In Zeeland kan veel meer gekeurd zaaizaad worden gebruikt STIERENSTATION ZEELAND G.A. HIELD VERGADERING IN GOES Waar zijn onze schepen? BEVELWISSELING COMMANDO TROEPEN IN ROOSENDAAL GOEDE PERSPECTIEVEN VOOR ONZE LANDBOUW IN E.E.G. 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 ZAAIZAADMIDDAG IN GOES Bijeenkomst in kader van het wereldzaaizaad- en pootgoedjaar „In Zeeland wordt procentueel gezien minder gekeurd zaaizaad gebruikt dan het gemiddelde over het gehele land. Voor enkele produkten blijven wij zelfs beduidend beneden het landelijk gemiddelde." Dit verklaarde vrijdagmiddag de rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. ir. C. W. C. van Beekom te Goes tijdens de door 'de keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. en de beide rijkslandbouwvoorlichtingsdiensten in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden zaaizaadmiddag in het kader van het wereldzaaizaadjaar 1961. Een en ander is gebleken uit een in 1959 inge stelde enquête, zo deelde de rijkslandbouwconsulent mede. Zeeland, maar vooral Zeeuwsch- Vlaanderen is gebleven bij het lande lijk gemiddelde voor wat betreft de wintertarwe, de zomertarwe en de froene erwten. In Zeeland zijn ruim 45 gevallen onderzocht, die repre sentatief geacht kunnen worden voor de provincie. Het landelijk percen tage van het door do boeren gebruik te gekeurde zaaizaad bedraagt voor wintertarwe 76%, (Zeeland 64 f' voor zomertarwe 88 (Zeeland 80 en voor groene erwten 75 (Zeeland 62%). Wat de overige ge wassen betreft ontlopen de gemiddel den elkaar niet veel. Uit de enquête is voorts gebleken, dat van een wat ouder ras minder gekeurd zaaizaad wordt gebruikt van jongere rassen. Over de cijfers in Zeeland zei dr. Van Beekom, dat die tegen zijn verwachting waren. Er is nog heel wat te verbeteren, betoogde hij. Ook heeft men door middel van de enquête een inzicht gekregen in de meest gebruikte rassen. In het na jaar van 1960 zijn in Zeeland mon sters onderzocht van op eigen bedrijf geteeld pootgoed. Van de 65 onder zochte monsters bleek 83 onge schikt, 15 matig geschikt en 2 geschikt voor de voortplanting. Een conclusie van spreker was, dat het afgekeurde zaaizaad in vele gevallen ernstige gebreken heeft vertoond. Zaaizaad jaar Do vrij druk bezochte bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Keuringsdienst Zeeland, de heer J. A. Stols, die meedeelde, dat de bedoeling van het wereld zaaizaadjaar is om tot een pro- duktieverhoging te komen tenein de het tekort aan voedsel in de wereld 2/3 van de bevolking lijdt honger mede te kunnen bestrijden. Ir. J. I. C. Butler, inspecetur van de landbouw erv voorzitter van de Na tionale Commissie voor het Wereld zaaizaad- en pootgoedjaar, vertelde hierover het een en ander. Door de hogere produktie van de landbouw in met name de westelijke landen is een groot overschot aan voedsel ontstaan, terwijl men anderzijds in vele landen een groot gebrek aan voedsel ziet. Dit is meer een kwestie van distributie dan dat er van een absoluut overschot voor de gehele wereldbevolking sprake is. Terecht heeft de F.A.O., de wereldlandbouw- en voedselorganisatie van de Vere nigde Naties, het initiatief genomen een wereldzaaizaad- en pootgoedjaar te houden. Want in vele landen zal de produktie moeten worden opge voerd, aldus spreker. Opvoering van de produktie in de landbouw door betere voorzienin gen in de zaaizaad- en pootgoed- sector, noemde spreker niet zo spectaculair als bijvoorbeeld cul tuur-technische en andere grote werken. Niettemin is deze factor Feestavond Middelburgse rijkskweekschool Vrijdagavond heeft de rijkskweek