PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KONGO MOBILISEERT RESERVISTEN Dag- en nachtwerk bij sluiting Veersegat Katanga wil actie tegen Gizenga-leger opnieuw inzetten Engeland wil E.E.G. tegemoet komen Oud en arm Spoed gewenst 204e jaargang - no. 50 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regela) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395. Teraeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Beschuldigingen van Kasavoeboe aan V.N.-adres De Kongolese president Joseph Kasavoeboe heeft het onder de wapenen roepen van Kongolese reservisten gelast „met het oog op een door de V.N. geuite bedreiging, om Kongo onder haar voogdijschap te plaatsen". De president beschuldigde de Ver enigde Naties in een radiotoespraak tot het Kongolese volk van „samenspanning met de communistische benden van de opstan deling Gizenga". Zijn verklaring kwam kort nadat er gewelddaden tegen V.N.- personeel waren gepleegd, welke, naar door de V.N. werd mede gedeeld, bij herhaling met geweld zouden worden beantwoord. De V.N. beschuldigde het Kongolese leger van „bestialiteiten" en lieten haar troepen een speciale staat van waakzaamheid aannemen. Beroep op het volk De president deed een beroep op het gehele Kongolese volk oni het leger moreel te steunen. Hij voegde hier aan toe: „Om de wereld te tonen, dat het Kongolese volk niet onder voogdijschap geplaatst wenst te wor den, heeft de regering besloten een bataljon reservisten onder de wape nen te roepen". Kasavoeboe besloot: „elke legereen heid zal haar taak, zo nodig met ge weld, volbrengen en zij zal, indien noodzakelijk, op een ieder vuren, die haar belet haar taak te volvoe ren". Katanga President Tsjombe van Katanga heeft gisteren te Elisabethstad op een persconferentie verklaard dat zijn strijdkrachten „mogelijk stel lingen buiten Katanga zullen inne men en verdedigen; indien mijn staat door Loemoemba-gezinde troepen uit Stanleystad wordt bedreigd". Hij voegde hieraan toe: „de Ver enigde Naties hebben zelfs niet gepoogd een symbolisch verzet aan te tekenen tegen het opruk ken van uit de Oostprovincie en de provincie Kivoe afkomstige pro-Loemoemba-troepen in de provincie Kasai". In antwoord op vragen verklaarde Tsjombe dat Katanga de V.N. niet zou aanvallen, doch dat het zich met alle middelen, die het ter beschik king stonden, zou verdedigen. Vol gens berichten uit Kongolese bron, rukken de' Loemoembistische troepen op naar Kirkweit, dat op 400 kilo meter ten oosten van Leopoldstad ligt. Intussen hebben Ghanese troe pen van de V.N. het vliegveld van Loeloeaburg bezet. Alle Kongolese troepen hebben zich van dit vliegveld teruggetrokken. Opmars Dajal, Hammarskjölds speciale ver tegenwoordiger in Kongo, heeft de autoriteiten in Stanleystad bericht, dat hij vernomen heeft, dat Loe- moembistische troepen uit de Oost provincie de Evenaarprovincie zijn binnengetrokken en op weg zijn naar Boende en Ikela. K.L.M-toestel vernoemd naar dr. Schweitzer De directie van de K.L.M. heeft be sloten de laatste bestelde (18e) DC-8 te noemen naar dr. Albert Schweit zer. Dit is gistermorgen meegedeeld door de president-directeur van de K.L.M., de heer I- A. Aler. Positieve voorstellen in Parijs Speciale tarieven in overweging Engeland heeft gisteren een be langrijk aanbod gedaan, dat 'n fundamentele wijziging van zijn politiek inhoudt, namelijk ge- Camera onihult leniemode-1961 meenschappelijke tarieven in te voeren met landen die niet bij het gemenebest of bij de Euro pese vrijhandelsassociatie zijn aangesloten. Dit ïs de belangrijkste W.E.U.