Miljoenenproject „Paauwenburg" kreeg akkoord Vlissingse raad Zeeuwse Almanak MICHELIN dropetatie MICHELIN IX S AWE MA KV Bronchi letten CONTRACTTEELT AUGURKEN OP THOLEN NU TOEGESTAAN WEL „ONDERSCHRAGING" VOOR „HARTL00S" VEERE Huidgenezing P U ROL Automobilisten! 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 FINANCIËLE OPZET WERD VASTGESTELD Aan hoge grondprijzen in het plan werd tevergeefs geknibbeld VLISSINGEN is gistermiddag; weer een stap dichter gekomen bij de verwezenlijking van een miljoenenproject"! Want deze middag verklaarde de raad zich akkoord met de financiële opzet van het partiële uitbreidings plan „Paauwenburg". Inderdaad: een miljoenenproject. Dat bleek nog weer eens toen de raad besloot een krediet te verlenen van f 4.380.000 gulden voor het bouwrijp-maken van de gronden, met inbegrip van het aanleggen van plantsoenen en het aanleggen van straatverlichting. Bijna vanzelfsprekend is, dat de uitvoering zal geschieden in verschillende fasen. Het voor elke fase benodigde kostenbedrag zal overigens bij af zonderlijk raadsbesluit (een besluit tot wijziging van de begroting van het grondbedrijf) worden geconstateerd. Bovendien stelde do raad de ge middelde grondprijs vast op f20,70 per vierkante meter. En juist die grondprijs vormde voor vele raadsleden een belangrijk obstakel, dat voorstel niet kon verhinderen. „Te veel is men in Vlissïngen nog gewend aan de tè lage na-oorlog- se grondprijzen", betoogde wet houder W. Poppe. Bovendien wees hij er op, dat de verhoudingen van voor de oorlog tussen de kosten nodig voor bungalowbouw en ar beiderswoningen thans vrijwel hetzelfde liggen. Nu kost het een financiële inspanning van een ar beider om een eigen woning te krijgen, maar toen niet minder. Wijdheid „In onderling overleg" zo zei de heer Poppe", is er voor de smalle beurs heus nog wel wat te bereiken". De aangewezen fveg daartoe leek hem onderling overleg: „rug aan rug, zij aan zij wordt het goedkoper dan apart". De heer F. G. Smit, die in deze vergadering zijn debuut maakte als wethouder van openbare werken, voegde daar later nog aan toe: „voor de woningbouwverenigingen zal het wellicht mogelijk zijn, in combinatie met flatbouw, eengezinswoningen in de woningwetsfeer te bouwen". Bij deze argumenten deed ook bur gemeester inr. B. Kolff er nog één: „In deze wijk zullen opvallend veel groenstroken komen, het wordt een stadsdeel, waarin op vele punten door de open ruimten de wijdheid domineert. En dat alles beïnvloedt uiteraard de grondprijs ook". echter de aanneming van het complete „De grondprijzen zijn zo hoog, dat voor het goedkoopste lapje grond in plan Paauwenburg voor een eenge zinswoning nog tenminste 3500 gul den betaald moet worden", zo had de heer Romijn (p.v.d.a.) uitgere kend. Deze grondprijzen lopen name lijk van 70 gulden per vierkante me ter (voor hoogbouw) tot 9 gulden per vierkante meter (voor bunga lowbouw). De heer Romijn pleitte dan ook voor nog meer differentiatie in de grondprijzen hij deed zelfs de suggestie de gegadigden naar hun inkomen voor de grond te laten beta len... zodat ook mensen met een smalle beurs mogelijkheden krijgen. De kleine man „Vaak heb ik mijn ernstige veront rustheid over de grondprijzen in dit plan uitgesproken", zo leidde de heer H. B. J. Knoop (v.v.d.) zijn compli ment in, „maar ik geloof, dat b. en w. nu toch met een aanvaardbaar voorstel uit de bus zijn gekomen". Minder ingenomen met deze prijzen was de heer H. van Rooijen (c.h.): „Ik meen, dat het zeer moeilijk is de grondprijs in dit plan ook aanvaard baar te maken voor de kleine man". Hij vroeg b. en w. nog eens te willen bezien or bijvoorbeeld de grond voor eenvoudige eengezinswoningen goed koper kan worden dan die voor bun galows. Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 VAN Itvcn TOT z3.ijpe Axel gaat over twee weken de ether in. Dat zal liet werk zijn van Radio Nederland-Wereld omroep, die dezer dagen deze gemeente lieeft bezocht en er een reportage heeft gemaakt. De reporter ïiad onder meer een vraaggesprek van twintig mi nuten met burgemeester M. K. van Dijke. Deze vertelde een en ander over de ontwikkeling-tot-nu-toe en in tie toekomst van de kanaalzone. Bijzondere aandacht besteedde de heer Van Dijke aan de industrië le ontwikkeling van deze streek. Uiteraard kwam bij dit gesprek ook de samenwerking tussen de vijf kanaalzone-gemeenten aan de orde. Daarnaast was vanzelfspre- van Axel zélf onderwerp van ge sprek. Een gunstige factor voor Axel vond de heer Van Dijke de aantrekkelijk heid van deze gemeente als woon gebied, door de ligging en de lande lijke omgeving van bos en water, zo kunnen de luisteraars tijdens de uitzending horen. Ook de stem van de heer D. J. Og- gcl komt bij dit programma in de ether. Hij zal iets vertellen over cle interessante geschiedenis van de streek en Axel zelf. Een derde spre- BEUNHAZERIJ.... De leden van de Provinciate Zeeuw se Schilderspatroonsvereniging heb- ben zich in een te Goes gehouden vergadering gekeerd tegen de beun hazerij in hun vak. „In de schilders wereld is nog veel beunhazerij"riep de P.Z.C. gisteren uit, naar aanlei ding van die vergadering. En terecht. Zeer terechtEen ieder kwast er te genwoordig maar op los of er geen vakwerk meer bestaat. Dat schil dert links en rechts maar muren, dat kloddert en dat smeert maar op ra men en deuren, op vensters en kozij nen alsof het allemaal vanzelf gaat. Dat gaat het niet. Lang niet, zoals die beunhazende kladderaars onge twijfeld tot hun schade en schande zullen ondervinden, wanneer straks alle kleuren door een zullen vloeien, de verf van deur en kozijn gaat blad deren en een in zachtgeel gehouden slaapvertrek bij het ontwaken plot seling hardgroen blijkt te zijn. Zulke dingen komen voor. Hele gezinnen zijn er overspannen van geworden, zo vernamen wij van bevoegde zijde m zoals ge weet is bevoegde zijde" altijd voortreffelijk ingelicht. Mét de rriemde schilders dus op tegen de beunhazerij, in het geweer tegen de kwastenbedervers en mocht ge toe vallig ook nog een beunhazende journalist tegenkomenschilder hem zo zwart mogelijk (af)... leer is de heer Herrebout, als bestuurslid van de stichting Streek- centrum Axel. Hij verklaart een en ander over de activiteiten van die stichting en over de functie die Axel heeft als streekcentrum, waar ook vele Belgen hun inkopen doen. FEEST. De gebeurtenis in Heinlcenszand, die ditmaal in dit hoekje wordt opgete kend, betreft het echtpaar A. Ver- meulen-Almekinders, dat daar zijn vijftigjarig huwelijksfeest vierde. En dat verliep niet zonder muziek, want de muziekvereniging „Euter pe" verzorgde een serenade, die bij zonder op prijs werd gesteld. MEER DAN DIAMANT. Een flinke stap verder, dan de jubilerenden in het vorige bericht je, zijn de heer en mevrouw Bran- ke, Hendrikstraat 47 en de heer en mevrouw Lako-Van Hoorn, Van der Manderestraat 4, twee echtparen, die in Vlissingen wo nen. Zij vieren binnenkort hun 65-Jarlge echtvereniging. De eerstgenoemden doen dat dinsdag a.s., terwijl het echtpaar Lako dit feestelijke feit op 4 maart zal herdenken. RÜITERCROSS. Tot besluit een „sportieve" melding. Vanmiddag om twee uur namelijk zullen de liefhebbers van de ruiter sport bij het kampeerterrein van de heer De Vlieger te Vrouwenpolder een cross-country kunnen volgen. Daarvoor zorgt de ruitervereniging „De Veerse Dijkruiters". Er zijn meer dan dertig deelnemers leden van de ruiterverenigingen „Oranje zon" te Vrouwenpolder, „Walcheren" uit Nieuw- en St. Joosland, „Noord- Beveland" en de organisarende ver eniging zelf. Ir. Krietemeijer (a.r.) achtte het be langrijk te weten welke fasen van het plan het eerst uitgevoerd worden. „Zo zal iemand, die in Paauwenburg een huis wil zetten, toch