PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Gaulle zou streven naar samengaan van Middellandse Zee-staten In Zeeland brandt nog in 900 woningen geen elektrisch licht... Kongolezen sluiten militair verdrag Moskou snijdt weer kwestie Berlijn aan Prinses Irene dagje uit met prins Charles D Beiaard Eens zijn 204e jaargang - no. 51 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 maart '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per in.m Mlnim. p. advertentie 4,~. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max, 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. I i of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. «140 (b.g.g. adv. 8213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. SAHARA IN PLANNEN OPGENOMEN ECONOMISCHE BAND MET NOORD-AFRIKA EN POLITIEK BLOK MET SPANJE EN ITALIË sië en Marokko hebben ook reeds enige malen aanspraken gemaakt op delen van de Sahara. Uiterste Bourguiba zei gisteren, dat het ge sprek met De Gaulle hem er van had overtuigd, dat deze „tot het uiter- President Charles de Gaulle stuurt op het ogenblik aan op een nauwer samengaan van Frankrijk en Noord-Afrika, met inbe grip van Algerije, indien dit land eenmaal een onafhankelijke republiek zal zijn geworden. Dit werd gisteren vernomen in gezaghebbende diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad. Ook zou de president de Sahara in zijn plannen hebben opge nomen, waar Frankrijk onlangs met de oliewinning is begon nen. De Franse president zou ook voorstander zijn van een samengaan op politiek gebied van de landen om de Middellandse Zee gelegen. Hierbij werden namen genoemd zoals Spanje, Italië en mogelijk ook Libië en Portugal. Naar verluidde zou De Gaulle zijn plannen uitgebreid hebben behandeld met de Tunesische president Habib Bourguiba, tij dens hun vijf uur geduurd hebbende ontmoeting op het kasteel van Rambouillet. Stem van Bourguiba De Tunesische leider, aldus de betrouwbare kringen zou zich ten gunste van de Franse plan nen hebben uitgelaten. Naar in welingelichte politieke krin gen werd vernomen, had De Gaulle aan Bourguiba voorge houden, dat Algerije na de zelf standigwording nooit lang op eigen benen zou kunnen blijven staan, dit laatste dan uit poli tiek en economisch standpunt bezien. De Franse president zou van mening zijn, dat Algerije daartoe beter ln staat mocht worden geacht indien het met Frankrijk, Marokko en Tu nesië in een of andere Frans-Noord- afrikaanse politieke en economische unie verbonaen zou zijn. Sahara Naar uit dezelfde kringen ver luidde zou De Gaulle hebben ge zegd, dat de Sahara in dit verbond moest worden opgenomen, waar door de toekomst van dit olierij ke gebied zou zijn verzekerd. De Algerijnse opstandelingen hebben •tot nu toe altijd beweerd, dat de Sahara bij Algerije behoort. De Fransen hebben deze beweringen j steeds van de hand gewezen Tune- ste" zou willen gaan om een oplos sing van het geschil tussen Frankrijk en Algerije te bewerkstelligen. Hij voorspelde „nieuwe ontwikkelin gen in deze kwestie, die slechts een kwestie van dagen zullen zijn". In Franse kringen verluidde ook dat een overeenkomst was gesloten over de vergoeding van verloren gegane landen van Franse kolonisten in Tu nesië. Ook zouden onderhandelingen wor den voorbereid over financiële sa menwerking tussen beide landen. Matroos van „Algenib" wordt vermist Gistermorgen omstreeks half acht heeft het Nederlandse schip „Alge nib", dat op de Noordzee voer, gemeld dat er een man overboord is gevallen. Na langdurige en vergeefse pogingen om het slachtoffer te vinden neeft net schip de reis voortgezet. De vermiste is de 19-jarige matroos G. W. Natrop uit Gouda. „Grote drie" vinden elkaar Premier Joseph Deo van de re gering in Leopoldstad en het hoofd van de mïjnstaat Zuïd- Kasai, Albert Kalondji, hebben gisteren een militair bondge nootschap gesloten met presi dent Tsjombe van Katanga. De drie willen hun militaire macht bundelen „om te voorkomen, dat er in het voormalige Bel gisch Kongo een tiranniek re gime wordt gevestigd". Ileo en Kalondji zijn dinsdag uit Eli- sabethstad vertrokken na een