Goede toekomstmogelijkheden voor de landbouw in Zeeland BILT MOSSELOPBRENGST ZEEUWSE PERCELEN LIEP TERUG Zeeuwse Aimanak HOOFDAMBTENAAR A. SLABBER RIDDER IN ORDE O.N. ZEEUWSE RADEN GEPEILD OVER WETHOUDERSS i LARISSEN VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 FEBRUARI 1961 DR. DE GALAN OP CONFERENTIE C.B.T.B. Betere verkeersverbindingen vooral belangrijk voor de tuinbouw ren moeten aangrijpen. Betere en kortere verkeersverbindingen zijn met name voor de tuinbouw van be lang. Het platteland zal de ontwik keling slechts kunnen opvangen, als een heroriëntering plaatsvindt. Spreker dacht in dit verband bijvoor beeld aan een streekzaal, beter open baar vervoer en afschaffing van de gemeenteclassificatïe. Deze heroriën- „De toekomstige ontwikkeling van Zeeland heeft voor de land bouw voor- en nadelen. Als de landbouw echter haar spel weet mee te spelen, zullen de voordelen in belangrijke mate de na delen overtreffen. Er liggen liier in Zeeland voor de landbouw zeker goede mogelijkheden". Aldus verklaarde maandagmorgen dr. C. de Galan van bet E.T.I.-Zeeland, tijdens de eendaagse conferentie van de C.B.T.B., welke in „Be Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. In zijn rede tot de agrariërs schetste dr. De Galan de ontwikkeling van Zeeland op verschillende terrei nen van het economische leven. Hij waarschuwde ervoor deze ontwikkeling alleen toe te schrijven aan het Deltaplan. Volgens dr. De Galan is het bepaald niet zo. dat het Deltaplan nu zo diep in het leven in Zeeland ingrijpt. Wel is het zo, aldus spreker, dat deze eilanden door het rampherstel in de belangstelling zijn gekomen. Voor 1953 zag men in Zeeland wei nig initiatieven tot ontplooiing ko men. Dat is pas veranderd ria de ramp. Door het Deltaplan is Zeeland in Nederland bekend geworden. De juiste betekenis van het Deltaplan voor Zeeland is niet zo groot, als men er graag aan toeschrijft, zei dr. De Galan. Dat de industrie thans al aardig op gang komt, noemde hij mede een kwestie van ,,in het nieuws zijn". De directe betekenis van het Deltaplan is hierin niet groot. Spre ker voorzag in de toekomst een nog snellere industriële ontwikkeling. Zeeland wordt een soort verlengstuk van de Randstad Holland, merkte hij op. Ook het toerisme zal sterk groei en, mede door de extra-projècten, welke het Deltaplan schept. Zee land is een aantrekkelijk gebied voor de toeristen. Een nadeel van het toerisme noemde hij de be trekkelijk weinige werkgelegen heid, die ervan uitgaat. Landbouw Tegen deze ontwikkeling kijkt de landbouw aan, aldus dr. De Galan. Hij was van mening, dat de land bouw het in de richting van inten siveren zal moeten zoeken en in grotere bedrijven. Dr. De Galan gaf als zijn mening, dat de landbouw concurrentie ondervindt van de an dere bedrijfstakken, maar anderzijds gaat er een stimulans vanuit. Concurrentie vooral op het stuk van cultuurgrond. Langs alle kanten wor den aanvallen gedaan op de land bouwgronden. De landbouwers zul len het verlies aan cultuurgrond moe ten aanvaarden, meende hij. De landbouw zal echter wel moeten eisen, dat zuinig met de grond wordt omgesprongen, en dat zij in het ka der van het Deltaplan compenseren de cultuurgrond terugkrijgt. Tegen het kanaalplan in Zeeuwseh-Vlaan- deren zal bijvoorbeeld de inpoldering van het land van Saeftinge moeten staan, betoogde hij. Uit agrarisch oogpunt gezien noemde dr De Ga lan het Zuid-Sloe een aantrekkelijk project: hier gaat de industrie zelf Inpolderen. Anderzijds zal de landbouw de mo gelijkheden, die er zijn om de pro- anktie-omstandigheden te verbete- zal van onderaf Samenwerking Teneinde nog