Geen intrekking van het ontwerp kinderbijslagverzekering KLANKBORD BISSCHOP VAN JOHANNESBURG, DR. REEVES, TREEDT AF FRANKF0RTERS IN HUIS CHEMISCHE FABRIEK BRANDDE DUIKERS ONDERZOEKEN GEKAPSEISD SCHIP VRIJDAG 3 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Minister Van Rooy verzekert Kamer A rbeidsongeschiktheidsregeling geniet zelfde urgentie Gisterochtend Is In een grote cheml- j geen dienst hadden, zijn -per radio sche fabrielc in Hoechst nabij Frank- opgeroepen. Roven het terrein en de fort brand uitgebroken, waardoor omgeving is de hemel rood en geel scherpe nitro-gassen over een woon- van kleur. Foto: terwijl enorme roolt- wijk trekken. De brand is uitgebro- I wolken boven de fabriek hangen, ken in een kunstmest hal. Alle brand- j snellen een brandweerauto en een weerlicden in de deelstaat Flessen, die. ambulanceieagen het terrein op. (Van onze parlementaire redacteur). I)e minister van sociale zaken, mr. dr. Cli. J. M. A. van Rooy, heeft gisteren in de Tweede Kamer de geruchten, volgens welke liij het plan zou hebben het wetsontwerp algemene kinderbij- slagverzekering, dat bij de Kamer aanhangig is, in te trekken, naar het rijk der fantasie verwezen. De bewindsman hield vast aan zijn voornemen, reeds meege deeld in de memorie van antwoord op zijn begroting, over het ontwerp nader overleg te plegen met de betrokken Kamercom missie en de minister hoopte, dat dit overleg nog zal kunnen plaatshebben voordat de Kamer op 22 maart op paasreces zal gaan. De minister kreeg- gisteren echter al een voorproefje van hetgeen hem van de zijde der Tweede Kamer te wachten staat wanneer te zijnertijd het wetsontwerp algemeno kinderbij slagverzekering in openbare behan deling komt. De woordvoerders van de V.V.D., van de Christelijk-Histo- rischo Unie en van do l'aeifistisch- Socialistische Partij verklaarden te gen het wetsontwerp te zijn. De heer Kikkert van tie C.H.U. drong er zelfs bij de minister op aan het wetsontwerp maar in te trekken, doch de minister wilde nader over leg en hij liet de conclusie van de heer Kikkert, dat dit overleg zou leiden tot intrekking van het wets ontwerp, voor diens rekening. Dat de Kamer duidelijke taal had ge sproken bleek trouwens ook uit de reactie van de minister zelf. Want hij zei voor het eerst in de Kamer een min of meer duidelijke stand puntbepaling over deze kwestie te j hebben gehooid. Prioriteit voor loonti'ckkenden en kleine zelf standigen. Voor deze groepen wilde de heer Kikkert voldoende sociaal verleiden tot het noemen van een da- maar tegen een het gehele volk om vattende regeling had zijn fractie overwegende bezwaren. De heer Van der Veen (pac. soc.) zei kort en bondig tegen kinderbij slag te zijn, maar de heer Berger van de P.v.d.A. sprak geen oordeel uit over het wetsontwerp. Het Wereldgebeuren De heer Corver (v.v.d.) betoogde niet te bèhoren tot die leden, die met de bewindsman vertrouwen, dat het vraagstuk van de alge mene kinderbijslagverzekering gedurende dit zittingsjaar tot. een oplossing zal worden gebracht. Aan de totstandkoming van een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring kende de heer Corver een hogere prioriteit toe dan aan de kinderbijslagregeling-. De heer Kikkert was het met dit laatste eens en wees er op, dat het ont werp -algemene kinderbijslagver zekering in zijn kring met tegen zin was ontvangen. Maar dit betekende niet, dat zijn groep tegen kinderbijslag zou zijn U rgentie Minister Van Rooy verklaarde, dat de totstandkoming van een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring een even hoge urgentie ge niet als de algemene kinderbij slagverzekering. Ook staatssecre taris Roolvink betoogde, dat er over de prioriteit geen verschil van mening bestaat. De verzeke ring tegen de arbeidsongeschikt heid is een zaak van hoge priori teit. De heer Roolvink liet zich echter niet verleiden tot het noemen avn een da tum, waarop