school te Middelburg in het Schut tershof zijn jaarlijkse grote avond gehouden, waar de kwekelingen voor een stampvolle zaal een programma op de planken brachten, dat getuig de van durf. Want in tegenstelling tot voorgaande jaren, toen men zich tot meer vrolijke stukken bepaalde, voerden de kwekelingen aitmaal „Uitvaart" van Sutton Vane op. Een toneelstuk, waarin het mysterie van de dood aan de orde gesteld wordt. Met dit stuk hadden de kwekelingen zich voor-een lang niet gemakkelijke opgave gesteld, want niet alleen eist „Uitvaart" vee! van de toneelspelers, maar bovendien werd het zonder de cors gespeeld. Ondanks deze moei lijkheden bleken de kwekelingen met het stuk niet te hoog gegrepen te hebben. Hoewel het begin een beetje aarzelend was, leefden de spelers en speelsters zich steeds meer in hun rol in en wisten op knappe wijze de verschillende personen op het to neel gestalte te geven. Als uitblinker hierbij kunnen Jan Lauret en Jan van Peenen genoemd worden, die als Tom Prior en de heer Lingley een lang niet gemakkelijke rol voor hun rekening namen. Goed toneelspel lieten overigens ook de andere spelers zien, van wie Jan Roo- denburg een steward op de planken bracht. Anneke Ballintijn en Jaap van Wcele verdienen eveneens lof voor hun rol al3 echtpaar. Ook Ria Lutijn, Arie Damman, Nel de Jong en Bart Raad, kwamen goed voor den dag. Een groot aandeel in het suc ces, dat de kwekelingen met hun stuk oogsten kan op naam gezet worden van de heer W. H. Bellaart, die de regie verzorgde. De heer Iz. A. Loricr zorgde voor de grime. Eer der op de avond hadden een groot en een klein koor onder leiding van de heer C. Schijve enkele Oudhol landse liedjes gebracht, die met een ware ovatie door de zaal beloond werden. Tot slot van de avond vermeldde het programma een gezellig samenzijn. van groot belang. Dit zaaizaad- en pootgoedjaar moet gezien wor den als een voorloper op de anti- honger-actie, die over enkele ja ren zijn hoogtepunt zal bereiken, zei hij. Ook in Nederland kan er op dit ge bied nog heel wat gedaan worden. In Nederland mankeert nog wel wat aan de zorg van de boer voor het zaaizaad- en pootgoed, merkte hij op. ECONOMISCHE ASPECTEN Als kweker-handelaar en betrokken zijnde bij de zaaizaadvoorzïening be lichtte ir. D. J. van der Have uit Ka- pelle speciaal de economische aspec ten. Hij wees er op, dat de gemiddel de opbrengstverhoging ten gevolge van de plantenveredeling op pro cent per Jaar kan worden gesteld. Over een akkerbouwareaal van één miljoen ha is dit een produktieverho- ging geHjk te stellen met 5000 ha, waarvan de geldelijke opbrengst cir ca TVZ tot 10 miljoen gulden be draagt. Spreker trok de conclusie, dat de landbouw er alleen mee ge baat is, dat het kweekwerk op brede basis en op grote schaal wordt ver richt. Ir. v. d. Have besloot zijn be toog met de wens uit te spreken, dat een betere outillage van het land- bouwproefbedrijf in Centraal-Zeeland in de naaste toekomst gerealiseerd zal kunnen worden als zijnde een van de belangrijkste media waardoor de boer kennis maakt met de nieuwe kweekprodukten. SELECTIE „De teler-vermeerderaar en de zaai zaadvoorziening", was het onder werp, waarop ir. J. Minderhoud uit Wilhelminadorp nader inging. Hij wees erop, dat selectie de basis voor vermeerderen is. Hij verklaarde, dat de N.A.K. in de laatste jaren heeft geconstateerd, dat het zaaizaad ach teruit gaat door gebruik van de combine. Dit is volgens spreker niet nodig. De loonwerkers en de indivi duele boeren besteden hieraan veel te weinig aandacht meende hij. Als de combine goed gebruikt wordt, krijgt men onder bepaalde