Tevredenheid over ontwikkeling herindeling Hulst en omgeving Zeeuwse Almanak Wethouder Kögeler neemt ontslag BILT EERSTE PAAL VOOR SMIT EN BOLNES GEHEID IN ZIERIKZEE Itoitt HERVORMDE KERK VOLGT ONTWIKKELING ZANDKREEK N.V. Middelburgse Schouwburg donderdag geliquideerd VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 MAART 19(51 MINISTER TOXOPEUS IN M.v.A. Plan herindeling Walcheren zal binnenkort Kamer bereiken l)e minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft in zijn memorie van antwoord verklaard met voldoening te hebben kennis genomen van het feit, dat de vaste commissie uit de Tweede Kamer het plan voor wijziging van de gemeente grenzen van Kuist, Hontenisse, Graauw en Langendam, Clïnge, Sint-Jansteen en Vogelwaarde, in grote lijnen aanvaardbaar acht. Hij zegt voorts, naar aanleiding van opmerkingen van de zijde der vaste commissie, dat Zeeland inderdaad naar ver houding een bijzonder groot aantal kleine gemeenten kent en dat de indeling op tal van punten wijziging behoeft. De minis ter merkte op dat, nu op Schouwen-Duiveland de herindeling is tot stand gekomen, verwacht mag worden dat liet ontwerp voor de herindeling van Walcheren binnenkort de Kamer zal bereiken. HIJ herinnerde eraan (lat het provin ciaal bestuur van Zeeland bovendien herindelingsplannen voor Zuid-Beve land en West Zeemvsch-Vlaandereu In overweging heeft. „Zodra moge lijk zullen G.S. de voorbereidingen van een voorstel voor herindeling van Oost Zeemvsch-Vlaanderen ter hand nemen. Het destijds opgestelde bij de provincie berustende voorlopige plan zou daaTbij als voorstudie kun nen dienen." Met het oog op toekomstige herinde ling van Oost en West Zeeuwsch- Vlaanderen wordt in de memorie van antwoord een overzicht gegeven van de omvang der dertig Zeeuws Vlaamse gemeenten, waaruit blijkt dat West Zeeuwsch-Vlaanderen meer kleine gemeenten telt terwijl in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen naar inwoner tal grotere plattelandsgemeenten worden aangetroffen. In het weste lijk deel ontbreken gemeenten met meer dan 5000 Inwoners, in het oos telijk deel komen vier gemeenten boven dit inwonertal, waaronder Terneuzen met 16.000 inwoners als de grootste. Naar maatstaf van be volkingsgrootte biedt Oost Zeeuwsch- Vlaanderen dus een gunstiger beeld. Breskens-Hulst De minister is van mening dat de situatie in Breskens niet met die van Huist op één lijn kan worden gesteld. De bevolkingsdichtheid van Hulst (3077 inwoners per vierkante kilometerIs beduidend groter dan die van Breskens (500) en structuur en karakter van beide plaatsen lopen sterk uit een. Breskens wordt met Sas van Gent tot de Zeeuws-Vlaamse geïndustrialiseerde plattelands gemeenten gerekend en I-Iulst niet Terneuzen en Oostburg tot de plattelandsgemeenten met ste delijk karakter. De overige 25 Zeeuws-Vlaamse gemeenten val len onder de zuivere plattelands gemeenten. „Het stedelijke Hulst heeft meer da» Breskens de functie van streekcen- trum" aldus de bewindsman „en liet verkeert sterker dan Breskens in ruimtenood, hetgeen ertoe leidt, an ders dan ten aanzien van Breskens, bij uitbreiding van grondgebied op een regionale gemeentelijke herinde ling vooruit te lopen." Hoewel de industriële activiteit van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zich niet tot Hulst alleen beperkt, kan deze plaats, volgens de minister, toch worden aangemerkt als het indus triële centrum van de omgeving. Ook het aansluitende gebied