PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOTA RECLAMETELEVISIE INGEDIEND Ruitersportschool „Rodeo" opent in Domburg manege Tweede net volgens Engels systeem Moordenaar Marcel Nivard in arrest Uno-troepen moeten Baloeba ontwapenen Treinbotsing in Geldrop Enfant terrible Afsluiting RAT HECTOR RUIMTE IN 204e jaargang - no. 46 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 febr. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mjn Minim, p advertentïe 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van .1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60, tel. 3355 4 lijnen (b.g.g. 3503 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, .Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 6213); Oostburg, G. F. de Pauwstr 9, tel. 2395. Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm tel 2034. V oorwaarden De voornaamste voorwaarden en principes zijn De televisiereclame zal gebracht moeten worden in een zelfstan dig, commercieel geëxploiteerd programma en over een afzonder lijk zendernet. Er moeten waarborgen komen voor zowel verantwoorde pro gramma's als reclameboodschap- Sen. Een onafhankelijk, door de :roon te benoemen lichaam zal toezicht moeten uitoefenen. De adverteerder zal geen invloed mogen hebben op de samenstel ling van het programma het systeem van de zogenaamde „sponsored"programma's wordt om deze reden verworpen. De zendtijd, besteed aan reclame, zal beperkt moeten blijven. De bewindslieden denken aan 10 pro cent van de totale programma- duur, gespreid om het gehele gramma. De regering is van mening, dat de zelfstandige commerciële ex ploitatie het gehele Nederlandse televisiebestel ten goede zal ko men. T elevisienota „haalbaar" denkt regering (Van onze Haagse redactie). M ..Wij zouden deze nota niet bij H de Tweede Kamer hebben in- f§ gediend, wanneer wij niet de H overtuiging waren toegedaan, dat de regeling, die wij voor- stellen, haalbaar is", aldus staatssecretaris mr. Y. Schol- ten tijdens een persconferen- tie, die in Den Ilaag is ge- M houden en waarop hij en de staatssecretaris van economi se sche zaken, dr. G. M. J. Veld- kamp, toelichting hebben ge- geven op de nota inzake recla- metelevisie. „Wij stellen ons H zeer veel voor van de discussie in de Kamer. De speculatieve discussie in de pers is thans s ten eind, wij kunnen nu over- gaan tot de publieke discussie. „De staatssecretaris kon niet mededelen, of het mogelijk zal zijn, de nota nog voor het zomerreces in de Tweede Ka- mer te behandelen. Dit ligt aan de Kamer ter beslissing. „Men zou kunnen vragen", al- dus mr. Scholten, „waarom {H deze materie niet is voorge- legd aan de commissle-om- p =i roepwet. Wij hebben de voor- keur gegeven aan een open- bare discussie, die wij niet s willen ontwijken. Intusser kan genoemde commissie aan H het werk gaan". iWuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiI Zij acht het in principe niet haar taak, andere reclame-media te beschermen en zal slechts optie den wanneer zich een te abrupt verlopende ontwikkeling zou Voordoen. Winst De concessiehouder zal een be perking van de winst ten behoe ve van algemene culturele doel einden, verband houdende met de televisie, dienen te aanvaarden. Geen der aanvragers van een con cessie (Olem, N.T.S., N.D.P., N.V. Nederlandse Televisie Mij I.O. en de groep publieksbladen) voldoet volledig aan de eisen, zoals deze in de nota zijn gesteld. De Otem benadert het meest de door de bewindslieden opgestelde regelin gen en voorwaarden. Dg staatssecretarissen houden re kening met de mogelijkheid, dat bij nadere besprekingen een groep naar voren zal komen, die wel aan deze eisen voldoet. Het wordt niet uitgesloten geacht; dat er op den duur nog een derde zndei'net zal komen, dat dan ter beschikking zóu staan van N.T.S. en omroeporganisaties. In de aanloopperiode zal de con cessionaris de mogelijkheid krij gen reclametelevisie uit te zenden over het bestaande net, doch uit sluitend wanneer hij over eigen studio's beschikt en buiten de tij den, die thans bij omroepen en N.T.S. in gebruik zijn. Vrije meningsuiting In hun nota aan de Tweede Kamer besteden de staatssecretarissen veel aandacht aan de economische facetten van de reclametelevisie. Zij menen de bezwaren, die voort vloeien uit angst voor een opge- breidelde concurrentiestrijd met N.T.S. en omroepverenigingen te kunnen ondervangen, door van de concessionaris