Hoge prijzen in Goes voorbetere' woningen Z.-Vlaanderen krijgt groenvoederdrogerij Vliegtuigen voor de sloop MIDDELBURGSE COLLECTANT ONTVING KONINKLIJK BRONS baïastore BOUW VAN JEUGDHERBERG OP BEVELAND PUNT VAN STUDIE 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 MAART 1%! GROTE VRAAG EN WEINIG AANBOD Industrialisatie oorzaak van hausse SINDS de industrialisatie iu Goes op gang is gekomen, wor den in deze stad plotseling ho gere koopprijzen voor huizen betaald dan tot dusverre het geval is geweest. Reeds in Goes gevestigde industrieën laten hun leidinggevend personeel overkomen, dat er héél wat voor over heeft een „betere" woning te kunnen betrekken. Het ge volg is, dat sedert enige tijd een grote vraag is ontstaan naar flinke middenstandswonin- gen, die in Goes bepaald niet zonder meer te verkrijgen zijn. De grote vraag en het geringe aanbod, hebben de prijs voor leeg te aanvaarden huizen tot een voor Zeeland grote hoogte opgedreven. Huizen, die vier vijf jaar geleden voor 25 mille zijn gebouwd, brengen nu grif tienduizend gulden meer op. Verschillende factoren zijn oorzaak van deze hoge prijzen. In de eerste plaats is in Goes slechts een gering aantal middenstandswoningen in ver gelijking met andere categoriën hui zen. Daarnaast is thans een grote vraag ontstaan door de industrieves tiging. Juist het leidinggevend per soneel van deze bedrijven is gewoon {;eweest hoge huurprijzen te beta- en of anderzijds een flinke prijs voor 't in eigendom verkrijgen van 'n wo ning neer te tellen. In de Randstad" Holland liggen de prijzen namelijk op een veel hoger niveau dan in de provincie. Degenen, die er niets voor voelen in een flat te wonen, zoeken liet in de richting van eert flinke mid- d.enstandswoning. Zij zijn veelal ook bereid er een flinke prijs voor te be talen. Goes kan deze middenstandswo ningen slechts bij mondjesmaat bieden, hetgeen tot gevolg heeft, dat de één al hoger in prijs gaat dan de ander. Zij kunnen dat ge makkelijk doen, want slechts zei len haalt men het niveau in de Randstad Holland, zodat de ad- spirant-kopers er volgens hun l>e- grïppen met een „koopje" afko men, althans enkele duizenden guldens minder betalen, dan zij zouden moeten neertellen voor een gelijkwaardige woning in Hol- Flinke prijs De makelaar L. A. van Opstal in Goes verklaarde ons in dit verband, dat ook de steeds duurder worden de grondprijs in Goes een rol speelt. ,,De prijzen liggen hier overigens laag in vergelijking met Holland. Daarom is het toch begrijpelijk, dat, nu er Hollanders naar Goes komen, zij de prijs „maken". Met name als de woningen leeg opgeleverd wor den", zo vervolgde deze Goese ma kelaar, „zijn de kopers bereid een flinke prijs te betalen". Dit scheelt in sommige gevallen reeds enkele duizenden guldens, Hieruit blijkt dus, dat men de woningen koopt' om te bewonen en bepaald niet als geld belegging. Niet alleen de „betere" woningen worden goed betaald, maar ook andere, in goede staat zijnde vooroorlogse woningen zijn in prijs opgelopen. Zo verklaarde ons een eigenaar van een woning aan de Middelburgsestraat: „Twee jaar ge leden heb ik het huis gekocht voor 16 mille, nu kan ik er al 20 mille van maken". Het feit, dat de prijzen van bepaalde woningen in Goes en met name dan de „betere" woningen, de laatste twee jaar sterk zijn geste gen is overigens niet alleen toe te schrijven aan de industrievestiging. Ook het feit dat in Goes tal van diensten zijn gevestigd, met name op het gebied van de landbouw, die verschillende topfunctionarissen in dienst hebben, is daar debet aan. Want ook deze categorie woningzoe kenden zoeken het in de richting van een „betere" woning. „De laatste vijf a zes jaar zijn de prijzen van middenstandswoningen