met indu- st.riën van Clinge en St. Jansteen re kent zich kennelijk tot het streek- centrum Hulst. Voor de bouw van arbeiders- en middenstandswoningen zal het noordelijk deel van het ge bied van Hulst voor het einde van dit jaar zijn uitgeput. „Indien het voorstel tot grens wijziging Hulst en omgeving nog dit jaar het staatsblad zal berei ken. zal Hulst in staat zijn de woningbouw op eigen gebied voort te zetten, namelijk op het terrein dat op die tijd van Hon tenisse zal zijn overgenomen. Dit zal, wanneer de gemeente Hulst de grond inmiddels heeft aange kocht. zonder beduidende vertra ging mogelijk zijn", aldus de mi nister. Voldoening De minister zei met voldoening mel ding te willen maken van de welwil lende houding van het gemeentebe stuur van Hontenisse, dat in overleg met het gemeentebestuur van Hulst in het eigen uitbreidingsplan reeds de benodigde wijzigingen heeft aange bracht die de plannen van Hulst mo gelijk kunnen maken. De bewindsman stelt voorts dat de bebouwing van Hulst in zuidelijke richting een eindweegs is opgedron gen naar St.-Jansteen, in de zoge naamde Tragel. en dat deze bevol king in alle opzichten één geheel vormt met die van Hulst. Ze neemt deel aan het maatschappelijk leven en gebruikt er de voorzieningen. De bedrijven moeten tot het Hulster be drijfsleven worden gerekend, hetgeen nog meer zal worden gemarkeerd wanneer De Tragel door de gepro jecteerde rondweg van St. Jansteen zal worden afgesneden. De overgang van De Tragel naar Hulst wordt niet alleen om deze re denen voorgesteld, maar dient ook om ruimte te geven voor industriële uitbouw. De Tragel met omgeving zal, als meest geschikte gebied voor uitbreiding van Hulst onder meer als streekcentrum, aan doze stad ter be schikking moeten worden gesteld. Dit gebied is. met uitzondering van een klein gedeelte in zijn geheel ge schikt voor vestiging van industrie. De grondprijs, na bouwrijpmaking, is door de Centrale Dienst berekend op rond zeven gulden per vierkante me ter. Het door St. Jansteen aangebo den gebied nabij de Franse Staat zal voor een aanzienlijk hoger bedrag per vierkante meter Worden uitge geven. Aderlating De minister zegt voorts dat bij de voorgestelde grenswijziging St. Jan steen inderdaad een aderlating zal moeten doen. Hoewel gegevens, wel ke 'n betrouwbare berekening moge lijk maken, nog niet ter beschikking staan, moet worden aangenomen dat een vermindering van inkomsten niet geheel door een vermindering van uitgaven zal worden goedgemaakt. De minister zegt het, ton behoeve van de. gemeente St. Jansteen opgestelde rapport van ir. J. Krugers uit Til burg, niet aan een uitvoerige be schouwing te zullen onderwerpen. „Volstaan mag worden met de me dedeling dat een geleidelijke indus triële uitbreiding van Hulst op het, naar deze gemeente overgaande, ge bied van St. Jansteen financieel- economisch mogelijk moet worden geacht eD dat met name ook uit dit oogpunt De Tragel voorkeur geniet boven- het gebied dat de gemeente St. Jansteen bereid is af te staan. Indien de rioleringen In De Tragel zouden moeten worden gewijzigd, zo dat het afvalwater afvloeit in die van Hulst, zal dit technisch mogelijk zijn. De kosten zouden globaal 27.000 bedragen. Wat het Jagertje betreft, merkt de minister nog op dat de rond honderd bewoners van deze buurt in de eer ste plaats zijn georiënteerd en aange wezen op Hulst. Voor de stedelijke bevolking van Hulst worden de 're creatieve mogelijkheden van Het Ja