Landbouwschap legt beschermende „dijk" rond land- en tuinbouw WALCHEREN MARKTBERICHTEN Agenda TWEEDUIZEND KOUDEKERKSE BOEKEN ONDER EIGEN DAK BEVELANDSE HERV. VROUWEN OP RINGDAG IN KRUÏNJNGEN sempra DONDERDAG 2 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IR. M. A. GEUZE OP VERGADERING KRING WALCHEREN Bereikte resultaten van direct belang voor de landbouwers De algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouwniaatscliappij, ir. M. A. Geuze/heeft woensdag voor de leden van de Z.L.IVL-kring Walcheren, die vergaderden in café-restaurant „Wöhler", een uiteenzetting gegeven over de werkzaamheden van het Landbouwschap. Ir. Geuze betoogde daarbij onder meer, dat het Landbouwschap als het ware een dijk gelegd heeft rond de land- en tuinbouw om die te beschermen tegen aanvallen van buiten-af door geconcentreerde machten als vakcentrales, handel en in dustrie enz. „Die aanvallen van buitenaf dreigen het evenwicht te ver storen en als wij als land- en tuinbouw niets daartegen zouden doen door middel van het Landbouwschap zou het evenwicht naar de verkeer de kant doorslaan", aldus ir. Geuze. In 2ijn betoog merkte de Z.L.M.- voorzitter op, dat het bedrijfsleven de landbouw immer benijdt over de ma nier/ waarop de landbouw georga niseerd is. In dit verband betwijfelde ir. Geuze het of de agrarische ver tegenwoordigers in de Staten-Gene- raal wel zo sterk zouden staan zon der de steun van het Landbouwschap en de standsorganisatier, die als één blok achter hen staan. Ir. Geuze noemde de door het Landbouwschap bereikte resultaten van direct belang voor de boeien. De heffing, die de landbouwers moe ten, jbetalen en die jaarlijks rond zes miljoen gulden opbrengt, komt meer voudig terug, betoogde ir. Geuze. Sinds 1956 is dè garantieprijs voor melk verhoogd van 23 tot 27 procent. Het Landbouwschap heeft er hard voor gevochten om door die garantie ongeveer een miljard gulden aan de boeren ten goede te doen komen. Dank zij het Landbouwschap kwam tien miljoen gulden beschikbaar voor het produktschap vcc cn vlees, in 195S kyani in de akkerbouwsector zés miljoen gulden binnen via de volledige retributie van de monopo ly ehef fingen, het Landbouwschap be moeide zich met de samenstelling van algemene handelsvoorwaarden. de teelt van winterbloemkool in Zeeland, cn zorgde voor cén bijdrage voor het proefstation te Goes. Noodzakelijk Aan de hand van het jaarverslag over 1959 gaf ir. Geuze een bloem lezing van de werkzaamheden, die het Landbouwschap verricht heeft. „Hét zijn er zeer vele en het zijn alle noodzakelijke werkzaamhe den", aldus de Z.L.M.-voorzitter, die er op wees, dat de heffingen gebaseerd zijn op de wet op de bedrijfsorganisatie en dat het Landbouwschap die heffingen even-goed als bijvoorbeeld een waterschap lean vórderen. Ir. Geuze achtte het niet al te ver standig van het Landbouwschap om na een geschilpunt met de S.E.R. over de heffingsverordening, waar van de oplossing geruime tijd verg de, enkele jaren geleden een heffing over twee jaar ineens te vorderen. Daaraan voegde ir. Geuze nog toe, dat Zeeland de minste wanbetalers heeft. De afgevaardigden van Nieuw- land kantten zich fel tegen liet Landbouwschap. Zij vroegen of de vergadering voor of tegen een stemming over het nut van het Landbouwschap was. Ir. Geuze wilde echter onmiddellijk spijkers met koppen slaan en vroeg dege nen, die het Landbouwschap