Honderdvijftig jaar vrolijkheid en ernst bij burgerlijke stand Dambouw-commune als reizend circus door China GROOTVADER VERZON NAMEN KIND MET TWEE VADERS EN DIKKE BUURVROUW B0LLINA NA ZCN DRUKKE DAG... ja, graag! WOENSDAG 1 MAART 1961 PROVINCIALE ZBBUW8B COURANT ACHTER HET BAMBOEGORDIJN (Advertentie) Chinese muur in de schaduw gesteld (Van onze speciale correspondent) Op een Chinees sigaretten doosje ziet men op de ene kant de stroom van de Gele Rivier. Ze stroomt over twee rotseilandjes en verdeelt zich in drie armen, die bekend staan als De Duivel, De heili ge geest en Het volk. Op de andere kant van het doosje ziet men hetzelfde tafereel maar dan later. De rots eilanden moesten wijken voor een stuwdam, en het water van de Gele Rivier stroomt in duizenden irriga tiekanalen of wekt elektroni sche energie op vor ontelba re fabrieken. De sigaretten heten ySan Men Chia" en herinneren iedere Chi nese roker aan het stuwdampro ject „San Men". In het dal van de Gele Rivier, dicht hij de stad San Men, op de grens van de firovincies Honan en Chensie, oopt een straatweg naar de ri vier. Het einde van die weg doet denken aan een slagveld: overal colonnes zware vrachtwagens en als geluidsachtergrond het gedon der van de springstoffen. 16.000 arbeiders Plotseling spreidt zich voor je ogen een dam in aanbouw uit. Hij is meer dan 100 meter hoog en ruim een kilometer lang. De waterstand van de rivier zal bijna 80 meter stijgen en een bijdrage leveren tot de bevloeiing van miljoenen morgen land. In 1957 is men met de bouw begonnen. In 1962 moet de dam klaar zijn. Maar „dank zij het enthousiasme van de arbeiders en veel techni sche verbeteringen" zal men er al in oktober 1961 mee klaar zijn: op de 12e verjaardag van de Chi nese communistische volksrepu bliek. In ploegen wordt. acht uur per man dag en nacht door 16.000 mensen gewerkt.. De werkaanwij- zingen worden met luidsprekers gegp.ven. De arbeiders hebben een eigen commune opgericht. Daar ze toch door de staat betaald worden, verandert hun lidmaat schap van een commune niets aan hun positie. Maar hun vrouwen, die In slaapkwartieren in de na bijheid wonnen, waarheen de man nen na hun dienst terugkeren, zijn allen aangesteld in de werk plaatsen van de commune. „Reizend circus De vrouwen vervaardigen kle dingstukken en schoenen, leiden kantines en kindertehuizen en or ganiseren alles wat in 1961 tot 't leven van China behoort. Als de dam afgebouwd is, zal de commu ne, als een reizend circus, de kwartieren en werkplaatsen op breken en naar een volgend bouw werk trekken, waar alles op de oude manier opnieuw begint. Het project „San Men" is een van de zeven grote bouwplannen die men naast de 48 kleinere pro jecten heeft, opgesteld om de Gele Rivier te bedwingen. Een andere, nog grotere dam, wordt gebouwd in Huyuankow bij Chengehow in de provincie Honan. In het midden van Mongolië zijn om en nabij 70.000 ondernemingen op poten gezet, om de Gele Rivier te lijf te gaan. Als alle bouwwer ken gereed zijn, zal China uit deze bron 85 van zijn energie verbruik betrekken en de erosie in een gebied van 284.000 vierkan te mijl onder controle hebben. Bodemrijkdommen Het belang van deze werken blijkt duidelijk uit het feit, dat 40 van het vruchtbare land van China, in het bekken van deze rivier ligt; daar zijn eveneens de rijkste vindplaatsen van kolen, ijzer en aardolie. De strijd om en tegen het water is altijd een van de grootste problemen van het Chi nese volk geweest; tegenwoordig wordt hij geleverd op een tot op heden onbekende schaal. Toen ik naar het station ging, om df trein naar Peking te halen, zag ik aan de horizon een woud van rode vlaggen, die beduidden, dat daar een kanaal werd gegra ven. Ik zag hoe hard de mannen en vrouwen werkten en hoorde hoe ze bij hun werk zongen: „Loop voorwaarts, Volg de richtlijn van de commu nistische partij, Maak het werk, maak het werk vroegtijdig af, Arbeid, arbeid voor een gelnkkige toekomst!" Ik zag arbeiders ,van wie de ver schillende tinten van hun kleren hun diverse prestaties aantoonden: rode pakken voor de elite, gele of blauwe voor de wat werkpunten betreft mindere goden. Geestdrift en hysterie