met ongeveer negen a tienduizend opgelopen", ver telde ons een insider. Een tendens, zo menen velen, die zich de komende jaren zal voortzetten als Goes steeds meer een industriestadje wordt. Personenauto's botsten op Seissingel te Middelburg Op de Seissingel te Middelburg zijn donderdagmiddag rond kwart over vijf twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, toen de chauf feur P. J. de M. uit Middelburg een aantal wielrijders passeerde. Na de ze manoeuvre keek De M. in zijn achteruitkijkspiegeltje, waardoor hij met zijn wagen op de linkerweghelft kwam en tegen de voor hem tege moetkomende personenauto van de Middelburger M.C.V. botste. Beide voertuigen werden aan de linker voorzijde zwaar beschadigd en moes ten per kraanwagen worden wegge sleept. De M. bekwam een klein wondje aan zijn bovenlip en een vleeswondje aan de knie. GROOTSTE VAN NEDERLAND Bedrijf in loop van volgend jaar in werking Stichting examens van de georganiseerde landbouw Uitslagen van de in Axel gehouden examens vakbekwaamheid spuiten in de landbouw: geslaagd: B. J. H. Boe- ding. J. P. B. Boeding en A. J. Her mans te Stoppeldijk, L. Tnghels. St.- Jansteen, A. C. L. Miehielsen, Vogel waarde, P. T. M. Serrarens, Stop peldijk; M. H. Theunissen. Hulst; R. P. M. v. Wesemael en P. J. v. Wese- mael te Nieuw Namen, R. J. J. v. Bunderen, Boschkapelle; A. H. A. v. Driessen, Sluiskil; w. C. Haak, Axel; P. H. Hamelink, Terneuzen; J. Ra- mondt, Sas van Gent; P. Roose, Hoek; A. L. C. Schout, St. Jansteen; H. P. J. de Nijs. Terneuzen: E. E. Verschueren en B. J. E. Volleman, Stoppeldijk, C. de Kubber, Zaamslag. Afgewezen: 5 kandidaten. Te Goes: geslaagd: C. J. Bal, F. A. Bom, F. Dieleman en D. Wiskerke te Wilhelminadorp, A. Boudens, Kwa- dendamme: J. Geene, Wolphaartsdijk G. Hoek, Wemeldinge; G. M. de Ja ger, Kapelle; J. Nieuwenhuyze, 's-H.- Arendskerke; M. v. Nieuwenhuyzen, Wolphaartsdijk: J. G. Quist, Nieuw- dorp; A. G. Karelse, Koudekerkc; H. Rijk, Ovezande: G. C. M. de Theye, Nieuwdorp; H. J. Volkeri, Nieuwdorp A. de Winter en M. de Winter. Nisse; C. M. v. d. Schraaf, Wolphaartsdijk. Afgewezen 2 kandidaten. Zeeuwsch-Vlaanderén krijgt 'n coöperatieve groenvoederdroge rij, die de grootste van geheel Nederland zal worden. De te stichten groenvoederdrogerij wordt er een, met een opslag ruimte van ongeveer 6000 ton droogprodulvt. In dit nieuwe bedrijf zullen 25 personen geregeld werk vinden. De coöperatieve grondslag wordt één aandeel van 1000 per halve hectare. Volgens n' voorlopige opgave, kan nu reeds worden gerekend op de plaat sing van 650 aandelen. Ver wacht wordt dat liet bedrijf in de loop van volgend jaar in werking kan worden gesteld. In verband met centrale ligging en vervoer, gaan de gedachten uit naar vestiging in de kanaal zone. Deze verheugende mededelingen deed de heer J. W. Scheele uit Boschka pelle donderdagmiddag te Terneuzen. na afloop van een informatieve bij eenkomst, die door ruim 200 Zeeuws- Vlaarnse landbouwers werd bijge woond. „De voorlopige resultaten van deze bijeenkomst hebben al on zé toch al boog gespannen verwachtin gen geheel overtroffen", aldus deze woordvoerder namens de commissie van drie, gevormd .uit de drie grote landhomvorganisatis, de Z.L.M., de N.C.B. en de C.B.T.B. Besprekingen Aangezien in Zeeuwsch-Vlaanderen al lang behoefte bestaat aan een der gelijke groenvoederdrogerij, zijn daarover tal van oriënterende bespre kingen gevoerd. In mei 1960 werd uit een vergadering van de gecom bineerde standsorganisaties een com missie benoemd, bestaande uit de heren J. W. Schede, Boschkapelle (Z.L.M.), A. J. Buijsse, Aardenburg (N.C.B.) en J. Haak, Sint Kruis (C. B.T.B.). Zij hebben in nauwe samenwerking met