geen nuttige instelling achtten, te blij ven zitten. Van de rond 130 tot 150 aanwezigen deden dat er zes, zodat ir. Geuze concludeerde, dat het werk van het Landbouwschap zeker gewar.deerd wordt, hoewel er op sommige punten verbete ring in gebracht moet worden. Arbeidsbezetting In zijn openingswoord had de kring voorzitter van Walcheren, de heer A. W. Cevaal, opgemerkt, dat momen teel de tuinbouw meer perspectief biedt dan de landbouw. Hij vroeg zich af waar het heen moet met de personeelsbezetting, daar de afvloei ing van arbeidskrachten naar de in dustrie te snel geschiedt; Mede in verband met de 5-daagse werkweek zal de arbeidsbezetting in de toe komst een groot probleem worden, de heer Cevaal meende, dat er van het boerengezin steeds meer arbeids uren gevraagd zullen worden. „Voor hen wordt het een 7-daagse werk week". aldus de kringvoorzitter, die betoogde, dat samenwerking op het gebied van de mechanisatie noodza kelijk is. Ook wees de heer Cevaal nogmaals op de noodzaak van een hechte organisatie. Hij ging vervolgens nader in op en kele Walcherse zaken zoals de ruil verkaveling Kleverskerke, de aanslui tingen op elektrisch- en waterleiding net, het onderwijs, waarvoor een groeiende belangstelling staat, en de vorderingen van de veefokkers. Uit het jaarverslag van secretaris P. Wielemaker bleek, dat het ledental weer gestegen is en thans tot 1120, en dat de kas een batig saldo heeft van 472. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Raad komt bijeen De vaststelling van de spaarverorde- ning voor het gemeentepersönöel is een van de punten, waarover in de raadsvergadering van Nieuw- en Sint-Joosland, (3ie maandag om acht uur zal worden gehouden, zal worden gesproken. Ook zal gesproken wor den over de herziening van de wet houdersbezoldigingen, het aangaan van een geldlening en wijzigingen op de begrotingen voor 1960 en 196.1. Ook doen b. en w. voorstellen tot aankoop van sport- en bouwterrei nen. Binnen liet goedgekeurde plan van de uitbreiding zal dan een stuk grond worden aangekocht van onge veer 2,20 hectare, waarvan 1,94 ha is bestemd voor het sportterrein en 0,26 ha voor bouwterrein. B. en w. stellen voor om de eigenares hier een vergoeding van 25.350.voor te betalen. OOSTKAPELLE Hoofd christelijke lagere school benoemd V1S, De heer w. van Steenis, onderwijzer In de huiselijke kring werdén vele aan dé'christelijke u.l.o. te Alblasser- MIDDELBURG Vrachtauto botste tegen personenauto Op de Vlasmarkt te Middelburg is woensdagmorgen een vrachtauto be stuurd door F. R. H. uit Middelburg, bij het wegrijden achteruit tegen de geparkeerde personenauto van zijn stadgenoot de heer A. J. V. gebotst. De personenauto werd beschadigd. VLISSINGEN Assistent-agent De Zwarte jubileerde bij de P.S.D. De Provinciale Stoombootdiensten hadden woensdag een jubilaris in hun midden: assistent-agent J. B. Zwarte uit Vlissingen was een kwart eeuw in dienst. Voor de assistent agent betekende dat de gebruike lijke vrije dag- cn een bezoek van eèn directiedeputatie aan huis. De directeur van de P.S.D., xnr. J. L. Nieuwenhuis. zocht in de morgen uren, Véi'gezéld van adjunct-direc teur G. H. Vierhout en de bureau- chef N. Veldhuis, de jubilaris op, Nederlands zaalhandbalteam verloor van Duitsland Het Nederlandse zaalhandbalteam heeft zijn eerste wedstrijd in de strijd om het wereldkampioenschap verlo ren. De