bespre king met de Katangese autoriteiten. In regeringskringen te Elisabeth- stad wordt gezegd dat de conferentie van Kongolese leiders die aanvanke lijk op 6 maart in Genève zou begin nen, nu op 5 maart op Madagaskar aanvangt. Deze conferentie is door Tsjombe georganiseerd en wel nadat de Veiligheidsraad besloten had zo nodig geweld te gebruiken om een burgeroorlog te voorkomen. Van de zijde der V.N. In Leopold stad is gisteren vernomen, dat Loemoembistische troepen uit Oostprovincie zich uit Loeloea- burg, de hoofdstad van de provin cie Kasai, hebben teruggetrokken. De commandant van deze troepen en nog een officier hadden zich in Loeloeaburg onder bescherming van de V.N. gesteld. Het Griekse koningspaar en de prin sessen Sophia en Irene zijn voor een privé-bezoek aan Engeland in Lon den aangekomen. Toen de hoge gas ten van London Airport bij hun Lon- dense hotel aankwamen, vroeg een journalist of het waar was, dat prin ses Sophia een bezoek ging brengen aan prins Harald van Noorwegen, die op het ogenblik in Oxford stu deert en met wie de prinses zich vol gens de internationale pers zou gaan verloven. Het enige antwoord dat de man kreeg was een bulderende lach van koning Paul, prinses Sophia (midden) en haar zuster... Prinses Irene heeft gistermiddag een rijtoer gemaakt met prins Cliarles van Luxemburg. De ontmoeting had om drie uur 's middags plaats. De prins bestuurde zijn auto zelf. Meestal gaat de prinses 's ochtends en 's middags skitochten maken. Gisteren ging zii alleen maar 's ochtends skiën. Van half tien tot half twee was zij op de Valluga- en Galzig-skibanen, vergezeld door haar ski-coach. Enkele dagen geleden heeft prinses Irene in Zuers am Arlberg aan een verslaggeefster verteld dat er geen sprake was van een romance tus sen haar en prins Charles. VRIJE PRIJS VOOR MELK IN PAPIERVERPAKKING In papier verpakte melk zal voortaan niet meer onder het systeem van prijs- bewaking vallen. Dit deelde de minis ter van landbouw gistermiddag in de Eerste Kamer mede. De regering hoopt daarmee nieuwe ontwikkelingen in de afzet van melk te bevorderen. Het bedrijfsleven heeft zelf, door betere samenwerking, mo derne verkoopmethoden en het in de handel brengen van produkten, die naar kwaliteit en verpakking zijn af gestemd op de vraag van ae consu ment, nog tal van mogelijkheden tot verbetering van de opbrengst van produkten in de hand, aldus minister Marijnen. Hij deelde voorts mede, dat volle melk, met 3,75 percent vet, nog steeds in de handel is, maar dat de afzet ervan niet hard loopt. Onderhandelingen voorgesteld Streven naar tussentijdse oplossing De Sowjet-Unie zou bereid zijn om de onderhandelingen over een tussentijdse oplossing van de kwestie Berlijn te hervatten. Dit is gisteren in diplomatieke kringen vernomen. De Sowjetrusaisehe premier Kroesjtsjew zou een mededeling van deze strekking hebben gedaan aan de Westduitse bondskanselier Adenauer in zijn memorandum yan 17 febr. j.l. Volgens deze kringen zou de Sowjet- premier hebben duidelijk gemaakt, dat hij het bereiken van een tussen tijdse oplossing van de kwestie Ber lijn niet onmogelijk achtte. De onderhandelingen zouden volgens Kroesjtsjew moeten worden gevoerd door vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Engeland, de Sowjet- Unie en Frankrijk. In het memorandum werd evenwel nadrukkelijk gezegd, aldus de di plomatieke kringen, dat de tussen tijdse oplossing moet worden ge volgd door een definitief akkoord, \yaarbij West-Berlijn in een gede militariseerde vrije stad moest worden veranderd. Naar de mening van sommige diplo maten in Washington was de Russi sche nota slechts bedoeld om een wig te drijven tussen West-Duitsland aan de ene zijde en Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten aan de andere zijde. Tijdens de ministersconferentie in de zomer van 1959 te Genève werden reeds onderhandelingen gevoerd over een tussentijdse oplossing van het vraagstuk, maar toen werd geen overeenstemming bereikt met de Rus sen. Joego-SIavië behartigt V.A.R.