PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CAIRO NAAST BELGISCH BEZIT NA VERBREKEN VAN BETREKKINGEN Toerisme in Schouwse Westhoek vraagt gezamenlijke daad Beige n zouden VAR moeten verlaten Loemoemba-troepen bezetten Francqui V.N. moeten Kongo direct verlaten" KONING VAN MAROKKO OVERLEDEN 204e jaargang - no. 49 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Maandag 27 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Mlnim. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau 1" 25 cent meer. i P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt" 81, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Brussel besloot ambassadeur terug te trekken na relletjes België heeft zaterdag de diplomatieke betrekkingen met de Ver enigde Arabische Republiek verbroken. De breuk is het gevolg van de relletjes in Cairo na de dood van Loemoemba. De Bel gische ambassade in Cairo werd daarbij vermeld. Volgens de Belgische regering is het handhaven van de diplo matieke betrekkingen tussen België en de V.A.R. onmogelijk geworden doordat de V.A.R. jegens België ernstig tekort is geschoten en aanslagen zijn gepleegd op de ambassade en de ambassadeur. Deze daden vormen een inbreuk op het volken recht, aldus een communiqué van de Belgische regering. Vol gens een mededeling van Radio Cairo zijn alle Belgische be zittingen in de Verenigde Arabische Republiek in beslag ge- Binnen 24 uur De minister van economische zaken van de Egyptische provincie van de V.A.R., Hassan Abbas Zaki, is be noemd tot algemeen beheerder van de Belgische eigendommen. Uit mededelingen van Belgen Egypte kan men opmaken dat men hun 24 uur de tijd heeft gegeven om het land te verlaten, zo hebben functionarissen van de Belgische am bassade in Cairo gisteren verklaard. Vermiste kleuter dood gevonden In een armoedige huurwoning in Manhattan is zondag het lijkje ge vonden van de 4-jarige Edith Kie- eorius uit Brooklyn, die sedert j.I. woensdag werd vermist. Het lijkje is gevonden toegestopt in een bed. Eduard Flipse onderscheiden Eduard Flipse heeft zaterdagavond uithanden van burgemeester Van Walsum van Rotterdam de Van Ol- denbarneveltpenning ontvangen, die hem door de gemeente Rotterdam is toegekend. De heer Flipse ontving tevens een oorkonde, waarop de on derscheiding wordt gemotiveerd: „Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben op deze wijze uiting willen geven aan hun waar dering voor Eduard Flipse als toon kunstenaar en aan hun erkentelijk heid voor de diensten die hij als di rigent van het Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest aan het muziek leven in deze gemeente heeft bewe zen". Prof. dr. E. Reeser van de Utrecht se universiteit was bereid gevonden voor de uitreiking de verdiensten van deze dirigent uiteen te zetten. Eduard Flipse, zeide hij, is een typi sche man voor een eigen vast or kest, een ras dat schijnt uit te ster ven. Hij heeft voor Rotterdam iets gedaan dat echt Rotterdams is. Prof. Reeser kenschetste hem ten slotte als een man met spontaniteit, tirannie, eigengereidheid, brutali teit, grote tederheid en hartelijkheid van mens tot mens. De Van Oldenbarneveltpenning is de hoogste onderscheiding welke de ge meente kan geven. Zij wordt hoogst zelden - toegekend. Het is voor net eerst, dat de penning gegeven wordt aan een uitvoerend kunstenaar. De heer Flipse dankte daarop met een korte maar kernachtige rede. I Het bericht, dat circa 300 Belgen uit de V.A.R. uitgewezen zullen worden, kon echter niet bevestigd worden. België heeft met de Zwitserse rege ring contact heeft opgenomen voor de behartiging van de Belgische be langen in de V.A.R. België had niet dadelijk de diploma tieke betrekkingen verbroken omdat het wachtte op verontschuldigingen en een aanbod de schade te vergoe den. Joego-Slavië en Indonesië had den spontaau verontschuldigingen aangeboden voor soortgelijke inci denten in Belgrado en Djakarta, al dus de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken, baron Van den Bosch. Kongolese R.T.C. op 3 maart De Katangaanse autoriteiten en de