De duivelse nieuwsjagers van Franse weekblad Paris-Match cleopatra Rook die lekkere bekende handige de DUITSE EZEL BEVORDERD TOT „0BERSEEWEBEL" MEISJE IN ENSCHEDE HEEFT AL ACHT MAANDEN DE HIK nu complete gratis! DINSDAG 7 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT PAUSELIJK DIENAARFOTOGRAFEERDE.. Begraven voor hand-in-hand-foto van prinses Margaret en Townsend (Van een medewerker.) Een pauselijk dienaar, gekleed in finwelen jas, kanten kraag en manchetten en witte kousen met zwarte lak schoenen, compleet met zilveren gespen, wees hoogwaar digheidsbekleders van de rooms-katholieke kerk liun plaats aan in de Sixtijnse kapel van het Vaticaan in, Rome. Van tijd tot tijd stond hij stil en deed iets met zijn handen onder zijn jas. Een andere Vaticaanambtenaar zag met toenemend wantrouwen naar de man. Paus Pius Xn wijd de nieuwe kardinalen en de dienaar gedroeg zich niet in overeenstemming met de plechtigheid van het ogenblik. Tot zijn verbazing zag de andere ambtenaar hoe de die naar bezig was te fotograferen, zulks in strikte overtre ding van alle Vaticaanvoorschrïften. Twee hellebaardiers treden nader en zetten de dienaar buiten de deur. Bij zijn ondervraging gaf de man toe dat hij een bedrieger was. Zijn naam was Walter Carone en hij was fotograaf van het weekblad -Paris-Match". De volgende week stonden zijn prachtige kleurenfoto's- de eerste die ooit van een kardinaalswijding waren gemaakt, in „Paris-Match", een unieke prestatie, dat de twee-miljoenoplage nog verder omhoog bracht. Door het binnendringen in het Va- De verslaggevers en fotografen van ticaan had Walter Carone niet an- het ondernemende blad Paris-Match ders gedaan dan de tradities van staan voor niets. Fotograaf Daniel Paris-Match hoog te houden, een Camus maakte vanaf een vliegtuig- traditie die oorzaak is, dat men vleugel opnamen van de huwelijks- overal in Europa spreekt van de voltrekking van een parachutisten- duivelse nieuwsjagers van Paris- echtpaar èn sprong het pasgetrouwde Match. Toen men hem van Vati- paar even later na. caarisezijde had verzekerd, dat het uitgesloten" was foto's te maken van de kardinaalswijding, had Ca rone gewoon een kostuum gehuurd en was binnengedrongen om zijn foto's te maken. Eén van de vijftig Carone is een van de vijftig fo tografen die voor Match werken. Weinig mensen weten; dat dit blad eens een sportweekblad was, van daar do naam. Match wordt sa mengesteld in een van die bejaarde Parijse gebouwen aan de Champs Elysées, waar in de parterre een dure mode-kapper is gevestigd. Het is het vreemdste redactiebu reau dat men zich denken kan, waar men elk uur van de dag of nacht mensen aantreft die poleer spelen, pijltjes werpen of de nieuw ste jazzmotieven oefenen. „We ge loven niet in bureaucratie" zal ie der lid van de staf iedere verbaas de bezoeker verzekeren. Alle rédacteuren en medewer kers zijn jong, modieus en be zeten door dezelfde zucht naar avonturen welke zij overigens in ruime mate kunnen bevredi gen bij hun werk voor een der minst conventionele geïllus treerde bladen ter wereld. Engel met rode baret Bij hun jacht op nieuws en foto's hebben vier leden van de staf het leven verloren en dozijnen anderen zijn gewond, afgeranseld gevangen gezet en mishandeld. Alleen Lloyds is bereid hun levens- en ongeval lenverzekeringen te dekken tegen een bepaald tarief. Voor een para chutesprong bedraagt dit tiendui zend franken voor 'n bezoek aan Algiers achtduizend en andere op drachten kosten nooit minder dan vijfduizend franken. De reporteurs en fotografen van Match zijn de best betaalde Rrafch- ten in Europa. Zij verdienen tus sen de vijf en achthonderd franken per week en hebben zés welcen be taalde vakantie per jaar. Het zijn deze geestdriftige nieuwsjagers die meer scoops hebben gemaakt dan welke redactiestaf ook. Tijdens de romance van prinses Margaret en captain Townsend zwierven tweehonderd fotogra fen en verslaggevers rond een Engels landhuis, dat scherp werd bewaakt door politie en recherclieurs. Philippe Le Tel lier en Philippe de Bausset van Match kropen