Koningin opent 15 maart Merwedebrug Gesprek met staatsecretaris mr. Y. Scholten VISSERIJSCHAP HERKOOS VOORZITTER LOCKEFEER CLANDESTIENE SLACHTER ZORGDE VOOR EEN MOORD" AMERIKAANS „VREDESKORPS" VOOR LANDBOUWVERBETERING ONTWIKKELINGSPROGRAMMA VOOR NW.-GUINEA OPGESTELD DONDERDAG 2 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GOEDE VERSTANDHOUDING BEPLEIT Een jutezak met beenderen, dat was de lugubere vondst die woens- dag werd gedaan bij verbouwingswerkzaamheden in een woning 4aan de Jacob van Lennepstraat in Amsterdam. De zak werd ge- S vonden in een loze ruimte tussen de bovenkant van een ingebouw- l de kast en het plafond. De vinders, die aan misdrijf dachten, waar- 4schuwden meteen de politie, die uit de mededeling „De beenderen steken eruit", had begrepen dat het ernstigste moest worden ge- 4 i vreesd. Het viel allemaal gelukkig nogal mee, want uit een vluch- 4 4tig onderzoek reeds bleek dat de beenderen afkomstig waren van een... volwassen rund. Aangezien de jutezak was vergaan, neemt de politie aan dat ver- 4 4 pakking en inhoud uit de oorlog stammen. Een clandestiene slach- ter heeft het pakketje waarschijnlijk in deze aan het oog ont- 4 trokken ruimte verborgen, 4 SWWW^WWA#WA^VAAA^WW\AA/WWVS/VWWWVW KENNEDY OP PERSCONFERENTIE Woensdag 15 maart zal koningin Juliana de nieu- j§ we verkeersbrug over de 1 Merwede bij Gorinchem 1 officieel openen. Bij deze 1 officiële opening zullen gj vele hoge gasten uit het g gehele land aanwezig zijn. 1 's Middags om twee uur g zullen deze gasten bijeen- g komen in de „Nieuwe Doe- g len" in Gorinchem, waar g de minister van verkeer M en waterstaat, dr. H. A. g Korthals, een welkomst- g woord zal spreken. Ir. A. G. Maris, direeteur-gene- g raai van de rijkswater- 1 staat, zal daar vervolgens g een uiteenzetting geven g over de nieuwe verkeers- j§ verbinding. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IN KADER VAN TIENJARENPLAN Bijdrage voor 1961 ruim 1 de Nederlandse bijdrage, doch'acht'zij de mogelijkheid aanwezig van een ge- VIPrPlUlPPPlllKf mihocil leidelljke verlaging van het accres der TICICIIIIC5CIUI5 UIIIJUCII voorgaande jaren, mede door de vruchten, welke de extra Investerin gen, die in 1960 zijn ingezet, geleide lijk zullen afwerpen. Om in de energiebehoefte van de ex pansie in de verschillende sectoren te voorzien, ligt het in de bedoeling om in 1961 de capaciteit van de elektri sche energie-opwekking met bijna 20% uit te breiden. Voor buitenlandse loeristen die met een motorvoertuig de Sowjet-Unie willen bezoeken, zullen dit jaar nieuwe wegen worden opengesteld, waaraan kampeerter reinen en motels zijn gelegen, zo heeft het hoofd van het Sowjet-reisbureau In- tourlst, Ankoedinow, bekendgemaakt. Hij verwachtte dit jaar 800.000 buitenlanders. De man van de televisienota Over zijn persoon en zijn werk (Van onze parlementaire redacteur). Het is voor de staatssecretaris van onderwijs kunsten en wetenschappen een grote voldoening dat hij eindelijk de zo lang verwachte televisienota bij de Tweede Kamer heeft kunnen indienen. Een nog grotere vreugde zal het hem bereiden, als de Kamer zich met de inhoud ervan akkoord verklaart. Hij zal dat moeten afwachten. Het behoort nu eenmaal tot de kwade risico's voor een minister of een staatssecretaris, dat het parlement de voorstellen, waarop hij lang heeft zitten zwoegen, en zijn denkbeelden, afwijst. Mr. Scholten kan ervan meepraten. De archief wet, die hij zo uitvoerig en met overtuiging heeft verde digd, vond geen genade bij de Eerste Kamer. Teleurstelling Dat ontmoedigde hem niet er ligt alweer een nieuw ontwerp archiefwet klaar al was het een teleurstelling. Als men het maar niet al te oneens met een bewindsman is, dan raakt hij wel aan teleurstellingen en aan kri tiek gewend. Hij wordt ertegen