moeten we ten wanneer hij ongeveer kan gaan bouwen", verduidelijkte dit raadslid. Hij drong dan ook 'met klem aan op een snelle realisering, zodat gegadig den niet moe van het lange wach ten hun heil bijvoorbeeld ten oos ten van Souburg zoeken. „En nog altijd is Souburg niet bij Vlissingen". aldus de heer Krietemeijer. „Wie dat wil kan waar dan ook in het plan op vrij korte termijn gaan bouwen", beloofde burgemees ter mr. B. Kolff. In twee jaar zal na melijk de bouw van het hoofdriool verwezenlijkt worden alsmede de be langrijkste leidingen voor water, elektriciteit en gas. zodat overal in het plan aansluitingen gekregen kun nen worden. Rond de 600 „Hoeveel gegadigden zijn er nu voor de ongeveer 2000 woningen, die in liet plan kunnen worden ge bouwd?", wilde de heer Kriete meijer nog weten. „Rond de 600", verklaarde wethouder Smit, maar laconiek liet hij er op volgen„We weten echter niet hoeveel er van overblijven als de grondprijzen eenmaal bekend zijn". Hoewel het hier in feite alleen om de financiële merites van het plan ging, grepen enkele raadsleden met na me de heren Romijn en Bikker de gelegenheid aan om ook een stede bouwkundig aspect nog even onder de loep 'e nemen: zij meenden dat enkele winkels le excentrisch zullen liggen. Wethouder Smit ont zenuwde dit echter door te zeggen, dat in het uiterste geval een winkel één kilometer uit het centrum ligt. Ook had de heer P. Bikker (c.h.) er bezwaar tegen, dat de 23 winkels in dit plan ten minste een frontbreedte van 6y2 meter moeten hebben. „Dat is gebaseerd op onze toekomstver wachtingen voor heel deze wijk", verduidelijkte hier de heer Poppe. Zonder stemming ging de raad ver volgens met het plan akkoord. Promotie Eervol ontslag verleende de raad aan ir. K. C. Box als directeur van de gemeentewerken en cle gemeentelijke reinigingsdienst. „Merkwaardig", vond de heer S. J. Adriaanse (k.v.p.) deze ontslag-aanvrage zo kort na de benoeming tot directeur-gemeente werken. „Zijn er moeilijkheden ge rezen of is het alleen een kweStËtr van promotie?", wilde hij weten. „Het gaat hier zeker om een promo tie", antwoordde wethouder Smit, die er op wees, dat de heer Box in zijn nieuwe betrekking de rang van lioofd-ïngenieur krijgt. „Wel kreeg Advertentie) Hoestdrcnk in tabletvorm.95ct Debutanten in raad van Vlissingen H De Vlissingse gemeenteraad Lelde vrijdagmiddag enkele debutanten. Zo maakte de ee heer F. G. Smit zijn debuut als wethouder van openbare werken. En direct al werd hij m voor een heet vuurtje ge- n eee plaatst: de verdediging van het plan Paauwenburg. „Er wachten U nog heel wat zwa- re taken", voorspelde de heer s= F. van Sabbcn later in een s specchje tot de nieuwe wet- H houder, „nu Vlissingen zulke grote plannen heeft". ,,Ik ben H geen redenaar", zei de heer n Smit, „en daarom zal ik in ee M mijn antwoorden wel eens ee korter zijn dan mijn voorgan- n =j ger". Deze wethouder, die in de Vlissingse raad al jaren bewees een voorliefde te heb- ëe ben voor....Chinese spreek- woorden, zocht zoals hij H zelf verklaarde ook nu E- weer troost in een Chinees gezegde: Wie goed is, is niet welbespraakt; wie welbe- spraakt is, is niet goed. „Maar er zijn natuurlijk uit- zonderingen", haastte cle heer :e Smit zich onmiddellijk te stel- len. ee Er waren nog twee debutan- ten: mevrouw C. H. L. Spit- hout-Naerebout, die rode tul- ee pen op haar plaats vond, en de heer C. C. Verheul (beiden H P.v.d.A.), die deze middag j§ beëidigd werden als raadslid. ee Voor mevrouw Spithout e: „ik vind het fijn weer in uw midden te zijn" was het eigenlijk geen debuut. ze maar een come-back, want zij §e H was enkele jaren geleden ook reeds raadslid. Talrijk zijn in Veere de plaatsen, waar zulke „toeristisch aantrekke lijke" foto's te maken zijn. Mede dank zij deze verstilde, historische entourage zal Veere inderdaad een nog belangrijker rol