Vlissingens nieuwe commissaris J. van MARION van politie: Sloeproject start in april of mei Zeeuwse Almanak Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatta-soldaatjes LENTEMODESHOW OMLIJSTTE „MISS BRIL-VERKIEZING" ïïk fïïj fftm 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 MAART 1961 ADJUNCT-DIRECTEUR STUDIECENTRUM Advertentie Recherche-ervaring uit de Antillen LEIN ZWITSERLAND'. Een modern, langgerekt hotel in het heuvelende dorp Heelsum. Op de voordeur hangt een kaartje met de woorden „Wegens conferen ties gesloten". Achter deze simpele aanduiding ver schuilt zich in de winter maanden het Studiecentrum voor Hogere Politie-hmbte- naren. De adjunct-directeur van dit instituut hoofdin specteur J. van Marion is met ingang van 16 maart aanstaande benoemd tot commissaris van gemeente politie in Vlissingen. Binnen kort zal hij dus de leiding op zich nemen van het korps, dat commissaris C. van der Mark op 15 november van het vorig jaar verliet Hoofdinspecteur Josinus van Ma rion 39fs sinds de herfst 1960 vaste hotelgast in Heelsum. Hij ontvangt daar in het rustig, bijna Idyllisch gelegen vakantie-oord politie-inspecteurs en hoofdin specteurs. In groepen van 24 offi cieren komen zij daar vier weken lang hun algemene ontwikkeling opfrissen. Als rechterhand van gcneraal-majoor b. d. H. O. Roms- wlnckel ontwerpt en organiseert de heer Van Marion de cursus programma's. Déze zijn op dezelfde leest ge schoeid als de cursussen voor hoofdofficieren van land- en luchtmacht. Dezelfde docenten ge ven er les: organisatieleer, perso neelsbeheer, toegepaste psycholo- ge. Interessante colleges ovér al- rhande onderwerpen, behalve vaktechniek. De politie-offlcieren worden voor een maandje uit de dagelijkse be slommeringen van hun korps ge licht om zich te verdiepen in de theorie van taak en opdracht. Zo ls dat eigenlijk ook met de nieuwe commissaris voor Vlis singen. „Klein Zwitserland" is voor hem een vakantie-achtige onderbreking van een snelle en soms woelige polïtie-loop- baan. Een bliksemcarrière zou men kunnen zeggen. Heelsum en zijn theoretisch ge richte Instituut ls voor deze man uit de praktijk een „adempauze" geweest in het veeleisende recher chewerk, dat de heer Van Marion van Schiedam op de Nederlandse Antillen bracht. Vlissingen krijgt een commis saris, die het specialistische werk in Schiedam en in de turbulente, leerzame samenleving van hét Antilliaanse eilandenrijk H' r. VAN MARION „vaste hotelgast..." aardig onder de knie gekregen heeft. Temidden van een zoals hij het zelf noemt nogal ste vige geweldcriminalitelt heeft de heer Van Marlon met een ploeg Nederlandse politiefunctionaris sen onderofficiers-kader getraind. Recherchewerk, kinder- en zeden politie, inlichtingendienst. Veertig man kreeg er een volledige oplei ding'. En dat ging echt niet van een lei en dakje. „Want er w&s zo wei nig", zegt hij dan peinzend. De regen klettert tegen de ramen van hotel „Klein Zwitserland". In ge dachten gaat Vlissingen» nieuwe commissaris terug naar het brui sende leven van Aruba en Cura sao. Naar het politie-apparaat, dat materieel uitstekend geoutil leerd was. maar waar aan het personeel heel wat diende te wor den bijgeschaafd. „Maar dat. was tenslotte onze op dracht", is dan de plotselinge re actie van de heer Van Marion op zijn overvloed aan Antilliaanse Impressies. Er trekt een vriende lijke plooi op zijn gezicht. „Je be antwoordde doodeenvoudig aan de uitdaging. Dat hield je fris. In Nederland kan Ie altijd terugval len óp voorschriften. In de Antll- len moest je de organisatie en