iets van haar positie aan de top te behouden, die de land bouw in Zeeland tot enkele jaren heeft ingenomen, zal de landbouw moeten samenwerken op diverse ter reinen. Wanneer de landbouw dit al les verstaat, brengt de toekomstige ontwikkeling van Zeeland meer voor- dan nadelen, besloot de heer De Galan. Na de middagpauze werden een tweetal filmpjes vertoond, waarna de heer A. de Koeyer, secretaris van de Zeeuwse C.J.B.T.B. een causerie hield over „De landbouw en de E. E.G.". De heer De Koeyer schetste de historische ontwikkeling en de stand van zaken op het ogenblik. Veel aandacht besteedde hij aan de moeilijkheden en de mogelijkheden voor de land- en tuinbouw in de E. E.G. Gezien de bezwaren van Duits land, Frankrijk en Nederland acht te de C.J.B.T.B.-secretaris de verwe zenlijking van de E.E.G.-voorstel- len voor de landbouw moeilijk. Tot slot van de inleiding was er gelegenheid tot het stellen van vra gen. VERGADERING „ALGEMEEN VISSERSBELANG" Aanvoer van Waddenzee was groter in 1961 De heer D. de Koning, voorzitter van de mosselkwekersvereniging „Alge meen vissersbelang" te Bruinisse noemde in zijn openingsrede, tijdens de vrijdag gehouden jaarvergadering van de vereniging te Bruinisse, het afgelopen jaar gunstig voor de mos selteelt. Naast het verschil in kwali teit van verscliiilende percelen noem de hij ook het verschil in kwaliteit van mosselen van de "Waddenzee en die uit Zeeland. De percelen in de Waddenzee hadden in tegenstel ling tot het vorige seizoen een betere opbrengst dan de Zeeuwse. De voorzitter was van mening, dat de export tot tevredenheid stemde. Wel meende hij, dat de export een schaduwzijde heeft in de onbezonnen concurrentie, die door de handelaars onderling wordt gevoerd. Deze onderlinge strijd leidt tot het in de handel brengen van een minder goede kwaliteit mosselen en tot een Ërijspolitiek die vólgens de heer 'e Koning funest is voor het in standhouden van het bedrijf. Daarbij wordt dan ook nog ge tracht schade toe te brengen aan de kwekersorganisatie. De aanvoer van de Zeeuwse perce len bedroeg in 1960 tot 6 februari 258.554 tonnen, maar in 1961 bedroeg deze aanvoer tegen dezelfde datum slechts 77.984 tonnen, minder dan 'n derde dus. Voor de Waddenzee lig gen deze cijfers anders. In 1960 be- VAN TOT DORP IN FOTO'S De Inwoners van Schonodijke hebben van het gemeentebestuur allen een schrijven ontvangen met een verzoek om foto's. Foto's van het dorp, van belangrijke evenementen, hoogtijda gen van vroeger en nu. De bedoeling JAARVERSLAG In haar kwaliteit van specialiste up een bepaald gebiedzou, mevrouw in die vergaderingonlangs gehouden in een der Zeeuwse steden, een jaarver slag uitbrengen. Het was haar aan te ziendat ze zich de ernst van haar taak ten volle bewust wus, maar in welk een mate zulks het gevat was, bleek de heren vergaderaars eerst recht, toen mevrouw het spreekge stoelte beklom. Uit een Jraale handtas haalde zij een aantal dichtbetikte vellen papier te voorschijn, in totaal zoals even later bleelc elf. De heren verbleekten. Een der be stuursleden maakte snel een bereke ning en hij kwam tot de conclusie, dat het voorlezen van die elf vellen naar ruwe schatting drie uur in be slag zou nemen. Dat nooit', dacht de man en net voordat mevrouw haar rede zou beginnen, stond hij bliksemsnel op om het woord te ne men. In een knap geïmproviseerd toe spraakje belichtte hij even de grote verdiensten van mevrouvjdie zo bleek wel haar taak grondig had aangepakt. Daar had men grote 'waar dering voor. Zei hij. Enorm veel waardering. En de vergadering zou het vanzelfsprekend op hoge prijs stellen, indien mevrouw haar