Morgen start wervingsactie voor land- en luchtmacht Schip kapseist bij de tewaterlating HAAGSE POLITIE RUKTE UIT MET SABELS ZONDER HOUDER Luchtbrug Cairo-Brussel KONINGIN VICTORIA VLIEGT NAAR CANADA DINSDAG 28 FEBRUARI 1961 PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT Tienduizend „kortverbanders" gevraagd Over vier jaar waarschijnlijk twee maanden korter dienen (Van onze Haagse redactie). Teneinde over drie a vier jaar een diensttijdverkorting van twee maanden bij de Koninklijke Land- en Luchtmacht te kunnen realiseren, start morgen een door het departement van defensie opgezette wervingscampagne, die in totaal ruim 250.000 gulden zal kosten. Nadat uit zeer langdurig overleg een serie voor de krijgsmacht tot nu toe onbekend gunstige arbeidsvoorwaarden ie voorschijn is gekomen, gaat men thans trachten meer langer dienend personeel aan te trekken. In drie jaar hoopt men in deze categorie 10.000 man te interesseren. Campagne gericht op drie groepen Men richt de wervingscampagne op de volgende drie groepen: 1. Beroepspersoneel. De bestaan de actie om beroepspersoneel, spe ciaal kader, aan te trekken, gaat normaal door. 2. Kortverband-vrijwilligers, Jon gelieden die in militaire dienst moe ten, geeft men de gelegenheid zich vrijwillig voor vier tot zes jaar te verbinden. Gunstige salarisvoorwaar- den staan hierbij tegenover de sol dij van de gewone dienstplichtige. 3. Nadienen. Na de eerste oefe ning schept men de mogelijkheid voor dienstplichtigen een vrijwillig verband voor de tijd van een tot vier jaren aan te gaan. De stoot tot het opzetten van 'n wervingscampagne werd enkele jaren geleden gegeven door de commissie Van Voorst tot Voorst, die een onderzoek naar de moge lijkheden voor verkorting van de diensttijd Instelde. De conclusie was destijds: verkorting Is slechts mogelijk indien de samenstelling van land- en luchtmacht meer wordt aangepast aan een constel latie, waarin een groter contin gent beroepspersoneel en langer dienenden is te vinden en een kleiner contingent (korter die nend) dienstplichtig personeel. Te weinig beroepspersoneel Men constateerde dat het Neder landse leger steunde op de militie en bok thans is dit nog het geval. In landen als België, Frankrijk en Duitsland heeft men in de landmacht een kern van langer-dienenden (waaronder beroepspersoneel) die 50 procent van het totaal uitmaakt. In I FEBRUARI WAS 1 1 APRILMAAND (Van onze weerkundige medewerker). H Zoals uit voorlopige cijfers H blijkt, heeft februari een s warmterecord gebroken, het- geen niemand zal verwonde- p ren. De gemiddelde maximum- temperatuur is onder andere s in De Bilt even boven het re- p s cord komen te liggen, dat op naam staat van 1914 met 9.6 graden C. In de laatste hon- derd jaar is er maar één fe- H bruarimaand voorgekomen, met een iets kleiner aantal H vorstdagen. Dit jaar werden in De Bilt twee vorstdagen ge- meten, tegen normaal veer- M tien. Alleen in februari 1945 was dit cijfer kleiner, name- lijk één vörstdag. De kleine n depressie, die maandagavond met regen en krachtige wind passeerde, wordt opnieuw door p een hogcdrukgebied gevolgd. =j Dit betekent, dat ook de lente- H maand maart morgen met op- m klaringen en boven normale Ij temperaturen van start zal gaan. