Wapensmid' Oostburg verliet techn. school IN 900 ZEEUWSE HUIZEN GEEN ELEKTRISCH LICHT ÉÉNMANSACTIE ONDERWIJZER VOOR JONGE VLUCHTELINGEN INVOERING VRIJE ZATERDAG IN LANDBOUW GEWENST Automobilisten, het startschot voor Cl£. A gaat vallen... MI1CH ELI N prijsvraag Lees deze aandachtig. WOENSDAG 1 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POPULAIR ONDERWIJSMAN „Ik heb veertig jaar over deze school gedaan „Ik heb van jullie meer geleerd dan jullie van mij!" Deze open hartige bekentenis deed dins dagmiddag de heer A. de Hullu uit Oostburg aan meer dan tweehonderd leerlingen van de technische school. Het was niet een van zijn populaire lessen metaalbewerking, waarin hij dit zei. Nee, de heer De Hullu had ditmaal alle jongens van de school tegelijk tegenover zich en naast hem zaten zijn vrouw, zijn dochters, de directeur en leden van het bestuur. Voor de ze bekende figuur in de Oost- burgse en eigenlijk de hele West-Zeeuws-Vlaamse samenle ving was het moment van pen sionering aangebroken. „De meesten van jullie hebben een jaar of vier over deze school ge daan. Maar voor mij heeft het veer tig jaar geduurd. Vandaag ga ik schoon schip maken. Wie nog met mij wil afrekenen komt maar even naar voren...." Er kwam niemand. En dat was geen beleefdheidsgebaar. Toen de heer De Hullu nog enkele van zijn principes over lesgeven prijsgaf ging er een applausje op. Alie jongens moch ten hem graag. En dat beperkte zich niet tot de leerlingen. De afscheidsreceptie dinsdagmiddag in een van de schoollokalen was daarvan het duidelijkste bewijs. Dui zend-en-een waarderende dingen werden daar gezegd over de figuur van de heer De Hullu: hij stond ja renlang middenin de streekgemeen- schap. Bestuurslid van de muziek vereniging, de oranjevereniging, V. V.V., net filmcomité, de bioscoop commissie, het streekcentrum. Bur gemeester J. L. van Leeuwen, die met het voltallige college van b. en w. op de afscheidsreceptie acte de présence gaf, somde een rijtje func ties van de scheidende onderwijsman op. Dat hij er daarbij nog enkele vergat bleek even later, toen an dere sprekers over dhr. De Hullu de loftrompet staken. Burgemees ter A. P. Kostense van Biervliet bijvoorbeeld. Uit naam van niet minder dan acht West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten kwam deze de vertrekkende onderwijskracht een enveloppe met inhoud aanbie den. „Voor het sympathieke en onbaatzuchtige werk, dat U hebt verricht in het belang van de wederopbouw". Sierstukken Niet ingewijden kregen namelijk even tevoren te horen, dat de heer De Hullu belangrijke banden heeft met alle plaatsen in de omgeving, onder meer in zijn kwaliteit van „wapensmid". Boven de luifel van het Biervlietse gemeentehuis hangt een wapen van de hand van de heer De Hullu, in Oostburg heeft men zo'n sierstuk, dat de technische school heeft verlaten De man, die dinsdag de technische school verliet, was trouwens altijd bereid zijn medemensen een handje te helpen. Dat bleek bijvoorbeeld uit Lichtmast op sportveld van Kerkwerve Hoewel men het op Kerkwerve nog niet helemaal eens is over de te plaatsen lichtmast op het gemeente lijk sportterrein, staat toch vast dat deze mast er zal komen. Het bestuur van de plaatselijke sportvereniging „WJ.K." nam dit besluit. Het wordt een 12 meter hoge mast. Voorlopig zullen hieraan 4 schijn, werpers worden gemonteerd, doch men hoopt uit de opbrengst van een te houden bazaar mettertijd het aan tal uit te kunnen breiden tot S atuka. de woorden van de heer A. Hool- horst, die enkele knappe staaltjes uit de oorlogsjaren ophaalde en daarvan nu een aandenken overhan digde. Aan het ophalen van herinneringen ontbrak het overigens deze middag niet. De voorzitter van het school bestuur, de heer J. Mijs, pikte in een korte toespraak enkele tref fende schoolmomenten van de heer De Hullu uit en prees hem om zijn bindende functie tussen school en leerlingen. Een sigarettendoos was het afscheidscadeau van het bestuur. Ook het personeel had geschenken meegebracht en overhandigde deze bij monde van conciërge P. J. de Ridder, die al zijn ervaringen met de heer De Hullu op rijm had ge steld. Dat men do activiteit van de schel dende