PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERINGSCRISIS IN BELGIE OF HET NIPPERTJE VOORKOMEN Situatie in Kongo houdt coalitie met moeite bij elkaar Twee straaljagers tegen elkaar gebotst Soebandrio wil V.N. voorwaarden stellen Beslist WEL onderschraging voor NIET wegkwijnend' Veere PRINSES MARIJKE OPENT JAARBEURSHAL Waarschuwing Ondankbaar Nevelen 204e jaargang - no. 48 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. DE VLEESCHAUWER VAN KIESLIJST GESCHRAPT Brand vernielt hervormde kerk in St.-Johannesga Aan de nieuwe onzekerheid, die de afgelopen dagen in de Belgi sche politieke wereld heeft geheerst, is vrijdag een (voorlopig?) einde gekomen door een overeenkomst tussen de rooms-katho- lieke en liberale ministers in het kabinet-Eyskens over de uit voering van belastingverhogende en bezuinigingsmaatregelen uit de „eenheidswet". De overeenkomst werd bereikt op een ver gadering van het Belgische kabinet, die vrijdag de gehele dag heeft geduurd. Het deze week opnieuw opgedoken gevaar van een regeringscrisis, terwijl het parlement al naar huis is ge stuurd en de verkiezingen voor de deur staan 26 maart is daarmee weer van de baan. Na afloop van de kabinetsvergade ring werd medegedeeld, dat de regering de „eenheidswet" inte graal zal toepassen". de afgelopen maand een crisis nauwelijks aanvaardbaar hadden gemaakt. V oorwaarden In politieke kringen in Biussel vraagt men zich overigens af onder welke voorwaarden de liberale mi nisters bereid zijn gevonden hun por tefeuilles te blijven beheren, nadat koning Boudewijn maandag het door hen aangeboden ontslag heeft gewei gerd. Een grote rol speelt in deze (Zie slot pag3 kol. 5) Oorzaak van de nieuwe moeilijkhe den tussen de regeringspartijen was de weigering van de liberale minis ters om alleen over te gaan tot de in de „eenheidswet" voorziene belas tingverhogingen, zonder dat daar te genover ook bezuinigingsmaatrege len zouden worden afgekondigd. De ze hebben in het bijzonder betrek king op de sanering van de sociale voorzieningen. De rooms-katholieke ministers nemen het standpunt in, dat belastingverhoging, die maande lijks 450 miljoen frank meer in de berooide Belgische schatkist moet doen vloeien, onontbeerlijk is. De liberale bewindslieden voerden echter aan, dat de sanering van de socialnU'v.i reeds een besparing van 500 miljoen frank zou betékenen. Het na urenlange be sprekingen bereikte compromis, dat een evenwicht inhoudt tussen belas tingverhoging en saneringsmaatre gelen, maakt een einde aan de vele speculaties van de afgelopen dagen, „dat het tot een zoals in dé Vlaamse pers werd geformuleerd „echtscheiding" zou komen in de nu twee jaar oude katholieke-liberale coalitie. Zoals de voorzitter van de Chris telijke Volkspartij, Theo Lefèvre, op een persconferentie in Brus sel betoogde, zou de ontwikkeling van de afgelopen dagen in de Belgische politieke wereld, waar in uiteraard de komende verkie zingen nu reeds scherpe schadu wen vooruit werpen, wel degelijk tot het aftreden van de roóms-ka- P.Z.C.-zaterdagnummer TN HET TOERISTENSEI- ZOEN spreekt ook de Zeeuw se jeugd een woordje mee; velen gaan in de zomervakan tie aan de slag en leveren zo hun aandeel in „de slag om de vreemdeling". In „Tussen dertien en twintig" (op pa gina zeven) wordt hier meer aandacht aan geschonken. Verder in dit achttien pagi na's tellende P.Z.C.-zaterdag nummer: Stemmen uit de ker ken (pag. 3); Sluis heeft kans op een uniek museum (pag. 4); Radio en T.V. met Films in Zeeland (pag. .9); letterkundige kro niek en kunst (pag. 13); Ker ken en Maatschappij plus feuilleton (pag. 14) en de Kinderkrant met puzzel en klanken uit de ether op pagi na zestien. tholieke ministers hebben geleid, indien niet de internationale toe stand rondom de Kongolese kwes tie en de binnenlandse economi sche situatie na de stakingen van Loeloeaburg bezet door Loemoemba-soldaten Volgens het Belgische pers agentschap Belga zijn enkele honderden Loemoemba-gezinde soldaten Loeloeaburg binnenge trokken. Amerika lanceert atlas-raket De Verenigde Staten hebben vrijdag met succes een nieuw en krachtiger type van de internationale atlasraket afgevuurd, die