PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VANNACHT BESLOOT MINISTERRAAD TOT HERWAARDERING GULDEN Strijd in Matadi is onbeslist ten einde Hoogconjunctuur zal worden afgeremd Jeugd beet spits af op eerste dag solistenconcours DEMONSTRATIE IN LONDEN TEGEN VERWOERD TERREURDADEN IN ALGIERS DOOR FRANSE EXTREMISTEN DS. ZANDT (80) OVERLEDEN 204e jaargang - no. 55 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 maart 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.tn Minim, p. advertentie 4,—. Ing. nededellngen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad' 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goe», Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 2395. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzec. red tel °425 adm tel 2094. NEDERLAND VOLGT ALS ENIGE DUITSLAND De komst van premier Verwoerd van Zuid-Afrilca die Londen de conferentie van de minister-presidenten van het Britse gemenebest zal bijwonen is in Londen met gemengde gevoelens ontvangen. Door de city trok zaterdagmiddag een grote menigte demonstranten met spandoeken en plakkaten. (Van onze Haagse redactie) Om precies één uur vannacht deelde de Nederlandse minister van financiën, prof. mr. J. Zijlstra, na een kabinetszitting die precies vijf uur heeft geduurd, tijdens een persconferentie in de Statenzaal mede, dat de Nederlandse regering heeft besloten de gulden te revalueren met een percentage dat overeenkomt met dat waarmee de Duitse mark zondag is gerevalueerd. Minister Zijlstra deelde mede, dat de beslissing is genomen na overleg met de Benelux-partners. Hij voegde er aan toe reden te hebben 0111 aan te nemen, dat Nederland wel het enige land zal zijn, dat Duitsland in deze herwaardering van zijn munt volgt. De minister en de directeur van de Nederlandse Bank, drs. Post- liuma deelden mede, dat in verband met het besluit van de rege ring alle valuta-handel vandaag verboden zal zijn. De regering wenste zich van verder commentaar en toelichting op haar be sluit te onthouden omdat zij heeft besloten daarvan eerst de Tweede Kamer op de hoogte te stellen in een brief aan de Ka mer die, naar wordt verwacht, dinsdag bij de aanvang van de vergadering ter beschikking van de Kamer zal staan. Drs. Pothuma deelde mede, dat ver moedelijk diezelfde dinsdag de valu ta-handel zal kunnen worden vrijge geven. In zijn mededeling over het besluit tot herwaardering van de gul den noemde minister Zijlstra geen percentage. Hij verwees slechts naar het percentage van de Duitse reva luatie, dat 4.76 procent bedraagt. Hoewel minister Zijlstra uitdruk kelijk weigerde zowel overwegin gen tot, als toelichting op het re geringsbesluit te geven, zei hij na enige aandrang, dat de door het kabinet genomen maatregel een afremmend karakter op de Neder landse economie zal hebben. Men mag inderdaad een afrem ming van de hoogconjunctuur In Nederland verwachten, gaf de minister toe. Toen hem echter de vraag werd gesteld of de als ge volg van deze beslissing tot reva luatie van de gulden, te verwach ten prijsdalingen bij de aankoop van produkten in andere landen dan Duitsland In de binnenlandse prijzen zullen moeten worden doorberekend, weigerde minister Zijlstra verder ieder commentaar, omdat, zo zei hij, het niet juist zou ziju verdere mededelingen te doen voor het parlement is ge ïnformeerd. Verrassing De beslissing van het Nederlands ka binet is voor velen als een volstrekte verrassing gekomen. Verscheidene vooraanstaande politici toonden zich omstreeks elf uur des avonds, toen het kabinet reeds drie uur bijeen was om de gevolgen van de Duitse beslissing voor de Neder landse gulden te bespreken, volko men verrast, toen zij van het beraad hoorden. Het vooroverleg moet dan ook tot een zeer kleine kring beperkt zijn geble ven. Aangenomen moet worden, dat de ministers Zijlstra. en