PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLANDSE GEWESTEN BRACHTEN HULDE AAN KONINGIN Dishoek ontstemd over parkeerverbod voor „waterwin gebiedjes" Zeeland presenteerde zich in veelheid van klederdrachten DANKWOORDEN VAN KONINGIN JULIANA Vandaag De gulden Ds. Zandt NIET UITBUNDIG, MAAR WEL STIJLVOL De nationale manifestatie van maan dag voor het paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Op de met bloemen versierde trap pen van het paleis nemen het ko ninklijk paar en de prinsessen Bea- Een poëtische en bloemrijke huldiging viel koningin Juliana en haar gezin maandagmiddag op Huis ten Bosch in Den Haag ten deel ter gelegenheid van haar 12%-jarig regeringsjubileum. Omstuwd door de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, leden van het kabinet-De Quay, gevolgmaehtig- de ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de vice-president van de Raad van State, haar commis sarissen in de provincies en de Haagse burgemeester betrad de vorstin het bordes van het statige buitenpa leis. Voor haar op het voorplein was een ovaal grasta pijt gelegd, waarin de vorm van een kroon was uitge spaard. Een tien meter hoge mast stond aan de voor zijde van de kroon, daarvoor drie iets kortere vlagge- niasten en aan weerszijden van de kroon elf provinciale vlaggemasten. Tussen het nog winterse hout van de oprijlaan ver scheen om drie uur een konïnkrijksgroep, bestaande uit elf vertegenwoordigers van de provinciën, leden ofwel van de federatie van Oranjeverenigingen, ofwel van de bond van chr. Oranjeverenigingen. Zij werden gevolgd door vertegenwoordigsters van groeperingen van wer kende vrouwen, namelijk van de middenstand, 't maat schappelijk werk, de plattelandsvrouwen, verpleegsters, huisvrouwen, administratieve beroepen, nettenboetsters, alsmede negen vrouwelijke en mannelijke studenten van Curasao, Aruba, Bonaire, St. Eustatlus en St. Maarten en veertien studenten uit Suriname onder wie drie nieis- Nederlands Nieuw-Guinea werd vertegenwoordigd door elf verpleegsters, studenten en scholieren. Alle groepen van buiten liet moederland droegen de vlaggen van hun landen. De Nederlandse vlag werd aangedragen door een fiere Henk van der Grift, wereldkampioen schaatsenrijden 1961, te midden der andere vlaggen van het koninkrijk. Nadat de groepen zich rond het grastapijt hadden opgesteld, voerden zes hoornblazers een cavalcade aan van eenendertig ruiters met Bernhard- standaard en de standaarden van landelijke rijverenigingen. Deze ruiters stelden zich aan weerszijden van het voorplein op. Toen kon de eigenlijke huldiging onder leiding van Jacques Kleiboer, Jo- han Bodegraven (regie) en majoor R. van Yperen (muziek) beginnen. Aan het begin van de plechtigheid ontbraken de prinsessen Margriet en Marijke. Prinses Wilhelmina sloeg de huldiging gade van achter een ven ster van het paleis. De koningin was gekleed in een ge bloemde robe met daarover een grijs blauwe mantel, waarbij zij een licht gekleurd hoedje van veren droeg; Prinses Beatrix droeg een bruine ja pon met een ocelot manteltje en een' bruine zijden toque, terwijl prinses Irene een staalblauw mantelkostuum droeg met een donkerblauw hoedje. De gebruinde prins Bernhard droeg bij ae huldiging geen offiiceel kos tuum. Het mannenkoor de „Haghe San- gers" trad voor het bordes. Uit hon derdtwintig kelen klonk het ontroe rende Domine salvam fac reginam nostram, „God zegene onze konin gin". Daarna ontplooide zich een vlaggespel, begeleid door de stem van de acteur Paul van Steenbergen, die speciaal voor deze gelegenheid geschreven verzen van Ed Hoornlk declameerde. Provinciewapens Dit vlaggespel, „Wij vertrouwen" opende met een opmars van de Kon. Militaire Kapel en de marinierska- Eel van de Koninklijke Marine en de uchtmachtkapel, temidden waarvan vijftien groepen van vier leerlingen van de scholen voor zeevaart en vis serij met de vlaggen van de elf pro vinciën, Suriname, de Nederlandse Antillen alsmede de Oranjevlag naar het voorplein marcheerden. Hierach- volgden vertegenwoordigers van H Aan het slot van de huldiging „Wij vertrouwen", sprak ko- ningin Juliana de