Eerste Ambonnezen naar Indonesië terug Mr. Luns in Tweede kamer: één procent praktisch onmogelijk MINISTER OP DE VLAKTE BIJ EXTRA BELASTING Nederland niet in geisoleerde positie SLEEPBOOT STRANDDE IN ZICHT VAN HAVEN ONDERZOEK IN ZAAK VAN DER PUTTEN BIJNA VOLTOOID Baby komt in vlammen om DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE O U tC N T 7 SOCIALISTEN WAREN NIET TEVREDEN: (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft woensdag in de Tweede Kamer verklaard het in het algemeen eens te zijn met de gedachtengang van die Kamerleden, die dinsdag hebben gepleit voor meer hulp aan de onderontwikkelde gebieden. De bewindsman wilde zich echter thans nog niet binden aan concrete uit spraken. Zo vond de minister het moeilijk zich vast te leggen op een bedrag van één procent van het nationale inkomen, hetgeen zou neerko men op een bedrag van 400 miljoen gulden en dit leek de minister op het ogenblik praktisch onmogelijk. In het bijzonder bleef de minister op de vlakte voor wat betreft een speciale belasting voor dit doel, omdat bij het onderzoek naar de mogelijkheid daartoe ook de minister van finan ciën zijn aandeel moet hebben. De minister was zijn rede aangevan gen met te verklaren, dat de regering met de grootste nauwlettendheid het beleid van de nieuwe Amerikaanse regering volgt. Hij vertrouwde er op, dat het nieuwe bewind in de Ver. Staten begrip zal hebben voor de Nederlandse politiek ten aanzien van Nederlands Njeuw-Guinea. De minis ter ging ook in op de situatie in Kon go. Hij betoogde, dat de regering er prijs op stelt, dat de Ver. Naties in Kongo zoveel mogelijk steun van alle landen zullen ontvangen. De Nederlandse regering stelt vol ledig vertrouwen in de secretaris generaal van de V.N., Hammar- skjöld. De minister gaf verder te verstaan, dat de regering er op blijft bedacht de banden met de Aziatische landen te versterken. De regering overweegt bijstand te verlenen aan het ontwikkelings plan van India. Staatssecretaris Van Houten betoog de, dat alle westerse landen het er over eens zijn, dat de NAVO moet blijven voortbestaan. Luns doet verslag van Parijse conferentie (Van onze parlementaire redacteur) De minister van buitenlandse za ken, rnr. Luns, heeft woensdag avond in de Tweede Kamer tegen felle interrupties van socialisti sche zijde in, de stelling verde digd, dat de Nederlandse regering door de plannen van generaal De Gaulle af te wijzen, zich niet in een geïsoleerde positie heeft ge bracht. Nederland blijft lid van de NAVO en van andere interna tionale organisaties, maar als Ne derland de plannen van de gene raal niet tekent, gaan zij niet door ook al zijn de vijf andere E.E.G.-partners er voor. Op de vraag noe de situatie zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen kon de minister thans nog geen antwoord geven. Voor 19 mei, de datum waarop de zes opnieuw bij eenkomen, is nog alles mogelijk en de minister achtte het nu nog te vroeg een duidelijke beleidslijn uit te stippelen. Voordat de minister verslag deed van hetgeen zich te Parijs had afgespeeld hadden de woordvoer ders van de fracties van de K.V.P., de C.H., de AJL en de V.V.D. verklaard in te stemmen met de houding die de Nederland se delegatie, bestaande uit de mi nisterpresident, prof. De Quay, de minister van buitenlandse za ken, mr. Luns en diens staatsse cretaris mr. Van Houten, op de conferentie te Parijs tegenover de plannen van De Gaulle had aan genomen. Alleen de woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie mr. Van der Goes van Naters, vond het jammer, dat de Nederlandse houding te Parijs kritiek had uitgelokt onder de partners. Dat had volgens hem