SLAATJE SLAAN UIT TOERISME Straks barst de stroom weer ios Anti-honger festival PORTRET™ EfflZHIWSE Kill) v> Graag zou ik als moeder van een oud-padvinder nog iets toevoegen aan de reacties op het artikel over de padvinderij, hopend dat het een plaatsje krijgt in „Tussen 13 en 20". Mijn jongen was padvinder in de moeilijke ja ren '43'48. De jongens werd toen plichtgetrouwheid, respect voor het geschapene en verbroedering der volkeren bijgebracht. Het goe de werd aangekweekt, het slech te geweerd, hetgeen hun vorming ten goede kwam. Als alleenstaan de moeder had ik daar grote steun aan. De hopman zorgde als een vader voor de jongens. In 1948 werd mijn jongen door zijn patrouilleleden ten grave gedra gen. De patrouilleleden bewezen een goede daad aan de moeder van de overleden verkenner: van hun bescheiden zakgeld lieten ze een foto vergroten van hun jong ste patrouilleleider in uniform. Dank jongens! (Wellicht zijn ve len van ben vader of moeder van een padvinder of -ster in de dop). en dan tuft ulo-scholier Bram Duinink (18) met een melkauto hoopvol langs deuren en tenten, dan maakt m.m.s.-leerlinge Ger- da de Lijser (19) lange uren als serveerster in 't hotel en h.b.s.-er Gerard Bogaerd (17) is niet meer weg te slaan van de benzinepomp: „Volgooien meneer?" rj it zijn maar een paar geval len. In werkelijkheid gaat het om honderden jongelieden die weten een slaatje te slaan uit de omvangrijke toeristen industrie, die weten waar ze hun, vaak omvangrijke kruimeltje uit de toeristenpot kunnen oppik ken. Als de zon maar weer goed schijnt, als de zomervakantie de handen voor twee maanden vrij maakt en de wilde stroom kustgenieters uit verschillende landen leven in de brouwerij brengen; dan is de jeugd er ook bij. Overal is geld te verdienen, vaak meer dan nodig is om zelf op vakantie te gaan. Een paar zonnige dagen zoals die van vorige week doen een mens ineens weer in de zon geloven. In zon, zomer, strand en noem maar op. Dan lijkt de zo mer plotseling dichtbij en voor dat je het weet ben je aan het plan nen maken. Met een zomerse blik hebben we het zonnige winter strand bekeken, in Cadzaud om precies te zijn met de twee Cad- zanders Gerda de Lijser en Bram Duinink. Een leeg strand. Leeg en kaal, maar in gedachten zagen we de strandhuisjes, de zonneba ders en zwemmers: de bekende krioelende mierenhoop. „Ja, dan wordt voor ons de zaak wél even anders" zegt zowel Ger- da als Bram. Het winterse Sluis mocht dan drukker zijn dan het Cadzandse strand, vergeleken bij een mooie zomerse dag leek hut er bijna uitgestorven. Maar van 't zomer,.. „Ja, dan heb ik het geweldig druk" gaf Gerard Boogaerd toe. Want dan staat hij aan de ben zinepomp en kijkt misschien wel uit of zijn speciale „klant" de OT5 Belgische ex-minister die uit sluitend door Gerard bediend wil worden er nog niet aankomt. HARD WERKEN Voor vele jongelieden aan de schone Zeeuwse kust betekent vakantie maar één ding: werken. Hard werken. Maar met genoe gen! Elk seizoen weer laten ze zich gewillig inschakelen in de op volle toeren draaiende Zeeuwse toeristenindustrie. Dan rolt het geld langs de stranden en ze we ten het te vinden. Geld verdienen is natuurlijk voor bijna allemaal wel de belangrijkste reden om voortdurend in de weer te zijn inplaats van op het strand te gaan liggen en lekker lui te doen. Maar er is meer. Als de vakantie voorbij is en Bram, Gerda en Ge rard komen weer op school, dan merken ze direct dat ze de vreem de talen net iets beter spreken dan vlak voor de vakantie. Dan heeft Gerard Bogaerd, die later in de techniek wil, in de garage (bij de pomp) met al z'n geknutsel weer een heleboel geleerd. Dan1 heeft Gerda de Lijser weer veel meer mensenkennis opgedaan, vrienden en vriendinnen gemaakt en Bram Duinink heeft van al zijn bezoeken als melkverkoper op het kampeerterrein en aan de zomerhuisjesvoordeuren, toch heus wel een relatie of een her innering overgehouden BLIJVEN Ze blijven er voor thuis. Verla ten hun woonplaats niet of slechts voor een dag of tien en al werkend