IEL A NVICA De STEMMEN UIT DE KERKEN Toelating van leerlingentot de openbare kleuterscholen en de openbare scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs. 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 MAART 1961 betekenis van de geslachtkunde (genealo gie) als hulpwetenschapin 't bijzonder voor de geschiedenis en de literatuurge schiedenis, wordt nog steeds niet voldoende be grepen". Aldus een van de stellingen bij het proef schrift van Meertens over het letterkundig leven in Zeeland. anneer genealogie iets meer is dan vermelding van namen en data, kunnen wij wel met deze stelling akkoord gaan. Als we het aantal genealogieën nagaan, dat dr. Dek het licht heeft doen zien en die zelfs gepromoveerd is op de „Genealogie der graven van Holland" (3e dr. 1956), dan geloven we haast dat hij de stelling van Meertens tot uitgangspunt van zijn werk heeft gemaakt. Kort geleden verscheen van zijn hand „Het geslacht van der Staal", waarin een aantal familieportretten is opgenomen. Een van deze portretten laat ons de zeeloods Pieter van der Staal (17991879) zien, die zoals uit de Bijlagen blijkt, zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt bij het redden van schipbreukelingen. Op 1 dec. 1845 ontdekte Van der Staal, schipper op de loodsboot nr. 8 van het Loodswezen te Vlissingen, een in nood verkerende Franse logger. Dit schip de „Alcyon" onder kapitein Joseph Frangois le Bot kwam met een lading steenkool van New Castle met bestemming St. Malo. Vier mijlen van Westkapelle kwam het in zulke moeilijkheden dat om hulp verzocht moest worden.-„Bij stormweder en hoogloopende zee" werd de bemanning van boord gehaald. De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen besloot haar grote zilveren medaille uit te reiken aan Pieter van der Staal „als blijk harer erkentelijkheid en een blijvend aandenken zijner met zeemansbeleid en kunde" gedane redding op 1 dec. 1845. Over de dienst van 't loodswezen kunnen we in de „Geschiedkundige plaatsbeschrijving van Vlissingen" van H. P. Winkelman bijzonder heden lezen. Op 22 november 1802 werd te Vlissingen een loodska- mer opgericht „tep einde de noodige loodsen te leveren voor het op en afvaren der Schelde". Natuurlijk werd in de voorafgaande tijd ook gebruik gemaakt van de diensten van loodsen, maar van een goed functionerende rijksdienst kunnen we pas in de vorige eeuw spreken. „Tengevolge van het met België gesloten verdrag der 24 artikelen is bepaald dat het loods- en bakenwezen voortaan aan een gemeenschappelijk toezicht zal worden onderworpen". Winkelman, wiens plaatsbeschrijving van 1873 dateert, geeft verder een overzicht van het personeel van het Nederlands en Belgisch loodswezen. Een artikel van genealogische aard vinden we in het „Archief voor de geschiedenis van de Katholieke Kerk in Nederland", le afl. 1961. Gerard Coomans behandelt hierin „Familierelaties van Jacobus de la Torre". Deze, ca. 1608 te Den Haag geboren, der de apostolische vicaris van de Hollandse Zending, bezat met zijn broer en twee zusters landerijen op Tholen en ambachtsporties in 's-Heer-Arendskerke, Wissenkerke, Ovezande (naar deze heerlijk heid noemde hij zich soms Ovezandius) en de Kraaiertpolders. In de bedijking van laatstgenoemde gebieden was de -familie ook gel delijk geïnteresseerd geweest. „Hoezeer dit alles een betekenis heeft die boven het familiebelang uitgaat, leren de kaarten van de pro centuele verhoudingen der confessies, die