N.T.S. en omroepen verklaren zich tegen nota reclame-t.v. mimÖRD Britse commerciële t.v. voldoet meest VLIEGTUIG LANDT VEILIG NA MOEILIJKHEDEN MET WIEL UITVOERMOGELIJKHEDEN VOOR 1961 NIET ONGUNSTIG DONDERDAG 23 FEBRUARI 1P01 PROVINOIALB ZBBUWBK COURANT „Schadelijk voor nationale cultuur" Vrees voor concurrentie De N.T.S. en tie vijf omroep- j a erenigingen hebben naar aan- j leiding van de door de regering ingediende nota commerciële i televisie een verklaring iiïtge-| geven waarin zij bijzonder scherp stelling nemen tegen de j in de nota ontwikkelde plannen. Zij menen deze plannen „om tal van redenen als schadelijk voor de televisie en onze natio nale cultuur te moeten afwij zen". In eèn achttal punten somt de N.T.S. dan haar be zwaren op. Koerswijziging Zij ziet in het door de staatssecreta rissen voorgestelde commerciële tele visiesysteem een zeer sterke koers wijziging van het tot dusverre door de regering gevoerde televisicbeleid.. ..Aan een zeer willekeurige groep van commerciële ondernemingen wordt op al even volkomen willekeu rige gronden een zendmachtiging ter beschikking gestekl die een aantal zenduren omvat dat een veelvoud zal bedragen van die welke aan elke van de op geestelijke en maatschappelij ke grondslag werkende omroeporga nisaties worden toegewezen, terwijl deze organisaties tezamen op 'n gro te. meer dan 2 miljoen gezinnen om vattende groep van sympathiseren- den kunnen bogen. Er wordt door de staatssecretarissen geen motivering gegeven voor deze willekeurige en niet billijke zendtijdverdeling", aldus de verklaring. Britse kritiek Als de overheid reclame in de t.v. noodzakelijk acht dan zou deze door de N.T.S. zelf kunnen wor den verwezenlijkt met inschake ling van de op ervaring gebaseer de deskundigheid op advertentie- gebied van uitgevers van dagbla den en tijdschriften, aldus de N.T.S. De N.T.S. wijst vervolgens op de kritiek op de Engelse com merciële televisie afkomstig uit kerkelijke, politieke en pedagogi sche kringen. In tegenstelling tot de opvatting van de staatssecre tarissen achtten de N.T.S. en de, omroepverenigingen zich financi eel ln staat om. zodra de golf leng-' ten en de technische voorzienin gen voor een tweede programma beschikbaar zijn, een aanvang te maken met de programma-uitvoe ring waartoe reeds voorbereiden de maatregelen zijn getroffen. De N.T.S. en de omroeporganisaties maken ernstig <ybezwaar tegen de voorstellen van de staatssecretaris sen al:< zouden N.T.S. en omroepen profiteren van de totstandkoming van het commerciële televisiesy steem, doordat er meer kijkers zou den komen, met ais gevolg: stijging van het kijkgeld. Miljoenste toestel „Televisie in Nederland zal bin nenkort het miljoenste toestel re gistreren. Er komen jaarlijks enige honderdduizenden toestellen bij en verwacht mag worden dat in de weinige jaren (wellicht nog voor een eventuele commerciële lllllllllllllllllilllllilllllllllilllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll televisie tot wasdom zou zijn ge komen) het verzadigingspunt zal j zijn bereikt", aldus de N.T.S., die 1 tenslotte constateert „dat het dooi de staatssecretarissen aanbevolen systeem betekent dat eene groot deel der televisieuitzendingen zal worden gelegd in handen van een monopolistisch orgaan, dat zich onafhankelijk noemt, maar in fei te afhankelijk is zowel van de staat (de programmaraad wordt door de Kroon benoemd) als van financiële en economische belan gengroepen."' V.P.R.O. Het bestuur van de V.P.R.O. schaart zich achter deze verklaring van de N.T.S. maar heeft er nog wel een eigen passage aan toegevoegd die als volgt luidt: ,',De V.P.R.O. blijft be reid mee te werken aan iedere con structieve oplossing der problemen die door de nota worden opgeroepen en stelt zich voor binnen afzienbare tijd daartoe een eigen bijdrage te le veren". I Voorzetapparaat voor j t.v.-toestel nodig it Op de persconferentie die de |f staatssecretarissen Scholten en Veldkamp ter toelichting van n H de officiële televisienota hebben gehouden, heeft eerstgenoemde j§ verklaard, dat de huidige t.v.