Den Haag meent: Tengkoe komt weer over Nieuw-Guinea praten Tekort Socrates voor een vijfde gedekt De zendingsarbeid vraagt een internationale instelling ZATERDAG 4 MAART 1961 P li OVINCIALE ZEEUWSE COURANT S MINISTER LUNS WELLICHT NAAR V.N. Mogelijkheid van Aziatisch verzoek instelling van een V.N.-commissie Nieuw-Guinea die o.m. langs Washington, Londen j en Bonn voert, heeft men speciale be langstelling. Verwacht wordt dat I minister Luns persoonlijk met de re- I geringsleiders van Amerika, Enge- I land en Wrest-Duitsland voor het be- I zoek van Soekarno over de kwestie I j Nieuw-Guinea nogmaals zal hebben j gesproken. (Van onze Haagse redactie.) In politieke kringen in Den Haag acht men het niet onmogelijk dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. H. A. Luns, in de loop van de volgende week naar New York zal vertrekken, waar 7 maart de assemblee van de Verenigde Naties weer zal bijeenkomen. Een woordvoerder van het mi nisterie deelde mee dat de minister beslist niet rechtstreeks van Genève uit naar Amerika zal vliegen. Indien de minister de zit ting van de assemblee zal bijwonen, waartoe hij thans nog geen beslissing heeft genomen, zal dat toch niet van het begin af zijn, zo zei hij. In genoemde kringen acht men het namelijk waarschijnlijk dat de minister rekening houdt met een mogelijk verzoek van Aziatische zijde in de assemblee voor de vorming van een V.N.-commissie, die in Nieuw-Guinea poolshoogte zal kunnen gaan nemen. Men baseert deze verwachting- op de diplomatieke beweeglijkheid die op vele plaatsen rond het probleempunt Nieuw-Guinea is te constateren. Ver moedens worden geuit over het on derhoud dat de Australische premier Menzies met president Kennedy heeft gehad en over het gesprek dat de Australische premier vervolgens in Zwitserland met minister Luns voerde. Positieve mededelingen over deze gesprekken werden niet gedaan. Dat Nieuw-Guinea het hoofdonder werp van gespi-ek is geweest, staat evenwel vast. I)at op de ministersconferentie van hot gemenebest, die volgende week in Londen zal worden gehouden, ook Nieuw-Guinea ter sprake zal komen, ligt eveneens voor de hand, aange zien zowel premier Menzies als zijn ambtgenoot a an Malakka, tengkoe Ahdool Rahman, aan deze conferen tie zal deelnemen. men thans sterk de aandacht gericht op alle diplomatieke bewegingen rond Nieuw-Guinea. Ook voor de komende wereldreis van de Indonesische president Soekarno, Prinses Irene skiede met enkele prinsen H.K.H. prinses Irene neemt elke ge legenheid waar om in de laatste dagen van haar vakantie in de Oostenrijkse wintersportplaats St. Anton te skiën. Vrijdag beoefende zij haar geliefde sport op de hellingen van de Glazig, ondanks mist en sneeuwstormen. De gehele ochtend van half tien tot een uur 's middags was zij aan het skiën in gezelschap van een prins Von Ho- hemohe, prins Max van Beieren en prins Charles van Luxemburg. Ook prins Bernhard oefende op de zelfde helling ln gezelschap van de leider van de ski-school van Sankt Anton, Rudi Malt. Met de mogelijkheid dal premier Rahman een bezoek aan Den Haag- zal brengen, wordt rekening gehou- BANK VERLIEST 3 MILJOEN Crediteuren ontevreden IER WIJL 104 voorlopig er- hm i-LL 'j kehde schuldeisers aanspraak Mogelijkheid mafcen 0p een totaalbedrag van 2.519.914,50, wordt mede- gedeeld, dat er voorlopig slechts den. Drie" maanden geleden stelde "hij f 120.188-70 is te verdelen. Dit dit „eventuele bezoek" in het voor- j vvas t]P situatie, zoals die vrij- uitzicht. Een definitief bericht over <le komst van de tengkoe heeft bui- dagniorgeil ontstond tijdens de teniandse zaken in Den Haag even- verificatievergadering van de m&g'Stó." *er<""' 10 "erd ons curatoren, in hot faillissement Socrates- in het paleis van jus- Dlplomaticke waarnemers zien ln liet feit dat minister Luns zondag 5 maart terugkeert uit Genève en dat hij zeker niet voor het eind van de week naar New York zal vertrekken, een duidelijke moge lijkheid voor een nieuw gesprek tussen Nederlandse bewindslieden on de heer Rahman, die, zoals men weet, enige maanden geleden een bemiddelingspoging tussen Nederland en Indonesië inzake Nieuw-Guinea deed. Belangstelling Het zal vooral afhangen van de deel neming van andere ministers van buitenlandse zaken aan de bijeen komst van de V.N.