-beIangen in België Blijkens een mededeling van het mi nisterie van buitenlandse zaken van de Verenigde Arabische Republiek, heeft Joegoslavië erin toegestemd de belangen van de V.A.R. in België te behartigen. Mr. dr. J. Donner heeft dinsdag af scheid genomen als president van de Hoge Raadder Nederlanden, De plechtigheid vond plaats tijdens een zitting van het volledige college in Den Haag. Even voor de zitting een aanvang zou nemen werd de schei dende president, door de minister van justitie mr. Beerman, medegedeeld, dat het II.M. de Koningin had be haagd hem het Grootkruis in de Or de van Oranje Nassau te verlenen. Op de foto v.l.n.r. minister Beerman, mevrouw Donner en mr. dr. Donner. (Voor verslag zie pagina 3). Haags monumentje vernield Het monumentje „Droommeisje" van de Leidse beeldhouwer Van Kralin gen, dat ongeveer een jaar geleden een plaats kreeg in een plantsoen tussen de Rijswijkseweg en de, Trekweg in Den Haag is in de afge lopen nacht in stukken geslagen. De stukken zijn door de clader of da ders voor het huis van één van de omwonenden gelegd. De eigenaresse ran het woningcomplex heeft een aanklacht ingediend bij de recherche. Uitgaaf van drie en een kwart miljoen ANNO 1961 zijn er in Zeeland nog 900 arbeiderswoningen en boerenhoeven in de eenzaamste delen van de provincie, die geen elektriciteit hebben. Negenhon derd Zeeuwse gezinnen zitten iedere avond bij het schamele licht van een gaskousje of een petroleumlamp. Negenhonderd huisvrouwen verrichten dage lijks hun huishoudelijk werk zonder daarbij gebruik te kun nen maken van stofzuiger, strijkijzer en wasmachine. Ne genhonderd mannen kunnen on mogelijk op hun verjaardag 'n elektrisch scheerapparaat ca deau krijgen Volgens een opgaaf van de P.Z. E.M. zijn er in Zeeland niet min der dan 1140 onrendabele perce len. Namens de landbouworgani saties heeft de adjunct-secretaris van de Z.L.M., de heer C. P. J. van Iwaarden, een onderzoek in gesteld, welke van deze percelen op dit ogenblik nog als „onren dabel" kunnen worden aange merkt. Van dit totaal van 1140 panden zijn er rond 250 afgeval len, zodat er dus nog 900 in hoofdzaak landarbeiderswoningen en boerenhoeven zijn in Zeeland, die geen elektriciteit hebben. vwvv\*wvwwwwwvw* Behelpen met licbt van gas en petroleum Onder de woningen, die volledig zijn afgevallen, zijn Inmiddels niet meer bewoonde panden, afgebroken hui zen, woningen die voor recreatie be stemd zijn bij het totaal had de P.Z.E.M. o.m. een veertigtal zomer huisjes in Renesse gerekend hui zen, die in dijkverzwaring of kanaal verbreding vallen enz. Van de over gebleven 900 woningen, waar geen elektrisch licht brandt, liggen ei rond 250 in toekomstige ruïlverka- velingsgebiedenN oord-Beveland, Kleverskerke, Stoppeldijk, De Poel en de zandstrook langs de grens in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Als in ruilverkaveliiïgsverband percelen op het elektrisch net worden aangeslo ten, neemt het rijk de onrendabele top voor zijn rekening, hetgeen dus, naar men mag aannemen, ook in de onderhavige gebieden het geval zal zijn. Grote betekenis In feite komt het er dus op neer, dat ln Zeeland niet 1140 onrenda bele percelen zijn, maar circa 650. ln de herverkavelingsgebïeden is gebleken, dat de gemiddelde aan- sluitingskosten per perceel op rond 5000,gesteld kunnen worden. Voor de 650 onrendabele (Zie slot pag. 5 kol. 3) i beiaardiers van Nederland gaan zich verdiepen in de vraag: „Wat zal de beiaard spe len?" In april belegt de Nederlandse Klokkenspelvereniging namelijk een studiedag in Enkhuizen, waar een om streden onderwerp aan de orde komt: kan men op het carillon een oud instrument alleen klassieke volks liederen laten horen of mogen over de straten en stegen van de Neder landse steden ook tophits klinken Wat zal de toren zingen: „Mylord" of „De winter is vergangen'?". Het is een vraag, waarover men wél een congres kan beleggen, maar waarop nooit een voor iedereen be vredigend antwoord kan worden ge geven. Men heeft hier met allerlei richtingen en opvattingen te maken, met orthodoxie en vrijzinnigheid, waarbij de eerste groep uitsluitend liederen uit de bekende bundel van Pollman en Tiggers zal verdedigen, liederen als „Ghequetst ben ick van