PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE WIL PERSOONLIJK GESPREK METFERHATABBAS Nederlanders vechten voor Andros Fortune „Miniatuur Walcheren" herrijst in de winter In Algerije laaide terreur hevig op Tsjombe door eigen minister belaagd Victoria Spoken 204e jaargang - no. 52 Dagblad, uitgave van de lirma. Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 mrt. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt él, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. RESULTAAT VAN BOURGUIBA'S BEMIDDELEN Na de vergadering van het Franse kabinet met president De Gaulle heeft de Franse minister van voorlichting Louis Terre- noire bekendgemaakt, dat de regering bereid is om met verte genwoordigers van verschillende Algerijnse politieke partijen in het bijzonder met het bevrijdingsfrontonderhande lingen over een vredesverdrag te beginnen. Naar in welingelich te politieke kringen verluidde, zou de Franse president tegen over zijn Tunesische ambtsgenoot de bereidheid hebben uitge sproken om spoedig een ontmoeting te hebben met de Algerijnse „premier" Ferliat Abbas. Gisteravond was Bourguiba in gesprek met koning Hassan de tweede van Marokko en met Abbas. In Franse kringen meende men, dat de hal nu was teruggespeeld naar het Algerijnse kamp, en dat van die kant de volgende slag mocht worden verwacht, n.l. of men eveneens be reid zou zijn om binnenkort tot on derhandelingen over een vredesver drag over te gaan. Volgens dezelfde kringen zou De Gaulle niet alleen zijn bereidheid hebben kenbaar gemaakt om te on derhandelen over een slaakt-het- vuren, maar ook over de toekomst van Algerije. In Parijs dacht men, dat de grootste moeilijkheid zou zijn het verschil van mening over de periode die zou moeten verlopen tussen de beëindi ging van het Franse bestuur over Algerije en het volkomen zelfstan dig worden van dit Noordafrikaanse gebiedsdeel. Rust en orde De Algerijnse leiders wensen name lijk onmiddellijke onafhankelijkheid. De Gaulle daarentegen zou van me ning zijn, dat Frankrijk voorlopig voor een aanzienlijke tijd verant woordelijk zou moeten blijven voor Algerije, en dat Franse soldaten er de rust en orde zouden moeten hand haven. Het was de eerste keer, dat De Gaulle de andere leden van het kabinet op de hoogte stelde van het resultaat van zijn besprekin gen met Bourguiba. Alleen mi nister Couve de Murville (buiten landse zaken) wist nadere bijzon derheden. In Algerije is het echter heel onrus tig geweest. De winkeliers in de Al gerijnse wijken van Oran hadden woensdag, ha de wanordelijkheden van dinsdag, die aan vijf personen het leven hebben gekost, terwijl er drie werden gewond, hun winkels gesloten. Legionairs hadden op de hoeken der straten van de Algerijn se wijken machinegeweerposten in gericht. In Oran heerst thans een atmosfeer van vrees. Stakingen De bestuurder van de auto, die dins dag door Algerijnen omver werd geworpen cn in brand gestoken, is woensdag aan zijn brandwonden overleden. De twee inzittenden, Fran se vrouwen, zijn, als gemeld, levend in de auto verbrand. De vierde dode was een door de demonstranten om het leven gebrachte mohammedaanse soldaat. Woensdag is in Oran weer een dode gevallen. In een buitenwijk werd een Frans-gezinde Algerijn door een ter rorist doodgeschoten.De veiligheids politie heeft strenge maatregelen genomen in verband met de begrafe nis, vandaag van de Europese slacht offers der wanordelijkheden. Er wordt, behalve in Oran, nog in verscheidene andere Westalgerijnse steden als Sidi Bel Abbes, Ain Te- moetsjent en Saint Denis du Sig ge staakt. De politie heeft eigenaars van de gesloten Algerijnse winkels kennis gevingen gezonden, waarin hun wordt opgedragen hun zaken van daag weer te openen, bij gebreke waarvan strafmaatregelen zullen worden genomen. Op uitnodiging van pres. Kwa- me Nkroernah brengen president Tito van Joego-Slavië en zijn vrouw op het ogenblik een bezoek aan de Afrikaanse staat Ghana. De foto toont Tito in gesprek met Nkroernah tijdens een bezoek op de eerste dag van zijn verblijf in Ghana, aan het staatshuis in de hoofdstad Accra. DÉFILÉ MET „ACHTERGROND" Ueocommunisme zullen wij uit Kongo trappen President Moise Tsjombe van Katanga staat voor de opgave om een crisis in zijn regering op te