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nederland is dit slechts 24 procent. De vergelijkende percentages bij de luchtmachten zijn 80 tot 90 procent elders en 50 procent in Nederland. irilu Door de actie die gericht is op de krediet van ten hoogste 5000 gulden werving van vrijwillig langer die- voor de vestiging of overneming van nenden wil men de 3000 man voor de ,een bedri f ferugkeer in de bur- lege plaatsen zien te verkrijgen en j germaatschappij. tevens 8000 man om uiteindelijk te kunnen komen tot een diensttijdver korting met twee maanden. Deze 8000 man vormen namelijk ongeveer een even grote groep als een lichting, die iedere twee maanden het legerpersoneel konit versterken, maar die ook iedere twee maanden afzwaait. De 8000 en 3000 samen vormen 11.000, maar met 10.000 zijn we tevre den in drie tot vier jaar, aldus staatssecretaris Calmeyer. Betere voorwaarden De verbeterde voorwaarden zijn in eerste instantie te vinden in verbete ring van de bevorderingsmogelijkhe den, in de bezoldigingen en in grote activiteit op het gebied van de huis vesting der militairen. Voorts zijn er de gespecialiseerde opleidingen en is er het complex van sociale en me dische voorzieningen die voor de kortverbanders en nadienenden gel den als voor het reserve-personeel van land- en luchtmacht. Een nieuwe faciliteit is ook oor vrij willigers die minstens vier jaren heb ben gediend, de mogelijkheid voor de verkrijging van een renteloos BURGEMEESTER OVER OUDEJAARSNACHT Preventieve maatregelen bleven achterwege De burgemeester van Deu Haag heeft in de gistermiddag ge houden vergadering van de Haagse gemeenteraad de vol- ge mededelingen gedaan na;. i leiding van het sabel- inciu.... in de oudejaarsnacht: le. De instructie, welke werd gegeven op het wapengebruik, is nog in okto ber 1958 neergelegd in de ambtsin structie voor de politie, waarbij ge steld werd, dat de uiterste zelfbeheer sing diende te worden betracht, opdat onnodig letsel zou worden voorkomen. 2e Over het sabelgebruik wordt aan de politie theorie gegeven. Uit het gebeurde op 2 januari aan de Seg- broeklaan zou de lering te trekken zijn, of het gebruik van de sabel als slagwapen met van zijn gevaarlijkste kanten zou kunnen worden ontdaan. 3e Normaliter wordt bij het uitdelen van sabels, als die moeten worden ge bruikt, sabelhouders uitgereikt. Dit was in het onderhavige geval niet bij alle sabels gebeurd, omdat men gezien de alarmerende berichten met spoed moest uitrukken, waardoor men zich genoodzaakt zag. een aan tal sabgls zonder houders in de jeep te leggen. Waterkanon 4 e Dat het waterkanon niet kon wor den ingezet, omdat het met lege tanks in de garage stond, is niet juist. Het stond en staat nog steeds boordevol en voor gebruik klaar, maar wat had er kunnen gebenren. Indien drie kei harde waterstralen met een kracht van vijftien atmosfeer gericht zouden I zijn op honderden kinaeren met hun j ouders 5e De speciale order voor 31 decem ber, om zo nodig met de sabels uit te rukken, was op 2 januari niet meer van kracht. Toen de onregelmatighe den op laatstgenoemde avond een dreigende vorm gingen aannemen, werd aanvankelijk van de gummistok gebruik gemaakt en eerst bij de twee de ingreep heeft de bevelvoerende inspecteur, die daartoe volkomen be voegd was, opdracht gegeven, de sabel te hanteren. 6e De politie beschikt niet over lange gummistokken, daar deze niet doel matig zijn en niet minder gevaarlijk dan sabels. De burgemeester wees er verder op, dat niet; te voorzien was, dat zich bij dit. kinderfeest ernstige moeilijkheden zouden voordoen, waardoor preven tieve maatregelen achterwege zijn ge bleven. Tenslotte vestigde hij er de aandacht op, dat men zich rekenschap moet geven „van de zware en ondank bare taak van alle zijden". „Geen sprake van romance" zegt prinses Irene- Prinses Irene heeft gisterochtend in liet ski-oord te Zuers am Arlberg, verklaard dat er geen sprake is van een romance. Men had haar naam genoemd in verband met die