een wetsontwerp zou worden ingediend, omdat met de voorbereiding van dit ontwerp, dat in de wandeling de mammoetwet num mer twee wordt genoemd, veel tijd is gemoeid. Tevoren hadden woord voerders van alle fracties op spoed aangedrongen. De heer Berger (p.v. Lentevoorsprong van drie weken (Van onze weerkundige mede- j ee werker) Een voorsprong van ongeveer I H 3 4 weken, daarmee is de j H lentemaand maart begonnen. I Plet is nu maar de vraag of i maart er in zal slagen deze j M' voorsprong te behouden. De I gemiddelde maximum-tempc- ratuur in februari, die in De j M Bilt 10° C. bedroeg, ls een re- 1 cord geworden dat tot dusver i op naam van februari 1914 j s stond met 9.3° C. De zon scheen in De Bilt 71 s tegen normaal 69 uren. Bij- H zonder klein was het aantal j vorstdagen (2 tegen normaal s 14) alsook het aantal sneeuw- j M dagen. Winterse allures had de i sprokkelmaand niet. Ook leek j het een iets te droge maand i te gaan worden, maar juist op j de ochtend van de laatste dag van de maand werden in het i grootste deel van ons land nog regenhoeveelheden van 20 tot i 30 mm gemeten, zodat allo j drie de wintermaanden te nat werden. Zo werd de winter H 1960-1961 een der natste van de laatste eeuw. In Maastricht was het zelfs een record, in Groningen was alleen de win- ter van 1947-'48 nog 16 mm natter. 1 Toch zijn de hogedrukgebieden M de afgelopen maand van meer betekenis geworden en dat stemt ons hoopvol. In onze om. geving werden in februari de volgende regencijfers gemeten (normaal ruim 40 mm): 1 Middelburg 64, Renesse 62, Goes 72, Serooskerke (W.) 59, Kats 58, Sas van Gent 59, Aar- li denburg 50, Biezelinge 52, 1 Borssele 43, Aagtekerke 50, M Axel 76, Ritthem 58, Cadzand H 52, St. Maartensdijk 70 en Vlissingen 55 mm. Illllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllülll MOFSHOXDKNVERDRIET. Woens dag is in de Drievuldigheidskerk van het dorp Penn Street in Bucking hamshire de lijkdienst gehouden vöor Lorna gravin Howe, een inter nationaal bekende mopshondenfok ster, die verleden week op 73-jarige leeftijd in Londen is overleden. De twee lievelingshonden van gravin Howe, Velvet en Ray, waren in een auto met chauffeur naar het dorp gebracht. Gezeten op een zwart kus sen op de achterbank, woonden zij de dienst voor hun meesteres bij, die werd geleid door de bisschop van Salisbury. Om hun hals hadden zij zwarte rouwbanden. d.a.) wees erop, dat de sociale po sitie van vele invaliden ontstellend is en voor zijn fractie onaanvaardbaar. Ook de heer De .Wolkf (lc.v.p.) vroeg de minister haast te maken, terwijl de heer Corver (v.v.d.) aan deze verzekering een hogere prioriteit toe kende dan aan die van de kinderbij slag. De heer Van Nierop (a.r.) wees er op, dat alle vertraging bij de voorbereiding nadelig is voor hen, voor wie een betere invaliditcits- voorziening hard nodig is en de heer Kikkert (c.h,) sprak in gelijke geest. S.E.R.-advies De regering had nog geen stand punt kunnen bepalen over eventuele wijzigingen van de algemene wedu wen- en wezenwet, omdat het advies van de Sociaal-Economische Raad nog niet is ontvangen. De heer Rool vink hoopte echter, dat een wijzi gingsvoorstel de Kamer nog voor het zomerreces zal bereiken. Ook heeft de regering haar stand punt nog niet bepaald over een eventuele wijziging van de werk loosheidswet. „DAAD VAN GODSDIENSTVERVOLGING" Boek over Sharpeville in Zuid-Afrika verboden De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. De Blank, zegt in een donderdag uitgegeven verklaring, dat de bisschop van Johannesburg, Reeves, zijn bisschopszetel heeft op gegeven. Dr. Reeves, een tegenstander van de apartheidspolitiek, verliet Zuid-Afri ka na de bloedige incidenten in Sharpeville vorig jaar maart, om dat hij, naar luj zei, vreesde in hechtenis te zullen worden genomen. In september keerde hij naar Zuid- Afrika terug, maar hij moest twee dagen later het land weer