DE TIJD DRINGT HIER IS HET ANTWOORD IN GODS NAAM, WORDT WAKKER! MORELE HERBEWAPENING DE TIJD DRINGT HIER IS HET ANTWOORD IN GODS NAAM, WORDT WAKKER! 18 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 In meer dan 120 kranten in Amerika verscheen op de vooravond van de ambts aanvaarding van President John F. Kennedy de volgende oproep aan het Amerikaan se volk. Deze oproep wordt hier gepubliceerd, omdat ons land voor dezelfde beslissing staat als Amerika en onze gemeenschappelijke toekomst van deze beslissing afhangt. Amerika is in oorlog. Een oorlog, die wij aan het verliezen zijn. Wij worden aangevallen door het goddeloze communisme op een wereldfront en door een goddeloos materialisme op het thuisfront. Zelfzucht, perversiteit en verdeeldheid zijn binnen onze grenzen de krachten, waardoor het communisme aan de macht komt. Het is een ideologische oorlog. Wij verliezen hem» omdat wij hem niet strijden. Republikein en Democraat; het blijft hetzelfde. Wij trekken argeloos en gedachte loos zonder een ideologie op tegen een ideologische vijand. Amerika en de verdere vrije wereld lopen gevaar hun vrijheid te verliezen. Kanonnen, dollars en diplomatie kunnen niet op tegen een vijand, die al deze dingen ook heeft, maar die oprukt met behulp van het superwapen van een ideo logie. Amerika heeft een ideologie nodig. Een verande ring van beleid is niet genoeg. Wij hebben een verande ring van motieven en karakter nodig, een grote kracht die ons volk schoonmaakt en verenigt. Wij beoordelen onszelf naar onze idealen. Anderen beoordelen ons naar de manier waarop wij leven. "On trouw in het gezin, perversiteit op hoge en lage posten, decadentie in de kunst, losbandige jeugd, klassen strijd, rassenstrijd en oneerlijkheid - dit alles wordt tekenend voor het Amerikaanse leven. Wij zijn allen verantwoordelijk. Dit zijn geen wapens waarmee wij de strijd om het hart en het denken van de miljoenen mensen van de wereld kunnen winnen. Geen United States Information Agency kan hier iets aan veranderen. Het is een feit, dat miljoenen mensen, die nooit lid zouden worden van de communistische partij, haar op mars onafwendbaar maken door de manier, waarop zij leven. Bondskanselier Adenauer van Duitsland zei: „Het communisme is een verkeerde ideologie, maar het is een ideologie en kan alleen beantwoord worden met morele en geestelijke wapens. Wij bevinden ons in een ideologische strijd. Deze is beslissend en zal misschien tientallen jaren duren, maar hij moet gewonnen worden. Een volk met een ideologie is altijd in het offensief. Een volk zonder een ideologie is zelfgenoegzaam en dood." Omdat wij geen ideologie hebben, herkennen wij degenen niet, die er wel een hebben. Wij lieten ons door Mao Tse-toeng om de tuin leiden. Wij lieten ons door Castro om de tuin leiden. In onze blindheid worden wij geleid door degenen in onze eigen pers en regering, wier taak'het is de communisten voor te stellen als ongevaar lijke hervormers, totdat zjj veilig en wel in het zadel zitten. Onze grootste zonde is geweest, dat wij de wereld de waarheden hebben onthouden, die landen kunnen redden en waarop Amerika werd gegrondvest. Onze be stemming is de wereld van tirannie te bevrijden. In plaats daarvan hebben wij ons strijdbaar geloof inge ruild tegen een slap materialisme en wij hebben ons teruggetrokken onder druk van de grootste tirannie, die ooit de wereld in zijn greep heeft gekregen. „Mensen moeten kiezen door God geregeerd te worden of zij veroordelen zichzelf ertoe door tirannen overheerst te worden." In deze woorden van William Penn ligt Amerika's doodvonnis besloten. Of zijn enige hoop. De