van prins Charles van Luxemburg. „We zijn oude familievrienden. Maar al dat gepraat over iets anders is slechts een grapje", zei de prinses in een kort onderhoud dat zij een ver slaggeefster toestond. „Per slot van rekening ben ik pas 21 jaar en is dergelijk gepraat nogal prematuur. Ik ben hier op vakantie om" te skiën. Ik kom hier al dertien jaar", aldus de prinses. Gisterochtend tegen tien uur vertrok de prinses gekleed in zachtgele skitrui, bijpassende muts en donker grijze ski-pantalon met haar ge zelschap van zes leden alsmede haar ski-leraar. Toni Mark, naar Zuers. „Mijn vader komt op 1 maart en wij gaan samen op 5 maart weer naar huis", zei prinses Irene toen zij ver trok voor haar skitocht. «LA.L. verhoogt dividend tot negen procent Dit is een van de dure nieu wigheden van de. grote speelgoedten- toonstelling urnburger Messe", welke op het ogenblik in de Duitse stad Neurenberg wordt gehouden. Met een raketje kan een aardsatelliet teen op lucht, drijvend tafeltennisbal- let je J uit de lucht worden gescho ten. Er Icomt ook nog een telescoop aan te pas en een radarscherm, het geheel werkt elektrisch. Het Wereldgebeuren Recidivist Vrouw doodt driejarig zoontje In de Rotterdamse binnenstad heeft gistermiddag een triest familie-dra ma afgespeeld. Een moeder greep, in een vlaag van waanzin, haar 3-ja- rig zoontje bij de keel en wurgde het knaapje. De vrouw (3T) is naar een psychiatrische inrichting ge. bracht. Polen gearresteerd wegens spionage voor Amerika Het officiële Poolse persbureau PA. P. heeft gemeld, dat de Poolse vei ligheidsdienst vijf spionnen heeft ge arresteerd, die Poolse staatsgehei men zouden hebben uitgeleverd aan de Amerikaanse inlichtingendienst. Het vijftal, dat over enkele dagen terecht zal staan, werd door officie ren van de veiligheidsdienst gêarrés- In de gisteren gehouden vergadering teerd in Zielona Gora, in het westen van commissarissen der N.V. Neder- van Polen. landsch-Anierikaansclie Stoomvaart- Maatschappij „Holland-Amerika Lijn" is besloten aan de op 13 maart 1961 te houden aandeelhoudersvergadering voor te stellen het dividend over i960 te bepalen op negen procent (1959: <zes procent), uit te keren in contan ten. Mislukte aanslag op Cubaanse minister Uit niet-officiële bron iu Ha vanna wordt vernomen dat op Ernesto Guevara, de Cubaanse minister van financiën, gister ochtend een aanslag is ge pleegd, welke zou zijn mislukt. Twee personen zouden zijn ge arresteerd. De Zwitserse ambassade in Cairo heeft gisteren contact opgenomen niet de grote luchtvaartmaatschap pijen voor het vormen van een lucht brug voor het vervoer van de door de Egyptische regering uitgewezen Belgen. Dit is door een woordvoerder van de ambassade medegedeeld. Alle Belgen hebben bevel gekregen de VA..R. te verlaten. Al eerder liet president Nasser beslag leggen op alle Belgi sche bezittingen in de V.A.R. Leden symfonie-orkesten willen hoger salarispeil Aan het slot van een in Utrecht ge houden congres van het Verbond van verenigingen van leden der Neder landse Symfonie-orkesten is een reso lutie aangenomen, waarin dit ver bond als zijn oordeel uitspreekt, dat het beroep va» orkestmusici wordt ondergewaardeerd. De salarissen van de orkestmusici, aldus de resolutie, zijn in genen dele in overeenstemming met de eisen, die aan hun beroep worden gesteld. Het congres bleek van oordeel, dat het een gebiedende éis is, dat het salaris peil der orkestleden aanzienlijk wordt verhoogd, daar een bestendiging van de huidige situatie, naar de mening van het congres, catastrofale gevol gen zou hebben voor het muziekleven in al zijn geledingen- EINDHOVEN