verslag zou voorlezen. Maar vooral met het oog op de vermoeienissen, die zo'n voordracht voor mevrouw zou ople veren (en ook een klein beetje met het oog op de tijd) stelde hij voor het jaarverslag uiteraard met harte lijke dank voor kennisgeving aan te nemen. Dat geschiedde. En de elf velletjes gingen tot grote opluchting van heel de vergadering de fraaiehandtas weer in... Is een en ander samen te brengen in een foto-archief ook prentbrief kaarten zijn welkom dat een dui delijk beeld zal geven van Schoon- dijke in verleden en heden. Wanneer de plannen slagen en het archief krijgt enige omvag, zal de verzame ling voor alle inwoners ter inzage worden gelegd. BOUWERS De bouwactiviteiten te Zaamslag beperken zich niet alleen tot ha mer en troffel. Sedert enkele da gen is de, ieder jaar terugkerende, reigerskolonie ijverig bezig met herstel, verbetering en uitbreiding van de nesten, hoog in de bomen van de hoeve „De Punt" te Zaam slag. Voor de visjes in kreken en watergangen rond Zaamslag is het nu weer dubbel oppassen ge blazen, want de reigers zijn niet alleen kundige bouwers, maar ook bijzonder bekwame vissers BOUWWERK Een heel ander soort bouwactivi teit is in de bouwput van Greve- lingendam te zien geweest. In die put is namelijk een torenkraan ge monteerd. Een gevaarte dat 40 meter hoog is, een reikwijdte heeft van 27 meter en dan ook hoog uittorent boven de daar aan do gang zijnde werken met kra nen, grijpers en heimachines. UNIFORMDAG Het bestuur van het uniformfonds der muziekvereniging „Ons Genoe gen" in Nisse heeft al vele activitei ten ontplooid. Zaterdag was liet in Nisse opnieuw een „uniformdag". In de morgenuren werden er al druk oliebollen gebakken, die 's middags in een hoog tempo van de hand gin gen. De inwoners van het dorp wis ten er best weg mee: de vraag bleek het aanbod te overtreffen. Maar dat was nog niet alles, 's Avonds was er in het dorpshuis een ontspannings avond, waar het gezelschap „Roman tiek en Rithme" uit 's Gravenpolder voor het amusement zorgde. De zaal van het gebouw was tot de laatste plaats bezet. Kortom het was een goed dagje voor het uniformfonds van „Ons Genoegen", droeg de aanvoer 316.077 tonnen en in 1961 567.473 tonnen. Het visge- wicht was in 1960 in Zeeland 23.15 en thans 18,16. Voor de Waddenzee zijn deze cijfers respectievelijk 20.42 en 25.03. Dertien kwekers namen nog niet aan de leveringen deel. Jaarverslag De secretaris, de heer A. H. Hooger heide bepaalde zich in zijn jaarver slag meer tot de plaatselijke toestan den. Steeds meer vaartuigen worden uitgerust met jacobsladders voor het lossen en ook het echolood gaat steeds meer tot de noodzakelijke uit rusting behoren. In het aantal vaar tuigen van de vloot kwam in het af gelopen jaar geen verandering, maar de schepen zijn wel voor het meren- Zeesterren en slippers kwamen op de Zeeuwse percelen veel voor, de op-. brengst viel tegen, hetgeen echter weer werd goedgemaakt door de goede opbrengst op de Waddenzee, met veelal mosselen van B. 1-kwali- teit. Maar ook de mosselen van de Grevelingen konden vlot worden ge ruimd. „De Deltawerken werpen reeds hun schaduw vooruit", zo zei de heer Hoogerheide, die hierbij de hoop uitsprak, dat men tot een gun stige schaderegeling zou kunnen ko men. De secretaris besloot zijn jaar verslag met het uitspreken van de hoop dat een proefstation of een an der voorlichtingsinstituut in de toe komst betere en meerdere richtlijnen voor de mosselcultuur zal kunnen ge ven. Het jaarverslag van de penning meester, de heer Joh. de Koning, gaf een teruggang van het batig saldo te zien, dat in hoofdzaak geweten moet worden