tijd dringt. Maar het is nog niet te laat om ons tot het antwoord te wenden. Er is een antwoord. Het is de morele ideologie, die het leven en het denken van mensen overal herbewapent. Het is Morele Herbewapening. In 1960 is de ideologische strijdmacht van Morele Herbewapening overal ter wereld op bedreigde punten aan het werk geweest. DVITSLAND De kranten te Bonn berichtten op 10 december, dat bondskanselier Adenauer het bescherm heerschap had aanvaard van een ideologisch offensief van Morele Herbewapening in de Duitse Bondsrepu bliek. De Westdeutsche Allgemeine Zeitung schreef: „Ein delijk gaan wij tot het offensief over. Morele Herbe wapening geeft de democratie de morele ruggegraat, die haar op het ogenblik ontbreekt." 120.000 mensen, waaronder 17.000 officieren en manschappen van de Duitse NAVO-troepen, hebben kortgeleden de films en toneelstukken van Morele Her bewapening gezien. Een van deze toneelstukken, Hojfnungwerd ge schreven en gespeeld door mijnwerkers uit het Roerge bied. Velen van hen waren vooraanstaande communis ten, voordat zij door de ideologie van Morele Herbe wapening gewonnen werden. Een ander toneelstuk, De Tijger, werd door Japan se studenten die aan de onlusten in Tokio hebben deel genomen, geschreven en opgevoerd. Zij vonden de af gelopen zomer een antwoord op de wereldconferentie van Morele Herbewapening te Caux in Zwitserland. Dit toneelstuk zal binnenkort ook in Amerika opge voerd worden. JAPAN Na de onlusten van juni j.l. zei minister-presi dent Kisji: „Zonder Morele Herbewapening zou Japan nu onder communistische heerschappij staan." Deze maand schrijft hij: „Het meest nodige is thans, dat wjj tot het offensief overgaan en de ideolo gie van Morele Herbewapening het beleid van onze regering en ons volk maken. Alleen dan kan Japan de jaren van beproeving, die voor ons liggen doorstaan en zijn rol spelen om Azië voor tirannie te behoeden. Onze ervaring van de afgelopen zomer bewijst, dat men een ideologische aanval niet zonder een ideologie kan weer staan. Op het kritieke moment stonden mensen in de vakbeweging, de jeugdbeweging en de politiek, die in Morele Herbewapening geschoold zijn, pal en weigerden zich met het kwade in te laten." Eerder schreef Gabriël Marcel, de eminente Franse Katholieke filosoof over deze strijdmacht in Japan: „In Tokio besefte ik een paar maanden geleden het belang van alles, wat tot stand wordt gebracht. Het vormt een schrille tegenstelling tot het onvruchtbare gepraat onder beroepspolitici, die vaak geen begrip schijnen te hebben van wat werkelijk op het spel staat" KONGO Kongolese leiders nodigden zes weken voor de onafhankelijkheidsverklaring een strijdgroep van Morele Herbewapening naar hun land uit Tot deze groep behoorden blanken en zwarten uit Zuid-Afrika, vroegere aanvoerders van de Mau-Mau en blanke kolonisten uit Kenia, zowel Amerikanen als Europea nen. President Kasavoeboe zei tegen hen: „U hebt het geheim gevonden van de bevrijding van Afrika. Alle mensen moeten erover denken, hoe wij deze morele basis aan het land kunnen geven." Toen de noodtoestand een hoogtepunt had bereikt, verzocht zijn regering hun om twee maal per dag via de nationale radio te spreken over het onderwerp: „Een antwoord op de crisis". Deze uitzendingen vinden ook nu'nog plaats. Commandanten van de V.N.