uitwijzen dat een aantal heerlijkheden van de familie De la Torre tot op heden kenbaar zijn aan hun katholieke kleur; dit geldt opvallend voor de religieuze enclaves in de zogenaamde „zak" van Zuid-Beveland". Kamer bezorgd oyer tekort aan verplegend personeel (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagavond laat hebben de he ren Van Lienden (p.v.d.a.) en de Vreeze (k.v.p.) in de Tweede Kamer de aandacht van de bewindslieden van sociale zaken gevraagd voor het nog steeds bestaande tekort aan verple- I gend personeel. De heer Van Lieden betoogde in dit verband, dat de opleiding tot zieken- verzorgster in goede banen moet wor den geleid, terwijl de heer De Vreeze ten aanzien van de gezondheidszorg voor de komende jaren pessimistisch was gestemd. Beide afgevaardigden wezen verder op de urgentie van een drinkwatervoorziening in bepaalde gebieden. Aanwinsten bibliotheek van Z.V.U. te Middelburg De nieuwe aanwinsten van de jeugd- boekerij van de Z.V.U. te Middelburg zijn: Adreas: Bont sprookjesboek; Andreus: En toenBaastad: Op mijn erewoord; Baumann: Broer naast broer in leven en dood; Bech- dolt: Henkie met de hoorn; Blok ker: Op zoek naar een oom; Blyton: Pitty naar de kostschool; Bonzon: Porphyras krijgt toch zijn zin; Bruyn: Nils Eira en zijn kinderen, 3 dln.; Cramer-Schaap: Oom Boem- lala en zijn zes hondjes; Covens en v. d. Meiden-Coolsma: Als één van ons; Denk en Zabransky: Alle voet jes dansen; Diekmann: Driemaal is scheepsrecht: Dulieu: Puntnik en an dere verhalen; Egner: Klaasje Klau- termuis; Elsendoorn: In het voet spoor van Coyama; Erlacher: Pluim en pluis de eekhoortnjes; Evenhuis: Boot zonder water; Geest, v. d.: Mist; id.: Operatie Agadir; Graha- me: Bertie gaat op stap; Gregot: Juffrouw Hippelstik reist naar Mars. Groot, de: Dokter in het oerwoud; Guillot: Kamera draait in Afrika; Hartong: Mijn balletboek; Hidding: Een eigen dierentuin; id.: De won derlijke winter; Himmel: Als verste keling naar New York; Hoekstra: Dokter Pijpekop, de ponnendokter; id.: Het vliegende huis; Houter: Bouwnummer 300; Kinderen van Kaapstad: Kinderen uit kleurrijk Italië; Kinderen van de Schotse Hooglanden; Krantz en Schmidt: We gaan naar het oerwoud; Laan: Een grote verrassing voor Pinkeltje: Leippe: Rome wolvenstad; Lind- gren: Sia woont op de Kilimanjaro; May: De parels van het parlement; Mielants: De mens en de sterren; Arendsoog in de knel; Arendsoog en Montgomery: Anne van het groene huis; Nowee: Arendsoog grijpt in; de verdwenen rivier; Arendsoog: De bende van de blauwe bergen; De geest van de eenzame wolf; Pas op, Arendsoog! Het raadsel van de Mos- quitovallei; De smokkelaars van de Rio Malo; Het spookt op de spoor baan; Het testament van Tobi Thom son; Texas-Arendsoog; Picard: De vlucht op de witte merrie; Radau: Woudloper in Alaska; Raephorst: De geluksraket: Reeves: Het ver borgen testament; Robinson: Teddy Rob'nson- Marv-Mary: Roggeveen: De klok voor de spiegel; Rutgers van de Loeff-BasenauGideons rei zen: Saunders: Het gouden knutsel- boek van de natuur; Seredy: Filo- meentje: Sparla: Kat ja en de kleine olifant: Spyri: Uit het land van Hei di: Thomas: Zusjes zijn zo gek nog niet; Uges: Van rijden, varen en vliegen; Verroen: Sjoe en Piet. In Oostenrijk leven nog een 53.000 dra gers van onderscheidingen voor in de eer ste of tweede wereldoorlog betoonde dnp- perheid. De „dapperheidsmedaille", waar van drie categorieën bestaan, is in 1789 door Joseph de Tweede gesticht. Sedert 