aan- hoge kosten van de kistdam. Besloten werd de kistdam in het vervolg alleen aan leden van de vereniging te verstrekken. De heer H. K. Michaëlis. lid van de commissie tot het verdelen van percelen in de Waddenzee en de neer W. N. Hoogerheide, lid van de commissie tot verdelen van de schadeloosstelling aan garnalen- vissers, toonden zich niet enthou siast over het werk van de com missies, waarvan ze deel uitma ken. Naar aanleiding van de opmerkingen van deze heren ontstond een discus- witte tanden drop Mr. Munters stelde ruim 30 jaar almanak samen Uitgave 1961 verschenen De provinciale almanak voor Zeeland, die thans voor 1961 is verschenen, is voor de laatste maal samengesteld door mr. J. K. Munters. Nu de heer Munters na ruim dertig jaar de redactie van de „Zeeuwse Al manak" te hebben verzorgd als zo danig afscheid neemt, heeft de com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deze gelegenheid aangegrepen om met een kort voor woord in de almanak de samensteller mede namens Gedeputeerde Staten dank te brengen voor het vele en be langrijke werk, dat de heer Munters voor de almanak verricht heeft. „De vele mutaties", aldus verklaart de commissaris der koningin, „die in de loop der jaren ontstonden, werden op de juiste wijze bijgehouden en in de almanak verwerkt, terwijl fouten daarbij zelden werden geconstateerd. Mede door de ijver en toewijding, waarmee mr. Munters zijn werk heeft verricht, is de provinciale almanak vooral voor hen, die in Zeeland werk zaam zijn, onmisbaar geworden". In een „ten afscheid" dankt mr. Mun ters het provinciaal bestuur voor de onbeperkte vrijheid, die het steeds heeft toegestaan bij de bewerking van het voordurend in omvang toenemend periodiek. Johannes Passion in Bergen op Zoom Door de Stichting Johannes Passion zal op dinsdag 14 maart a.s. de jaar lijkse uitvoering van de Johannes Passion in de Grote Kerk te Bergen op Zoom worden gegeven. De solisten zijn: Nelly Groenevelt, sopraan: Martha van Kerkhoff. alt; Arie de Rijk, christuspartij; Bert van 't Hoff, evangelist; Gerard Honig, tenor aria's; Leo Ketelaars bas aria's. Verder werken mee: Jaap Spigt, kla vecimbel; het Brabants Orkest en de christelijke Oratorium Vereniging. Het geheel staat onder leiding van Wim ter Bui g. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5 cn 8. BIJ AFSCHEID VAN RIJKSWATERSTAAT sie over de vraag: „Hoe krijgen we ons geld terug voor de mosselperce len, die wel werden toegewezen, maar voor mosselteelt niet geschikt bleken". Ook de vraag „Hoe is het mogelijk, dat nog mosselpercelen aan kwekers worden toegewezen, terwijl officieel werd verklaard, dat er geen grond beschikbaar is om toegewe zen te worden. Een derde punt,, waarover men het eens moet wor den was de datum van openstelling van de Waddenzee, voor het vissen van mosselzaad. De meeste leden bleken te voelen voor openstelling in begin mei. Tijdens de rondvraag deed de heer A. J. A. Bolsius, secretaris van Zevibel, nog nadere medede- lingeu over de zogenaamde En gelse kor, het vistuig, dat in de toekomst mogelijk de thaus in ge bruik zijnde korren zal vervan gen. De mogelijkheid om de Ze vibel in te schakelen om in de handel tot betere toestanden te komen werd nog besproken en tenslotte pleitte de heer Bolsius nog voor het blad „De Visserij- wereld". G.S. VRAGEN OORDEEL In voorgestelde wedden een flinke verhoging Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de Zeeuwse gemeentera den hun oordeel gevraagd over een nieuwe bezoldigingsregeling voor de wethouders. Zoals bekend worden de salarissen van deze functionarissen vastgesteld door Gedeputeerde Staten, die