartelijke woorden van waardèring tót ir. Wesseling, die Advertentie) nieuw RATTEN- PASTA MUIZÉlM VLOKKEN V v ROEIT ZÉ'GENADELOOS UIT met zijn levendige geest en scherpe kritiek veel bijdroeg tot de besluit vorming in het college van commis sarissen. Nimmer aflatend verdedig de hij de belangen van „De Schelde Zich wendend tot de aftredende di recteur ir. C. Kapsenberg. verklaarde de heer Kroese niet te willen opsom men wat de heer Kapsenberg in 40 jaren voor „De Schelde" had ver richt, ook al zou dat een imposante opsomming zijn. Spr. noemde de heer Kapsenberg een geboren con structeur en als hoogtepunt wees hij aan dé constructie van de machines voor de Willem Ruys en de opzet van de tandwielkastenfabriek. Het is aangenaam te welen, aldus de heer Kroese, dat er nog een geeste lijke en stoffelijke band zal bestaan nu de heer Kapsenberg als adviseur aanblijft. Spr. eindigde niet zijn warme waardering en erkentelijk heid uit te spreken voor het werk van de scheidende directeur. Ir. Kroese heette de nieuwe direc teur ir. J. H. Mulock Houwer van harte welkom. Hij had reeds de lei ding bij de heroriëntatie in de ma chinefabriek en spr. wenste hem allé succes toe in zijn nieuwe functie. De heren Wesseling, Kapsenberg en Mulock Houwer spraken woorden van dank. waarbij hartelijk applaus weerklonk. Sloeplannen Als inleiding tof de rondvraag lileld de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Schelde-directie, een korte voor dracht over de plannen voor het stichten van een reparatiewerf aan het Zuid-Sloe. Aan de hand van drie kaarten zette hij uiteen, waarom „De Schelde" een nieuw terrein aan het Zuid-Sloe no dig heeft en waarom de uitbreiding niet in de stad Vllssingen tot stand gebracht kon worden. Een gunstige samenwerking; met de waterstaat bleek voor het Zuid-Sloe mogelijk. Er komt hu aan het ZUid- Sloe een haveningang tussen twee oevervastleggingen en daarachter wordt een havenbekken aangelegd. Het terrein is zodanig gekozen, dat er zowel een reparatie- als een nieuwbouwbedrijf gevestigd kan worden. Ook zal er nog plaats zijn voor andere bedrijven. Ih de eerste fase, die in 1963 gereed moet zijn, zullen door „De Schelde" twee grote reparatiedokken alsmede een haven in gebruik worden geno men. Op een vraag van een der aandeel houders deelde de heer Hupkes nog mede. dat hij in de voorziening van nieuw personeel wel mogelijk heden zag. Bij een optimistische schatting zou men voor de werf aan het Zuid-Sloe 500 a 600 man nieuw personeel nodig hebben. Bij een uiterst pessimistische schat ting zou men kunnen stellen, dat er geen nieuw personeel beschikbaar is en dat men met de te Vlisslngen aanwezige mensen de Sloewerf gaande moet houden bijvoorbeeld door beperking van de nieuwbouw. Wat de werkvoorziening betreft, merkte dé heer Hupkep op, dat De Schelde thans slechts ongeveer 20 van het reparatiewerk kan uitvoe ren, waarvoor „De Schelde" aanvra gen krijgt. De gulden Bij de rondvraag werd nog geïnfor meerd naar de revaluatie van de gulden en de betekenis van die re valuatie voor „De Schelde". De lieer Hupkes meende, dat do revaluatie voor „De Schelde" als exportbedrijf eerder een handicap dan een voor deel zou betekenen. In elk geval moet Nederland nu bijzonder voor zichtig worden door niet andere maatregelen de produktïekosten nog verder op te voeren. Daarna sluiting. (Slot van pag. 1 (links en rechts) van de duinover gang Dishoek liggen verboden terrein zijn voöt naar parkeerruimte zoekënde'toeristen, verwacht men In Dishoek grote verkeersmoeilijkhe den. Een ieder, die daar toerismebelan- gen heeft liggen, Is het er over eens: er zal een enorme verkeersopstop ping komen en de smalle wegen zul len volkomen geblokkeerd worden door wachtende auto's, die in de fuik zijn doodgelopen. VAN TOT SFEERVOL. Terwijl het in de winkelstraten van Sluis zondagmiddag een drukte van belang was met „vroege" toeristen en inwoners, die allemaal de zon op zochten, heerste achter de zware deuren van do