onderwijsman ook na zijn pensionering graag in Oostburg en omgeving blijft zien, kwam vast te staan toen oud-leerlingen en leerlin gen geschenken overhandigden. Uit tanden van respectievelijk de heer j. Masclee en Robert van Opdorp kreeg de heer De Hullu een gouden horloge en een Engelse tafelklok aangeboden. Men wil „mijnheer De Hullu van de Ambachtsschool" bij de tijd houden. Voor de jongens betekende het af scheid een gezellige middag. In een van de praktijklokalen kwamen zij 's middags met hun cadeau voor de dag. De directeur van de school, de Oudermiddag Middelburgse rijkskweekschool Uit alle delen van Zeeland waren zaterdagmiddag de ouders van leer lingen van de rijkskweekschool naar Middelburg gekomen voor de jaar lijkse contactmiddag. De aula was geheel gevuld, toen de directeur van de school, de heer M. A. Hage, een welkomstwoord sprak Daarbij wees hij op de gelukkige omstandig heid, dat van overheidswege zoveel mogelijk vooral ook financiële steun wordt verstrekt aan leerlin gen, die onderwijzer, onderwijzeres of kleuterleidster willen worden. Maar dit neemt niet weg, dat uit de Zeeuwse randgebieden, Schouwen- Duiveland, Tholen en Oost Zeeuwsch Vlaanderen, nog steeds te weinig leerlingen de kweekschool of de op leiding voor kleuterleidster bezoe ken. De leraren en leraressen beant woordden verschillende vragen, die door de ouders waren gesteld. Voor al het probleem van de wiskunde voor de aanstaande onderwijzeres sen bleek aanleiding te zijn voor verschillende reacties van de kant der docenten. Namens de kascontrolecommissie verklaarde de heer Hordijk, dat de financiële verantwoording door de heer Maandag van het beheer der excurslegelden goedgekeurd was. Daarbij bleek, dat voor één school jaar ruim f 7000 beschikbaar was voor excursies, tentoonstellingen, uitvoeringen enz. Voor het lopende schooljaar staan voor verschillende klassen nog een 4- of 5-daagse werkweek op het programma. Na de enerzijds gunstige ervaringen met Men wil de heer A. de Hullu uit Oostburg, die dinsdagmiddag wegens zijn pensionering de technische school verliet, bij de tijd houden.... De leerlingen hadden voor deze popu laire onderwijsman een passend af scheidsgeschenk uitgezocht. Een En gelse tafelklok, die Robert van Op- dorp hem met een op rijm gesteld speech je overhandigde. (Foto P.Z.C.) heer P. J. Deurwaarder sprak er vriendelijke woorden, er was een traktatie en tenslotte werd een ko mische film gedraaid. Pompstation en persleiding in Westkapelle aanbesteed Dinsdagmorgen Is ten gemeentehuize van Westkapelle aanbesteed het ma ken van een pompstation met perslei ding en het aanleggen van de straten en rioleringen met bijkomende wer ken in het uitbreidingsplan „Joosses- weg" in de gemeente Westkapelle. Voor deze aanbesteding werd als volgt ingeschreven: Fa. Lievense en Huibregtse, Westkapelle, 234.800; Fa. G. E. Eland, Vlissingen, 255.000; Gebr. Geldof, Serooskerke, 256.500; Aannemingsbedrijf Zee land, Middelburg, 265.900; Fa. J. A. Leijs, Kapelle, 271.000; Fa. J. de Oude, Biervliet, 272.500; Fa. Boone en Besuyen, Goes, 275.000; Fa. J. la Gasse, Koudekerke, 276.300; Fa. B. Huibregtse, Westkapelle, 311.500; Fa. J. W. Verdoorn, Papendrecht, 365.800. De gunning werd aange houden. Reserve rijkspolitie in Anna Jacobapolder bijeen Dezer dagen werd te Anna Jacoba polder in het dorpshuis een contact middag- en avond gehouden van de reserve rijkspolitie, district Middel burg. De middagbijeenkomst werd geopend door de districtscommandant, overste A. J. van Thiel uit Middelburg. Hier na volgde de uitreiking van de vrij- willigersmedailles en de uitreiking van de diploma's geoefend en buiten gewoon geoefend man. De bijeenkomst werd besloten met het vertonen van een aantal films, beschik baar gesteld door de Rijks Voorlich ting Dienst". Na de maaltijd trad voor dit gezel schap de toneelgroep „Irene'T uit Steenbergen op. Deze toneelgroep bracht op voortreffelijke wijze het blijspel in drie bedrijven „De Sur prise" op de planken. Tot slot dankte overste Van Thiel de toneelgroep en wachtmeester Van Dijke en echtgenote voor de uitste kende organisatie van deze avond. (Slot van pag. 1) percelen in Zeeland betekent dat een uitgaaf van Z\i miljoen gul den. Voor de landbouw en uiteraard ook voor de betrokken bewoners van de onrendabele percelen overigens vrijwel alleen landbouwers en land arbeiders is deze berekening van de Z.L.M.