STEEKT HAARLEM DE LOEF AF Blijkens de gegevens, waarover men na de sluiting van de loketten van het bevolkingsregister in Haarlem gisteren beschikte, is Eind- hoven nu de vijfde stad van Nederland geworden. Haarlem bracht S het gisteren tot 169.579 inwoners. Eindhoven steeg tot 169.603. Bur- gemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem is gistel-middag, vergezeld van de directeur van „Haarlems bloei", de heer W. van S Willige naar Eindhoven gereisd om gelukwensen namens Haarlem te gaan aanbieden. »Mvvvwa\vvv\\\vwv^vwvwwvvvwwvvvvww Europese uitvoernormen voor tuinbouwprodukten In besprekingen in de E.C.E., de Eco nomische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties, is men het de zer dagen eens geworden over ge meenschappelijke Europese kwali teitsnormen bij de uitvoer van enige tuinbouwprodnkten. Het overleg hier over is mede gestimuleerd door de E.E.G. Verwacht kan worden dat per 1 ja. nuari 1962 de meeste Europese, en ze ker de Westeuropese landen ge- meenscliappelijke normen zullen gaan hanteren voor sla, tomaten, appelen, peren en bloemkool. Men werkt nog aan normen voor asperges en uien en in de toekomst zullen nog veel meer prodnkten onder de loep worden ge nomen. Amsterdamse hoofdagent gearresteerd De centrale recherche van de Am sterdamse politie heeft de 47-jarige gehuwde hoofdagent C. gearres teerd, die ervan wordt verdacht on tucht te hebben gepleegd met een 17-jarige arrestante. C., die op het hoofdbureau van poli tie was belast met de cellencontrole gedurende de nacht, zal waarschijn lijk vandaag aan de officier van jus titie worden voorgeleid. Andere vrouwelijke arrestanten beschuldig den C. van het vergrijp, waarna een onderzoek werd ingesteld. De hoofd agent werd na zijn arrestatie opge sloten ifi het bureau Leidseplcin. ONGELUK OP ITALIAANSE WERF Werklieden sprongen overboord Een op de Italiaanse werf Car rara di Marina nabij La Spe- zia voor rekening' van Indone sië gebouwd vracht- en passa giersschip is gisteren onmid dellijk na de tewaterlating ge kapseisd en met de bakboord zijde op de zeebodem terecht gekomen. Het schouwspel werd vanaf de kust door tienduizenden toeschouwers ga degeslagen, onder wie de Indonesi sche ambassadeur In Rome, dr. Aboe Hanifah. Tientallen werklieden sprongen over boord om het vege lijf te redden. Het 68 meter lange en 940 ton me tende schip werd door een druk op een knop tewatergclaten. Het gleed onder sirenegeloei van de helling, doch het had nauwelijks het water bereikt, of het sloeg naar bakboord om. Onmiddellijk rukten ambulances en brandweerauto's u'.t, terwijl duikers en personeel van de werf in het wa ter sprongen om te trachten drenke lingen ti redden. Red. Het schip droeg de, ongetwij feld om politieke redenen geko zen, naam van een plaats In Ne derlands Nieuw-Guinea: Merauke. De gebeurtenis op de werf is wel licht een voorteken met betrek king tot Soekarno's Nieuw-Gui- i neapolitièk. EERSTE KLAS EN VIA DE NOORDPOOL Waardig en streng Passagiers van do Bris tol Britannia lijumaclii- ne der Canadian Pacific Airlines, die gisteravond van Schiphol over de Noordpool naar Vancou ver vertrok, hebben hun ogen uitgewreven en vroegen zich af of zij soms droomden, toen zij iu de eerste klasse van het vliegtuig niemand minder dan koningin Victoria van Engeland en Schotland zagen zit ten. De bejaarde koningin droeg het gewaad, dat zij in 1897 op haar 65- jarige jubileum aan had. Ze was toen 78 jaar oud. Op het hoofd prijk te de gouden kroon met een kruisje, afgezet met diamanten. Ze zat in de vliegtuigfauteuil met ko ninklijke waardigheid, streng en ernstig, alsof