Half Europa gekocht met 110 mark PLANNEN BEJAARDENCENTRUM AXEL REEDS VER GEVORDERD 'S-HEERENH0EK ROEPT EEN JEUGDRAAD IN HET LEVEN Ontworsteld- pLjfil land geschenk Prijs 17,50 RIJDT ZELF OP DE RAI-1961 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 P li OV IN O 1 ALK ZEEUWSE COUltANT 15 SECRETARESSE a 3000 MARK Miljoenen blikjes melk en geen cent in kas De 47-jarige Duitse „zakenman" Pe ter Abel heeft donderdag voor de rechtbank te München terechtge staan. wegens zwendel en oplich ting. „Wat bezielde U eigenlijk om met slechts 110 Duitse mark op zak, een strafregister en prak tisch geen enkele kennis van de handel, een grote internationale handelszaak te beginnen? Waar om hebt U praktisch half Europa fekocht?" vroeg de president van e rechtbank tijdens het verhoor aan Abel. Het verhaal dat Abel vertelde, over trof de stoutste verwachtingen en de grootste fantasie. Na uit de gevangenis te zijn ontslagen, waar hij enige tijd had doorge bracht voor fraude, richtte Abel de firma „Abeleisen" op, zonder ook maar enig kapitaal te bezit ten. Hij nam een secretaresse in dienst tegen een maandsalaris van 3000 mark, welk bedrag haar evenwel nooit is uitbetaald. Teneinde zijn secretaresse in staat te stellen goed gekleed voor de dag te komen, schreef hij een cheque van 50.000 mark voor haar uit, waarmee zij een geheel nieuwe volgens de laatste mode gerichte garderobe moest aanschaffen. Bij een andere gelegenheid schreef hij een chèque uit ten bedrage van 3 miljoen mark. En alles zonder ook maar een pfennig op de bank te hebben. Abel hield zich alleen maar met zaken bezig, die in de mil joenen liepen. Zo bestelde hij onder meer in Engeland een oud oorlogsschip. Hij deed dit om het later weer te kunnen HOOFDPLAAT KRIJGT BETERE OPENBARE STRAATVERLICHTING Uniforme vuilnisemmers De raad van Hoofdplaat, die donder dagavond in openbare vergadering bijeenkwam, gaf zijn goedkeuring aan een voorstel van b. en w. tot uit breiding en verbetering van de open bare straatverlichting. Deze verbetering houdt onder meer in het verwijderen van een oude- lan taarnpaal aan de Oost Langeweg, waarvoor een nieuwe lichtmast in de plaats zal komen. Voorts zullen de gloeilampen te Slijkplaat worden vervangen door H.P.L.-verlichting. Dan zal ook bij de bushalte een licht punt worden geplaatst, evenals bij pand E24 te Slijkplaat. Deze uitbrei ding en verbetering komt de gemeen te op een jaarlijkse meerlast van f 476,94 te staan. Aangezien de wegenleggër van de gemeente sinds 1942 niet meer is her zien besloot de raad een dergelijke herziening te laten uitvoeren door de Nederlandse Heidemaatschappij voor f 950,—. Besloten werd voorts ten behoeve van de gemeentelijke reinigings dienst over te gaan tot de invoe ring van oen uniform vuilnisvat. De bedoeling is hiervoor verzinkte vuilnisvaten van 40 liter inhoud aan te kopen. Aan het r.-k. instituut voor socia le opleidingen „Markendaal" te Breda werd een subsidie verleend van f 15, De vergoedingen voor de twee kleu terscholen werden vastgesteld op f2256,22 voor de kleuterschool „St.- Jozefzorg" te Slijkplaat en op f 1883,50 voor de kleuterschool van de heilige Eligius. De vijfde wijzi ging van de begroting van 1960 werd vastgesteld evenals de eerste en tweede wijziging op de begroting voor 1961. Papierfabriek Gelderland geeft 30% dividend In de donderdag gehouden vergade ring van commissarissen en direc tie der N.V. papierfabriek „Gelder land" te Nijmegen is besloten aan de ih april te houden algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1960 te bepalen op 30 procent in contanten (vorig jaar 25 procent). verkopen, vertelde hij aan de rechter. In Duitsland bestelde hij niet minder dan 600.000 platenspelers, enkele miljoenen blikjes gecondenseerde melk en 500.000 elektrische strijk ijzers. Bij een firma in het nabije oosten plaatste Peter Abel een order voor Perzisch tapijtmateriaal voor een lengte van meer dan 1% km. In Engeland plaatste Abel