-adjunct-secretaris van gro te betekenis. Want tot nu toe heeft men zonder meer aangenomen, dat 1140 percelen aangesloten moesten worden. Uit de berekening van de landbouw blijkt, dat het er „slechts" 650 zijn. De bewoners van onren dabele percelen geven zichzelf nu weer een betere kans om spoediger „rendabel" te worden! Want wonen op een „onrenda bel perceel" heeft vele nadelen. „Licht? Nu ja, dat is wel be langrijk, maar het belangrijk ste vind ik een stofzuiger en 'n strijkijzer. Alleen hiervoor zou ik al elektriciteit willen heb ben". Deze verzuchting slaakte de 60-jarige mevrouw H. Over- beeke, die in Völckerdorp woont, een gehucht van elf hui zen in de uitgestrekte polder van gelijke naam tussen Ril- Iand-Bath en Woensdrecht. Schamel gaslichtje „Je mist werkelijk alle gemak als je niet op het elektrisch net bent aangesloten", merkte mevr. Over beeke op. Haar echtgenoot voegde er aan toe: „Vorig jaar leek 't er even op, dat we eindelijk „licht" zouden krijgen. Op het laatste ogen blik trokken zich enkele mensen uit de polder terug, omdat zij terug schrokken van de hoge kosten. Sindsdien hebben we niets meer van de P.Z.E.M. vernomen". Mevrouw Overbeeke, die sinds haar negende jaar in Völkerdorp woont „het dorp telde toen achttien hui zen, een kerkje, een school en een winkel!" moet zich behelpen met een schamel gaslichtje. Alleen be neden, want boven wordt een petro leumlamp gebruikt. En natuurlijk een elektrische zaklantaarn. „Die heb ik altijd bij de hand", merkte de heer Overbeeke op. „Je kunt zo'n ding echt niet missen hier". Gelukkig heb ben de Overbeekes wel een radio, die op batterijen werkt. De familie Overbeeke zou wat graag elektriciteit hebben. Vooral nu we niet meer tot de jongsten behoren, zien we verlangend uit naar het ogenblik, waarop de ka bels tot Völckerdorp zullen wor den doorgetrokken", aldus me vrouw Overbeeke. Iedere avond steekt de heer H. Over beeke in Völkerdorp tussen Rilland en Woensdrecht nog steeds de gas lamp aan. Wanneer zal ook hij, door het simpele omdraaien van een scha kelaar, de elektrische verlichting in zijn huis ontsteken f (Foto P.Z.C.) uitwisseling met een Gentse kweek school zal nu getracht worden om contact te leggen met onderwijsop leidingen in België en Duitsland. Het Kleinkunstprogramma, dat ge bracht werd door leerlingen van de cabaretgroep viel zeer in de smaak. Na de pauze werd op ruime schaal gebruik gemaakt van de gelegenheid tot persoonlijk contact met de lera ren. ZES WEKEN VAKANTIE IN ZEELAND H. Eversdijk te Heinkenszand in het vluchtelingenwerk DE HEINKENSZANDSE hoofd onderwijzer H. Eversdijk (27) heeft een éénmansactie op touw gezet om gedurende zes weken een aantal vluchtelingen uit Duitsland bij Zeeuwse gezinnen onder te brengen. Het is niet voor de eerste keer, dat de heer Evers dijk zich met het werk van de vluchtelingen bemoeit. In de af gelopen vijf jaar is hij er telkens In geslaagd een aantal vluchte lingen gedurende enkele weken bij Zeeuwse gezinnen onderdak te bieden. Vorig jaar genoten zelfs 17 jongens en meisjes van een on bezorgde vakantie. De heer Eversdijk. die hoofd is van de openbare lagere school te Heinkenszand, is al in Kapelle met dit werk begonnen. Hij was toen voorzitter van de plaatselij ke C.J.V., die in dezen nauw sa menwerkte met de landelijke C.J.V. Ieder jaar namelijk laat het verbond circa 300 jeugdige vluchtelingen van allerlei nationa liteit uit Duitsland overkomen om gedurende enkele weken in Ne derlandse gezinnen te worden on dergebracht. De heer Eversdijk voelt zich bijzonder tot dit werk aangetrokken. „Als je weet wat zich achter de schermen af speelt, hoe de mensen leven en wonen, moet je wel bewogen zijn met hun lot", zei ons de Hein- kenszandse hoofdonderwijzer. Toen de lieer Eversdijk enkele jaren geleden als onderwijzer naar Heinkenszand vertrok, ging 't vluchtelingenwerk als 't ware „automatisch" met hem mee. Regelmatig onderhoudt hij nog contact met het hoofd- zinnen