BILT In Middelburg nam mr. G. J. B. v. d. Dussen afscheid van rechtbank Zeeuwse Almanak BUISMAN VERWACHT. BRONZEN KRUIS VOOR LID BRANDWEER SCHOONDIJKE TWEEDE KAMER AKKOORD MET ONTEIGENINGEN IN BRESKENS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1 MAAKT 19til Vijftien jaar parket in Zeeuwse hoofdstad bestuurd (Van onze parlementaire redacteur) Op de laatste dag van de maand waarin mr. G. J. B. van der Dussen de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt, heeft hij dinsdag afscheid ge nomen als hoofd van het parket van de arrondissementsrecht bank te Middelburg. Dit af scheid is niet onverwachts ge komen en evenmin met veel drukte, merkte de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, aan het begin van de bijzondere zitting van de recht bank op. „Het gebeurt geheel in stijl met uw werkwijze, die immer punctueel is geweest". Toch is dit afscheid een ge beurtenis, die in de kringen, die veel met de justitie te ma ken hebben, niet onopgemerkt voorbij kan gaan, zo voegde de president er aan toe. Dit bleek ook wel tijdens het verdere verloop van deze bijzondere zitting, waarop talrijke spre kers van hun waardering ge tuigden voor het werk van mr. Van der Dussen. „U heeft uw werk in de afgeolpen lijftien jaar onopvallend gedaan", betoogde mr. Van Empel. „Uw parket functioneerde zo uitstekend, Advertentie) Centrale verwarming SAWEMA nv Hedcrstraal 19 Middelburg - Tej. 01180-2962 dat wij eigenlijk wel eens de in druk kregen, dat U er helemaal niet was-'. Mr. Van Empel ver klaarde dat degenen, aan wie mr. Van der Dossen leiding gaf, diens snel en punctueel werken hebben overgenomen. Namens de recht bank bracht mr. Van Empel de scheidende officier dank voor de wijze, waarop hij vele jaren het parket heeft bestuurd. De oudste substituut-officier van jus titie, mr. J. L. Andreae, legde de na druk op het feit, dat mr. Van der Dus sen zich heeft doen kennen als een voortreffelijke leermeester. „U heeft ons gelegenheid gegeven om volkomen zelfstandig te werken", aldus mr. An dreae, die het bijzonder belangrijk noemde, dat mr. Van der Dussen zijn ondergeschikten ook betrok in kwes ties, die hem aangingen. Namens de griffie werd het woord ge voerd door mr. J. W. Muller, de grif fier van de rechtbank. Deze wees er op, dat er vooral op het gebied van de strafzaken een groot aantal aanra kingspunten is tussen parket en friffie. Hij noemde de verstandhou- ing bij die samenwerking uitstekend, ook ten aanzien van de werkzaamhe den, die verricht moesten worden voor de verbetering van de burgerlijke stand, met name na de februari-ramp van 1953. M. J. F. W. Adriaanse, de deken der Orde van advocaten, herinnerde aan de eerste periode, die mr. Van der Dussen in Middelburg doorbracht. In de afgelopen vijftien jaar, waarin mr. Van der Dussen met de advocaten de degens kruiste, heeft hij steeds het uiterste van de verdedigers gevergd, verklaarde mr. Adriaanse. „Maar U heeft in uw requisitoir evenals het parket dat gedaan heeft altijd de Examens Voor het vakdiploma dameskapper slaagde dezer dagen de heer J. v. d. Hout uit Axel. Te Breda slaagden voor lingerie-cou peuse mejuffrouw J. Huibregtse en voor coupeuse mejuffrouw N. Lous beiden uit Westkapelle. De dames J. Moerman uit Nieuw- dorp, J. Geschiere uit Borssele en M. Bosman uit Nisse slaagden te Breda voor het examen coupeuse. Mr. G. J. B. van der Dussen tijdens het uitspreken van zijn dankwoord. Rechts van de scheidende officier van justitie het rechtbankcollege mrs. B. S. Sieperda, rechter, P. van Empel, president, en C. E. Coester, rechter. Foto P.Z.C.) menselijke waarden In acht genomen, die wij zo graag naar voren brengen, besloot de woordvoerder van de advo caten. Mr. Van der Dussen haalde in zijn dankwoord vele herinneringen op, er daarbij op wijzend, dat er grote ver anderingen tot stand gekomen zijn. Het deed de scheidende officier veel genoegen, dat deze bijeenkomst te vens werd bijgewoond door de procu reur-generaal van het gerechtshof te Den Haag, mr. D. J. van Gilse. Vervolgens sprak mr. Van der Dussen dankwoorden tot het rechtbankcolle ge, de substituut-officieren, het pei neel van het parket en de griffie', de advocaten, tot de diverse vertegen woordigers van politie, reclassering en parketwacht, tot de deurwaarder en de conciërge. Na afloop van deze bijzondere zitting maakten velen van de gelegenheid ge bruik om van mr. en mevrouw Var der Dussen afscheid te nemen. van <3.n)in fj| tot HONDERD In Heikant (gemeente St.