ze ieder moment weer zou zeggen: „We are not amused" en volko men onbeweeglijk, want ze wasvan was. Ontzag Niettemin maakte ze griezelig echte indruk en de stewardess, die Iiaar voorzichtig de stoelriem om het middel gespte, deed dit met onmisken baar ontzag. Daarna be gon de eerste vliegreis van de Britse koningin, die in juni 1842 haar eerste treinreis maakte. Van het Victoriaanse was ze in het straal- tijdperk gestapt. Het wassen beeld van de koningin zal het voor naamste van 61 exem plaren zijn. die dee.' uit gaan maken van een col lectie in een nieuw Ca- nedees museum: liet Crystal Garden's Wax Museum in Victoria B. C., Canada, dat op 1 mei a.s. zal worden ge opend. De president van dit museum. William Enman, begeleidde zijn vorstin persoonlijk. Het is in Londen vervaar digd door de firma Gems Wax Models Ltd. en wordt afgeleverd door Josephine Tussau'd and Company. Josephine was een kleindochter van de beroemde madame Tus- saud. Het al even fa meuze museum van ma dame Tussaud in Lon den heeft met dit was sen beeld echter niets te maken. Montage Het beeld was in gede monteerde toestand per vrachtvliegtuig van Lon den naar Schiphol ge bracht. De heer Keith L. Gems, die het met zijn medewerkers heeft vervaardigd, zette liet op Schiphol weer ïn elk aar en rangschikte kle ding, kroon, broches, halskettingen e.d. Vervolgens ontving ha re majesteit de bekende V.I.P.-behandeling voor „very important per sons". In een rolstoel werd zij door een ste wardess naar de V.I.P.- kamer gebracht, waar zij geduldig voor pers fotografen en camera operateurs poseerde. Haar ontwerper en de directeur van het Cana dese wassen-beeldenmu seum genoten aan haar zijde van een kopje En gelse thee. Nadat ze in de rolstoel naar de grote C.P.A.- lijuinachine was gere den, werd ze behoed zaam opgetild en het vliegtuig binnengedra gen. Daar werd ze in een eerste klas fauteuil geplaatst, waarin ze de reis naar Canada maakt. Eerste klas Het Canadese wasseu- beeldenmuscum betaalt daarvoor de normale en- kele-reisprijs voor één persoon in de eerste klasse. Het reisbiljet stond dan ook op naam van koningin Victoria, die echter niet over een paspoort beschikte. In Vancouver zal Iiaar „koninklijk eerbetoon" worden geschonken. Eerst zal zij vier dagen „audiëntie verlenen" in het Vancouver Hotel, daarna nog 4 dagen in het Empress Hotel. Ten slotte zal zij dan ge ïnstalleerd worden in 't Crystal Garden's Wax Museum. De 60 andere heelden, eveneens ïn En geland vervaardigd, is minder eer te beurt ge vallen. Die zijn alle maal per schip de oceaan overgegaan in het .vrachtruinic In het deze maand in Parijs ver schenen werk van Gilbert Ches- bron „Etant Eté" wordt verhaald van een drietal Franse jongens, die achterblijven wanneer het opvoe dingsgesticht, waar zij sinds hun jeugd wonen, voor de optrekkende Amerikanen en Engelsen in 1914 moet worden ontruimd. Temidden van de algehele chaos en verwar ring in het stadje proberen de jon gens. zo goed en zo kwaad als het gaal, dekking te zoeken tegen de duizenden kilo's .brisant- en brand bommen die in de wijde kring dag en nacht inslaan. Een van die jon gens heeft nog een ander voorne men dan levend uit de chaos te ko men: hij denkt aan de enorme schat ten die zomaar zij achtergebleven in winkels en hulzen. In de vuurzee en de puinwolken vindt hij altijd wel iets van zijn gading. Wat zijn jon genshart sneller doet kloppen is bet zien van veel eten en veel geld. Zijn grootste triomf is echter te zitten op de stoel van de directeur van de inrichting. Temidden van de verwarring en het vuur. de puin en de moorden in de Kongo heeft