gehard. Mr. Scholten heeft er in een ge sprek, dat wij met hem hadden, het een en ander over verteld. Dat gesprek had niet een of an dere gewichtige kwestie, die tot zijn ressort behoort, tot onder werp, maar heel eenvoudig zijn persoon en zijn werk. Wie is mr. Y. Scholten, wiens arbeid zo nauw de belangstelling van mil joenen Nederlanders raakt? We noemen slechts de sportnota en nu weer de televisienota. Uit advocatuur In Me! 1959 stapte hij, geroepen tot deelneming aan het kabinet De Quay, uit zijn drukke advo catenpraktijk regelrecht het de partement van O. K. en W. bin nen, en werd er belast met de behartiging van de zaken liggen de op het terrein van de jeugd- vorming en de volksontwikkeling, de oudheidkunde en de natuurbe scherming, de radio, de televisie en de pers. Dat is nogal het een en ander. Natuurlijk was dit een hele over gang. Mr. Scholten erkent dit grif. Maar hij voegt er aan toe: Ik heb altijd een sluimerende be langstelling voor verschillende van deze gebieden gehad. Ik heb er echter nooit voldoende aan kunnen doen. Ook had ik belang stelling voor politiek. Van veel waarde is gebleken dat ik steeds contacten met de sportwereld heb onderhouden, evenals met jeugd verenigingen. Ik was een trouw concertgebouw- bezoeker en interesseerde me ook voor andere kunstuitingen. Ik was juridisch adviseur van „Sint Caecilia" en bestuurslid van de Amsterdamse Universiteitsvereni ging. Maar ik geef toe, de over gang was groot. Erfenis De toelating van reclame in de televisie was een principe-beslis sing van voor mijn ambtsaan vaarding, aldus mr. Scholten. Ik had tegen die beslissing geen overwegende bezwaren. Ik was bereid haar te aanvaarden. Pas nadien heb ik me het onderwerp goed eigen gemaakt. Ik heb er nu een duidelijk afgerond beeld van. Een pas optredende bewindsman zit met meer erfenissen van zijn voorganger. Een zaak bijvoor beeld die ook jarenlang heeft gelegen is de omroepwet. Zelf zou ik misschien een andere oplossing hebben gekozen. Voor het tot openbare behandeling komt zul len er trouwens wel enige wij zigingen in worden aangebracht. Kritiek Dan komt het gesprek op de pu bliciteit rondom het werk van de staatssecretaris. We zullen nu maar afwachten, welke kritiek er op de televisienota loskomt, zegt hij. Als je werk plotseling volle dig in de openbaarheid komt, moet je wennen aan de publi citeit. Je moet leren je er niets van aan te trekken. Ik bedoel, je moet het je niet persoonlijk aantrekken wat er over je per soon en over jc werk geschreven wordt. Je mag niet gaan twijfe len. De kritiek is wel eens hard, maar zij is ook meermalen door gebrek aan voldoende feitenken nis bij de critici onjuist. Weinig tijd Nee, veel tijd voor het beoefenen van zijn liefhebberijen heeft de staatssecretaris niet. De week einden probeert hij zoveel moge lijk vrij te houden, althans de zondagen. Dat verraadt op zich zelf al, dat dit streven niet zel den mislukt. Ik doe nog wat aan sport, vertelt mr. Scholten en ik kijk meermalen naar de televisie. Niet als tijdpassering, maar ambtshalve, zo het nuttige met 't aangename verenigend. Ik wil in elk geval uit eigen aanschou wing weten wat de televisie brengt. Voor de rest zit mr. Scholten veel verdiept in nota's, rapporten en andere gewichtige regeringsstukken. Hij voelt het niet als een last, dat hij slechts zeer matig over vrije tijd be schikt, want dat deed hij als ad- Reorganisatie opleiding beroepsofficieren zeemacht De minister van defensie Iieeft kort geleden een advies ontvangen over de reorganisatie van het onderwijs bij het Koninklijk Instituut voor de Ma rino in Willemsoord ('Den Helder), zo vernemen wij van bet ministerie van defensie. Het advies is opgesteld door een com missie, bestaande uit drie hooglera ren van de technische hogeschool