-Jansteen) worden vele voorbereidingen getrof fen voor een feest dat zal moeten klin ken als een klok. Op 35 april wordt de krasse weduwe Peeters-Martens er namelijk honderd jaar. Het ijlings op gerichte feestcomité wil er geen gras over laten groeien en is voortdurend VERKLARING.... In de rooksaton van de veerboot Vlis- singen-Breskens bewoog zich een jongeman, die opviel door een welige, diepzwarte baard. Hij zocht zich een plaatsje op een zijbank en deponeer de op de tafel voor zich een toestel, dat bij nader inzien een platenspeler oftewel in goed Nederlands een piclc-up bleek te zijn. „De platen ontbreken, de pick-up hebben we al", was het eerste com mentaar, dat hij van een willekeurige passant te horen kreeg. De jongeman reageerde niet. Hij staarde wat in zichzelf verzon ken voor zich uit; dacht misschien aan zijn meisje, of aan het huis, dat er voor hem en zijn meisje gebouwd werd. Wie weet? Wie zal het zeg gent Zo'n jongeman kan aan zoveel 'dingen denken. Toen de boot tenslotte Vlissmgen bin nenliep. stond hij op, pakte de pick-up van tafel en begaf zich naar de uit gang. En net toen hij de deur naar het dek wilde doorgaan, hoorde hij achter zich nog zeggen: ,(Nou moe. Die vrijer heb ik altijd voor een ar tiest aangezien. Maar nou weet ik het Hij speelt pick-up" in de weer, om toch vooral te zorgen dat het eeuwfeest niet onopgemerkt voorbijgaat. DRUKTE Aan de loskade te Hansweert is het deze week weer een drukte van belang geweest. Een en ander hield verband met het overladen van verschillende landbouwprodukten jn trots aan de kaden liggende kustvaarders. Zo namen de „Vera" de „Frans W" en de „Volente" aardappelen in voor Zweden, vele uien verdwenen in de „Fiducia" en „Europa" met bestemming Enge land en de Noorse coaster „Zero" nam aardappelen in voor Colombo. „MUZIEKPAPIER" Er is zo langzamerhand in Zeeland bijna geen muziekvereniging meer te vinden die kas of uniformentonds niet aanvult met opbrengsten van oud pa pier. Men kan haast van „muziekpa- pier" gaan spreken. Nu is het de Ko ninklijke Harmonie ;,Scheldegalm" uit Hansweert die er een kas op na houdt waarvan men meent dat die hoognodig moet worden bijgevuld. De inwoners van Hansweert kunnen er dan ook op rekenen dat men van de „muziek" eerstdaags eens langs komt om het oud papier op te halen. Zet U het alvast maar klaar. GOLD Maandag was het een gouden feestdag voor het echtpaar Van Dammc-Kouwijzer in Terneuzen dat, een halve eeuw in de echt ver bonden, er in „Monopole", waar een van de kinderen woont, een mooi dagje va hebben gemaakt. Tal van familileden en kennissen luisterden een en ander op en bur gemeester mr. H. Rijpstra en zijn echtgenote hebben het gouden echtpaar evenmin vergeten. Eerste steen gelegd voor Boerenleenbank Koudekerke Tijdens een korte en zeer ongedwon gen plechtigheid is dinsdagmiddag de eerste steen gelegd voor de Coö peratieve Boerenleenbank te Koude kerke. Oud-voorzitter J. Jasperse voegde do steen toe aan wat er reeds in snel tempo aan de Kerkstraat, van het bankgebouwtje is verrezen, waar na het ldeine gezelschap nog enige I tijd gezellig bijeen bleef. De heer Jasperse, die van 1953 tot I 1960 voorzitter van de Boerenleen- bank is geweest had na het metselen I van de steen reeds zijn vreugde uit gesproken over deze mijlpaal in de bouw van het nieuwe kantoor. De huidige voorzitter, de heer J. Tevel zei dat het bestuur unaniem van oor deel was geweest dat de oud-voor zitter deze eer te beurt had moeten vallen. Hij herinnerde aan de pretti ge samenwerking met de heer Jas perse en aan de grote groei van de bank tijdens