gothisclie raadzaal in het Belfort weldadige rust. In de ze sfeervolle omgeving trad het Zeeuws Kamermuziekgezelschap op. dat haar concert tot een evenement maakte. Het departement Sluis- Aardenburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had het initiatief tot dit bijzondere concert genomen. Het gemeentebestuur van Sluis fungeerde als gastheer en bur gemeester P. F. van Hootegem wond er in eeh inleidend toespraak je geen doekjes om, dat men met de ze cultuur verzorgende taak bijzon der was ingenomen. Hij vond, dat de raadzaal zich voor een dergelijk concert uitstekend leent. Zijn woorden werden dan ook kort daarop bewaarheid, toen het Zeeuws Kamermuziekgezelschap be gon met de afwerking van zijn pro gramma. Een bijzondere attractie in HEDENDAAGS Waar de ouderen toch nog altijd een beetje met open mond het wonder beziendat teevee genaamd wérd, past de jeugd zich vlot en vaardig aan. Heel begrijpelijk overigens, want wat voor ons nog nieuw is, krijgen de kinderen als het ware met de pap lepel ingegoten. Ze toeten niet beter of-hèt hoort zo. Dat ondervonden oma en de. ouwelui van Keesje, drié jaar oud, in Middel burg nog onlangs. Keesje had met veel belangstelling de verrichtingen van zo'n wilde, rock 'n rollbalkende gitaar jon gen op het scherm gezien en minstens twee dagen lang gaf hij er een voortreffelijke imitatie van. Jé kon hem dan in kamer of keuken aantreffen, viet driftig bewegende knuistjes doende Qlof ie een gitaar bespeelde en er bovendien bij zingend. Nou ja. zingen hij brulde wat, maar dat deed die echte" van de teevee tenslotte bok. Totdat oma hem op een gegeven genblik aantrof, ter wijl hij volstond met de gitaarimita tie. Zingen was er niet bij. „Waarom zing je nietf", vroeg oma verwon derd, waarop Keesje prompt een zui- vór televisie-technisch verantwoorde verklaring aflegde. ,.'t Geluid is uitgevallen", sprak htj teer hedendaags deze historisch# omgeving was het oude spinet van de gemeente Oost burg, dat Jo Ivens bespeelde in plaats van de aangekondigde piano- werlcjes. Annie van Zweden moést verstek laten gaan en zij werd ver- vagnen dooi- Cor de la Bije. Met Jan Wisse sr. bespeelde hij de violen. Verder werd meegewerkt door Jan van Es (altviool), Jan Wisse jr. (cel lo), Henk van der Vliet (fluit). Cees van den Berg (hobo) en Henk de Wit sr. (fagot). De voorzittérvan,,'t Nut", ds. L. S. Blom uit Aardèn- burg, sprak in zijn slotwoord al over een herhaling OP HET SCHERM. Brouwershnvenarén met een t.v.- inast op hét dak van lihn huis zulleti aahstaahde zondagavond een stadgenoot op het scherm bo zig kunert zien: de heer I*. H. J. Everwijn komt dan uit in het quiz-programma van Lou van Burg „Een kwartje per seconde". Het gaat hier zelfs al om een heróptreden. En dat i9 voor een deel te danken aan de vele „sup porters" die een briefkaart naar de betreffende «inroep liebbeh verzonden. FILIAAL. De Boerenleenbank van Lewedorp krijgt een „filiaal" in Goes. De bank krijgt dus een tweede vestiging. Et- is in de Ganzestad al een pand aan gekocht. Wanneer daar mee een ver bouwing eenmaal de nodige voorzie ningen zijn aangebracht, zal het ge bouw in gebruik worden genomen. VERHARDING. In Zaamslag is men bcgónnéh mét de verharding; het zuidelijke deel van de Puntstraat wordt daar onder handen genomen. Er is al een nieu we riolering gelegd en het wegdek zal binnenkort met klinkers wot'den bestraat. Bovendien wordt een trot toir aangelegdIn het uitbrei dingsplan aan dé andere zijde van het dorp bakenen roodwitte afslui tingen in de volkstuihtjes de plaats af, waar dé nléüvVe tweede straat in dit dorpsgedeelte zal ko men. TITELS. De heer J. Martens uit Sas van Gent is voor dit jaar de koning van de Axelsé sChutterssoclëteit. Op de tra ditionele schletïng voor deze titel wist hij het zover te brengen. Bo vendien bracht hij de titel „tweede minister" op zijn naam door de tweede zijvogel neer te knallen. De heer P. II. Westvecr uit Axel haalde de eefSte Zijvogei naar béneden: „eerste