1958 zijn er weer toelagen aan verbonden. Reeds 76 procent van totale graanproduktie afgeleverd Tot en met januari 1961 hebben de telers in totaal 430.000 ton inlandse tarwe aan de graan- en zaaizaadhan- del afgeleverd, een hoeveelheid die overeenkomt met 76 procent van de totaal te verwachten levering. Eind januari van het vorige jaar hadden de telers ongeveer 83 procent van de tarwe afgeleverd. Dit blijkt uit mededelingen van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten. Het produktschap deelt verder mee, dat, in tegenstelling tot de oor spronkelijke verwachtingen, de kwa liteit van de tarwe, die door de te lers uit de schuren wordt afgedorst, niet tegenvalt. Over het algemeen komt weinig broei voor, terwijl het percentage schot niet hoger is dan de partijen die direct van het land en, in het najaar, van schelven zijn afgedorst. Frans spoorwegstaking is al weer voorbij De treinen in Frankrijk rijden weer normaal. De staking, waarbij een grote groep machinisten was betrok ken en die 28 uur heeft gedunrd, is vrijdagmorgen vroeg geëindigd. De staking was uitgeroepen om kracht bij te zetten aan looneisen. De communisten hebben niet mee gedaan, omdat zij meenden dat de staking te vroeg was uitgeroepen. Jaarvergadering V.V.D. op 17 en 18 maart te Rotterdam Op vrijdag 17 en. zaterdag 18 maart houdt de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in het. Rijnhotel in Rotter dam haar jaarlijkse algemene verga dering. De voorzitter van de partij, prof. mr. P. J. Oud, opent op vrijdagavond acht uur de vergadering met het uitspre ken van een rede. Na de bei delijke vergadering. Op de agenda van de openbare vergadering die zater dagmorgen 18 maart begint, staat on der meer de benoeming van een voor zitter, waarvoor als enige kandidaat is gesteld prof. Oud. Hierna volgt de benoeming van een lid van het dage lijks bestuur. Hiervoor is als kandi daat gesteld de heer R. Th. J. le Ca valier te Amsterdam, in de plaats van mr. J. J. C. R. van der Bilt te Amster dam, die zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Mevrouw drs. J. F. Schouwe- naar-Franssen te Bilthoven en me vrouw G. V. van Someren-Downer te Amsterdam houden vervolgens een in leiding over „Het radio- en televisie- bester'. Daarna zal het beleid der Kamerfractie worden besproken. In de bergen in het noorden van Zweden brengen de Zweedse prin sessen een wintersportvakantie door nu de sneeuw in de omge ving van de Zweedse hoofdstad geheel is verdwenen. De foto toont v.l.n.r. in het noordelijke zonnetje: de prinsessen Desiree, Margare- tha en Christina. (Slot van pag. 3) gen en die in de bewogen wereld van vandaag nog steeds voortgaan met datgène waartoe ook zij geroepen zijn. Deze „zusterkerken" (dat zijn zij nu echt geworden) hebben het stellig niet gemakkelijk en in sommi ge delen van Indonesië hebben zij het bepaald heel moeilijk. Maar in de geschiedenis zijn er heel wat kerken aan te wijzen, die juist in de grootste moeilijkheden die van buitenaf kwamen, hun grootste span kracht hebben getoond. Terwijl de staatkundige verhoudingen tussen ons land en het land ginds steeds moeilijker worden, blijven die zuster kerken toch in een oecumenische ver bondenheid met de kerk, aan wie zij hun ontstaan te danken hebben, le ven en doen ze bij voortduring een beroep op haar medewerking. In dit verband is het van belang te lezen dat vanuit de zending in ons land ervoor wordt gezorgd dat 80 aanstaande predikanten