methodiek zelf uitdokteren. tegen Ruim zestien jaar geleden stond Vlissingens nieuwe politiecommis saris op de drempel van zijn loop baan. Dat was in Schiedam. Zijn geboorteplaats. Daar verliet hij in 1940 de h.b.s. Het politiewerk trok Van Marion ai vroeg aan, maar de toenmalige opleidings school minder. Daarom verdween hij. om tegen het einde van de oorlog uit de B.S. op te duiken. r et korps in Schiedam werd in die tijd geleid door zegge en schrijve één inspecteur. Om het politie-apparaat uit de brand te helpen kreeg de heer Van Marion op 15 juni 1945 een aanstelling als adjunct-inspecteur Van weerskanten is deze eerste kennismaking met de politie goed bevallen. De jonge adjunct-inspec teur kreeg de wenk om „even" het inspecteursdiploma te halen. Dat lukte. Van de straatdienst kwam de heer Van Marion bij de recherche. „En daar ben ik blij ven hangen", zo omschrijft hij zijn voorkeur. Over voorkeur gesproken. Dat heeft ook Vlissingen bij de heer Van Marion. „Hoewel ik de Scheldestad nooit met een politle- oog heb bekeken, kwam ik er graag" zegt hij. doelend op de ve le vakanties, die hij daar door bracht. De heer Van Marlon ls gehuwd, heeft twee kinderen, ls lid van de Nederlands hervormde kerk. Zijn belangstelling gaat uit naar fotografie en natuurhistorie. Kies bij Uw -winkelier uit: melk. puur. hazelnoot, pinda, mokka enBIskle (30 ct) Schepen botsten bij Wemeldinge Woensdagmorgen ontstond op de Oos* terschelde voor de haven van Wemel dinge, een aanvaring tussen het 416 ton metende motorschip „Animo" en de sleepboot „Zweden". De „Zweden" die met het 1667 ton metende en de 1321 ton metende sleepschepen „W. v. Driel 45" en „Bertha" als aanhang voor de haven lag te wachten tot de invaart weer vrii zou zijn, kreeg daar hét m.s. „Animo" voor de voorsteven. De „Animo" die eveneens van de Oos- terschelde de haven van Wemeldinge binnen wilde varen heeft bepaald met stroom en wind geen geluk gehad, daar deze er zeker aan mede gewerkt hebben dat de vaartuigen met elkan der in botsing kwamen. De .Animo" bekwam lichte schade aan het achter schip en kon haar reis vervolgen. „Nederland maakt het" nu in Terneuzen De onderwijstentoonstelling „Neder land maakt het" is, na een verblijf van vier weken te Hulst, nu in Ter- neuzen gearriveerd. Woensdagmiddag vond voor een aantal genodigden, waaronder de burgemeester van Ter- neuzen, nu*. H. Rijpstra, de voor be zichtiging plaats van deze expositie, die wordt gehouden in de r.k. jongens school in ae Rozenstraat De heer A. B. Wapstra, een der leer krachten van deze onderwijstentoon stellingen, gaf de genodigden een uit eenzetting over het doel. Zoals bekend, worden deze exposities georganiseerd door de Vereniging Nederlands Fabrikaat. Zij wil de schooljeugd laten zien, met hoeveel toewijding, energie en vakmanschap aan het vervaardigen van het Neder lands produkt wordt gewerkt. Examens Aan de Eerste Nederlandse Modevak school te Breda, slaagde voor moder ne sierkunst mejuffrouw F. Duvekot uit Vrouwenpolder. IN „PRINS VAN ORANJE" TE GOES Goese gekozen uit ruim AANBESTEDING 12 APRIL Aanleg 2 km lange afsluitdijk Eind april of begin mei gaat in het Zuid-Sloe de eerste spade in de grond voor de aanleg van een nieuw havenbekkén. Op woensdag 12 april zal namelijk het eerste „miljoenenWerk'in het Zuid-Sloe worden aanbe- A' pindakaas 'n kwal iteits produkt ls Inspecteur werd de heer Van Marion in de zomer van 1955 uitgeleend aan liet Korps Politie Nederlandse Antil len. Na een korte periode bij da Centrale inlichtingendienst op Cu- ragao vertrok hij naar Aruba. Twee