EZ Genoeg talent voor drie t.v.-netten VERSCHENEN: K.R.O.-kritiek op T.V.-nota Mededeling van A.V.R.O.-bestuur VAN MUZIKALE KOMEDIE TOT MEEST ZWARTGALLIGE ERNST JAN KASSIES ZEGT ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Vraag de boeken (geheel vrij blijvend) ter inzage aan Uw behangleverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Rath Doodeheefver N.V. Jazz-veteraan Larocca in Nw-Orleans overleden New Orleans en de wereld van de jazz hebben weer een van haar grotne ver loren, toen dezer dagen de cornettlst Dominic (Nick) Larocca, componist van „Tiger Rag", het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Hij werd 71 jaar oud. Nauwelijks twee weken geleden stierf de negerrclarinettist Alphonse Picou In New Orleans. Larocca componeer de tientallen „songs". Directe radio-uitzending proces Eichmann De eerste zitting van het proces te gen Adolf Eichmann zal direct van uit de rechtszaal worden uitgezon den. De uitzending zal worden verzorgd door de dienst vreemde talen van de Israëlische radio-omroep. Voorts zullen dagelijks uitzendingen van een half uur verzorgd worden van vertalingen van vraaggesprek ken met personen die een rol spelen in het proces. #Bisscliop Ferenc Rogaca van Pee* la Zuid-Hongarije is na een hartaanval in n ziekenhuis in Boedapest overleden. Hij was 81 Jaar. Bisschop Rogacs was de eer ste leidende katholieke geestelijke in Hon garije. die na de opstand van 1956 een «ed van trouw aan de communistische staat en het regime aflegde. Ve idsbacillen Dit doosje protektie tegen infektie Conny en Peter opnieuw in Wirtschaftswunder-sfeer De Zeeuwse bioscopen bieden dit weekeinde wel zeer contrast rijk vermaak. Conny en Peter maken op naïeve wijze muziek in ALHAMBRA (Vlissingen), GRAND (Góes) eu CITY (Mid delburg), terwijl in LUXOR (Vlissingen) en ELECTRO (Middelburg) helemaal geen reden tot zingen is, omdat en kele facetten van de criminali teit er in een luguber licht wor den gezet. Om maar met het .plezierigste" te beginnen: „Conny en Peter maken muziek" Is een recente film van het duo Conny Froboess en Peter Kraus, de Idolen van tieners en (zelfs) en kele twens, die zich nog door het schijnwereldje van da Conny's en Romy's laten bedotten. De sfeer van het verhaal Is door en door Duits met een flinke portie goedkope hu mor en een bezetting van vrolijke, frisse scholieren en gemoedelijke, enigszins gezette industriëlen en pe dagogen, die het goed met de jeugd menen. De beschermer van het twee tal is in deze film een hotel-direc teur, de oom van Conny en als een moderne Emil speelt Peter voor deze vriendelijke oom de jongeman met de speurdersneus, die wel eens even een eind zal maken aan de juwelen- diefstallen in het hotel. Dit alles gaat vergezelt van een vrolijk stukje muziek en de happy ending toont een vertederde oom, twee breed lachende tieners en een weer flore rend hotel. „Verraderlijke voetsporen" Luxor i Vlissingen) is eveneens een Duits produkt. Tegenover de overdreven luchtigheid van het Conny en Petergenre valt de i zwartgallige ernst op, waarmee men een vrij goedkoop ontvoe- ringsverhaal in beeld heeft ge- bracht. In de hoofdrollen Wolf- I gang Prels en Kal Fischer. Nog nicer misdadigheid vinden we in ELECTRO (.Middelburg) waar de overigens uitstekende film „De wraak van een verdachte" wordt vertoond. Marina Vlady en Robert Hossein spelen de voornaamste rol len. Zowel fotografie als regie dra gen bij tot het hoge peil van deze amusementsfilm. de sigaar die elke receptie tot een genoegen maakt! Nieuw! SANTOSA - een uitstekende, lichte 22 cents sigaar. |!lllllilllll!lllllllllllilllllilllllllllillllillll!lll!lllllllllll!lll!lllllllllllllllllljlil Wilt U thee of koffie jp Na 50 jaar van onderzoek is de Japanse voedseldeskundige H Kisji Koerijama tot de conclu- sie gekomen