zijn zittingsperiode. De heer Tevel zei voorts aannemer P. Flipse en ir. P. Dekker van het architectenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft te Middelburg dank voor de goede samenwerking. Hij hoopte dat het bankgebouw nog deze zomer zal kunnen worden geopend. De heer Jasperse wenste allen, die bij de bouw betrokken zijn geluk met de verheugende gebeurtenis en aan nemer P. Flipse onderstreepte de goede samenwerking bij de bouw tussen aannemer, architect en op drachtgever. Hij bood de heer Jas perse de met oranjelint versierde troffel aan waarmee deze de steen had gemetseld. Op de Foto: oud-voorzitter van de Boerenleenbank metselt de eerste steen voor het nieuwe bankgebouw aan de Kerkstraat. (Foto P.Z.C.) Rijweg op verbrede duin stimuleert toerisme De Tweede Kamer heeft dinsdag zon der beraadslagingen en hoofdelijke stemming liet wetsontwerp aanvaard tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van percelen, erf dienstbaarheden en andere zakelijke rechten, nodig voor do verbetering van dehoogwaterkering tussen de veerhaven en de handelshaven, als mede voor de aanleg van toegangs wegen en voor het reserveren van terreinen ten behoeve van de vesti ging van horecabedrijven in de ge meente Breskens. In het kader van de verbetering der hoogwaterkeringen langs de Wester- schelde is onder meer noodzakelijk het treffen van een voorziening voor de waterkering van de Oud-Breskens Polder tussen de nieuwe veerhaven en de mond van de oude haven. Deze voorziening moet in verband met de op de hoofdwaterkering voorkomende bebouwing en mede ter beveiliging van een buitendijks gelegen woon wijk van het dorp Breskens worden gezocht in een verzwaring van de voor de hoofdwaterkering aanwezige lage duinregel. Het plan is gebruik te maken van de aanleg van deze nieuwe wa terkering om tevens enige voor ziening tot. stand te brengen ten behoeve van het economische le ven van Breskens. Men meent, dat de aanleg van een rijweg op het verbrede duin niet gelegen heid tot. recreatief verkeer en tot het vestigen van bedrijven ten be hoeve van zulk een verkeer aan het dorp als geheel ten goede zal komen. Het fraaie uitzicht op de druk beva ren Scheldemond kan een seizoen- verkeer tot zich trekken, hetwelk de plaats zal verlevendigen. Het algemeen belang is dus in tweeërlei opzicht bij het plan betrok ken. Ten eerste de vergroting van het nationaal toeristische potentieel ten opzichte van het verkeer ook van buitenlanders en ten tweede het scheppen ener vervangende voorzie ning voor een bevolkingsgroep, die door een in het algemeen belang ver eist rijkswerk in zijn belangen was getroffen. VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! TIJDELIJK REGEN Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regeu. Matige tot vrij krachti ge wind tussen west en zuidwest. Iets zachter dan gisteren. Drie leden namen afscheid van korps „Het verheugt mij ten zeerste, dat ik aan U mag uitreiken het bronzen kruis voor langdurige dienst aan de Koninklijke Nederlandse Brandweer vereniging". Deze woorden richtte de burgemeester van Sclioondijke, de heer J. C. Hoftijzer, gisteravond tij dens een bijeenkomst in het gemeen tehuis. tot de heer J. Eekhout, die na 36 dienstjaren afscheid nam van de vrijwillige brandweer. Ook de heren M. Wïllemsen 10 dienst jaren en F. Gijzeis 20 dienst jaren namen deze avond afscheid van dit brandweerkorps. TWEE HOGE BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR VLISSINGER Twee lioge Belgische onderscheidin- fen zijn maandag uitgereikt aan ir. H. Verstraete, directeur van de Shipping Signalling Services In Vlis- singen. Niet alleen werd de lieer Ver- straete benoemd tot Ridder in de Or de van Leopold II, maar bovendien ontving hij het ereteken van dé arbeid le klasse. Deze onderscheidingen werden hem in het Century-hotel in Antwerpen uitgereikt door de adjudant van de koning, generaal-majoor vlieger Truijers. De heer Verstraete, die reeds 26 jaar in Vlissingen werkt, had deze onderscheidingen te danken aan zijn verdienstelijk