minister". Het gaat hier 'om enkele terreintjes van naar schatting dertig bij dertig meter. Twee liggen er aan de voet van de duinovergang en één enkele honderden meters noordelijker. In middels staat het al vast, dat er nog nöordelijllcer dicht bij de grens van Biggckerke nog een duinover gang met parkeerruimte moet ko men maar de verwachting is dat dit de situatie bij Dishoek Vrijwel niet zal ontlasten. Deze duinovergang zal namelijk dit jaar niet gereedkomen en ieder seizoen neemt het toerisme naar de Walehersè duinstrook zien derogen toe. Suggestie Oolc de héér P. Kas, directeur van de waterleidingmaatschappij Mid- dén-Zecland, heeft begrip voor de problemen van het toenemend toe risme op Walcheren. „Maar het ge vaar van verontreiniging van het drinkwater door olie en benzine is zeer reëel", voegt hij er aan toe. „en daarom moest dit besluit genomen worden". Met klem verzekerde hij, dat de waterleidingmaatschappij de wingebieden bij Dishoek beslist no dig heeft vooi' de watervoorziening van Walcheren. In welke verhouding de omstreden „bronterreintjes" lig gen tot het totale wingebied, kon hij echter niet zeggen. Natuurlijk heeft ook de plaatse lijke V.V.V. van Koudekerke zich met deze zaak beziggehouden. Inmiddels heeft het bestuur van deze V.V.V. zelfs een suggestie (Advertentie) Fijn... FAAM... Fantastischl KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop lekker en gezond DAGELIJKS BESTUUR VERGADERDE Contact over tal van vraagstukken Vereniging voor Bedrijfsoverleg (V.B.O.) is de naam, die het dage- lyks bestuur van de belangenclub van Goese ondernemers tijdens een maandagmiddag in „De Korenbeurs" te Goes gehouden vergadering aan deze vereniging heeft gegeven. Doel van de vereniging is de leiders van de in Goes en naaste omgeving ge vestigde bedryven, die zich bewegen op het terrein van de industrie, de handel* dé nijverheid en de dienstver- Dit bord stdut aan de voel van de dninovergang Dishoek, bij een mi niem waterwingebied je, dat nauwe lijks S0 bij SO meter is. Samen met de opschriften op nog veleandere borden verbiedt dit opschrift het par keren op dit kleine terreintje. Eizijn ook andere borden, waar simpel Verboden te parkeren" op te lezen staat. Dit verbod heeft ontstemming gewékt bij de eigenaars van recreu- tiebedrijven in Dishoek. Foto P.Z.C.) gedaan: de omstreden terreintjes bijvoorbeeld met een betonvloér olie- en benzinedicht maken en het „afgedekte" terrein voorzien van enkele afvoerputjes. Deze suggestie zal behandeld worden door de waterleidingmaatschappij Midden-Zeeland. Maar dat de oplos sing van dit probleem geen eenvou dige is. blijkt onder meer uit het feit. dat aan het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening en de dienst voor de volksgezondheid om advies gevraagd zal worden. Hoewel het waterwingebied op deze foto zeer klein van afmetingen is, vreest de waterleidingmaatschappij Midden-Zeeland toch, dat uit gepar keerde wagens lekkende olie en benzine het drinkwater zal verontreinigen. Dit terreintje is namelijk een van de bronnen van de waterleidingmaat schappij. Rónd hrl terreintje zijn dan nu ook parlceersvèrbodsborden gêplüatSt. (FOTO P.Z.C.) lening, gelegenheid te geven tot on derling contact over Vraagstukken, die zich lenen voor collectief be raad en een gemeenscliappelijke op lossing. Dertig ondernemers zijn reeds bij de vereniging aangesloten. Het bestuur wordt gevormd door de hereh P. J. Geysen, voorzitter, was serij „De Zon", H. Meeuwsen, pen ningmeester „Sanbella Foundations" en ledèn K. van Berghem, glasindus trie Wattez, S. J. Nootebooni, direc teur veilingvereniging V.V.Z.B., J. M. Schipper, Aüto Maatschappij Zee land en Joz. Dekker, Habo Mij. Met het secretariaat van de vereniging is belast de heer M. Loeve te Goes. De vereniging wil een gesprekcen- trum zijn voor het bedrijfsleven. Ge zamenlijk zal getracht worden te wer ken aan verbetering van het klimaat voor het bedrijfsleven in het alge meen. In het bijzonder zal men zich bezinnen op de dagelijks voorkomen de bedrijfsproblemen. Vraagstukken, die op korte termijn aangepakt zul len worden, zijn het vervoer van het personeel der bedrijven, waarbij ge streefd zal worden naar meer unifor miteit in het begin- en einduur van de werktijd, de woonruimtevoorzie ning voor de bestaande industrieën, het bestuderen van de P.Z.