op hun buik langs een tuinpad en bedekten zich met bladeren. Na vier uur wachten slaagden zij erin de hand te snappen. Weg film Bij hun aftocht werden zij ontdekt en gearresteerd. Le Tellier over handigde met een breed gebaar zijn camera, waaruit de politie de film verwijderde. Twee uur latei- waren de beide Fransen op weg naar Pakijs. De Engelse politie wist niet, dat Le Tellier de kostba re film al laïig uit de camera had geha'Sïd én zö kón Match als enige foto's brengen van Mai-garet en Towsend hand in hand. Twee van de beste verslaggevers die Match in zijn elfjarig bestaan had waren Jean Roy, een Frans man, en Jean Pierre Pedrazzini, een Zwitser. Beiden wérden dood geschoten in dezelfde week. Roy, een held uit de Franse verzetsbe weging kwam ïn 1950 bij Match. Hij werd naar Indó-China gestuurd waar hij rechtop staande in het vuur zijn foto's maakte. Hij ver dwaalde achter de communistische linies, maakte meer foto's, sprong mee met de parachutisten en haal de zich het ongenoegen van vele generaals op de hals.Tn 1956 zette hij zijn rode baret weer op voor de aanval op Suez. Hij waadde aan land mét de eerste aanvalsgolf en onteigende een Egyptische jeep, die hij vóórzag: van net Rryptische nummer J3AL-0024, naar hét tele- foónjraffimer van Paris-Match; BaK5c<ü624. Tn een dorp trof hij hongerende mensen aan vlak bij een Egyp tisch depot dat door Britten werd bewaakt. Roy reed hon derd meter achteruit en ramde zijn jeep door de deuren heen, waarop de Egyptenaren jui- cher de voordracht in bezit na men. Hij stuurde het Rode Kruis en de Unicef naar honge rende doipen en kreeg van de Egyptenaren de bijnaam van de „Engel met de rode baret". Begonnen als hobby In Port Said kwam Roy zonder benzine te staan. Bij een Britse dump vorderde hij veertig liter benzine „uit naam van de hoogste Franse autoriteit". Toen de ser geant. de door Roy ondertekende bon later bekeek, zag hij dat er stond „Generaal Charles de Gaulle du Roy". Kort daarop haalde Roy een Ame rikaanse collega over om de Egyp- tisch-Israëliscne Linies te doorbre ken. Een fusillade doodde de beide mannen bij hun snelle tocht. Ove rigens was een half uur daarvoor de wapenstilstand getekend Jean Pierre Pdrazzini leek sterk op Tarzan. Hij was het die onderwa ter foto's maakte van prinses Mar garet op vakantie op de Baham- êilanden. Hij had zijn films al ver stuurd toen hij werd gearresteerd en mishandeld door zwarte politie mannen. Prinses Margaret maak te later haar excuses voor het in cident en gaf hem blanco krediet voor het beste kostuum dat in Ha milton te koop was. Tijdens de Hongaarse opstand reed Pedrazzi ni naar Boedapest en maakte af wisselend foto's of schoot een ge weer af op de Russen. Op de derde clag van de opstand stond Pedrazzini ongewapend op een plein toen een pantser wagen met de Hongaarse vlag kwam aarijden. Paarazzini wil de een foto maken van de vlag, maar de machinegeweren van de tank vuurden op hem. Het was een Russische tank. Per vliegtuig werd Pedrazzini naar Parijs gebracht, waar hij en kele dagen later overleed in hetzelfde ziekenhuis, waar hij eens in een witte jas was bin nengedrongen om foto's te ma ken van maarschalk de Latfre de Tassigny op diens doodsbed. Zielig sportblaadje Paris-Match verslaat niet alleen nieuws, maar maakt ook nieuws. Een jaar geleden maakte Daniel Camiis een foto van een huwelijks voltrekking van twee parachutis ten in een vliegtuig cn sprong daarna zelf het getrouwde paar achterna. Het filmfestival 1955 in Cannes was een saaie beweging tot fotograaf Pierre Galante Vorst Reinier van Monaco overhaalde om huis en tuin open te stellen, op dat de lezers van Paris-Match de vorstin Gracia Patricia in haar ei gen omgeving konden zien. Galan te maakte nog meer nieuws toen hij zich kort daarna verloofde met een vriendin van Grace, die hij daar had leren kennen, Olivia de Havilland. Een had Match een on dernemende verslaggever, wiens verloofde als fotomodel diende. Men kent haar nu als Brigitte Bar dot; de verslaggever was Roger Vadim, de eerste echtgenoot van BB. Paris-Match