te Delft, prof. dr. O. Eottema (voorzit ter van de commissie), prof. J. B. Westerdijk en prof. ir. H. R. Nauta Lemke, en een aantal vertegenwoor digers van de Koninklijke Marine. Het advies behandelt onder meer de verdere wetenschappelijke vorming van de officieren der zeemacht bij in richtingen van wetenschappelijk on derwijs. Deze commissie adviseert, dat de tijdsduur van de opleiding op drie jaar blijft gesteld. Na een praktijkperiode op de vloot zullen de jonge officieren van de ver scheidene korpsen applicatie- en spe cialisatiecursussen volgen. Daarbij zal een aantal officieren worden aan gewezen voor het volgen van geselec teerde colleges aan inrichtingen van wetenschappelijk onderwijs. De mo gelijkheid tot afstuderen aan een uni versiteit of hogeschool zal hierdoor worden uitgebreid. Studie over kwaliteit van vis aan de wal In de gisteren gehouden vergadering van het visserijschap is de voorzitter, de heer A. L. S. Lockefeer, voor de komende twee jaar herkozen. Hij aan vaardde zijn herbenoeming met een rede, waarin hij pleitte voor een goede verstandhouding tussen werkgevers en werknemers in het visserijbedrijf en een goede taakverdeling tussen verticale en horizontale publiekrech telijke bedrijfsorganisaties. Ook ontvouwde hij een werkprogram ma voor de nieuwe periode. Bestu deerd zal moeten worden hoe de goede kwaliteit van de vis aan boord en aan wal kan worden bevorderd, zo meende de heer Lockefeer. Verder zal moeten worden nagegaan of het wenselijk is, een bedrijfsvergunningensysteem voor de visserij in wettelijke regelingen neer te leggen. Samen met net pro- duktiviteitscentrum zal het visserij schap het technisch visserij-onderzoek moeten bevorderen en er zal moeten „De twee gebroeders" bij Vlieland vlot Het beurtschip „De twee gebroeders" van Boon's transportonderneming te Vlieland, dat op 7 februari van dit jaar ten zuidoosten van Vlieland op de zogenaamde Richel aan de grond liep is gistermorgen om ongeveer negen uur weer vlot geraakt en in de haven van Vlieland teruggekeerd. Het vlot brengen van 't schip is me de tot stand gekomen doordat een groot aantal Vlielanders regelmatig en vrijwillig naar het schip gingen om een geul te graven, waardoor net schip naar dieper water kon worden gebracht. Conferentie in Afrika van onafhankelijke landen De president van Liberia, William V. Tubman, heeft in Monrovia ver klaard, dat hij voorstander is van een conferentie van onafhankelijke Afri kaanse landen om een gezamenlijk standpunt inzake Kongo en andere Afrikaanse vraagstukken te bepa len. worden gewerkt aan de uitbouw der visserij-coöperatie. Als vertegenwoordigers van het visse- rijschap in de Waddenzeecommissie van het produktschap voor vis en vis- produkten werden aangewezen de neren J. H. Bal te Tnolen en R. Brands te Urk. Als deze commissie haar lopende zaken heeft afgewikkeld zal het visserijschap opnieuw de vraag onder ogen zien, of het een ei- ?;en Waddenzeecommissie moet instel- en. De Waddenzeecommissie van het pro duktschap moet nog advies uitbren gen over de verdeling van garnalen- en mosselgronden in de Waddenzee uitgezonderd de Harlingensector en over de erkenning van mossclkwekers. Brabantse kerkdorpje Eerde wil één zijn Het Brabantse kerkdorpje Eerde voelt zich de dupe van een historische bc- stuursgril, die dit plaatsje in drie de len splitst, elk behorend tot een ande- Te gemeente. Veghel, Sint-Oedenrode en Schijndel trekken hun geementegrenzen door dit dorp. Een commissie van samen werking bestaande uit vertegenwoor digers van de plaatselijke standorga nisaties. heeft Gedeputeerde Staten en de minister van binnenlandse zaken verzocht, het daarheen te leiden dat Eerde voortaan tot één gemeente behoort. Gedeputeerde Staten hebben de betrokken gemeenteraden hun oor