-confe- rentie sedert jaren geweest, zo ver klaarde mr. J. M. A. H. Luns na af loop van de conferentie. Groot-Brittannië heeft zich positiever dan ooit uitgelaten over het overleg over nauwere betrekkingen tussen Groot-Brittannië en de zes van de Europese Gemeenschap. De Engelse minister van buiten landse zaken, Heath, zei onder meer dat Groot-Brittannië bereid is een stelsel te overwegen op basis van geharmonieerde of gemeen schappelijke douanetarieven op grondstoffen en industrieproduk- ten, indien de zes landen van de Europese Gemeenschappen bereid zijn het tegemoet te komen wat zijn vraagstukken op het gebied van de landbouw betreft en die welke in verband staan met het gemenebest. Naar in conferentiekringen werd vernomen wordt het in het bijzonder van belang geacht, dat de Britten thans voor het eerst een methode heb ben aangegeven voor het overleg over deze kwestie. Volgens het slotcommuniqué, dat na afloop werd uitgegeven is besloten vóór de volgende zitting van de as semblee van de Westeuropese Unie opnieuw een bijeenkomst van de raad te houden op een nader te bepalen tijdstip. Op deze volgende bijeenkomst van de raad zal worden gesproken over bijzonderheden. Aangenomen wordt dat dit eind april of begin mei zal zijn. Alom in Marokko heeft het plotse ling overlijden van koning Moham med V ontsteltenis en droefheid ten gevolge gehad. Foto: Aan de poort van het koninklijk paleis in Rabat probeert kroonprins Moulay Hassan die zal worden gekroond tot koning Hassan de tweede, een menigte be droefde Marokkanen te troosten. Sommigen kussen de handen van de prins. De Gaulle en Bourguiba optimistisch President De Gaulle van Frankrijk en president Bourguiba van Tunesië hebben gisteren bijna vijf uren lang besprekingen onder vier ogen gevoerd in het streng bewaakte kasteel Ram- bouillet nabij Parijs, om de weg te banen voor vrede in Algerije. Generaal De Gaulle en president Bourguiba waren het er overeens, dat er thans mogelijkheden en hoop be staan voor een positieve en snelle ont wikkeling, aldus een communiqué. Enkele honderden betogers demon streerden op de Place de l'Etoile in Parijs tegen de komst van president Bourguiba. Voor deze demonstratie was een oproep uitgegaan van de or ganisaties, die een Frans Algerije voorstaan. Hoewel voor deze betoging geen ver gunning was verleend, begaf een groep van ongeveer vijftig demon stranten onder leiding van oud-minis ter Jacques Soustelle en het lid van de nationale vergadering Le Pen, zich naar de Are de Triomphe, waar op het graf van de onbekende soldaat een krans werd gelegd. De Zuidafrikaanse regering heeft het boek „The agony of apartheid van de bisschop van Johannesburg", Ambrose Reeves, verboden. Het heeft tot onder werp de ongeregeldheden in Sharpeville waarbij in maart vorig jaar 67 Afrikanen de dood vonden in gevechten met de po litie. Breuk tussen Rhodesia en Engeland voorkomen De premier van de Cenfcraal-Afri- kaanse federatie Sir Roy Welensky heeft maandag een dreigende breuk met Engeland voorlopig weten te voorkomen. Hij heeft aangeboden om de besprekingen met de Britse rege ring over de nienwe grondwet voor Noord-Rhodesia te hervatten, op voorwaarde dat de Britten hun me ning zullen herzien. Tot ieders verrassing heeft de Brit se eerste minister Harold Macmillan bekendgemaakt, dat hij heeft beslo ten Lord Alport naar Salisbury te sturen teneinde op deze wijze te trachten de breuk tussen de Britse regering en Sir Roy Welensky te helen. Trein tegen auto bij Beverwijk - twee doden Op een overweg tussen Beverwijk en Uitgeest is gisteravond om 7 uur een auto in botsing gekomen met de trein, die van Alkmaar via Haarlem naar Amsterdam rijdt. Het ongeluk is gebeurd op de niet be veiligde overweg aan de St. Aagten- dijk, nabij Beverwijk. Bij het ongeluk zijn twee doden te betreuren. Vandaag, enkele weken nadat de toonaangevende Europese modehuizen hun modellen voor het voorjaar en de zomer van 1961 hebben getoond, is het moment gekomen waarop ook de foto's van die lenteshows mogen worden gepubliceerd. Die foto's geven een modebeeld dat voor de