-contingenten van dertien landen vroegen om voorstellingen van de MRA- films voor hun troepen. „Wij zouden een ergere catastrofe hebben doorge maakt, als wij niet de films en de actie van Morele Herbewapening in ons land gehad hadden," zei Jean Bolikango, minister van voorlichting en defensie. „Dank zij Morele Herbewapening hebben wij de manier ont dekt om ons land van het communisme te redden en het een nieuwe richting te laten inslaan." VRIJ CHINA In september 1960 besloot de Nationale Verga dering met algemene stemmen „mede te werken aan de bevordering van Morele Herbewapening in vrij China". Voorts verzocht de vergadering ieder jaar Chinese delegaties aan conferenties van Morele Herbe wapening te laten deelnemen. De eerste Chinezen zijn nu voor scholing te Caux in Zwitserland. Generaal Ho Jing-tsjin, tijdens de oor log premier en opperbevelhebber van de Chinese legers, zei: „Wanneer wij Morele Herbewapening gehad had den, zouden wij het vasteland nooit verloren hebben. Alleen met Morele Herbewapening kunnen wij het vasteland van het communisme terugwinnen." ZUID-AMERIKA In een tijd, dat drukpersen en radio- en televisie stations op Cuba communistische propaganda over het werelddeel uitstorten, zegt Eudocio Ravines, oud-communist, oud-gedelegeerde bij de Komintern en oprichter van de communistische partij van Peru: „De fundamentele problemen van Zuid-Amerika zijn niet gebrek aan economische ontwikkeling, maar corruptie en communisme. Hoewel onze landen economische hulp toejuichen, kan deze op zichzelf niet tot de wortel van het probleem doordringen. Zonder een morele ideologie zou zij zelfs het probleem kunnen vergroten. De beste export van de Verenigde Staten van Amerika of van een ander land naar Zuid-Amerika is Morele Herbewapening." In de haven van Rio de Janeiro, waar stakingen cn wetteloosheid een toestand hadden geschapen die de kranten „een schrikbewind" noemden, brachten haven arbeiders, geschoold in Morele Herbewapening, een revolutionair antwoord. Zij verenigden de elkaar be strijdende vakbonden, zij bestreden de corruptie, zij verkortten op drastische wijze de los- en laadtijd van de schepen en hielden de eerste democratische verkie zingen in de geschiedenis van de haven, waarbij de com munistische candidaten verslagen werden. Nu hebben zij hun verhaal verteld in een film, Mannen van Brazilië, die tot de wereld spreekt. ITALIË In Italië, waar de communisten één procent van de stemmen meer nodig hebben om in de ver kiezingen van het voorjaar aan de macht te komen, is een strijdgroep van Morele Herbewapening in actie. Zij werd uitgenodigd door vooraanstaande Italianen, waaronder Prins en Prinses Castelbarco Albani, wier familie een Paus aan de Kerk heeft gegeven en mevrouw Maria Dosio, leidster van de rijstarbeiders van Italië en een marxiste, totdat zij terugkeerde tot haar Katholieke geloof, nadat zij met Morele Herbewapening in aanra king was gekomen. De toneelstukken gingen eerst naar Milaan, het centrum van de Italiaanse industrie en naar Sesto San Giovanni, waar 80 van de bevolking communistisch stemt. Na een voorstelling zei een communist: „Wanneer wij dit antwoord niet krijgen, zal Italië in het voorjaar een bloedbad beleven. Dit is onze enige hoop." ZWITSERLAND Een strijdgroep van Morele Herbewapening met toneelstukken en films werd afgelopen herfst welkom geheten in de Katholieke kloosterscholen van Oost-Zwitserland. Dr. Bernardus Kaelin, abt-primaat van de Benedictijner Orde over de gehele wereld van 1947 tot 1959, sprak op de wereldconferentie voor Morele Herbewapening te Caux. Hij zei: „De ideologie van Morele Herbewapening is geschikt om alle mensen te winnen, aangezien haar beginselen algemeen gelden. Het is geen godsdienst of surrogaat voor de godsdienst en het is evenmin een secte, maar het gaat hier om vier machtige pijlers - absolute eerlijkheid, reinheid, onzelf zuchtigheid en liefde - waarop het leven van de mens gebouwd moet