een order voor 300.000 ton schroot en verscheidene anti-onderzee- bootnetten. Abel verklaarde tijdens het verboor voor de rechtbank, dat hij nooit meer iets met grote zakentrans acties te maken wilde hebben. „Ik wil alleen mijn brood verdienen en zwoegen als een arbeider. Ik heb niet meer nodig dan vier muren, een tafel, een stoel en een bed", zei hij. De president van de rechtbank verzekerde Abel dat, als hij werd schuldig bevonden aan de tenlas telegging, hem al deze gewenste artikelen als gast van de Stadel- heimgevangenis te München ter beschikking zouden worden ge steld. Gunstige vooruitzichten Amsterdam Rubber De directie van de X.V. Rubber Cul tuur Maatschappij „Amsterdam" heeft in de gisteren gehouden jaarver gadering veel waardering van aan deelhouders geoogst voor de energie ke wijze waarop zij de laatste jaren zaken op velerlei gebied heeft geën tameerd. De maatschappij heeft grote belan gen bij de vezelcultuur in Tanganyika en op Mozambique. Zo lang de land- bouwoogsten zo groot blijven als in de laatste jaren en de vraag goed blijft, lijkt de vezelpositie voorlopig gunstig, zo werd desgevraagd medegedeeld. In antwoord op een vraag van aan deelhouderszijde of het dividend (5 pet.) nu of in de toekomst niet ver hoogd kon worden, antwoordde het bestuur dat dit pas over een jaar of een goed jaar kon bekeken worden. Ook net bestuur zou niets aangena mer zijn dan een hoger dividend te betalen. De inkoop van eigen aandelen is twee jaar geleden geschied tegen 57 pet. Met waarderende woorden werd af scheid genomen van de heer B. H. A. van Kreel, die zijn mandaat als com missaris ter beschikking had gesteld. In zijn plaats werd de heer J. G. van Marle gekozen. Tot directielid werd benoemd de heer H. J. M. Oosting. Dividend van Blaauwhoed verhoogd tot 9 Naar wij vernemen zal aan de jaar lijkse algemene vergadering van'aan deelhouders van Blaauwhoed N.V. te Amsterdam worden voorgesteld over het afgelopen boekjaar 1960 een di vidend uit te keren van negen pro cent (1959: acht procent) Deel van woningen al in gebruik In hotel „Het Gulden Vlies" werd, in een door dokter K. Boor gepresi deerde bijeenkomst, nadere bekend making gegeven aan het protestants- christelijke bejaardencentrum, waar van op 25 januari j.l. de Stichtings akte werd gepasseerd ten overstaan van notaris D. de Graaf te Axel. Een commissie bestaande uit de he ren K. Boor, C. Smies, P. J. van Driel, J. Quist, en J. J. Wieles was sedert ruim drie jaar bezig met het onderzoeken van de mogelijkheden voor de problemen betreffende de „bejaardenzorg" in Axel. Uit dit onderzoek, waarbij talrijke deskundigen werden ingeschakeld, en waarbij de diverse mogelijkheden nauwkeurig werden bestudeerd, kwam men uiteindelijk tot de con clusie dat voor valide bejaarden het systeem van „bejaardenwoningen-"' tè verkiezen was boven het zgn. „pensiontehuis". De Axelse gemeenteraad verleende volledige medewerking, door in zijn vergadering van 9 augustus 1960 't blok duplex-woningen gelegen aan Bylocquestraat-Bernhardstraat- Beatrixstraat en Singelweg, te be stemmen voor bewoning door bejaar den. Dit blok omvat 48 woningen. .De Stichting protestants-christelijke Bejaardenzorg werd toen in het le ven geroepen en als volgt samenge steld: K. Boor (voorzitter): C. Smies (secretaris): J. P. Wieles (penningmeester); L. Dieleman (alg. adjunct); I. C. Provoost (vice-voor- zitter); Zr. K. P. Geleynse, G. van Docsclaar, P. J. van Driel en J. J. Wieles (allen lid). Een deel van de aangewezen wonin gen is reeds thans bewoond door be jaarden. Het plan is verder het ves tigen van een recreatie-ruimte, cen trale badgelegenheid, centrale ver warming en eventueel in de toekomst een centrale keuken en een zieken zaal. Gezinsverzorgsters zullen moeten worden aangetrokken, welke de be jaarden met raad en daad kunnen helpen. Contact werd reeds opgeno men om te komen tot samenwerking met de Classicale Commissie voor gezinszorg van de Ned. herv. kerk