Russisch circus mag niet langer optreden JEUGD EN MUZIEK-AFDELING OP WALCHEREN OPGERICHT Chefarine 4 cleopatra complete slaapkamer ZUIDZANDSE REDERIJKERS VIERDEN HET EEUWFEEST JONGE ARTIESTEN BEHOREN TOT MORFINISTEN-CLAN Waar zijn onze schepen? lJ li V I N O 1 A L E Z EE U W S E <J O U It A N 1' DINSDAG 28 FEBRUARI 1961 Eis in kort geding afgewezen Vanavond laatste optreden De president van de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag, uir. J. H. C. Slotemaker, lieeit gistermiddag afwijzend be schikt op de eis van de directie van het Russische staatscircus. Zoals bekend hadden de Russen zaterdag in kort geding tegen de Staat der Nederlanden de president van de Haagse recht bank gevraagd de Nederlandse regering te bevelen, alsnog toe stemming te verlenen voor een optreden van het Russische cir rus in ons land gedurende het tijdvak 1 tot en met 8 maart. De R-ussen, die werden vertegen woordigd door de Haagse advocaat en procureur, mr. G. Reddingïus, grondden hun eis op de stelling, dat de Nederlandse regering, door ver blijfsvergunningen te geven voor de tijd van drie weken, bij de Russen de stellige verwachting had gewekt, dat zij ook werkvergunningen zou den krijgen voor dit tijdvak. Door deze verwachting niet te honoreren, wetende dat dit voor 't circus 'n fi nanciële strop zou betekenen, pleegt de Nederlandse regering een on rechtmatige daad, aldus had mr. Reddingius zaterdag in zijn pleidooi betoogd. Ander relaas De president van de Haagse rechtbank overwoog in zijn von nis, dat landsadvocaat jhr. mr. Van der Does een totaal ander relaas van de feiten heeft gege ven en dat deze verklaring om trent de gang van zaken door eisers niet of onvoldoende is weer legd. Gestaafd door de getuigenverkla ring van een hoofdcommies van het ministerie van sociale zaken, behelsde deze verklaring, dat de Nederlandse vertegenwoordiger van het Russische circus reeds voordat de visa waren aange vraagd door het ministerie op de hoogte was gebracht van het feit, dat er bezwaren bestonden tegen een tournee en dat deze Nederlandse impressario daarop de verzekering had gegeven, dat de Russen uitsluitend zouden op treden te Rotterdam in de week van 21 tot en met 28 februari, aangezien zij op 2 maart present moesten zijn in Keulen. Veel later pas werd de regering uit de couranten gewaar, dat de Russen van plan waren een week langer in ons land te blijven en dat zij in de eerste week van maart nog dacfiten op te treden in de Expo- lial in Hilversum. Wet van 1934 De eis kou toch niet worden toege wezen, aldus de president, omdat de arbeidswet vreemdelingen van 1934 de regering geheel vrij laat haar be leid in dezen te bepalen, waardoor de rechter dus niet bevoegd is een be vel, als door de Russen verlangd wordt, tegen de regering af te ge ven. De president van de Haagse rechtbank weigerde daarom de ge vraagde voorzieningen en veroordeel de eisers in de kosten van het geding. „De Huisbewaarder" in Goes en Middelburg IN EEN vertaling van Gerard K. van het Reve heeft het toneel- en televisie gezelschap „Ensemble" Harold Pin ter's „The Caretaker" op het reper toire genomen en wel onder de titel „De Huisbewaarder". Dit stuk heeft in korte tijd grote faam gekregen en in Londen werd het zelfs beschouwd als dé gebeurtenis van het toneelseizoen. Pinter voert de toeschouwer binnen in de bizarre, uit zichtloze wereld van twee broers, van wie er een 'n zwerver mee naar huis brengt en om deze drie personen gaat het. De zwerver krijgt ds weidse bena. ming van huisbewaarder en deze van ironie doortrokken betiteling is als het ware symptomatisch voor de geest van dit stuk. Het is géén opge wekte geschiedenis, maar in tegen stelling tot bijvoorbeeld het navrante werk van de eveneens jeugdige John (omzien in wrok) Osborn, ademt het ruimte is voor warme, ménselijke humor. Bij „Ensemble" kreeg „De Huisbe waarder" onder regie van Karl Gutt- mann een vertolking, die allerwegen grote bewondering heeft gewekt. T>e drie acteurs, Henk van Ulsen, Guus Hermus (als de zwerver) en Maxim Hamel kwamen in de tot nu toe ge geven voorstellingen tot grootse prestaties, zodat de opvoering van Pinters stuk, waarvan „Ensemble" de Europese première had, ook hier evenals in Londen 1tot een to- REEDS CIRCA 60 LEDEN Aa_..ekkelijk programma BETER en VEILIGER! