Jong echtpaar kon niet tegen narigheden op Verdeeldheid over verkoop van vliegloods in raad Veere GROTE BELANGSTELLING VOOR ZEEUWSE WEEK ANTWERPEN Zeeuwse Almanak lijfje DUITSE PREDIKANTEN ZOMERS IN DE BADPLAATSEN ACTIEF PKOViyvlALb ZEEUWSE V OUKANT ZATERDAG 4 WAAKT 196L MET VIER TEGEN DRIE VERWORPEN Besloten zitting Yan bijna een uur Een voorstel van burgemeester en wethouders 0111 tot verkoop van de voormalige vliegloods aan het kanaal door Walcheren over te gaan» heelt vrijdag avond in de gemeenteraad van Veere geen meerderheid van stemmen gekregen. In de voor laatste vergadering had de raad in principe besloten deze loods van rijkswaterstaat aan te ko pen nadat dit punt in een besloten vergadering uitvoerig was besproken en zich te vens in principe akkoord ver klaard om hierna tot verkoop over te gaan aan de heer G. van dolingen te Breukelen. De plannen waren, dat in de loods een winterberging voor jachten en een klein werfje zou worden gevestigd. Eén maar had de raad toen aan deze verkoopplannen verbonden. Eerst moesten b. en w. onder meer een onderzoek instellen naar de finan ciële positie van de gegadigde. Dit onderzoek was gunstig uitgevallen, zo bleek uit de woorden van burge meester jhr. I. F. den Beer Poórtu- gael in de vrijdagavond gehouden vergadering, waarvoor van de zijde van de middenstand grote belangstel ling bestond. Het agendapunt waarvoor zij waren gekomen was het voorstel tot ver- KQop van de vliegloods, want ook uit deze kringen zou er belangstel ling bestaan om hier een jaehtbe- drijfje te vestigen. Veel hebben deze middenstanders onder meer het voltallige bestuur van de Veerse middenstandsvereniging had een plaatsje gekozen op de publieke „tri bune" overigens niet van de dis cussie gehoord. Want nauwelijks had het raadslid J. Pouwer (a.r.) het woord over dit voorstel gevraagd of burgemeester Den Boor Poortugael adviseerde in besloten vergadering te gaan (evenals bij de vorige ver gadering. toen dit punt in bespre king kwam). Even nog strubbelde de heer J. A. A. Mol (vrije lijst) te gen. De heer Mol had liever een openbare behandeling van deze zaak gezien. Dewén dicht De deuren gingen echter dicht en bijna een uur bleef Veere's gemeen teraad In afzondering. Nadat de ver gadering weer openbaar was \-cr- klaard, bracht burgemeester Den Beer Poortugael het voorstel om tot verkoop over te gaan in stemming. Een van de raadsleden attendeerde de raadsvoorzitter er echter op, dat eerst nog liet principe-besluit tot aankoop van de vliegloods be krachtigd moest worden. Dit leverde geen moeilijkheden op. De plannen van b. en w. om ae loods te verkopen en de omliggende grond in erfpacht uit te geven aan de heer G. van Jolingen kon de goedkeuring van de' meerderheid van de raad niet wegdragen. Tegen ver koop aan deze gegadigde stemden de heren J. A. A. Mol (vrije lijst), J. Pouwer (a.r.), S. Kodde (c.h.) en B. van Beveren (vrije lijst). Voor stemden J. Makker (a.r.) D. Kas- se (a.r.) en P. Houterman (c.h.), zodat liet voorstel met vier tegen drie stemmen verworpen werd. Bij de rondvraag bracht do hoor Mol dit punt nog eens aan de orde. De heer Mol stelde voor, dat de ge meente Veere een advertentie zal plaatsen, waarin op de mogelijkheid gewezen wordt om in de voormalige vliegloods een jachtwerf te vestigen, waarmee de raad zich akkoord ver klaarde. Een voorstel een subsidie van ten hoogste 3000 te verlenen aan de heer J. Loeff te Loosdrecht in de restauratiekosten van het huis „Den Nobel" aan de kade werd zonder be spreking aanvaard. Centrale verwarming S AWE MA ».v. Hedmhial 19 - Middelburg Tel. 01180 29ó2 VAN EINDELIJK BEWEZEN Do Middelburger Cornells Wernard Eduard Adriaansen (68) heeft zijn kinderen vaak verteld waar hij zijn drie fraaie voornamen vandaan