voorkomen kunnen worden, indien de Nederlandse delegatie getoond had een grotere soepelheid en een sterkere verbeeldingskracht te be zitten. Als bezwaren tegen de plannen van De Gaulle noemde minister Luns, dat samenwerking tussen de zes en de zeven principieel tegen gesteld is aan de samenwerking in het plan van De Gaulle. Verder ontbreken er waarborgen voor de essentiële belangen van de kleine landen en bestaat er aan de inter gouvernementele samenwerking geen reële behoefte. In de Euro pese verdragen zijn al voorzienin gen getroffen voor een gemeen schappelijk optreden. Verder was de Nederlandse regering van oor deel, zo ging mr. Luns voort, dat deze vorm van samenwerking, die De Gaulle voorstaat, niet alleen het overleg met Amerika bena deelt, maar ook een destructieve invloed uitoefent op de samenwer king in de NAVO. Ook de andere NAVO-landen als Canada en rle Scandinavische landen zouden deze vorm van samenwerking niet waarderen. Bovendien zou in Europa naast een splitsing op eco nomisch gebied ook een splitsing op politiek gebied ontstaan. De bezwaren zouden in zeker op zicht kunnen verdwijnen wanneer Engeland bij de plannen zou wor den betrokken De Britse regering 'ïeeft ter kennis gebracht, da' mits uitgenodigd. Engeland graag zal deelnemen aan een overleg naar een meer politieke binding. De heer Van Houten zei, dat de rege ring met waardering kennis had ge nomen van de mededeling van de heer De Kadt, volgens welke de meerderheid van de P.v.d.A.-fractie tegen eenzijdige atomaire ontwape ning is. Wat de opvolging van de heer Spaak als secretaris-generaal van de NAVO betreft deelde de staatssecretaris mee, dat de Nederlandse regering de heer mr. D. U. Stikker kandidaat heeft gesteld. Lusteloos De socialisten waren in het algemeen ontevreden over de antwoorden van de zijde der regering op hun opmer kingen. De heer Goedhart betoogde, dat de redevoeringen van de minister en de staatssecretaris zich kenmer ken door lusteloosheid en matheid. Zij waren volgens hem weinig vitaal en in geen enkel opzicht inspirerend. De heer Ruygers zou op de zaak van de steun aan de onder-ontwikkelde landen terugkomen als volgend jaar de Nederlandse bijdrage nog niet is verhoogd, een mededeling waarvan de minister zei goede nota te hebben genomen. De bewindsman deed een concessie aan de socialist Goedhart. Hij noem de diens voorstel om meer verklarin gen in de Kamer af te leggen als het buitenlands beleid hiertoe aanleiding geeft, een nuttige suggestie. Dinsdag hebben zich in Brussel ern stige réiletjes voorgedaan toen hon derden betogers voor de ambassade van de Verenigde Arabische Repu bliek fel protesteerden tegen het ver nielen van de Belgische ambassade in Kairo. Foto: De politie gébruikte traangas en rijdende waterkanonnen om de be togers uiteen te drijven. Maandag praten De Gaulle en Bourguiba President De Gaulle zal president Bourguiba van Tunesië maandag ont moeten op het jachtslot Rambouillet, 45 km ten zuidwesten van Parijs. De ontmoeting heeft plaats op uitnodi ging van president De Gaulle. Markies Van Cuevas (75) overleden Markies Van Cuevas is woensdag op 75-jarige leeftijd in zijn woning te Cannes overleden. De markies, die een wereldberoemde figuur was in de balletwereld, was reeds jarenlang hartpatiënt. Amstel wil bier brouwen in Libanon De Amstelbrouwerij N.V. te Am sterdam en de Almaza-brouwerij te Beiroet (Libanon) gaan samenwer ken, zo deelt de directie van het Amsterdamse bedrijf mede. De Malterie et Brasserie Almaza S.A. L. zal volgens plannen van de Am stelbrouwerij worden gemoderni seerd, waarna het bedrijf in staat zal zijn bier te produceren van dezelfde kwaliteit