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en. doen wonderen I De 4 ggneesmiddelen in 1 labiet verenigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen elk op zich zelf al beroemd is bovendien bereikt dat de weldadige werking op veiliger wijze tot stand komt. zodat Chefarine „4" ook door lijders met een gevoelige maag goed wordt verdragen. f lijm pijnen tri griep. GeK'n! sim «tl wDröi bescternvl caoi 20 Ubl.10.80. Voordelige gezin Vele Walcherse jongeren hebben in de- Middelburgse Concert- en Gehoorzaal naar het Zeeuws Kamermuziek gezel schap geluisterddat op de oprich tingsavond van Jeugd en Muziek een concert gaf. (Foto P.Z.C op deze eerste avond De Walcherse afdeling van Jeugd en Muziek is maandagavond tijdens een bijeenkomst in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg van start gegaan. Op deze 27e van de tweede maand werd Walcheren de 27e Ne derlandse J.M.-afdelïng en de tweede in Zeeland, na Hulst. Het begin van deze jonge afdeling is veelbelovend gewordenreeds op deze eerste avond gaven zich ongeveer zestig enthousiaste Walcherse jongeren als lid op. Jeugd en Muziek wil alle facetten van de muziek met zijn leden behan delen, betoogde de heer Max Vreden- burg, de directeur van het centraal bureau voor Jeugd en Muziek, aan het begin van de avond in zijn „praatje" over doel en werkwijze van de organisatie. De organisatie wil niet alleen de jeugd concerten laten horen, maar de jongens en meisjes ook daadwerkelijk bij de muziek betrekken. De heer Vreden- burg gaf een uitvoerige uiteenzet ting van hetgeen de Belgische fede ratie voor Jeugd eu Muziek, die dit jaar haar 20-jarig bestaan heeft ge vierd. bereikt heeft. Het eerste jaar na de oprichting in België, zo ver klaarde de heer Vredenburg, waren ?raktisch alle scholen in 'Brussel bij eugd en Muziek aangesloten. Hij riep het nieuwe afdelingsbe stuur op te zorgen voor een flink aantal leden. „Want als U die niet heeft, begint IJ niets", verze kerde de heer Vredenburg, die hierbij op de noodzaak wees om ook niet-muziekliefhebbers bij de afdeling te betrekken. De heer Vredenburg ging voorts in op de werkwijzee van J. en M.: on der meer het luisteren naar de pres taties van jonge kunstenaars of naar kenmerkende J.M.-programma's, ge zamenlijk musiceren, in groepen of koren, die met andere afdelingen uit gewisseld kunnen worden, luisteren naar filmmuziek, naar uiteenzettin gen door componisten of program ma's doornemen in studie- en platen- clubs. Concert Het bleef deze avond niet bij de toe lichting van de heer Vredenburg. De talrijke bezoekers van deze avond konden ook kennis maken met het Zeeuws Kamermuziekgezelschap on der leiding van Jo Ivens. Na een werkje van Melchior Frank voor fluit, hobo, viool, altviool en cello, was Jo Ivens solist in een concerto voor piano, dat een nog heel jonge Mozart schreef naar een sonate van J. C. Bach. Ivens werd in dit leven dige, maar alle vaardigheid vragen de concertje op uitstekende wijze bijgestaan door de violisten Cor de la Bije en Jan Wisse sr. en cellist Jan Wisse jr. Met een suite van J. L. Bach werd het programma be sloten. Het Zeeuws Kamermuziekge zelschap gaf hiervan een uitstekende vertolking. Voorts werden vertoond de muziek film over Rossini's „La gazza la- dra", het voorbeeld van de geperfec tioneerde Amerikaanse uitvoeringen, en een rolprent over het Amerikaan se studiecentrum Tanglewood. Aan het slot van de avond werd nog meegedeeld, dat de jonge Ne derlandse componist Jurriaan An- Neerlands meest gevraagde dïvanbed in 5 prachtige kleuren Ook deze week hebt u iedere dag kans op een gratis! Vraag Uw beddenleverancier. Let op het Auping raambiljet. neelgebeurtenis is geworden. Onder auspiciën van de 2.V.U. worden in Zeeland van „De Hulsbewaarder" twee voorstellingen gegeven en wel in Goes en Middelburg op respectie velijk vrijdag 3 en zaterdag 4 maart KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Krabbendijke