dat -men iemands persoonlijkheid kan analyseren M H op grond van zijn smaak. Koe- p rijama heeft hierover het een en ander gezegd in het tijd- s H schrift „Ikoeroe Josei". Zo zijn mensen die van thee houden volgens hem beschaafd. M Zij leven lang en prettig. Maar si zij, die van koffie of chocolade houden komen minder goed uit H de bus. Deze mensen zijn drif- tig, verwaand en leven niet erg lang, zo schrijft hij. H Mannelijke appeleters zijn be- H schaafd, voorzichtig en hebben H nogal wat geluk in hun leven. Vrouwelijke liefhebbers van H deze vrucht zijn rustig, goede H echtgenoten en gelukkig. -= Mensen, die het. op bananen be- H grepen hebben, zouden ver- draagzaam, gevoelig en ener- s giek zijn. llllllllllllllllllillllllllllllllll!llllllllllllll!l!llll!lllllllllllllilll|l|||||||||||||ll Regering stelt geheime stukken toegankelijk De regering is bereid de stukken, die tijdens de verschillende Neder lands-Indonesische conferenties in de Eerlode 19451949 tussen de onder- andelaars zijn gewisseld, voor be langstellenden toegankelijk te stel len. De regering heeft opdracht gegeven hiertoe de nodige voorbereidingen te treffen. Dit heeft de minister-president, prof- dr. J. E. de Quay medegedeeld ln antwoord op schriftelijke vragen van het eerste-kamerlid J. Algra (a.r Amerikaanse jongeman doodt zijn ouders Een vijftienjarige padvinder uit Lewcston in de Amerikaanse, staat Californië, heeft zijn ouders doodge schoten en een jouge vrouw die bij het gezin Inwoonde, met de geweer kolf mishandeld. De jeugdige moordenaar, de student Daryl Moss, werd kort na de mis daad door de politie aangehouden bij een ijlings opgeworpen wegversper ring in de buurt van Redding bij Lewcston. Moss had geprobeerd met de auto van de familie te ontsnappen. (Advertentie) BINNENVERINGBED SCHUIM RUBBERBEO Van onze radio en t.v.-redacteur). In een hoofdartikel iu de katho lieke radio- en televisiegids van deze week wordt zeer scherp stel ling genomen tegen de nota in zake de commerciële televisie, die woensdag bij de Tweede Ka mer is ingediend. Geconstateerd wordt dat „de boze vermoedens dat het iu de bedoeling ligt een tweede t.v.-progranima toe te ver trouwen aan een commerciële exploitant" worden bevestigd. Naar de opvatting van de KRO geeft de nota weinig blijk van realiteitszin. In het ongesigneerde i artikel spreekt de KRO zijn diepe be zorgdheid uit voor de geestelijke gezondheid van ons volk, dat enerzijds zal worden blootgesteld aan de verleiding tot massale consumptie via een medium van uitzonderlijke indringendheid, an derzijds geconfronteerd zal wor den met programma's die nood zakelijkerwijze beheerst worden door commerciële overwegingen. Verder vreest de KRO dat com merciële televisie een nadelige in vloed op de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf zal heb ben, omdat hoge televisie-recla mekosten alleen door het groot bedrijf zouden kunnen worden op gebracht. De KRO kan maar weinig waar dering opbrengen voor de in de nota aangevoerde regeringsargu menten die „van een grote licht vaardigheid en zelfs innerlijke tegenstrijdigheid niet kan wor den vrijgepleit." Vanavond zien we in het NC RV-t.v.-programma „Iets be schadigd", een sofabeltje in vijf taferelen, geschreven dooi Jelle de Vries en Jaap Mole- Folo: Ingrid Valerius en Jo Visscher jr. wordt tot de televisie getrokken door de glamour en omdat het een nieuw medium is", aldns Kassies. En tenslotte worden degenen die het tot het scherm brengen slecht opgeleid en ze verslijten gauw. Geen gave De heer Kassies ziet wel, dat er typisch Nederlandse moeilijkhe den in dit probleem schuilen. „Het artistieke beroep ligt hier nog in de sfeer van de hemelse gave en kunst met een grote K. Dat het artiest zijn een vak is dat een deugdelijke training behoeft, is bij ons niet