Inbraak in 3 woningen te Krabbendijke Zeeuwse Almanak [verkouden DAMPO VOORSTEL AAN DUIVELANDSE RAADOOSTERLAND DE KERN J3.fvin RUITERSPORTSCHOOL MET EER MAREGE IR DOMBURG 2 f R O V 1 NV I AL hi ZEEUWSE O U R A N T DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 IN ÉÉN NACHT Buitbedrag van rond 1200,- In de naclit van dinsdag op woensdag is in de gemeente Krabbendijke in niet minder dan drie woningen een inbraak daartoe werd gedaan in nog gepleegd, terwijl een poging drie andere huizen, o.ni. dat van burgemeester L. Cnossen. Uit het kantoor van de Herba is een bedrag van circa 1.200 De recreatie in de Schouwse Westhoek Zaterdag vergadering in „Koebel" te Burgh Zaterdagmiddag- wordt in „De Koe bel" te- Burgh een vergadering ge houden, waarop de recreatiemoge lijkheden voor de Schouwse west hoek zullen worden besproken. Voor deze vergadering zijn uitgenodigd, de gemeentebesturen van Westersehou- wen en Middenschouwen, de kerke raden van deze gemeenten en de V.V.V.-besturen. Ook het N.V.V. en het C.N.V. zullen vertegenwoordigd zijn. De initiatiefnemer van deze bij eenkomst is ds. F. Don, hervormd predikant te Burgh. ontvreemd. In beide andere ge vallen bedroeg de buit slechts enkele guldens. De inbraken zijn. naar de politie aanneemt, gepleegd na 's nachts twee uur. Er zijn vermoedelijk minstens twee mensen bij betrok ken geweest. In het kantoor van de Herba wisten de daders op vrij gemakkelijke wijze de brandkast te forceren, waaruit ze een bedrag wegnamen van circa f 1200. Ook in de nabij gelegen woning van de di- directeur werd ingebroken. De buit was hier niet groot: één spaarpot met een inhoud van enkele guldens. Bij de fruitkweker W. werden enke le rijksdaalders ontvreemd. Voor zover men heeft kunnen nagaan wordt er verder niets gemist. Pogingen tot inbraak werden ge daan bij de woningen van burge meester L. Cnossen, de gezinsver zorgster zuster De R. In de J. W. Frisostraat en bij de molenaar K. Onmiddellijk is na het ontdekken van de verschillende diefstallen de rijkspolitie uit Krabbendijke en van de groep Kruiningen, bijgestaan door de rijksrecherche uit Den Haag, met het onderzoek begonnen. De politie acht het niet onmogelijk, dat men hier te doen heeft met de zelfde inbrekers, die vorig jaar om streeks dezelfde tijd tal van inbra ken en pogingen daartoe hebben ge pleegd in Kruiningen en in Krab bendijke. Het onderzoek duurt voort. Ad oer tent Ie) □e grootste zandbak op aarde Wat is de grootste zandbak op deze aarde? De Sahara... Ongetwijfeld. Om die zandbak tot op de bodem leeg te zuigen, zou men een eeuw lang met één miljoen stofzuigers aan het werk moeten. Want de Sahara is groot, maar een miljoen stofzuigers kunnen hem baas! En méér.dan een miljoen stofzuigers heeft Ruton in de tientallen jaren van zijn bestaan al afgeleverd. Méér dan een miljoen betrouw bare Rutons en Rutonnettes. Bij de bouw van die stofzui gers' deed Ruton een onschat bare ervaring op. Juist door die ervaring heeft Ruton een streepje voor op andere goede merken. De Ruton is opvallend prak tisch! De verhouding tussen zijn prijs en zijn kwaliteit is uitermate gunstig. De Ruton Is de stofzuiger voor een „schone" toekomst. Ook de vakman zal U dat verzekeren 1 't was Ruton - 't is Ruton 't blijft Ruton RADOMA N.V. - AMSTERDAM Paard en wagen doken in Middelburgse kaai Paard verdronk Te Middelburg is woensdag een paard en wagen te water geraakt op de Rouaansekaai. Het ongeval ont stond bij het draaien van de wagen: bij het achteruitrijden raakte de wa gen met paard in het water. De voer man De W. kon nog juist meerderheidsvoorstel b. en w. Eerste samengevoegde" met begroting 1961 fjen springen. Met behulp van een iér op een schip werden paard en wagen weer op het droge gebracht, waarbij -bleek dat het paard verdron ken was. De wagen was eigendom van F. uit Middelburg, terwijl de Ia- ding, die bestond uil pakken was middel, toebehoorde aan Q. De heer Fonteyne benoemd tot rijksinspecteur van 't