binnen" en canons als „Dona nobis pacem". terwijl groep nummer twee losbolliger is en géén bezwaar maakt zelfs tegen het repertoire van me juffrouw Brokken. Tussen deze uiter sten uiteraard de midden-orthodoxie, de liefhebbers van het stoere lied uit „Kun-je-nog-zin- gen, zing-dan- mee" met „Klokke Roeland" en „De blanke top der duinen". Het lijkt twijfelachtig of de vertegenwoordi gers van deze uiteenlopende modali teiten elkaar zullen vinden. Wij geloven, dat het onjuist en onmogelijk is bij voorbaat al scheidslijnen te trekken in de geest van: dit mag wel en dit niet. njuist dus om de lichte muze de torentrap af te jagen om daarna met verschuldigde eerbied het klassieke lied te begroeten. Waar het bij dit alles om gaat is de vraag: welke functie heeft de torenmuziek Die functie echter is niet constant, maar wisselt voortdurend. Een zomer avondbespeling in Veere bijvoorbeeld vraagt een geneel ander programma dan een uurtje torenmuziek tijdens Middelburgse en Goese marktdagen. De functie van de Veerse beiaard op een stille zomeravond is dus een ge heel andere dan die van het Middel burgse carillon op donderdagmidda gen tussen twaalven en één. De bei aardier, die zich dét bewust is, heeft de goede weg al voor een deel afge legd. Hij zal zich immers realiseren, dat zijn torenmuziek op een drukke marktdag in een 3tad vol mensen bijdraagt tot een feestelijke stem ming: hij bespeelt op dat moment een volksinstrument bij uitstek, een instrument dat te vergelijken is met het draaiorgel. En in zijn program makeus mag hij daar wel degelijk rekening mee houden. In dit opzicht hoeft hij niet „hoog van de toren te blazen". f T 7 at de beiaard dus zal spelen yy Voor een beiaardier, die zijn instrument beheerst en een juist inzicht heeft in de aard van zijn functie, is dat geen probleem. Hij zal een juiste keuze weten te maken, aangepast aan plaats en omstandig heden en daarbij zal hij zich niet la ten beïnvloeden door de antithese tussen orthodox- of vrijzinnig-muzi- kalen. Zijn muzikale geweten dit is uiteraard belangrijk zal hem behoeden voor uitglijden in de rich ting van werkelijk vulgaire deunen, terwijl de wetenschap dat hij, om het zo eens te zeggen. ..voor de straat" speelt hem zal verhinderen zich uit sluitend te storen aan de nogal stren ge index van al te ernstige canon zangers. En beneden in de straat, aan de voet van de toren, zal dan menig een plezierig met de torenmuziek meeneurieën. Maar wanneer de bei aardier op een avond zijn klokken laat zingen over een stad, die in de schemer tot rust is gekomen, dan zal hij geheel andere klanken doen ho ren, want de functie van zijn instru ment heeft zich gewijzigd. En daar mee vermoedelijk ook zijn publiek. Hier geldt het wijze woord van de Prediker: „Alles heeft zijn bestemde tijd". In deze wijsheid ligt mede het antwoord besloten van de vraag, waarmee deze beschouwing werd be gonnen. Geen dankbaarder onderwerp voor sprekers over de verschillen tus sen stad en land dan de gemeen te-classificatie. Zij is uit. de tijd en behoort on-mid-del-lijk te verdwij nen, zo klinkt het al jaren woedend van politieke en andere katheders. Bij elke verkiezing betoogt vrijwel iedere partij ademloos, dat er nu toch eens een eind aan moet komen. En terwijl het galmt en klinkt over de lage landen bij de zee. knikt ons hele volk vroom en instemmend: natuur lijk, die classificatie moet weg Maar verder gebeurt er niets. Er wordt een glas gedronken en vervol gens nog iets anders gedaan overeen komstig het bekende rijmpje en ver der laten we de zaak zoals het was. Zou het soms komen omdat de af schaffing van de gemeenteclassifica tie vrijwel het enige punt is. waar over men in Nederland het eens is Als men het uitvoert blijft er voor dat eens-zijn niks meer over. En dat zou jammer wezen. Kameleon verdwenen Maandag is men in diergaarde Blïj- dorp te Rotterdam tot de ontdekking gekomen, dat uit een terrarium in het reptielenhuis een zogenaamde wrat- tenkameleon is verdwenen. Vermoede lijk hebben bezoekers het beestje, dat ongeveer negentig gulden waard is. meegenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1