worden. Het is een nieuwe methode om een verkeerde ideologie voor te zijn. Moge het de gehele wereld omvatten." Generaal Henri Guisan, tijdens de laatste oorlog opperbevelhebber van het Zwitserse leger, gaf deze boodschap aan zijn volk in het voorwoord van het manifest van Morele Herbewapening Ideologie en Coëxistentie, dat ieder gezin in Zwitserland en 87 mil joen gezinnen in de vrije wereld bereikt heeft: „Op het ideologische vlak kan neutraliteit gevaarlijk zjjn. Want de weigering om te strijden voor wat juist is, speelt de vijand in de kaart Wij moeten niet toestaan, dat de militaire deugden in ons gedood worden door winst bejag en een gemakkelijk leven. Ik verlang ernaar, dat ons hele volk realistisch Onder ogen zal zien, welke krachten er tegenover elkaar staan." AMERIKA In 1960 produceerde Amerika een uitmuntend wapen in de oorlog der ideeën: de MRA-film in technicolor, De Bekroning. Hij stelt alle mensen over al ter wereld voor de keus: „Morele Herbewapening of communisme". De film is geïnspireerd op het leven van dr. Mary McLeod Bethune, die geboren werd als dochter van slaven en opklom tot de positie van advi seur van Presidenten. De hoofdrollen in de film worden gespeeld door Muriel Smith, die de oorspronkelijke „Carmen Jones" op Broadway was en de uit Tennessee afkomstige Ann Buckles, die in New York in het to neelstuk Pajama Game speelde. De Bekroning beleefde in oktober zijn wereldpre mière op Broadway. Filmsterren uit Hollywood, drie honderd V.N.-gedelegeerden, die drieënzeventig landen vertegenwoordigden en vooraanstaande figuren uit alle maatschappelijke kringen van New York bevonden zich onder de belangrijkste gasten, die het theater vulden. Tijdens de première in Hollywood trok 'De Bekro ning', die mededong naar de „Academy Award", méér filmsterren dan enige andere première sinds lange tijd. The Hollywood Reporter verklaarde op zijn voorpagina, dat de film die week een groter financieel succes boekte dan enige andere film in Los Angeles. The Los Angeles Herald and Express schreef, in een hoofdartikel: „De strijd van vrije mensen overal ter wereld om de opmars van het communisme terug te dringen, wordt in felle kleuren in beeld gebracht" Over Muriel Smith schrijft de filmcriticus: „Het is heel goed mogelijk, dat zij met haar zingen en haar spel een 'Oscar' heeft gewonnen." De Zuid-Afrikaanse film keuringscommissie heeft De Bekroning eenstemmig voor onbeperkte vertoning goedgekeurd. In de proloog van de film zegt Joel McCrea, een van Hollywoods bekendste filmsterren: „De toekomst van de wereld hangt ervan af, of miljoenen mensen de juiste keus doen. Velen kennen het werkelijke Amerika niet. Maar De Bekroning is het soort film, waar de wereld naar uitziet, omdat het een beeld geeft van het ware Amerika, waarnaar de wereld kan en zal luisteren." De feiten zijn onontkoombaar. Wij moeten nü handelen. Wanneer zal Amerika beginnen de ideologische oorlog te voeren en Morele Herbewapening tot zijn nationale politiek te maken? Washington, integer, recht-door-zee en door God geleid, zou een onoverwinlijke kracht zijn, die de mens heid naar haar bestemming leidt. Wij hebben dringend ware vaderlanders nodig - Democraten en Republikeinen, werknemers en werk gevers, zwart en blank, jong en oud - die recht zullen zetten, wat verkeerd is in hun eigen leven en in het leven van ons volk. Dergelijke mensen zullen de taak op zich nemen Amerika uit te rusten met zijn ware ideologie. Dit betekent absolute maatstaven van eerlijkheid, reinheid, onzelfzuchtigheid en liefde, die persoonlijk en nationaal drastisch worden toegepast. Het betekent, dat mensen de