Ë.M.-ta- rieven, de douanering in Goes, het personeelsbeleid enz. Het accent wordt voorts gelegd op eèn regelma tig en vruchtbaar contact met de plaatselijke overheid. Gedacht wordt onder meer aan het bespreken van uitbreidingsplannen en dergelijke, die voor de industrie van belang zijn. Het ligt voorts in de bedoeling, dat eèn eenvoudig reglement voor de Vereniging wórd opgesteld. Driemaal nat pak in Kanaal door Z.-Beveland §j In Wemeldinge zijn dezer da- gen drie heren voor de eerste maal in dit jaar het water in- m gedoken. Onverwacht en on- vrijwillig. Als eerste was dat f| de textielhandelaar Van N„ die H van zijn roeiboot af wilde gaan van een der schepen in hét Ka- f§ naai door Zuid-Beveland. Hij ff H maakte een misstap én ging kopje onder, maar wist zwem- H mend de wal te bereiken. Het H tweede zwem-slachtoffer was de tweede stuurman van het H motorschip „Silia". Hij wilde ff ff naar de voorplecht van het schip lopen, maar struikelde en viel overboord. Het gevolg M bleef ook hier beperkt tot een nat pak. ff De derde val In het kanaal ff maakte de tabakshandelaar W. uit Wemeldinge. Hij wilde M eveneens naar een schip in bet M kanaal gaan. Maar toen hij een roeiboot naar zich toetrok. s schoot het touw plotseling uit zijn handen. De handelaar viel daarop met zijn koopwaar ach- If terover van de steiger in de ff buitenhaven. Het werd ook een nat pak. En eeh natte partij tabak en sigaren.... - fj llllllllllllllllllllllllllllilii Wijziging regeling Zeeuwse Muziekschool Het college van b. en w. van Goés heeft de gemeenteraad een volledig overzicht doen toekomen van de wij ziging van de gemeenscliappelijke regeling inzake de verdeling van de kosten vati de Zeeuwse Muziek school. Op initiatief van het dagelijks be stuur van de Zeeuwse Muziekschool hebben de gemeenteraden van Goes en Vlisslngen vorig jaar bij burge meester en wethouders van Middel burg een wijziging van de gemeen schappelijke regeling aanhangig ge maakt, deelt het Goese college mede. Teneinde de behandeling van een voorgestelde wijziging te vereenvou digen en te bespoedigen achten b. en w. het gewenst de voorstellen schrifte lijk te kunnen afhandelen in plaats van een vergadering bijeen te roepen. Aangezien de voorgestelde wijzigin gen uitsluitend van administratieve betekenis zijn, steller! b. en w. van Goes de raad voor het ontwerp tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling Inzake de verdeling van de kosten van de Zeeuwse Muziekschool vast te stellen. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 8 VWAWWVVWAAWWWW VERWACHT. RUSTIG WEER Aanhoudend droog, zonnig en zacht weer met zwakke wind, maar in hét noorden van het land tijdelijk uit zee blHiiendriJvêndé bewolking. KUNST „Het huis van de nacht" Middelburg, Schouwburg; „De Melomauen". „HET HUIS VAN de nacht" noem den de Belgen het toneelstuk van de Fransman Thierry Maulnier, dat eerder in ons land door de toneel groep „Theater" werd uitgebracht onder de titel „Het huis in de nacht". Een subtiel verschil, maar het „van de nacht" legt nog sterker de na druk op de beklemming, die de titel moet suggereren. Hieruit imilierS blijkt, dat het gaat om een huis, „de nacht toebehorend". De nacht, waar in dingen gebeuren, die het daglicht niet kunnen velen. Schreef Koestier al niet zijn „Nacht in de middag"" Bij Maulnier gaat het bovendien in grote lijnen om dezelfde zaken. Om de zaak van de geestelijke vrijheid althans. Hij situeerde zijn toneel spel in een „niemandsland", op de grens van een volksrepubliek en een westelijke democratie, ergens in Centraal Europa. Op die grens staat het „huis van de