Zo iets kun je tegenwoordig in China overal zien. Men zoekt naar vergelijkingen met het verleden, bijvoorbeeld met de bouw van de Chinese muur. Maar de methodes, die tegenwoordig gebruikt worden om de mensen tot werk op te hit sen, zijn beduidend veranderd. Niemand kan zich ontworstelen aan beïnvloeding door de steeds herhaalde, kinderlijke propagan da, de Marxistische dialectiek, de vermenging van oprechte geest drift en geprovoceerde hysterie. Zullen 650 miljoen Chinezen miljard tegen het einde van deze eeuw verder gaan in dit kramp achtig ritme De genadeloze wed loop tussen de aanwas van de be volking en het toenemen van de produktie iaat kennelijk niet toe ook maar één stap terug te doen of een adempauze te houden. Hoe hoog de offers en de kosten ook mogen zijn het regime zal zijn onderdanen steeds meer moeten oproepen en aanzetten. Want het kent slechts dit eer zuchtige plan: de rest van de we reld inhalen en dan overvleugelen. Opstootje rond een groen paard Zondag hebben de dierenliefhebbers in de beroemde Pincessestreet in het Schotse Edinburg veront waardigd gekeken, toen zij een groen paard moeizaam door de straat zagen voortstikkelen. De staljongen, die naast het dier liep, werd door vrouwen met vra gen bestormd. Ook een politie agent bemoeide zich met het ge val. Het bleek, dat het dier door een in Zwitserland geboren en in Edinburg woonachtige filmver tegenwoordigster, de 28-jarige mejuffrouw Lee Stierli, was ge huurd en met groene verf beklad. Het geheel moest als een soort publiciteit dienen voor een nieu we „sexfilm", getiteld „Het „nest" van de groene merrie". Bij het bestuur van de Schotse af deling voor dierenbescherming stroomden die morgen de klach ten binnen. Het enige wat mejuffrouw Stierli op dit alles wist te zeggen, was: „ach, alleen de gevoelens van het paard kunnen zijn gekwetst, meer niet". Gedurende de oploop, die ontstond, wist 'n groep rugby-enthousiasten zich voor een korte tijd meester te maken van het groene paard, dat als mascotte werd meegeno- jnen naar, het veld, waar de in terland rugbywedstrijd tussen Schotland en Ierland zou worden gehouden. De wedstrijd ging ove rigens voor de Schotten met 8 16 verloren. Op een bijeenkomst van Franse en Spaanse autoriteiten en technici in de plaats Benesque is door beide partijen de hoop uitgesproken, dat dit jaar kan wor den begonnen met de aanleg van een tun nel onder de Pic de la Glère in de Pyre neeën, ongeveer halverwege tussen de At lantische Oceaan en de Middellandse Zee. Door de tunnel zal Benesque worden ver bonden met de Franse stad Luchon. In drie groepen werken dag en nacht in totaal 16.000 arbeiders aan de stuwdam San Men" in het dal van de Gele Rivier, een van de zeven grote projecten die de vaak catastrofale Gele Rivier aan ban den moeten leggen. Illlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHillilllllllllllllll lllltUIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIHIUIII DOCHTERTJES MET DEZELFDE TWAALF VOORNAMEN Nederland worstelt met een merkwaardig probleem: er komen te veel Jansens, Gerritsens en De Vriezen. Stuk voor stuk zijn l^et aardige kerels, maar allen tezamen maken zij de telefoon- en giroboeken „onleesbaar" en zijn zij oorzaak van vertragingen en vergissingen bij het uitvoeren van bestellingen. Vooral als zij ook nog dezelfde voorletters hebben en bij elkaar in de buurt wonen. Het is eigenlijk een kwestie van een rekensommetje: Een derde gedeelte van de 2.000.000 Nederlanders die in 1815 een achternaam kregen, heeft geen afstammelingen meer. En met hun familietak stierf ook de naam uit. Anderen kregen des te meer nakomelingen. Ongeveer 11.000.000 zijn er nu, van wie al te velen dus dezelfde achternaam bezitten. De ongeveer 50.000 vreemdelingen die zich in de afgelopen 150 jaar in Nederland hebben gevestigd, hebben de namenmarkt slechts weinig verruimd en nieuwe namen kunnen ook niet meer worden gecreëerd, omdat de vondelingen te schaars worden. In het begin van de negentiende eeuw had een klooster in het zuiden van het land aan de buitenmuur een zacht beklede schuiflade, waarin door omwonenden overtollige baby's werden gedeponeerd. Maar ook