Nederlandse vrouw ongetwijfeld aantrekkelijk is: ze onthullen een luchtige, ta melijk zorgeloze en over het algemeen goed draagbare mode., waaraan de confectie bepaald wel goede ideeën zal weten te ontlenen. Op pagina zeven in dit nummer méér foto's van deze nieuwe mode: hierboven ter illustratie van de algemene tendensen van dit voorjaar een model van Lanmn Castillo. Het is een tweedelige japon, de kleur is beige, de in de taille ruim aan gezette rok loop naar de zoom smaller toe. Het korte gladde lijfje, dat mouw- en kraagloos is, heeft als enige garnering een bijou. Kwetsbaar door wervelstromen „OP DIT OGENBLIK is er mocht er bijvoorbeeld 'n storm opsteken geen greintje ge vaar voor het werk en als de zeven doorlaat-caissons een maal op hun plaats staan, be hoeven we ook niet bang te zijn. Maar beslist kwetsbaar ordt bet werk als het sluitgat slechts gedeeltelijk gevuld is met caissonsDat zegt ir. H. Wiggers van de Deltadienst van rijkswaterstaat over de zeer nabije afsluiting van het Veerse Gat. Zijn woorden ver raden de spanning, die er wel degelijk bij deze dienst is ach ter het masker van zakelijke voorbereiding. Die spanning is begrijpelijk: het is de eerste grote deltasluitmg „en het is een operatie, waarbij zo lang zamerhand half Nederland op je vingers kijkt", zoals een des kundige bij dit werk verklaar de Half Nederland kijkt op je vingers Waarom is deze ..operatie schui ven dicht" kwetsbaar als nog niet alle zeven caissons in het sluitgat zijn geplaatst, maar drie, vier, vijf of zes exemplaren tot zinken zijn gebracht? Het antwoord is vrij sim pel: zodra er één of meer caissons in het sluitgat zijn geplaatst veran dert het stroomgebied dóór dit sluit gat ongetwijfeld. Zo is het mogelijk, dat dicht bij de bodem op de zo genaamde „drempel" dus wervel- stromen ontstaan. „Onder normale omstandighe den", zo- kan Ir. Wiggers een ieder geruststellen, „is dit overi gens niet bijzonder gevaarlijk voor de steenstorting op de drem pel of voor de zandbodem ver voorbij die drempel". Neen, ge vaar ontstaat pas als het getij niet meer normaal verloopt, maar er door storm bijvoorbeeld een sterke verhoging van hoog wa ter optreedt, waardoor de stro ming aanzienlijk toeneemt. Zoals bekend zal de eerste gebruikt worden voor een generale repetitie. Pas een week na het plaatsen van deze caisson wordt de tweede tot zinken gebracht, maar daarna gaat er één per dag omlaag. In zes da gen zullen die zes caissons dus op hun plaats gebracht worden. „Maar het is zelfs mogelijk, dat het nog sneller gaat", vertelt de heer Wiggers, „want als er plotseling zwaar weer voorspeld wordt, is het bijvoorbeeld mogelijk, dat er twee per dag in het sluitgat worden ge zet". Nachtelijke vuurproef Omdat du caissons echter alleen op de laag-waterkentering tot zinken worden gebracht, is het dan echter waarschijnlijk nodig ook 's nachts een caisson in het sluitgat te zetten. Overigens hoopt de deltadienst, dat de fimtlij n De dag van morgen is een belang rijke dag voor een aantal oude re mensen (geboren vóór 1901), die in het welvarende Nederland van 1961 stille armoede lijden. Morgen wordt namelijk een wet van kracht, waarbij de verplichte onder stand aan behoeftige ouders of groot ouders aanmerkelijk wordt beperkt. Tot nog toe had de overheid en elke particuliere instantie van liefdadig heid het recht de verleende onder stand aan hulpbehoevende bejaarden goeddeels te verhalen op kinderen of kleinkinderen. Dit leidde er toe, dat vele oudjes liever in armoe leefden dan bij liefdadig heidsinstellingen aan te kloppen om hulp, want die hulp werd later door die instellingen teruggevorderd van de familieleden. Met ingang van morgen wordt dat anders. Het verhaalsrecht wordt aanmerkelijk beperkt. In het vervolg zal voor het onder houd van grootouders geen beroep meer gedaan kunnen worden