De Pous al gedurende de zaterdag en de gehele zondag diepgaand overleg met de leiding van de Nederlandse Bank en met de directeur van het Centraal Plan Bureau overleg hebben ge pleegd. voordat om acht uur vrijwel onopgemerkt alle ministers en staats secretarissen het gebouw van het ministerie van verkeer en waterstaat betraden. Alleen de ministers Luns en Cals en de staatssecretaris Bot ontbraken. Vannacht was nog allerminst duide lijk of de voorstellen van minister Zijlstra om de gulden de mark on middellijk te laten volgen bij het ge hele kabinet onmiddellijk instemming vonden. Het is duidelijk, dat de her waardering van de gulden, waardoor in alle vreemde valuta, behalve de Westduitse mark meer moet worden betaald, weliswaar overwegend gun stige, maar bepaald ook ongunstige aspecten zal hebben. Dat geldt met name voor de export van Nederlandse landbouwprodukten naar andere lan den dan de bondsrepubliek. Het moet dan ook niet voor onmoge lijk worden gehouden, dat de minister van landbouw en visserij, mr. Marij- nen, voor het voorstel van de minis ter van financiën niet onmiddellijk is warm gelopen. Dat het voorstel niet onmiddellijke steun van alle in de vergadering aanwezige bewinds lieden heeft gekregen, zou ook kun- worden afgeleid uit het feit, dat toen de vergadering reeds urenlang duurde en niet onbelangrijke hoeveel heden bier, frisdranken en broodjes waren aangevoerd, een groep be windslieden met deskundigen de Trè- veszaal verliet om in de aangrenzen de statenzaal, naar werd verklaard, een detailstudie van het revaluatie probleem te bestuderen. Het was vannacht, mede als gevolg van het feit, dat van regeringszijde generlei toelichting op de gevolgen van het revaluatie-besluit werd ge geven, moeilijk om deze gevolgen in hun geheel te overzien. Een in het oog lopend gevolg van het besluit van fle Nederlandse regering is, dat de handel met Nederlands be langrijkste handelspartner, West- Duitsland, geen overwegend ongun stige gevolgen van de Duitse reva luatie zal lijden, al is het niet ondenk baar, dat de Nederlandse export naar Duitsland meer concurrentie zal on dervinden van produkten uit derde landen, die als gevolg van de revalua tie van de mark tegen een lagere prijs in Duitsland kunnen worden aangeboden, terwijl de prijs van de Nederlandse produkten in marken uitgedrukt hetzelfde zal blijven. Daarentegen zal de uitvoer van Ne derlandse produkten naar alle andere landen wellicht iets worden bemoei lijkt door het feit dat men in die landen een bijna vijf procent hogere prijs voor Nederlandse produkten zal moeten betalen. MUNITIE RAAKTE OP Ronde-tafelconferentie zal doorgang vinden Zondagmiddag drie uur is het laatste radiobericht ontvangen van de Soedanese U.N.O.-troe- pen die te Matadi door het Kon golese leger waren aangeval len. In het laatste bericht werd om versterking gevraagd en meegedeeld dat de munitie be gon op te raken. Uit kringen van het Kongolees hoofd kwartier te Leopoldstad werd bekend dat om vijf uur zondagmiddag de. strijd geheel ten einde was maar niet werd meegedeeld of dit het ge- Zaterdag is in Amsterdam de eerste van de huldigingen gehouden voor H. v. d. Grift en R. Liebrechts. De plechtigheid werd gehouden in het Minervapaviljoen, waar talrijke vrienden en bewonderaars aanwezig waren. Op de foto ziet men hoe de voorzitter van de Nederlandse sport federatie, jhr. mr. Feith het gouden ereteken met de briljanten van de federatie bij Van de Grift opspeldt, onder liet oog van de verloofde van de kampioen en R. Liebrechts. volg was van een wapenstilstand, dan wel van een Kongolese overwin ning. De Soedanezen berichtten dat een officier en een mindere ernstig wond, dat vier anderen licht gewond waren en dat zeven man werden vermist. De negen Canadese seiners die zich bevonden bij de groep, die zaterdagmiddag het eerst aangeval