de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst te Axel de mogelijkheden on derzocht en hun bevindingen vast gelegd in een rapport. Een belang rijk aandeel bij deze voorbereiding werd geleverd door de heer L. A. M. Elenbaas, van de groenvoederdroge rij te Schcrpenisse. Door middel van goede voorlichting wist men een 250-tal landbouwers te interesseren, waarvan er dan don derdagmorgen ruim 200 in het Ter- neuzense hotel „Rotterdam" bijeen waren. De heer Scheele prees het voor treffelijke samenspel tussen de drie grote .landbouworganisaties. Voor de Zeeuws-Vlaamse land bouw noemde hij de bereikte voorlopige resultaten van his torische waarde. Zoals bekend onttrekt de drogerij het water aan de groenvoederproduktcn, waarna men dus de drog stof over houdt. Deze wordt gemalen en afge leverd aan de mengbedrijven. Voor de Zeeuws-Vlaamse landbouw bete kent de oprichting tevens een nieuw sortiment bij de teelt, namelijk die van lucerne, een basisprodulct van de groenvoederdrogerij. De mogelijkheid, dat dit moderne produkt een structuurverbeterend vermogen bezit, is op zich zelf al een bijdrage per hectare waard. Die verwachtingen waren namelijk Bovendien helpt deze teelt het te- 75 belangstellenden met 300 aande len en een kapitaal van een half miljoen gulden. Nu is gebleken dat er al ongeveer 250 belangstellenden zijn, die zich voorlopig hebben op gegeven voor 650 aandelen, zodat de opzetmogelijHheden al direct veel ruimer liggen. kort aan landarbeiders oplossen, om de eenvoudige reden dat de boer al leen maar behoeft te zaaien. Voor oogst en afvoer zorgt de coöperatie. Het gebouwencomplex zal zodanig worden opgezet, dat het voor uit breiding vatbaar blijft en de droog- capaciteit kan worden vergroot. PRETTIG WONEN VRAAGT OM BALASTORE ZONGORDIJNEN! U maakt uw woning beier en completer met baïastore. Bala store koopt u voor elk raam pasklaar bij" de woninginrichter. U hangt 2e zelf in 10 minuten op en ze kosten zó weinig. JUBILARIS P. H. J. BOSTELAAR 1. Tempert het licht De sleufjes van balastore filteren zon en schel dag licht tot vriendelijk licht. 2. Werkt decoratief Leuke zig zag en zachte kleur geven uw kamers een modern accent van ge zelligheid. 3. Maakt kamers intiem Uw balastore beschermt u tegen inkijk en schept een sleer van intimiteit. Onmisbare luxe voor üw woning Veertig jaar werk aan „eenvoudige functie" Het collectantencollcge van de her vormde gemeente in Middelburg had donderdagavond enkele belangrijke bezoekers iu zijn midden: liurge- INITIATIEF COMITÉ VERGADERDE Behoefte aan pensions in „Zak van Zuid-Beveland" In de woensdag gehouden vergade ring van de „kleine commissie" van het „Initiatief comité De Bevelan- den" bracht de voorzitter verslag uit van een bespreking met de Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer op de Bevelanden. Gesproken was over Aan Vlissingse binnenhaven HET IS allemaal minder alar merend dan een eerste blik op deze foto doet vermoeden. De als een schiereiland in de binnenhaven van Vlissingen priemende kade is niet de plaats van een noodlottig vliegtuigongeval. Toch lig gen er op het ogenblik een serie wrakken van militaire „kisten", die een kleine tien jaar geleden de kusten van do Antillen moeten hebben bewaakt. Enige tijd gleden hebben de vlieg tuigen van het zogenaamde „Coaster Command" bun laatste „vlucht" gemaakt. Mei een zwie rige zwaai belandden zij van een voormalige, eveneens voor sloop bestemde tanker langs de kant op het terrein, waar Simon's Metaalhandel zich verder over de restanten zal ontfermen. Een ploeg mannen zorgt ervoor, dat. clc wrakken binnen korte tijd on herkenbaar worden. Met bran ders, mokers, staalscharen en breekijzers zijn zij in de weer om tot de eens pijlsnelle vliegtuigen, die