gertje van grote betekenis genoemd. Keukenmachines Slot van pag. 1 mocht de daarbij door hem gebruikte helm als „levend" souvenir in ont vangst nemen. Mr. DIjckmeester bleek nog steeds niet bijster te spreken over zijn activiteiten bij de hei-stelling. „Die paal, dat is een venijnig spel dat U gespeeld hebt. Dat doe ik nooit weer. U krijgt me daar niet meer voor..." Bewondering Voor het overige had de heer Dijck- meester niets dan respect voor het initiatief de fabriek op Schouwen- Duiveland te laten verrijzen. „Ik heb bewondering voor de moed en lef om dit aan te durven in een plaats als Zierikzee. Hieruit blijkt, dat de ze stad nog andere krachten en mogelijkheden herbergt dan alleen die oudheid." En vervolgens: „Wij zijn erg gelukkig hiermee. Uitbrei ding van de werkgelegenheid was noodzakelijk. En er is in Zierikzee reeds een schitterend bedrijf: de Ko ninklijke Zeelandia. Na eveneens de medewerking van het VAN TOT VOOR IIET EERST v Op de donderdag te Sint-Jansteen gehouden jaarmarkt heeft de firma POEDEL Met twee auto's 'was dat gezelschap er op uitgetrokken om een dagje door te brengen onder Zeelands ho ge hemel. De poedel, een kostbare Franse, compleet met stamboom en sinds kort aangeschaft, mocht ook mee. 't Werd wel een dagje. Want ergens op de rijksweg moest de voor-rijdende auto, waarin ook de zwartharige poedel was onder gebracht. uitwijken. En wel zó plot seling, dat het voertuig prompt over de kop sloeg en hulpeloos in de- berm. van de weg bleef liggen. De tweede auto remde schielijk af en haastig snelden de inzittenden toe om hun vrienden uit een zeer benarde positie te bevrijden. De slachtoffers waren er namelijk weliswaar goed afgekomen, maar de portieren wilden niet mees- open. Met de hulp van ..buitenaf" lukte dat tenslotte toch ook en nauwelijks was er een portier open, of als eerste sprong die poedel naar buiten. Het zou overdreven zijn om te bewe ren, dat hij bleek zag van de schrik. Maar geschrókken was hij wel, want zonder op of om te zien ging hij er vandoor. Compleet met- stamboom de weilanden is, terug naar de natuur en weg van het moderne snelver keer. Mocht ge een geschrokken poe del tegenkomen, dan houdt die fami lie zich aanbevolen.... Dekker uit Axel voor het eerst aan het publiek een viertal merries van het „Haflingertype" uit Tirol aan liet publiek getoond. Enige tijd gele den heeft do firma de dieren geïm porteerd. Deze sierlijke koudbloed- paarden, die uitermate geschikt zijn voor de landbouw trokken de nodige aandacht. Ook tijdens het concours hippique, dat op tweede pinksterdag te Axel zal worden georganiseerd, zal men de paarden kunnen zien. MOSSELAVOND. Het valt wel even buiten het ge bied van Zwin tot Zijpe, maar de ..Zeeuwse mosselavond" van de Haagse Zceuwenvereniging, op 8 februari gehouden, mag toch wel even vermeld worden. Het ging er zoals gewoonlijk weer geweldig Zeeuws toe. Na het welkomst woord van de voorzitter lieten de Zeeuwen in de vreemde zich de mosselen goed smaken. Prompt rees dan ook het 'verzoek nog een mosselavond te organiseren. Na de maaltijd herleefde het Goese fruitcorso door middel van prach tige kleurendia's. MOSSELMAAND. Om nog even bij de mosselen te blij ven, de maand februari was evenals januari weer een periode waarin de mosselen in liet buitenland nog gre tig aftrek vonden. De voorraden in de Grevelingen zijn nu grotendeels geruimd, zodat de leveringen over wegend afkomstig waren van perce len in de Waddenzee. De maand maart zette overigens goed in, Za terdag kregen niet minder clan 14 vaartuigen order een vracht mosse- le te verschepen. E.T.