len werd, zijn naar een UNO- woordvoerder verklaarde te geloven gevangenen van de Kongolezen. Een officiële woordvoerder van de U.N.O. verklaarde het bericht over het eind van de strijd in Matadi niet te kunnen bevestigen. Er zijn geen ramingen beschikbaar over het aantal Kongolese slachtof fers bij dp gevechten in Matadi. De kansen op succes van de ronde tafelconferentie van Kongolese leiders in Tananarive op Madagascar zijn vergroot, nu is vernomen dat Antoiue Gizenga, premier van Shanleystad, op weg erheen is. Eerste kievitsei gevonden De heer J. Witteveen te Vaas- M sen in Gelderland heeft zater- dagmorgen een kievitsei gevon- rlen. Hij vond het ei in een wei- tand tussen Vaassen en Wei- num. Dit is. voor zover bekend het eerste kievitsei van dit jaar. ï^miMipttnffliuiBBifomiiiiimiüiHniiiiiiiiiliiiiiiinnpunmfluiiGf Rede van Castro werd door salvo's ingeleid Een menigte die zaterdagavond in Havanna wachtte op een toe spraak van de Cubaanse leider Fidel Castro, is beschoten door rebellen in auto's. De daders werden onmiddellijk door de po litie achtervolgd en gearres teerd. Vier personen uit de menigte werden getroffen, drie van hen werden ernstig ge wond. In een toespraak op de bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het feit dat een jaar geleden het Fran se munitieschip La Coubre in de ha ven van Havanna in de lucht vloog, gaf Castro de Amerikaanse rege ring de schuld voor deze explosie. Rahman spreekt in Londen over Nieuw-Guinea De premier van de federatie van Ma- lakka, tengkoe Abdoel Rahman, is zondag in Londen gearriveerd om er deel te nemen aan ae conferentie van rèmiers van het Britse gemenebest. :ij zijn aankomst op London Airport kondigde hij aan het geschil tussen Nederland en Indonesië over Neder lands Nieuw-Guinea op de conferentie ter sprake te brengen. Dit zou voor namelijk zijn om de andere gemene best-premiers op de hoogte te mengen aldus Rahman. FERHAT ABBAS NAAR TUNIS Frans-Algerijns contact in impasse geraakt Zaterdagavond en zondag zijn in Al giers twee bommel» eu een handgra naat ontploft zonder dat grote schade werd aangericht. Slechts één persoon werd licht gewond. De bomaanslagen werden toegeschreven aan Franse ex tremisten. Sinds dinsdag van de afgelopen week zijn nu bij botsingen tussen Franse extremisten en Algerijnen 10 mensen om het leven gekomen en 33 gewond. De meesten van hen waren moslims. Het wordt zorgwekkend geacht dat de scène van de geweldplegingen zich van de havenstad Oran heeft ver plaatst naar Algiers en omstreken, waar de toestand toch reeds veel ont vlambaarder is. De Algerijnse rebellenleider Ferbat Abbas, is zondag uit Casablanca naar Tunis vertrokken zonder iets te willen zeggen over onderhandelingen ter be ëindiging van de Algerijnse oorlog. Toestand Elizabeth Taylor blijft ernstig „De toestand van Elizabeth Taylor is aanzienlijk verbeterd, maar blijft nog ernstig", aldus een bulletin uitgege ven door het Londense ziekenhuis, waar de beroemde Amerikaanse film actrice met longontsteking was opge nomen. In het bulletin werd medegedeeld dat de 29-jarige actrice in de operatiezaal een luchtpijpsnede voor vergemakke lijking van de ademhaling had onder gaan. Jonge slagwerker kreeg hoogste waardering IN MIDDELBURGS Concert- en Gehoorzaal is zaterdag het jaarlijkse solistencon cours begonnen. Traditiege trouw zijn ook dit jaar voor het hoogtepunt in 't Zeeuw se muziekkorpsleven drie za terdagen uitgetrokken. De jeugd heelt op de eerste dag het spits afgebeten en wie van de fanfareliefhebbers genieend heeft, dat op 11 eu 25 maart a.s. met de aanwe zigheid van de craks het con cours pas goed zou begin nen, heeft zich toch wel eningszins vergist. Want de jeugdige bondsleden hebben zaterdag een enorm enthou siasme tentoongespreid. Hun spel getuigde ongetwijfeld van langdurige oefening en deze geestdrift