hier over het gevoelen van de raden moeten inwinnen. De voorgestelde wedden houden voor de Zeeuwse wethouders over het algemeen een flinke verhoging in, aangezien de wedden voor de wethouders van kleine gemeenten relatief het meest zijn opgetrokken. Voor de wethouders van gemeenten beneden 6000 inwoners bedraagt de verhoging 25 tot 30 c/0. Naarmate de gemeenten groter worden, daalt het percentage van de verhoging- Voor de laatste klas bedraagt het echter nog 16 In bedragen uitgedrukt betekent de verhoging dat bijvoorbeeld de wet houder van de kleinste gemeente (beneden 1000 zielen) in wedde van f 720 op f 900 komt, de wethouder van de gemeente in de klas 5000- 6000 inwoners komt van f 1530 op f 1980 en in de gemeenteklas 40- 60.000 inwoners wordt het salaris van f 9300 tot f 10.800 gebracht. Weliswaar bestaat op het ogenblik in Zeeland nog geen gemeente van de laatstgenoemde klas. maar het „heringedeelde" Vllssingen kan wel lot die omvang uitgroeien. Verband Gedeputeerden zijn van mening, dat de ontwikkeling van het salarispeil sedert 1 januari 1959 het nodg maakt de salarissen van de wethou ders aan een herziening te onder werpen. Zij schrijven voorts aan de Zeeuws© raden, dat het daarbij niet in de bedoeling ligt het overheids personeel als voorbeeld te nemen, omdat do aard en het karakter van de status wn de ambtelijke functio naris en die van de wethouder het niet mogeli'k maken direct verband tussen beider bezoldiging te leggen. „Met name" aldus liet college van G.S. „wordt in dit verband gelet op de ontwikkeling van de burgemecsterssalarissen". Zoals bekend zijn de laatstgenoem de wedden kortgeleden in het bij zonder voor de kleine gemeenten aanzienlijk verhoogd. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe bezoldiging van 1 januari 1961 af wordt genoten. Veel waardering voor „niet gemakkelijk heer" Bij ziju afscheid als waterstaatskun- dig hoofdambtenaar eerste klas van de dienstkring Vlissingen in het ar rondissement van Rijkswaterstaat is de heer A. Slabber dinsdagmiddag benoemd tot Ridder in de Orde van OranjA Nassau. Namens. Koningin Juliana, kon hoofdingenieur-directeur van de directie Zeeland, Ir. J. H. van tier Burgt, de heer Slabber dinsdag middag, tijdens do afscheidsbijeen komst in restaurant Delta te Vlissin gen deze mededeling doen. Hij reikte hem vervolgens de versierselen, beho rende bij de onderscheiding uit. De heer Van der Burgt wees er op, dat de scheidende hoofdambtenaar, na tien jaar in Zuid-Holland en enige tijd in Limburg werkzaam te zijn ge weest, 27 jaar geleden weer naar zijn geliefde Zeeland was teruggekeerd. Hij noemde de heer Slabber een man met eigen stijl, waaraan hij wel even had moeten wennen. Die stijl was echter gedurende vele jaren een voor waarde voor zijn grote werkkracht en vakmanschap. Het speet de heer Van der Burgt dan ooit, dat de heer Slabber de dienst ging verlaten. Ook het hoofd van het arrondisse ment Vlissingen, ir. H. Wieringa, prees de kwaliteiten van de schei dende hoofdambtenaar. Aan de hand van een tekening vervaar digd door iemand die onbekend wenste te blijven gaf hij een opsomming van de hoogtepunten uit de heer Slabber's loopbaan. De Thans ook ambulancehulp buiten gemeente Goes Eis van Rode Kruis: „Ook buiten Goes of anders geen auto" Nog nader vernemen wij inzake de „ambulance-zaak" in Goes, dat de bij de gemeente In gebruik zijnde ziekenauto van het KödC Kruis thans ook beschikbaar is voor hulpverle ning buiten Goes. Zoals bekend werd zondagavond de hulp van de Goese ambulance ingeroepen om een gewon de te vervoeren van het ongevat met de bestelauto op de provinciale