Willy den Ouden vestigde 25 jaar geleden fameuze zwemrecord Babysit in Amerika kan duizenden kosten Zeeuws wielerseizoen begint met clubkampioenschap in Hansweert HONGERKUNSTENAAR „MAX0N' DRINKT SLECHTS APPELSAP MAANDAG 6 MAART 1961 PKOV1XC1ALE ZEEUWSE OOURAH 1 9 TWINTIG JAAR ONGEËVENAARD Top tussen Olympische Spelen (Van een onder redacteuren). Daar zat zij, Willy den Ouden: een rank figuurtje, een beetje verlegen eigenlijk met haar plotseling gevestigde naam, niet goed begrijpend zelfs wat er in de afgelopen veertien dagen gebeurd iszij is ook pas 13 jaar. Dit schreef dertig jaren geleden een Rotterdams journalist over een meisje, dat de dag tevoren (12 juli 1931) het Nederlands record 100 meter vrije slag op haar naam had gebracht en die daarmee de dochter van de fameuze trainster Ma Braun had onttroond. Willy den Ouden stond op dat moment aan het begin van een bliksem-„carrière" in de zwemsport, aan het begin van een serie sportieve prestaties die bekroond zouden worden met het wereldrecord op de 100 meter borstcrawl, kort nadat zij achttien jaar geworden was, nu 25 jaar geleden. Het is in de zwemsport het meest opzienbarende record van deze eeuw geworden. Van februari 1936 tot februari 1956 bleef dit record met 1 min, 4,6 seconden op haar naam. Toen kwam er een ander slank Nederlands meisje, Cockie Gastelaars, dat een eind maakte aan de borstcrawl-legende: 1 min. 4,2 seconden. Maar Mar record werd geen 20 jaar oud. Als meisje met een zwemtoekomst werd Willy den Ouden ontdekt op koninginnedag, 31 augustus 1928. De bekende schoonspringster van de Rotterdamse zwemvereniging R.D.Z., Truus Klapwijk, zag het net tien jaar oude meiske pittig door het wa ter gaan en een eerste prijs bij de jaarlijkse volkswedstrijden van de vereniging winnen. Tegen R.D.Z.- trainster mevrouw Van Wuyckhuise zei Truus Klapwijk: „Houd dat ding es in de gaten, daar zit spirit in". In de daaropvolgende jaren heeft mevrouw Van Wuyckhuise alle aan dacht aan haar nieuwe pupil be steed. Ondanks het achterwege blij ven van de stopwatch, ging Willy den Ouden ieder jaar sneller. In 1934 zwom zij de 100 meter vrije slag in 1 min. 4.8 seconden hier door werd zij wereldrccordhoudster en in februari 1936 aan de vooravond van de Olympische Spelen in Berlijn haalde zij nog eens 0,2 seconden van haar haarscherpe re cord af. Overigens was het helemaal de be doeling niet geweest van Willy een gemeende poging te doen haar we reldtijd nog scherper te stellen. Zij had derhalve ook niet om speciale tijdwaarnemers gevraagd. Toen zij langs de rand van het bassin van het Sportfondsenbad in Amsterdam liep, voelde zij dat zij in een enorm goede conditie was. Zij zwom tegen Tini Wag ner en zij joeg van de start af met een hoog tempo door het hel dere water. Zij dacht er aan het eind van de 100 nieter geen moment aan dat er iets fenome naals was gebeurd, maar de jui- Willy den Ouden De federatie van Britse industrieën heeft zich uitgesproken voor invoering van een tiendelig monetair stelsel in Groot-Brittannië. Nepal lieeft aangeboden troepen be schikbaar te stellen voor de V.N.-strijd- macht in Kongo. Maarschalk Tito heeft een uitnodiging van president Quadros, een bezoek aan Brazilië te brengen aanvaard, aldus meldt radio Brasilia. Een datum van het bezoek is nog niet vastgesteld. TUSSEN NEUS EN LIPPEN KarelI CHARMANT 20 voor een gulden chende toeschouwers en de haar omhelzende mevr. Van Wuyck huise maakten haar gauw duide lijk welk een enorme tijd zij voor zich had laten afdrukken. Dezelfde avond nog stoof zij tijdens de estafette in 1.03 precies naar de finish, maar die tijd gold niet als een persoonlijk record. Vorm kwijt Heel merkwaardig was het dat vrij spoedig na het record in Amsterdam de prestaties van Willy den Ouden terugvielen. Vanzelfsprekend