-assemblee, of mi nister Luns zal besluiten naar New York te gaan. In Den Haag heeft KORTE PREDIKATIE DE WARE HOGEPRIESTER. „Daar wij nu een grote hoge priester hebben, die de heme len is doorgegaan. Jezus de Zoon van God, laten wij aan: die belijdenis vasthouden". Hebr. if l!f. Het is een beslissend ogenblilc als .Je zus voor Kajafas, de hogepriester verschijnt, voordat Hij de kruisberg bestijgt, waar Hij nis het Paaslam zou worden geslacht. Kajafas moet als hogepriester het paaslam onder zoeken. omdat de wet uitdrukkelijk voorschreef, dat het volkomen moest zijn en dat er geen enkel gebrek aan mocht wezen, is het niet opmerkelijk, dat we hierover lezen, hoe men een vals getuigenis tegen Jezus trachtte te vinden, om Hem ter dood te bren gen, „maar zij vonden er geenhoe wel er vele. valse getuigen optraden". Hoe is de hogepriester van dat ge weldige jaar, die eens per jaar ver zoening doet voor zijn volk met het bloed van een dier, onwetend bezig ln het uitoefenen van zijn ambt het Lam Gods te onderzoeken, dat de zonden der wereld zou wegnemen. Hij heeft het ten dode overgeleverd hoewel en omdat hij het onberispelijk vond. Eindelijk doet Kajafas nog meer. Naar de eigenaardige beeldspraak van de Bijbel is de Heer niet enkel het Paaslam, maar tegelijk de ware Hogepriester, die niet een vreemd of fer brengt, maar zichzelf ten dode wijdt. Zijn offer betekent tegelijker tijd, dat de laatste hogepriester uit het huis van Aaron, aan het eind van zijn ambt is gekomen. Kajafas moet zijn ■riants afslaan. Als de Heer ver klaart. dat Hij is de Christus, de Zoo" rn.n de levende God, dan scheurt de hogepriester, in echte verontwaar- iliarr.g zijn kleed. Op deze manier uitte lm oosterling zijn ergernis. Al leen ile hogepriester mag dit niet doen. Hij mag zijn hoofd niet ontblo ten rn zii» klederen niet scheuren. Als hij het toch doet. dun scheurt hij ni"t alleen zijn ambtsgewaad, maar nol: -ijn ambt. Hii heeft zijn laatste plicht onwetend - volbracht. Hij mag nog triomferen als straks zijn grole tegenstander aan het kruis be zwijk'.. hef is uit met hem. de we reld li er ff voortaan een andere de ■ware hogepriester, die zelf het lam VPS- Wissenlcerkc. W. KOOLE. titïe te Amsterdam. Vier maan tien nadat de N.V. Socrates fail liet; was verklaard, werd het financiële debacle van deze bouw- en handelsmaatschappij van de miljoengoochelaar Nic. den Besten in nuchtere cij fers en voorbeelden vertaald. Voor de ter beschikking staande gel den komen alleen de preferente schuldeisers in aanmerking. Zij eisen samen een bedrag van ruim een mil joen. Curator mr. C. D. van Vliet deelde mede. dat voor de concur rente vorderingen niets beschikbaar zal zijn. Voorts kondigde hij aan, dat de directie van de Amsterdamse Bank. waarmee in januari een overeenkomst werd gesloten, vol gens welke alle aan de bank ver bonden roerende en onroerende goederen haar in eigendom zullen worden overgadragen, bereid is gevonden 'n bedrag van 300.000 aan de curatoren ter beschikking- te stellen ter bestrijding van de faillissementskosten en voor een aanvullende uitkering aan credi- t leuren. Bepaald is, dat de fiscus hierin niet zal meedelen. In verband met genoemde overeen komst waren de vorderingen van de Bank met uitzondering van een door cessie verkregen vordering niet ter verificatie aangemeld. Mr. Van Vliet deelde nog mede, dat de liquidatie van het aan de bank overgedragen onroerend goed nage noeg is voltooid, „er zijn goede prij zen gemaakt", zo voegde hij er aan toe, „maar liet gecalculeerde ver lies van de