vermaken ze zich best. En waarom zou je de wereld intrekken als de wereld naar je toe, komt. Als het isolement en de stilte vanzelf verbroken worg den en duizenden „nieuwe gezich ten" als het ware op je afstor men „Zo denken we er precies over", zegt Bram Duinink. De meesten zeggen: laat ik maar in Cadzand blijven deze zomer, want het wordt druk en gezellig en je weet nooit wie je nog eens tegen het lijf loopt". Er zijn dan ook tijdens de toeristeninvasies langs de hele kust contacten gelegd die op bestendige relaties zijn uitge lopen. En zo komt het nogal eens voor dat, buiten alle zonneschijn om en in winterse koude, een voorma lig badgast zich plotseling meldt om de in zomertijd verworven Nu is het strand nog leeg. Gerda de Lijser en Bram Duinink uit Cadzand zien dit strand niet als een eenzame en kale winterse strook langs het water. Neeze zien er in gedachten honderden mensen op die over enkele maan den weer voor handen vol werk zorgen. Als het seizoen maar weer eenmaal is aangebroken... ^Hes wal de Zeeuwse jeugd tol nu toe tegen de honger (in Kongo) heeft ondernomen, is raak geweest. Enkele dagen ge leden hebben we het kunnen lezen de (blik)sem-acties van de twee Middelburgse kweekscholen brachten 15.000 gulden aan zak geld en 40.000 blikjes melk op. Velen beschouwen deze acties nu echter als een startsein voor meerdere activiteiten, die geld moeten opbrengen voor hongerbestrijding in het algemeen. Zo ook Dick Moerraond, een onder nemende jonge Middelburger die vorig jaar de succesvolle „Doe Open" avond organiseerde. (Op- brengs 900,Dick Moermond dus oprichter van de Middel burgse Dans Society gaat er kennelijk van uit dat het nuttige met het aangename verenigt dient te worden, dus komt er weer een avond. Vastgesteld op zaterdag aanstaande en verzorgd door een indrukwekkende rij van Zeeuwse bands, onder de naam van Jazz- Dans-Show-Festival ten bate van de anti-hongeractie. Gerard Bogaerd aan de pomp in Sluis. Vijf jaar lang aan de pomp, elk seizoen weer, met als specia le klant een Belgische ex-minister. En als er geen klanten zijn: wer ken in de garage. „Stop" roept Gerard tegen dè automobilist en steekt daarbij zijn hand op. Dat toil zeggende auto moet nog een eindje doorrijden, ,,'t Is gek", zegt hij, „maar ze doen altijd het omgekeerde." We hebben de lijst van medewer kende bands inmiddels ontvangen en zagen er enkele bekende na men (zie rubriek Portret van een Zeeuwse band in de afgelopen maanden) als „The Blue Stars" uit Goes, „The Sea Lions" uit Vlissingen, het „Herman Verwest Trio" uit Burgh en de „Sabres" uit Vlissingen. Voorts zullen op treden de „Yellowstone Calypso band" uit Vlissingen, „The Ricar- do's". Middelburg, „The Cats", Souburg, „The Typhoons", Mid delburg. Els en Frans Minder- houd. Middelburg, „The Five Fellows" Goes, en „The Comets" uit Middelburg. Dick Moermond zal bovendien een „The Sea Lions" Congo-Ensemble samenstellen uit de beste musici van de avond, de „Big Band" dus. Het belooft een heerlijk avondje te worden. Kaarten bij Dick Moermond (Seisweg 216, Middel burg) en 's avonds aan de zaal (Schuttershof, Middelburg). Aan vang acht uur. Mlllllllllllilllllllllllllllllltlllll vriend of vriendin zonodig eens weer te ontmoeten. Er wordt trouwens door vele jongelieden druk gecorrespondeerd. In bin nen- en buitenland. En in de meeste brieven valt wel iets te vinden als: ik wou dat het maar weer gauw zomer werd. „Nog een maandje of vier en we zien elkaar op het strand." Ofwel: „Noch etwa vier Monaten und Voor alLe scholieren-seizoenwer kers is de „vakantie" toch een periode om naar uit te kijken. Bram Duinink rent naar de melk boer als de laatste schooldag nauwelijks voorbij is en hij ver laat Cadzand de hele zomer niet meer. Zijn „melkweg" is altijd een prettige tocht, en 's middags blijven er wel een paar uurtjes voor het strand over. Dan ziet hij vele kampeerterrein-gezichten ook weer eens terug DAGTAAK Voor Gerda de Lijser betekent het seizoenwerk in vader's hotel „Zeebad" een volledige dagtaak. Maar