ploeg moest in de Duitse zaal handballers met 33-7 hun meerdere erkennen. De ruststand van. de ont moeting, die in Berlijn werd gespeeld, was 11-3. De eindstand was een juiste afspiegeling van de gang van zaken, want het Nederlandse team werd vol komen overspeeld. Het doel kwam herhaaldelijk onder zware druk te staan en de Nederlanders raakten ten slotte zo vermoeid dat van verweer nauwelijks sprake was. In Stuttgart werd gespeeld Zweden- Noorwegen 15-11; Tsjecho-Slowalcije- Japan, in Karlsruhe, werd 38-10. Eveneens in Karlsruhe werd gespeeld Denemarken-IJsland. De uitslag was 24-13. Militair voetbalteam bereikt eindtoernooi Het Nederlandse militaire elftal heeft woensdagavond door een verdiende zwaarbevochten 1-0 zege op België, zich geplaatst fn de finalegroep van het internationale militaire voetbal kampioenschap. Zoals bekend was het de tweede wedstrijd tegen de Belgen. De eerste ontmoeting, 15 februari te Brussel gespeeld, leverde een 2-1 zege op voor de Nederlanders. Het Nederlandse team behaalde in deze tweede wedstrijd de overwin ning dankzij een doelpunt van rechts binnen Heynen (V.V.V.), na een voor treffelijke combinatie van de gehele Nederlandse voorhoede, in de veer tiende minuut van de eerste helft. In die eerste helft kwamen zowel de Ne derlanders als de Belgen tot bijzonder goed spel. Na de rust kreeg de strijd tussen de wapenbroeders van beide landen echter een bijzonder grimmig karakter. De Westduitse scheidsrech ter Treichel hagl dan ook alle moeite om de spelers in de hand te houden met zijn beslissingen. VEILING Ui;KG EN UI' ZOOM l maart: Prei 102ü, Kroten H8. Was- peen 15—20. Witlof 10—02. Sla 10—24. An dijvie 91—1.00. Rode kool 7—y. Witte kool 5'/j—G'/z. Savooie kool 8—23. Boerenkool 9—13, Spruiten 15—98. Raapstelen 8—11, Per bos: Spinazie 91—1,04, Radijs 27. Sainl Remy 6—19. Lombard Calville 40. Jona than 16—33. Goudrenet 8—2.1. Eiernoteringen van de Coop. Wouwse Melkinrichting Bergen op Zoom. Ingaan de donderdag 2 maart 1961. Prijsklas 0 17 cent, I 16 cent. LI 15 cent, III 14 cent. IV 13 cent. ZUID-BEVELAND Opening veilinggebouw te Goes 13 april Het staat thans definitief vast, dat de nieuwe veiling te Goes op donderdag' 13 april a.s. officieel zal worden ge opend. De opening zal worden verricht door de oud-directeur van de land bouw, vroeger rijkstuinbouwconsulent in Zeeland, ir. A. W. v. d. Plassclie. Plan-Cadzand-Bad is bijna voor uitvoering gereed Het. door het gemeentebestuur van Cadzand ontworpen uitbreidingsplan Cadzand-Bad, waarin onder meer voorzien is in de bouw «van een winkel galerij, een aantal bungalows, bene vens enkele pensions, is thans bijna voor uitvoering klaar. De aanbesteding van de openbare werken (straataanleg, riolering, open bare verlichting en aanleg plantsoe nen) zal op 2 maart a.s. plaatsheb ben. Na gunning door liet gemeentebestuur zal de exploitatie van de voorlopig verkavelde percelen door een particu lier geschieden met inachtneming van de door de gemeente gegeven en nog te geven voorschriften. Het zal duidelijk zijn. dat do bouw van een aantal winkelpanden in het centrum van de badplaats Cadzand in een grote behoefte zal voorzien. VANDAAG Middelburg Electro: Kat op een heet zinlita dale; .19.30 uur, 18 jaar. City: uitvoering pijperkorsp ..Juliana", 19.30 uur. Vergenoeging: Middelburgse mid- deristandsceritrale, 20 uur. Schutters hof: Natuurkundig gezelschap. 