lossen voordat deze is uit gebarsten. Gisteren stond de Katangese president op een po dium, vanwaar hij een défilé afnam van de Katangese troe pen. Achter liem stond de vice- president van Katanga, de mi nister van financiën Jean Bap- tïste Kibwe, de man die de cri sis heeft veroorzaakt. Tsjombe heeft zonder opgaaf van rede nen een bezoek aan Zuïd-Kasai afgezegd, waar hij te gast zou zijn van Albert Kalondji, de chef van deze provincie. Politieke waarnemers menen echter, dat de moeilijkheden binnen het Ka tangese kabinet de reden zijn, dat Tsjombe niet uit Elisabethstad kan vertrekken. Kibwe is de man, die verantwoordelijk wordt geacht voor het in het geheim naar Katanga brengen van de Franse parachutis ten-kolonel, Jean Trinquier, wiens verblijfplaats onbekend is. Politieke functionarissen in Elisa bethstad menen, dat Kibwe wil pro beren een greep naar dè macht te doen. Het is bekend, dat hij voor algehele afscheiding van Katanga is, terwijl Tsjombe bereid is .tot con- sessies als deze vrede kunnen bren gen in de Kongo. Leve Loemoemba Een woordvoerder van de U.N.O. heeft meegedeeld dat patrouilles van de politiemacht, die tot 50 km van Loeloeaburg uit de om geving hadden verkend, nergens op eenheden van de Loemoembis- Een van miniatuurs volkomen herbouwde objecten, het stadhuis ran Vlissingenin een opmerkelij ke verhouding tot de ontwerper van Miniatuurde heer A. G. Wagensveld, die ervan overtuigd is dat niemand precies beseft hoeveel werk verzet moet wor den om met .Miniatuur Walche ren" weer goed voor de dag ie komen. (Foto P.Z.C.) tisclie strijdkrachten zijn gesto ten. Maar te Gemena heeft men twee compagnieën Loemoemba- soldaten de stad zien verlaten. Zij schreeuwden „leve Loemoemba" en de bevolking, die, naar men aannam, tegen Loemoemba of zijn opvolger Gizenga was, riep de leuze enthousiast mee. Over het raadsel van het vertrek der Loemoembisten uit Loeloeaburg zei premier Ileo gisteren: „Wij heb ben de U.N.O. gewaarschuwd dat wij deze troepen zelf zouden wegjagen Prinses Irene heeft lichte verkoudheid H.K.H. prinses Irene der Nederlanden heeft woensdag in Sankt Anton een dokter bezocht. Zij heeft een lichte verkoudheid opgelopen. De medicus, dl'. Hans Weiskopf heeft haar aangeraden in het hotel te blij ven. De wintersportplaats werd gis teren geteisterd door hevige sneeuw stormen, zodat de liefhebbers van de wintersport voor het grootste deel thuis bleven. Z.K.H. prins Bernhard der Nederlan den wordt donderdag in Sankt Anton verwacht, waar hij een korte vakantie met zijn dochter zal doorbrengen. als de U.N.O. het niet deed. We heb ben een aantal van hen ontwapend en de overigen zijn gevlucht". „Het Kongolese volk is voor 200 pro cent anti-communistisch en wij zul len het communisme uit Kongo trappen", zei Ileo ook. VIJF BEMANNINGSLEDEN OMGEKOMEN In Amsterdam op Schiphol is ko ningin Victoria op bezoek ge weest: een pop bestemd voor een wassenbeelden-museum in Canada. Zij werd in vol ornaat in een rolstoel naar het vliegtuig gereden en onder grote hilariteit op een stoel van de eerste klasse vastgegespt. Een goed- bedachte reclame-stunt: de andere poppen voor het museum waren een voudig per vrachtschip en zonder enige ophef verzonden, maar voor ko ningin Victoria werd een vliegplaals gereserveerd. De show zal in Cana da worden voortgezet en in Vancou ver is zelfs een speciale kamer voor haar in het Empress-hotel gereser veerd. Sommigen hebben van dit alles met enige verbazing kennis ge nomen. zo bleek ons. Verbazing over het gesol met een als koningin Victoria verklede pop. Daarbij was bij hen niet in de eerste plaats in het geding een overdreven eerbied voor een overleden figuur van vorstelijken bloede, maar wél een zekere erger nis over gebrek aan goede smaak. Dergelijke wassen beelden dienen evenals historische optochten om een stuk geschiedenis te verbeelden en zij vervullen als zodanig een nutti ge functie. Maar het wordt iets an ders, wanneer men 'T gebruikt om er DUbliciteitsgrapjes mee uit te halen, dit geval was wat meer piëteit jegens de nagedachtenis van een koningin gewenst geweest, een vrouw die zich bovendien het grootste deel van haar lange leven verzette tegen ieder statievertoon en die een zieke lijke angst had voor gebeurtenissen, die „full