verlaten. Zijn boek over de ongeregeldheden te Sharpeville, „The agony of apart heid", is vorige week door de Zuid- af rikaanse regering verboden. In zijn verklaring zegt dr. De Blank dat hij het verzoek om ontslag van dr. Reeves met een zwaar hart heeft aanvaard. Reeves' inzicht in en be zorgdheid voor sociale rechtvaardig heid en liefde voor degenen die min der rechten hebben, zullen nooit worden vergeten. Zuid-Afrika wordt nu hij weg is, mateloos armer. „Velen zullen het zien als een overwinning van de anti-christe lijke machten in ons land, als een man buiten de wet wordt gesteld omdat hij het christelijke evan gelie gehoorzaamt zoals hij dat ziet. Er is een treurige dag aan gebroken voor een volk dat zegt devoot en godvruchtig te zijn". Volgens De Blank is Reeves' uitzet ting uit Zuid-Afrika „een daad van godsdienstvervolging' Grote inleg bij de R.P.S. in afgelopen maand Zoals steeds in februari Is ook dit jaar, aldus de directie van de rijks postspaarbank, een groot bedrag aan besparingen naar do spaarbanken gevloeid. Bij de R.P.S. werd in februari inge legd f 84,8 miljoen en terugbetaald f 52,8 miljoen, hetgeen een positief spaar verschil opleverde van f 32 miljoen (vorige maand f 26,3 mil joen en in februari vorig jaar f 29,9 miljoen). In 1961 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard f 58,3 miljoen tegen f 50,8 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1960. Het saldo-tegoed per ultimo februari 1961 bedroeg f 2704.1 miljoen (vorige maand f 2672,1 miljoen en ulto fe bruari vorig jaar f 2419,8 miljoen). MILJOEN MARK SCHADE 45.000 arbeiders moesten fabriek ontruimen De reusachtige chemische fabriek Farbwerke Hoechst, bij Frankfort, is donderdag in de as gelegd door een brand die tientallen brandweer ploegen op de been bracht. Duizenden tonnen kunstmest gingen verloren. De fabriek is thans een smeulende puinhoop die wegens de chemische stoffen, moeilijk is te blussen. De- directeur van de fabriek, Erich Bauer, sprak het vermoeden nit dat de brand was veroorzaakt door kort sluiting. Ongeveer twee uur nadat de brand was ontdekt, reden politieauto's met luidsprekers door de omgeving om de inwoners te adviseren binnenshuis te blijven en aiie ramen te sluiten wegens het gevaar van gasvergifti ging. De radiozenders van Frankfort namen het alarm. over. Schoolkinde ren moesten in de schoolgebouwen blijven tot het gasgevaar was gewe ken. Maar de gassen bleken niet schadelijk te zijn. De brandblusploegen van het Ame- Première Nederlandse film „Het mes" Gisteravond ging in liet Amsterdamse City-theater de première vnn de nieuwste Nederlandse speelfilm „Het Mes", tweede produkt vnn Nederland se Filmproductie Maatschappij (NJF.M.) dat reeds zeer kort na „Mak kers staakt uw wild geraas" in rou latie kwam. Beide films werden geregisseerd door Fons Rademakers. „Het Mes" is oorspronkelijk een korte novelle van Hugo Claus die op ver zoek van Rademakers zelf de bewer king tot scenario en de dialogen voor zijn rekening nam. Een „moeilijk" gegeven over het ontwaken van de man in een dertienjarige knaap die met zijn moeder, een jonge weduwe, op een kasteeltje woont. Zijn huisle raar is intern, en de verhouding die deze met de vrouw heeft veroorzaakt een geprikkelde sfeer. Het was geen eenvoudige opgave om geschikte kinderen te vinden voor de ze moeilijke rollen, maar wie straks „Het Mes'" gaat zien zal toegeven dat Rademakers wonderwel is geslaagd. Marie-Louise Videc vond hij in Bruns- sum. Reitze van der Linden in Am sterdam. De opnamen geschieden in de onmid dellijke nabijheid van Heerlen, in kas teel Cortenbach. rikaanse leger in Frankfort hielpen mee de reusachtige brand te blussen. Er waren geen ernstige ongelukken. De schade wordt geschat op onge veer een miljoen mark. maar des kundigen verwachten dat dit cijfer veel hoger zal liggen. Vijfenveertigduizend arbeiders moes ten de fabriek ontruimen