heeft. Van een schip, een zeilschip uit de vorige eeuw. waarop zijn grqotvader zou hebben gevaren. Dat schip zou „Cornells Wernard Edu ard" hebben geheten en de overleve ring in de familie wil, dat de namen danftzij deze zeilvaarder bij de heer Adriaansen terechtkwamen. Het be wijs voor deze kloeke bewering werd nooit geleverd en twijfel was alom te vinden. De heer Jaeob Adriaan sen, zoon van Cornells Wernard Eduard, schaarde zieh tot voor kort eveneens onder de twijfelaars... tot dat de juistheid van het verhaal on verwacht werd aangetoond. In een krantenbericht over de Rot terdamse. Lloyd stond te lezen, dat het eerste schip van de firma Ruya dat in 1839 naar de Oost voer, de naam Cornelis Wernard Eduard droeg. Meer gegevens brachten aan het licht, dat bedoeld schip 604 ton mat. een dviemastbark was en van 1S39 tot 1863 op Indië voer. Zoon Jacob wist, dat overgrootvader Cor nelia Wernard ÏEduard in die tijd op de grote vaart zat. Die drie klinken de voornamen heeft hij dus op zijn kleinzoon overgedragen. Inmiddels heeft Cornells Wernard Eduard Adriaansen van de Lloyd een fraaie afbeelding van de „Cornelis Wer nard Eduard" ontvangen. DE RENEN... Een landbouwer uit Aardenburg nam onlangs ijlings de benen, toen hij bij het schoonmaken van ONMOGELIJK Karelfje in Goesvier jaar oud, teas bij de bovenburen vertrouwd geraakt met een van die hedendaagse kleine iconderen der techniek, die het leven veraangenamen. Met een koelkast. Op een goeie dag vroeg hij dan ook prompt aan zijn mama: Waarom hebben wij geen ijskast?", waarop mama het klassiek geworden ant woord gafnamelijk: „Daar hebben wii geen centjes voor, jongen". Rateltje dacht er even over na. .Eleeft de buurvrouw dan ioei cent jes?", informeerde hij verder, vast besloten het er niet bij te laten zitr ten. Mama bevestigde dat. }/Sa, buur vrouw heeft centjes genoeg, veel centjes", sprak ze overtuigend,.. Maar Kareltje was niet overtuigd. „Dat kan niet", verklaarde hij ,.want ik heb zelf geziendat ze een heel klein portemonneetje heeft (Slot van pag. 1 zoek iaan Antwerpen zullen brengen. In tal van etalages in het stadscen trum komen toeristische foto's te staan en in de feestzaal wordt de aandacht eveneens op de toeristische waarde van Zeeland gevestigd. Ver der zullen ook dé Zeeuwse documen taires, die er worden gedraaid, hier toe hun steentje bijdragen. De commerciële zijde van deze Zeeuwse week is uitermate be langrijk. Zeeland krijgt gedurende een week een ..etalage" in Ant werpen, het krijgt de aandacht In de pers, in de radio enz. Zeker zullen daaruit prettige en vrucht bare handelsbetrekkingen voort vloeien. Antwerpen is een willige markt, veel dichterbij dan men denkt. Koninklijk bezoek Momenteel worden stappen onderno- nien, die er mogelijk toe kunnen lel den dat er ook koninklijk bezoek aan de tentoonstelling, zowel uit België als uit Nederland komt- In het ere- comité zitten vele hoge autoriteiten, waaronder ministers en ambassa deurs. Op ongedwongen wijze zal de top van het Zeeuwse bedrijfsleven met de Antwerpse zakenlieden kun nen kennismaken tijdens de ope- ningscoektail in de dierentuin en tij dens het sluitingsbanket, dat vermoe delijk op de bekende Flandria-boten zal worden gehouden. Het gehele stadscentrum komt bo vendien in het teken van Zeeland te TOT zijn slootkanten tussen Aarden burg en Draaibrug op een hard voorwerp stootte. Duidelijk her innerde hij zich de gevaren van oorlogstuig, dat soms nog wel eens in de bodem verstopt zit. Hij bracht verslag uit, de rijkspolitie kreeg de zaak in handen en bracht met grote omzichtigheid een... oude verroeste emmer naar hoven! De landbouwer is terugge keerd en ploegt weer voort. EÜROSCHOOL Zuidzande heeft een Euroschool. In dertijd heeft de raadgevende verga