te eisen, dat hij tot zakelijke samenwerking met de N.T.S. komt, o-a. ten aanzien van honoraria en lonen, vergoedingen voor het uitzenden van evenemen ten en het opnemen van Euro- visie-uitzendingen. Zij menen, dat de televisie een der media is, waardoor de vrije menings uiting tot haar recht komt en dat aan deze vrije meningsuiting slechts beperkingen mogen worden opgelegd door de beperktheid der be schikbare golflengten. Daar de re clame beschouwd kan worden als een vorm van vrije meningsuiting en er uit het oogpunt van algemeen be lang geen redenen zijn om zich tegen reclame-televisie te verzetten achten zij zich bereid de invoering van de reclametelevisie te bevorderen. Deze bereidheid wordt geschraagd door het grote economische belang van reclametelevisie voor Nederland. Rapport Radioraad De staatssecretarissen baseren deze nota voor een groot deel op een drie tal rapporten van de Radioraad. N.T.S. KOMT NIET IN AANMERKING (Van onze Haagse redactie). De staatssecretarissen mr. Y. Scliolten (onderwijs, kunsten en wetenschappen) en dr. G. M. J. Veldkamp (economische zaken), hebben bij de Tweede Kamer der Staten Generaal de nota inzake reelametelevisie ingediend. In deze nota wordt als standpunt van de regering weergegeven, dat het gezien de grote betekenis van de reclame voor het economische leven in principe gewenst is, réclamé via de televi sie toe te laten. De staatssecretarissen beschouwen deze reclame niet in strijd met het wezen der televisie. Zij leggen in hun nota een aantal principes teu aanzien van de reclame-televisie vast alsmede een aantal voorwaarden, waaraan deze zal moeten voldoen. Voorsprong van omroepen en N.T.S. De bewindslieden beschouwen de N.T.S. .als een minder aan- vaarbare aspirant-concessio naris. Zij achten reelametelevi sie, verzorgd door de N.T.S., noch in het belang van de be staande omroep, noch aantrek kelijk voor het bedrijfsleven. Zij menen dat het beleid van de regering steeds gericht is ge weest op het stimuleren van de groei van de televisie in Neder land en dat de N.T.S. en de om roepen zeker een voorsprong zullen hebben op de commer ciële concessionaris. Eén dode en 4 gewonden ROTTERDAM OPGELUCHT Veertien dagen nadat jongetje verdween De Rotterdamse politie heeft de moordenaar van het achtjarige jongetje Marcel Nivard gearres teerd. Rechercheurs van de spe ciale opsporingsploeg, die was belast met liet oplossen van het afschuwelijke misdrijf, hebben hem in de loop van de nacht van dinsdag op woensdag in de Maasstad gepakt en naar het hoofdbureau van politie aan het Haagse-Veer overgebracht. On middellijk daarna begon het uit gebreide verhoor dat reeds ge deeltelijk resultaten zou hebben opgeleverd. In verband met het onderzoek wenste commissaris J. A. Kwast, chef van de afde ling zeden- en kinderpolitie nog geen verdere inlichtingen te verstrekken. De arrestatie van de moordenaar ge schiedde veertien dagen na de spoor loze verdwijning van Marcel Nivard en precies een week na de gruwelijke vondst van het lijkje in een ondiepe moddersloot langs de Boterdorpse- weg, de provinciale weg tussen Bergsenhoek en Berkel. Zoals men zich zal herinneren, ver dween Marcel Nivard, het oudste zoontje van de heer A. Nivard, die lei,aar Frans is op het St.-Montfoort- College in Rotterdam, dinsdagmid dag 7 februari spoorloos. Hij werd het laatst gezien op het parkeerter rein voor diergaarde Blijdorp, enke le honderden meters van de ouder lijke woning. Meteen nadat de dode lijk verontruste vader de kinderpoli tie op de hoogte had gesteld van de vermissing, stelden tientallen recher cheurs en geüniformeerde agenten 'n zeer intensief onderzoek in. Geen middel werd onbeproefd gelaten om hem te vinden, zelfs werden de Heemraadsingel en de Essenburg- singel leeggepompt om de modderige bodem nauwkeurig te kunnen onder zoeken. De sneltrein Amsterdam-Maastricht die om 13.56 uur woensdag het sta tion Geldrop moest binnenlopen, is even voor dit station met een snel heid van 60 a 70 kilometer per uur op een goederenlocomotief gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk. De goederenlocomotïef boorde zich in de bestuurderscabine van de snel trein en wierp deze met aanhangend rijtuig meer dan vier meter omhoog. Een reiziger kwam om het leven. In het eerste rijtuig ontstond paniek. Toen de eerste hulp, verpleegsters en doktoren arriveerden trof men een ware ravage aan. Machinist K. Ooms