zo doorgedrongen. Hij gelooft verder, dat wil je tot het eigen volk spreken je ook met eigen Nederlandse krachten moet werken. Ik bedoel geen bloed en bodem theorieën, maar omdat we een klein land zijn hebben we po litiek en economisch niet zo veel meer te vertellen. Het Is dan ook Juist in deze tijd belangrijk, dat we onze eigen cul turele gezicht bewaren, aldus Kassies. Overigens beseft hij wel degelijk dat Nederland, eveneens vanwege zijn kleinheid, verhou dingsgewijs meer geld zal moeten investeren om dat culturele ge zicht te kunnen tonen. Vara verzadigd op radiogebied „WIJ naderen oi> radiogebied het punt van verzadiging", aldus het jaarverslag van do VARA over I960. In I960 steeg liet aantal geregistreerde radio-luisteraars slechts met 30.000, terwijl er in J959 nog bijna 100.000 bijkwa men. Er zijn, volgens dit verslag, nog wel mogelijkheden voor een ver dere groei: het aantal gezinnen neemt nog steeds toe en er komen ook meer auto-ontvangers. Het ledental van de VARA is in I960 met ruim 27.000 gestegen. Het bedroeg op 1 januari: 533.678. De verdeling van de zendtijd over de radiorubrieken onderging bij na geen wijziging ten opzichte van 1959: ernstige muziek 17,1 procent (17,2 procent), lichte muziek 32,4 (32,6), cabaret- en gevarieerde programma's 5.0 (4,9), samengestelde program ma's (muziek en gesproken woord) 14,7 (15,1) en gesproken woord 30,8 (30,2). De televisiestaf van de VARA is in 1960 verder uitgebreid. Het aantal personeelsleden van de te levisieafdeling bedroeg op 1 ja nuari 1960 20 en op 31 december 1960 27. Vandaag zijn de New Orleans Syncopators weer in de ether: VARA, kwart voor In de nieuwe „A.V.R.O.-Bode" is een bestuursmededeling opgeno men van de volgende inhoud: ..Het algemeen bestuur van de A.V.R.O., bijeen in zijn vergade- l ing van 18 februari 1961, kennis genomen hebbende van ln enkele bladen verschenen artikelen, wel ke de indruk wekken, dat er binnen het A.V.R.O.-bestuur op positionele groepen zouden be staan, verklaart eenstemmig, dat hiervan geen sprake is. Uiteraard zijn er, als in leder bestuur, verschillen van inzicht, doch deze zijn allerminst van dien aard, dat zij een vruchtbare eensgezinde samenwerking in het behartigen van de belangen van de A.V.R.O. in de weg zouden kunnen staan". De mededeling is namens het al gemeen bestuur van de A.V.R.O. ondertekend door de algemeen secretaris, mr. H. A. Wassen- bergh, en gedagtekend te Hilver sum 18 februari 1961. (Advertentie FILMS IN ZEELAND „Maar we moeten op jacht gaan" (Van oze radio- en t.v.-redacteur) Menigeen vraagt zich met enige zorg af, of Nederland in staat zal zijn de verzorging van twee of misschien zelfs drie t.v.-prograni- nia's artistiek op te vangen. W'ie hier niet aan twijfelt is J. Kas sies, secretaris van de Raad voor de Kunst in Den Haag, sinds een jaar bij velen bekend als deelne mer aan het forum „Welbe schouwd". „Het is domweg niet waar, dat er geen talent in Nederland zou zijn", aldus de heer Kassies. „Ik heb geen exacte cijfers over het aantal artiesten in Nederland, maar er is in principe voldoende artistiek potentieel om tot be hoorlijke programma's te komen, zelfs al zouden er drie netten ko- mfen. De vraag is alleen in hoe. verre men in staat is dit potenti eel te actualiseren. Ik heb de indruk dat de omroep verenigingen in het algemeen ge noegen nemen met de huidige pro gramma's. Men zegt, dat het wel gaat, de programma's zijn gevuld. Dat is geen gemakzucht, maar zij zijn er werkelijk van overtuigd, dat het wel goed is zoals het gaal. Maar ik zou van de omroepver enigingen het budget wel eens willen zien, vooral voor wat be treft wat ze aan „talent scouting" uitgeven. Het is een lelijk woord je zou het talenten-speurtocht kannen noemen zegt de heer Kassies, Talentenjacht Hij is er van overtuigd