20 uur. Vlissingen Luxor: De zwarte schor pioen. 20 uur. 14 jaar. Alhambra: Wir Wunderkinder, 20 uur, a.l. Delta: ex positie „Vrouwen tn foto's, 1012 en 14—18 uur. Geret. jeugdgebouw. jaar- verg, A.R.-kiesvereniging, 19.30 uur. Goes Grand: Wir Wunderkinder, 20 uur, a.l. waarderende woorden tot de heer De Zwarte gericht en herinneringen op- gehaald. De jubilaris kwam 25 jaar geleden bij de P.S.D. in dienst. Als goederen-agent volgde hij weldra de voetsporen van zijn vader, clie jaren lang agent in Vlissingen is geweest. De directie had voor de heer De Zwarte de traditionele enveloppe met inhoud meegebracht, 's Middags hebben afgevaardigden van het jubi leumfonds de zilveren jubilaris met een bezoek, goede woorden en een geschenk vereerd. Vlissingse Jeugdraad in jaarverslagweinig contact Met vele andere, plaatselijke jeugdra den plaatst ook de Vlissingse jeugd raad de actie „Doe Open" van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap ten bate van de vluchtelingenkampen Ohm stede en Friedriehsfcld als belangrijk ste evenement in het verslag 1960. „Waar we op dit punt dus enthousiast mogen zijn, spijt het- ons te moeten constateren, dat er onder diverse aan gesloten organisaties bewust een stre ven bestaat zich zoveel mogelijk te onthouden van contact met andere jeugdorganisaties dan die, welke tot de „eigen kring" behoren", aldus se cretaris I-I. Schuys. Hij voegt daaraan toe, dat een en an der zeer remmend werkt op de activi teiten, die normaal clóor een instelling als de Vlissingse jeugdraad worden georganiseerd. Ook in 1960 waren het gebrek aan ka derleden en het ruimteprobleem weer zaken, die de jeugdraad vele hoofd brekens hebben gekost. Daar er van de zijde van de r.-k.-jeugdraad geen prijs werd gesteld op een vertegen woordiger in het dagelijks bestuur, werd mejuffrouw G. van Eenenaam gekozen als afgevaardigde van N.J.N., N.V.V.-,,Jonge Strijd" en „Ruimte". Mede op advies van de jeugdraad heeft het gemeentebestuur van Vlis singen voor 1960 een bedrag aan sub sidie van f 7247,50 voor het jeugdwerk beschikbaar gesteld. Voor de jeugd raad zelf was hiervan f 1175 bestemd. Over het cursuswerk geeft het jaar verslag ook enkele cijfers. De cursus handenarbeid mocht 24 deelnemers boeken. Drie gegadigden meldden zich voor de plaatselijke cursus E.H.B.O. Voor de cursus volksdansen schreven 16 deelnemers in. Concluderend ziet de-secretaris in zijn jaarverslag terug op een jaar vol ac tiviteiten. VROUWENPOLDER N.C.V.B. Vrouwenpolder vergaderde De N.C.V.B, afdeling Vrouwenpolder vergaderde een dezer'dagen onder voorzitterschap van mevr. A.'Kodde- Louwerse. Na de afhandeling van de> huishoude lijke zaken sprak dl'. G. Schep uit Serooskerke over „De ontwikkeling van het jonge kind". Op de volgende vergadering zal mevr. Strubbe een lezing houden over het onderwerp „De waakzaam: heid van de vrouw; in het hedendaagse wereldgebeuren". dam, is benoemd in de aanstaande va cature van hoofd der christelijke lage re school te Oostkapelle. Het huidige schoolhoofd, de heer P. Cornelisse, zal zijn functie binnenkort, wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, neerleggen. Jaarvergadering Z.L.M. In de dinsdag gehouden jaarvergade ring van de Z.L.M.