K. de Gier te 's-Gravenhage. HERV. KERK Bedankt voor Bruinisse C. A. Ver baas te Monnikendam. NED. HERV. KERK Aangenomen de benoeming tot vica ris te Wassenaar H. de Roest te Delfzijl. driessen zich bereid heeft ver klaard om voor de Walcherse af deling te komen spreken. Het voorlopige bestuur van Jeugd en Muziek op Walcheren is als volgt samengesteld: mevrouw M. C. Mi- chielsenAlma, voorzitster, Rolf Soesman, secretaris, G. W. Berg man, penningmeester, mëj. E. Bink horst, Hans Nijboer, Jannie van 't Hoff en Piet Lievense. Het college van beheer is samenge steld uit de heren W. H. P. Meer kamp van Emden, Henk Stam, Jan Rijn en Cor Schijve. „AL DOENDE LEERT MEN" Goed verzorgd toneelspel op herdenkingsavond De Zuidzandse Rederijkerskamer „Ai doende leert men" heeft haar 100-ja- rig bestaan gevierd. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit werd ten tonele gebracht „Erik en Irene", van Hans lesna. Spel, voordracht en houding waren van dien aard, dat alleen al door deze uitvoering de herdenking volledig geslaagd mag heten. „Ai doende leert men" bracht dit voor een amateur moeilijke stemmingsstuk keurig over het voetlicht en het was dan ook niet alleen als vriendelijk ge baar tegenover de jubilaris, dat de volle zaal na het laatsté doek met een hartelijk applaus van haar waarde ring getuigde. Bij de feestelijke herdenking na op voering van het toneelstuk gaf voor zitter-regisseur B. van de Reepe, een overzicht over het wel en wee van de Kamer in de nu afgelopen eeuw. Daar alle archiefstukken en ledenlijsten in de laatste oorlog verbrand waren moest hij hoofdzakelijk op overleve ring afgaan. Na hem kwam een reeks van sprekers, die allen van hun grote waardering getuigden voor de culture le waarden en zeker voor het goede spel van deze avond. Burgemeester H. P. Everwijn had in het gemeentearchief de oprichtings- brief gevonden met de heren Fokker en De Back als eerste voorzitter en secretaris. Een fotocopie in lijst van deze brief werd de voorzitter (met bloemen) overhandigd. Ook had de burgemeester achterhaald, dat de eer ste bijeenkomsten werden gehouden ln een zaal, wélke op dezelfde plaats ?tond als waarin deze avond liet eeuw eest werd gevierd. De heer L. J. L. Basting, oudvoor zitter uit de jaren rond 1920, sprak namens donateurs, oud-leden, an dere Zuidzandse verenigingen. Hij noemde spelers uit zijn tijd, waar van enkele in de zaal aanwezig wa ren. Spreker gaf een exposé van de toestand in de vereniging en be sloot met het aanbieden van een moderne toneelverlichting en en- veloppes met inhoud van de dui ven-, varkens-, Oranje- en Winke liersvereniging, Volksonderwijs, agrarische werkmansbond, Neder lands Hervormde Vrouwenvereni ging, sportvereniging, ringlijders en de donateurs, oud-leden en be langstellenden. Alle speelsters kre gen tevens bloemen van de heer Basting. Bloemen De heer J. C. Risseeuw bracht als voorzitter van de muziekvereniging de gelukwensen van de muzikanten over; namens het dameskoor „Julia na" werden gelukwensen gesproken door mevrouw K. Beek-Bakker. Me vrouw L. C. Everwijn-van den Bout ONTHULLINGEN NA APOTHEEK-DIEFSTAL Van kwaad tot erger in Amsterdam (Van onze speciale verslaggever) De oplossing van de grootste morfinediefstal van na de oor log ïn de hoofdstad heeft ont stellende dingen aan het licht gebracht. Jonge, maar niette min al met een zekere faam omgeven Amsterdamse arties ten toneelspelers en toneel speelsters, die men bij herha ling ook op het televisiescherm Jongen gered uit drijfzand De veertienjarige Gerrit Loenen uit Amsterdam is uoor acht brandweer mannen uit een gevaarlijke situatie gered, toen hij op een uitgestrekt opgespoten terrein in Nieuw-West in drijfzand ^terechtkwam en dreig de weg te zinken. De jongen was met een zelfge maakt vlotje in een ondiepe plas gaan varen, maar raakte op een ge geven moment vast. Lopende over het gevaarlijke drijfzand kwam hij letterlijk en figuurlijk steeds verder van huis. De inmiddels gewaar-1 Schuwde brandweer arriveerde met een groot aantal extra ladders en. tientallen meters touw, waarna een „brug" van ongeveer vijfenzeventig meter