Klassieke muziek in V.S. pas laat op het t.v.-scherm VANDAAG MORGEN Pearl Harbour-Hiroshima voorlichtende documentaire WITTE KRUIS procent rente Uw geld bewaren De Twentsche Bank ZATERDAG -1 MAART 1961 PROVINCIALE Z E EU W S E COURANT Alleen plaatselijk Zowel ingewijden als kijkers zijn het er onderling nog niet over eens, of klassieke mu ziekprogramma's geschikt zijn voor televisie. De een vindt dit medium bij uitstek geschikt om een ongekend groot publiek concerten voor te zetten, de ander acht con certen juist uit televisie-oog punt ondingen. De grote netwerker? In de Verenig de Staten schijnen om allerlei wellicht ook commerciële rede nen meer naar het laatste stand punt over te hellen. Het behoort althans tot de uitzonderingen als klassieke muziek in zogenaamde coast to coast"-programma wordt uitgezonden. Toscanini Toch moet men nu ook weer niet denken, dat de Amerikanen 111 dit opzicht voor 100 procent a-cultu reel zijn. In 1944, toen wij in Ne derland bij het licht van oliepitjes naar lege. borden zaten te kijken, richtten de Amerikanen hun blik op het televisiescherm, waar voor het eerst Arturo Toscanini en het N.B.C.-symfonieorkest te zien wa ren. Dat was in de film „Hymn of the' nations", die na de oorlog ook in de Nederlandse bioscopen heeft gedraaid en die indertijd op ons een diepe inruk heeft gemaakt. De ze gefilmde telèvisieprimeur werd pas in 1948 door een rechtstreekse gevolgd, toen Arturo Toscanini weer met liet N.B.C. symfonieor kest op de beeldbuis kwam in een uitzending uit .de Carnegie Hall in New York. Maar wat de grote netwerken betreftJs het nooit tot geregelde concerttïïtzendingen ge komen. ruimte nodig- en de baüetten, die op de televisie worden vertoond, worden tevoren aan ingrijpende herchoreografie onderworpen. Daarom ziet men in Amerika een grote toekomst voor de expressio nistische en abstracte dans. Voor al Jerome Robbing met zijn gezel schap „Ballets U.S.A." heeft in dit opzicht opmerkelijke successen ge oogst. De V.P.R.O.-televisie wijdt van avond voor de derde maal een ge deelte van de uitzending aan De Dansonder regie van Joès O duf re. De foto toont Jaap Flier en Willy de la Bije in een scène van dit. vrrtnrnmmm Fred Kaps in nationaal programma De Nederlandse televisie zal op 1 mei ter gelegenheid van de verjaardag van de ko ningin een nationaal pro gramma uitzenden. Hiervoor zal Dick van Bommel een amusementsprogramma in elkaar zetten dat tevens als Nederlandse inzending naar het internationale televisie- festival in liet, Zwitserse Montreux gaat. Van Bommel heeft alleen nog maar de grote lijnen van dit pro- gTamma opgesteld en gaat er zich de volgende week helemaal op werpen, zoals hij ons vertelde. Ze ker is ih ieder geval dat de gooche laar Fred Kaps de verschillende onderdelen aan elkaar zal praten en goochélen. Verder zullen de pantomime-speler Rob Van Reyn, en. Bueno de Masqiiita in het 1 niei- programma optreden. Plaatselijk riaatselijke zenders daarentegen besteedden wel veel zendtijd, zelfs de duurste in de avonduren, aan klassieke muziek. De bekendste serie is die van het New York Phil harmonic onder leiding van Leo nard Bernstein, waarvan de eerste uitzending in januari '58 plaats vond. Van het begin af aan is déze serie een groot succes geweest, al outveïuzen velen zich niet dat de visuele aantrekkelijkheid van Bernstein in niet geringe mate oor zaak van dit grote succes is. Vooral als dirigent van de jeugd- concerten van de New York Phil harmonic ne.emt hij een bijzondere plaats in. Bernstein heeft er een speciale slag van de aandacht van de jeugdige kijkers vast te houden, als hij een inleiding geeft tot de muziek, die zijn orkest zal gaan spelen. Maai' 00k