uit de ker ken ginds, worden opgeleid én 13 aanstaande leraren én 12 aanstaande artsen. Behalve deze indirecte hnln, waarvan niemand de grote waarde zal ontkennen, is er directe huln mo gelijk vanuit andere landen, met wel ke er betere betrekkingen tussen de regeringen zijn. Hoe lang Het grootste gedeelte van de vanuit Nederland uitgezonden zendingsmen sen werkt op Nieuw-Guinea. En het is te begrijpen dat een nog groter deel van de zendingsbegrotingen voor dat land bestemd zijn. Iedere maand kunnen wij in de zêndingsbladen le zen van mannen en vrouwen die daarheen worden uitgezonden. „In de snel naar een nieuwe situatie toe groeiende maatschappij van Nieuw- Guinea werkt de kerk daar op volle toeren. Papoese en Nederlandse wer kers in die kerk zijn vaak overbelast. En lang niet alle werk kan worden gedaan". In het januari-nummer van het zendingsblad stonden belangwek kende dingen over de Evangeliever kondiging in de binnenlanden van Nieuw-Guinea. Wie het laatste debat over dit eiland in onze Kamer beeft gevolgd, vraagt zich af hoe lang de gunstige situatie waarin de zending nu nog verkeert, nog zal dooraan. Men is er zich van bewust dat er haast moet worden gemaakt. Waarschijnlijk zullen we ver in de geschiedenis terug moeten gaan om een situatie in de wereld aan te tref fen die zo verward is als dat op het ogenblik het geval is. Over Mjna heel de aarde verkeert de zending Sn ontzaglijk veel moeï- Dividend Lohuizen 8 Commissarissen en directie van de N.V. Indusrie v./h. Van Lohuizen Co te Vaassen delen mede, dat zij aan de aanstaande jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders zullen voorstellen over het boekjaar 1960 een. dividend uit te keren van acht procent (onveranderd). lijkheden. Maar dat wil niet zeg gen dat er geen mogelijkheden zijn of zullen komen. We hebben het beleefd dat de Afrikaanse lap- den zelfstandig zijn geworden. Voor het grootste deel tenminste. Al zien we in verschillende van die landen dat ze terug trachten te vallen op de oeroude stamver banden waarin ze hebben geleefd, dit wil niet zeggen dat er een weg terug is naar wat ze vroeger zijn geweest. Ze zullen hoven hun dik wijls felle bewogenheid uit moe ten komen. Hoe nu „Er zijn wellicht meer mogelijkhe den dan ooit tevoren, maar nog nooit is de situatie in Azië en Afrika zo verward en telkens aan snelle veran deringen onderhevig geweest als thans". „Van dag tot dag ziet de lei ding van de zending zich voor de vraag geplaatst: hoe nu?" „Ons me deleven met de kerk in haar uitgaan in de wereld in haar apostolaat, is dan ook minder eenvoudig geworden, maar zeker niet minder boeiend". Dit zijn een paar zinnetjes die we haal den uit een artikel „Zending nu". De zending is altijd een boeiend bedrijf geweest. Ik kan me begrijpen dat de schrijver verdedigt dat de zending juist in deze verwarde wereld bijzon der boeiend is. Het is weer even boei end als toen dr. Adriani en dr. Kruyt midden in Celebes neerstreken in de vorige eeuw, met de kans te worden opgegeten. Omdat steeds minder zendingsarbei ders naar Indonesië konden gaan,' heeft de Raad voor de Zending van de Nederlands Hervormde Kerk ge zocht naar andere terreinen en in oecumenisch overleg it besloten naar Afrika te gaan. We kunnen, wat de zending betreft, alleen maar meer in internationaal verband gaan denken. Jn Afrika werken er reeds verschil lenden. Dr. Bijlefeld werkt in het groot opgezette „Islam-in-Afrika- project". Hij helpt bij