op kleinkinderen en dus zal ook de over heid of de particuliere liefdadigheid geen onderhoudskosten meer mogen doorberekenen aan kleinkinderen. Voorts zal het verhaalsrecht op meer derjarige kinderen of aangetrouwde kinderen alleen worden toegepast als die kinderen een bedrag van meer dan 3000 aan inkomstenbelasting moeten betalen en die kinderen dus tot de wat beter gesitueerden beho ren. Er komen nog enkele bepalingen bij, die hier onvermeld blijven, omdat in het bovenstaande toch wel de hoofd zaak is weergegeven. Wij vestigen nog eens nadrukke lijk de aandacht op deze beper king van het verhaalsrecht, omdat een vrij groot aantal bejaar den in stille armoede leeft en mis schien nog zal aarzelen om van de nieuwe voorschriften gebruik te ma ken. Die aarzeling kan achterwege blijven Zij kunnen nu met vrijmoedigheid aankloppen, bij de overheid en bij particuliere instellingen om hulp, want zij leggen daarmee geen last meer op hun kinderen! Er is op de rijksbegroting een bedrag gevoteerd voor déze hulp! Het is verontrustend, dat het met het ziekenvervoer op Zuid- Beveland niet klopt en dat met name in Goes deze zaak geen hon derd procent is gebleken. Wat zon dagavond na een ongeval bij 's-Hee- renhoek is gebeurd, is wel heel vreemd: er moest een ambulance van Noord-Beveland komen, omdat in Goes op formele gronden medewer king werd geweigerd. Het argument, dat in dit geval werd gebezigd, na melijk dat deze door het Rode Kruis ter beschikking gestelde ambulance alléén in Goes mag worden gebruikt, doét uitermate bureaucratisch aan. Bij ongevallen gelden immers geen gemeentegrenzen, maar gaat het er om zo spoedig mogelijk doeltreffend hulp te verlenen. In deze zaak bete kende dat een snelle inschakeling van de Goese ambulance. Terecht heeft nu het Rode Kruis ingegrepen en bepaald, dat een dergelijk geval zich niet meer mag herhalen. Daarmee echter is het probleem van het ziekenvervoer in Goes niet opge lost. De beschikbaarstelling van de rodekruiswagen hoe sympathiek ook is immers een noodoplossing, die slechts van tijdelijke aard kan en mag zijn. In Goes zal men der halve op korte termijn maatregelen dienen te nemen, opdat deze kwestie spoedig en definitief haar beslag krijgt. Het heeft al lang genoeg ge duurd: ruim twee maanden. Er is hier een vergelijking te trek ken met de brandweer. Geen enkel gemeentebestuur zal het aandurven op dit stuk van zaken ri sico's te nemen. Welnu, ten aanzien van het ziekenvervoer behoort het precies zo te zijn, zeker in deze tijd waarin verkeersongevallen helaas aan de orde van de dag zijn. Daarom is in Goes ten opzichte van een nieuwe regeling spoed geboden. Er zijn hier mensenlevens in bet geding. weersomstandigheden niet tot de ze „vuurproef" zullen dwingen.... Maar ook al zinkt er 's nachts in het Veerse Gat geen caisson dan toch wordt het eind april bij de „ope ratie schuiven dicht" nachtwerk. De ze operatie bestaat namelijk niet slechts uit het tot zinken brengen van de caissons en het sluiten van de schuiven (vermoedelijk op 26 of 27 april), maar ook zijn er nog vele bijkomende werken. En sommige van die werken zijn zo omvangrijk, dat er dag en nacht continu dus aan gewerkt worden. Het grootste karwei is zonder twij fel de „aanstorting" rond de cais sons: met loodslakken worden de naden afgedekt en de loodslakken worden op hun beurt met stortsteen „toegedekt". Van beide materialen is rond 10.000 ton nodig. Deze 20.000 ton moet in de loop van één week gestort worden en dat is alleen mo gelijk bij de laag-waterkentering. In één dag Dat dit een reusachtig karwei wordt, kan geïllustreerd worden met een cijfer van vorig jaar. Toen werd na melijk met de mechanische steen- storter in het Veerse Gat 2800 ton in een week gestort. Nu moet onge- (Zie slot pag. 4 kol. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1