omstan digheden zelfs een beter zaa: dan bij de oude oogstmethode. D© vermeerderaar moet een goed en zorgvuldig boer zijn, vervolgde ir. Minderhoud. Hij noemde vermeerde ring een kwestie van vertrouwen tussen kweker en vermeerderaar. Tenslotte wees hij er op, hoe ook in deze geldt, dat kwaliteit betaald moet worden. Na een vruchtbare discussie over de verschillende onderwerpen, die door de vier inleiders in bet kort, maar op gedegen wijze werden behandeld, werden enkele dia's vertoond over zaaizaadgebruik. LEZING VAN IR. W. DE BOER „Ondanks op-, vele plaatsen te beluisteren geluiden over een toenemende belangstelling voor vleesproduktie moet de veefokker zijn doel niet ver anderen. Hij moet in dit opzicht niet laveren en lukraak de markt volgen. Want alleen de fokker, wiens bedrijf goed in orde is, trekt het meeste profijt en behaalt het hoogste winstpercentage." Het was een uiterst des kundige stem uit de praktijk, die vrijdagmiddag in een der zalen van de „Prins van Oranje" te Goes wenken en aanwijzingen over dit chapiter liet horen. Ir. W. de Boer, hoofdinspecteur van het Nederlandse Rundvee Stamboek, sprak er op de algemene ledenvergadering van de coöperatieve vereniging „Centraal Stierenstation Zeeland" G.A. gelijk voor bedrijven met vier koeien of minder. Zeeland heeft echter maar 300 bedrijven van de 2600 met meer dan zes koeien. In kort bestek haalde ir. Harmsen nog enkele voor de fok kerij belangrijke punten naar voren: het afstammingsonderzoek en de pro- duktievererving. In deze door ir. A. E. Bruyning geleide vergadering werden de aftredende bestuursleden de heren J. M. Dalebout (Schouwen- Duiveland), P. J. Goorden (Tholen), W. Minnaard (Bevelanden), K. J. A. baron Collot d' Escury en het plaats vervangend lid J. Plasschart (Oost Zeeuwsch-Vlaanderen) en L. Basting (West Zeeuwsch-Vlaanderen) herko zen. Als vierde bestuurslid voor de Walcherse vereniging werd benoemd de heer W. J. Cevaal. „Zeeuwse veefokkerij zit in de goede E.E.G.-hoek" De inleiding van de heer De Boer werd aangekondigd als „veehoude rij". Uiteraard betrof dit een der mate ruim begrip, dat de spreker zich moest beperken tot een aantal grepen uit het bedrijf van de vee houder en alles wat daarin mee speelt. Om zijn eerste stelling te sta ven ging de hoofdinspecteur in het begin van zijn causerie na, hoe de verschillen in produktie en behoefte liggen ten opzichte van de produkten melk en vlees. Hij kruidde een korte beschouwing daarover met enkele cijfers uit Zeeland: ten opzichte van het landelijk gemiddelde voor de pro duktie van zwartbont vee ligt aeze provincie behoorlijk aan de goede kant, om niet te spreken van een top. Conclusie van de heer De Boer was, dat er wat de produktie van melk betreft een overschot is en dat de Nederlandse vleesproduk tie de eigen behoefte dekt. Toch wilde hij zijn gehoor van Zeeuwse veehouders niet suggereren nu maar „vleesrassen" te fokken. Ook in kringen van het Stamboek was deze tendens al verschillende malen aan de orde geweest, zo kon spreker zijn belangstellenden toever trouwen. De aanbevolen fokrichting bleef evenwel dezelfde als in 1947 werd voorgesteld: midden-zware die ren, zo mogelijk van adel en met goede gebruikseigenschappen. Zoals zij op tentoonstellingen als typisch Nederlands worden gepresenteerd. Met certificaat Zijn causerie richtend op het E.E.G.