is de liefhebberij van de eenenzeventigjarige textiel baron Jean Prouvost, die de onder neming begon als een hobby. Match was een zielig sportblaadje toen hij het in 1939 kocht. Binnen het jaar had het een oplage van een miljoen. Toen de Duitsers de uitgave stopzetten, trok Prouvost naar Lyon, waar hij zijn blad ,,Sept Jours" noemde. Zijn verslag- gers haalden hun nieuws uit de tijdschriften, die reizigers in neu trale Amerikaanse vliegtuigen op het vliegveld van Genève achterlie ten. Al spoedig genoot dit blad de warme belangstelling van de Ges tapo en na vijftien boze bezoeken werd het verboden. In 1949 deed Prouvost Paris-Match herleven met een staf van gewezen studen ten, acteurs en twee apothekers, die hij opleidde tot verslaggevers en fotografen. Hoofdredacteur Ro ger Therond is de bezielende lei der van dit gezelschap. „Mijn staf staat altijd Klaar voor alle even tualiteiten" zegt hij. Op een nacht om één kreeg hij be richt van een opstand in Spaans Marokko. Hij belde zijn verslag gever-fotograaf Benno Graziani in St.-Moritz op, waar een soeïety- feest was. Om zes uur was Grazia- i ui op weg. Om twaalf uur des mid dags was hij in Marokko, maakte zijn foto's, vloog terug naar aPrijs, leverde zijn werk in en vloog weer naar St.-Maritz, waar niemand hem nog had gemist Kangoeroe in colbertje van onthutst fotograaf De emigrant J. Lempens uit s Tegelen, die enkele jaren gele- p den naar Australië emigreerde, n H heeft daar een zonderling avon- ij tuur beleefd. Hij kwam tijdens p een autorit in botsing met een kangoeroe, die plotseling voor zijn auto opdoemde. De klap |j H was zo hard aangekomen, dat n 't. dier bewusteloos bleelc en de H Limburger vond dit een unieke m gelegenheid voor een mooie foto. Na de kangoeroe tegen 'n boom te hebben gezet, trok hij 't versufte dier zijn colbertjasje om de hals aan teneinde het plaatje erg leulc te maken. Ter- m f= wijl hij hierna zijn fototoestel in gereedheid bracht om deze e§ gebeurtenis op de gevoelige plaat vast te leggen, kwam de |f H kangoeroe plotseling weer bij en koos het hazepad met me- -- deneming van het colbertje. De i| amateur-fotograaf bleef in zijn hemdsmouwen en 1/00 gulden armer achter. iiiiiimniiiiiiiiiiniiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüii Erg gunstig jaar voor Westlandse Hypotheekbank Voor de n.v. Westlandse Hypotheek bank en aangesloten hypotheekban ken is 1960, blijkens het verslag, een gunstig jaar geweest. Het bedrag aan uitstaande hypotheken steeg met 59 miljoen tot 398,7 miljoen, dal aan pandbrieven en leningen op on derhandse schuldbekentenis met 53 miljoen tot 363,9 miljoen. De ren temarge tussen de gemiddelde hypo- thèek- en pandbriefrente steeg van 1,130 pet. tot 1,164 pet. Het uitslaande kapitaal werd met 25 pet. verhoogd tot 16,8 miljoen. Hierop is verplicht gestort 10 pet. onverplicht 859.500. In totaal ruim 2,5 miljoen. De resultaten stemden tot tevredenheid. De totale inkom sten stegen van 5.8 miljoen tot 6.7 miljoen, de winst van 2,2 miljoen tot 2,5 miljoen. Naar de re serves voor diverse belangen gaat 1,8 miljoen 1,7 miljoen). Op de verplichte stortingen wordt voor de oude aandelen een dividend van 45 pet. (onv.) en voor de nieuwe aande len van 22,5 pet. voorgesteld. Op de oprichtersbewijzen wordt 544,73 484,20) uitgekeerd. Na de winst- verdeling stijgen de reserves van 20 miljoen tot 21,3 miljoen. Onder dit bedrag zijn niet begrepen de re serves voor diverse belangen, die on der „crediteuren" zijn opgenomen. Deze reserves zijn o.m. gevormd voor de vennootschapsbelasting. uit De mascottes van de Westduitse Bundeswehr maken daarvan nu officieel deel uit. Het ministerie van defensie in Bonn heeft een lijst van rangen gepubliceerd voor de 24 dierenmascottes, die bij eenhe den van de Westduitse strijdkrachten in zwang zijn. Een Perzische wilde ezel, Frïdolin geheten, en een fox-terrier, luis terend naar de onduitse naam „whiskey", zijn bevorderd tot de rang van „Oberseewebel", omdat zij mascottes zijn van de marine. De andere drie mascottes voor wie Bonn in een verloren