als het tot nu toe ingevoer de Europese bier. Na het gereedkomen der verbouwin gen zal de produktie geschieden on der supervisie van de Amstel Brou werij, terwijl het bier onder het Ant- stelmerk op de markt zal worden ge bracht. Maximumsnelheid voor bepaalde wegen Bij de Tweede Kamer is. een ontwerp tot wijziging van de wegenverkeers wet ingediend, waarbij het mogelijk wordt voor speciale wegen maxi mumsnelheden vast te stellen bij mi nisteriële beschikking. Het is de bedoeling na goedkeuring van dit ontwerp een wijziging in het wegenverkeersreglement aan te bren gen, waarbij wordt bepaald, dat de minister bevoegd is maximumsnelhe den vast te stellen voor wegen buiten bebouwde kommen, ter plaatse waar door bijzondere omstandigheden de weg niet voldoet aan, in verband met hét daarvan gebruik makende vér- keer, te stellen redelijke eisen. Een verraderlijke eb- stroom by de ingang van de Vlissingse buitenha ven is woensdagmorgen de Engelse'sleepboot Sal- vonia noodlottig gewor den, Tegen half elf wil de deze sleper de buiten haven binnenlopen om by de Steenkolen Han delsvereniging te bunke ren. Op dat moment ech ter was er juist een bag germolen bij de ingang aan het werk, waar de Salvonia voor moest uit wijken. Bij deze uitwijk manoeuvre' is de sleep boot waarschijnlijk in de sterke zuigkracht van de ebstroom gekomen. Het vaartuig werd zijdelings naar de oostelijke oever van de haveningang ge duwd en bleef daar muurvast aan de grond zitten. Een aanbod van de havensleepboten om hulp te bieden, werd van de hand gewezen. Voor Vlissingen was de Salvonia wél en géén nieuwelingHet was namelijk de eerste maal, dat deze sleepboot onder deze naam en onder En gelse vlag Vlissingen aandeed. Deze haven plaats heeft vroeger de sleepboot echter wél ge zien toen echter onder een andere naam. Het schip was namelijk tot voor enige tijd eigendom van L. Smits Co. In ternationale Sleepdienst en voer toen onder de naam „Thames". Thans vaart de sleepboot onder de naam „Salvonia" voor „Overseas Towage" in Londen. Omstreeks 6 uur woens- 1 dagavond is de „Salvo nia" met behulp van het bergingsvaartuig „Bruin vis" van Van der Tak's Bergingsbedrijf vlotge- komen. De sleper is daarna naar de aanleg steiger van de N.V. Steenkolen Handelsver eniging gevaren. Op de foto bij laag wa ter (omstreeks half twee) maakte de Salvo nia enige slagzij, toen het schip bijna „droog" aan de grond zat. (Foto P.Z.C.). Jongen door trein gedood (Van onze correspondent) De bestuurder van de personentrein Apeldoorn-Winterswijk, die dinsdag avond om tien voor elf in Klarenbeek stopte, deelde daar aan de dienst doende N.S-ambtenaar mee de in druk te hebben gekregen, dat op de onbewaakte overweg te Barnewinkel iemand door de trein was geraakt. Er werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en politiemannen en een arts vonden een zwaar gewonde jon geman langs de overweg in de Lan- gedijk. Nadat eerste hulp was ver leend, werd het slachtoffer, wiens identiteit men toen nog niet kon vast stellen in aller ijl naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn gebracht. Daar is de jongeman, die later bleek de 18-jarige E. P. K. uit Apeldoorn te zijn, in de loop van de nacht over leden. K. was te voet. Hoe het onge luk gebeurde is niet bekend. Weer vijftien executies in Stanleystad Volgens gezaghebbende berichten die te Londen zijn binnengekomen, zijn vijftien mensen te Stanleystad door officiële vuurpelotons om het leven gebracht. In de berichten wordt gezegd, dat tot de. slachtoffers tien Kongolese parlementsleden behoren, die Loe- moemba vijandelijk gezind waren. Zij zijn neergeschoten als vergelding voor het doden van Loemoemba. Het door de rijksrecherche in op dracht van de Haagse procureur-ge neraal mr. D. J. van Gilse ingestelde onderzoek naar een geënsceneerde aanranding in Oudewater, waarvan de Bussumse burger-ambtenaar van het ministerie van defensie de heer J. 