de toerusting van de kerk in Nigeria en van de zendingsarbeiders aldaar, die uit ver schillende landen en soms uit heel verschillende kerken afkomstig zijn. Het gaat hier om de ontmoeting met de Islam. „Onbegrip en allerlei bij omstandigheden hebben zich steeds tussen de kerk en dc Islam hoog op gestapeld. Daarom is dit nieuwe werk zo uiterst belangrijk, spoed eisend en noodzakelijk". Juist omdat „de koloniale era" voor bij is, is het zendingswerk veel moei lijker, maar ook veel grootser, schrijft prof. Kraemer. Denkende aan de lessen van het verleden, zal de zending de nieuwe tijd moeten be grijpen en de leden van de kerken in ons land zullen dat ook moeten doen. Politiek zullen wij internatio naal moeten leren denken. Wanneer dit voor een land als Amerika nood zakelijk is. hoeveel te meer voor ons kleine landje. Ook op het terrein van de zending zullen we ons internatio naal moeten instellen, denkende aan die 2 miljard, die nog nooit lets van het Evangelie hebben gehoord. H. Heden overleed, na een langdurig, geduldig ge dragen lijden, nog on verwachts, onze gelief de man, vader, be huwd- en grootvader, JOZEPH VERCAUTEREN, op de leeftijd van 47 jaar. Uit aller naam, C. Vercauteren Willemsen. Vlissingen, 3 maart 1961. Bellamypark 27. De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 6 maart a.s., des namiddags 2 uur, vanaf Bellamypark 27. Heden overleed, na een langdurig, geduldig ge dragen lijden, nog on verwachts, onze gelief de zoon, broer, zwager en oom. JOZEPH VERCAUTEREN, op de leeftijd van 47 jaar. Fam. Berkhij. Fam. Vercauteren. Fam. Schroevers. Vlissingen, 3 maart 1961. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve broeder, behuwdbroe- der en oom ADRIAAN PIETER VAN MAAREN op de leeftijd van 63 jaar. C. P. Piuijmers- van Maaren J. P. Pluijmers Middelburg, 2 maart 1961. Condoleantie-adres Zusterstraat 62. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 6 maart a.s. om 11.30 uur vanaf Zusterstraat 62. IA iLiale Zeeuwse Courant houdt U op de hoogte. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond voor en na het overlijden van onze geliefde man, va der, behuwd- en groot vader, KAKEL JACOBUS KRAMER, betuigen wij onze harte lijke dank. Namens de familie, J. W. Kramer Dieleman. Kamperland, maart 1961. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ons be toond na het plotseling overlijden van onze geliefde vader, behuwd- en grootva der, PIETER PASSENIER, betuigen wij onze welge meende dank. Uit aller naam, C. P. Passenier. Sint-Laurens, maart 1981. Voor het in september a.s. te openen bejaardentehuis (voorl. 46 bedden) van de Stichting „Hervormd Rust huis Westelijk Zuid-Beve land" te 's-Heer-Arends- kerke, wordt gevraagd EEN DIRECTRICE. Diploma ziekenverpleging A gewenst. Salaris ƒ397,06 tot ƒ556,51 (incl. kost en inwoning) per maand. Dienstjaren in andere in richtingen worden in aan merking genomen. Sollicitaties en verzoeken om inlichtingen aan de se cretaris van het. bejaarden tehuis, Kerklaan 33 te Heinkenszand, vóór 1 april Het café „KASTEEL VAN BATAVIA" te Westkapel le, hetwelk op 24 februari wegens familie-omstandig heden moest worden ge sloten, wordt met ingang van maandag 6 maart we derom opengesteld. GER. GEMEENTE De Lannovstr Vlissingen vVoensuag maart (biddag) 9.30, 2.30 en 7 uur ds. W. C. J. Bosschaart. De kunst van wol wassen zit in ieder pak ËcftfafbiY was „uit de kunst" ....haal een pak! Een andere kwestie is do oriëntering van de