uurtje een rang heeft uitgedacht, zijn een wild varken, een wild paard en een ram. Zij mogen zich thans „Gefreiten ijn Uberhang" noemen. De resterende negentien mascottes moeten zich tevreden stellen met de gewone aanduidingen van soldaten, adjudanten en sergeants. De officiersrang heeft Bonn voor zijn menselijk personeel voorbe houden. AJs gevolg van hun officiële erkenning zullen de mascottes dezelfde voorrechten genieten als de meesters aan wier banden zij meelo pen, hetgeen wil zeggen dat zij aanspraak maken op vrij medisch onderzoek, vrij gebruik van medicijnen, vrij onderdak en vrij onder houd. Zij mogen voorts ook aan het hoofd van de troep meegevoerd worden. Dit was tot nu toe verboden. Behalve varkens, paarden, rammen en honden, telt de Bundeswehr onder haar mascottes apen, een lam en een raaf. Zij zijn allen voor zien van kleding naar maat. NAAAA/VN^AAI\VV\VVVVVVVVVVVVVV\IVVV*AA/VVVVVVVVVVVVV Bulgaars student 3 jaar van colleges uitgesloten De tuchtcommlssle van de landbouw hogeschool te Wageningen had de Bulgaarse student L., die wegens po ging dot doodslag op de vrouwelijke hoogleraar mevrouw Reïnders op 28 juni I960 door de rechtbank te Arn hem is veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, de toegang tot de hogeschool ontzegd voor de tijd van drie jaar. De Bulgaar Is van deze tuchtmaat regel in beroep gegaan bij de mi nister van landbouw en visserij. De ze heeft het besluit van de tucht- commissie gewijzigd, in zoverre dat de Eulgaar gedurende drie jaar geen collegezaal mag bezoeken, maar wel wordt hij in de gelegenheid gesteld examens te doen "van 1 juli 1961 af. Verder is hem voor de duur van drie jaar de toegang ontzegd tot de praktische oefeningen, doch de mi nister heeft deze maatregel voor het laatste jaar voorwaardelijk gesteld. J. Goedkoop overleden Zaterdagavond is in Amsterdam op 82-jarige leeftijd overleden de heer J. Goedkoop, medeoprichter en gedu rende ruim een halve eeuw directeur van Kromhout Motoren Fabriek N. V. te Amsterdam. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De cre matie zal in alle stilte geschieden. VOOR DERDE MAAL NAAR ZIEKENHUIS Het 14-jarig Enschedese meisje Cuny Rook, dochter van een grossier, lijdt al bijna negen maanden aan de hik. Voor de derde maal is zij in het zie kenhuis „Ziekenzorg" in haar woon plaats opgenomen. Voor de derde maal is zij, tijdens haar verblijf daar de hik Neerlands meest gevraagde divanbed in S prachtige kleuren A LIP» NG Ook deze week hebt u iedere dag kans op een slaapkamer Vraag Uw beddenieverancier. Let op het Auping raambiljet. kwijt geraakt. Maar beide vorige ke ren kwam de hik weer terug. Kort nadat zij naar huis was teruggekeerd. „Begin juni vorig jaar kwam zij van school thuis en hikte", vertelt haar moeder. „Ze was op school ergens van geschrokken. We lachten er eerst om. e eerste dag ging het niet over, maar ongerust maakten we ons nog niet. De tweede dag vonden we het al wat vreemder, de derde ben ik met haar naar de dokter gegaan. Twee dagen later heb ik haar naar „Ziekenzorg" gebracht, waar zij tien dagen gelegen heeft en o.m. een punctie onderging. Toen zij weer naar huis mocht was het hikken over". „Een week maar is het goed gegaan. Toen begon zij weer te "hikken. Vier maal in de week soms zit ik met haar in het ziekenhuis. Van hoofd tot voe- j ten zijn foto's van haar gemaakt, maar er was niets bijzonders te ont dekken. Voor de tweede maal werd zij opgenomen. Acht weken heeft dat ge duurd. Een dag of vijf ging het daar- I na thuis goed en toen begon het weer. Cuny ligt nu weer 14 dagen in het ziekenhuis en weer is de hik verdwe- i nen. Maar U zult zien, als ze straks thuis is begint 't weer. Mijn man zegt i al: „Misschien kunnen we er mee naar dokter Niehans. de arts die ook de vorige paus heeft geholpen. Hij zit in Zwitserland, geloof ik. Misschien ook zal onze Cuny in een academisch zie kenhuis in een van onze universiteits steden moeten worden opgenomen, als men hier geen raad meer met haar hik weet".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11