'F. van der Putten volgens zijn zeg gen de dader had moeten zijn, ïs bij na voltooid. De Rotterdamse substituut-officier van justitie mr-1. H. van de Roemer zal op korte termijn beslissen of tot een strafvervolging zal worden over gegaan. Hij heeft nog een onderzoek gelast naar een bepaald detail van de zaak, waarvan het resultaat over ongeveer twee weken bekend zal zijn. De heer Van der Putten, die in zijn controlerende functie bij het verbin dingsbureau civiele automobielbedrij ven van het ministerie van defensie belangrijke malversaties bij de uit besteding van het onderhoud aan le_ gex-materieel in het voormalige Ne- derlands-Indië en Nederland aan het light bracht, voert al geruime tijd een actie voor rechtsherstel. Hij werd begin 1960 in een naar zijn mening minder belangrijke functie van Amsterdam overgeplaatst naar Nieuw-Millingen. Een en ander gaf hem aanleiding een klacht in te die nen bij het Amsterdamse ambtena rengerecht. De heer Van der Putten en zijn raadsman mr. N. J. Geleijnse zijn van mening, dat enkele voormalige Vertrek in april Nederland draagt de kosten bijna miljoen (Van onze parlementaire redacteur) Binnenkort, vermoedelijk in de loop van april, zullen vijftig gezinnen van Ambonezen, be staande uit in totaal een kleine 300 personen, met medewer king en op kosten van de Ne derlandse regering naar Indo nesië terugkeren. De Ambone zen rekenen er na een monde linge toezegging van president Soekarno op, dat zij in Indone sië zullen worden toegelaten. Deze vage toezegging en de voort durende aandrang van enkele groe pen in Nederland verblijf houdende Ambonezen hebben de Nederlandse regering ermee verzoend haai' toe stemming en haar medewerking aan deze poging tot repatriëring van de Ambonezen, die op deze terugkeer naar hun vaderland prijs stellen, te verlenen. Mocht de terugkeer geluk ken dan wensen nog een 1200 k 1300 Ambonezen voor terugkeer naar In donesië op kosten van de Nederlandse regering in aanmerking te komen Voor de eerste groep is een bedrag van driékwart mjljoen met het ex periment gemoeid, dat wil zegg voor de reis naar Djakarta. Gelukt het de Ambonezen om Am- bon te bereiken, dan zal de regering ongeveer een miljoen galden op tafel moeten leggen. S.A.A.M.I. Een bepaalde groep uit de SA.A. M.I., de organisatie van Ambone zen in Nederland voelt zich Indo nesiër en aanvaart het regime dat op het ogenblik in Indonesië heerst. In deze moeilijke situatie is nu plotseling een oplossing ge ep de foto van rechts naar links de voorzitter van de Sami"-g'röepcriny de heer S. Siwalette, de heer A. TH- tyahukessy en de heer J. Nahumury. vonden. Op aandrang van het hoofdbestuur van de S.A.A.M.I. heeft de Nederlandse regering goed gevonden, dat deze groep naar Djakarta gaat. Zij heeft daarbij overwogen, dat Soe karno, toen hij in Rome de voorzitter van de S.A.A.M.I., de heer S. Siwa lette, ontmoette, heeft toegezegd, dat de Ambonezen toegang in Indonesië zouden krijgen. Deze toezegging is echter mondeling gegeven. Er staat niets zwart op wit, zodat de regering rekening houdt met de kans, dat de Ambonezen onverrichter zake uit Djakarta zullen moeten terugkeren. Men is thans bezig met het zorgen voor vervoergelegenheid voor de groep. Dat is geen gemakkelijke taak, een Nederlands schip kan er niet voor gebruikt worden en er zijn geen vaste lijndiensten op Indonesië, •e regering heeft zich in verbinding