-afdeling Oostka- pele, heeft voorzïltter K. de Buck do leden opgewekt om door een goed be leid, door samenwerking en ondanks de verlaagde garantieprijzen toch een menswaardig- bestaan te blijven be houden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. K. van Nieuwennuizen her kozen. Hij noemde het een voorrecht deze taak weer te aanvaarden in een afdeling waar „pit in zit". Dit is wel bewezen, aldus de heer Van Nieuwen- huizen, met de geslaagde actie tegen de lange wachttijden in de bietencam pagne. Veel waardering had hij dan ook voor de heer J. G. van Liere, oud hoofdassistent van de R.L.V.D., die „de kat de bel aanbond". Dc heer G. van Iwaarden hield een causerie over „Structuurbeleid in de landbouw", waarin hij onderstreepte dat het niet gaat "om méér te wérken,' maar om méér samen te werken. Hij drong er bij de leden op aan tijd vrij te blijven houden voor vergaderingen en voorlichting, voor het op peil hou den van de ontwikkeling om te voor komen dat men in de hoek zal gera ken waar de klappen vallen. EEN STUKJE DORPSLEVEN Na jaren van zwerven krijgt bibliotheek rust Over enkele maanden hebben dc 2000 boeken van Koudekerkes enige bi bliotheek een eigen onderdak. Dan is een periode van zwerven tot een goed einde gekomen, hetgeen voor het dorpsleven van Ivoudekerke een markante gebeurtenis mag worden genoemd. Vijfenzestig jaar geleden, in mei 1896 werd de bibliotheek van Koudekerke opgericht. Daartoe nam de toenmalige hervormde predikant, ds. Heijmans, het ini tiatief, samen met wethouder J, A. Contant, mejuffrouw Kooiman een verpleegster, de heer H. Meij- ler. hoofd van dc o.l.s. en onder wijzeres mejuffrouw Holm. Opgericht in de pastorie, verhuisde de bibliotheek naar de oude be waarschool waar de boeken in '1940 plaats moesten maken voor de Duitse bezetters. Bezetters die dc boeken schenen te achtervol gen, want zes maal in een jaar moest men weer verhuizen. Via de boterbewaarplaats, waar het zeewater de boeken tijdens de. inundatie van 1944 niet kon be reiken, kwam de bibliotheek ten slotte tot rust in het zaaltje van Wielemaker, waar men nu nog Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 23-2 Sirius van Rottérdafn, Karesuando van Gent. Kvikkjokk van Gent. op 1-3 Hanga Tupa- Vlissingén vertrokken op 28-2 Diana-V naar Antwerpen, Laristan tiaar New castle. Uskmouth naar Genua, Karesuan do naar Narvik. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 23-2 Jakob Oorburg van LondOn-Gent. Lauwcrs van Barking-Gent. Thalassa van Dover. A Ikes van Rotterdam-rede, Ank Winsetnius van Rotterdam. Bièda van Hamburg, Airtje van London. Amsteldijk van Rotterdam, op 1-3 Tamiy van zee, Vfsia van Amsterdam, Goote van zee. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 28-2 Korendijk naai' Rotterdam, Johannes naar Norrkoping-Gent. Poseidon naar Rotterdam, Tasman naar Huil, Togokust naar Hamburg, Fitia Nederland naar Cu racao, Peperkust naar Amsterdam, Cu mulus naar Londen. Algol naar Rotterdam op 1-3 Amnion naar Rotterdam. Maaskerk naar Rotterdam. Aspera naar Sïlloth, Progress naar zee-Terneuzcn, Ares naar Rotterdam. steeds elke donderdagmiddag de boeken lean uitkiezen. Inmiddels werd een plan gemaakt voor een eigen gebouwtje. De ge meente zal het doen plaatsen naast het postkantoor en de bibliotheek zal het huren. Met de bouw werd reeds begonnen. Een bescheiden gebouwtje met een topgeveltje en een capaciteit van 4000 tot 5000 boeken. „Maar drin gend nodig" aldus de voorzitter, de heer W. P. Roose, en daar zal iedereen het mee