BILT Belgische sleepboot „Scaldis" bij berging gekapseisd en gezonken Uitkering per week Veerse vissers f53 mmma KarelI R.-K. E.H.B.O.-ERS STREDEN OM NATIONALE TITEL tS.ijpe Zeeuwse Almanak KLEUTERLEIDSTERS RAMEN AFSCHEID VAR IRSPECTRICE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 TWEE OPVARENDEN VERMIST Advertentie f S® Scheepsdrama onder Liefkenshoek Op 't Belgische gedeelte van de Westerschelde onder Lief kenshoek is zondagavond rond zeven uur de trotse Belgi sche zeesleper „Scaldis" (2800 p.k.) bij een zwaar bergings werk zelf gekapseisd en gezon ken. In een ommezien werd de ze machtige sleepboot aan zijn tros onder water gezogen, op het moment dat de Liberiaanse tanker „Aello" van een zand plaat losschoot. Elf leden van de bemanning van de „Scaldis" kwamen in het ijskoude water terecht, doch konden vrij spoe- De ,£caldis" in de buitenhaven van Vlissingen, waar de zeesleper reeds enige jaren was gestationeerd. (Advertentie) TUSSEN NEUS EN LJPPEN dig door andere sleepboten wor den opgepikt. Twee Belgische opvarenden, de motorist Goet- ghebuur en de stuurman Deck- meyer, zijn echter vermoedelijk met het schip door de golven verzwolgen. Hoewel gisteravond laat de nasporingen werden voortgezet, was er weinig hoop meer dat deze drenkelingen nog gered konden worden. Zondagmorgen was' de scheepvaart op de Westerschelde overvallen door een plotseling opkomende mist, die verder varen onmogelijk maakte. Onder Liefkenshoek, nabij boei 95. ontstond toen in deze dichte mist een aanvaring lussen het 3658 brt. ton metende Spaanse zeeschip „Rio Gaono" en de 20.797 brt metende Li beriaanse tanker „Aello". Beide schepen, die ernstige averij kregen, liepen na de aanvaring aan de grond en kwamen daarbij zo ongunstig te zitten, dat het verdere scheepvaart verkeer van en naar Antwerpen ge blokkeerd werd. Bovendien strandde er in de nabijheid later nog een der de schip, de 7000 ton metende Rus „Korstroma". Rond zeven uur zondagavond werd bij hoog water een poging onderno men om de gestrande schepen vlot te trekken om zo dus de vaart naar Antwerpen vrij te maken. Een vloot van slepers was daartoe naar de plaats van het ongeval ge dirigeerd, waaronder ook de in Vlis singen gestationeerde Belgische slc- per „Scaldis". De „Scaldis" maakte vast op het voorschip van de „Aello", en kreeg zelf als voorspan nog een sleepboot op de kop. Andere boten in totaal waren er twaalf - maak ten achter op de Liberiaan vast, waarna men begon te trekken. Slagzij Juist op liet moment dat de tan ker „Aello" in dieper water schoot begon de „Scaldis" tot grote ontsteltenis van de opvarenden op de andere schepen plotseling zwaar slagzij te maken. Het was kennelijk niet meer mogelijk om de tros te kanpen en zo werd de „Scaldis" onder water gezogen. Van de dertien opvarenden konden er vrij spoedig elf, waaronder ka pitein Luseyne, door de andere tè hulp geschoten sleepboten worden gered. Dc mannon zijn naar een zie kenhuis te Antwerpen overgebracht, om daar op verhaal te komen. Twee van de opvarenden, de motorist Goetghebuur en de stuurman Deck- meijer, beiden van Belgische natio naliteit, worden nog vermist. De „Scaldis" zit rechtstandig op dc bodem van de rivier. De beide mas ten steken boven het water uit. Voor lopig werd er eep vaartuig op het wralc gelegd om de plaats te marke ren. Zondagavond zijn dc drijvende bokken „Arend" en „Condor" van Van der Taks Bergingsbedrijf reeds vanuit Rotterdam naaf Liefkenshoek vertrokken om te