kunnen spelen in het steeds toenemende toerisme. (Foto P.Z.C.) het collego vaak de Indruk", zo ver klaarde deze wethouder, „dat de heer Box altijd liever een zuiver techni sche functie ambieerde dan één waarin ook beleidsvragen een rol speelden". Britannia-hotel „Is aan de verwachtingen rond de ex ploitatie-opzet, van het Britannia- hotel beantwoord", vroeg de heer Krietemeijer tijdens de rondvraag. Hij had de indruk, dat er vaak spra ke was van een „leeg huis". Ook was het hem opgevallen, dat in afwij king van een eerder opgestelde regel het hotelgedeelte in de winter meestal geopend blijft. Tenslotte in formeerde hij of het juist is, dat er een groot verloop bij het personeel is en met name bij de kamermeisjes. Burgemeester Kolff zegde toe te trachten in een volgende vergade ring met cijfers over de kamerbe zetting te komen. Een exploita tie-overzicht geeft echter pas een goed beeld, zo meende hij, als men de beschikking heeft over de ge gevens van een geheel jaar. Met de vraag over het personeels verloop wilde de heer Kolff graag zijn voordeel doen. PRODUKTSCHAP GROENTE EN FRUIT Tot dusver was dit eigenlijk niet onwettig Meer dan tweehonderd boeren op het eiland Tholen houden zich bezig met de contractteclt van augurken ten behoeve van de industrie, hoewel zij daartoe niet het recht hebben, om dat zij geen erkende groentetelers zijn. Het bestuur van liet produkt- schap voor groenten en fruit heeft vrijdag besloten, deze onwettige toe stand wettig te maken. Daartoe zal aan niet als groentetelers erkenden in het hele land de mogelijkheid ge boden worden, ten hoogste twintig are augurken te telen, echter alleen als zij- een contract met de industrie hebben. Het produktschap heeft om sociale redenen, en ook omdat de „echte" augurkentelers geen belangstelling hebben voor de contractteelt, geen einde willen maken aan de illegale teelt op Tholen, waarmee al in 1955 een begin is gemaakt. Aan de andere kant wilde het, nu cle toestand daar gelegaliseerd wordt, niet alleen de Tholenaars laten profiteren. De voor zitter, de heer Van Arcken, ver wachtte dat de nieuwe regeling geen grote uitbreiding van de teelt met zich zal brengen, maar toch een mo gelijkheid opent voor de boeren-ge- zinsbedrijven. In de overwegingen van het produktschapsbestuur hebben ook de op handen zijnde wijzigingen in het tuinbouwvestigingsbeleid mee gespeeld. De nieuwe regeling werd met alge mene stemmen aangenomen, al bleek bij de discussie dat enige bestuurs leden niet zo heel gelukkig waren met dit „legaliseren van een scheef gegroeide toestand", waar zij zich om de genoemde sociale redenen toch niet tegen wilden verzetten. Collecte De te Wemeldinge gehouden collecte voor de volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht een bedrag van 277,85. (Slot van pag. 1) dellijk weer in top, want iedereen moet dan verder bouwen aan de toe komst". En met deze uitspraak is de lieer Van der Hooft eerder realist dan idealist. De vissers wacht immers een haven in Colijnsplaat en mijn- meester Van der Hooft een moderne vismijn. En Veere zelf Zal de uitspraak „het al meer en meer wegkwijnende Veere" ook nu weer van toepassing worden? Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael heeft daarop in zijn nieuwsjaarsrede al een van werke lijkheidszin getuigend antwoord ge geven. „De vlag halfstok?", vroeg deze burgemeester en hij gaf toe: „De dag, waarop de vissers uit Veere verdwijnen, is inderdaad een rouw dag voor onze gemeente". „Maar", voegde hij er onmiddellijk aan toe, „Veere is niet ten dode opgeschre ven. Het jaar 1961 zal niet in de ge schiedenis komen als een rampjaar". Geen defaitisme, geen zelfmoord, wilde de burgemeester voor Veere. Ond erschraging Bovendien gaat die zin uit de Vlis- singsche Courant van 1847 ook niet helemaal op: Veere, waaraan geen bijstand, onderschraging noch i