in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Er zal een centraal belsysteem (c.q. huistelefoon) moeten worden aange legd, ten einde een zo efficiënt mo gelijke hulp te kunnen bieden. De oorspronkelijke opzet is een bedrag van 75.000,bijeen te kunnen brengen, voor de noodzakelijke eers te investering. Jaarlijks zal dan nog een bedrag van plm. 10.000,-— be nodigd zijn voor renten, aflossing enz. Contacten werden en worden opgenomen met de diverse organisa ties en vrouwenverenigingen. Uit deze kringen bleek reeds dat de plannen, welke in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn, met enthousiasme werden ontvangen. De bedoeling is door giften, jaarlijkse bijdragen, renteloze leningen (en eventuele subsidies) de benodigde gelden te verkrijgen. De toewijzing van de 48 door de gemeente beschik baar gestelde woningen, zal geschie den door de gemeente, na een advies van de Stichting. De kosten voor de bejaarden zullen tot het minimum beperkt worden, zodat alle bevolkingsgroepen van de mogelijkheden, welke dit (voor Zee land unieke) bejaardencentrum zal bieden, kunnen profiteren. De wo ningen welke aan de bejaarden zul len worden toegewezen, blijven in huur en onderhoud van het gemeen telijk woningbedrijf. Aan dit bij uit stek sociaal werk van deze stichting werken alle protestants-christelijke groeperingen in Axel met enthou siasme mee. L. Dikke, vette rookicoUa n kolken om hoog uit de brandende Argentijnse tanker ..Petromar"Het schip vloog in brand na een aanvaring met het Deense schip ,J?ensilvania" op de ri vier Parana de Las Palmas. Later ontplofte de tanker en verdween in de diepte. Het Deense schip liep zwaar beschadigd aan de grond. Zes- entiointig opvarenden van beide sche pen vonden bij deze ramp dè dood. Nederlandse nota volgens Harsono onbelangrijk Een woordvoerder van liet Indone sische ministerie van buitenlandse zaken, Ganis Harsono, heeft de Ne derlandse plannen gehekeld om de tekst van de Nederlandse nota aan Indonesië, die door Indonesië werd geweigerd, bekend te maken in de V.N. Hij gaf toe, dat de Nederlandse nota zou kunnen bereiken, dat de secreta ris-generaal van de V.N. in een po sitie zou komen, die gunstig is voor de Nederlanders. Harsono besloot zijn commentaar met de opmerking: ..Laat het nog eens duidelijk gezegd zijn. dat de maatregelen van de Ne derlanders niets kunnen veranderen aan het besluit van Indonesië om Nicuw-Guinea „te doen terugkeren onder Indonesisch gezag". Het Deense ministerie van kerkelijke zaken heeft een wedstrijd uitgeschreven voor een ontwerp voor een Evangelisch- Lutherse kerk in een moderne woonwijk. Bedoeld is een gecombineerd ontwerp van architect, beeldhouwer en schilder. Nederlands-Belgische militaire samenwerking wordt hechter De Nederlandse minister van defen sie en de Belgische minister van landsverdediging hebben donderdag in Brussel hun gebruikelijke sa menkomst gehad, waarbij zij heb ben besloten de sinds 1948 bestaan de contacten vastere vorm te geven. De opzet is de grootst mogelijke samenwerking der beide krijgs machten te bereiken. De ministers hebben besloten, dat de voorzitters van de comïté's van de verenigde chefs van staven dit nader zullen uitwerken. De ministers zullen daartoe perio diek rapporten ontvangen, teneinde deze op nun politieke en militaire mogelijkheden te kunnen beoorde len. Brits koninklijk paar bij de paus op bezoek Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburg zullen op vijf mei door paus Johannes in audiëntie worden ontvangen, zo is door de persdienst van het Buckingham-paleis bekend gemaakt. RAAD KWAM BIJEEN Gemeente neemt onderhoud sportaccommo daties over Tijdens de donderdag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van 's-Heerenhoek werd besloten in de ze gemeente een „jeugdraad", in het leven te roepen. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een subsidie-aanvrage van de r.