volgende woorden: „Ilt dank U voor deze hulde deze is werkelijk M veel te mooi als gold die al H myn zilveren jubileum. Eigenl\jk vind ik 12 jaar nog maar zo'n korte tyd om H er zoveel aandacht aan te be- steden. Ik weet wel dat al de 12'/i jarige kinderen, die hier H vanmiddag aanwezig zijn, het l| wel lang vinden, maar ais ze H later werk hebben, zullen ze f| H het waarschijnlijk met me eens zijn, dat dit van een hele Ie- |e s venstaak toch maar een klein stukje is. Evenwel, ik dank U voor uw komst hier en voor de warme gevoelens, door U hier Lot uiting gebracht en over ge- H bracht. Ook zou ik van deze plaats een hartelijk woord van dank willen toeroepen, aan al wie - op enigerlei wijze mij hun goede wensen deden toekomen. De afgelopen 12 jaar zijn voor ons allen menigmaal be- H wogen geweest, maar de grote hartelijkheid, die ik daarin mocht ondervinden, en waar- mee ik me vandaag weer om- ringd voel, is een extra sti- mulans om met U allen de ko- mende periode tegemoet te gaan. 1 ff Ik dank U allen van ganser j] harte", aldus de koningin. de Nederlandse gemeenten en van het „nieuwe land" in de Zuiderzee polders. Iedere provincie werd verte genwoordigd door een schilddraag- ster in klederdracht met het provin ciewapen. Zeeland heeft voorzover dat zo tnsi, sen die vierduizend mensen yvas na te gaan, ongetwijfeld de meeste en Sevarieerdste kostuums opgeleverd, de kostuums domineerden later, Een beeld van de nationale manifes tatie, welke maandag voor het paleis Huis ten Bosch in Den Haag is ge houden: de deputatie uit Zeeland trekt voorbij liet. bordes met de leden van de koninklijke familie. Zeeuwse hulde aan koningin Juliana Tijdens het nationaal hulde- if betoon aan koningin Juliana zei Paul Steenbergen een ju- bileumgedicht van Ed. Hoor- f nik. Toen Zeeland zich presen- s teerde, klonken de volgende Eén ding klinkt door in ff s al mijn monologen: Wij moeten leven met de H dood voor ogen. p 1= Maar dieper dan mijn nood m is mijn vertrouwen ff Dat wij, de zee bevechtend, H 't land behouwen. llllllllllllllllllllllllllllllll|llllllllllllllllll|l||lllllllllllllllllllllllllllllllill¥ toen men was bijeengekomen in de grote zaal van de dierentuin om wat uit te blazen, een late middagbo terham keurig verzorgd in een lunchpakket te eten en een kop koffie te drinken. En om plannen te maken voor de rest van de dag. Want wie niet van heel ver was gekomen, bleef nog wat in Den Haag. We hoorden de nodige afspraken maken om elkander op een afgsproken punt weer te ontmoeten. Het was immers pas vier uur, toen alles was afgelo pen en Scheveningen lokte met een bijna voorzonaerse wapnite. Pleegouders Intussen was 't niet alleen Zeeland dat in nationale kostuums kwam: we zagen ze uit Friesland, West- Friesland, Spakenburg, Brabant uit 't Gooi en uit Wieringerwaard, een echtpaar met dochter uit Zaandam, prachtig uitgedost in een historisch kostuum van 150 jaar geleden, toen Napoleon Oost- en West-Zaandam tot een stad verklaarde. De samenstelling van de delega ties veroorzaakte nog wel eens wat verwarring, want. «lkc\ ge meente had een vrouw, een man en een kind van 12 Vz fg'e- vaardigd maar vaa.. dat geen gezin. Bij het verlaten van Huis ten Bosch was iedereen in de eerstvolgende bus gestapt en zo werden dan vooral heel wat kinderen bij de microfoon ge bracht, die hun pleegouders-voor- een-dag kwijt waren. Tranen kwa men er niet aan te pas, het weer was daar te mooi voor, het feest ook en tenslotte waren het geen kleuters meer. Een beetje verbaasd waren de drie meisje van Schiermonnikoog: „Ja we zijn erg gelukkig, dat we hiervoor werden gekozen. Maar dat van die lange reis is eigenlijk onzin. Dat is erg overdreven. Want we hadden ook best gisteren weggekund om op tijd in Den Haag te zijn. Het gaat zelfs wel in een dag, maar niet als je al om elf uur hier moet zijn. En het tij speelt ook een beetje mee. We blij ven hier nog een dag en dan gaan we morgen weer naar huis. 