Bernstein weet maai- al te goed, dat hij de aan dacht nifet te lang kan trekken en slechts bij uitzondering speelt hij aan één stuk een werk van meer dan de gemiddelde lengte. Variété Typisch Amerikaans zijn ook de variétéprogramma's, waarin men naast acrobaten, jazzmusici e.d. ook wereldberoemde klassieke ar tiesten laat optreden, zoals Reuate Tebaldi, Richard Tucker, Jerome Hines, Maria Gallas en Isaac Stern. Op operagebied heeft de N.B.C. wel zijn sporen verdiend. De N.B.C. Opera Company heeft sinds 1949, toen de proefuitzendingen begon nen, baanbrekend werk verricht. Dit gezelschap heeft 25 opera's pasklaar gemaakt voor de betrek kelijk kleine ensceneringen, die de beeldbuis toelaat. Ballet Ook balletuitzendingen tracht men aan het kleine scherm aan te pas sen. De dansers hebben nu eenmaal RADIO- EN T.V.-RUBRIEK TELEVISIE Vanavond is het dan zover na bijna een jaar van liet scherm te zijn verstoten komt Wim lbo weer op de beeldbuis en hij heeft een groot deel van zijn achterban meegenomen. Officieel staat alleen Mieke Verstraete aan gekondigd als medewerkster aan het programma. Dat moest wel, omdat zij volgens de titel „Bla dert in het plakboek van Wim lbo". Maar als wij wel zijn inge licht de V.P.R.O. en Wim lbo zwijgen er in alle talen over kom ook Hetty Blok, Kees Brusse en Sophie Stein aan dit bladeren te pas. De uitzending begint om lialf tien. Daarvoor wordt 111 de serie Bouw meesters der cultuur, een portret gegeven van het echtpaar Pierre en Marie Curie, brengt Joes Odufre zijn derde „Inleiding tot de dans" op het scherm en presenteert Si mon van Collem zijn oude draai- doos, waarin men dit keer o.a. naar de befaamde thriller „Dr. Jekyll en mr. Hyd" kan kijken. Met reporter Jef Boschmans als gids brengt de Vlaamse televisie om zeven uur een bezoek aan de haven Antwerpen. Dit program ma zal gewijd zijn aan het tien jarenplan van Antwerpen. Na Paul van de Velde's „Wie 3s AiW^VWVWSWVVVNAAfVW oren, yew ew sclxrtjvew wfe?" volgt om negen uur in het Vlaamse televisieprogramma „Ont dek de ster". Om kwart voor tien een Eurovisiereportage van de ijs- hockeywedstrijd Rusland-Zweden in Lausanne om het wereldkam pioenschap. Dc Quiz „Tien jaar wereldgebeuren" komt om half elf aan bod. RADIO Om vijf uur in het VARA-programma (Hilversum I) de radio jazzclub van Michiel A. de Ruyter. Om vijf over acht „Week uit —j week in" en om half tien Malairoo-melange met Francisca Deschamps en Frans Wanders. Over de andere zender worden in het KRO-programma om half ze ven herinneringen aan Mario Lan za opgehaald. „Tierelantijnen" komt zoals gebruikelijk om tien over negen voor de microfoon. Operazanger Jan Duiveman gaat regisseren bij N.C.R.V.-televisie De operazanger Jan Duiveman is benoemd tot regisseur voor dra matische kunst hij de N.C.R.V.-televisie. Hij zal. zich voornamelijk bezighouden met opera-uitzendingen. Jan Duiveman werd op 1 fe bruari 1919 in Den Haag geboren. Op de Haagse kweekschool kreeg hij de eerste zanglessen. Later studeerde hij bij Willem Ravelli en na de oorlog bij J. W. Hofstra. In de meidagen van 1940 heeft hij in de Betuwe tegen de Duitsers gevochten op grond waarvan hij in mei 1943 in krijgsgevangenschap had moeten terugkeren. Hij is toen echter ondergedoken, aanvan kelijk als assistent van een arts en sinds 1944 als lid van het koor der inmiddels opgerichte Nederlandse Opera te Amsterdam. Onmid dellijk na de oorlog kwam hij bij het kamerkoor van Felix de Nobel. In 1947 keerde hij tei'ug naar de Nederlandse Opera, maar nu als solist. Vier jaar later trok hij voor een langdurige studiereis naar Amerika, waar hij o.a. heeft samengewerkt met dr. M. Lert, die voor 1933 regisseur van de Bayreuther Festspiele