-k. jeugd- en sportverenigingen. De subsidie voor deze verenigingen die voorgaande jaren f 500,be droeg, werd nu verhoogd tot f 1000 met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1960. De te vormen jeugdraad zal nu de beschikking krijgen over dit geld en over de besteding ervan verantwoording moeten afleggen aan de gemeenteraad. Deze subsidie is voorts bestemd om de financiën van do. voetbal vereniging „De Patrijzen" te sa neren. Ook de sportaccommoda ties, die het eigendom zijn van het r.-k. kerkbestuur, worden door de gemeente in huur en on derhoud overgenomen. Vervolgens ontstond nogal enige discussie over de verlening van een subsidie en een renteloos voor schot aan de mondaccordeonvereni- ging „Symphonette". Dit voorschot en deze subsidie zijn bestemd ter bekostiging van een nieuw,e drum- band. Na veel gepraat besloot de raad de subsidie te stellen op 10 procent van de installatiekosten. Vele raadsle den waren hierbij van mening dat een drumband in deze tijd zeker een reden van bestaan hééft. De bouwverordening werd zodanig gewijzigd, dat het mogelijk wordt bij bestaande woningen passende bergplaatsen te bouwen. De bijdrage voor de bijzondere kleu terschool weid per leerling vastge steld op f 12,20 per jaar. Aan het comité „De Bevelanden" werd een subsidie verleend van 4 cent per inwoner. De gemeente werkman P. Faas werd aangesteld als marktmeester. Ook de „R.-K. Nazorg" kreeg een subsidie, voor het bijzonder lager onderwijs te Hulst. Besloten werd in het uitbreidings plan ..Oost" enkele percelen grond te verkopen voor de bouw van wo ningen. De raad ging verder over tot aankoop van een pand aan de Hoogstraat. Volgens de Banque de France zal Frankrijk binnenkort het ..gezondste" bankpapier ter wereld hebben. Voortaan zullen alle banknoten worden geïmpreg neerd met een bacteriëndodend middel. VOORJAARSSEIZOEN Al verscheidene jaren bieden-.wij onze cliënten de gelegenheid vóór de aanvang van het sei zoen zich een indruk te verschaffen van de voor dat nieuwe seizoen bestelde nouveautés Daartoe hebben wij een' volledig geïllustreerd modellenboek samengesteld. Dit boek ligt vanaf heden weer voor U ter inzage. Inmiddels hebben wij ook al verschillende nou veautés ontvangen. Zo zijn al geheel of ge deeltelijk binnen de collecties van LUISA SPAGNOLI Italiaanse jumpers. DEM en SHAMROCK, HANltÓ en SWISSNIT, Zwitserse jurkjes en pakjes. COTSMÓOR Engelse mantels en tweedpakjes. ALFA Zwitserse rokken. Bovendien is weer bijzondere aandacht besteed aan modieuze bijpassende dameshoeden. Grote gedeelten van de collecties van FLÉCHET en ANGÉLIQUE zijn al ontvangen en in onze zaak uitgestald. Als nouveauté op het gebied van dameshoeden brengen wij U de uit Engeland geïmporteerde AIR-DALE-liat, die zeker ook uw bewondering zal wekken. Maison Nieuwe Burg 22-24 toont U iets aparts Tel. 2096 - MIDDELBURG Uniek fotowerk over Nederlands boeiendste provincie ZEELAND. Samenstelling en tekst G. A. de E£ok en dr3. M. C. Verburg Foto's Wim Riemens, Cor van Weele e.a. „Dit boek toont ons een actief, weerbaar, vitaal Zeeland zoals het reilt en zeilt, een kostelijke momentopname, een land zoals het op dit ogenblik van ons allen is". Voor iedere Zeeuw een kostelijk bezit, bij iedere gelegenheid een familie of vrienden huiten Zeeland U uitermate dankbaar Alom In de boekhandel verkrijgbaar. Uitgave Firma G. W. den Boer - Middelburg Afzonderlijke vertalingen van de tekst in Frans, Engels of Duits worden desverlangd bijgeleverd voor 2.50 per exemplaar, verpakkingshuls voor verzending over de gehele wereld voor 0.25. (24 febr.-5 maart - tentoonstelling. van tweewielers) Ook in 1961 weereen BP-ZOOMKANA sportfestijn! Vraagt Inlichtingen bij Uw plaatselijke motorclub. Geïnteresseerde bezoekers kunnen op deze speciale BP-baan - In overleg met de standhouders-een bromfiets-beproeven. eeimEii. «mum... Laat ook Uw motor tevreden zoemen, tank BPZOOM da ideale meng smering voor Uw twaataktar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11