't Is niets bijzonders. De Limburgers komen toch ook van ver Duitse gelukwens voor de koningin Naar het Duitse persbureau D.P.A. meldt, heeft de president van de Westduitse bondsrepubliek, Lübke, aan de koningin een telegram gezon den, waarin hij haar gelukwenst met haar 12% jarig regeringsjubileum. viert Anthony Armstrong Jones te Londen zijn 31ste ver jaardag; is het 25 jaar geleden, dat Adolf Hitler op een onver wacht bijeengeroepen Rijks dagzitting in de Krollopera te Berlijn eenzijdig het in 1925 met Italië, Frankrijk, Enge land en België aangegane Lo- carnopact opzegde, waarmee gepaard ging de Duitse mili taire bezetting van het Rijn- land. Vwvvvwvvvwvwvvvvvw Toekomstbeeld auto's rijden in de „fuik" OP HET grondgebied van Kou- dekerke zijn de belangen van het toerisme en die van de wa terleidingmaatschappij Midden- Zeeland weer eens in botsing gekomen! Ontstemming heerst er namelijk onder de eigenaars van toeristenbedrijven van Dis hoek. De oorzaak: de waterlei dingmaatschappij heeft enkele minieme terreintjes aan de duinvoet, die gewoonlijk als parkeerruimte werden benut, „omzoomd" met opvallend veel bordjes die als opschrift „VER BODEN TE PARKEREN" dragen. Het is te verklaren, dat dit verbod bijzonder irriterend werkt op men sen, die hun dagelijks brood verdie nen dank zij het toerisme. Voor een goede toéristeuaccommodatie zijn immers niet alleen hotels, kampeer terreinen, bugalows en strandhuisjes nodig, maar ook voldoende parkeer ruimte. „Vorig jaar al was er schreeuwend tekort aan parkeerter reinen hier op Dishoek", zei bijvoor beeld de heer F. P. J. Chriatiaanse, eigenaar van hotel Zeeduin alsmede van enkele honderden strandhuisjes, „en nu wordt nog een stuk van die toch al krappe ruimte afgehaald". Inderdaad is daar bij Dishoek par keerruimte een dringende noodzaak. In de zomermaanden maken vele duizenden toeristen en dagjesmen sen bij goed weer dagelijks gebruik van de duinovergang op die plaats. Suggestie van V.V.V. terreinen „afdekken" Dat wordt, vooral duidelijk als meu weet, dat via deze duinover gang bij Dishoek meer dan 400 strandhuisjes bereikt kunnen worden. Voeg daarbij nog de va kantiegangers, die in nabij gele gen hotels of zomerwoningen zijn gehuisvest, alsmede de Vlissin- gers, Middelburgers, Koudekerke naren en Souburgers, die regel matig via deze weg naar het strand trekken, dan is duidelijk, dat een stroom van strand-, zee- en zonzoekers van deze duinover gang gebruikt maakt. En van al die vakantiegangers en dagjesmensen zijn er jaarlijks meer, die met een auto, motor of scooter komen. En voor al dat „gemotori seerd toerisme" is Dishoek min of meer een fuik." Via de duinovergang kunnen de vakantiegangers uit die „fuik" komen, maar hun wagens, motoren of scooters moeten ergens in die ..fuik" geparkeerd worden. Er is nabij kampeerboerderij Dis hoek inderdaad een ruim parkeer terrein, maar in liet seizoen is de toeristenstroom zo dicht, dat ook wegbermen ende thans afge bakende gebiedjes van de waterlei dingmaatschappij Midden-Zeeland broodnodig zijn. Nu deze „waterwingebiedjes" waarvan er twee juist aan de voet (Zie slot pag. 2 kol. 2) De belangstelling van vele Neder landers voor mededelingen van economische aard is soms op merkelijk klein. Dat laat zich gemak kelijk verklaren, want de werkelijke betekenis van ingrijpende maatrege len is gewoonlijk alleen maar te vat ten, wanneer men bereid is allerlei dorre toelichtingen te lezen. Een ver slag over het huwelijk van een film ster of een misdaad-verhaal wordt nu eenmaal vlotter geconsumeerd dan bijvoorbeeld een economische be schouwing, die bij het lezen eigen hersenarbeid vergt. Toch mag aange nomen worden, dat in de laatste vijfentwintig jaar de belangstelling voor economische gebeurtenissen wel is toegenomen en dat men meer dan vroeger bereid is de gevolgen van economische maat regelen te bekijken vooral wanneer die gevolgen direct of indirect zicht baar worden in het huishoudboekje van het gezin. Zondag heeft de Nederlandse re gering urenlang beraadslaagd over de herwaardering van de Nederlandse gulden en de regering heeft uiteindelijk besloten de waarde van de gulden iets te verhogen ten opzichte van de meeste buitenlandse valuta's. Zij volgt daarbij Duitsland na, dat eveneens de waaide van zijn munt heeft verhoogd. Dit betekent, dat