tijdens het blussingswerk daar men voor ont ploffingen vreesde. Duikers hebben woensdag- in Marina di Carrara liet hier voor Indonesi sche rekening gebouwde motorschip „Merauke" onderzocht, nadat het schip maandag tijdens de tewater lating was gekapseisd in aanwezig heid van de Indonesische ambassa deur in Rome, Hanifali. Tweeëntwintig mensen aan boord van het schip waren in het water ge- i sprongen en werden gered. Commentaar op de oorzaak van de mislukte tewaterlating wordt niet gegeven, zolang het dinsdag, begon nen onderzoek ernaar niet is vol tooid. Het schip was volledig verze kerd en de berging en herstel van de schade zullen geen bijzondere moeilijkheden opleveren. De „Me rauke" is uitgerust met een in Ne derland gebouwde motor van 740 pk die het- volledig belast, een snelheid geeft van 13.5 knoop. Op dezelfde werf is eett zusterschip in aanbouw. De foto toont het gekapseisde schip voor de werf. Oorzaak van het vreemde ongeluk-is nog niet bekend. Motorrijder en verloofde overleden na ongeluk Woensdagavond i.4 in het „St.-Clara Ziekenhuis" in Rotterdam de 28-jari- ge B. Laurijssens uit Chaam over leden. Zondagnacht had hij met zijn motor in Boxtel een ongeluk gekre gen. Daarbij werd de 22-jarige ver loofde van de heer Laurijssens, die achterop zat, op slag gedood. Man onthoofdde Rockefeller H Een Italiaanse beeldhouwer j=s werd vorige maand door de ëe New-Yorkse politie korte tijd vastgehouden omdat zij ge- -loofde dat hij de gouverneur ee van de staat New York, Nel- son Rockefeller, zou hebben onthalsd, aldus een Italiaans tijdschrift. M H Het Milanese tijdschrift „Gen- te" wist te vertellen dat de r_ Italiaanse beeldhouwer, Gual- ee berto Rocclii, voor ondervra- M ging naar het politiebureau werd gebracht omdat men hem haastig uit het studievertrek ïe van de gouverneur zag weglo- üj pen, terwijl hij een zware kof- ee fer met zich meedroeg. In ge- ee broken Engels probeerde Roe- chï te vertellen dat de inhoud van de kist het hoofd van de gouverneur bevatte. De politie ee opende daarop de koffer en h vond een groot stuk zeer hard 1 gips. ËE H De verbijsterde agenten merk- M ten echter dat de beeldhouwer de buste van Rockefeller be- j§ doelde, waarvan een. gips af- ëe gietsel was gemaakt. De poli- H Lie zou, aldus „Gente" Rocchi H hebben verzocht dit voorval M H vooral niet aan de Amerikaan- H H se pers bekend te maken. iliiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op klaarlichte dag overval in centrum Amsterdam Op de Kloveniersburgwal nabij de Oudemanhuispoort in Am sterdams binnenstad is donder dagmorgen om tien voor elf de 57-jarige gemeenteambtenaar A. T. Jacobs, van de afdeling onderwijs, door een onbekende man van 30 a 35 jaar beroofd van zijn aktentas met 2000 gul den in bankbiljetten. De heer Jacobs was van het stad huis naar het girokantoor gegaan, waar hij het geld had geïnd, en op weg naar het gebouw Amstel 1. Hij had de tas even tussen zijn be nen neergezet om een veter van zijn schoenen vast te maken toen plotse ling van achteren de onbekende de tas weggritste. Op het schreeuwen van „houdt de dief, mijn geld" zet ten enkele mensen een achtervolging in. De dief rende via de Ne3 en het Roldn naar de Kalverstraat, waar de achtervolgers zijn spoor bijster raak ten. Ook de inmiddels gealarmeerde politie kon in de omgeving de man, die gekleed was in een beige regen jas, niet meer achterhalen. De heer Jacobs loopt vrij geregeld in die buurt met stukken, geld e.d. Moge lijk heeft de onbekende de heer Ja cobs óp het girokantoor het geld zien innen en is hem achterna ge gaan. Ideologieën in een koffertje Wanneer ergens in een buurt een gezin zijn intrek neemt, dan staan de leveranciers direct klaar oni zich, minzaam aanbeve lend. van de klandizie van de nieuw komers te verzekeren. Als het dan nog een groot gezin ls en daarbij nog met een zekere welstand, don staan de winkeliers op een rijtje