deel gevraagd. In Veghel is men van mening, dat er geen enkel steekhou dend argument is aangevoerd, dat pleit voor het handhaven van de be staande situatie. De Veghelse gemeen teraad heeft Gedeputeerde Staten la ten weten, dat er alle reden is aan het verzoek van Eerde te voldoen. Daar bij is een reeks argumenten aange voerd voor de stelling dat Veghel de enige gemeente is, waarbij het dorp in zijn geheel bestuurlijk ingedeeld zou moeten worden. De gemeenteraden van Sint-Oeden rode en Schijndel huldigen het stand punt, dat de situatie kan blijven zoals zij is. Tirol, en speciaal Innsbruck bereiden zich voor op de komende olyjnpische winterspelen, welke daar in 1964 ge houden zullen worden. De grafische kunstenaar prof. Arthur Zelger heeft nu het olympische embleem van de winterspelen vrijgegeven. Het wapen van Innsbruck de gestyleerde brug bekroond door de vijf olympische ringen en voorzien 'van het rand schrift Innsbruck 1964". Het em bleem is wettelijk beschermd. vocaat ook niet. Hethaaldelijk neemt de staatssecretaris niette min kennis van toneelmanifesta ties en van andere kunstuitingen. Beslissingen Dagelijks moet een minister of een staatssecretaris beslissingen nemen, waarvan de buitenwereld in de regel weinig of niets be merkt en die toch zeer belang rijk zijn. Mr. Scholten noemt als voorbeeld de beslissingen op sub sidie-aanvragen. Zij eisen kennis van zaken. Verder houden de te levisienota en de omroepwet de instelling van een commissie zal niet lang meer duren mij voortdurend bezig. Ik werk op het ogenblik aan de natuurbeschermingswet en uiter aard aan allerlei andere dingen. Ook het totale beleid ten aanzien van de sectoren, waarover mijn zorgen zich uitstrekken, vraagt voortdurend de aandacht. En dan bijna aitljd is er de begroting. Herhaaldelijk komen de ambtena ren bij mij om erover te spreken. Dan is er nog elke week de con ferentie met de zeven afdelings chefs, met de directeur-generaal en met de perschef. Met minister Cals en staatssecretaris Stuben- rouch worden eveneens geregeld besprekingen gevoerd. Toch ver diepen we ons niet tot in de fi nesses in eikaars werkzaamhe den. De bedoeling is juist, dat we elkaar ontlasten. Er is wel onder ling overleg, maar we dragen een zelfstandige verantwoordelijk heid. T erughoudendheid Mr. Scholten voelt sterk do ver antwoordelijkheid die bij voor zïju beleid draagt. Zijn benoemin gen men denke aan de tele visie en de sport liggen duide lijk in liet oog van een groot pu bliek. ik moet weten wat ik wil zo elndi dhgoijns rUx—ya zo eindigt hij ons gesprek en toch een gepaste terughou dendheid In acht nemen. Jonge Amerikanen gaan „zonder salaris" werken President Kennedy heeft gisteren zijn vijfde persconferentie gehouden en gezegd, dat de minister van defen- tie, Robert S. McNamara, heeft aan bevolen de conventionele strijdkrach ten te versterken. Hij voegde hier echter aan toe dat er geen voorstel was gedaan om het accent van de nuclenaire bewapening naar de 'con ventionele te verleggen. Kennedy kondigde aan, dat de West- duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, de uitnodiging Washing ton te bezoeken had aanvaard en van 12 tot 13 april in de Amerikaan se hoofdstad zou vertoeven. Hij deelde voorts mede, dat hij woensdag bij decreet een experimen teel „vredeskorps" in het leven had geroepen, dat tegen einde van dit jaar 500 of meer jonge Amerikaanse mannen en vrouwen zou omvatten die in achtergebleven gebieden zou den werken om de levensstandaard van de bevolking daar te helpen ver hogen. Loden van dit korps, aldus Kenne dy. zullen geen salaris ontvangen, maar over voldoende geld beschikken om dezelfde staat te voeren als de mensen die zij helpen, waarbij zij hetzelfde werk doen, hetzelfde voed sel eten en dezelfde taal spreken. Hij