eens zijn". Er moet voor deze Koudekerkse boe ken meer ruimte komen, want wat zo opmerkelijk is, in deze tijd van t.v. ert film stijgt de lees- behoëfte van de Koudekerkenaars nog- steeds!". Wandelopdrachtentocht De M.A.C. Bevelanden heeft vorige week een z.g. wandelopdrachtenrit gehouden, waarvoor 17 deelnemers aan de start verschenen. De uitslag van deze rit luidt: 1. de lieer L. Ze- venhuyzen, 2. Matty de Leeuw, 3. Jan van Stee, 4. mevr. Van Strien, 5. mevr. Westrate, 6. Ad. van Stee, 7. M. Cla- rijs en 8. W. van Klaveren. GOES Hedenesse-avon d" Onder het motto „Hcdenesse komt naar Goes" wordt a.s. zaterdagavond in het „Schuttershof" in samenwer king met de Hervormde Jeugdraad een gezellige avond belegd voor jon geren van 15 jaar en ouder. Wika R. Wasterval, directeur van het vor mingscentrum „Hedcnesse" zal o.a een opdrachtenspel leiden. Op deze avond zal ook een groep middelbare scholieren onder leiding van wika A. Jansen het cabaret „Ik wou Ik was opvoeren. KAPELLE Bouw boerenleenbank in Kapelle gegund Met de bouw van de nieuwe coöpe ratieve boerenleenbank te Kapelle zal binnen enkele dagen een begin gemaakt worden. De rijksgoedkeu ring is verkregen, Zoals bekend zal het bankgebouw, annex kassierswo ning komen te staan aan de Van der Biltlaan. De hoofdbouw is gegund aan de firma Jac. de Jonge en Zn. te Biezelinge, terwijl ook het schilder- loodgieter en elektriciteitswerk is gegund aan de laagste inschrijvers. Wijziging veilingdag Kapelle-Biezelinge In verband met de biddag voor het gewas zal volgende week te Kapel- le-Biezehnge de veiling van woens dagmiddag verschoven worden naar vrijdagmiddag. Het aanvangsuur blijft voor deze veiling gehandhaafd op één uur. HEINKENSZAND Handboogconcours „Soranus" Uitgaande van de handboogsociëteit „Soranus", werd in Heinkenszand een concours op de liggende wip ge houden. Hieraan wercl deelgenomen door 48 schutters van dertien socië teiten. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: niet afgeschoten; eerste vogel: H. Driedijk, „Doel naar ho ger"; tweede vogel: (na loting) B. Rijlc, „Concordia"; kallen: A. v. d. Bulk, „Eensgezindheid"; W. Boutens, „Willem Teil"; derde kal: (na lo ting) P. Rentmeester, A.D.Z.M.; vier de kal: J. de Jonge. „Soranus"; eers te klep: C. Raas, .Willem Teil; twee de klep: A. de Jonge Rijk, „Willem Teil"; derde klep: J. v. d. Dries, „Eensgezindheid"vierde klep: P. Koens, „Soramus". De sociëteit „Soranus" had een wis selbeker beschikbaar gesteld. Deze werd gewonnen door de heer J. Tim- nierman van „Eensgezindheid". BORSSELE Z.L.M.-afdeling bijeen De afdeling Borssele van de Z.L.M. hield dezer dagen een vergadering om de voor- en nadelen van de ruil verkaveling uiteen te zetten. Over dit onderwerp spraken ir. Ubbink en ir. Prins van de Z.L.M. Ook velé vragen die hen naar aanleiding van dit on derwerp werden gesteld, beantwoord den zij op vlotte wijze. De heer W. F. Nieuwenhuize sloot met een dank-1 woord. VEILING KAPELLE 1 maart. Golden Delicious I 80-85 6972. 75-80 75—77, 70-75 74—77, 65-70 62—65, 60- 65 44—48, H 80-85 65—67. 73-80 66—74, 70- 75 63—75. 65-70 56—63, G0-65 37—45, IID 23—24, III grof 39—54. til lijn 17—37. Jo nathan 1 80-85 37, 75-80 39—46, 70-75 44— 54. 65-70 40—46, G0-G5 23—32, II 75-80 37— 43. 70-75 37—44. 69-70 32—33, 60-05 21—28, (ID 14—17, III grof 22—35, III tijn e—19. Goudrenet 1 85-95 35—43, 75-85 3337, 65- 75 20—24, 70-80 28. 