leiding van God aanvaarden. De menselijke geest kan concrete, nauwkeurige en doeltreffende mede delingen ontvangen van de Geest van God. Zij komen tot hen, die luisteren en gehoorzamen. Dit is de nieuwe dimensie van staatsmanschap. Dr. Frank Buchman, geboortig uit Pennsylvanië, grondlegger van Morele Herbewapening, heeft gedaan wat geen andere Amerikaan heeft verricht. Hij heeft niet alleen de behoefte aan een ideologie gezien, maar hij heeft zijn hele leven eraan gewijd om een wereldom vattende strijdmacht van mannen en vrouwen op te bouwen, die geschoold en vastbesloten zijn de ideolo gische oorlog te strijden en te winnen. De regeringen van Frankrijk, Duitsland, Grieken land, Japan, Vrij China, de Filippijnen, Thailand en Iran hebben hem met hun hoogste eerbewijzen onder scheiden. De afgelopen maanden hebben leiders van zestien Afrikaanse staten hem dringend uitgenodigd naar hun landen te komen, voordat het te laat is. In Amerika verklaarden 97 senatoren en congresleden in een boodschap, gericht aan dr. Buchman: „U bent bezig aan landen een eenheidbrenge-nde idee te geven, die het ideologische getij 'in de huidige wereld kan keren." In een toespraak tot een wereldconferentie voor de Morele Herbewapening der volken op Mackinac Island in Michigan, zei dr. Buchman: „Persoonlijk verlang ik niets vuriger dan dat iedere Amerikaan vrij wordt onder Gods leiding om voor Amerika te vechten cn zo te vechten, dat Amerika wer kelijk vrij wordt, vrij van de tirannie van de zonde, onder de leiding van God, die onzichtbare, maar altijd aanwezige Kracht. Ik wens dat even vurig voor ieder een in elk ander volk. Ik wil niet, dat onze zonen, en zeker niet onze strijdende zonen, zonder een antwoord ronddolen. Dat zou slaven van hen maken. Daarmee mogen wij geen genoegen nemen. Het zou hen naar dezelfde manier van denken drijven, die onze tegenstanders beheerst. Op die manier krijgen wij nooit een geïnspireerde democra tie. Men moet leren een geloof te hebben, waaruit een echte revolutie ontspringt. Als wij die revolutie snel ge noeg kunnen verspreiden, kunnen wij Amerika en de wereld redden. Als wij die revolutie niet doorzetten, zullen wij een revolutie van chaos beleven. Wij hebben dit sterke geneesmiddel nodig. De zonde velt ons met een zware doffe slag. 'Het Bloed van Jezus Christus, Zijn Zoon, reinigt ons van alle zonde'. Dit is de ontdekking, waarnaar iedereen verlangt. Dit is het antwoord. Dan hebben wij een prachtig voorbeeld, dat de hele wereld zal willen volgen. Dan hebben wij een Amerika, waaromheen de wijze en eerlijke mensen zich kunnen scharen. En dat is wat de wereld heden van Amerika verwacht. Vrijheid zal onze strijdkreet zijn en dat is wat Amerika verlangt. Wij willen een werkelijk geïnspi reerde democratie hebben. Dan zullen jongen en ouden vechten zoals Lincoln vroeger vocht. Onze jongemannen zullen weten, waar voor zij vechten, onze oorlogen zullen worden gewon nen en wij zullen in vrede leven met alle mensen en de hele wereld." De tijd dringt. Hier is het antwoord. In Gods naam, wordt wakker! DE BEKRONING Technicolor, Nederlandse Première in Cinema Du Midi, Apollolaan 4, Amsterdam, 10 maart 1961. n de hoofdrollen Muriel Smith, de orginele „Carmen .Jones", Ann Buckles en Louis Byles. Giften cn verzoeken om inlichtingen kunnen gezonden worden aan: Amaliastraat 10, Den Haag, gironummer 974. Deze pagina wordt evenals de hele actie van Morele Herbewapening gefinancierd naar de offers van mensen uit alle lagen van de maatschappij, die vastbesloten sijn om dit antwoord aan ons tand en de wereld te brengen*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8