Deltagebieden, die een veran dering zal ondergaan. Zij zullen dich ter bij „Holland" komen te liggen en de eilanden zullen zelfs een vaste ver binding krijgen. Maar ook intern zul len de contacten gemakkelijker wor den dan voorheen. Zo zullen Middel burg en Goes hun belangrijkste ver binding n& de noordelijke eilanden groep krijgen. Hierover en over zoveel meer dingen, de toekomst van het Deltagebied betreffende, schrijft drs. M. C. Verburg in zijn boekjes „Het Deltaplan" I en II, die ook over verleden en heden zeer veel bijzon derheden geven, verduidelijkt door interessant kaartenmateriaal. Boek jes, die U als Deltabewoner toch eigenlijk moet bezitten en lezen. Het Deltaplan I, verleden, heden en toekomst van het Deltagebied, 52 pagina's en 7 kaarten, kost T,90. net Deltaplan II, nieuwe perspectie ven, 61 pagina's met 2 foto's en 6 kaarten, waarvan 2 in kleuren, kost 2,60. Ze zijn verkrijgbaar alom bij de boekhandel en bij de uitgevers FIRMA G. W. DEN BOER, Middelburg. H.H. Veehouders Er is weer gelegenheid om vee In te scharen op het Inschaarbedrijf van B DE WINTER, Grooi Eiland 4, post Hulst, tel 01140-2167. Opgave bij A. Antheunisse, Nieuw en Sint-Joosland. telef. 01182-329 De P.Z.C. Is het meest gelezen dagblad in Zeeland GEMEENTE MIDDELBURG Aangifte van leerlingen voor het schooljaar 1961-1962 voor de onderstaande scholen kan plaatshebben voor: I. Kleuterscholen a. Vlasmarkt 8; hoofdleidster mej. W. J. Davidse b Zanddorp 73-75; hoofdleidster mej. J. E. Lan- geraar c. Mastgatstraat 30; hoofdleidster mej. G. Jagt d. „Kleuterhof", Nederstraat 35a; hoofdleidster mej. E. P. Woltman bij de hoofdleidsters der scholen, elke schooldag van 11.3011.45 uur en van 15.30—15.45 uur. De kleuters moeten op de dag van toelating de leeftijd van 4 jaren hebben bereikt. II. Gewoon lager onderwijs a. school C, Cellebroershof 8; hoofd de heer C. Roelands; b. school J. Nederstraat 37; hoofd de heer A. Goedhals; c. school 't Zand, Baarsjesstraat 45; hoofd de heer G. van Bruggen. bij de hoofden dezer scholen vóór 1 juni a.s. Toegelaten kunnen worden de kinderen die vóór 1 oktober 1961 de leeftijd van 6 jaar hebben be reikt. III. Uitgebreid lager onderwijs Ulo-school, Dwarskaai 2; hoofd mej. C. Siebenga bij het hoofd der school vóór 15 mei a.s. elke don derdagmiddag tussen half drie en half vier aan de school. Verzocht wordt bij de aangiften onder I bedoeld, het trouwboekje mede te brengen; bij de aangiften onder n bedoeld het trouwboekje en de ziekenfondskaart mede te brengen door hen, die bij een ziekenfonds zijn verzekerd en gebruik wensen te maken van de schooltandverzorging. VERKOOP BIJ EXECUTIE welke zal worden gehouden op dinsdag 7 maart 1961, des voormiddags te elf uur, ten laste van N.V. Alginac te Hansweert, Kanaaldijk no 10, van enige roerende goederen, bestaande uit20 flessen zoutzuur 60 liter, 11 zakken soda 50 kg, 7 zakken chloorcalcium 50 kg. 1 elektr. pomp merk E.M.B., 1 elektr. pomp merk Edur, 1 elektr. pomp merk Kuijl en Rottinghuis, 1 voedingspomp E.M.F., 5 elektro-motoren (w.o. 2 E.M.Fen 1 Heemaf) 1 generator merk Heemaf, 1 hamermolen merk E.M.F., 1 malkseur, 2 puntketels, 2 rotosprals, 1 wals, kantoorinventaris, en wat ver der te koop za) worden aangehorlen De verkoop geschiedt contant zondei jpgeld De goederen zijn een uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder dei belastingen, met de executie belast, J. BAL,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4