die tijd is voorbij. „Het is volstrekt nood zakelijk, dat er nieuwe geslachtsnamen worden gemaakt", heeft een topfunctionaris van het departement van justitie, onlangs tijdens een causerie gezegd; „de regering kan voor deze zaak niet onverschillig blijven". Als gevolg hiervan, zullen de verschillende burgerlijke standen in ons land officiële lijsten opmaken van familienamen in alle gemeenten. Op grond van deze lijsten zal een studie worden gemaakt ter oplossing van het „Jansen-probleem", waar Nederland mee sukkelt. Mogelijk zal van dit onderzoek officieel melding worden gemaakt bij de viering van het honderd- vijftigjarig bestaan van de bur gerlijke stand in Nederland op l maart. Dat jubileum zal niet ont aarden in daverende feestelijkhe den, maar het is wel zo belang rijk, dat in verscheidene gemeen ten plechtige samenkomsten zul len worden gehouden. Het is algemeen bekend, dat de burgerlijke stand in ons land een (goede) erfenis van de Franse re volutie is. Vóór 1811 hielden de geestelijken en secretarissen der gemeenten de trouw- en doopboe ken bij en maakten ook de dood gravers vaak aantekening van hun arbeid, doch van een unifor me regeling was geen sprake. Nadat aanvankelijk klakkeloos het Franse systeem werd overge nomen, is daarna een eigen weg gevolgd. De functie van ambte naar van de burgerlijke stand in Nederland is thans uniek in de wereld. Hij is „een staat in de staat", een ambtenaar die bij voorbeeld niets te maken heeft met het college van b. en w. Hij is „een kleine zelfstandige" die onafhankelijk van anderen zijn beslissingen neemt en zich slechts heeft te richten naar de wet. Dat de gemeenteraad het recht heeft henv aan te stellen en te ontslaan doet hier nauwelijks iets aan af. Voor de gemiddelde burger is de ambtenaar van de burger lijke stand een vreemde vogel, die iets te maken heeft met het voltrekken van huwelijken, maar bij wie men ook onbe kommerd aanklopt als er een verhuizing is te melden. De ambtenaar wijst dat laatste af met het air van een reinigings directeur aan wie wordt ge vraagd, hoeveel putjes hij nu per dag schoonmaakt. De ver huizers worden verwezen naar het bevolkingsregister. De bur gerlijke stand houdt zich slechts bezig met het bewijs van feiten als geboorte, huwe lijk, overlijden, echtscheiding enz. en als zodanig vindt de betrokken ambtenaar menig maal mensen op zijn pad die bij hem raad komen vragen. Iedere ambtenaar van de burger lijke stand in willekeurig elke middelgrote of grote gemeente van ons land, zou een bestseller kunnen schrijven over zijn erva ringen. Vele mensen namelijk, herinneren zich hem als de man die iets met hun huwelijk te ma ken heeft gehad en zij gaan uit van de gedachte, dat hij dan ook de soms daaruit voortgevloeide narigheden maar moet opknap pen. En die narigheden blijken er nogal eens te zijn. Complete ru zies worden aan hem ter beslech ting voorgelegd; er zijn vaste klanten die minstens éénmaal per week komen vertellen hoe het er thuis voor staat. Opa vergat Maar ook andere puzzels zijn le gio. Het is echt zo vreemd niet als een grootvader aangifte komt doen van de geboorte van een kleinzoon en de volgende dag de echte vader in alle staten van razernij aan het loket verschijnt, omdat opa onderweg naar het stadhuis kennelijk had vergeten hoe het kind moest heten en daar om zelf maar iets had verzonnen. De rechtbank moet er dan aan te pas komen om de oorspronkelijke geboorteakte te vernietigen, waar na een nieuwe akte met andere namen kan worden opgemaakt. En wat moet er gebeuren met een kind dat twee wettige vaders heeft, omdat de vrouw na het uit spreken van de echtscheiding schielijk naar Engeland is ge reisd, teneinde zich binnen de ter mijn die Nederland hiervoor stelt, in een tweede huwelijk te storten. Ook als ze weet dat zij zich zeer binnenkort kandidaat moet stellen voor de kraamkamer? „En dan niet te vergeten de „spijt optanten", die in staat zijn de dro men van de ambtenaar in een nachtmerrie te veranderen. Dit zijn de mannen die een „jonge dame met kind" aardig hebben ge vonden en hebben meegevoerd naar de burgerlijke stand. Om de huwelijksvoltrekking niet te sto ren door