Amsterdamse Bank be draagt desondanks ongeveer drie mil joen gulden". Ten aanzien van de vorderingen van de belastingdienst, die donderdag nog een aanslag indiende van 1.753.000, zei de heer Van Vliet, dat de curatoren hierover met de belastinginspectie in onderhandeling zijn. De in de afgelopen jaren tot een totaal bedrag van bijna een mil joen gulden opgelegde aanslagen ge schiedden ambtshalve. Dit achten de curatoren niet reëel, aangezien daar bij geen rekening is gehouden met de enorme verliezen van de N.V. Socrates, die in de afgelopen vijf jaar 6.960.000 hebben bedragen. Incident Er werd op voorstel van de raads man van de vroegere compagnon van Nic. den Besten, de betwiste schuldeiser W. van Meggelen, ten slotte nog een commissie van cre diteuren benoemd, omdat enkele crediteuren onder meer van me ning waren, dat de Amsterdamse Bank teveel is bevoordeeld. De verificatievergadering, die ook werd bijgewoond door de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, en de gedetineerde Socrates-direc- teur Nic. den Besten, werd geleid door rechter-commissaris mr. J. C. van der Esch. Bij het voorlezen van de lijst van voorlopig erkende vorde ringen, waarbij Nic. den Besten en zijn raadsman nu-W. B, Wieringa enkele posten betwistten, ontstond een incident. Een van de crediteu ren, die al eerder opmerkingen had gemaakt, zonder het woord te heb ben gevraagd, wérd bij een nieuwe interruptie uit de zaal verwijderd.! Mr. Wieringa en de heer Den Bes ten protesteerden voorts tegen het feit, dat zij de vorderingen moeilijk konden beoordelen, omdat zij de lijst niet vooraf ter inzage hebben ge had. Na de verificatievergadering van Socrates werden nog die van de eveneens gefailleerde dochteron dernemingen Interdus, Neodus en Cocleco gehouden. Deze foto van het Nederlands ko ninklijk paar is gemaakt naar aanleiding van het twaalf-en-een- ha If-jarig regeringsjubileum van H.M, Koningin Juliana a.s. maan dag. (Foto Mux Koot) Ceylon weigert „Utrecht" bunkerfaciiiteiten (Van onze Haagse redactie) Naar eerst thans is bekend geworden, heeft de regering van Ceylon gewei gerd de torpedobootjager Utrecht die op weg is om in Nieuw-Guinea de jager Amsterdam af te lossen, in de haven Colombo bunkerfaciiitei ten te verlenen. Als motief voor de ze weigering werd het Ncderlands- fntloiiesisehe geschil over Nieuw- Guinea opgegeven. Luns en Menzies spraken weer over Nieuw-Guinea De Australische premier, Robert G. Menzies, en de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns, hebben vrijdag in Genève van gedachten gewisseld over de spau- ning rond Nieuw-Guinea. In kringen van waarnemers werd ge zegd, uat in Australië steeds meer vrees ontstaat, dat Indonesië een oor log zal ontketenen, dooi- een inval te doen op Nederlands Nieuw-Guinea. Zowel de heer Luns als de Australi sche bewindsman, weigerde iets te zeggen over de bespreking. „Ik heb werkelijk niets te zeggen", aldus mr. Luns. „Ik heb alleen een gezellig praatje gemaakt met mijn oudé vriend Menzies. Dat is alles wat ik kan zeg gen". Dr. A. F. Portielje wordt woensdag 75 jaar Woensdag 8 maart hoopt dr. A. F'. Portielje te Bennehroek, die geduren de 46 jaar in Art is is werkzaam ge weest als inspecteur van de levende have en als hoofd van de afdeling voorlichting, zijn 75ste verjaardag te In het Amsterdamse City-theater is de wereldpremière gegeven van de Nederlandse speelfilm „Het Mes", die in opdracht van de Ne derlandse filmproduktie maat schappij door Fons Rademakers is gemaakt. „Het. Mes" is gebaseerd op een verhaal van de Vlaamse schrijver Hugo Claus, die zelf hel filmscenario schreef. Foto: een gejuich ging op in de zaaltoen Fons Rademakers zijn beide hoofdrolspelers, de dertienjarige Marie-Louise Videc uit Brunssitm n de veertienjarige Reitze van der Linden uit Amsterdam aan de toeschomvers voorstelde. STEMMEN UIT DE KERKEN Medeleven met dit kerkewerk is niet eenvoudiger, maar niet minder