80-90 34, 65-70 20, 11 85-95 32—34. 75-85 25-32. 65-75 13—21, IID 12—14, III grot 16—22, III tijn 10— 13. Winston I 65-70 44—49, 60-65 33—39. 55-70 20—22. II 75-80 45. 65-75 35—!5. 55- 65 13—20. IID U. III grof 21—28, lil fijn 10 —16. Lombard Calville II 80-90 70-80 33, 60-70 24, III grof 25, III fijn 14. St. Remy II 75-85 13—15. 65-75 12—18, IID 12, 111 grof 11—13, 111 lijn 7—10. Conference 111 grof 27—38. 111 fijn 29—42, Gieser Wil deman 111 grof 34—38. Verpakt fruit: Win ston I 80-35 62—66, 75-80 65—60, 70-75 61 —69. 65-70 61—65, Goudrenet I 85-90 46, 80-85 4347, 75-80 38. 70-75 32. Aardappe len I 11. Groenten: Rode kool 7. Savooie kool 27. Boerenkool 1015. Witte kool V/s. Spruitkool 15—50, Breekpeen Vt- Uien 14—19. Prei 18—29. VEILING TERNEUZEN Glassla I 13—20. C 14. Bloemkool 10—30. Knolselderij 68. Selderij 42—50. Rode kool 7—9. Boerenkool 11—18. Savoolekoo! 18—34. Witte kool 8—12. Waspeen A II 2330, B II 10—15. Breekpeen 2—7. Prei 20—37. Spruiten gesch. 61—68. Ongesch, 20—45. Uien 10—17. Witlof A 58—62. A II 53—93. B I 52—58, B II 41—55. afw. 25— 43. Veldsla II 73—76, Appelen: Golden Deliei0U3 60 69—70, 75 69—72. 70 70—75, 65 54, 60 36—44, III grof 40—51. Ill fijn 18—36. kroet. 20—30. Jonathan II 75 36, 70 39, 65 35. 60 23—28. Ill grof 20—29, 111 fijn 16. kroet 910, Winston II 65-75 4349. 55-65 27—30. IID 27. 111 grot 31—22, 111 fijn 11— 17. kroet 10. Goudrenet 111 grof 22—32, III fijn 15—18, kroet 14—15. Laxton Superbe III grof 22—27. 111 fijn 11. kroet 15. Lom bard Calville 111 grof 18—25, kroet 15. Pe ren: Saint Remy lil grof 17—20. VEILING ROTTERDAM. 28 tebr. Aardappelen 8—11: Andijvie 67— 106: Witlof IA 70—80, IIA 60—73, IB 69— 71. IIB 51—63: Spruiten IA 42—557, IIA 35—15. IB 46—48. ID 37—48: alles per kg: Sla I 20—25, II 13—15, per stuk: Sla 94: Veldsla 80—90; Spinazie 76—98: Kroten 6—7: Rode kool 7—12; Gele kool 10—13; Groene kool 20—35; Boerenkool 25—28; Prei 14—34. alles per kg; Selderij 38: Pe terselie 50, beide per bos; Knolselderij 13— 23; Waspeen IIA 1517; Grote peen 49; Uien 7—22. idem geschild 16—21: Cham pignons 360. alles per kg. Golden Delicious IIB 56—60. IIC 42—46. Jonathan IA 61—62, IB 58, IC 39, IIA 40— 34, IIB 28—42. IIC 16—28; Lombart Cal ville IA 55—62, IB 48—60, IIA 37—51, IIB 32—41. IIC 20—30: Goudrenet IIA 23—42. IIB 27—30, IIC 16—20, alles per kg. VEILING MIDDELBURG 28 febr. Appelen: Golden Delicious 75-80 61—63, 70-75 57, 65-70 53, 60-65 33, III grof 41—43; Jonathan 70-75 35. 65-70 37. III grof 25—41; Winston 75-80 47. 70-75 37—46. 65-70 35—46, 60-65 35, 111 grof 23—27: Peren: St.-Remy 75-85 1416, 65-75 12—16. Groenten: Sla glas I 15—22. C 13—15; Ra barber 73: Savooiekool 7—20: Rode kool 7—1; Witte kool 5—6: Boerenkool 7—15; Prei 23—45; Uien 10—23: Andijvie 104— 135: Spinazie glas 94—108: Witlof 56—73: Bre.ekpeen 2—6; Kroten 5—12; Spruiten ongesch. 25—66, geschoond 53—94; Veld sla glas 67—145. De eerste glas spinazie werd aangevoerd door gebr. J. C. en P. C. van 't Westein de te 's-Heer Arendskerke. De eerste kou de sla werd aangevoerd door de heer C. de Rijk te Souburg. De eerste tuinkers werd aangevoerd door de heer J. Joosse, te Souburg. VEILING GOES I maart. Groenten: Per kg: Spruiten All 39—49, Bil 23—30, afw. 16-39. Witlof AI 65—63. All 46—58, BI 59. Bil 38. afw. 25— 37, stek 13. Groene sav. kool II 25—28. Ro de kool I 7. Bóerenkool 4—9. Uien 