jaar lang groette 310 man personeel hem daar als chef van de justitiële dienst. Een functie, die hem tenslotte de rang van hoofdinspecteur opleverde. Behalve de politiediensten stonden ook de stads- en vliegveldbrand weer onder het commando van de heer Van Marlon. Scherp analy seert commissaris Van Marion de verhoudingen en strak trekt hij de bestuui'lijke lijnen, als hij over zijn ervaringen spreekt. Daar naast heeft hij zeven maanden het commissariaat op dit eiland waargenomen om tenslotte nog vier maanden als chef-staf toe zicht uit te oefenen op het korps ln Curagéto. INFORMATIES. AXEL heeft sinds enkele maanden een informatiebureau voor toeristen. Vraag er naar het gemeentehui» en U bent meteen waar U moet zijn Toeristen, die wel eens wat over de ze plaats, zijn geschiedenis en omge ving willen weten en goed gedocu menteerd op pad willen gaan, stap pen er binnen en worden op hun wenken bediend. Er liggen grote hoe veelheden folders, reisgidsen, kaar ten, brochures en ander documenta tiemateriaal van deze aard ter inza ge. Als boekingskantoor doet bet centrum geen dienst, maar het werkt wel nauw samen met de plaatselijke V.V.V. Ook het „achterland" van Zeeuwsch- Vlaanderen (Gent, Antwerpen, de Belgische kust- en kunststeden, in clusief de Zeeuws-Vlaamse kust) zijn in het voorlichtingsmateriaal niet ver geten. Over Axel zelf en zijn naaste omgeving is op het ogenblik een nieuwe folder in bewerking. Deze zal, KEES Kten. tien jaar oud, was aan de beurt in de kapperszaak. Hij was er zo maar, midden op een schooldag, bin- nengestapt. .Die spijbelt", dacht de kapper en belangstellend, als kappers kunnen zijn vroeg hij of Kees niet naar school moest. „Nee", zei Kees kortaf. „Snor ls „Snorf vroeg de kapper verbaasd. ,$nör 1 'lk wist niet, dat je meester een snor had". Sprak Kees, laconiek: 't Is ook geen meester, 't Is een juffrouw". Juffrouw Snor, zogezegd verlucht met een tiental foto's, over ongeveer een maand van de pers lo pen en op zo ruim mogelijke schaal worden verspreid. Doel: het voor toe risten vaak onbekende en derhalve door hen vaak vergeten gebied na drukkelijk onder de aandacht te brengen. „STROOTJE...." IN Zeeuwsch-VIaanderen doet men. niet alleen al het mogelijke om de toeristen „in de watten te leggen" ook de vogels vinden er beschutting en een onbezorgd leven. Daarvoor staat de vogelbe- schermingswacht West Zeeuwsch- VIaanderen onder meer borg. De zer dagen is de jaarrekening van deze als bescherm en gel fungeren de instantie verschenen: een batig saldo van 75,31. Op één na dragen om in de stijl te blijven alle West Zeeuws-Vlaamse gemeenten hun strootje bij Volgende week dinsdag houdt de vo- gélbeschermingswacht in Oostburg haar jaarvergadering. De penning meester zal dan met zijn boeken op tafel komen. Dat Is de laatste keer, want ér zal een nieuwe functionaris worden gekozen. Belangstellenden krijgen ook nog een film te zien: „Zwervend langs wildpaden". Daar voor heeft de Bond van Friese Vogel- beschermingswachlen gezorgd. BEPERKEN. „OPGERUIMD slaat netjes" heeft in Axel weerklank gevonden. De gemeente heeft in enkele, hoofd straten papierbakken geplaatst. „Teneinde de verontreiniging van de straten enigermate te kunnen beperken", voegt onze correspon dent er aan toe. Zonder deze op merking was het doel ook al dui delijk. Of Iedereen er maar reke ning mee wil houden twintig kandidaten (Van onze redactrice). De gezamenlijke Zeeuwse opticiens hebben dit voorjaar eendraclig sa mengewerkt met de „Goese Show combinatie" en het resultaat- van die samenwerking kon men