ging zij naar Berlijn, maar ook daar hervond zij haar vorm niet. Niet minder dan drie volle sceonden bleef zij boven haar tijd van Am sterdam. Deskundigen uit die dagen weten de verminderde prestaties vooral aan de nervositeit van het tengere zwemstertje. En 't was waar waar, haar zenuwachtigheid in Ber lijn stak af tegen de keiharde menta liteit van Rie Mastenbroek en Nida Senff. Wie herinnert zich deze twee zwemcracks niet? De Duitsers maakten op de aanmoe- digingskreten „Nida, Nida" van de Nederlanders zelfs een yell, die wat men op de tribunes dacht, goed tot uitdrukking bracht: „Nida, Nida, so etwas war noch nie da!" Vier gou den medailles wonnen de Nederland se meisjes toen in Berlijn. Rie Mas tenbroek sleepte er drie (o.a. óók voor de 100 meter vrije slag) en Nida Senff één in de wacht. Na de Berlijnse Spelen staakte Willy den Ouden vrij spoedig het wedstrijd- zwemmen. Terugziend kan gezegd worden dat haar kracht tussen twee Olympische Spelen in heeft gelegen. Want op de Spelen van 1932 in Los Angeles won zij weliswaar „slechts" een zilveren medaille, maar in de Amerikaanse wereldrecordhoudster Helen Madison moest zij nog steeds haar meerdere erkennen. Een jaar na de Spelen in Los Angeles, 1932, was zij echter Madison al de baas. Zij zwom toen 1,08 en dat was teveel voor de Amerikaanse. Het ene record na het andere brak Willy den Ouden in de komende jaren en in 1935 be zat zij niet minder dan zeventien wereldrecords. Op 23 februari 1960 toonde de Australische Dawn Frazer dat zij be slist de sterkste vrije slag-zwemster ter wereld is. In een bad met dezelf de omstandigheden als het Amster damse Sportfondsenbad, bracht zij het record in 1 min. 0.2 seconden op haar naam. En ook het Europees record verdween uit Nederland: naar de Hongaarse Gilka Madarez (1 min- 2.5 seconde). N.A.S.S.I. vraagt hulp voor spijtoptanten Het comilé Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indonesië, N.A.S.SJ., heeft zich in een adres tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal gericht. In dit adres wordt aangedrongen op een spoedige afwikkeling van het spijtoptantenprobleem (volgens een schatting gaat het nog om 10.000 personen) „vooral nu de omstan digheden, waaronder Nederland de helpende hand aan de spijtoptanten kan reiken, door de anti-Nederlandse actie voortdurend slechter worden en er ernstig rekening mee moet worden gehouden, dat een moment zal aanbreken, waarop het voor de spijtoptanten niet meer mogelijk zal zijn om naar Nederland te vertrek ken", aldus het adres. 0 De secretaris van de afdeling Charkow van de communistische partij Vitaly Ti tow, is vervangen, aldus heeft radio-Mos kou meegedeeld. Titow is de veertiende hooggeplaatste partijfunctionaris die sinds Kroesjtsjews campagne tegen tekortko mingen in de landbouw is vervangen. In de bekendmaking werd geen nieuwe post van Titow genoemd. „GEZONDE, NATUURLIJKE LEVENSWIJZE" Maandenlang in een glazen doodkist Om de glazen kist, die. verzegeld achter een rood gordijn, op de Ba- zelse mousterjaarbeurs staat,ver dringen zich meestal tweeduizend mannen en vrouwen. Zij trekken onthutste gezichten. Niemand spreekt hardop. Slechts een paar kinderen giechelen en wijzen met de vingers naar het ding, dat het on derwerp is van de sprakeloze aan dacht van de volwassenen. Achter de glazen wanden zit op een veldbed de 58-jarige Duitser Joseph Willwert uit Holthausen. die zich „Fakir Maxon. Yogi en wereldkam pioen in het langdurig vasten noemt". Sinds 16 november heeft hij geen stukje vast voedsel meer ge- HET IS EEN BEROEP GEWORDEN Schilderij viel: schade 25.000 dollar (Van een speciale correspondent) De Ver. Staten zijn het eerste land, waar liet oppassen op kinde ren tot een beroep is geworden. Vroeger vroeg men vrienden of familieleden op