is geweest en daarna acht jaar verbonden was aan de Metropolitan Opera in New York. Na zijn terugkeer in Nederland ging Jan Duiveman als solist naai de Utrechtse Opera, die via „De Nederlandse Reisopera." werd om gesmeed tot Forum met Enschede als standplaats. Bij dit gezel schap zong Jan Duiveman niet alleen een groot aantal baspartijen, maar trad hij ook meermalen op als assistent-regisseur. Hij heeft ook verschillende rollen vervuld in opera's die op het scherm wer den gebracht, zoals „Der Zar und der Zimmerman", de prinses en de varkenshoedster van Jan Mul. Het laatst speelde en zong hij Osmin in „Die Entfuehrung aus des Serail" van Mozart. Jan Duiveman zal zijn nieuwe functie 15 augustus aanvaarden. T elevisie De Nederlandse televisie geeft om acht uur „School voor volwas senen", om kwart voor negen ,De strijd tegen het onrecht" 0111 tien over negen het Kunstmaan orkest en om tien uur „Sport in beeld". De .Vlaamse televisie houdt het 0111 half negen.bij „Ont dek de ster. Radio De Nederlandse radio houdt liet bij luisterspelen: „Zwart" over Hilversum n 0111 negen uur en over de andere zender om vijf voor half tien. ,Het dunne alibi". Zo maar een aardig plaatje van Joke Jans- sens, die slechts nu en dan via de ether te beluisteren is. Ze is omroepster van de KR.O., maar verschijnt slechts incidenteel voor de microfoon. T.V. IN OPERATIEKAMER Een Britse onderneming heeft meegedeeld, een nieuwe televisie- camera te hebben geconstrueerd, die In 6taat is „rond té kijken" in een buis van zeven en een halve cetimeter doorsnee. De nieuwe t.v.-camera heeft een dikte van zeven-en-een-halve centi meter en een lengte van 22.5 centi meter. De camera zou gemonteerd kunnen worden in de lamp boven 1 een operatie tafel en zodoende stu- 1 denten in de gelegenheid stellen de j operatie te volgen, zonder dat de chirurg of de andere medici gehin- derd worden door omvangrijke ap- j paratuur. Experimentele wijziging begin bioscoopweek (Van onze correspondent) Een tweetal grote concerns van bio- i scooptheaters zal in het voor-jaar star- j ten met een proef om in enkele van liun theaters de „bioscoopweek" op donderdag te laten beginnen. Dit zou dan de verwezenlijking betekenen van 1 een oud plan. Men heeft het namelijk reeds lang als een bezwaar gevoeld, dat tussen een première op vrijdag en de zaterdagse bioscoopavond, waarvoor vaak de keu ze wordt gemaakt op grond van de re censies, een te korte tijdsspanne ligt. De invoering van de vijfdaagse werk week heeft dit plan nieuw leven inge blazen. Het is namelijk niet onwaar schijnlijk dat de vrije zaterdag het massale bioscoopbezoek van de zater dag- naar de vrijdagavond zal doen verschuiven. Voorlopig blijft het bij een proef in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam waarbij slechts enkele bio scopen betrokken zijn. Nieuw onderzoek Dode Zee-rollen Op 12 maart zal opnieuw een archeo logische expeditie eeu onderzoek in stellen in de holen rond de Dode Zee. Aan deze grootscheepse actie zullen 150 vrijwilligers uit alle delen van het land deelnemen. Vermoed wordt dat deze holen in de wildernis van Judea nog 'meer boek rollen en oude relieken van historische en -religieuze betekenis bevatten. Een van de te onderzoeken grotten is de „Grot van de Vrees". De expeditie, die zestien dagen zal duren, wordt ge leid door dezelfde Israëlische experts die achttien eeuwen oude brieven van de laatste „president" van Israël Bar Kochba, hebben gevonden. (Advertentie) FILMS IN ZEELAND Boeiende levenshistorie van gangster Al Capone GRAND (Goes) vertoont dit weekeinde een film over de strijd in de Pacific, die is sa mengesteld uit films, afkomstig' uit zowel Amerikaanse als Ja panse