een afstand heeft af gelegd van ruim 11.000 km. Boven Leeuwarden Beide piloten in veiligheid In de afgelopen nacht, om vijf minuten over twaalf, zijn twee straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht boven Leeuwar den met elkaar in botsing geko men. Het zijn een toestel van het type Hunter, afkomstig van de basis Leeuwarden en een F 86 K-Sabre van dc vliegbasis Twentlie. De piloot van de Hun- ter heeft zich met een schiet stoel in veiligheid gesteld. Zijn toestel kwam buiten het dorp Weidum terecht, achter een boerde rij, bewoond door de familie Kalma. Het neerstorten van de Hunter heeft in Weidum geeu slachtoffers veroor zaakt. De piloot van de Hunter keei-- de nog in de afgelopen nacht naar de vliegbasis Leeuwarden terug. Daar verklaarde hij dat de Sabre na de botsing in noordelijke richting is ge zwenkt. De luehtmachtvoorlichtings- dienst hield rekening met de moge lijkheid dat dit toestel in zee was neergestort. Later werd gemeld, dat ook de piloot van de Sabre nachtjager veilig met zijn schietstoel aan d'e grond was ge komen. Hij kwam evenals zijn toe stel in de nabijheid van Kollum te recht. De namen van de piloten zijn: „Hun- ter", 1ste luit. T. G. de Jager, af komstig uit Bergen. De heer De Ja ger is gehuwd en 30 jaar oud. „Sa bre": 2e luit. J. Kuper, afkomstig uit Schildwolde. De heer Kuper is ongehuwd en 24 jaar oud. Volgens voorlopige berichten hebben zich ook in Kollum geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Het ongeluk is gebeurd in de laatste nacht van een tweedaagse luchtverde- Prinses Marijke zal dinsdagmiddag 14 maart om vier uur de naar haar genoemde jaarbeurshal te Utrecht openen. digingsoefening. Bij deze oefening v aren betrokken de vlieg bases Soes- tóijvVg, Leeuwarden, Twente en Ypenburg. De familie Kalma heeft van het neer storten van het vliegtuig zelf totaal niets gemerkt. De familie werd wak ker door de drukte van de vele auto's die zich naar de plaats begaven, waar het toestel was neergestort. Mevrouw Kalma, die vanzelfsprekend nog zeer overstuur was door het gebeurde, vertelde „het was voor ons door het oogje van de naald". Het toestel ligt in een stuk weiland op 200 meter afstand van de boer derij. ACTIE TEGEN NEDERLAND HOUDT AAN Nieuw-Guinea moet vóór 1963 bij Indonesië De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban drio, heeft vrijdag verklaard dat Indonesië zon instemmen met een deelneming van de V.N. bij het oplossen van de kwestie Nieuw-Guinea mits het gebied binnen een of twee jaar aan In donesië zou worden overgedra gen. Hij voegde hieraan toe, dat Indone sië niet zou instemmen met de con ventionele vorm van V.N.-beheer, omdat Indonesië altijd zou vasthou den aan het standpunt dat het gebied deel van de republiek is. Minister Soebandrio zei: „Er zijn ve le vormen van V.N.-deelneming voor het oplossen van het geschil en wij zullen dergelijke deelneming aan vaarden indien algehele machtsover- Donderdagnacht is de Nederlands hervormde kerk in St. Johannesga (Fr.) door brand geheel verwoest. Arbeiders, die 's morgens omstreeks half zes op weg waren naar hun werk, ontdekten de brand. Zij waar schuwden de brandweer in Joure Johannesga heeft geen brandweer die snel met het blussen begon. De brand was echter al zo groot, dat de brandweer voor een hopeloze op gaaf stond. Men beperkte zich tot het nathou den van de belendende gebouwen. De kerk viel niet meer te redden. De gehele kerk en het er achter lig gende verenigingsgebouw gingen verloren. Alleen de zijmuren staan nog. De brandweer van Joure vermoedt dat kortsluiting de oorzaak van de brand is. De predikant van deze ge meente is juist vertrokken naar Mid delburg. Een nieuwe predikant is wel beroepen, doch hij woont er nog niet. De schade is nog niet bekend. Het afgebrande kerkgebouw dateer de van 1869. Het werd in 1873 na een brand gerestaureerd. In de toren van de kerk, die omstreeks kwart voor zes met luid geraas instortte, was juist een nieuwe elektrische luidklók aangebracht, die volgende week in gebruik zou worden geno men. Met de kerk ging de gehele in ventaris verloren. Alleen uit het ver enigingslokaal kon nog enig meubi lair worden gered. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. dracht van Nederland aan Indonesië over „West-Irian" binnen een of twee jaar kan geschieden", T rustschap De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd verklaard: „minis ter Luns heeft donderdag in zijn verklaring in dc Tweede Kamer nog eens gezegd dat de Neder landse regering een trustschap op zichzelf niet afwijst. In 1958 had minister-president Drees zich reeds in deze zin uitgelaten. Mi nister Luns zei thans: „Het zou na tuurlijk wel een trustschap moeten zijn, waaronder de rechten van de bevolking worden gewaarborgd. Ik acht ook thans evenals in 1958 een dergelijk trustschap niet haalbaar". Eb en vloed verdwijnen het al meer en meer wegkwijnende Veere, waar aan geen bijstand, onder schraging noch leeniging schijnt te kunnen worden verstrekt. MEER DAN 114 jaar geleden om precies te zijn op 3 fe bruari 1847 was deze zin te lezen in de VHssingsche Cou rant. Zo men ziet: er is niets uieuws onder de zon. Ook de afgelopen jaren zou deze zin zij het wat moderner gesteld gebruikt kunnen zijn in een be richt, verslag of artikel over dit Walckerse plaatsje, dat in de vaderlandse geschiedenis boekjes vaak betiteld wordt ils „het dode stedeke Veere". AWWWVMWWVWWWW Al anderhalve eeuw schuld aflossen VVVV\^\A^/VVV\(VVWVVVVVVV Want opnieuw is aan Veere aien behoeft het niet te ver bloemen een ernstige slag toegebracht: met de on verbid- lelijke afsluiting van het Veer segat verdwijnt even onverbid delijk de vissersvloot uit Veere. En was niet die vissershaven het hart van Veere? Een hart, dat bleef kloppen door het eeuwige ritme van de eb- en vloedstroom. Regelmatig steeg en daalde het water. Het be tekende, dat Veere een open verbin ding had met de zee. Eind april zal het voor de geboren en getogen Vee- renaren een merkwaardige belevenis zijn om te zien hoe het tot dusver rijzende en dalende water in hun ha ven voorgoed tot stilstand is geko- komen. Of vrijwel tot stilstand. Terwijl er nu nog van uur tot uur een verschil is waar te nemen, zal er dan alleen een wijziging zijn van do zomer op de winter en van de winter op de zomer: het zomer- peil wordt precies N.A.P.; het wïnterpeil 70 centimeter beneden N.A.P. Realist Met het dichtsnoeren van het Veerse- gat houdt het hart van Veere dus op •te kloppen. En om bij dit „heengaan" in stijl te blijven, willen de Veerse en Arnemuidse vissers met de vlag halfstok vaicn al3 de laatste caisson in het sluitgat van het Veersegat gaatMijnmeester A. van der Hooft (49) vindt dat begrijpelijk. „Maar" voegt hij er onmiddellijk aan toe, „doe de vlag daarna onmid- (Zie slot pag. 2 kol. 5 iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii]i[i Eén die blijft Niet alle beroepsvissers keren Veere de rug toe als binnen enkele maanden het Veersegat afgesloten wordt. Eén is er, in ieder geval, die blijft: de 65-jarige Leen Verlinde, die in Veere nog altijd in hetzelfde huis (Markt 204) woont, waarin hij ook geboren werd. Deze zeer vitale zestiger vist niet op garnalen, maar op pa ling. Ën niet buiten het zee gat, maar in de kreek tussen Veere en Vrouwenpolder en in het Kanaal door Walcheren. „Als het goed zit, haal ik soms vijftig kilo op één och tend uit mijn fuiken", zo ver telt hij, „maar soms zijn het er ook maar zes of zeven stuks, en dan nog heel dunne". Ook hij vindt het triest, dat de vissersvloot uit Veere ver dwijnt. „Maar het is een troost", zegt hij met gevoel voor-humor, „dat ik al van de A.O.W. profiteer". Illlllllllllllllllllllllll ftaiitlijn h. r zijn twee punten, die naar vo ren springen in de publikaties over de moord op het Rotterdamse jongetje Marcel Nivard. Het eerste is de snelheid, waarmee de politie deze kwestie heeft opgelost. Er moest worden gezocht naar de spreekwoordelijke speld in de hooi berg en daarbij heeft men kans ge zien binnen korte tijd de speld inder daad te voorschijn te brengen. Een prestatie, waarvoor men groot res pect moet hebben en waarvoor de politie alle lof verdient! Het tweede op vallende punt is, dat het ventje werd vermoord door iemand die hem kende, een kappersbediende. Deze man was één van de duizenden, die in de carto theek