gisteravond aanschouwen in „De Prins van Oranje" te Goes. Daar hield de Goese Showcombihatle namelijk de traditionele voorjaars- inodeshow en die show was ditmaal gecombineerd met de provinciale „Miss Bril-verkiezing"; een vreed zame wedstrijd waaruit de Goese mejuffrouw R. van Strien tenslotte als winnares te voorschijn trad, ge kozen uit meer dan twintig kandida ten. Op 20 maart zal zij, mét de da mes die gisteravond als tweede en derde op de ranglijst werden ge plaatst, Zeeland vertegenwoordigen in de demi-finale voor de verkiezing van „Miss Bril 1961" te Utrecht. Tussen de wedstrijdbedrljven door toonde de Goese Showcömbinatie een gezamenlijke collectie herenkleding, feleverd door maison Van Westen, ie dikwijls een sportief karakter droeg en waarin vele combinaties kennelijk al waren afgestemd op de vakantiedagen van de komende zo mer. Want in die vakantiedagen zal de sportieve man bijvoorbeeld veel Slezier kunnen beleven van een „om- eerbaar" sportjasje dat aan de ene zijde effen, aan de andere kant geruit is en in beide versies op een lichte zomerse pantalon kan worden gedra gen. Wil hij er gekleed maar vooral niet te stemmig uitzien, dan is er voor hem een kostuum in pepita-des- sin, en wanneer de gelegenheid zich daartoe leent mag er nog zo'n mo dern, op het Tiroolse geïnspireerd hoedje bij. Er ls voor hem bovendien zo'n modernee zwarte herenparaplu en wanneer hij gemakkelijk schoei sel zoekt, zijn er schoenen waarin glad en geperforeerd materiaal ge combineerd werden. De stoffen waarvan de vrouw straks haar voorjaarsjaponnen gaat maken, hebben vaak pastel tinten die soms zelfs heel zacht zijn. Ze hebben diverse dessins, zowel grootbloemïge als abstracte; er zijn bijvoorbeeld rozendessins In groen en oranje waaruit een exotisch aandoend zomeravondja ponnetje kan worden gemaakt. Dieprode tinten zijn te bewonde ren in een zuiver zijden (Spaanse) japonstof, en een vrolijk oranje is bedrukt met kleine vierkantjes. Zulke stoffen werden („opgespeld") getoond door de firma Poley; de confectie was afkomstig van het mo dehuis „Berco". Bij deze confectie zag men bijvoorbeeld een negen tiende geruite jas met rugceintuur in beige-bruin, die ongetwijfeld vooral de wèt langere vrouw zal flatteren. Er wordt een strakke rok onder ge dragen. een sportief pothoed je in twee kleuren bekroont het geheel. Voor de vrouw die een dergelijke mantel niet kan dragen, is er een wat klassiekere jas in witte zibeline met een sportieve zadelsteekgarne- ring, gedragen met donkerbruine ac cessoires. En wie „klassiek" zegt, denkt natuurlijk aan het marine blauwe pakje met kort jasje en witte matrozenkraag. Bruin zowel als beige blijken dit Voorjaar nogals eens terug te ke ren in het modebeeld, en clan voor namelijk wat de hoeden en de schoe nen betreft. De hoeden (van maison EversdijkSchrijver) volgen nog Stced3 de „opgaande" lijn, soms zijn ze van glanzend stromateriaal, zoals een jeugdig groen exemplaar. Wat de schoenen (van schoenmagazijn Rial) betreft, zou men kunnen zeg gen dat er weinig is veranderd sedert vorig seizoen; wel zijn er voor ko mend voorjaar geperforeerde ma terialen en ook wordt in zo'n zomer collectie uiteraard wat meer aan dacht besteed aan het gemakkelijk- zittende flatje, dat heus niet alleen voor de teenager gereserveerd hoeft te blijven. Bij de tassen van de firma Sinke zijn veel beugeltassen: soms zijn die beugels ..métallisé". Voor strand en boulevard, en voor winke- len-in-de-voorjaarszon zijn cr een grote rieten tas (die op een dubbel gevouwen matje lijkt) en een origi neel grofgevlochten