Verkeer De heer G. J. Fonteyne te Vlissingen, administratief hoofdambtenaar bij de rijksverkeersinspectie te Middelburg, is met terugwerkende kracht van 1 september I960 af benoemd tot rijks inspecteur van 't verkeer 2e lilas- Vrijdagavond a.s. valt in de raad van Duiveland de beslissing waar de ze tel van het gemeentebestuur defini tief zal worden gevestigd: in Nieu- werkerk of in Oosterland. Aan het eind van een lange agenda prijkt het punt „vaststelling definitieve zetel gemeentebestuur". Ér is sprake van een genuanceerd voorstel: een meer- derheids voorst el om liet voormalige an de wa- j gemeentehuis van Oosterland defini tief tof gemeentehuis van Dulvèlaüd te verheffen. Dit betekent, dat twee leden van het college voor Oosterland geporteerd zijn en één de voorkeur geeft aan een vestiging te Nieuwerkerk. De meerderheid van het Duivelandse colege van b. en w. is zeker niet aan de moeelijkheden van Nieuwerkerk voorbijgegaan. Hoewel in de argu mentering voor Oosterland de nadruk valt op de outillage en de ligging van het daar bestaande, fraaie gemeen tehuis men wil deze investering ongaarne prijsgeven wordt ook het „minderheidsstandpunt" breed voerig toegelicht. Liefst vier kansen VAN TOT NAAR JUBILEUM. Een inwoner van Dreischor de heer M. van Immerzeel, hoofd van de openbare lagere school in die plaats zal het 12%-jarigc regeringsjubi leum van koningin Willielmina van zeer dicht by meemaken. Hij zal na melijk deelnemen aan de nationale manifestatie op maandag 6 maart voor het paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Door de federatie van Oranjeverenigingen in Nederland is h(j aangewezen om Zeeland te verte genwoordigen. In verband hiermee heeft de heer Immerzeel de volgende brief van het kabinet van de burgemeester van Den Haag ontvangen: ,.U zult in de -kopgroep, waarin ook Suriname, de Antillen en Nïeuw- Guinea zullen zijn vertegenwoor- digd, als vertegenwoordiger van het rijksdeel Nederland vooraan gaan, geschaard om de Neder landse vlag (dus geen oranje-vlag gen), waarvoor dezerzijds zal wor den gezorgd. De deelnemers wor den verwacht in informele kleding i.of gebruikelijke klederdracht)". ERVARING In 'de tweede klas van een lagere school, ergens op Schouwen-Duive- land, gaf de onderwijzeres een op de praktijk gerichte les. Ze maakte ei- een soort aanschouwelijk onderricht van, want wijzende op het truitje van éfti der meisjesvroeg ze in het algerMen: „Wie weet waar een trui tje van gemaakt wordt?" Éven heerste er in de klas een aar zelende stilte. Toen klonk hier en daar triomfantelijk de kreet: „Van tooi!" „Juist', sprak de juffrouw tevreden en ze wilde juist overgaan tot het volgende punt van haar lesprogram ma, toen Gerritjanbescheiden achter in het lokaal gezeten, op de valreep nog zijn stem verhief om zijn visie te laten horen. Die was heel anders en duidelijk uit ondervinding géboren, want- op de vraag, waar truitjes van gemaakt worden, antwoordde hij heel beslist: flüit ouwe van m-'n mamma...." Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat dit niet de vertegenwoordiging betreft, die door de ourgemeesters van alle gemeenten worden aangewe zen namelijk één man en één vrouw (bij voorkeur te kiezen uit de oranje verenigingen) alsmede een kind, dat geboren is op of rond 6 september KLEIN, MAAR GROOT. Te Overslag is bewezen, dat ook een klein dorp (300 inwoners) jjroot kan zijn. Ditmaal werd dit bewijs tijdens eén prijskaarting geleverd, waar voor zich niet minder dan 240 deel nemers meldden! De prijzen bestonden voornamelijk uit worst en vleeswaren. De baten van deze „monsterprijskamp" waren bestemd voor de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele-Kruis. VOGELS. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de aan dacht van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Dat blijkt uit het excursieprogramma van deze vereniging voor 1961. Onder meer staat op dit programma een voorjaarsexcursie naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Als plaats van samen komst is Oostburg uitgekozen, waar vrijdag 9 juni een gemeenschappe lijke maaltijd wordt genoten, gevolgd door een filmavond. Met medewerking van de leden van de vogelbeschermingswachten uit Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt dan de volgen de dag een tweetal excursies ge maakt, zodat iedere deelnemer aan dit congres een keus kan maken. Er kan gekozen worden tussen het Zwin en het Land van Saeftinge. Voor dit laatste gebied heeft de vereniging in 1*280 een bewakings dienst georganiseerd. GOUD IN CAFÉ In de Dorpsstraat in Eede waren de vlaggen in top ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van Med. van Rie en J. M. van Parys. Het echt paar drijft nog. steeds een café. waar bij vooral de neer Van Rle, die van een goede gezondheid geniet, zich met de zaken bezig houdt. Drie dochters zijn er, allen gehuwd. De gehele dag was er een drukte van belang: de wethouders, de gemeente-secretaris, kennissen, vrienden, zakenrelaties en stamgasten kwamen af en aan. zijn er gesignaleerd om de secretarie in het voormalige gemeentehuis van Nieuwerkerk onder te brengen. Vier plannen, gerubriceerd a, b, c en d. Het plan a behelst een ver bouwing met bijtrekken van één woning (kosten f21.000,het plan b het bijtrekken van twee wonineen (kosten f25.500,het plan c een verbouwing plus een nieuwe verdieping (f27.000,en plan d een verbouwing, een uit breiding én een verdieping (f35.000.De mogelijkheden zijn dus wel onderzocht. Alle plannen worden echter minder ge acht dan vestiging te Oosterland'. Begroting Duiveland komt de eer toe als eer ste van de vier gemeenten op Schouwen-Duiveland de begroting voor 1961 gereed te hebben. In de vergadering van vrijdagavond, die om half acht begint, kan zij wor den vastgesteld. De gewone dienst is sluitend met in ontvangst en uitgaaf een totaal van f 1.411.152,55. Er is een post onvoor zien van circa f 6000,Er komt te vens een voorstel aan de orde tot het instellen van een dienst voor sociale zorg. Examens Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen economie de heer P. C.' Maljaars te Middelburg. De heer M. de Rijke Jzn. uit Stave- nisse slaagde voor het examen dub- bel-boekhouden. Een van de leerlingen van de ruiter- sportscliool „Rodeo' uit Serooslcerke, Rob Goedbloea uit Middelburg, wordt, gezeten op Vizonetidoor Els Dingemanse de „fijne kneepjes" van de paardrijsport bijgebracht. Foto P.Z.C.j. Directeur gemeentewerken doende leert men" jubileert Vlissingen naar Apeldoorn REDERIJKERSKAMER ZUIDZARDE VIERT VRIJDAG EEUWFEEST Naar wij vernemen is de direc teur van gemeentewerken te Vlissingen, ir. K. C. Box, met ingang van 1 juni aanstaande in Apeldoorn benoemd tot lioold ran een drietal gemeentelijke civiel-technïsehe afdelingen. Eind mei -zal hij Vlissingen verlaten om in Apeldoorn als hoofdingenieur de leiding op zich te nemen van de op zichzelf staande afdelingen van gemeentewerken: wegen, rioleri; en landmeetkundige dienst. In mei 1957, kwam de heer Box naar Vlissingen als adjunct-directeur van gemeentewerken. Twee-en-een-half jaar later volgde zijn benoeming tot directeur van gemeentewerken, in welke functie hij de toenmalige di recteur, de heer J. Moll, opvolgde. P. J. Israël uit Kloetinge ter aarde besteld Op de begraafplaats te Breskens is woensdagmiddag ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van de heer P. J. Israël uit Kloetinge, in leven technisch hoofdambtenaar eerste klas van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland". De heer Israël, die'de leeftijd van vijftig jaar bereikte, kwam 17 jaar geleden van het waterschap het „Vrije van Sluis" over naar het waterschap El- lewoutsdijk. Twee jaar geleden werd hij bij dc concentratie van polders en waterschappen benoemd tot tech nisch hoofdambtenaar eerste klas bij het nieuw gevormde waterschap op Zuid-Beveland. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de dijkgraaf van het waterschap, de heer P. J. J. Dek ker uit Wemeldinge, die de overlede ne schetste als een technisch be kwaam man met een grote prakti sche kennis. Met de inzet van zijn gehele persoon heeft hij zijn werk verricht. Hij was een gewaardeerd; betrouwbaar en bekwaam ambte naar, aldus de dijkgraaf. Opvoering van „Eric en Irene" en een receptie j Eén van Zuidzandes cultu- I rele verenigingen, de rederij- i kerskamer „Al doende leert j men", viert dezè week haar honderdjarig bestaan. Ter I gelegenheid van dit eeuw- feest zullen de leden der ju- I bilerende kamer vrijdag- i avond opvoeren het toneel- I stuk in 5 bedrijven, getiteld j „Eric en Irene" van Hans i Nesna. Uiteraard houdt het feest der rederijkers niet op met dit toneelspel. Onmiddel- lijk nadat het doek na het laatste bedrijf is gevallen, I worden de coulissen en an- dere toneelattributen opge- I borgen en het podium veran- derd in een soort receptie- zaaltje. I Vanaf deze toneelverhoging zal I de voorzitter-regisseur der jubi- i lerende vereniging, de heer B. v. i d. Reepe een enkel woord wijden I aan deze heugelijke gebeurtenis, i Maar ook hij en zijn mede-rede- rijkers zullen daar ongetwijfeld nóg wel in het zonnetje worden i gezet door anderen, die deze cul- j turele vereniging een goed hart i toedragen. Want al ligt er dan I ook een eeuw verschil tussen de j oude rederijkers uit de oprich- tingstijd en die uit de tweede helft der twintigste eeuw, laatst- j genoemden hebben in elk geval de verdienste dat ze het werk zij het dan in een gewijzigde vorm en de traditie hebben voortge zet! Helaas is er van die 'oprich ting heel weinig bekend. Qf lie ver gezegd, .tot voor kort was he lemaal niet bekend wanneer de Zuidzandse rederijkerskamer werd opgericht. Alle op die op richting betrekking hebbende do cumenten gingen tijdens de laat ste oorlog verloren. Totdat één der bestuursleden In een oud kasboek ontdekte dat in 1936 uitgaven waren ge daan wegens een feestverga- dering. Bij verder nazien van dit oude boek dat gelukkig wel bewaard is gebleven vond men jubileumuitgaven geboekt in het jaar 1911. Toen kwam het gemeente-archief er hij te pas en daaruit bleek dat de rederijkerskamer „Aldoende leert men" werd opgericht op de 14e januari 1861. „Als een vereniging ter bevordering der welsprekendheid". Verder snuffelend bleek dat als eerste voorzitter was benoemd de heer M. G. Fokker en als se cretaris de heer S. de Back. Verder is er over de oprichting eigenlijk niets bekend. Moeilijkheden g Wel weet oud-voorzitter, de lieer J. L. J. Bastings nog te vertellen dat de vereniging in de jaren na de eerste wereldoorlog nogal met n moeilijkheden had te kampen. Om de één of andere reden was er in die tijd geen enkele Zuid- n zandse schone te bewegen om toe te treden als werkend lid. „Dus waren we verplicht om stukken in te studeren met uitsluitend man- nenrollen omdat we ook in die tijd vasthielden aan de traditio- nele twee uitvoeringen per jaar", weet de oud-voorzitter nog. De heer B. v. d. Reepe, die sedert M 1946 het voorzitterschap bekleedt moest zich uiteraard beperken tot de belevenissen van na de bevrij- ding. Belangrijk vindt hij dat de vereniging met haar 115 dona- teurs op 250 gezinnen!) kernge- j= zond is. Het gemiddelde aantal van 8 it 10 werkende leden geeft wel m eens moeilijkheden bij de. rolver- deling, maar overigens gaat vol- gens hem in het „leuke clubje" alles in de beste harmonie. „De leden hebben pleizier bij hun spel en uit de geregelde belang- stelling bij de uitvoeringen, mo- gen we opmaken dat het publiek waardeert hetgeen de spelers op de planken weten te brengen", af- dus constateert de heer v. cl. Roer pe. „En ook de ouderen bezoeken nog gaarne „de komedie", zoals zij dat nog wel plegen te noe- f§ men". Verheugend Burgemeester H. P. Everwijn vindt het verheugend dat in deze tijd waarin dc televisie zo'n grote rol is gaan spelen, nog een aantal volwassenen hun vrije tijd wil be- M steden aan wat hij voor Zuid- zande