rsena Veel curiositeiten op kerkhoven in Engeland VOOR 2.200.000 PAARDEN IN POLEN ONVOLDOENDE VOER NEDERLANDERS KOCHTEN MEER AARDAPPELEN Aavertp.nrwi \Vie Arsenal rooit, is op het juiste spoor. Die heeft het goed geschoten I Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange; Overal, bovenal, Arsenal MAANDAG G MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TENT, ORGEL, KERK EN AAMBEELD WEER ALLERHOOGSTE KLASSE Grote hoeveelheden moeten worden ingevoerd [»e eens '/.o beroemde Poolse paarden fokkerij heeft na de vrijwel algehele vernietiging tijdens de tweede wereld oorlog een keerpunt bereikt. Het aan tal beschikbare paarden is groter dan de behoefte. De stoeterijen leveren weer rij- en springpaarden van de al lerhoogste klasse en de export naar de "Verenigde Staten, Canada, Zwitser land, Italië, België en Nederland neemt grote omvang aan. Dit jaar zijn er aanvragen binnenge komen voor de levering van-1000 Ara bische- en Mazuiïsche paarden. Deze laatste zijn afkomstig uit het vroe gere Oostpruisische gebied. De fok kers hebben echter al verklaard dat er slechts 700 beschikbaar zijn. Het. verhaal van het succes van de Poolse staats-stoeterijen neemt zijn aanvang in de oorlogsjaren, toen krijgsgevangenen Poolse officieren in Duitsland nagingen, waar de gevor derde Poolse paarden naartoe gingen. Aan het einde van de oorlog, wist men de verblijfplaats van zo'n 1000 paarden en twee maanden later was dat aantal verdubbeld. Alleen al uit de Britse zone werden 2000 paarden op-transport gesteld naar Een schip met volle zeilen een tot in details uitgewerkt model op een kerkhof in Jevington. Het graf draagt geen naam, maar waarschijn lijk is het de laatste rustplaats van een handelaar, die zaken dreef op China. Polen. Zij vormden de basis voor de na-oorlogse stoeterijen. De kracht van het paard speelt heden ten dage nog een grote rol in de Poolse economie. Dat levert natuurlijk ook zijn problemen op: met een totaal aantal van 2.2 miljoen paarden kan het land niet voldoende voeder produ ceren, zodat grote hoeveelheden moe ten worden ingevoerd. De Poolse regering heeft als onder deel van het aragrische programma waarbij mechanisatie als nummer een staat, het plan opgevat om het aantal paarden binnen vijf jaar tot 1.8 mil joen terug te brengen. Adviescommissie uitkering aan nazi-slachtoffers De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft op het ministerie van algemene zaken de commissie van advies inzake uitkeringen ten gunste van Nederlandse slachtoffers van de natïonaal-socïalistïsche vervolging geïnstalleerd. De installatïerede van de minister-president werd beant woord door de voorzitter der com missie, de minister van staat, dr. W. Drees. Voor de goede orde wordt er van be voegde zijde aan herinnerd, dat het hier niet gaat om schadegevallen en oorlogsslachtoffers in het algemeen, doch uitsluitend om immateriële schaden van hen, die op grond van ras, geloof of levensbeschouwing door nationaal-socialistische ver volgingsmaatregelen werden getrof fen. Verder wijst men erop dat de commissie tot taak heeft de rege ring te adviseren, onder meer ten aanzien van de regels, vol gens welke het ter beschikking gestelde bedrag dient te worden verdeeld. Zij treedt dus niet in de behandeling van individuele scha degevallen. Het indienen van in dividuele verzoeken bij deze com missie heeft derhalve geen zin. Te zijner tijd, nadat door de com missie advies zal zijn uitgebracht, zal worden meegedeeld welke instan tie zal worden belast met het in be handeling nemen van individuele schadegevallen. Van de aardappeloogst 1958 fs door Nederlandse gezinnen ge kocht 814.000 ton. Van de oogst 1959 kochten zij 865.900 ton. Dat betekent een toeneming met 51.100 ton of zes procent. De normale aankopen namen toe met drie procent, u.l. van 544.200 tot 562.900 ton, de voorraadaankopen met twaalf procent, namelijk van 270.600 tot 303.000 ton. Dit wordt vermeld in een rapport van het produktschap voor aaraap- pelen en de propagandastichting voor consumptie-aardappelen, dat gegrond is op de resultaten van on derzoekingen over het koopgedrag van de consument, verricht door het Nederlands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek. Rekening houdend met zelfvoor ziening en met de consumptie in militaire dienst, inrichtingen, zie kenhuizen e.d. kan volgens het rapport de werkelijke consumptie worden geschat op 1.100.000 ton of ca. honderd kg per hoofd per jaar. De totale verkoop aan gezinnen in 1958 (normale aankoop en voorraad aankopen gezamenlijk) was als volgt over de verschillende afzet kanalen verdeeld: groentehandel 334.150 ton, aardappeïhandel 203.750 ton, markthandel 32.600 ton, teler 244.500 ton, samen 815.000 ton. Het marktonderzoek zal in deze vorm niet worden voortgezet. Wel is men nu bezig met