dering van de Kaad van Europa op alle gemeenten een beroep gedaan om de idee van Europese eenheid tot uiting te brengen. Dat is nu gebeurd. De raad heeft besloten de openbare lagere sehool de imam „Europa" te geven. De thans gepensioneerde leraar A. de Hullu van de technische school te Oostbnrg had de taak op zich genomen om de letters te ver vaardigen en sedert J maart prijkt' het werkstuk van do heer Do Hullu en leerlingen op de voorgevel van het schoolgebouw aan de Dorps straat. Op dezelfde dag hebben de onderwijzers op school bijzondere aandacht geschonken aan «ie Euro pese eenheidsgedachte. BAZAAR. Gezellig druk was het gisteravond in het hervormde verenigingsgebouw van Vlïssingen. De hervormde ge meenteleden van de wijk van ds. Kwast hielden daar namelijk een ba zaar. De opbrengst daarvan is be stemd voor het wijkwerk. Vanmiddag (zaterdag) telt de bazaar speciale attracties voor de jeugd. In de avond uren kunnen de volwassenen er nog aan hun trek komen. Voor TUINBOUW- GEREEDSCHAPPEN IN MIDDELBURGS HOTEL f4825 VERMIST Sinds enkele dagen zoekt de Mid delburgse rechercho naar 4825 en naar de dader, dio deze som uit hotel Terminus in de Stationsstraat stal. Hoteleigenaar M. J. Tonkes had het geld in huis voor het afsluiten van een transactie. Kort geleden lagen de f 4835 drie briefjes van duizend, achttien van honderd en één van vijf- en-twintig nog in de linnenkast op de slaapkamer. Toen mevr. Ton kes een leverancier wilde betalen bleek het geld verdwenen. De politic werd hiervan op de hoogte gesteld, die onder meer hotelgasten en leve ranciers ondervroeg. Tot op heden heeft men echter nog geen licht in de zaak kunnen brengen. VERSCHENEN: Dr. J. B. V, M. J. v. d. MORTEL ....altijd al voorstander Vraag de boeken (geheel vrij blijvend) ter inzage aan Uw j behangleverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". staan. Overal komen er Zeeuwse vlaggen. Zeeuwse huisjes, Zeeuwse „echtparen" en zelfs worden er op één of meer punten molens opgesteld. Daarnaast wordt er gedacht aan een winkelwedstrijd waaraan een Zeeuw se prijsvraag zal zijn verbonden. Dit alles om de grote tentoonstelling ip de feestzaal te accentueren. De consql-generaal der Nederlanden, dr. J. B. v. m. J. van de Mortel, vroeger burgemeester van Noord- wijk zei ons dan ook zeer terecht: „Mijn medewerkers en ik kregen de grootst mogelijke steun van de stad Antwerpen, Men is hier warm voor hot initiatief en il> beh dp indruk, dat men het in Zeeland ook is. Ik ben altijd voorstander geweest' van het verbreden en versterken van de culturele betrekkingen tussen Nederland en België. Daaronder ver-: sta ik alles in de meest uitgebreide zin van het woord, dus ook de Zeeuwse week, die behalve een com mercieel ook een cultureel aspect heeft. Bovendien liggen Antwerpen eu Zeeland zo dicht bij elkaar...." Op de internationale speelgoedtem toonstelling in Neurenberg is o.m. de- se kinderslcelter te zien. Het voer tuigje wordt aangedreven door pe dalen en kan een snelheid van S0 km per uur bereiken. Het. heeft een versnelling vooruit en een achteruit. De prijs is ongeveer honderd gulden. Ui Rath A. Doodehesfver N.V. RECHTBANK MIDDELBURG Reactiediefstal van dozijn fietsen De vele moeilijkheden, waar- voor de jonge Vlissingse bankwerker A. J. M. zich in de afgelopen jaren gesteld zag, hadden zich zo hoog op gestapeld, dat hij er niet meer tegen op kon. Zijn re actie op dit alles: diefstal van twaalf fietsen, die hij te zamen met zijn vrouw pleeg de, bracht het tweetal giste ren voor de Middelburgse rechtbank. Twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier onvoorwaardelijk met aftrek, eiste de officier te gen de man. Zijn echtgenote kreeg een voorwaardelijke straf. Kind door auto aangereden Het vierjarig