uit Eindhoven zag nog kans tijdig uit zijn cabine te rennen, toen hij ae goederenlocomotief voor zijn trein zag opduiken. Men trof hem licht gewond tussen gewonde reizi gers aan. Vier gewonden, onder wie de machinist, konden vrij snel uit de ruïne van verwrongen staal en om gebogen fauteuils worden bevrijd. Vele kostbare uren heeft het daarna nog geduurd, voordat de drie andere slachtoffers konden worden bevrijd. Een schilder heeft meer dan drie uur op een ladder gestaan, met in, zijn armen een driejarig jongetje, wiens beentjes bekneld zaten tussen de be nen van zijn moeder en de wand van de trein. Tsjombe stelt eis Een woordvoerder van de regering van Katanga heeft woensdag ver klaard dat de mobilisatie van de Ka- tangaanse strijdkrachten van kracht zal blijven, tenzij de U.N.O.-politie- macht de Baloeba-rebeUen in Katan ga ontwapent. De resolutie van de Veiligheidsraad, waarin terugtrek king wordt geëist van alle „privé- legertjes" in Kongo, zal door de rege ring van Katanga worden genegeerd als de U.N.O. niet tegen de Baloeba optreedt, aldus de woordvoerder. „De Verenigde Naties kunnen van ons niet verwachten dat wij onszelf kwetsbaar maken door onze militaire deskundigen terug te trekken. De U.N.O. kan dat wel verwachten, als een eind wordt gemaakt aan de be dreiging die de Baloeba's vormen", zei de regeringswoordvoerder te Eli- sabethstad. „Tot dusver heeft de U.N.O. niets ondernomen. Wij zullen erop staan dat onze beveiliging tegen Baloeba-aanvallen gegarandeerd wordt, indien de resolutie van de Veiligheidsraad tegen ons zou worden gebruikt". De mobilisatie van de strijdkrachten in Katanga is dinsdag volledig ge maakt. Tot dusver heeft Moïse Tsjombe geen reacties gekregen op zijn voorstel om in Genève een conferentie van Kon golese (en Katangaanse) politici te beleggen. NOG VOOR HET aanstaande zomerseizoen krijgt Zeeland en dan speciaal Walcheren na vele jaren weer de beschikking over een manege, waarin de talrijke adspirant-ruiters in deze pro vincie zich de eerste beginselen van het paardrijden kunnen ei gen maken. Reeds sinds het vo rig jaar bestaat er op Walche ren gelegenheid om ri,flessen te nemen: twee Zeeuwse enthou siaste meisjes, Gré Jacobs (26) en Els Dingemanse k(20) had den in Serooskerke (W) de rui tersportschool „Rodeo" opge richt. Met medewerking van een al even enthousiaste ruiter, de heer Th. de Ruyter uit Mid delburg, hebben Gré en Els kort geleden het initiatief geno men om hun ruitersportschool uit te breiden en er een manege aan te verbinden. Die zal nu binuenkort aangelegd worden in de moestuin van het Domburg- se Badhotel. '1 Eerste jaar zal de heer De Ruy ter de twee jongedames helpen bij de organisatie. Gedurende het vakantieseizoen wordt de school met acht tot tien paarden in Dom burg gevestigd; in de resterende maanden van het jaar worden dë lessen In Serooskerke gegeven. De initiatiefneemsters willen in de toekomst de bouw van een binnenmanege trachten te reali seren met een vrij groot aantal paarden. Gré Jacobs en Els Dingemanse hebben hun hart verpand aan de ruitersport. Toen Els nog als ver pleegster in het Middelburgse Gasthuis werkte, las zij in één der nationale weekbladen een ar tikel over een ruiterschool. „Dat moesten wij ook maar eens doen" zei ze tot haar vrienden Gré. En die was er onmiddellijk voor te vinden. Van hun spaargeld koch ten ze een paard, huurden er la- tae ®e» en huurdw tevens een boerenhofje op de Serooskerkse Noordweg. In het begin wilde het niet zo bijster vlotten, zodat de beide meisjes in de zomermaan den besloten hun tenten in Dis hoek op te slaan om daar hun rij paarden te verhuren aan de bad gasten. Daarvoor was wel een re delijke belangstelling. Enthousiast Na de zomermaanden moesten ze weer naar Serooskerke terug, maar het werd toch niet, wat ze -/.ich er van voorgesteld hadden. Via de Middelburgse advocaat mr. M. A. Terwoert, die de verrich tingen van Gré en Els in Dishoek had gadegeslagen, kwamen ze in contact met de heer De Ruyter, die in de manege te Middelburg, die Walcheren een jaar of twintig geleden nog rijk was, de eerste schreden op het ruiterpad had ge zet. Hij was nog even enthousiast (Zie slot pag. 2 kol. 4) In Amsterdam wordt op dit ogen blik een tentoonstelling gehou den onder de titel „Enfants ter- ribles", waar „moderne kunst" is te zien, vervaardigd door kinderen. Kennelijk is deze expositie bedoeld als een aanval op