- verband kon de heer De Boer nog meedelen, dat ook de afzet de Neder landse veehouderij geen windeieren legt. Dertienduizend runderen met een certificaat werden vorig jaar ge ëxporteerd. „Wanneer Zeeland met de veefokkerij goede vorderingen maakt zit deze provincie bepaald in de goede hoek", was dan ook de stel lige overtuiging van de hoofdinspec teur. Zijn lezing werd voorafgegaan door het huishoudelijk deel van de alge mene vergadering. Daarin deed de adviseur, dr. J. Tesink mededeling over de technische kant van het Stie renstation in 1960. Over de gezond heidstoestand van de K.I.-stieren kon hij meedelen, dat enkele moesten worden opgeruimd, dat bepaalde huidaandoeningen waren geconsta teerd en dat de voeding goed uitge balanceerd was. In vergelijking met vorig jaar kon dr. Tesink een stijging van 3,3 pro cent in drachtigheid van kunstmatig geïnsemineerde koeien aantonen. De rijksveeteeltconsulent, Ir. W. L. Harmsen, vertelde de leden nog een en ander over de nieuwe constella tie, waarin de provinciale commissie van toezicht is gekomen na „Inlij ving" bij het landbouwschap. De heer Harmsen voorzag een statu tenwijziging van de vereniging op het punt van dispensatie voor deel name aan de melkcontrolevereniging. Volgens de nieuwe bepalingen voor de KI- verenigingen 13 dit allee a mo- Dansers van „Kasporgo" gaan naar Spanje De volksdansgroep van de r.-k. gym nastiekvereniging „Kasporgo" te Goes zal dit jaar een 16-daagse reis maken naar Spanje om daar op te treden. De groep vertrekt op 14 juni aanstaande per autobus naar Bayeux, om vervolgens via Parijs en Troyes naar Villerranche te gaan. Na Ville- franche gaat de reis naar Barcelona, waar men zal optreden met de Spaanse volksdansgroep die in Bel gië is opgetreden bij de huwelijks feesten van koning Boudewijn en koningin Fabiola. Op de terugweg zullen de volksdanser.; weer in Villc- franche logeren. Tijdens het verblijf in deze plaats zullen uitstapjes wor den gemaakt naar het plaatsje Ars en Lyon in de Franse Alpen. In Villc- franche zal de groep te gast zijn bij de leden van de volksdansgroep „Les Hirondelles", een groep, die Goes reeds tweemaal heeft bezocht. Het ligt voorts in de bedoeling dat in 1962 een Spaanse dansgroep naar Goes komt, om daar haar medewer king te verlenen aan het internatio nale feest dat daar zal worden ge houden. Industrieflat te Bergen op Zoom aanbesteed In hotel „De Draak" werd door de architect, de heer Lengkerk, namens het gemeentebestuur van Bergen op Zoom aanbesteed het bouwen van een industrieflat op het industrieterrein de Lage Meren te Bergen op Zoom. Hier zal te zijnertijd de u.t.s. „Antoni Keldermans" voor West-Brabant en Zeeland voorlopig worden 'onderge bracht. Voor de aanbesteding bestond een ruime belangstelling. Er had een twintigtal aannemers uit West-Bra bant en Zeeland voor ingeschreven. Hoogste inschrijving was van de fir ma Bakx te Roosendaal voor f 494.500. Laagste W. van Turnhout uit Zeven bergen voor f 389.330, daar op vol gend Fa. Geerdink Bergen op Zoom voor f 395.425. De raming bedroeg f 412.500. Omtrent de gunning zal na der worden beslist. Uitbreiding openbare ulo te Middelburg aanbesteed Vrijdagochtend heeft de dienst Ge meentewerken te Middelburg de tweede uitbreiding van dc openbare uloschool aan de Dwarskaai met rij wielberging aanbesteed. Voor dit werk waren zes gegadigden van wie de firma D. van der Poel uit Oude- lande met een inschrijvingssom van 59.912 de laagste was.' Voor de overige inschrijvers werden de volgende bedragen genoteerd: 2 C. Priem, Lewedorp 60.427; 3 A. Blankenburgh, Nieuwdorp 62.S50: 4 J. Goedemondt, Vlissingen 64.300: 5 J. Geschiere, Middelburg 64.800 en 6 S. A. Versluijs Middelburg 65.500. Catrien Schot ontving K.N.A.U. erespeldje Catrien Schot van „Deltasport" tc Zierikzee, ontving dezer dagen het erespeldje van de K.NA..U, voor en kele