ï; te hebben geroemd, bood hij de heer Smit een Zlerikzeese vlag aan. „De burgemeester heeft het halve werk al voor ons gedaan" zo sprak vervolgens de oudste di recteur, de heer H. J. van Cap- pellen. „Hij heeft er plezier in gehad. Dat hij daar later op is teruggekomen, hindert niet..." Waar de nieuwe fabriek moest wor den gevestigd, had de hoer Van Cap- pellen destijds geen groot vraagstuk gevonden. „Want het enthousiasme van de familie Smit wordt aangevuld door de rust en dc trouw van het Zeeuwse volk." Tenslotte sprak de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. M. C. Ver burg. die de laatste woorden van de hoer Van Capeilen voor de Zeeuwen „een zware last om dit allemaal waar te maken" noemde. Ds. Verburg bracht de her-struc- tuering van Schouwen-Duiveland na de ramp ter sprake en de aanwlj- Eigenhandig" heeft burgemeester F. Th. Dijckmeester van Zierikzee gistermorgen de eerste van de 1SI palen voor de dieselmotoren fa briek Smit-Bolnes in de grond ge heid. FotoP.Z.C Nieuw lid benoemd in de raad Westerschouwen De voorzitter van het centraal stem bureau van de gemeente Wester schouwen heeft de heer J. Héndrikse benoemd als lid van de raad voor de Partij van de Arbeid. De heer Hen- drikse zal de plaats innemen van de heer J. Verton, die tijdens de laat ste vergadering van cie raad werd benoemd tot gemeente-ontvanger van Westerschouwen. Bronzen medaille O.N. voor N. de Bokx-Maatschap „De Wilhelminapolder" Woensdagmorgen reikte locoburge meester J. Knuit van Wolphaartsdijk een eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit aan de heer N. de Bokx wegens 40- jarige trouwe dienst bij de Koninklij ke Maatschap de Wilhelminapolder. Deze plechtigheid speelde zich af ten huize van de gedecoreerde in tegen woordigheid van de directeur, ir. J. Minderhoud en de heron R. B. Boel man efi B. H. Smits. WEGENS GEVORDERDE LEEFTIJD Markante figuur verdwijnt uit de Middelburgse raad Naar wij vernemen heeft de heer J. W. Kögeler, wethouder van financiën en onderwijs van Middelburg, met ingang van 1 april aanstaande wegens gevor derde leeftijd ontslag gevraagd als wethouder en lid van de raad. De heer Kögeler, die thans vijfenze ventig jaar is, bekleedt ruim zesen twintig jaar het lidmaatschap van de raad', terwijl hij meer dan twintig jaar wethouder is. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als raads lid werd hij in 1959 hartelijk gehul digd. Naast het raadslidmaatschap en wethouderschap vervult de heer Kö geler in Middelburg nog tal van func ties. Zijn heengaan komt niet onver wachts, Reeds lang was bekend, dat hij overwoog als lid van de raad te bedanken, maar hij meen- PROVINCIALE KERKVERGADERING Pastorale arbeid houdt rekening met recreatie De Hervormde Kerk in Zeeland volgt de ontwikkeling van de recreatie in de gemeenten rond de Zandkrcek nauwlettend. De predikanten van ge meenten in het Zaudkreekgebied zul len in de toekomst op geregelde tijden bijeenkomen om in onderling contact de komende ontwikkeling te bespre ken. Dit, werd medegedeeld tijdens de don derdag in Goes gehouden Provinciale Kerkvergadering van Zeeland van de Nederlands Hervormde Kerk.