f esteld mét een Franse en met een taliaanse scheepvaartmaatschappij. Zij eisen einige zekerheden. Als de toelating niet gelukt, zal de regering moeten zorgen voor de betaling van de retourprijs.. Maar ook als de groep wel in Indonesië wordt toegelaten zal Nederland de retourprijs moeten be talen, aangezien er gerekend moet worden met de terugreis van de Am bonezen, kan het schip n.l. geen an dere passagiers boeken. Ook dient de regering te zorgen, dat alle papieren in orde zijn voor een eventuele we- dertoelating in Nederland. Voorts zal er iemand van het commissariaat voor de Ambonezenzorg moeten mee gaan als tolk en om zo nodig be paalde zaken te regelen. De groep die liet eerst voor vertrek in aanmerking komt is geconcen treerd ïn het woonoord Oude Zeug bij Medemblik en in Medemblik zelf. Er zijn zes kleine groepen die graag terug willen. Zij bestaan alle uit on geveer 50 gezinnen inet 300 gezins leden. De tweede groep heelt zich reeds aangemeld. Er wonen op het ogenblik 23.000 a 24.000 Ambonezen in Nederland. K.N.I.L.-officieren, die thans hoge functies zouden vervullen bij het mi nisterie van defensie, pogingen on dernemen hem uit té rangeren i.v.m. zijn verleden als „nauwgezet en plichtsgetrouw ambtenaar". Als on derdeel van deze campagne zou een staffunctionaris van het ministerie van defensie in februari 1960 in Oudewater getracht hebben een. aan randing in scène te zetten. De zeven maanden oude baby van de familie Boon in Capelle a/d IJssel is dinsdag bij een brand om het leven gekomen. De brandweer, die binnen enkele mi nuten de bescheiden binnenbrand had geblust, vond het verkoolde lijkje. De moeder had kort tevoren bij de kleine, die longontsteking had, ge stoomd. Daarna was ze in een andere kamer door oververmoeidheid in slaap gevallen. De vader was niet thuis. Twee doden bij relletjes in Birmese hoofdstad In de hoofdstad van Birma, Ran goon, hebben zicli dinsdagavond ernstige ongeregeldheuen voorge daan, waarbij 2 mensen werden ge dood en 53 verwondingen opliepen. De onlusten braken uit ha afloop van een protestdemonstratie van studenten die protesteerden tegen een beweerde bevoorrading van na tionalistisch Chinese soldaten die zich in Birma ophouden, met Amerikaan se wapens. De gebouwen van het Deense con sulaat en de S.A.S. werden ernstig beschadigd. Ook de Amerikaanse ambassade kreeg het., zij het in min dere mate, te verduren. Het Birmese leger is te hulp geroe pen om de orde in de stad te 'hand haven. Pantserwagens reden door de straten en dreven de betogers uit een. Gistermorgen was het weer rus tig in de stad. Nazi-arts Mengele zou in Peru zijn De „Stockholm Tidningen" van gis teren bevatte een artikel van de liand van een statenloze zakemnan in Gö- teborg, de 39-jarige Haraltl Goeltz- ner, die beweert dat Josef Mengele, de „dodenarts van Auschwitz" "zich in een havenplaats in het noorden van Peru zou bevinden. Hij zou daar o.m. medische colleges hebben gege ven Goeltzner is in Göteborg geboren, doch van Duitse afkomst. Tijdens de oorlog werd hij in het Duitse leger onder de wapenen geroepen, doch hij deserteerde en verloor zijn Duitse nationaliteit. Hij hoopt thans door mee te helpen aan de opsporing van Mengele, zijn Duitse staatsburger schap terug te krijgen. Rhodesia zonder regering Vijf leden van de. Noordrhodesïscho ministerraad hebben woensdag hun ontslag genomen, zodat dit Britse Ïxroteetoraat thans zonder regering s. Naar verwacht wordt zal de gou verneur, sir Eve'yn Hone, het heft in handen nemen, odat het gebied dan eigenlijk door het Britse ministerie van koloniën zal worden, bestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7