bijvoorbeeld de Belgische toeristen in Neder land ongeveer 5% meer moeten betalen voor hef Nederlandse geld en dat straks ,in een provincie als Zeeland het aantal Belgische toeris ten wel zal verminderen. Het bete kent ooft, dat de Zeeuwse land- en tuinbouwprodukten in het buitenland behalve in Duitsland samen met de produkten van de Nederland se industrie ongeveer 5% duurder zullen worden, tenzij de exportbedrij ven nog iets op hun prijzen kunnen laten vallen. In het laatste geval be tekent het echter vermindering van de winst. Het houdt voorts m dat Nederlanders in het buitenland wat goedkoper terecht kunnen, niet alleen als toerist, maar ook als koper. Voor buitenlandse bedrijven wordt het iets gemakkelijker op de Neder landse markt te verkopen en het zit er wel in, dat er hier en daar enige prijsdaling kan optreden. De concur rentie op, de Nederlandse markt zal verscherpt worden. Op de vraag of de 5%-verhoging van de gulden diep zal ingrij pen, kan alleen maar geant woord worden, dat het er voorlopig niet naar uitziet. Het antwoord hangt vooral af van de kwestie of de her waardering öp het juiste ogenblik is gekomen. Loopt bijvoorbeeld de hui dige hoogconjunctuur om allerlei andere redenen snel terug, dan ligt het niet zo fraai met die her waardering. Blijft de conjunctuur goed, dan wordt het een kwestie van de voordelen af wegen tegen de nadelen en dan kan men begrip hebben voor de beslis sing van de regering. De gulden heeft altijd wat laag gestaan tegenover de buitenlandse valuta's. En als we dan nog even het pro bleem aanroeren wat dan wel voor Nederland de voordelen kunnen zijn van die 5 verhoging, wel dan kan alleen maar gezegd worden, dat we nu voorlopig niet overstroomd zullen worden met een golf van Duitse aan kopen in het goedkope Nederland en dat we voor het overige maar moe ten afwachten, of er iets uitkomt van de mooie theoretische beschouwin gen, waarmee men zo'n revaluatie kan omgeven. Een befaamd Kamerlid uit de vo rige eeuw maakte eens de op merking over een mede-lid, dat deze niet alleen herhaalde wat hij reeds dikwijls had gezegd, maar ook zei wat hij al menigmaal had her haald. Dit woord had van toepassing kunnen zijn op de thans overleden ds. P. Zandt: een weinig opvallende, maar toch opmerkelijke figuur in het staatkundige leven van Neder land, die moede noch mat werd zijn principiële opvattingen in de Twee de Kamer naar voren te brengen. Hij was de leider van de driemans-frac- tie der Staatkundig-Gereformeerden en voelde zich in de geest met de va deren verbonden, die ter synode van Dordrecht hun godsdienstige leerstel lingen formuleerden. Bij voortduring sprak hij over de onderwerpen, die hem vanuit deze levensvisie bezig hielden en verontrustten. De toene mende ontheiliging van de zondag als dag des Heren en de verder gaande invloed van de Rooms-Katho- lieke Kerk in het reformatorische Nederland waren daarvan wel de be kendste. En inderdaad, ten aanzien van deze zaken zei hij, wat hij reeds menigmaal had herhaald, vijfender tig jaar lang. In zijn partij was hij een man van gezag. Bij de laatste Kamerverkie zing werd ruim achtennegentig pro cent van de S.GJ?.-stemmen op hem uitgebracht, een percentage dat geen enkele lijsttrekker van de overige partijen wist te halen. In Zeeland "eg hij ruim acht procent van het lal aantal stemmen, het hoogste percentage dat de S.G.P. in een pro vincie behaalde. Deze partij beschikt hier over een vrij constant blijvende groep kiezers. De dood van ds. Zandt betekent het heengaan uit de Tweede Kamer van een man met een wel zeer eigen stijl. Weinig Kamerleden waren het met hem eens, maar zij respecteerden dit eigene: in zekere zin vormde het een stuk van Nederland zelf en van zijn historie. 204a jaargang - no. 58 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 maart 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4,—. Ing. nededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3646); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 8213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red. tel 7425 adm tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1