- apparaten zonder noem ens- waardige moeilijkheden op het eventuele tweede net kunnen worden aangesloten. Men moet daartoe voor enkele tientallen H guldens een voorzetapparaat aanschafen, aldus staatssecre- H H taris Scholten. p llllllllllllllilllllllllllllllllllW GEVANGEN VLINDERS II. Vori ge week citeerden we enkele frap pante uitspraken van scholieren uit het onlangs verschenen boekje „Nieuwe vlinders vangen" van' Frans de Clercq. Uit hetzelfde boekje lichtten we ook de volgende regels: Als we ouder worden, vergeten we. dat we eens niet veel wisten en we gaan louter wijze dingen zeggen, b.v.: „De middelbare leeftijd is die leeftijd, waarop je één keer bukt om twee dingen op te rapen". Of deze uitspraak van een Engels toneelspeler: „Ik wil helemaal niet als een rijk man sterven, ik wil als een rijk man leven". We waren natuurlijk niet altijd zo verstandig. In 190l"stond er nóg in een woordenboek: ...Uranium.' .wit metaal, zonder waarde". Maar dit is een heel mooie opmer king over een psychiater: „De laat ste man met wie je gaat praten, voor je in jezelf gaat praten Iemand, die zeker niet in zichzelf praatte, was Bernliard Shaw. Hij danste eens met een meisje, dat het verrukkelijk vond door de grote man ten dans te zijn gevraagd. „Heerlijk", zei ze, „hoe kwam U er toe, juist mij te vragen?" „Nou", zei Shaw. „het is (och een liefdadigheidsbal Dagbladen Ook het comité tot oprichting van een maatschappij tot exploitatie van reclame in de televisie, dat 47 dag bladen vertegenwoordigt, heeft zich tegen de plannen van do regering uitgesproken. Het comité meent, dat deze plannen geen rekening houden met de belangen van de dagbladen in het algemeen en die van (le 47 bladen in het bijzonder. Keus uit drie systemen (Van onze Haagse redactie). In de gisteren door de staatssecretarissen van onderwijs, kun sten en wetenschappen en van economische zaken aan de Twee de Kamer aangeboden nota over de reclame-televisie wordt zeer veel aandacht besteed aan de verschillende buitenlandse syste men. Er worden een aantal vergelijkingen getrokken. In de nota zelf wordt uitvoerig ingegaan op drie vormen: le. Het zogenaamde „sponsored" programma; - 2e. Het Engelse systeem, en 3e. Het Beierse systeem. Bovendien wordt in een bijlage nog aandacht besteed aan de situatie in een aantal andere Europese landen. Honderden hielden de adem in Twee uren van angstige spanning eindigden gisterochtend om kwart voor twaalf op Schiphol met een golf van dankbare blijdschap en verlich ting, toen honderden mensen langs de rand van het platform een vier motorige Vïckers Viscount van de K. L.M. uiterst voorzichtig, doch veilig zagen landen. Het toestel was boven Londen teruggekeerd naar Nederland, omdat het linkerwïel van het lan dingsgestel niet in de vaste positie wilde uitklappen. Op Schiphol werd daarom groot alarm gegeven en alle beschikbare brandweerwagens ston den bij de landingsbaan opgesteld, toen de machine daalde. Het toestel was enkele uren tevoren van het vliegveld Zestienhoven in Rotterdam met bestemming Londen opgestegen. Aan boord bevonden zich een bemanning van 5 leden en 6 pas sagiers: twee Amerikanen, twee Grie ken en twee reizigers uit India. Bo ven Londen klapte de gezagvoerder W. van der Laan het landingsgestel uit en kwam hij tot de ontdekking dat het linkerwiel niet in het slot viel. Het euvel bleek boven Londen niet te verhelpen en daarom besloot hij Beierse methode ontmoet grote bezwaren Zoals uit de nota blijkt wordt het „Sponsored"-programnia zonder meer als vorm verworpen voor Ne derland. De gedachte van de staats secretarissen gaan uit naar een sy steem, dat het meest overeenkomt met het Engelse tegen het Beierse systeem bestaan ook overwegende bezwaren. Do onoverkomelijke bezwaren tegen hét eerste systeem, dat vooral in de V.S. is ontwikkeld, liggen voorname lijk in het feit, dat de adverteerder invloed heeft op het overige pro gramma en daarvoor ook de verant woordelijkheid draagt. Geen waarzeggers In Engeland bestaat het systeem, waarbij het gehele programma commercieel wordt geëxploiteerd