Advertentie) Huidïulverheld - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder St. Jacobstoren wordt voor 60 mille gerestaureerd Zonder één enkele op- of aanmerking heeft de Vlissingse raad vrijdagmid dag een krediet van 61.850 gulden verleend voor de restauratie van de Si nt-JaCOb storen, Wiet een forse ha merslag kon burgemeester mr. IJ. Kolff dit belangrijke besluit onmid dellijk bezegelen. Bovendien werd daarbij besloten deze restauratie on derhands op te dragen aan de N.V. Aannemersbedrijf D. Huurman jr. in Delft. Binnenkort benoeming van commissaris van politie Op een vraag van de heer S. J. Adriaanse (k.v.p.) in de Vlissingse raad heeft burgemeester mr. B. Kolff vrijdagmiddag verklaard, dat de benoeming van een commissaris van politie in Vlissingen zeer bin nenkort te verwachten is. leeniging schijnt te kunnen worden verstrektDat zal nu anno 1961 heus zo'n vaart niet lopen! Veere's nieuwe en enige troef, wc schreven het al, is na het verdwij nen van vissers en vismijn de recre atie. De „bijstand, onderschraging en ieeniging" komt onder meer van rijkswaterstaat, die voor de vis sershaven een rijkshaven een plan heeft ontworpen voor omschakeling tot jachthaven. Bo vendien zijn er plannen voor ho tels en bungalowparken. Veere verliest de harde werkelijk heid niet uit het pog: met het ver dwijnen van de vissersschepen ver dwijnt er een enorme toeristische magneet uit de gemeente, maar kan sen blijven er zo dicht bij het Veersemeer te over Inmiddels was Veer© al gedompeld „ïn de wereld van stilte''. Want hij- na drio weken lang lieten de Veerse, Arnemuidse en Thoolse vissers de haven al links liggen deze maand. Umuïden en Scheveningen leken lucratiever. „We konden hea «is en waarachtaig merken", bekende een middenstander, „de drukte, de gezel ligheid was spoorslags uit Veere verdwenen". Die middenstander stond niet alleen in deze uitlating. Daarom is het ze ker: Veere zal inderdaad cle eerste tijd stil worden Maar evenzeer is het een feit, dat een goed geleide recreatie-ontplooiing de hiaten met tertijd zal opvullen! Meer slagen (Advertentie) biedt U de mogelijkheid een prijs ter waarde van 15.000 gulden te winnen of een van de honderden andere belangrijke prijken. Volg nauwlettend Kortom: Veere zal ook deze slag te boven komen, zo is de mening van het gemeentebestuur. Er waren in een ver verleden per slot meer sla gen op te vangen: het verdwijnen van de „Schotse stapel", de lucra tieve wolhandel, bijvoorbeeld, die de gouden eeuw ook voor Veere tot een gouden eeuw maakte. In die tijd had den om en. nabij 150 schepen Veere als thuishaven. Én de Napoleontische tijd, toen de Veerse vissersvloot nau welijks en de handelsvloot in het ge heel niet kon uitvaren door de oor logsomstandigheden. Uit de Napo leontische tijd ruim anderhalve eeuw heeft Veere nu nog altijd schulden overgehouden. Wie in die tijd een vordering op Veere had, kreeg daarvóór obligaties: per stuk een tientje waard. „Nu nog heeft Veere tien elf duizend gulden schuld uit die tijd", vertelde ons ge meente-secretaris L. v. d. Hielde. Langzaam maar zeker lost Veer© die schuld in: ieder jaar wordt er duizend gulden uitgeloot onder de obligatie-houders. Als Veere dus in staat is voorlopig jaarlijks daarvoor duizend gulden uit te trekken, is over ruim tien jaar de lei schoon! Hoe het ook zij: het ziet er naar uit. dat Veere door de tegenwoordige te genslag een schuldenlast zal krijgen, die over anderhalve eeuw in 2121 dusnog niet afgelost zal zijn A^VVVVVS^VVWVVVVVVVWVNA Voor Zeeuws nieuws zie ook dc J v pagina's 5, 8 en 10. wwwwww^vwyvvww VS IJ VEEL BEWOLKING Zacht weer met plaatselijk enige re gen en slechts een enkele opklaring. Zwakke lot matige wind uit zuide lijke richtingen. ZON 26 februari. Zon op 7.34 onder 18.13 27 februari. Zon op 7.32 onder 18.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2