archieven. Het drama van Pearl Harbour en liet ver schrikkelijke einde van de oor log in het Verre Oosten met de atoombom op Japan, zijn bepa lend voor deze film, die dan ook de titel „Pearl Harbour-Hiro shima" kreeg. De documentaire is voorzien van Nederlands commentaar. Pe legendarische gangsterfiguur Al Capone, die in de twintiger jaren cle Verenigde Staten onveilig maakte, is de, hoofdfiguur van een unieke mis daadfilm, die thans in Electro (Mid delburg) vertoond wordt. „AI Capo ne, dictator van de onderwereld" is in .zoverre verschillend van de ge wone gangsterfilm, dat regisseur Ri- chard Wilson zijn film opbouwde naar feitenmateriaal, terwijl hij zijn fantasie beteugelde door slechts een figuur in het verhaal onder te bren gen die nimmer heeft bestaan. Dat is de weduwe van een van Al Capo- ne's slachtoffers. Alle andere misda digers en politiemannen hebben wer kelijk geleefd. De titelrol wordt gespeeld door Rod Advertentie) Steiger, die door de niake-up kunste naars, waarover Hollywood beschikt, :n een tweede Al Capone veranderd s. Steiger heeft zich intens verdiept in het levensverhaal van de meest bekende misdadiger uit Amerika's historie en stelt clan ook niet teleur in zijn spel. Naast Al Capone posteerde regis seur Wilson voorts diens adjudan ten en tegenstanders, leden van andere, concurrerende gangs en politiemannen. Bovendien is er dan de vriendin van de gangster, commandant Maureen (Fay Spain). De uitstekende fotografie geeft met de muziek jazzmelo- dieën iri de stijl van de twintiger jaren de typische sfeer van de tijd waarin deze film speelt weer. De jaren waarin straatgevechten tussen gangsters in Chicago aan de orde van de dag waren en in woners van deze wereldstad in de rest van Amerika met achterdocht werden bekeken. Aan dit alles le verde Al Capone een flinke bijdra ge en hoe hij het deed kan men nu dus zien in Electro. City (Middelburg) draait de Duitse film „De kinderrechter" met Heinz Rühmann in cle belangrijkste rol. We bespraken deze film over een kinder vriend in toga reeds eerder evenals „Ik heb gezondigd", Alhambra (Vlis- Dohderdagavond vond in Am sterdam de wereldpremière plaats van de nieuwe Neder landse speelfilm ..Het, Mes". Een fotograaf, die bij deze feestelijke gebeurtenis aanwe zig was, knipte voor dé aan vang van de voorstelling de beide- hoofdrolvertolkertjes Reitze van der Linden en Ma rie-Louise Vïdec bij een aan kondiging van hun film. sïngen). De laatste rolprent handelt over een non. die verliefd wordt op een Engelse officier en daarvoor het klooster verlaat. Het verhaal speelt in Spanje en is goed voorzien van couleur locale en doorspekt met sen sationele „mystieke" scènes. „Nacht der vergelding" is niet hele maal een western, maar ademt wel de sfeer van dit genre. Een groep houthakkers en een grootgrondbez.it- ster, die niet elkaar in conflict raken zorgen voor de opwinding. Jeanne Crain speelt de rol van de dame in kwestie. Alan Ladd zien we in Luxor (Vlissingen) als de leider van de houthakkersploeg, die zoals ieder ra den kan voor niets wijkt, behalve voor de charmes van zijn tegenstand ster. Advertentie DE -Échte, PIJNSTILLER Een maand gaat sne! voorbij! Neem de angst voor nare dagen weg door Witte Kruis in huis te nemen. tabletten, poeders of cachets. Utrechtse jongen was naar Duitsland gelift De Utrechtse scholier Rïnze Visser, die sinds een week spoorloos was, be vindt zich in Duitsland. Hij was liftend naar Recklinghausen gereisd, waar kennissen van de fami lie Visser wonen. Zijn vader zal hem vandaag terughalen. tot max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. 160 kantoren Nederland in *T variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7