het slapende kind te passen, zette een schaaltje met gebak op tafel en bedankte later voor de bewezen diensten. Liep die lieve tante in de loop van de avond met haar hoofd ergens liard tegen aan, dan sprak men daar over zijn spijt uit en de zaak was bijgelegd. Thans is dat geheel an ders. Sedert enkele jaren zijn er baby sitters, die tegen een vergoeding per uur in dienst worden gesteld. Vele tienduizenden dollars worden jaarlijks voor dit werk uitgege ven. De babysitter is dus. juri disch. gezien, tot een betaalde werknemer geworden voor wie zijn werkgever tijdens de arbeids tijd verantwoordelijk is. Wanneer er iets gebeurt, dan moet hij erop rekenen dat dokterskosten, smar- tegeld en andere onkosten hem worden gepresenteerd. En dit vooral in een land als Amerika, waar het tot een gewoonte is ge worden om voor de kleinste klei nigheid reeds schadevergoeding te eisen. Talrijke ouders in Amerika kun nen hierover meepraten. Op een uurloon van 6.250 dollar kwam een familie in Los Angelos hun babysitter te staan. Terwijl de kinderen rustig sliepen, zat de jonge oppas voor het televisietoe stel. Plotseling viel een schilderij naar beneden en op haar hoofd: de diagnose was hersenschudding, de eis 25.000 dollar. Een ander jong meisje was juist bezig de baby zijn maaltijd te ge ven, toen een inbreker door de open achterdeur binnendrong en haar aanviel. Resultaat: 50.000 dollar schadevergoeding. Het is dan ook geen wonder, dat veel echtparen met kinderen ertoe zijn overgegaan om een wettelijke aansprakelijkheidsverzekering af te sluiten. Advertentie) b'ruikt- „Fijnproever Maxon" ver dient zijn brood met hongeren, maar als je daarover met hem praat, zegt hij: „Honger ken ik niet- Dat gevoel schakel ik door mijn wil uit". Vierennegentig dagen Nog nooit in zijn leven heeft Joseph Willwert gerookt of alcohol gedron ken, nog nooit is hij volgens zijn zeggen ziek geweest. Van kindsbeen af moet hij, als hij tenminste at, slechts fruit en noten hebben gege ten. Tegenwoordig staat zijn wereld record op 94 dagen en 10 uur zonder vast voedsel. „Manon" heeft de vroe gere recordhouder „Heros" vier jaar geleden met 86 dagen en 17 uur „weggehongerd". Nu zit hij voor de eerste en waar schijnlijk ook voor de laatste keer in Zwitserland in een glazen kooi, laat zich tegen entreegeld bekijken, luistert naar de radio en leest bovendien nog hele stapels boeken, zoals „Dat is het Duitse Vaderland", dat naast hem op een tafel ligt. Ook binnen de glazen muren kan fakir Willwert echter niet leven zonder drinken. Hij ge bruikt iedere dag driekwart liter appelsap- Geen stil plekje Eenmaal in de maand komt de nota ris met de sleutel, verbreekt het door hem aangebrachte zegel en geeft daarmede de aanvoer van dranken, schoon goed, waswater en leesstof vrij. Een bepaald „stil plekje" heeft Joseph Willwert in zijn kast niet nodig. Als hij wordt opgesloten, is zijn maag leeg en wat hij later drinkt, verdwijnt door de poriën. Maandelijks verliest hij van zijn normale lichaamsgewicht slechts on geveer 7 kilo. Aan de laatste, de houten kist wil „Maxon" pas denken als hij min stens 120 jaar oud is geworden. Be kende artsen moeten hem hebben verzekerd, dat hij met deze levens wijze zelfs 150 jaar kan worden. In die tijd wil hij nog de mensen In alle hoofdsteden demonstreren „hoe men door een gezonde natuurlijke manier van leven, vrij van pijn en ziekten, tot op hoge leeftijd jeugdig, fris en fit kan blijven". Wij „zon daars" geven ons uit vrije wil en met verdubbeld plezier aan een sap pig biefstukje over. Want hoe zou het er op de wereld uitzien als ieder een plotseling wilde hongeren? In Berlijn (19S6) feliciteerde Willy den Ouden de Hongaar Csilc met zijn overwinning op zowel zijn als haar specialiteit de 100 meter vrije slag. BLOEDARMOEDEt