over een eigen net, doch waarbij de adverteerder geen invloed heeft op het programma. De verzorging voor het programma wordt niet aan een willekeurige exploitant overgelaten. Bij de „television act" van 1954 werd de „Indepen dent. Television Authority" inge steld, die de machtiging maar ook de taak heeft, naast de B.B.C. een televisieprogramma te (doen) verzorgen. e I.T.A. is chaam als de zelf geen winst. Zij mag de samen stelling en de verzorging van de pro gramma's opdragen aan op winst ge richte ondernemingen. Zij heeft een directe invloed op de samenstelling van programma's. De I.T.A. waakt ervoor, dat de programma's aan re delijke eisen voldoen, niet in strijd zijn met goede smaak of fatsoen en niet de openbare orde in gevaar bren gen. De reclameboodschappen moe ten duidelijk gescheiden zijn van de overige programma-onderdelen en mogen slechts aan het begin of einde daarvan of in natuurlijke onderbre kingen van de programma's worden gebracht. een eis, die thans ook in de Nederlandse televisienota wordt gesteld. Er is 'n code voor televisie boodschappen opgesteld. Reclame voor bepaalde artikelen of diensten Variërend van begrafenis ondernemingen tot geldschieters en van waarzeggers tot ontwennings middelen voor alcohol en tabak is niet toegestaan. Misleidende of on juiste reclamevoorlichting is verbo den. De boodschappen mogen niet meer dan tien procent van de zend- tijd in beslag nemen. Moeilijkhedèn Ten aanzien van de winst zijn geen afspraken gemaakt en evenmin be staat er samenwerking met de B.B. C„ hetgeen inderdaad heeft geleid tot moeilijkheden, die echter door de B. B.C. zijn overwonnen. In Engeland zorgde de overheid door een ruim voorschot voor de zenderbouvv én in gevolge de gegeven opdracht aan dc I.T.A. is zelfs een overheidssubsidie mogelijk. naar Nederland terug te keren. Ra diografisch waarschuwde hij de ver keerstoren op Schiphol. Blusschuim Omstreeks 11 uur bereikte het toestel Schiphol en bleef daarbo ven rondvliegen. Het angstige nieuws was op het vliegveld al spoedig bij iedereen bekend. Ter wijl een landingsbaan geheel met wit blusschuim bespoten werd om bij een eventuele buiklanding zo mogelijk het in brand vliegen van het vliegtuig te voorkomen, ston den honderden op Schiphol werk zame mensen op de daken van de gebouwen en langs de rand van het vliegveld. Niemand mocht naar de landingsbanen toe. behal ve uiteraard zij, die daar dringend nodig waren. Verrekijkers Eerst maakte de machine, de Sir Charles E. Kingsford Smith met de registratieletters PHVIG, een z.g. overshoot. Daarbij komt het toestel laag invliegen, tot vlak boven de baan. en trekt daarna weer op. Ter wijl dit geschiedde richtten techni sche experts van het grondpersoneel verrekijkers op het. uitgestoken lan dingsgestel om te zien of zij daaraan iets abnormaals konden ontdekker- Dat was echter niet het geval en via de verkeerstoren werd de gezag voerder hiervan op de hoogte gesteld. Perfecte landing Om kwart voor twaalf waagde hij zijn landing, overigens verre van ge rust. Hij maakte geen gebruik van de met wit schuim bespoten baan. Zijn machine maakte op een andere baan een perfecte landing. Uiterst behoedzaam zette de heer Van der Laan de wielen aan de grond en met aan beide zjjden meerijdende brand weerwagens kwam het toestel tot stilstand. CENTRAAL ECONOMISCH PLAN MEENT Verkorting arbeidstijd leidt tot overwerk Wat de perspectieven voor 1961 be treft, volgens het Centraal Econo misch Plan, blijven de uitvoermoge- lijklieden over het geheel genomen niet ongunstig, al biedt het verloop van de buitenlandse conjunctuur een gedifferentieerd beeld. Met name doen zich in dc Verenigde Staten re- cessieverschijnselen voor. Naar ver wachting is de. doorwerking daarvan op de expanderende Europese econo mie in eerste instantie evenwel ge ring. liet l(jkt daarom minder waar schijnlijk, dat buitenlandse vraagfac- toren op korte termijn specifieke grenzen zullen stellen aan de expan sie van de eigen economie. Veeleer zouden daaraan grenzen kun nen worden gesteld door binnenlandse aanbodfactoren. Weliswaar