uitstekende prestaties in het af gelopen seizoen. Zij dankt deze on derscheiding vooral aan haar ver richtingen bij het hoogspringen. Zij is verder uitgenodigd met de zes beste hoogspringsters van ons land deel te nemen aan een gespecia liseerde training in Den Haag, die op 4 maart begint. Biljartwedstrijd In café „Du Commerce" te Bres- kens werd de revanchewedstrijd ge speeld tussen de plaatse biljartvere nigingen „E.N.Z.K." en „A.B.C.". Ditmaal wist E.N.Z.K, met 10 tegen 5 gewonnen partijen de wisselbeker te veroveren. AKKRUMDIJK 23 AMERSKERK 3 CALAMARES 23 al Ahmadl n. Philadelphia NIEUW AMSTERDAM 24 v. Port au Prlnco n. St. Thoma» ORANJEFONTEIN 24 v. Hamburg QAASTEROIJK 23 I LEMXTERKERK 3 LOENERKERK 23 MAASLLOYD 3 ARENDSKERK S BARENDRECHT I BOVENKERK 23 CALTEX PERNIS HERA 34 dw Hoek naar Hamburg. JOHANNES FRANS 2 KABYLIA <U 24 v. BSSO NEDERLAND 23 200 r ESSO ROTTERDAM 23 pata. GAROET 33 OEMMA 31 I X- MAASHAVEN 3 LAARDERKERK 23 120 i I AMSTERDAM 3 RANOFONTEIN 33 v. RIDDERKERK 24 te I ROEPAT 33 to Brom SCHOUTEN 34 te Poi SLOTERDIJK 24 t» SOCRATES *3 V. Cai STAO MAASTRICHT 3 «n t.a. Cede STEENWIJK 23 V. S OBERON 23 pa». 0SSEN0R8CHT 23 VAN HEEMSKERK 2 WATERLAND 23 CALTEX ROTTERDAM 2 SOESTDIJK I ZONNEKERK 3 Het jongste keurkorps van het Ne derlandse leger, het Corps Com mando Troepen te Roosendaal heeft sinds vrijdagmorgen een uit Zeeland afkomstige commandant: luitenant-kolonel N. J. de Koning. De nieuwe commandant werd in Krabbendijke geboren en is nog maar good zeven jaar beroepsmi litair. Krachtens de „Londense Besluiten" werd hij na een ver blijf in Argentinië op 35-jarige leeftijd in militaire dienst geroe pen. Hij prefereerde de zware commando-training, werd para chutist, voerde gevaarlijke op drachten uit en zal nu leiding ne men van de training voor deze zelfde super-opleiding. Overste J. H. Ranft droeg vrijdag morgen het bevel aan hem over. Zelf zal hij binnenkort op het „Slot Moermond" te Renesse star ten met de eerste in Nederland te vestigen „Outward Bound"- school. Er was in Roosendaal veel belang stelling voor deze commandowis seling. In burger, maar met de groene baret waren daar de ere- commando's jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de commissaris der koningin in Zeeland, burgemeester Th. H. de Meester van Westka- pelle, burgemeester J. P. Godwalt van Roosendaal, oud-commando- eommandanten, overste Y. Mee- ter, territoriaal commandant Zeeland en verschillende andere hoofdofficieren. Nadat de vaandelwacht met het ge bruikelijke ceremonieel was inge treden betraden de scheidende overste Ranft (rechts) en de nieu we commandant de appelplaats van de Engelbrecht van Nassau- kazerne, zoals de foto laat zien. Ir. H. VREDELING BATJAN 23 Stijgende export naar E.E.G.-landen (Van een speciale verslaggever) Het agrarische pessimisme ten aan zien van de ontwikkeling van een ge meenschappelijk landbouwbeleid In de E.E.G. en de plaats van de Neder landse landbouw in het geheel is wel een wat overdreven. Dat is de mening van ir. H. Vredeling, socialistisch lid van het Europese parlement in Straatsburg, welke mening hij op een persconferentie in Den Haag naar voren bracht. In de afgelopen vier jaar is de agrarische export van Nederland naar do vijf andere E.E. G.-landen met 31 procent toegeno men, bij een toeneming van de totale agrarische export van 24 procent. Ir. Vredeling noemde de E.E.G.-landen dan ook een Interessant afzetgebied voor de Nederlandse landbouw. Op deze persconferentie, die uitging van de voorlichtingsdienst van het Europese parlement, doelde ir. Vre deling verder mee, dat er dus geen sprake van is, dat de agrarische ex port zou teruglopen of stagneren. Ook in de toekomst zag hij voor de Nederlandse veredelingslandbouw mogelijkheden, wanneer door import heffingen aan de E.E.G.