een opinie-onder zoek om te trachten vast te stellen, welke de gebrulksgewoonten zijn en welke eisen de consument stelt aan de kwaliteit der consumptie-aard appelen. laatste rustplaats markeert van een handelaar op China, maar het graf draagt geen naam. Een volgend voorbeeld, dat het be zoeken waard is, is het gedenkteken voor de heer George Laker, een smid, in Headcorn in Kent. Het is een aambeeld van steen, compleet met hamer en tangen en alle andere gereedschappen, die ïn een smidse thuishoren. In verscheidene delen van Groot- Brittannië zijn op kerkhoven gedenk tekens opgericht voor organisten, maar het miniatuurorgel op een be graafplaats bij de kerk in Kildwick, Yorkshire, is ongewoon, want het is een gedenkteken voor een orgelbou wer, John Laycock. Het 13 decime ter hoge instrument tot in details volmaakt is een reproduktie van het eerste orgel dat hij bouwde. In Otley, ook in Yorkshire, staat een kerkhofmodel, dat herinnert; aan een plaatselijke ramp. Het is een kleüi model van de ingang van een tunnel van de Bramhope spoorlijn van de lijn Leeds-Har- rogate, waar verscheidene werk lieden het leven verloren op een Goede Vrijdag, toen de nog niet voltooide tunnel instortte. Het model is opgericht door bouwers van de spoorlijn en de traditie zegt dat het ongeluk een straf was voor liet werkèn op Goede Vrijdag. Gouden sleutel van Witte Huis Tunnel herinnert aan grote ramp De kerkhoven in Groot-Brïttan- nië hebben altijd een grote be langstelling gehad van die toe risten, die niet precies volgen wat er in de reisgidsen staat aangegeven, want ïn de scha duw van menige dorpskerk zijn vele curiositeiten te ontdekken. Ongewone en vaak humoristi sche grafschriften worden vaak genoemd. Maar een ander belangwekkend onderwerp, waarover niet zo vaak geschreven wordt, zijn de grafstenen, die een speciale in teresse of het beroep van de overledene aangeven. Er zijn veel grappige dingen op een he leboel kerkhoven. In Mortlake in Surrey bijvoorbeeld, staat op het kerkhof van St.-Maria Magdalena een gedenksteen in steen en marmer, die een levens grote Arabische tent voorstelt. Dit monument staat op het graf van Sir Richard Burton, de beroemde ge leerde en ontdekkingsreiziger uit de 19e eeuw, die de eerste Engelsman was, die Mekka betrad. Hij sprak niet minder dan 35 talen. Het be kendste werk van Sir Richard was zijn vertaling van „Duizend en één Ter herinnering aan een beroemde Arabiëkenner. Dit levensgrote stenen model van een Arabische tent is een gedenkteken voor Sir Richard Bur ton, de eerste Engelsman die Mekka bezocht en de vertaler van Duizend en één nacht". Het gedenkteken staat op het kerkhof van St. Maria Mag dalena in Mortlake. Een stenen orgel in Küdwiclc. Deze ongewone grafsteen is een model van het eerste orgel dat. gebouwd werd door John Laycock, op wiens graf het staat. nacht", een werk dat zestien delen omvatte; hij was ook de schrijver van een groot aantal boeken over reizen en ontdekkingen. Een tweede grafsteen, die getuigt van leizen in den vreemde is te zien bij de Sharrowkcrk, bij Ripon in Yorkshire, waar een na bootsing staat van de Gizch-pira- nvide in Egypte. Het is een ge denkteken gewijd aan prof. Char les Piazzi Smyth, schrijver van „Leven en werken bij de grote pyramide", dat in 1867 werd uit gegeven. Voor hem maakte deze grote dodenkamer een belangrijk deel van zijn leven uit. Toch was Smyth ook 43 jaar „koninklijk astronoom voor Schotland", in welke tijd hij 50 meteorologische stations ten noorden van de Tweed deed bou wen. Kerk naast kerk Eveneens wonderlijk is de miniatuur kerk, die op een kerkhof staat bij het geheel door bossen omgeven ge hucht Newton Harcourt in Leices tershire, tussen Leicester en Market Harborough. De grafsteen werd op gericht ter herinnering aan een kind en is van vrij recente datum, com pleet met poort, bewerkte ramen en een spitse toren. In Sussex staat een opmerkelijk mo del van een volledig opgetuigd schip. Het is op de begraafplaats in Jevington, een dorpje dat ligt te gen de hellingen van de South Downs tussen Eastbourne en Cuck- mere Valley, en het schip, dat in ieder opzicht volmaakt is, is van brons. Hoewel het aan alle weers omstandigheden is blootgesteld, blijft de perfectie van de details be staan, de zeilen schijnen te bollen in een zacht briesje en de kanonnen steken nog steeds duidelijk naar vo ren. Men zegt, dat het schip de President Kennedy schrok don derdag toch wel even toen zijn gast voor de lunch van die dag, senator Everett M. Dirksen, hem plotseling een goud-witte sleutel voor de neus hield waar op stond geschreven: „Witte Huis-achterdeur". ,Hoe komt U daar aan vroeg Kennedy verbouwereerd. „Voor een gulden bij een bazaar ge kocht". grinnikte de republi kein uit Illinois.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7