lengte werd gemaakt, zodat de spuitgasten bij de jongen konden komen. Deze was totaal verkleumd en werd door de politie naar het bu reau overgebracht. kan zien, en voorts een enkele sekrijverv uit de hoek der mo dernisten, modefotografen en café-chantantmusici maken deel uit van het weliswaar nog beperkte maar gevaarlijkste degenereuse wereldje der Am sterdamse morfinisten. Ze worden nauw terzijde geslaan door een aantal parasitaire niets- nutters en klaplopers, waaronder fi guren met name die in de Amster damse onderwereld een vertrouwde klank hebben. In bekende nachtgelegenheden in de omgeving van de uitgaanscentra in de hoofdstad ontmoetten de jonge lui elkaar cn niet zelden leidden deze ontmoetingen dan tot ware or giën op de particuliere adressen der betrokkenen. Naar verluidt zouden deze particuliere fuifjes in weinig onderdoen voor de orgiën van de Romeinse adel, zoals de fameuze film La Dolce Vita openbaar maak te. Op de zolder van een grachten huis van de struise moeder van een van de actrices waren daartoe al enkele malen voorzorgen genomen. Fuifjes bracht de gelukwensen over van de plattelandsvrouwen en de Diepvries. Bloemen vergezelden haar woorden. De heer P, Ócké sprak als oud-voor zitter van omstreeks 1925. Spreker stelde Zuidzande als voorbeeld voor wat een dorp kan opbrengen en wees hierbij op de jubilaris van deze dag en verder op de prestaties van „Julia na" en „Veronica". Namens de Z.L.M, gaf de heer J. Ris seeuw zijn waardering op rijm en ook de lieer Z. Salomé gewaagde in een geestige rijm van de tijd van 1914 tot 1922. Voor de twee leesgezelschappen uit Zuidzande bracht hij de hartelijke gelukwensen. Voorzitter Van de Reepe bracht tenslotte dank aan alle spre kers voor de aangeboden geschenken en hun waarderende woorden. AGAMEMNON De 24-jarige Amsterdamse foto graaf G. L., die zo schrikwekkend verslaafd was geraakt aan de ver dovende middelen dat hij niet schroomde begin januari een nach telijke inbraak te plegen bij apo theker De Haas in de Van Baerle- straat om aan het fel begeerde gif te komen, behoorde met zijn mede dader, de 22-jarige musicus-foto graaf A. van Z., tot de kleine „clan" van vertrouwde deelne mers aan de „artiestenfuifjes". Dank zij de omstandigheid dat L. losgekomen is uit het verderfelijke milieu en zich altijd vrijwillig onderwierp aan een ontwennings kuur in een kliniek in Amersfoort, kon de inbraak bij apotheek De Haas worden opgelost. Gebleken is toen, dat behalve de medicijnen die de apotheker als gestolen had opge geven, ook nog 100 ampullen mor fine waren ontvreemd, waarmee de betrokkenen zich nadien dagelijks injecties hebben kunnen geven. Het is nog niet zeker of en in welke mate meergenoemde „clan" van het gestolene heeft meegeprofiteerd. Marihuana Niet alleen de zwaardere narcotica als morfine en cocaïne behoren ech ter tot de begeerlijke middelen, maar ook marihuana-sigaretten. Niet zelden, zo weet de hoofdstede lijke recherche, die strijd levert te gen de smokkel en handel in verdo vende middelen, vormen Surinaniers een schakel om de jongelui tegen hoge prijs deze hennepsigaretten in handen te spelen. Deze omstandig heid verklaart misschien het innige contact met bepaalde kleurlingen van de zelfkant. Nagekomen advertenties SOMMELSDIJK AAGTEDIJK 5 t ROTTERDAM P ORANJE FONTEIN ORANJENASSAU CASAMANCE CELEBIS 26 1 ÏALTCX «AMSTERDAM i AMSTERDAM STAD LEIDEN 27 t OBERON 27 v. Hor-U n. Vlluln- OOSTKERK 26 té Konp.Ud. PRINS ALEXANDER 2* dw. Kp HYDRA 2G te Trondhplm. IJSSCL P *7 OUMMPt P. Tripoli* Heden overleed, na een geduldig gedragen lij den, mijn geliefde man en onze lieve vader, behuwd- en grootvader ABRAHAM JOBSE, in de ouderdom van 58 jaar. W. Jobse-Barentsen L. Jobse C. Jobse-Louws Wilmy Wim en Rie Middelburg, 27 februari 1961, Ter I-Ioogestraat. 40. De teraardebestelling vindt D.V. plaats vrij dag a.s„ op de alge mene begraafplaats. Vertrek vanaf de wo ning om 12 uur. Geen bloemen Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze trouwe medewerker en collega, de heer A. JOBSE. Zonen. Middelburg, 27 februari 1961.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8