verwachtte dat het vredeskorps zich zal concentreren op het onder richten in gevorderde" landbouw methoden. Verordening produktschap pluimvee nietig verklaard (Van onze Haagse redactie) De in Nederland bestaande regeling inzake het houden van kippen en de bepalingen omtrent de in- en uitvoer van eieren, die het produktschap voor pluimvee en eieren in 1959 in verorde ningen bad vastgelegd, zijn op losse schroeven komen te staan door de uit spraak van het college van beroep voor het bedrijfsleven, dat de desbe treffende verordeningen onwettig' en onverbindend heeft verklaard. Het college van beroep besliste dat het produktschap ten onrechte een re geling heeft uitgevaardigd, die de om vang van de pluim veebedrijven be doelt te beperken. Het gevolg van de ze uitspraak is dat thans een aantal pluimveehouders, die door de verorde ning getroffen zijn, ongehinderd door de regeling van het produktschap, die de uitbreiding van hun bedrijven rem de. tot vergroting daarvan zullen overgaan in afwachting van een nieu we situatie, waarover het produkt schap zich thans beraadt. Koning Paul van Griekenland heeft gisteren een niet officieel bliksem bezoek aan Nederland gebracht. De 60-jarige koning was vergezeld van de Griekse marine-attaché in Lon den, kapitein E. Panas. Zij gebruik ten de lunch ten huize van de heer G. de Vries Lentsch jr., directeur van een scheepswerf, in Amsterdam. Foto: het gezelschap verlaat hier de particuliere woning van de heer De yriesch Lentsch jr. aan de Herman II'eijerma/nsweg in Amsterdam-Zuid. V.l.n.r. koning Paul, kapitein E. Pa- nas en de heer G. de Vriesch Lentsch jr. Vijf sterren In de komende maanden, zo kon digde hij verder aan, zullen de Verenigde Staten bij onderhande lingen over stopzetting van proe ven met kernwapens en andere beraadslagingen de mogelijkheid beproeven van het sluiten van uit voerbare overeenkomsten met het communistische blok om de span ningen te doen verminderen. Hij had zijn steun gegeven aan een aan het congres voorgelegd wets ontwerp waarbij ex-president Eisen hower in zijn rang van vijf-sterren- generaal wordt hersteld, aldus Ken nedy. Eisenhower deed afstand van deze rang toen hij zich kandidaat stelde voor het presidentschap. In de memorie van toelichting op de begroting Nieuw-Guinea 1961 verklaren de minister en de staatssecretaris van binnen landse zaken dat 'n gedetailleer de programmering voor 10 jaar noodzakelijk, nocli mogehjk moet worden geacht. Binnen het tienjarenplan is echter een drie-jarenprogramma voor 1961-1963 opgesteld. De doel stellingen ervan zijn een ver snelling van de staatkundige ontwikkeling en de verhoging van de materiële welvaart van de bevolking. Daardoor zal me de nationaal saamhorigheids- besef worden versterkt. Voor de financiering van dit ontwik- kelingsolan is door de regering in principe beslist, dat voor het jaar 1961 de bijdrage van het rijk ter dekking van het tekort op de begroting van Ned.-Nieuw-Guinea 94.500.000 zal bedragen, waarvan 91.523.000 als rijksbijdrage aan de geldmiddelen, 1.977.000 als kosten verbonden aan het Papoea-vrijwilligerskorps een mil joen ten laste van de defensiebegro ting voor dit corps. Het papoea-vrij- willigerscorps zal als zelfstandig deel van de krijgsmacht worden ingesteld. Grotere bijdrage Genoemde rijksbijdrage zal in de jaren 1962 t/m 1964 jaar voor jaar moeten stijgen met 10 miljoen, zodat deze voor 1964 124.500.000 zal moeten bedragen, inclusief de vermelde bijdrage ad 1.000.000 ten laste van de defensiebegroting. Daarboven komen de bijdragen, die voor bepaalde projecten be schikbaar zijn of zullen worden ge steld door het ontwikkelingsfonds van de Europese Economische Ge meenschap. Na 1964 verwacht de regering geen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5