- Naar aanleiding van het Zandkreek- rapport van de Provinciale Kerkver gadering heeft prof. dr. H. Berkhof enkele weken geleden een bespreking gehad met de predikanten uit de ge meenten rondom de Zandkreek. Het moderamen van de Provinciale Kerkvergadering heeft in het vooriaar van 1960 rgeds ccn vergadering gehad met alle kerkeraden uit dit gebied. Prof. Berkhof heeft uit zijn. bespre king verschillende punten naar voren gehaald, waarop hij nader inging. Nu alle relaties anders zullen worden wan neer door recreatie en andere zaken de verhoudingen binnen een gemeente volkomen kunnen worden omgezet, Zie voor Zeeuws nieuws <le pagina's 5 en 8 zing van Zierikzee als industriekern. Hij gaf daarbij echter de verzeke ring, dat Schouwen een „kloek land- bouweiland" zal blijven, „dat wat in dustrie krijgt en dc recreatie vorder zal uitbouwen." Nieuwe aanvragen voor industrieves tiging zullen; goed overwogen dienen te worden. Als in november liet eerste deel van de dieselinotoreiifabrièk ge reed zal zijn, wordt onmiddellijk gestart met de opleiding van plaatwerkers. Als de fabriek op volle toeren draait, is er werk voor 120 arbeiders. Dit aantal zal te zijner tijd tot bijna drie honderd worden opgevoerd. zal daarmee rekening moeten worden gehouden in de pastorale arbeid. Nadat gesproken was over diaconie on maatschappelijk werk werd aan de orde gesteld de wenselijkheid om op korte termijn de recreatieactivi teiten te bezien, die uitgaan van de daarbij nauw betrokken hervormde gemeenten. Ook kwam de wenselijk heid naar voren van een beter toe zicht. Enkele personen zullen worden gevraagd om ter voorlichting van de provinciale kerkvergadering en de hervormde gemeenten in Zeeland, de ze zaken te bezien. Volksgezondheid Breedvoerig is ook gesproken over de Provinciale Hervormde Stich ting voor de Geestelijke Volksge zondheid, die op geheel nieuwe leest geschoeid zal moeten worden en zal moeten lieenwerken naar een bureau voor levens- en gezins moeilijkheden, waaraan in deze provincie steeds meer behoefte be staat. De Provinciale Kerkvergadering kwam donderdag voor het eerst in 1961 in Goes bijeen. Goedgekeurd werd het jaarverslag over 1960, dat aanleiding gaf tot verschillende op merkingen. De vergadering, die werd geopend door de oudste predikant, herkoos als praeses ds. F. Klooster man te Vlissingen. Als assessor werd hei-kozen ouderling P. van Kleunen te Goes. Voor het scribaat wees de vergadering bij stemming aan ds. H. G. Beneder te Baarland, die deze benoeming in beraad heeft gehouden. Eremedailles voor inwoners Wissenkerke en Kamperland De burgemeester van Wissenkerke, de heer J. van Halst, heeft woens dagmiddag de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer Jac. de Looff uit Wissenkerke. De heer De Looff ontving dit ere teken voor vijftig' jaar trouwe dienst op de hofstede „Schoonzicht" van de familie De Kam. De heer A. Filius te Kamperland ontving uit handen van burgemees ter Van Halst de eremedaille in brcn3, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor veertig jaar trouwe dienst op bet landbouwbe drijf van de heer Verhulst. te kunnen wachten tot de nie-u- inet de herindeling van dc gemeen ten op Walcheren. Nu dit ontwerp van wet echter nog steeds niet is ingediend wil de heer Kögeler zijn besluit niet langer opschorten. Zijn vertrek uit de raad betekent, dat dit college een markante fi guur zal moeten missen. De heer Kögeler is een beminnelijk mens, die zijn principes in de raad nooit verloochende. Hij wist als wethou der een grote kennis van zaken te paren aan een rustig en beheerst optreden. Vele malen ook alles bij elkaar