dochtertje van de fami lie C. B. uit Oostburg is vrijdagmid dag bij het overstekon van de West- Het kind stak plotseling van achter een geparkeerd staande auto de straat over en werd gegrepen door deze vrachtauto, bestuurd door G. F. uit Oostburg. Door krachtig remmen wist de bestuurder de wagen vrij snel tot stilstand te brengen De Oostburgse arts, de heer De Bruijckere, liet.het kind, na het eerst in de ouderlijke woning onderzocht te hebben, per ambulance naar liet St. Antoniusziekenhuis overbrengen. De toestand van het slachtoffertje was vrijdagavond naar omstandig heden redelijk wel. GEESTELIJKE VERZORGING GASTEN Contactcentrum in Rotterdam regelt" hun vakanties De Duitse badgasten, die de komen de. zomer Zeeland weer zullen binnenstromen, kunnen ook daar hun geestelijke verzorging ont vangen. Van eigen landgenoten. De kerken van Rijnland en West- falen hebben namelijk het aan bod gedaan om de. Nederlandse kerkeraden te helpen bij de gees telijke zorg voor de Duitse bad gasten. Dat is voor de Nederlandse pre dikanten in een aantal Zeeuwse plaatsen een uitkomst. Althans dat zal het worden. Verschillende jaren hebben zij zich nu al be ijverd om in de zomermaanden de Duitse toeristen met de raad en de daad van het goloof tegemoet te treden. Af en toe ontmoetten de Nederland se predikanten een Duitse collega en gedurende enkele weken na- eenmaal vakantie gezamenlijk de pastorale zorg op zich. Voorbeelden? De jonge hervorm de predikant van Burgh in de Schouwse Westhoek, ds. F. Don, heeft de afgelopen zomers, In sa menwerking met zijn gerefor meerde collega uit Haamstede, ds. C. M. Boerma, enorm veel werk verzet. In Domburg heeft de hervormde ds. J. van Vliet zieh jarenlang voor het geestelijke wel en wee van de Duitse badgas ten beijverd. Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen is er een contact adres: de pastorie van de her vormde predikant van IJzendijke, ds. C. van Evert. Toch werd dit extra .werk op de duur voor de Zeeuwse predikan ten een te zware belasting. Het groeide hen een beetje boven het hoofd. Daarom hebben de bad plaatsen-predikanten de hoofden bij elkaar gestoken om een be vredigende oplossing te vinden. Dit- overleg onder meer met ds. F. Fischer, predikant van de Deut sche Evangelische Gemeinde in Rotterdam resulteerde in een toezegging, dat een aantal ge meenten medewerking zal ont vangen van een Duitse predikant. Het werk kwam daarmee op een geheel ander plan te liggen. Het bureau van de Rotterdamse Duif- se predikant werd als het ware omgedoopt in een contactcen trum, dat zal proberen in de va kanties van bereidwillige Duitse predikanten, „regelend op te tre den". Kerkdiensten Op het ogenblik staat het eigenlijk alleen nog maar voor de Wal- cherse kuststrook vast, dat in de maand augustus een predikant present zal zijn. Ook aan de Schouwse Westhoek hoopt men zo spoedig mogelijk een definitie ve toezegging voor het hoogsei zoen van de vakantie te kunnen doen. De verantwoordelijkheid voor het organiseren van kerkdiensten voor Duitse vakantiegangers blijft ook waar de Duitse pre dikanten aanwezig zijn geheel hij de plaatselijke kèrkeraad be rusten. De afgelopen maanden hebben verte genwoordigers van hervormde kerkeraden uit de hetrokken bad plaatsen het vraagstuk van de geestelijke verzorging tweemaal besproken. Het möderamen van de generale synode van de Neder landse Hervormde Kerk heeft daarop nuttige wenken aan de kerkeraden gestuurd, waarin on der andere wordt gesteld, dat een plaatselijke gemeente zich niet aan de verantwoordelijkheid je gens deze gasten mag onttrek ken. Zie voor Zeeuws nieuws de pagina's 5, 7 en 10 WWV\\WWW\VYWWWVV I-Iet rechtbankcollege, geleid door mr. P. van Empel, moest een trieste geschiedenis aanhoren. Een