werk in het belang van de haven van Antwerpen. Tot voor kort was de heer Verstraete directeur van het scheepvaartbureau Scaldis, dat echter vorige maand fuseerde met Gamaco. Uit deze fusie ontstond de Shipping Signalling Services. Voor Zeeuws nieuws zie ook S de pagina's 4, 5, 7 en 35. VWWWiVWvWMWWW Tijdens een bijeenkomst die dinsdag avond in het gemeentehuis van Schoondijke werd belegd, kon burge meester J. C. Hoftijzer de heer J. Eekhout onderscheiden met het bron zen kruis van verdienste van de Ko ninklijke Nederlandse Brandweerver eniging. De heer Eekliout was in Schoondijke 36 jaar lid van de vrij willige brandweer. (Foto P.Z.C.) In zijn toespraak tot de scheldende brandweerlieden memoreerde burge meester Hoftijzer de uitvinder van de slangbraridspuit. Jan van der Heij den. die enkele eeuwen geleden leef de. Na deze uitvinding hebben al heel wat mensen hun beste krachten aan de brandweer gegeven, aldus de bur gemeester. In grote steden is de be roepsbrandweer gekomen, doch in kleinere plaatsen vindt men nog al tijd de vrijwillige brandweer. Deze vrijwillige brandweer is een onmis baar element in de samenleving; hij vraagt van de vrijwilligers een vol ledige Inzet. Voorts bracht de burge meester naar voren, dat de heren Willemsen, Gijzeis en Eekhout altijd op hun eigen manier hun plicht had den gedaan. De commandant der brandweer, de heer Huygen, die eveneens de schei dende korpsleden toesprak, meende dat de brandweer moet kunnen bou wen op mensen van goede wil, die klaar staan wanneer dat nodig is. Gentse „Melomanen" spelen „Het huis van de nacht" Het bekende Gentse toneelgezelchap „De Melomanen" zal binnenkort in Middelburg- weer een opvoering ge ven. Op 6 maart zal „Het Huis van de Nacht", een opmerkelijk werk van Thierry Maulnier, door deze groep worden opgevoerd. De voor stelling wordt weer gegeven onder auspiciën van „Het Middelburgs Dilettanten-Toneel". VOOR LANGDURIGE DIENST Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak TIJDENS BIJZONDERE ZITTING VERBETERING HOOGWATERKERING MINISTER MARIJNEN Niet te snel blij met oesterproef (Van onze parlementaire redacteur) „We zullen ons niet te snel blij mo gen maken om het besluit de oester- proef in Zeeland doorgang te laten vinden. Het is immers slechts een proef en die kan even goed slagen als mislukken". Aldus minister Ma- rijnen gistermiddag in de Eerste Ka mer bij de beantwoording van de vragen, die hem vorige week dins dag, tijdens de behandeling van de begroting van zijn departement zijn gesteld. De bewindsman zei de proef te zien als een stuk noodzakelijke research, waarvan de resultaten dienen te wor den afgewacht, voordat men kan zeggen of de cultuur daar al dan niet gehandhaafd kan worden. Aanleg van wegen te Terneuzen aanbesteed De centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen heeft maandagmorgen in het gemeentehuis van Terneuzen aanbesteed de aanleg en uitbrei ding van toegangswegen naar het industrieterrein te Terneuzen met bijkomende werken in D.A.C.W.- verband. Er werd als volgt inge schreven J. en Kt. de Oude, Biervliet, f 421,091; I. J. de Ruijsscher, Bier vliet, f 445,040; firma gebr. De Bokx, Terneuzen. f 578,400; N.V. voorheen firma B. M. van Noorden- ne en Zn., Hardinxveld, f 648,000. College van advies voor Jeugd en Muziek Daar in het verslag over de oprich tingsavond van de afdeling Walche ren van Jeugd en Muziek abusie velijk wordt gesproken over een commissie van beheer, zou hierdoor gemakkelijk een misverstand kunnen ontstaan over het doel van Jeugd en Muziek. Het doel is namelijk de jeugd kennis te laten maken met alle fa cetten van de muziek, waarbij de jeugd zelf „het beheer" over de werk zaamheden enz. heeft Om dit doel zo goed mogelijk na te kunnen streven zal het bestuur mogen rekenen op de medewerking van een college van advies dus geen college van be heer. In dit college van advies hebben zit ting de heren W. H. P. Meerkamp van Emden, Henk Stam, Jan Rijn, Cor Schijve en C. B. Helm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2