voor het mu ziek- en verenigingsleven kwam zeker lot uiting in de waardering van de jury, die ook ditmaal gevoerd werd door de Rotterdamse musi cus P. van Mever. Van 's middags één tot 's avonds ne gen uur hebben de liefhebbers met stijgende bewondering naar de pres taties van de jeugd geluisterd: jon gens en meisjes van rond tien en elf tot zestien jaar, waarvan men uiter aard nog geen eerste prijzen met lof kan verwachten. Maar die voor het grootste deel toch ook niet meer voor derde prijzen in aanmerking wensen te komen. Van de vijftig deelnemers aan het concours van deze zaterdag kregen er veertien een eerste prijs en liefst 31 een tweede prijs. Een tweede prijs, die in de meeste geval len net geen eerste kon worden. De prestaties van de jongeren lagen over het algemeen tussen de 60 en 66 punten, van de tachtig, die er te halen waren. Gerrit Holtkamp, een 12-jarige Ylis- singse knaap van maar enkele tur ven hoog, verzonk bijna in het niet achter zijn slaginstrumentarium. Maar wat deze jongeman uit zijn troms en andere instrumenten te voorschijn sloeg, bracht de „zaal" tot groot enthousiasme. Ongetijfeld houdt zijn uitvoering van een wals voor slagerk, een compositie van St. Caecilia's dirigent Jan de Graaf, een belofte in voor de toekomst. Gerrit Holtkamp kreeg er van de jury 66 punten voor, de hoogste waardering van deze dag. Maar ook de prestaties van Els de la Houssaye uit Vlissingen, Jan de Toonder uit Kloetinge, Wim Constant uit Heinkenszand, Johnny van Wal lenburg uit Souburg en Jaap Koo- man uit Oostkapelle mogen met ere genoemd worden. Gevijven bleven zij slechts één punt bij Gerrit Holtkamp achter, en zij werden gevolgd door een forse groep jonge muzikanten met 64 tot 59 punten. Zo'n ,.59-pun- ter" een prestatie om trots op te zijn was ook al een klein kereltje: de 12-jarige Wim Geys uit Borssele... Hij was eén van de vijftig jongens en meisjes uit Veere, Heinkenszand, Borssele', Vlissingen, Kamperland en vele andere Zeeuwse gemeenten, die met veel plezier de bugel, piston, klarinet of troms bespelen. De pianobegeleiding werd verzorgd (Zie slot pag. 2 kol. 2) Hij zal maandag in Tunis een zitting bijwonen van de Algerijnse „voorlo pige regering". Zaterdagavond werd hij door koning Hassan de tweede van Marokko in diens palijs te Rabat ont vangen.. Olie De besprekingen achter de scher men tussen vertegenwoordigers van de Fransen en van de Algerijn se opstandelingen berinden zich in een impasse door de Franse weige ring de rijk aan olie zijnde Sahara op te geven of hetzelfde te doen met militaire bases in Noord-Afri- ka, zo is zondag uit betrouwbare Franse bron vernomen. Doch de Tunesische minister van voorlich ting Mohammed Masmoudi zei dat hij nog altijd optimistisch is. Kamerlid vanaf 1925 In zijn woning in Delft is za terdagmiddag ds. P. Zandt overleden, voorzitter van de drie leden teUende Tweede-Ka merfractie van de Staatkundig Gereformeerde Partij en par tijvoorzitter. Hij was één van de oudste Tweede-Kamerleden en zou vandaag 81 jaar oud zijn geworden. Ds. P. Zandt werd op 6 maart 1880 te Stedum geboren en bezocht het gymnasium te Kampen, waarna hij aan de rijksuniversiteit te Utrecht theologie studeerde. In 1905 werd hij kandidaat in Zeeland. Hij aanvaardde op 20 april 1906 het predikambt bij de hervormde ge meente van Kampei-veen. In 3909 vertrok hij naar Loon op Zand. wel ke standplaats hij in 1910 met IJsel- muiden verwisselde. In 1915 werd ds. Zandt predikant te. Ede en vier jaar later deed hij zijn intrede in zijn laatste gemeente: Delft. In 1925 verkreeg lüj. eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot lid van de Twee de Kamer van de Stater.-Generaal, waarin hij zitting nam voor de Staatkundig Gereformeerde Partij. Ds. Zandt was ridder in de Orde van de- Nederlandse Leeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1