bereid gevonden een vluch teling op te nemen. Natuurlijk kwam er bij een enkeling wel eens een teleurstelling voor, maar over het algemeen was iedereen erg enthousiast". Na zijn vertrek uit Kapelle heeft de heer Eversdijk ieder jaar weer héél wat moeite moeten doen om pleegouders te vinden. Hij is ove rigens nog altijd geslaagd. Vorig jaar konden niet minder dan 17 jeugdige vluchtelingen, afkom stig uit Rusland. Joegoslavië, Polen en tal van andere Oosteuro- pese landen, naar Zeeland ko men. „Dit jaar zou ik graag de twintig volmaken", zei de heer Eversdijk. Het is om deze reden, dat hij op dit ogenblik al weer druk in de weer is, pleegouders te zoeken, die bereid zijn een jongen of meisje van tien jaar of ouder gedurende de maand ju- bestuur van de C.J.V. over de-li en de eerste helf van augustus ze aangelegenheid. onderdak te geven. d,nt>df> c//*r/Inroiddel8 hebben zich al vijf ge- atari zinnen opgegeven, maar dat is „In het begin liep het uitstekend", volgens de Heinkenszandse hoofd- vertelde de jonge hoofdonderwij- onderwijzer nog lang niet genoeg, zer. „Het eerste jaar werden in Hij zal pas tevreden zijn als hij Kapelle niet minder dan tien ge- twintig pleegouders heeft! VOORZITTER ZEEUWSE C.B.T.B. De voorzitter van de Zeeuwse C.B. T.B., hurgemeester J. van den Bos van St. Annaland, heeft gepleit voor een spontane toepassing van de vrije zaterdag in de landbouw. Geen lang (Artverf.ent.ie/ Bijzonderheden over de zullen op 4 maart in dit blad worden gepubliceerd. zame doorvoering van bedrijf tot be drijf, maar een invoering ineens bij de gehele landbouw. De heer Van den Bos stelde dit in de dinsdagavond te Zierikzee gehouden vergadering van de afd. Schouwen-DuiveLand van de C.B.T.B., toen bij de werkvoor ziening in de landbouw besprak. Uit zijn betoog bleek, dat in 1947 186.000 mensen in Nederland in de landbouw werkzaam waren, in 1956 105.000 en in 1980 een geraamd getal dus 80.000. De jongeren voe len zich veelal niet meer tot de land bouw aangetrokken. Daarom bracht de heer Van den Bos naar voren, dat de lonen en de arbeidsvoorwaarden in de landbouw gelijkgesteld moeten worden aan die in de industrie. In dit verband was 't dus. dat de C.B.T.B.- voorzitter de vrije zaterdag ter spra ke bracht. De causerie van de heer Van den Bos de vergadering werd in Huis van Nassau gehouden was getiteld „Actuele vraagstukken in de landbouw". Ook bij de beantwoording van vragen kwam nog een dergelijk actueel vraagstuk ter sprake: vervanging der grond voor Zeeuwse boeren, die hun bedrijf beknot zien door industrialisatie en uitbreidende steden. „Bij de plannen tot inpoldering van het Verdronken land van Saeftinge", zo deelde de heer Van den Bos mee, „wordt gedacht deze grond voor dit compenserende doel te bestemmen". In zijn causerie behandelde de heer Van den Bos de Europese integratie, de nationale landbouwpolitiek en de grote veranderingen, die Zeeland te wachten staan door de Delta-verbin dingen. Hij meende, dat de Benelux op landbouwgebied heeft gefaald. Het garantiebeleid in de Tweede Kamer noemde hij teleurstellend, omdat werd afgeweken van de prijsvoor stellen van de landbouwcommissie. Daarom signaleerde hij, dat de land bouwpolitiek in de Tweede Kamer in een impasse is geraakt. De landbouw krijgt te weinip- aandacht. De heer Van den Bos stelde hierbij, dat men wel moet bedenken, dat de landbouw één derde van de totale exportwaarde levert. Het was de voorzitter van het ver gaderende gewest, de heer J. A. van der Bijl uit Zonnemaire, die in zijn openingswoord eveneens de 45-urige werkweek en de vrije zaterdag ter sprake had gebracht. De landbouw gaat geen gemakkelijke tijd tege moet, zo concludeerde hij. Deze maatregelen zullen vooral voor de veeteler moeilijkheden meebrengen. Men zal nog meer moeten mechanise ren. Bij de bestuursverkiezing werden de heren B. den Boer uit Zierikzee en M. Krabbe uit Noordgouwe herkozen. Als bestuurslid van de Coöperatieve Aankoop vereniging van het gewest werd de heer G. van der Sluis uit Zierikzee herkozen. Collecte De collecte voor het fonds D.E.L. heeft in Wolphaartsdijk een bedrag van 195,93 opgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13