dat een gergelde jacht op talenten zou be wijzen, dat er mensen genoeg zijn in ons land om voor de televisie tot goede prestaties te komen. „Dq sectiehoofden van de omroe pen werken zich een aap, maar ze zijn overbelast. Er zouden naar mijn mening aparte functionaris sen benoemd moeten worden, die zich alleen met het speuren naar talent zouden moeten bezighou den. Ze moeten voorstellingen be zoeken, naar schoolfeesten gaan, bij afscheidsavonden van h.b.s.'en gaan kijken. Sem Dresden zei al tijd: als je een goed violist wilt hebben moet je honderd mensen een viool geven en als je tien vio listen wil nebben moet je duizend mensen een viool geven. Dat heb ik onthouden, want het is 'n ma thematische weg", meent Kassies. Ze verslijten Hij vindt dat de Nederlandse te levisie aan drie euvels lijdt. In de eerste plaats is de toevoer naar de televisie van talentvolle krachten onvoldoende. Men vindt mensen hij toeval en niet volgens een be paalde methode, zoals bijvoor beeld door „talent-sconting". ïn de tweede plaats is naar zijn ge voel de toevoer a-select. „Men Donderdagavond gaf Ensemble in het Casino in Den Bosch een op voering van „De vrolijke vrouw tjes van Windsor", een blijspel van William Shakespeare. De KRO nam de uitvoering via de televisie over. Vertaling Bert Voeten, toneelregie Peter Sjaroff, cameraregie Ben Mettrop. Foto: Shireen Stroker en Sigrid Koetse. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK \IVW\\\VVVVWVWM^ 310* en.... sclvr ijvcH FMMAG T elevisie De NCRV tracht er weer een luchtige avond van te maken. Eerste Memo natuurlijk maar dan worden Nell Koppen, Nienke Sik- kema, Herbert Joeks en Jo Yi- scher jr. losgelaten in een caba ret-programmaatje van Jelle de Y'ries en Jaap Molenaar. Om negen uur hoort U „Vader weeet het beter" waarin vanavond dochter Betty de figuur is waar om alles draait. Marinade tenslotte maakt een pa rodie op de boekenweek waaraan o.a. Kitty Knappert en Bueno de Mesquita zullen meedoen. De Vlaamse televisie zendt om half negen een muzikaal pro gramma „Ontdek dc ster" uit. De reportage uit Praag zwart op wit komt te vervallen, om tien uur Paul van de Velde met „Wie is wie". Radio ..The New Orleans Syncopaters" komen alweer in de ether maar nu over de geluidsradio om kwart voor twee. Ze spelen, evenals af gelopen woensdag voor de KRO- televisie Summertime en Moskou- se avonden. In de serie éénakters door S. de Vries jr. naar korte verhalen van Mark Twain kunt U vanavond om 5 over tien naar „Levend of dood?" luisteren. Om tien over elf zingt Ella Fifzgerald en speelt Oscar Peterson. Het betreft hier opnamén die verleden week zater dag ln het Concertgebouw zijn gemaakt. In het KRO-programma via Hilversum II worden om acht uur populaire klassieke werken uitgevoerd. MORGEN T elevisie De sport op deze zondagavond bepaalt zich uiet alleen tot het vertrouwde „Sport in beeld" 0111 tien uur, maar om vier en vijf uur worden respectievelijk repor tages gegeven van de Nederlandse judokampioenschappen en de ijs- hockeywedstrijd Duitslaud-Cana- da. Om acht uur brengt dr. L. de Jong zijn vierde uitzending van „De bezetting", gewijd aan de februa ristaking. Om kwart over negen treden onder meer de Wama's op in „Vanavond bij Bruce". Het hoogtepunt van de Vlaamse televisie is de uitzending van half negen tot half elf, waarbij afwis selend de programma's „Zeg spaar je mee" en „Ontdek de ster" worden uitgezonden. Radio In „Het vak 01» de hak" worden ditmaal de medewerksters aan 'n damesblad onder de loep geno- meu. De uitzending begint om half acht over Hilversum I. Beide zenders geven overigens hoorspelen: de AVRO brengt om twintig voor ne gen „Een vreemde eend in de bijt" en de KRO om half tien bet tweede deel van „Het dunne alibi". 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15