zijn de besparingen in de afgelopen jaren voortdurend toegenomen tot 24 van het nationale inkomen en de net to investeringen tot 21 doch de uitbreiding van dc produktié kan minder groot zijn doordat de geregis- HEI RECLAME BUDGET VAR NEDERLAND treerde arbeidsreserve in I960 volle- I dig uitgeput raakte, i Dit in aanmerking genomen, zou de produktié van 1960 op 1961 slechts met 4.5 (tegen 9 in I960) kun nen stijgen, mede onder de veronder stelling. dat de verkorting van de normale arbeidstijd tot 45 uur per week tegen het einde van 1961 voor een gToot deel van het bedrijfsleven zal zijn doorgevoerd, waardoor pro- duklieverliezen zullen ontstaan, zij het dat deze beperkt blijven door meer overwerk. De stijging van de industriële produktié wordt op 6,5 geraamd. Tegenover de verwachte produk- tiestijging mag een toeneming van het volume van de binnenlandse bestedingen met 5.5 worden voorzien. Enerzijds ligt een voort gezette stijging der investeringen in vaste activa en in voorraden i met 7 in het verschiet. An derzijds stijgt het volume der par ticuliere consumptie met 4,5 als gevolg van de loonontwikke ling en de belasting-verlaging. De ze laatste zou blijkens de rijksbe groting op 1 juli ingaan, afhanke lijk evenwel van de conjuncturele situatie. Loonsverhogingen Wat de loonsverhogingen betreft, de ze ontstaan bij de huidige spelregels deels doordat een aantaL collectieve arbeidsovereenkomsten voor herzie ning in aanmerking komt, deels door wijzigingen, in de secundaire arbeids voorwaarden. Bovendien zal de ver korting van de normale arbeidstijd tot meer overwerk leiden. Door een eu ander bedraagt de stijging van de loonsom per werknemer naar schat ting 5 e/o (tegen 8,5 in I960). Nog afgezien van de eventuele be lastingverlaging betekent dit een gro ter beslag op de beschikbare midde len. Hierbij voegen zich de overheids uitgaven voor consumptie en inves teringen. die wat de centrale over heid betreft, stijgen overeenkomstig de normen en prioriteiten zoals deze zijn vastgelegd In de rijksbegroting., Twee doden op Soesterberg bij afgaan kanon Gistermiddag heeft zich op de vlieg basis Soesterberg een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij zyn omgekon sergeant der eerste klasse P. J. Eken uit Soesterberg, 35 jaar, ge huwd, vader van vier kinderen, en sergeant F- K. Stolle uit Utrecht, 22 jaar, gehuwd. Vrij ernstig gewond, maar buiten levensgevaar is sergeant C. A. Brem uit Gouda. Licht gewond is de reserve-tweede luitenant-vlieger E. A. van Noort, afkomstig uit Eist. Nader Is gebleken, dat het ongeval zich heeft voorgedaan tijdens het vlieggereedmaken van een straal vliegtuig, op het moment dat men be zig was een filmcamera aan te bren gen. Door nog onopgehelderde oor zaak is daarbij één van de boordka- nonnen in werking getreden. De af gevuurde kogels zijn in een in de na bijheid staand gebouw terechtgeko men. waarin zich enige personen be vonden. In juli en augustus top van toeristenbezoek Volgens de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer ziet het er naar uit dat in 1961 meer nog dan in voorgaande jaren de vakantiedxukte in ons land zich zal concentreren op de laatste week van juli en de eerste twee weken van augustus. In deze periode vallen zowel de va kanties van de werknemers in de bouwbedrijven ten noorden en ten zuiden van de grote rivieren (resp. van 22 juli tot 7 augustus en van 29 juli tot 14 augustus) als de zo mervakanties van vele scholen in ons land. Bovendien is in dit tijdvak een om vangrijk bezoek van 'Duitse vakan tiegangers te verwachten, omdat de zomervakanties van de scholen in Noordrijn-Westfalen van 20 juli tot eind augustus vallen. Om deze redenen adviseert de A.N. V.V. Nederlanders, die hun vakantie in eigen land willen doorbrengen en die niet bepaald aan de periode 22 juli tot 14 augustus gebonden zijn. dit voor of na. dia tijd te doen. Het Wereldgebeuren Godenschemering President Moïse Tsjombe van de provinciale regering van Ka- tanga heeft, nog maar nauwe- lijks een half jaar in functie, een besluit, genomen, dat