de non-figuratie ve kunst onder het motto: ..Zie-je wel, kinderen kunnen het ook!" Het lijkt wel grappig maar het is een beetje kin derachtig. Wij hebben er overi gens geen behoef te aan op te treden als de verdedi gers van abstracte kunst: dat kan rustig overgelaten worden aan de be drijvers zelf en aan de met hen sym- pathiserenden. Maar wel moet wor den opgemerkt, dat indien men hen wil aanvallen het toch wel een eis is bij de bestrijding gebruik te maken van wat men zou kunnen noemen „zindelijke methoden". Diegenen, die moderne kunst serieus en met overtuiging voorstaan, mogen op zijn minst verwachten, dat men hen ernstig neemt. Tegen hen behoort men geen kinderen in het gevecht te brengen. Kinderen kunnen het ook! Het lijkt een kreet die waar is. Maar het is niet zo. Een be zoek aan een andere Amsterdamse instelling, namelijk het Stedelijk Museum, kan dat leren. Dezer da gen is het vijfenzestigjarig bestaan van het museum herdacht, dit om streden instituut, dat sinds 1945 onder leiding staat van de door sommigen bejubelde, door anderen verguisde Sandberg. Ziehier ook een „enfant terrible", maar dan één van wie vorige week een Amsterdamse wethouder zei dat hij van het mu seum „als duffe opbergplaats van erkende waarden een plaats heeft gemaakt, waar het geestesleven van heden doorheenstroomt en waar ie-, dereen de gelegenheid krijgt de cre atieve geest op de vingers te zien". De tijd zal leren wie er gelijk heeft gekregen: de „enfants terri- bles" van de Amsterdamse exposi tie óf het „enfant terrible" van het Stedelijk Museum. Eind april zal de afsluiting van het Veerse Gat achter de rug zijn. Deze zin is gemakkelijk neergeschreven, maar in feite bete kent de afdamming van de zeearm tussen Zuid- en Nöord-Beveland de voorlopige eindfase van een groots deltawerk: het Drie-eilandenplan. Tevens vormt deze sluiting de gene rale repetitie voor zwaardere en moeilijker objecten, waarvan de af damming van de Oosterschelde wel de zwaarste is. Nu heeft men met zeven caissons te maken, dan zul len het er tweeënzeventig zijn! Maar zelfs met zeven zullen het spannende dagen worden voor de mannen vain de deltadienst en die van- de aannemers. Ook voor Zeeland is de totstand koming van deze eerste delta- buitenkering van de grootste betekenis. In een gebied, waar eeu wenlang eb en vloed hebben ge heerst wordt de veiligheid vergroot doordat men het tij vóór goed bui tensluit. Zee en land, hier tot dusver een schier mystieke eenheid, wor den door middel van een zware dijk twee afzonderlijke elementen. En Veere, honderden jaren een stad in open verbinding met de zee, wordt nu een plaats aan stil water. In het stadhuis van deze „markie- zinne onder de steden" kan men op het foedraal van de beroemde beker éen gebed lezen, waarin wordt ge zegd: „Bewaar o Heer, de stad ter Veer, voor storm en wind, hoog wa tervloed". Over enkele maanden zul len deze woorden een geheel andere betekenis krijgen. Want de storm vloeden worden gekeerd door een zware dijk vóórdat zij Veere kun nen bereiken. Maar wèl zal het ste deke op een andere wijze in storm, wind en hoogwatervloed worden be trokken: dezelfde deltadammen im mers zullen het verkeer van deze tijd nog intensiever dan tot dusver tot aan zijn wallen brengen. En meer dan ooit zal het stadje een ei land in de stroom van de twintig ste eeuw worden. Daarom zijn de woorden op het foedraal van de be ker niet overbodig, zij blijven in overdrachtelijke zin levend en actu eel. Vele vrienden van Veere zullen ze steeds weer met instemming lezen. Een witte rat, genaamd Hector, is woensdag met een Franse raket van het type Veronique 150 km de ruimte ingeschoten. De neusbegel waarin het dier zich bevond, werd met behulp van radar en een hefschroefvliegtuig gevonden op 45 km afstand van Co- lomb Be char in de Sahara, waar de eentrapsraket was afgeschoten. De rat overleefde de ruimtevlucht. Hij was gekleed in een ruimtepak. Tijdens de vlucht werden gegevens omtrent de hersenwerking, de pols slag en de ademhaling van het dier naar de aarde uitgezonden. De rat was sinds december op deze reis „voorbereid". Frankrijk is na de Sowjet-Unie en de V.S. het derde land, dat een dier in dc ruimte heeft geschoten. Volgens Israëlische kringen in Jeruza lem zullen de kosten ter voorbereiding van het proces tegen Adolf Eichmann on geveer vier miljoen gulden bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1