extra formaliteiten of eenvoudig om vrienden en kennis sen op een dwaalspoor te brengen, zegt de man het kind al vast te willen erkennen als te zijn van hem. Dat gebeurt dan, doch helaas niets is veranderlijker dan de mens en luttele uren vóór de hu welijksvoltrekking komt het paar vertellen dat het feest bij nader inzien toch niet zal doorgaan. Dit is het moment waarop de adspi- rant-bruidegom en de ambtenaar veranderen in spijtoptanten, want medegedeeld moet worden, dat de erkenning van het kind niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Het kind zal dus voortaan de naam van de onbedachtzame bruidegom dragen en deze zal ock alle op zich genomen vaderlijke verplichtingen moeten nakomen. Geroutineerde ambtenaren ken nen dit verschijnsel en houden er daarom aan vast, dat de erken ningsformaliteiten slechts een dag voor het huwelijk zullen plaats hebben. Zij houden bovendien ern stige preken en dan nog kan het gebeuren, dat het de volgende dag het oude liedje is. Een goede ambtenaar van de bur gerlijke stand is op zijn qui vive als een jongejuffrouw die ver wacht dat er een muis de kamer zal binnenkomen. Maar deson- j danks wordt ook hij wel eens ge- I vangen in de vreemde strikken die j sommige mensen in alle onschuld j uitzetten. Zo gebeurde het nog j zeer onlangs in een grote gemeen- I te, dat een jongedame „met de i handschoen" zou trouwen. Voor de I gezelligheid had zij echter een i willekeurige jongeman aan de arm meegevoerd naar het stadhuis. De ambtenaar vond dat goed en ver wachtte dat de man de gegevens van de afwezige bruidegom zou opdreunen. De domoor gaf echter zijn eigen personalia op, sprak ge roerd het „ja-woord" uit en werd in de echt verbonden zonder dat hij of de bruid dat zelf wisten. Zo iets geeft moeilijkheden, vooral met de afwezige bruidegom, en er is veel talent voor nodig om hier weer een oplossing voor te vinden. De ambtenaar moet kunnen schipperen als het gaat om een trouwlustig paartje dat akelige familïemoeilijkheden bij de hu welijksvoltrekking verzwegen wil zien. Maar hij staat als een rots in de branding als het er om gaat, kinderen te behoeden voor vreemde voornamen. Niet altijd is hij bevoegd het veto uit te spreken. Kort geleden bijvoorbeeld nog, kwam iemand een dochtertje aangeven die door de vader was voorzien van twaalf-voornamen; dezelf de twaalf voornamen die ook een ander kind uit dit gezin reeds had. De vader was niet tot andere gedachten te bren gen en zijn wil moest worden uitgevoerd. Wel echter kon worden opgetre den tegen een vader die zijn doch ter wilde zien ingeschreven onder de namen Yvonne Bollina. De naam Bollina komt in geen enkel register voor en daarom wilde de i ambtenaar hier wel iets naders I over weten. Desgevraagd vertelde de vader onbekommerd, dat hij zijn buur vrouw zo aardig vond en zij heette Bollina. Vandaar. Bij nader onder zoek bleek de betrokken buur- j vrouw Theresïa Maria te heten, j doch in verhand met haar omvang j in de buurt te worden aangeduid als „de bolle". Hierover hebben vader en ambtenaar uitvoerig van gedachten gewisseld en op het ge boorteregister werden toen met j wederzijds goedvinden ingevuld de I namen Yvonne Theresia. Nieuwe namen Hoe vaak gebeurt het nie't, dat ouders een kind willen zien inge schreven onder de naam „Jantje". Het kost heel wat overredings kracht om de vader te doen inzien dat de roze baby van nu over twin tig jaar wellicht een boom van een kerel is en het dan niet prettig zal vinden offocieel nog steeds Jantje te heten. Binnenkort zullen de ouders zelf haast volledige zeggen schap krijgen over de voorna men die zij aan hnn kinderen willen seheken Thans mogen slechts reeds bestaande voor namen worden gegeven, maar in het nieuwe burgerlijk wet boek zal zijn bepaald, dat iedere voornaam treoccenteerd moet worden, mits die niet on- welvoegelijk is o" een reeds be staande geslachtsnaam is. ...rustig een Roxy roken. Even alle beslom meringen aan kant. Een krantje en een Roxy, de sigaret die altijd smaakt! Alleen Roxy heeft het uiterst dunne Elfin papier. Zo geniet u meer van de beste tabakken uit Amerika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5