boeiend Het Wereldgebeuren Troef-aas Bij het nieuws over de onderhan delingen tussen Frankrijk en Al i gerije. al of niet via Bourguiba, is de naam van één Algerijnse „re bel" nog niet genoemd. En toch speelt hij een veel belangrijker rol in het politieke Algeiijc-drama dan bijvoorbeeld Ferhat Abbas. Het is tot nu toe een rol achter de scher men gebleven: beter gezegd; een rol achter de tralies. Want achter de dikke muren van het Franse fort-ei landje Aix zit Ben Bella, toegewijd strijder voor een vrij Algerije en vi ce-premier in het kabinet van de lei der der Algerijnse opstand. Abbas. AI meer dan vier jaar zit Bella tus sen vier muren maar achter alle on derhandelingen staat zijn figuur. Vanwege zijn dappere houding in liet Franse leger gedurende de oorlogs jaren was Bella, gedecoreerd met hoge onderscheidingen, al een legen de in Algerije. Toen hij zich boven-, j dien aansloot bij de strijd voor een vrij Algerije, werd zijn populariteit grenzeloos. Wat Frankrijk heeft gehoopt, gebeurde niet: de roem van Bella is niet geslonken, noch terwijl hij in Parijse gevangenissen op zijn vonnis wachtte, noch tijdens zijn ver banning op Aix, Na de oorlog was Ben Bella, die dit jaar 45 wordt, lid van de be weging voor democratische vrij heden in Algerije en later lid van de Algerijnse volkspartij. In 1949 organiseerde Ben Bella een gewa pende overval op een Franse post. Van dat ogenblik af was hij voor de Fransen vogelvrij. Van Cairo uit nam hij steeds actiever deel aan de strijd van Ferhat Abbas. die hem als beloning voor zijn trouw opnam in zijn „kabinet", ln oktober 1956 maakte een groep Algerijnse op standelingen een tocht per vliegtuig. Zij kwamen boven Frans gebied in de strook rond de Middellandse Zee. Franse jagers brachten het vliegtuig tot dalen. Was het verraad van Fransgezinde Algerijnen of puur ge luk dat uit het vliegtuig onder ande ren Ben Bella kwbm Hoe het ook zij. Ben Bella verdween achter de deuren van de Parijse gevangenis, die men eeuwen geleden de laconieke naam Santé (gezondheid) had gege ven. Een jaar of wat later verleende president De Gaulle op grote schaal amnestie. Zo kregen Ben Bella en zijn medepassagiers uit het neergehaalde vliegtuig overplaatsing naar een eilandje. Daar wonen ze nu al weer anderhalf jaar in een zwaar bewaakt fort, verstoken van alle nieuws, alleen maar met de hoop dat vhun gevangenschap geen levenslang zal worden. De Gaulle heeft voor een moeilijke beslissing gestaan. Er waren stemmen in de Franse regering die de president wilden bewe gen Ben Bella vrij te laten. Dat zou echter een aanmerkelijke verster king zijn van het zg. Algerijnse be vrijdingsfront. Een continueren van de gevangenschap maakt echter de figuur van Ben Bella voor de Alge rijnen interessanter. De Gaulle heeft voor het laatste gekozen, zij het dat Ben Bella in zijn verbanningsoord een speciale behandeling kreeg. Het regime werd wat verlicht. Bij de eerste onderhandelingen in Melun tussen Fransen en „vrije" Algerijen had Abbas Ben Bella aangewezen als hoofd van de groep onderhandelaars. Een positie die er mede toe bijdroeg dat van Melun geen enkel resultaat overbleef. Het staat wel vast. al is de naam in een officieel communiqué niet genoemd, dat toen Bour guiba en De Gaulle onder vier ogen spraken, ook de naam van Ben Bel la is genoemd. Bourruiba zal het lot van zijn med^-'mo' <ï-Afrikaan ter harte gaan en hij zal de Franse pre sident hebben <*<<wezen od de prach tige staat van dienst van Bella in het vrije Franse leger, dat als opperbe velhebber de man had die nu "het lot van Ben Bella in handen heeft. Ferhat Abbas heeft nu nog geen on derhandelaar aangewezen, die hem eventueel in een gesprek niet De Gaulle zal kunnen vervangen. Ver wacht wordt dat Abbas hiervoor Ben Bella zal kiezen. Met een vice-pre mier achter tralies zal Abbas zeker geen rechtstreekse onderhandelingen met de Fransen bee innen. Vrijdag middag meldde