Kongolese autoriteiten van Leopold- stad hebben besloten om op 3 maart in Elizabethstad een „kleine ronde tafelconferentie" te houden, zo heeft een woordvoerder van de Katan gaanse regering meegedeeld. Tegelijkertijd zal te Genève de door Tsjombe voorgestelde conferentie van Kongolese leiders gehouden worden. Zonder slag of stoot V.N. weigeren in te grijpen Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Leopoldstad is gisteren meegedeeld, dat Loemoemba- gezinde troepen uit Oostprovin cie Port Francqui hebben be reikt, een belangrijk knooppunt van verbindingen op 560 km afstand van Leopoldstad. Zij zouden tot dusver geen tegen stand ontmoet hebben. De strijdmacht van naar schat ting enkele honderden man schappen, zou klaarblijkelijk in westelijke richting blijven op rukken. Van de zijde van de V.N. is meege deeld, dat de 300 man Loenioemba- gezinde troepen, die vrijdag In Loe- loeaburg aankwamen, daar nog zijn. De troepen uit Stanleystad die in Port Francqui zijn aangekomen, wer den door de bevolking tijdens hun opmars toegejuicht. In Leopoldstad is gezegd, dat hun gelederen zijn ver sterkt met mensen uit de dorpen waar zij zijn doorgetrokken. Kwestie Angola in Veiligheidsraad Functionarissen van de V.N. hebben zaterdag gezégd, dat de Veiligheids raad vermoedelijk reeds deze week de onrust inPortugees Angola zal bespreken. De Verenigde Naties hebben za terdag geen gehoor willen geven aan een ultimatum van de Kongo lese regering te Leopoldstad, vol gens welke de Verenigde Naties de Loemoemba-gezinae troepen uit de provincie Kasai moeten verdrijven. President Tsjombe van Katanga heeft in een nota aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammars- kjöld, te kennen gegeven dat hij be reid is samen te werken met de we reldorganisatie om een einde te ma ken aan de crisis in zijn staat. Hij zei de voorstellen van de Verenigde Naties grondig te zullen bestuderen. Koning Mohammed de vijfde van Marokko is gistermiddag tijdens een neusoperatie over leden. Het overlijden van de koning werd in een speciale radió-uitzending, bekendge maakt door zijn zoon, prins Moulay Hassan. Koning Mohammed V werd in 1909 in Fez, de toenmalige hoofdstad van Marokko geboren, als derde zoon van sultan Moulay Youssef Ben Moulay Hassan. Hij was een afstammeling van de dynastie der Alaoeieten van Tafilalet, die drie eeuwen over Ma rokko regeerden. Kroonprins Moulay Hassan is thans tot koning geproclameerd. De 31- jarige troonopvolger voert de titel van koning Hassan de tweede. Onmiddellijk na de bekendmaking van het overlijden van Mohammed V verzamelden tal van Marokkanen zich rondom het koninklijk paleis om over de dood van de soeverein te rouwen. In Tunis, zowel als in Londen en Pa rijs, is het bericht van het overlijden van Mohammed V met grote droefe nis en onsteltenis ontvangen. Kroonprins Moulay Hassan was laat stelijk vice-premier en minister van defensie in de regering van zijn va der. Hij staat bekend als een voor stander van samenwerking van Ma rokko met het westen. Mr. De Rijke en Nic. Jouwe in Nw.-Guinea Raad Nicolaas Jouwe ïs In het kiesdistrict Hollandia en omgeving met 86 van de 118 geldige stemmen tot lid v de Nieuw-Guinea Raad gekozen. Mr. J. O. de Rijke is gekozen als vertegenwoordiger van Hollandia- stad in de Nieuw-Guinea Raad. De gemeentesecretaris van Utrecht is ontworpen door Louis Dusee. Eet heeft zaterdag op het pleintje voor stelt een zittende figuur voor. ,Jte de achteringang van het stadhuis in ambtenaar' wordt omsloten door een Utrecht een fonteinbeeldje ,JDe amb- gesmeed hekwerk, tenaar" onthuld. Het bronzen beeldje NIEUWE RUSSISCHE NOTA: Afrikaanse commissie geëist In een nota, welke verzonden is aan een groot aantal regerin gen, heeft de Sowjet-Unie de onmiddellijke terugtrekking van de internationale politie macht voor Kongo geëist en voorgesteld de regering van Antoïne Gizenga in Stanley- H.M. de Koningin heeft vrijdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw het boekengalabal bijgewoond. Foto: tijdens de pauze werden Wim Kan Corrie Vonk en pianist Ru van Veen onder meer aan Hare Majesteit voorgesteld. STORMACHTIGE ONTWIKKELING VERWACHT Gespreksbijeenkomst van kerken, V.V.V.'s en gemeentebesturen De ontwikkeling van het toerisme in de Westhoek van Schou wen vraagt een gezamenlijke daad. Dat stelde zaterdag ds. F. Don, hervormd predikant te Burgh, tijdens een in het confe rentieoord „De Koebel" te Burgh op zijn initiatief belegde bij eenkomst. Een bijeenkomst met de gemeentebesturen van Westerschouwen en Middenschouwen, predikanten en kerkera den uit deze gemeenten, V.V.V.