dress" voorschreven. Een halve eeuw ruim na haar dood is ech ter haar afbeelding in „full dress" onder veel gelach en plezier eeD vliegtuig binnengerold. Men behoeft niet over te lopen van verering voor koningin Victoria en haar tijd om het eens te zijn met diegenen, die menen dat de goede smaak hier werd opgeofferd aan de stunt. D1 Oostzee maakte sleep vast De zeesleepboot Oostzee van L. Smit en Co. en Atlantic van de Ham- burgse rederij Bugsier voeren op het ogenblik een moeizame strijd om de zwaar gehavende Canadese tanker „Andros Fortune" (17.847 br.reg.ton) die maandag in de Golf van Biskaye in aanvaring kwam met het Libe riaanse schip Point Lacre, behouden in de baai van Corcubion aan de Spaanse noordwestkust te krijgen. Het achterschip van de Andros For tune is diep. weggezonken, het ach terdek ligt ongeveer een meter onder water. Desondanks hoopt men de tan ker drijvend te houden en de baai te bereiken. De Andros Fortuna werd ter hoog te van de pompkamer aangevaren. Terwijl de Atlantic reeds assisteerde, brak een schot, waardoor ook de ma chinekamer volliep er het schip dreigde te zinken. De Atlantic riep daarop de hulp ln vaii de Oostzee, die vastmaakte. Een gedeelte van de lading (28.000 ton ruwe olie) is in zee gestort. Bij de aanvaring zijn vijf beman ningsleden om het leven gekomen. De Spaanse destroyer Ariete bracht 22 man, die door de Atlantic waren overgenomen en onder wie enkele ge wonden waren, naar de wal. Omstreeks half twaalf heeft de Oostzee de Canadese kapitein en zijn 9 bemanningsleden van de Atlan tic teruggebracht naar hun schip. Ook twee man van de Nederlandse zeesleper zijn aan boord van de Ca nadese tanker. Zij hebben twee pom pen, een radiozender en een reddings vlot bij zich. D' Minister Luns en premier Menzies spraken over Nieuw-Guinea De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. II. Luns, cn de Australische premier, Menzies, hebben woensdag te Genève ander half uur met elkaar gesproken tij dens het noenmaal. Minister Luns zei na afloop: „Wij hebben gesproken over allerlei ver schillende onderwerpen maar ik geef liever geen commentaar op onze be spreking omdat deze ontmoeting een zuiver particulier karakter droeg" In antwoord op de vraag of zij ook hadden gesproken over het vraag- stuk-Nieuw-Guinea zei minister Luns: „Deze kwestie was zeker één van de besproken onderwerpen. Meer kan ik er niet over zeggen". Onvoorstelbaar veel werk raad van Axel heeft uitvoerig gedebatteerd over een ambts woning voor de burgemeester en daarna is het punt van de agen da afgevoerd. Dat laatste was te danken aan het college van b. en w., dat zijn voorstel niet met de hakken over de sloot er door wilde halen. Dan liever het voorstel terugnemen, zo vond men. Deze gang van zaken echter verhindert nu de burgemees ter binnen een redelijke termijn een passende woning te betrekken en noodgedwongen wordt daardoor een situatie bestendigd, die men juist algemeen in den lande wil vermijden. Hier wordt namelijk een woningwet woning bewoond door iemand uit een salarisgroep, die een aanzienlijk ho gere huur kan betalen dan voor deze categorie huizen wordt gevraagd. vraag is nu waarom er in Axel zulk een sterke oppositie bestaat tegen een ambtswoning. Een der woordvoerders heeft gesteld dat hij principieel tegen dergelijke woningen is. Een principe, dat blijk baar slechts in bepaalde gevallen geldt, want de raad in dezelfde sa menstelling heeft destijds zonder veel ophef voor een ambtswoning voor een schoolhoofd gezorgd. Vermoede lijk zijn hier dan ook niet zozeer principes in het geding dan wel een zekere angst voor het jongste ver leden: men wil rond Axel geen on aangename geruchten, geen gepraat over dure ambtswoningen én derge lijke dingen. Het is wel een beetje overdreven en liet dunkt ons, dat de ï'aad spoken ziet. In de moderne opvattingen rond het burgemeesters ambt, waarbij elke herinnering aan „erebaan" is vervallen, past zeker een ambtswoning. Men zou zelfs kunnen stellen, dat het in deze tijd van woningschaarste een plicht is van een gemeentebestuur,voor een goede huisvesting van de eerste bur ger te zorgen. Zelfs in kleinere plaatsen dan Axel heeft men dat j begrepen. urgemeester en wethouders heb ben het voorstel van de agenda afgevoerd: een verstandig en tactisch besluit. Alle wegen zijn nu nog open. Wellicht dat nu tocli nog een goede weg kan worden ingesla gen. Straks sluiting Veerse Gat in het klein Op 30 maart zal het goede ..Mi niatuur Walcheren" op het Mid delburgse Molenwater de poor ten weer voor het publiek open zetten. Dan krijgen de duizen den bezoekers uit binnen- en buitenland weer de gelegenheid om het eiland in zakformaat te zien, maar niet één van die duizenden zal zich een voor stelling kunnen vormen van wat aan de heropening vooraf heeft moeten gaan. Het hele winterseizoen door hebben twaalf mannen in hoog tempo ge werkt aan miniatuur Walclierens i herrijzenis. In de werkplaats op het terrein zijn deze mannen direct na de sluiting in oktober van het vorig jaar aan net werk gegaan om hele stadswijken, kapitale bouwwerken en eenzame boerenschuren te vervan gen. Soms was het restauratie, maar meestal betekent het ingrijpen van de onderhoudsploeg niets minder dan nieuwbouw. Water, warmte en ver rotting tasten voortdurend delen van het zo bekende ininiatuur-eiland aan. Sinds oktober I960 zijn tientallen daken vernieuwd, gevels opnieuw op getrokken, bouwwerken vervangen, ontelbare dakpannen gelegd en hon derdduizenden gevelstenen gemar keerd. In hoog tempo wordt dage lijks het miniatuur-bouwvak bedre ven een kunst apart „Maar", zegt bestuurslid A. G. Wagensveld van de stichting „Nieuw Walcheren" en artistiek leider van hét geheel, „niet drie maal meer personeel, tijd ruimte en geld zouden we ons her stelprogramma eerst goed kunnen uitvoeren". Deze zomer zal de werkplaats overigens voor de eerste maal tij dens het zomerseizoen gewoon werkplaats blijven. lingshai, maar nu zullen de onder houdswerkzaamheden normaal doorgang blijven vinden. Saneringsplan De werkplaats op het Molenwater doet een beetje onwezenlijk aan. Zo als in vele werkplaatsen ruikt het er stevig naar verf, wordt een gesprek soms onmogelijk gemaakt door een gillende elektrische zaag, maar de eindprodukten brengen de toe schouwer in een soort kabouterland. Ernstig werken de twaalf mannen er aan onbegrijpelijk kleine deurtjes, geveltjes en trapjes. De stichting „Miniatuur Walcheren" zou van een „saneringsplan" kunnen spreken. De heer Wagensveld, die elke dag twee maal naar de werkplaats trekt, spreekt van een jarenplan. Volgens een urgentieschema worden de her stelwerkzaamheden aangevat en de mensen die denken dat alle gebou wen, waarmee „Miniatuur" in 1954 startte nog dezelfde zijn, zitten er volkomen naast. Zo werd in Vlissingen het Strand- hotel volkomen vernieuwd, even als het stadhuis, de Zeevaart school, Biitannia, station en vele huizen, In Middelburg waren het de Lange Jan met Abdij, de hotels Nieuwe Doelen. Du Commerce. het stadhuis en niet te vergeten het bureau van de P.Z.C. Op alle Walcherse dorpen werd wei iets vernieuwd of grondig gerestau reerd. De nieuwbouw op „Miniatuur" bedient zich overigens van geheel an dere constructiemethoden dan men bij de eerste nieuwbouw gewend was. De ervaringen, opgedaan tijdens de afgelopen acht jaren, hebben nieuwe ideeën en constructies noodzakelijk gemaakt. Het binnenwerk van de panden wordt steviger, de verflagen worden dikker, de dakgoten zwaar der er komt wel het een en an der bij kijken. „Niemand kan ook maar in de ver ste verte beseffen hoeveel werk hier wordt verzet, hoe groot het onder houd van een miniatunr-eiland is" al dus de lieer Wagensveld. Desolaat Het „Miniatuur" van nu biedt nog een desolate aanblik. De onthoofde Lange Jan en St.-Jacobstoren rijzen mistroostig uit boven gekantelde ho tels en dorpskerken. Van de „Kungs- holm" drijft een eenzaam casco in (Zie slot pag. 5 kol. 2) B Dr. Verwoerd komt naar Nederland In gezaghebbende kringen in Johannesburg en Pretoria wordt het niet onmogelijk geacht dat de Zuidafrikaanse premier dr. Hendrik Frensch Verwoerd met zijn echtgenote een particulier bezoek aan Nederland zal bren gen na afloop van de maandag aanstaande in Londen begin nende conferentie van premiers der gemenebestlanden. Op vierjarige leeftijd emigreerde Verwoerd met zijn ouders uit Ne derland en sedertdien is hij nimmer in Nederland terug geweest. Hij staat ingeschreven in het bevolkings register van Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1