Gebruiksdan het bloedvörmend krachttonicum Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST „WINTERSLAAP" WEER VOORBIJ Kans voor profs op de TOUR DE „WINTERSLAAP" van Ue Zeeuwse wielrenners is weer voorbij Een druk seizoen, dat in Zeeland begint met de clubkampïoeiischappen Aan de ren- en toerclub „Theo Middel kamp" (a.s. zaterdag in Hans- weert) staat weer voor de deur. Overigens is dit seizoen voor vele coureurs al begonnen. Zo heeft Piet Rentmeester al een zware zesdaagse van Antwer pen achter de rug en streed Jo de Roo reeds in verschillende wedstrijden in Italië. Ongetwijfeld wórdt het voor de prof- renners een belangrijk seizoen, want niet alleen hebben velen de ogen ge richt -op dé Rönde van Nederland, maar ook op de Tour de France. In deze ronde van Frankrijk gaat dit jaar namelijk weer een complete Nederlandse ploeg (12 man) van start en het spreekt vanzelf, dat renners als Rentmeester en De Roo daarvoor kandidaat z.ijn. Klasse Het moet gezegd: Jo de Roo heeft dit seizoen minder fantastisch in gezet dan dat van 1960, toen hij begon met een verrassende zege in de Ronde van Sardinië. Ditmaal heeft hij in deze etappenwedstrijd geen rol van betekenis kunnen spe len, maar dat hij klasse heeft, be wees hij onder meer door de Grote Prijs van Monaco te winnen. Bovendien was Jó de Roo vorig jaar al vroeg in een blakende vorm, maar viel daarna terug. En wellicht is het mogelijk, dat het hoogtepunt van Jo de Roo's prestaties nu „dieper in het sei- ligt. Piet Rentmeester was vorig jaar al een dominerende figuur in vele profwedstrijden in binnen- en buiten land. Zo zegevierde hij op Neder landse bodem onder meer in een „wedstrijd-competitie" van een be kende rijwielfabriek. Ook hij kon in het begin van dit seizoen geen rol van betekenis spelen, want in de zes daagse van Antwerpen eindigde hij met Daan de Groot en Joop Captein in de achterhoede. Daarbij moet ech ter rekening gehouden worden met hef feit, dat deze baanwedslrijden voor hem een vrij nieuwe métier waren. Ongetwijfeld zal hij het op de weg beter doen. Bram en Jan Overigens zijn Rentmeester en De Roo niet de enige Zeeuwse troeven in de prof-wielrennerij. Ook Bram van Sluis uit Vlissingen zal zijn race fiets weer bestijgen en ongetwijfeld zal hij weer een kans krijgen in de Ronde van Nederland. Een renner, die ditmaal bijzonder veel aan z.ijn voorbereiding heeft ge daan, is Jan Westdorp, die vroeger in 's-Heerenhoek woonde, niaar die nu een kolenhandel in Schoondijke lieeft. Vele dagen kon men hem op zijn frêle fietsje door liet Zeenws- Vlaamse landschap zien trekken. En het ziet er naar uit, dat deze 26- jarige coureur een goede kans krijgt. Hij heeft namelijk een contract van een fabriek kunnen veroveren, waar door hij onder meer kan uitkomen in de Ronde van Nederland. Inmid dels heeft Westdorp begrepen, dat hij zich in het wielerseizoen. wil hij iets bij de profs bereiken, zich ook werkelijk alleen moet inzetten voor deze sport. En omdat hij zijn aan dacht niet zozeer behoeft te verde len heeft hij een goede kans. De immer goedlachse Emiel Ver- straete nog onafhankelijke zal wellicht dit jaar meer up de voorgrond komen dan in I960, toen een lintworm voortdurend zijn vorm bedreigde. Opnieuw zal deze Zeeuws-Vlaming zijn succes weer zoeken in de Ronde van Tunesië, die vroeg in het sei zoen wordt verreden. En het is te hopen, dat hij in de Ronde weer veel van zijn kruit moet verschieten. Amateurs Bij de amateurs zijn ditmaal minder uitblinkers dan enkele jaren gele den. Een veelbelovende „liefhebber" is echter Harry Deegens. Bij de amateurs werd hij zowel in 1959 als in 1960 kampioen van Zeeland. Bovendien bevocht hij in Belgische wielerwedstrijden enkele opmerke lijke successen. Ongetwijfeld slaat Harry Deegens de goede weg in: hij zoekt zijn