verhaal, wparin aanvankelijk een enthousias te'M. de hoofdrol vervulde. Hij was jong met het bankwerkersvak begon nen en zijn superieuren roemden hem al na korte tijd als een vakbe kwame kracht. Maar zijn hart trok naar de zee; hij zegde de bescher mende omgeving van het ouderlijk huis vaarwel en meldde zich aan bij de marine. Hij diende er met succes. Al passa gierend in Engeland kwam hij in contact met een charmant Engels meisje. Er groeide eengrote gene genheid voor elkaar. Het meisje bracht een bezoek aan Vlissingen en na verloop van enige tijd zocht zij zelfs een betrekking in de Schelde- stad. Toen haar verblijfsvergunning verliep moest zij kiezen tussen te ruggaan naar Engeland öf trouwen. Het is het laatste geworden, M. zegt daarop de marine vaar wel, hetgeen het begin van de el lende is geworden. Na de ge- hoorte van het derds kind was de schuldenlast van het jonge paar enorm gestegen. „En toen gebeurde er iets, dat de rechtbank niet begrepen heeft", verklaarde mr. Van Empel. „Samen bent U begonnen te stelen". Ernstige diefstal Mr. Ph. M. Schenkenberg van Mler- op, de officier van justitie, sprak van een ernstige série-diefstal, die in Zee land maar weinig voorkomt. De offi cier had lof voor het voorlichtings rapport. ook voor dat uit Engeland, dat dank zij de internationale samen werking op reclasseringsgebied tot stand was gekomen. Mr. Schenken berg van Mierop wees er verder op, dat er voordien niets op verdachte aan te merken is geweest. De offi cier eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan acht voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en vier onvoorwaardelijk met aftrek, alsmede toezicht van de P.C.R.V. Tegen M.'s echtgenote vor derde de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden, eveneens met een proeftijd van drie jaar, alsmede toezicht. De raadsman, mr. H. Bruin, ging uit voerig in op de moeilijkheden, waar in M. In enkele jaren geraakt is. Hij wees er op, dat de laatste tijd deze moeilijkheden culmineerden in de fa miliekring door overlijden en ziek te. Bovendien was er valse schaamte, aldus de raadsman, om bij de ouders om steun aan te kloppen. Mr. Bruin merkte op, dat deze trieste omstan digheden wel als bijzonder verzach tend in aanmerking behoren te wor den genomen. Hij wees er op, dat zijn cliënt weer zo snel mogelijk aan liet werk moet zien te komen. Mr. Van Empel hield de man ten slotte nog voor, dat de officier in zijn requisitoir wol degelijk rekening heeft gehouden met de persoonlijke omstandigheden. „Ik hoop, dat TJ be grepen heeft, welke verantwoorde lijkheid U heeft", zei mr. Van Em pel, die hierop onmiddellijk M.'s echt genote conform de eis veroordeelde, en de uitsnraak voor M. bepaalde op 17 maart a.s. Hogedrukcentrum dichtbij I Vrijdagavond lag het centrum van een omvangrijk en zeer I sterk hogedrukgebied dichtbij I Zeeland. Het zal ook tijdens 1 i het weekeinde in de omgeving e blijven, zodat het weer een i droog en zonnig karakter be- houdt. De wind is zwak en E i overwegend zuidwestelijk. De middagtemperatuur kan tot ruim 30 graden stijgen, het- I geen ook voor begin maart nog i aan de hoge kant is. Dit af en toe voorjaarsachtige weertype i is een groot verschil met 'dat I van de eerste week in 3942 en i 3947. Toen lag er ook in Zee- i land nog een laag sneeuw en i vroor het 's nachts vijf graden. elders in Nederland ruim 10 graden. Nu is er in het groot- ste deel van Europa geen vorst van enige betekenis waar te e nemen. Doordat het hogedruk- gebied stabiel is en de depres- sies naar IJsland trekken, zal dit fraaie weer ook nog de eer- I ste dagen van de volgende week kunnen voortduren. ZONNIG WEER Aanvankelijk hier en daar mist, daar na zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2