in een duikvlucht op hun doei afschoten tot niet meer dan een hoop armzalig, voor de schroot bestemd materiaal te deformeren. ARMZALIG. Voor de leek tenminste. Maar in een efficiënt' opgezet en economisch geleid slopersbedrijf als dat van Simon's Metaalhan del weet men wel beter. Alles wat afgedankt is en voor het grootste deel uit metaal bestaat, kan men daar gebruiken. In twee jaar tijd heeft men daar langs de Vlissingse binnenhaven, in de wirwar, de chaos van meest al roestige restanten staal en ijzer maar eventjes 600 spoor wagons uit elkaar gerukt. Met grote witte kruisen werden zij aangevoerd. Bij dertig, veertig tegelijk. De N.S. wilde van dit materiaal af. De sloper» zijn er goed mee. „Achter elkaar ge plaatst zouden we met het sloop materiaal we) een trein van het Vlissingse station tot halverwege Middelburg-Arnemuiden kunnen formeren", zegt de heer Ensink. de bedrijfsleider van deze Vlis singse „buitenpost" van Simon's Metaalhandel, om een indruk van de hoeveelheid te geven. HONDERDEN tonnen spoorwissels zijn in de acht jaren, dat het slo persbedrijf in Vlissingen draait" aangevoerd. Kortgeleden is zo als bekend een sloopdok ge opend, dat ook bijna nooit leeg is. Daarnaast heeft men enorme hoeveelheden bruikbaar materiaal opgeslagen: spoorrails „een fiks baanvak bij elkaar". Al het voor de, verwerkende in dustrieën bestemde schroot wordt smelt) kroesklaar afg evoerd I11 binnenschepen, EN ZO is er af en toe bij het rol lend en varend sloopmateriaal ook een zending vliegtuigwrak ken. In de Antillen worden deze opgekochtTegelijk met voor vernietiging bestemde tanksche pen worden de rompen, vleugels, motoren en landingsgestellen de bouw van een Jeugdherberg op de Bevelanden als pleisterplaats tussen soortgelijke inrichtingen in Bergen op Zoom en Vlissingen. Dit probleem is door V.V.V. reeds verschillende malen bezien maar afgestuit op de hoge bouw- en exploitatiekosten. Hoewel aanvankelijk werd veronder steld dat met- medewerking van het Landelijk Leeriingenstcl van de stichting vakopleiding bouwbedrijf zich nieuwe mogelijkheden zouden kunnen voordoen is bij nader onder zoek gebleken, dat eventuele mede werking niet verder kan gaan dan beschikbaarstelling van bouwmate rialen, welke als examenopgaaf zijn vervaardigd. Mot de V.V.V'. zal na der worden onderzocht of deze ge gevens van invloed kunnen zijn o» het door hen ingenomen standpunt. In deze bespreking met de V.V.V. werd ook naar voren gebracht de behoefte aan pensions in de „Zak van Zuïd-Bevcland". Herhaaldelijk ontvangt de V.V.V. aanvragen voor een rustig vakantieverblijf in dit deel van Zeeland. Deze aanvragen moeten meestal worden afgewezen omdat men niet op de hoogte is van de mogelijkheden op dit gebied. De 1 gemeentebesturen worden aangera- j den zich hierop te bezinnen daar het j pensionverhuur in andere delen van Zeeland een zeer belangrijke inko- i mensbron vormt. Het Initiatief Comité zal voorts na gaan of het mogelijk is een inven tarisatie samen te stellen van de sociaal-maatschappelijke problema tiek van de Bevelanden. Tenslotte werd uitvoerig stilgestaan bij de moeilijkheden die de Beveland- se landbouwer op zijn weg ontmoet wanneer hij wil omschakelen van landbouwgewassen op de teelt van tuinbouwprodukten: met name het bemachtigen van een zgn. teeltver gunning. De minister stelt eisen met betrekking tot praktijkervaring waaraan vele landbouwers, die be langstelling voor deze nieuwe be drijfsvoering hebben, niet kunnen voldoen. Tevens is er geen mogelijkheid van dispensatie, teneinde de belan gen van de Nederlandse tuinbouw streken niet tekort te doen. Voorlo pig zal het comité een afwachtende houding aannemen omdat dit pro bleem binnen korte tijd in