-besturen en vertegenwoordigers van de vakorganisaties N.V.V. en C.N.V. Deze bijeenkomst be oogde en werd een gezamenlijk gesprek over de proble men, die de stormachtige ontwikkeling van het toerisme op roept. Om tot dit gesprek te komen le verden twee inleidingen voldoende stof: 's middags sprak de direc teur van de provinciale Zeeuwse V.V.V., de heer G. W. Oskamp over „Algemene problemen rond de recreatie" en 's avonds behan delde wika L. A. C. van Ginkel uit Driebergen, landelijk leider van het Open-Deur-Werk het onder werp „De Kerk en de recreatie" Had ds. Don in zijn openings woord reeds tot thema gekozen Matth. 11: „Komt allen die ver moeid en beladen zijt, en ik zal U rust geven": ook wika Van Ginkel stelde, dat de Kerk het ge heim van de recreatie heeft en dat zij het is, die deze boodschap mag uitdragen. De heer Van Ginkel kwam daarbij tot een opmerkelijke uitspraak, namelijk dat opzettelijke evangelisatie in het werk van de Kerk geen goed doet. Hij meende, dat het apostolaat an dere vormen vraagt, zoals lekespel, volksdans, lectuurvoorziening en filmvoorstellingen. Dit zijn, aldus de heer Van Ginkel, goede middelen waarmee de Kerk de mens dient. Bij dit alles dient echter goed over wogen te worden, zo vervolgde hij, of de methodiek zich verdraagt met de aard der bevolking. Reeds 's middags tijdens de discus sies, was met nadruk gesteld, dat de Kerk In de zaak van de recreatie maar één gezicht kan laten zien, dat stad te erkennen als de enige wettige regering van Kongo. Te Moskou werd zaterdag de tekst gepubliceerd van de op 22 februari j.I. aan premier Nehroe van India gezonden nota. De nota's welke de overige regeringen ontvingen waren vrijwel gelijkluidend, zo werd mee gedeeld. Kroesjtsjew heeft zijn Indische ambtgenoot gevraagd de Sowjet- Unie te steunen in haar eis tot vervanging van de secretaris-ge neraal der V.N., de Zweed Dag Hammarskjöld, door een drieman schap, bestaande uit een verte genwoordiger van het westen, het oosten en der neutrale landen en tot liet terugtrekken van alle bui tenlandse troepen in Kongo. Kroesjtsjew wil dat er, overeenkom stig een besluit van de Veiligheids raad, een commissie komt, waarin vertegenwoordigers van de Afrikaan se staten, die troepen in Kongo heb ben, zitting moeten nemen. De Amerikaanse regering is van oor deel dat de nieuwe Russische nota over Kongo een poging inhoudt om een eventueel hard optreden van de Verenigde Naties te torpederen nog voordat secretaris-generaal Ham marskjöld gebruik maakt van de ver-strekkende volmachten welke de Veiligheidsraad hem verleend heeft. dus de verschillende groeperingen zich als één geheel aan dit werk moe ten wyden. Hoe dit werk zal worden aange pakt. op welke wijze de Kerk zich dus aan haar taak zal moeten wij den, kwam in deze bijeenkomst niet concreet naar voren. Hetgeen in de lijn der verwachting lag: het was een eerste gesprek, een ge- dachtenwisseling, waarin hooguit een basis kon worden gelegd. In dit „eerste gesprek" kwam ook het „dualisme" van het V.V.V.-werk ter sprake: enerzijds wil men de rust bewaren, anderzijds propageert men de toeristische aantrekkelijkheden van het gewest. En het was uiteraard VV.V.-directeur Oskamp, die tijdens de discussies werd uitgenodigd dit „dualisme" uit de nevelen te balen. De heer Oskamp deed daarbij de uit spraak, dat niet alleen het gemeen tebestuur in deze regelend kan op treden, ook de V.V.V.'s kunnen haar propaganda richten op mensen, die (Zie slot pag. 2 kol. 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1