suc ces niet alleen in criteria, maar wil dit seizoen vooral klassiekers rijden. Zijn wens is dan ook van start te kunnen gaan in De Ronde van Noord-Holland, de Ronde van Lim burg, de Omloop van de Kempen, in Olympia's Toer en natuurlijk in de Ronde van Midden-Zeeland. Renners als Ferdinand Boonman, Verburg en Ko Tolhoek kunnen dit jaar „doorbreken" terwijl jonge coureurs als Moerdflk en Marcus dit jaar kunnen bewijzen wat ze waard zijn. Dies Kosten en Rinus Hooger- land zijn talentvolle nieuwelingen. Een belofte bij de Zeeuwse adspi- rantcn is vooral De Wilde die bij trainingswedstrijden van dë Zeeuw se ren- en toerclub „Tbeo Middel kamp" drie ritten won. Inmiddels is het nog niet zeker, dat ook alle Zeeuwse profs aan de start zullen komen voor de clubkampioen schappen van „Theo Middelkamp". Op de Goese markt onderbra ken Jan Westdorp (rechts) en Piet Rentmeester even hun tiainingsrit voor een babbel tje. Beide coureurs hadden een fikse rit achter de rug en ont moetten elkaar toevallig in Goes. (Foto P.Z.C Stewart Granger ving stuntman opdrie dagen ziekenhuis hi De Amerikaanse filmspeler g Stewart Granger, in Rome be- s zig met opnamen voor de film „De laat: ze dagen van Sodom en Gomorra", zou een stunt- H man die de plaats innam van n M de Britse acteur Stanley Ba- s leer. laten zien hoe hij hem, §1 later voor de camera's, in de lucht zou gooien. Granger kreeg de stuntman omhoog. Maar de man dreigde onprettig te vallen en Granger ving hem daarom op. sj Hij ligt met een ontwrichte p ruggegraat in bed. Voor ten- n minste drie dagen, volgens de arts die röntgenfoto's heeft /f H laten maken. De stuntman was te zwaar geweest. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllitllll Wereldkampioenschappen wielrennen te Ziirich De Zwitserse wielerbond heeft woens dag het programma voor de wereld kampioenschappen 1961 bekendge maakt. Het luidt: 24 AUGUSTUS: Vergadering van het bestuur van de U.C.JL. 25 AUGUSTUS: 10 uur: opening van 't 118e congres van de U.C.I. 17 u Be gin van de baanwedstrijden op Oerli- konbaan; sprint amateurs (series en herkansingen); stayerwedstrijd ama teurs (eerste serie) sprint amateurs (achtste finales); Stayerwedstrijd amateurs (tweede en eventueel derde serie) sprint amateurs i herkansingen van de achtste finales 26 AUGUSTUS: 14.30 uur: sprint professionals (series), stayerwedstrijd professionals (eerste serie); sprint professionals (herkansingen) sprint amateurs (kwart finales); sprint professionals (finale van de herkan singen, event, belle); 19.00 uur: sprint amateurs (halve finales) sprint pro fessionals (kwart finales) stayerwed strijd amateurs (herkansing) sprint amateurs (finale en 3/4 plaats) stayerwedstrijd professionals (tweede serie). 27 AUGUSTUS: 14.00 uur: achtervol ging professionals (series) stayerwed strijd professionals (eerste herkan sing); sprint professionals (halve fi nales); achtervolging professionals (kwart finales); sprint professionals (halve finales): stayerwedstrijd pro fessionals (tweede herkansing sprint professionals (finale en 3/4e plaats). 29 AUGUSTUS: 18.30: achtervolging amateurs (series): achtervolging pro fessionals (halve finales); stayerwed strijd amateurs (finale); achtervol ging amateurs (kwart finales); ach tervolging professionals (finale en 3/4e plaats). 30 AUGUSTUS: 20.00 uur: achtervol ging amateurs (lialve finales)Stayer wedstrijd prefessionals (finale): ach tervolging amateurs (finales en 3;4e plaats). 2 SEPTEMBER: 13.00 uur: wereld kampioenschap op de weg voor ama teurs (14 ronden op het criterium Bremgarten, bij Bern. dat een lengte heeft van 12.966 km) over.181.524 km. 3 SEPTEMBER: 9.30 uur: wereld kampioenschap op de weg voor pro fessionals (22 ronden) over 285.252 km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11