ook al had vader De Lijser geen hotel, ze zou 's zomers toch gaan werken. Evenals vele dorps- en klasgenoten (van de m.m.s. Lyceum Oostburg). Gerard Bogaerd loopt overigens al vijf jaar naar de pomp. („Hij Avas er al vroeg bij", meent vader Bogaerd). Tegenwoordig loopt Gerard niet meer naar de pomp, hij rijdt. Er schoot namelijk al gauw 'n brommertje aan over. Een heel seizoen aan de pomp, „Ja daar leer je wat van. Aan de pomp en in de garage". Zo heeft hij bijvoorbeeld geleerd tegen de automobilisten te zeggen: „Rijdt U nog even door", als de auto precies goed voor de pomp staat. Moet de auto nog een eindje ver der komen om hem goed te kun nen vullen, dan zegt Gerard: „Stop". „Dan pas rijdt 'ie door tot de goede plaats. Ja, 't is gek", geeft Gerard toe, „maar ze doen altijd het omge keerde". Zo hebben vele jongelieden van Zwin tot Zijpe in het seizoen de handen vol aan het toerisme. Langs de hele kust kan men ze vinden, de serveersters, de melk boeren en pompbedienden. Nu zijn de stranden nog leeg. Maai' straks barst de stroom weer los. Nog een maandje of viernoch etwa Ader Monaten Gerda de Lijser in haar rijkelijk versierde zomer domein: hoekje van de bar in vaders hotel Zee badwaar over enkele maanden de stoelen niet meer onderstebo ven staan, waar muziek zal klin ken en waar Gerda als serveer ster vele uren ml doorbrengen. En met plezieri Balcony-rock" zou het nummer kuunen lieten dat bovenstaande A'ier „Rockin' Devils" hoog en droog uitvoeren. Zo heet het niet, maar rockin' devils zijn het wel. Gegrepen door een „roek-duiveltje" en kennelijk al geruime tijd opgegroeid en ver- trouAvd met het melo dieus roek-jargon bren gen ze een steA'ig stuk je muziek, onder lei ding A'an solo-gitarist Dook Kopmels (17) kweekscholier uit Vlis singen. Dook zit. helemaal links. Daarnaast dc 16- jarige Henk Koole (h.b.s.) die afwisselend bas- of begeleidingsgi taar hanteert, dan To ny Klink (17. h.b.s. Op zijn vaders balkon) be geleidingsgitaar en he lemaal rechts de in „Tussen 13 en 20" reeds bekende rock 'n roller Jan Blok uit Kruiningen die zingt, basgitaar speelt of be geleidt. Een rumoerige groep van vier gitaristen („We zoeken naar een goede drummer, maar waar vind je die?"), een hechte groep waar in ieder een eigen func tie heeft. Dook Kop mels maakt het meeste lawaai, maar met een grote techniek en ver rassende improvisaties. Hij speelt dan ook al zeven jaar! (Herken ningsmelodie „Ariane" componeerde hij zelf). Het geheel doet een beetje aan Les Paul denken en we hebben dan ook met genoegen geluisterd. Alle gitaren zijn elektrisch ver sterkt, de basgitaar heeft een echte dikke bassnaar. De band be staat alweer 'n maand of wat, en het reper toire van rock en sweet rock heeft nummers als „Dark Eyes", „Mean Woman Blues", „Donna", „Record Hop" en „Paula is een lief meisje". Rockin' Devil favorieten zijn Cliff Richards en The Sha dows. Vanavond kun nen we bovenstaande band horen op de teen agershow in Middel burg. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiffiiiiiitiu^ VERZOEK Gaarne zag ik onderstaande in de rubriek „Tussen 13 en 20" geplaatst, waarvoor ik U zeer erkentelijk zal zijn. Onlangs heeft U in het jaarver slag van de kon. harm. „Schelde- galm" te Hansweert kunnen lezen, dat dit jaar het gezelschap haar 75-jarig bestaan hoopt te vieren. In genoemde vergadering is er een jeugdcomité benoemd, dat ge heel zelfstandig iets op een ver antwoorde manier hoopt te orga niseren voor de jeugd. Stemmen zijn al op gegaan over een „Rock and roll-bal" of iets van dien aard, maar het leek ons leuk aan de jeugdige lezers en le zeressen van deze rubriek te vra gen, of ook zij ons niet eens ori ginele ideeën aan de hand kunnen doen. We zullen het er dan maar op houden dat het een dag zal zijn met stralend mooi weer. Het mag ook iets van een halve dag zijn. Krijgen we eens een briefje van jullie?. Huib Stevense, Oude Polderstraat 11. PADVINDERIJ Een moeder, Middelburg, .(Naam en adrea bekendifc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3