noemt een mooi stukje M dorpscultuur. Het gemeen tebe- stuur van Zuidzande waardeert dan ook bijzonder dat deze, ver- enlging zo lang in leven is kunnen n blijven en nog steeds twee win- teravonden een goéd bezochte voorstelling weet te geven. g Als zodanig is het doel van de pioniers van honderd jaar geleden uit wier woorden „ter bevorde- ring der welsprekendheid" blijkt dat bij hen de wil tot een zekere n culturele verheffing moet hebben voorgezeten, toch wel bereikt! Of is het soms geen culturele verhef- fing als een eenvoudige landarbei- n der, na het trekken van z'n vo- n ren met de tractor, in zijn leven jasje grijpt om even zijn hoofd- rol „door te nemen" ui»miniin«inmiononmihim (Slot van pag. 1 als twintig jaar terug „Van de zomer ga ik heslist weer op de paarderug zitten" en besloot de meisjes te helpen om hun plan nen: een grote school met een manege te verwezenlijken. Met twee of drie paarden doe je echter weinig, meende de Middel burgse ruiter, liet moeten er min stens tien worden. Daarvoor konden de dames wel zorgen: een kennis uit paardesportkringen bleek bereid een aantal pnarden te verhuren of te verkopen en, wanneer dat gedurende de winter maanden nodig zou zijn, weer te rug te kopen. Dc lieer De Ituyter slaagde er vervolgens in een stal in Domburg te vinden, terwijl de directie van het Badhotel bereid gevonden werd om de moestuin ter beschikking te stollen, waar volgens de regelen van de rij- kunst een manege wordt aange legd met een piste van 50 bij 50 meter rond. Het is juist één van de grote l plaatsen, die voor dit doel werd uitverkoren, omdat een groot deel van de buitenlandse toeristen van de hoteldirecties wil weten of er gelegenheid is voor de ruitersport. De initiatiefneemsters zijn er ech ter van overtuigd, dat er ook op Walcheren belangstelling voor de mogelijkheden van de school zal bestaan. Jongeren Zeker van de zijde van jeugdige ruiters. Want nadat in Seroos- kerke met de lessen 'gestart was, waren het in de eerste plaats jon gens en meisjes, die de ruggen van „Vizoneti" en „Gretel", de twee rijpaarden, beklommen. En het werd Gré en Els al snel dui delijk, dat de jeugd een bijzonde re sympathie voor de viervoeters heeft, een sympathie, die overi gens wederzijds is. De jongens en meisjes leren naast het paard be rijden' ook het dier kennen, ver zorgen, borstelen en roskammen en na enige tijd zijn ze even en thousiast om er voor te zórgen als er op te rijden. Voor de ouderen gaat van de vier voeter rust en vertrouwen uit.. „Als je paard rijdt, worden je ge dachten van alles afgeleid. Heel anders dan bij autorijden of fiet sen", verklaart de heer De Ruy- ter. „Je voelt je volkomen één met dc natuur". Nog deze zomer dus kunnen de Walcherse. paardesport liefheb bers en (buitenlandse) vakantie gangers te paard van de natuur genieten. Het paard voert ze langs Walcherens fraaie plekjes gedurende trips van twee of drie uur. Ook zullen, wanneer daar voor belangstelling bestaat, trips rond Walcheren gemaakt worden. Collecte De collecte voor de Nederlands Katho lieke Invalidccbond bracht te West- dorpe f 28,00 op. f Altvnlrutlr Ineens, terwijl U een krant opraapt kimt U zich nlot meer oprichten. Om-, standers donken dat U overdrijft, zo snol overvalt tl wat men „spit in dc rug"! noemt. Laat U niet kwellen door do lie-! vlge pijn die dc geringste beweging U! veroorzaakt. Driemaal daags wrijven, met Kloostorbalsem (Akker-Balsem), waarvan do warm te-opwekkende be- j standdelen diep in de weefsels door-; dringen en de pijn snel verjagen. In! korte tijd zult U zeggen: ..Kloostcrbal-j sem - geen goud zo goed." V Voor Zeeuws nieuws zie ook y de pagina's 5 en 9. VVWVN\^VVVVVVWVVVVWVV DROOG WEER Aanvankelijk enkele mistbanken ln hoofdzaak in het noorden van liet land, overigens droog en vrij zonuig weer. Weinig veranderingen in tem peratuur. Zwakke tot matige ooste lijke wind. 24 februari. Zon op 7.38 onder 18.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2