op de stoep en de één prijst zijn zaak nog beter aan dan de ander. Cadeaus kortingen en procent-acties zet ten de lofzangen op de goede waren kracht bij. Het valt voor een huis vrouw vaak niet mee te kiezen wie de melkboer en de bakker zal zijn. In de Afrikaanse^straat op de we reld hebben zich sinds kort veel nieuwe, jonge gezinnen gevestigd. En vanzelfsprekend zijn de leveranciers van ideologieën op stap gegaan om hun waren aan te prijzen. Uit Rus land kwam niemand minder dan pre sident Erezjnef, die precies vertelde welke belangrijke zegeningen de nieuwgekomenen zouden ondervinden wanneer zij zijn specialiteit „het communistische wereldstelsel" zou den willen kopen. Brezjnef was zelfs zo royaal dat hij op krediet wilde le veren; meer nog: hij wilde nog wel geld toegeven ook. President Tito van Zülü-Slavië is de volgende leverancier van ideologieën. Hij is een concur rent van de Russische president, al verkopen ze beiden als hoofdartikel het communisme. Maar de firma Kroesjtsjef-Tito is sinds 1948 uit elkaar en ieder probeert op zijn ma nier de ander vliegen af te vangen. Tito gaat Guinee. Liberia. Ghana, Marokko, Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek bezoeken. De trip zal twee maanden duren, maar dat is de Zuidslavische ex-partisaan wel een mooie prijs voor wat aan hang voor zijn „derde weg" Want Tito gaat niet alleen een afzetge bied zoeken voor de groeiende indus trie van zijn land. maar ook zoekt hij bijval voor zijn neutralistische politieke opvattingen. Tito komt niet bij vreemden. De meeste regeringsleiders van de jonge Afrikaanse volken ont moette hij verleden jaar tijdens de vergadering van de Verenigde Na ties. Daar beklemtoonde hij dat de kleine naties bij het oplossen van in ternationale problemen een stem moeten hebben. Zij moeten zich niet tevreden stellen met de rol van zwij gende toeschouwer, maar actief wor den betrokken bij het bepalen van een politiek die de vrede garandeert en constructieve samenwerking mo gelijk maakt. Vanzelfsprekend kreeg Tito ontzaglijk veel bijval van de re geringsleiders van de'kleine staten in Afrika. Met schoengeroffel tracht te Kroesjtsjef Tito te overtreffen in zijn „vredeswerk", maar ook in Afrika is liet lot van de Baltische en tnidden-Europese landen niet onbe kend. Tito, die overigens geheel terecht - de stralenkrans van on verzettelijke dapperheid heeft, huit thans die situatie uit. De 68-jarige Zuidslavische maar schalk heeft tot nu toe groot succes gehad door op de oost west wip middenop te zitten. Hij ïs vurig communist, hoewel het Krem lin en de Chinezen dit zullen ont kennen. Hij heeft, veel hulp van de „kapitalistische" landen ontvangen, zonder zich in de westelijke richting te laten duwen. Tito heeft onlangs gezegd dat de strijd tussen oost en west alleen maar economisch kan worden uitgevochten. Wie de nu nog onderontwikkelde gebieden in zijn economische macht heeft, wint deze derde wereldoorlog. Tito wil ervoor zorgen dat hij in deze economische oorlog niet neutraal blijft. Vandaar dat hij met zijn neutralisme in Afri ka van deur tot deur gaat. Dat het westen deze leverancier de klandizie misgunt, staat vast. Maar de maar schalk gaat in deze zijn eigen weg. De advertentie-slogan van zijn land „vrede tussen oost en west" 'zal het in Afrika best doen. MAARSCHALK TITO van deur tot deur Vader van door sabelsteek omgekomen jongen schrijft brief aan burgemeester De vader van de tijdens de jaarwis seling door een sabelsteek van een politieagent in Den Haag omgeko men Pim Scholte heeft aan de burge meester van Den Haag een open brief gestuurd, waarin hij vraagt welke noodzaak er was voor dit op treden van de politie. Hoge onderscheiding voor dichter Jean Cocteau De Franse dichter en toneelschrijver Jean Cocteau ïs door de Franse re gering bevorderd tot commandant van het legioen van eer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5