ander ver band zal worden behandeld. over de oceaan getransporteerd. Nationaliteitstekens, nummers en kleuren zijn op de toestelrestan ten niet meer na te gaan. Alleen geroutineerde vliegtuigherken- ners zullen de modellen drie- persoons gevechtsvliegtuigen kunnen thuisbrengen. Het is niet de eerste keer, dat Si mons Metaalhandel vliegtuigen sloopt. Vroeger werden de wrak ken in kleine mootjes aangevoerd en verdwenen zij tussen de an dere materialen. Thans kunnen de wrakstukken op het kerkhof nog een beetje hun „stand op houden meester mr. J. de "Widt en president- kerkvoogd R. Batten. Met de andere collectanten varen zij naar de zaal aan het Koorkerkhof gekomen om goede woorden te rich ten tot de 78-jarige heer P. H. J. Bostelaar. Die vierde deze dag name lijk een opmerkelijk jubileum. Als collectant had hij precies veertig- jaar volgemaakt I „U bent een eenvoudige, maar ook een vertrouwensfunctie al die tijd trouw vervuld. En dat op een ma nier, zoals we die van mensen van het oude stempel gewend zijn", zo zei burgemeester De Widt. Daarna liet hij de levensgeschiedenis van de heer Bostelaar met enkele op merkingen aan de toehorende collec tanten voorbijgaan. Dat de burge meester dit in deze kring deed had een bijzondere reden, die weldra dui delijk werd. Want even later prijkte op de revers van de heer Bostelaar de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De jubilaris was van deze hulde ken nelijk onder de indruk. Met een lang durige handdruk dankte hij de burge meester voor zijn woorden. Een ge baar dat hij even later herhaalde, toen de heer Batten zich met een vriendelijke felicitatie tot hem had gericht. „Veertig Jaar lang hebt U Iedere zon dag als dc uitgestrekte hand van de kerkvoogdij gefungeerd", zo om schreef de president-kerkvoogd het kerkelijke werk van de heer Boste laar. De heer Batten vertelde ook nog iets over het „tempelwachters- werk" van de jubilaris. Enkele jaren nu al stelt de heer Bos telaar nr.nv'ij'-: van mei tot oktober zijn vrije tijd beschikbaar om toeris ten dc Abdijkerkgebouwen te laten zien en er de orde te bewaren. En hij deelde daarbij nog mee, dat de heer Bostelaar en zijn collega's op deze manier vorig jaar tweeduizend gul den voor de kerk hebben bijeenge bracht. Dc heer Bostclaar, die elke vergoeding voor dit werk catego risch had afgewimpeld, kveeg nu voor zijn opmerkelijk jubileum een enve loppe met inhoud.' Zoals gebruikelijk werd ook deze bij zondere bijeenkomst met een korte overdenking geopend. Voorzitter K. J. de Koeyër leidde op deze manier de beide feestspeeches in. (Foto P.Z.C.). Vergadering Grosco De afdeling Zeeland en West-Bra bant van de „Grosco" hield haar jaarlijkse vergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. Namens de „Grosco" uit België sprak de heer Dombrecht, directeur van deze organisatie. Hij schetste in een kort betoog „de ontwikkeling van de levensmiddelenhandel in België". De heer J. Wiskerke, lid van het kruideniersbestuur. sprak over de aanpassing aan de veranderde om standigheden door de detaillist in de levensmiddelenhandel. Hij legde er de nadruk op dat liet voor de middenstander zaak is zicli nauw aan te sluiten, wil men „bij" blijven". De lieer S. Duvekot Jr. sprak over de „Grosco"-levensmiddelenl3edrijven in een groeiende welvaart". Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de Grosco zich in de toekomst op steeds modernere wijze zal bezig houden met de distributie van levens middelen. Nagekomen advertenties De heer en mevrouw TRIMPE BURGER— V. d. HEIJDEN, geven met blijdschap ken nis van de geboorte van hun zoon, CORNEUS GEKITARDUS JOHANKIS. Kloetlnge, 2 maart 1961. Molenweg 47 a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8