Gamal Abdel Nasser kans gezien ook nog iets in de wacht te slepen. Hij heeft de Belgische be zittingen in de Verenigde Arabische Republiek verbeurd verklaard. Dat is een wat netter woord dan een voudigweg „gestolen". De Belgen hadden er enigszins op gerekend, want enkele weken geleden sprak Nasser al dreigende taal. Volgens de reclasseringsmensen zijn dieven de moeilijkst te genezen recidivisten en dus moet men er niet te veel van op kijken: ten slotte had Nasser in het ..naasten" en „verbeurd verklaren" een zekere reputatie. Hij naastte zelfs een heel kanaal. België had enkele uren eerder de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Arabische Repu bliek verbroken. Opgezweept, zoals eertijds Göbbels de bierkneip-jeugd opriep om de werken van „niet-Ari- sche" schrijvers te vernietigen, heeft de Egyptische jeugd zich vergrepen aan de eigendommen van de Belgi sche amba^ade en de inboedel van de Belgische ambassadeur in Cairo. In het bericht werd gesproken van studenten. Hieruit zou dan moeten blijken, gezien het hoge aantal „spon tane" demonstranten dat men in de V.A.R. erg leergierig is. Maar bij de meeste relletjes in het buitenland, waar men met hoge aantallen stu denten goochelt, moet men er reke ning mee houden dat wij deze „stu denten" zouden betitelen als „leerlin gen van middelbare scholen en van ambachtsscholen." Jongens en meis jes dus die wel heel makkelijk zifn te beïnvloeden. Eenzelfde anti-Belgische betoging had zicli voorgedaan in Djakarta, maar een hooggeplaatst Indonesiër heeft terstond zijn excuses aan de Belgische regering aangeboden. Daar om heeft Brussel geen verdere stap pen ondernomen. Cairo zweeg en daarom nam België de rigoureuze maatregel elk politiek contact met de VA.R. te verbreken. Misschien heeft Soekamo nu wel enige spijt van zijn verontschuldi ging, want hij heeft zijn sporen in het verbeurdverklaren c.q. stelen van andermans eigendom zijn sporen ver diend. En ook hij kan," evenals Nas ser, best een kleinigheidje gebruiken m zijn slecht gevulde schatkist. Gamal Nasser is de zoon van een postbode in Alexandrië. Hii koos een militaire loopbaan. Hij maakte er als officier kennis met de grootste corruptie en lamlendig heid. getolereerd en ten dele op touw gezet door de soeverein Faroek. Nas ser ontwikkelde zich politiek op het kazerneplein en nog altijd, als rege ringschef, blijft hij de kazernewijk trouw. Hij woont met zijn vrouw en kinderen in een bescheiden residentie, die aan alle kanten uitziet op solda- tenkwartieren. Opgeklommen tot ko lonel was hij één der voormannen m de revolte tegen koning Faroek. Hij gaf zijn revolutie de naam van „a-politieke omwenteling", een re volutie dus zonder doctrine. Aanvan kelijk had men in de wereld nog wel enige sympathie voor deze politicus soldaat. die het aandurfde de dy nastie te verdrijven en een corrupte bende achter slot en grendel te zet ten. Bij de naasting Van het Suez- kanaal keek men wel iets bedenkelij ker. temeer daar de wereld door hét Engelse en Franse ingrijpen aan de rand van een oorlog wandelde. Zijn onbekookt optreden tegen Israël, zijn samenzweringen tegen de blanke re geerders in Afrika en zijn erypto- communistïsche sympathieën hebben hem in het westen alle aanhang doen verspelen. Nu heeft Nasser an dermaal naar het bezit van anderen gegrepen. Een heel gewone recidivist dus. die waarschijnlijk nu bij zich zelf te rade gaat. welk land het volgende zal zijn dat de Egyptische financiële balans kan helpen onge vraagd in evenwicht te brengen. GAMAL ABDEL NASSER —moeilijk te reclasseren,..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5