andere staats- j hoofden meestal maar één keer in j hun leven nemen: afkondiging van I de mobilisatie. Zo'n besluit wordt meestal genomen, wanneer de oor logskansen groot zijn, en dan pro beert men eerst nog een gedeelte lijke mobilisatie. Zo niet de volks leiders die de wereld sinds 1945 heeft gekend. Die mobiliseren en demobiliseren, alsof het bij het jaar lijkse defenste-programma behoort. Castro mobiliseerde zijn gehele leger om een Amerikaanse aanval af te slaan, demobiliseerde omdat de „Amerikanen door zijn moedig op treden waren afgeschrikt" en had dus zijn volk zonder dat er een schot was gevallen (of het moesten de il legale aanslagen zijn) naar een wel verdiende zege geleid. Nasser heeft al eens gemobiliseerd. Soekarno dreigt er steeds mee en nu heeft Tsjombe ook het besluit genomen blanken en zwarten onder de wape nen te roepen. Tsjombe heeft echter een primeur. Mobiliseerde men tot dusver uit verdediging (of aanval tegen een buurland. Tsjombe heeft de strijd tegen de U.N.O. aangebon den. Katanga is dus min of meer m oorlog met de gehele wereld. Wat op zichzelf al.een bijzondere presta tie is. die waard is naast de tocht van Hannibal over de Alpen on de slag bij Thermopylae in de historie in te gaan. sjombe heeft als heerser van de 't wintigste eeuw ook iets voor op Caesar en Napoleon. Katanga heeft een radiozender en na toepas selijke muziek van Wagner, werd woensdag dc regeringsleider aange kondigd. Hij herhaalde zijn mobilisa tie-oproep en voegde er aan toe dat „het volk kalm moest blijven Een vreemd verzoek in een land dat sinds juni van het vorig jaar een grote chaos is. en waaraan door allerlei personen en organisaties te vergeefs wordt gedokterd. Het doet komiek aan dat Tsjombe maar steeds sprak van „de nationale garde", wan neer hij het over het leger had. Over het „nationale" van dat Katangese leger zullen de meningen wel even ver uiteenlopen als de nationaliteiten die er in dienen. Dc Verenigde Naties hadden als laatste Kongo-medicijn bevolen dat alle blanke deskundigen de Katangese republiek moesten ver laten. Dat is niet naar de zin van Tsjombe, die daarin zag „een ontoe laatbare aanslag op de Katangese soevereiniteit". Hij stelde de Katangezen. die al maandenlang de vreemdsoortigsie situaties hebben meegemaakt, van zijn voornemen op de hoogte^ „de troepen van de Verenigde Naties niet aan tc vallen". Het is dus een oorlogsverklaring zonder oorlog. Met muziek nam Tsjombe ook weer af scheid en ging naar zijn paleis terug. och. hóe sympathiek men aan- T T vankelijk tegenover Tsjombe stond, die een'pro-Belgische po litiek wilde volgen en zich distancl- cerde van dc communistische koord- danserij van Loemoemba en consor ten, de rede van Tsjombe wordt toch wel akelig overstemd door de vele bekende en de nog niet bekende moorden, die in zijn gebied zijn ge pleegd. Het mogen dan politieke en gevaarlijke tegenstanders zijn ge weest, velen die eind vorig jaar nog de titel excellentie voerden, zijn ter dood gebracht. Wanneer dit met instemming van de president is ge beurd, dan kan men weliswaar vij zen op de rare opvattingen van een onafhankelijk geworden stam, maar men pleit dan Tsjombe niet vrij van medeplichtigheid. En dan kan men nog vreemde capriolen van hem ver wachten. Wist hij er niet van of kon hij <le veelvoudige moordpartijen niet voor komen, dan bewijst dit alleen maar dat Tsjombe's invloed in Katanga aan het tanen is. Bepaalde berichten laten de gedachten in laatstgenoem de richting gaan. Dan staat er voor Tsjombe heei wat meer op het spei dan al of niet mobiliseren tegen de gehele wereld. Want dan kunnen er nog meer hoofden van Kongolese prominenten vallen. Al of niet met muziek van Wagner. ..Einzug der Götter in Walhal" bijvoorbeeld. MOISE TSJOMBE ivecht tegen de wereld.. Amerikaanse tweeling satelliet faalde De satelliet-tweeling die dins dagavond op Cape Canaveral is gelanceerd, heeft niet goed ge werkt, ondanks het feit dat liet tweetal om de aarde cirkelt, zo is in Washington door beambten verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5