genomen bijna twee jaar over diverse perioden verdeeld was hij geroepen om ais waar nemend burgemeester te fungeren. Ook in die kwaliteit verwierf hij grote achting, zowel van raad als van burgerij. Zijn afscheid betekent, dat een nieuwe wethouder gekozen moet worden. In dit verband wordt de naam genoemd van dc heer J. S. Hoek, thans voorzit ter van de raadscommissie van finan ciën. De heer Hoek behoort, evenals de heer Kögeler, tot de A.R. Partij. Werken in uitbreidingsplan Cadzand aanbesteed B. en w. van Cadzand hebben don derdagmorgen in het gemeentehuis openbaar aanbesteed het verrichten van grond-, riolerings- en bestra- tingswerken in het uitbreidingsplan (bungalowpark) in de Kievittepol- der, een en ander met bijkomende •werken. Er werd als volgt inge schreven: Fa. Wed. P. R. Toussaint en Zn te Cadzand ƒ75.349; P. Mol- let, Hoofdplaat 75.457; G. A. Spon- selee, Kloosterzande ƒ77.500: Fa. De Oude, Biervliet ƒ78.700; N.V. M. P. Hol, Hulst ƒ81.350; Fa. Gebr. De Bokx, Terneuzen ƒ81.500: N.V. ELK, Schoondijke ƒ82.490; Th. Cambier, Breskens .87.000; P. J.van de San- de. Breskens. 87.457: Fa. Gebr. Geldof. Serooskerko (W.) ƒ89.480; N.V. „Zeeland", Middelburg ƒ92.000; Fa. De Ruijsschcr en Zn.. Biervliet 92.990; Fa. B. M. van Noordenne, Hardinxveld 94.530. De gunning is aangehouden. „De Huisbewaarder" voorlopig uitgesteld Tengevolge van een plotselinge, ernstige ziekte van de acteur Maxim Hamel, kunnen de voor vrijdag 3 en zaterdag 4 maart a.s. vastgestelde voorstellingen van „De Huisbewaar der" door „Ensemble" in Goes en Middelburg geen doorgang vinden. De Z.V.U., onder wier auspiciën de ze voorstellingen gegeven zou wor den, zal de vervangende data zo spoedig mogelijk bekend maken. BESLUIT VAN AANDEELHOUDERS Bezittingen worden in stichting ingebracht De N.V. De Middelburgse Schouwburg is donderdagmid dag geliquideerd. Dit besluit werd genomen tijdens de in de Schouwburg gehouden tweede buitengewone vergadering van aandeelhouders onder voorzit terschap van de president-com missaris, mr. F. W. A^riaanse. Tevens werd besloten om de bezittingen in te brengen in de nieuwe stichting Middelburgse Schouwburg. moest een tweede buitengewone ver gadering worden gehouden, omdat tijdens de eerste vergadering van aandeelhouders in februari, waarop het liquidatievoorstel aan de orde ge steld werd, niet het vereiste quorum aandeelhouders aanwezig was. Thans kon, ongeacht het aantal aanwezige aandeelhouders, een beslissing geno men worden. Tijdens deze buitengewone zitting waren zes aandeelhouders aanwezig, die in totaal 203 stemmen vertegen woordigden. Zij slemden allen vóór de liquidatie en de inbreng van de bezittingen in de stichting. Het college van commissarissen werd benoemd tot liquidatoren. Over de wijze, waarop de aandelen gedepo neerd kunnen worden en hoe kenbaar gemaakt kan worden of op het behoud van vaste plaatsen prijs wordt, ge steld. zullen de aandeelhouders op de hoogte worden gesteld. Ook zullen zij aanwijzingen ontvangen betref fende eventuele fiscale faciliteiten. Het besluit tot liquidatie is opnieuw een bewijs voor dc burgerzin van de aandeelhouders, die destijds de Mid delburgse Schouwburg voor een wis se ondergang hebben behoed en die nu weer bereid blijken te zijn mede te werken aan de vernieuwing van deze oude instelling. OPKLARINGEN. Droog weer met opklaringen. Me rendeels matige wind tussen noord west en zuidwest. Zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2