mandje in een steed door rijkswaterstaat. Het betreft kier het maken van een 2 km lange afsluitdijk tussen de Bijleveldpolder op Walche ren en de Zuid-Kraayertpolder op Zuid-Beveland en het ver zwaren van de 2Vz km lange bestaande zeewering van de Bijleveldpolder en de Nieuw en St. Jooslandpolder. Beide dij ken zullen op Deltahoogte wor den gebracht. Door de aanleg van de afsluitdijk wordt ongeveer 160 ha land gewon nen vóór de Quarlespolder, dat voor lopig beschikbaar komt roor de landbouw. Op de plaats, waar de af sluitdijk komt te liggen, zal eerst alle slik worden verwijderd. In tó taal moet daartoe een 600.000 ku bieke meter slik worden verzet.. Het hierdoor ontstane „kanaal" zal wor den opgevuld met zand, zodat de zware afsluitdijk op een stevige laag zand komt te rusten. Het zand voor de dljkaanleg zal in de toekomstige haven van het Zuid-Sloe worden ge wonnen. De nieuw aan te leggen afsluit dijk en de te verbreden zeewering, ring, tezamen circa 4'/j km lang, krij gen op 5 meter plus A.N.P. aan Se buitenzijde een berm ter breed te van niet minder dan 43 me ter. Op deze berm Is een 6.40 nieter brede provinciale weg ge projecteerd met aan weerszijden fietspaden. Voorts is op deze berm ruimte voor de aanleg van een spoorlijn. Met de wegaanleg zal onmiddellijk na gereedkomen van de dijk worden begonnen. Over de aanleg van een spoorlijn is hog géén beslissing genomen. Het gehele werk, dat door rijkswa terstaat wordt uitgevoerd en 'waar voor ln 3961 reeds 4% miljoen op de begroting van waterstaat is uit getrokken, zal circa 2Va jaar duren. De aanleg van de afsluitdijk en de verzwaring van de bestaande zee wering zal nog dit Jaar gereed moe ten komen, uitgezonderd een klein „sluitgat" In de afsluitdijk. Hier komt een bouwput, waar in voor jaar 1962 een sluis zal worden ge bouwd voor de afwatering van de Quarlespolder. In de zomer van vol gend jaar zal de dijk geheel wor den afgewerkt. Een pittig stofje, getoond tijdens de gisteravond in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden modeshow: kleine rechthoekige motiefjes op een vrolij ke oranjerode ondergrond. (Foto P.Z.C.) mooie kleur bruin, gedragen bij een eenvoudig beige kraagloos pakje. Voor de teenager is er onder meer een jurkje in abstract dessin in groen en blauw, en een heel geslaagd japonnetje ln de tinten bruin en wit, met witte accessoires. Maison „Li berty" en het „Orpheans trio" ver leenden eveneens medewerking aan deze modeshow, die op 6 maart in 's-Heerenhoelc, op 9 maart in Rilland- Bath, op 10 maart in Kruiningen en op 13 maart nogmaals in Goes te zien is. Emissie „De Schelde" Bij de uitgifte van nominaal 2.384.000 vijf procent preferente ln gewone aandelen converteerbare aan delen ln de N.V. Nationaal Bezit van Aandelen koninklijke maatschappij „De Schelde", hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving gebruikgemaakt. A<*VWVWVW<W*\*VV\wvvn Zie voor Zeeuws nieuws de pagina's 3, 5, 7 en 3 0 Na de provinciale „Miss Bril-verkiezing" die gisteravond in „de Prins van Oranje" te Goes werd gehouden: Miss Bril Zeeland, de Goese mejuffrouw R. van Strien (midden), gefotografeerd met de beide deelneemsters die in deze vreedzame strijd als ticeede en derde eindigden., (Foto P.Z.C. WVWA'VWWS^WWWWW Artverteutte i Doe mee aan onze gezellige Punten-prijsvraag. Formulier bij uw winkelier verkrijgbaar. AANHOUDEND ZACHT WEER Droog weer met zonnige perioden, maar ook nu en dan wolkenvelden. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperata- ren dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2