van de Rotterdamse politie voorkomen onder de rubriek zeden delicten. Dat nu is geen geruststel lende gedachte en vestigt dc aan dacht op een weliswaar en helaas vanzelfsprekend, maar toch vaak vergeten verschijnsel: niet alleen on bekenden belagen kinderen. Soms zijn het mensen, met wie ze op ge zette tijden in aanraking komen. mensen dus, die voor hen niet de „onbekende" zijn, voor wie ze dage lijks worden gewaarschuwd. Derhal ve is het onvoldoende kinderen op het hart te drukken, dat zij nooit met vreemden mogen meegaan en dat zij autoritjes moeten afwijzen. Hun dient er met nadruk en bij her haling op gewezen te worden, dat ze nooit en te nimmer met iemand mo gen meegaan vóórdat zij hun ouders toestemming hebben gevraagd. De gevaren zijn groter dan menigeen zich realiseert. Terecht heeft de politie van vele zijden lof geoogst voor haar op treden in deze zaak. Maar te gelijkertijd wordt daarmee geaccen tueerd welk een ondankbare rol de politie in ons land vervult. Een be keuring voor een niet brandend ach terlichtje of voor het overtreden van de maximumsnelheid doet menigeen in woede uitbarsten en er moet blijk baar eerst een spectaculaire zaak worden opgelost, vóórdat men Ba lend Blufs befaamde „De politie is mijn beste kameraad" aanheft. Een politie-autoriteit vertelde ons dezer dagen, dat er weggebruikers zijn, die bij de controle van de maximum snelheid keurig komen aanrijden zij hebben namelijk de agenten zien staan om na het geijkte traject plotseling gas te geven en wuivend naar de politiemannen weg te stui ven. Zo in de geest van: „en-nou-doe- je-me-toch-niks-meer". Niet het ge baar, dat van een correct wegge bruiker mag worden verwacht. Nee, dankbaar is het werk van een politieman niet altijd. Die zeldzame keren dat het publiek wél zijn in stemming betuigt, is er vaak een treurige geschiedenis aan voorafge gaan. Onlangs hebben wij in deze kolom de kritiek ter sprake gebracht op voortijdige publikatie van burgemeestersbenoemingen en er daarbij op gewezen, dat de schuld niet alleen bij de pers, maar ook bij de overheid ligt: iedereen spreekt over de kandidaten en over de op handen zijnde benoemingen, maar o wee als de krant iets publiceert. Dan vliegen woorden als „indiscreties" en „gebrek" aan fatsoen" heen en weer en wordt menige banvloek over de journalistiek uitgesproken. Terwijl men zich beter kon afvragen of er wellicht iets aan het benoemingssys teem hapert. Zo is er thans weel een tweetal voorbeelden te signale ren, ditmaal in eigen provincie, waarbij blijkbaar iedereen alles mag zeggen en tegelijkertijd van de krant wordt verwacht te zwijgen. Ditmaal gaat het overigens niet over burge meesters. Het eerste geval betreft een poli tiefunctionaris in een der Zeeuwse gemeenten, een benoeming waarover het betrokken departement zich in nevelen hult. Maar de naam van die gene, die vermoedelijk zal worden benoemd is algemeen bekend en het kost geen enkle moeite om er achter te komen. Geval nummer twee betreft een onderwijs-autoriteit, die binnen kort naar elders zal vertrekken: Zeeuwse onderwijskringen zijn vol ledig op de hoogte en men weet zelfs de naam van de opvolger te noemen. Het departement en betrokkene wei geren echter elke inlichting en hul len zich ook hier in nevelen. Het schijnt, dat alles wel in kannen en kruiken is, maar het K.B. moet nog komen en dit zal een verzamel-be- sluit van allerlei benoemingen wor den, zodat het nog wel enige tijd kan duren vóórdat de officiële medede ling afkomt. Wij zullen de namen niet publiceren op dit moment, doch rustig afwach ten. Onze enige overwegingris, dat voor de betrokkenen een dergelijke publikatie onaangenaam is Zij heeft een enkele maal zulke departemen tale schrikreacties tot gevolg, dat men soms wel eens opnieuw gaat „schuiven" tot groot ongerief van de bewuste kandidaten. Geen publika tie dus. Maar als de bewuste berichten „officieel" zijn en in de krant ko men, dan hebben we niet de illusie iets „nieuws" te publiceren Hei is in zo'n geval al eens voorgekomen, dat geïnteresseerden verbaasd uil- riepen. „Gut, staat dat nou pas in de krant?".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1