311. Prei I 22—28. II 19. Andijvie 1 114—118. Veldsla 79—87. Spinazie I 92—99. Sjalotten 20—21. Kroten 8. Per stuk: Knolselderij II 15—16. Bloemkool Bil 37, C1I 1626. D 12—16. stek 6.10. ZESHONDERD DAMES BIJEEN Rede majoor Bosshardt van Leger des Heils speelt U met speelse kleuren GRATIS voor U het leuke boekje vol verttipsalsU het aanvraagt bij; VEVEO N.V.. Postbus 83 Schiedam. Niet minder dan 600 vrouwen uit al le delen van Noord- en Zuid-Beve land zijn woensdag; naar het „Dorps huis" in Kruiningen getogen, waai de Ringen Zuid- en Noord-Beveland van de vrouwengroepen C.J.V.F, hun jaarlijkse ringdag hielden. In de morgenuren bepaalde majoor A. M. Bosshardt van het Leger des Heils te Amsterdam de talrijke dames bij het veelomvattende werk van liet Leger in de donkere buurten van Amsterdam, 's Middags luisterden de dames geboeid naar een causerie van ir. G. S. Roosje uit Willielniina- dorp over diens reis naar Amerika. De vergadering werd na het zingen van gezang 149 geopend door de pre sidente, mevrouw A. v.. d. Graaff- Vermaire. die vervolgens uit Lucas 22 de verzen 54 tot 62 las. Naar aanleiding hiervan hield zij een kor te meditatie. In een aandachtig beluisterd betoog schetste majoor Bosshardt hierna 't werk van het Leger des Heils in de buurten rond de Zeedijk in Amster dam. Met 100,is' majoor Bos shardt hier in 1948 gestart met een goodwill-centrum, dat inmiddels is uitgegroeid tot een veelomvattende organisatie, die volledig geaccepteerd is in do buurt. De inleïaster vertel de, dat in het stadsgedeelte rond de Zeedijk 1100 kinderen wonen, .1.300 ouden van dagen cn dat da gelijks rond 3000 pvostituécs hier hun werkterrein hebben. Uitvoerig schetste zij het werk on der deze vrouwen, die over het al gemeen zeer welwillend staan tegen over het Leger des Heils. Maar ook op ander terrein is het Leger actief. In de eerste plaats wordt het evan gelie gebracht. Er is zondagsschool- werk. jeugdwerk, catechisatie, kort om het goodwill-centrum van het Leger is de pijler waarop een stuk maatschappelijk werk in deze buurt rust. Op de inleiding van mej. Bos shardt volgde een interessante ge- dachtenwisseling. Des middags kwam ir. Roosje aan het woord, die aan de hand van een serie fraaie kleurendia's vertelde over zijn reis naar Amerika. Spe ciaal belichtte spreker de fruitteelt in dit uitgestrekte land. De her vormde vrouwengroep uit Goes, wijk I, voerde tenslotte nog het toneel spel „Het vrouwtje van Stavoren" op. Westdorpe minuut lang geteisterd door wervelstorm Maandagavond omstreeks elf uur werd Westdorpe ongeveer een minuut lang geteisterd door een wervelstorm. Deze korte storm maakte zich in de nieuwe wijk van het dorp van vele honderden dakpannen meester. Vooral de ambtswoning van de gemeente secretaris kreeg "het zwaar te verdu ren: ongeveer 200 dakpannen werden afgerukt, een betonnen muurtje werd weggesleurd en een schuurtje achter de woning geheel vernield. Ook het Wit-Gele-Kruisgebouw kreeg de volle laag. een bouwkeet van de 'fa. Mollet werd in de lucht geslingerd en kwam in stukken en brokken terecht op het dak van het Wit-Gele-Kruisgebouw. De delen van deze bouwkeet werden tot vijftig meter in de omtrek ver spreid. Het verenigingsgebouw en di verse woningen werdén zwaar be schadigd, waarbij een teievisiemast afknapte als een lucifershoutje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15