weg 's-Heerenhoek-Heinketis'/and. Dit verzoek werd gedaan aan do ge meentepolitie te Goes, die ingevolge de instructies weigerde de rodekruis- auto naar de plaats van het ongeval te sturen. Thans heeft het bestuur van de afde ling Zuid-Beveland West van liet Ro de Kruis, na ruggespraak met het kring- en hoofdbestuur, de eis ge steld, dat do in bruikleen aan de ge meente uitgegeven ambulance ook gebruikt moet worden als In één van de gemeenten op de Bevelanden oni hulp wordt «-e.vraagd. Als de ge meente hieraan geen gevolg zou ge ven, zou hét Rode Kruis niet langer meer zijn ambulance willen afstaan, zo werd daarbij gesteld. Dit verzoek van liet Rode Kruis is doorgegeven aan de gemeentepolitie te Goes, bij wie alle aanvragen bin nenkomen. Voortaan zal bij een on geluk buiten Goes de Goeso ambu lance uitrukken, als daartoe een op roep wordt gedaan. Mej. D. A. van Strien benoemd op secretarie Heinkenszand Mej. D. A. van Strien, werkzaam als adjunct-commies 2e klas ter secreta rie van de gemeente 's Heer Arends- kerke, is benoemd tot adjunct-com mies ter secretarie van Heinkens zand. Maandagmiddag is de heer A. Slab ber, hoofdambtenaar eerste klas bij de rijkswaterstaat in het arrondisse ment Vlissingen bij zijn afscheid on derscheiden. Op de foto: hoofdinge nieur-directeur van de dienst Zeeland, ir. J. G. van der Burgt (links) reikt de scheidende hoofdambtenaar de versierselen uit, behorende bij de on derscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Foto P.Z.C.) heer Wieringa sprak in zeor waar derende woorden over zijn erva ringen met de heer Slabber en reikte hem namens het personeel een elektrisch scheerapparaat uit. Mevrouw Slabber werd met een keurig boeket bedacht. De voorganger van lr. Wieringa, de heer A. Wiebes, hoofdingenieur-direc teur van de directie Zuid-Holland, die vele jaren met de heer Slabber sa menwerkte, prees de allure, dc grote werkkracht en de van de heer Slab ber ondervonden steun. Alle sprekers uit de lange rij waren het er roerend over eens, dat de heer Slabber in de dienst geen gemakke lijk heer was geweest, maar geen van allen konden ze hun grote waar dering voor de scheidende hoofdamb tenaar onder stoelen of banken ste ken. Onder de vele collega's en rela ties, die tijdens de bijeenkomst bet woord voerden, richtte Veere's bur gemeester. Jhr. I. F. den Beer Poor- tugael, zich tot de heer Slabber we gens zijn sympathie en werkzaam heden voor Veere. Hij bood hem een kleurig zicht oo Veere's liaven aan. Hoofd van het bureau bijzondere werken van de Provinciale Water staat, Ir. J. G. Snip, zei de heer Slab ber te willen toespreken als secreta ris van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. De heer Slabber is wegens zijn kennis van schelpen en fossielen reeds lange tijd een vraag baak voor leden van het Zeeuwsch Genootschap, en de heer Snip wilde de heer Slabber dan ook vragen zijn werkzaamheden voor het Genoot schap te blijven voorzetten. De heer Slabher, die het plan heeft met zijn vrouw naar Nieuw Zeeland te vertrekken, dankte met enkele woorden voor de voordracht om on derscheiden te worden, voor de grote opkomst en de vele lof die hem werd toegezwaaid. (Advertentie) Lijdt niet langer door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neem Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40 en 8,88. AFNEMENDE BEWOLKING Aanvankelijk plaatselijk nog regen, later van het westen uit afnemende bewolking. Matige tot krachtige, langs dc kust van Holland en Zee land tijdelijk mogelijk liarde wind tussen zuidwest en west. Iets lagere middagtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2