-grenzen de invoer van voergranen zou vermin deren en de concurrentie in de EEG geheel op basis zou komen van de Weinig winstkansen voor Middelburgs hockeyteam Het komende weekend zal de Mid delburgse hockeyers weinig of geen winst opleveren." Het eerste heren elftal speelt tegen Zwartwit II uit Breda en gezien het feit dat met in vallers moet worden uitgekomen voor H. van Manen, L. Kakebeekc en F. 'Bogaerdt, ligt een ongezouten nederlaag weer in het verschiet. Het tweede team maakt tegen Push IV uit Breda evenmin een kans en slechts de dames hebben tegen Push een kans op een puntenverdeling. Of dc veteranen wederom tot een over winning in staat zijn tegen het sterke Tempo II uit Bergen op Zoom is zeer de vraag. Weten zij echter dc winstpunten thuis te hou den dan stelt hot elftal zich daarme de ernstig kandidaat voor een kam pioenschap. Het volleaigc programma voor het a.s. weekend luidt: Horen 2 klas A: Hoco-Push III; Ra- pide-Liberty; Were Di-Breda III; Zwartwit II-Middclburg. Heren 4 e klas A: Breda IV-Push V; Wore Di m-Tilburg V: Tempo-Liberty II; Push IV-Middelburg II. Dames 3e klas A: Breda Ill-Push V; Were Di IH-Den Bosch III; Forward Hl- Mop IV; Push IV-Middelburg. vakbekwaamheid van de boeren en de aardrijkskundige ligging van Ne derland. De export naar landen bui ten de gemeenschap zou dan plaats moeten vinden met restituties tenein de hogere voergraanprijzen te com penseren. Dat is althans de mening van Nederland. De Fransen staan ook reeds achter die gedachte. Daar bij heeft Nederland er belang bij, dat dc Importstroom uit landen, die niet bij de E.E.G. zijn aangesloten zo groot mogelijk blijft. Deze stroom zal mede beïnvloed worden door de hoogte van de heffingen aan dc bui tengrens en over deze hoogte zal ook de G.A.T.T. (de algemene overeen komst van handel en tarieven) wel iets willen zeggen. Berichten als -/ou de broodprijs als gevolg van het heffingensysteem in Nederland nog dit jaar mét zes tot zeven cent stijgen, noemde ir. Vre deling uit dc duim gezogen en stem mingmakerij tegen de E.E.G. Deze kwestie komt voorlopig ook nog nipt aan de orde en wanneer de brood- 8rijs omhoog gaat, dan zal dat eer- er om andere redenen gebeuren. Wel heeft de raad van ministers besloten om heffingsvoorstellen te laten uit werken door de Europese commis sie voor verschillende produkten. Voor 31 mei moeten deze voorstellen gereed zijn voor graan en varkens vlees en voor 31 juli voor suiker, groente, eieren en gevogelte. Voor zuivelnrodukten is het technisch niet mogelijk om dan reeds voorstellen gereed te hebben. Pas in het midden van het volgend 'aar zullen de voor stellen van «Ie Europese commissie eventueel werkelijkheid kunnen wor den. Zeeuwse schaakcompetitie Het Witte Paard-Hulst: 5-5 Voor de Zeeuwse schaakcompetitie in de tweede klas B werd vrijdag avond de wedstrijd Hot Witte Paard (Sas van Gent)—Hulst gespeeld, wel ke wedstrijd eindigde In een gelijk spel, namelijk 55. Gedetailleerde uitslagen Het Witte Paard—Hulst5—5. BletekVan Waterschoot 01 Van de BosscheDc Mast 0—1Clatjs- sensCasperi VisVa Frlpiat Meeuwscn 01 CardonVerpalen VaVa HarskampVan dc Akker 10 De ZeeuwFricot 01 Van BambostDe Smit 30 De Pauw n.o.g. 10 Vergruyssenn.o.g. 1—0. Volgen* eon woordvoerder van het Cu baanse ministerie van buitenlandse za ken heben acht Cubanen asiel gevraagd in do Venezolaanse ambassade in Havanna.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 16