nacht", waar vluch telingen uit de volksrepubliek een goed heenkomen zoeken, een luguber doorgangshuis, met een waard die tegen betaling als gids dient voor degenen, die het vrije westen zoeken. Géén oorspronkelijk thema meer; het is al vaak gevarieerd en ook in Maulniers stuk herkent men onmiddellijk die twee partijmensen. De één hard als staal, door dik en dun de partij toegedaan en de ander de twijfelmoedige intellectueel, die de keiharde doctrines toch niét met zijn geweten in overeenstemming kan brengen. Daaromheen plaatste de auteur vele figuren; van een on duidelijke gravin, via een nog net op tijd ontvluchte minister tot en met èen 'vage geestelijke. Allemaal vluchtelingen. Binnen het raam van deze opzet Schetste hij dan nog een liefdesge schiedenis plus eèn ontluikende idylle tussen dè keiharde partijman en een roerend onschuldig meiske uit de sector displaced persons en wannéér men dit allés tezamen beziet, zal het duidelijk worden, dat Thierry Maul- hièr een niet geringe hoeveelheid hooi op zijn toneelschrijvende vork ham. Dit deed de Koninklijke Maatschap pij „De Melomanen" uit Gent mét Rem, Zij brachten Maulniers drama gisteravond in de Middelburgse Schouwburg op de planken, in het kader van de al sinds jaren bestaan de uitwisseling met „Het Middel burgs Dilettanten Toneel". Tegen een sober, maar suggestief decor hebben de Gentse amateurtonelisten ontegenzeggelijk een bewonderens waardige, prestatie geleverd, maar het bleef een prestatie, die over het geheel genomen toch hun krachten te hoven ging. Met name in het der de bedrijf konden ook zij niet meer tegen Maulniers tot op de draad uit gesponnen dialogen op moest de aanvankelijk toch werkelijk wel ge wekte dramatische spanning onher roepelijk verloren gaan in de stroom van woorden, waarin de auteur meende zijn boodschap te moeten vervatten. Hier had het „blauwe notlood" misschien nog voor een op lossing kunnen zorgen, maar daar was helaas geen gebruik van ge maakt. Oflder regie van de heer A. E. de Frenne zijn er niettemin sterke scè nes tot stand gekomen, waarin vaak uitstekend spel te zien werd gege ven. Met name door o.a. mevrouw Van Rooy in haar met overgave ge speelde rol van de tot wanhoop ge dreven ministersvrouw Lise Werner; door Ch. Janssens als de twijfelen de partijman Ludwig Hagen (soms te theatraal aangezet, maar in het algemeen raak getypeerd) en door een rustig spelende W. Vcrbeke als de bebaarde waard Klossowski. Bo vendien had regisseur De Frenne in het hele stuk bij voortduring goed de onheilspellende ..niemandsland sfeer" weten te handhaven en dat droeg met name nog veel bij tot het althans ten dele slagen van deze op voering, waarin verder verdienstelijk spel werd te zien gegeven door de dames L. Gh'esqUière, I-I, Wante en Bi. Heirman en door de heren J. Lee man, P. de Lentdecker en G. van Vlaenderen. Mise-en-scène en bijrol len waren goed verzorgd en zo heb ben ,.De Melomanen" in ieder geval op tal van punten wederom bewe zen bepaald wel tot goede prestaties in staat te zijn. maar met de vertol king van dit drama dan ook alleen op bepaalde punten en jammer ge noeg niet als geheel. v. B. Bij het bègin van de voorstelling herdacht de voorzitter van H.M.D.T., de heer W. de Pagter. in enkele treffende bewoordingen het overlijden van de heer B. A. van Vel-re, méde-oprichter, tal van jaren bestuurslid en speler zowel als regisseur van H.M.D.T. Op zijn verzoek namen de aan wezigen enkele ogenblikken stilte in acht. Hierna heette de heer Dè Pagter in het bijzonder welkom de bur gemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widl, en dé commandant van de C.O.A.K., kolonel J. Pot- tcboom. met hun dames. De voor zitter van „De Melomanen", de heer De Frenne, bood de heer De Pagter vervolgens het gebruike lijke geschenk aan, welk gebaal de laatste aan het slot van de voorstelling op zijn beurt met de eveneens traditioneel geworden tegengeste beantwoordde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2