een Duits persbureau dat er een druk verkeer Frankrijk- Aix vice versa was. Veel ambtenaren en hoge officieren bezochten het fort. Waarvoor? Zou het zijn dat men Ben Bella voorbereidt voor zijn komende taak? Dat men hem van de Franse visie enigermate denkt te kunnen overtuigen? Dat zal niet meevallen. Want vijf jaar gevangenschap wor den niet licht vergeten. Bella is in het Frans-Algerijnse spel een be- langrijke kaart, zo niet troef-aas. Onlangs is ergens in liet oosten van ons land een zendingsarts officieel uitgezonden. Dat- gebeurde natuurlijk in een kerkdienst. Aan het einde daarvan heeft ook hij een kort woord tot de gemeente gezegd en daarin vroeg lilj„Weet. U dat er van de ruim 'Z\ j miljard mensen op deze aarde er nog 2 miljard het bevrijdende Evangelie van Jezus Christus de Heer, niet hebben gehoord?" Hij vroeg er bij: „Maakt dat U ook onrustig?" Dat is de nuchtere, zakelijke werkelijkheid. Zo'n paar cijfers stellen ons ineens middenin de situatie waarin al de kerken die er maar zijn, geza menlijk staan in de wereld van nu. Wanneer wij de kerk en liet Evangelie een goed hart toedragen, moeten deze cijfers ons inderdaad onrustig ma ken. En dat zal nog meer het geval zijn wanneer we bedenken: le dat het christendom bij velen van dit </2 miljard een uitgeholde zaak is; 2e dat dit christendom in zichzelf verdeeld is; 3e dat de bevolking van de niet- „ehristelijke" landen veel en veel sneller groeit, zodat we redelijk mogen aannemen dat de verhoudingen na een mensenleeftijd nog vel ongunstiger zullen liggen dan nu reeds het geval is. Wij mogen in onze onkunde dan wél eens de gedachte hebben gehad, dat het Evangelie zo langzamerhand was uitgedragen tot aan de einden der aarde en dat nagenoeg ieder mens daarmee in aanraking zou kunnen komen die cijfers doen ons zien dat dit een illusie is. Er is voor de kerken, die het zendingswerk drijven waartoe zijn ze anders geroe- Evangelie nog genoeg te doen in deze wereld. We zouden er aan wil len toevoegen dat er haast bij is. Nu krijgen ze nog de gelegenheid, en wie weet hoe spoedig het op menig ter rein afgelopen is. In Egypte, om een voorbeeld te noemen, zal, zoals mo menteel de verhoudingen liggen, geen enkele zending meer de gelegenheid krijgen om nieuw werk te be; dhn tot'hel Uitdragen van het I Het; oude. dat er was, \vo meer in zijn mogelijkheden inge snoerd. We kunnen ook kijken naar Indonesië, waarover we vanaf onze jeugd hebben gehoord. De zending, 'voor zover die vanuit de kerken in ons land gebeurde, was bijna geheel gericht op het vroegere koloniale ge bied in Azië. Het is er nu zo. dat de situatie jaar na jaar moeilijker wordt. In dat grote gebied werken nu nog 19 hervormde zendingsarbeiders (sters), naar we deze week in een bericht lazen en er was bij ver meld, dat een belangrijk deel van hen in 1961 met verlof komt en dat het heel onzeker is of zij na dien naar Indonesië mogen terug keren. Dat ziet er dus niet best uit, zouden we zo zeggen. Zusterkerken We zullen er rekening mee moeten houden dat het directe zendingswerk dat vanuit ons land in Indonesië ge schiedt, een aflopende zaak is. Maar, wanneer we niet van de gedachte uit gaan dat per se Nederlanders daar bc horen te werken, zijn de berichten die we krijgen voor de voortgang van het Evangelie iu dat land en daar om gaat het toch alleen helemaal niet zo hopeloos. Er zijn nu zelfstan dige kerken, die in stand zijn geble ven in deze tijd van grote beroerin- Zie slot pag. 4 kol. 5 BEN BELI.A Fabriek voor garens van A.K.U. in Breda ln aansluiting op de bekendmaking, dat de Algemene Kunstzijde Unie N.V. de vervaardiging van linnen garens ter hand zal nemen, deelt de directie van de A.K.U. thans mede. dat dit to Breda zal geschieden. Hiertoe zal op de terreinen van de N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie een afzonderlijke fabriek worden gebouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3