trachten de „Scal dis" zo spoedig mogelijk te bergen. Alle drie schepen welke aan de grond waren gelopen, zijn inmiddels vlöt. CHARMANT 20 voor een gulden BRABANTSE PLOEGEN KAMPIOEN In Scheldekwartier te Vlissingen De provinciale kampioensploegen van dc Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. zijn zaterdagmiddag in het Scheldekwartier te Vlissingen tegen elkaar in het strijdperk getreden, met als inzet het bondskampioenschap van Nederland. Nadat de ploegen de opgaven hadden afgewerkt bleken dc Brabanders uit Goirle en Gemert VAN TOT HONDERDJARIGE Zuidzande heeft ook zijn 100-Jarige. In de loop van deze maand is het zo ver gekomen toen men zich rea liseerde dat de rederijkerskamer „Al Doende Leert Men" precies een eeuw bestond. Dit heugelijke feit zal offi cieel worden herdacht na de uitvoe ring op vrijdag 24 februari, waar zal worden opgevoerd het toneelspel in vijf bedrijven van Hans Hesna, ge titeld „Erik cn Irene". Met liet oog op deze bijzondere verjaardag heb ben enkele donateurs een actie op touw gezet onder de werkende oud- leden van de kamer. Dc bedoeling is een cadeau aan te bieden. Men zoekt nu naar een „bepaald en niet nader genoemd geval" waarover de kamer SPELLETJE..... Februari speelt een vreemd spelletje. Een heel vreemd spelletje. Het is niet zo zeer een kwestie van stuivertje wisselen, als wel van zon en mist wisselen. Boeiend, maar vermoeiend. „Zonnig" kondigt De Bilt aan, zo te gen het weekeinde. „Fijn", denkt ie dereen. „Mooi week-end; zaterdag middag wandelen of fietsen) in de zon. Zondagmiddag wandelen of zit ten) in de zon." Want de ochtenden zijn meestal aan andere zaken uitbesteed. Gevolg: een ieder kwam dit weekein- do op de koffie. Niet 's morgens maar 's middags. De zon liet het namelijk bij de och tenden. Vond het zo tegen twee uur, half drie, meer dan mooi genoeg en dan kwam de mist- aan bod. Grijs, koud en ondoorzichtig. Op de Vlissingse boulevards stonden o de ierrassen de stoelen en tafel tjes verlateneenzaam treurend in de grijze verlatenheid van de zonloze middag. Temeer verlaten na het hoopvolle ochtendlijke begin. De morgen, waarin velen koffie hadden gedronken. Velen, maar schier ontel baar waren degenen, die 's middags op de (zonloze) koffie kwamen. Omdat februari zo'n vreemd spelletje speelt. Een heel vreemd spelletje. Boeiend, maar vermoeiend... nog niet beschikt en dat voor haar uitvoeringen van veel belang moet worden geacht. Men heeft inmiddels de besturen van andere Zuidzandse verenigingen verzocht zich bij de actie der donateurs aan te sluiten. „JOY-RIDING" Een staaltje van amateurisme leverden dezer dagen de 18-jarlge A. O. en zijn 17-jarige kameraad P. v. d. V. uit Axel, toen ze zich in hun woonplaats meester maak ten van een onbeheerd staande personenauto van kruidenier J. W. in de Oosterstraat in hun woonplaats. Nijver zijn ze naar binnen geklommen, hebben de auto zowaar op gang gekregen maar* hadden kennelijk te veel hooi op de vork genomen. Van Oosterstraat ging het naar de Wilheiminastraat, waar ze het verstandiger vonden over te gaan tot slopen van het interieur, voor de politie bleek opsporing van de „joy-riding" niet zo moeilijk, de bekentenis was volledig. „MISS BRILL" Laten we in het goede „Van Zwin tot Zijpe" nog even terugkomen op het fenomeen „Miss Bril". Zoals be kend zal een deskundige jury op 1 maart uitmaken welke gebrilde Zeeuwse schone de schoonste van het jaar zal zijn. Inmiddels hebben zich reeds twaalf kandidaten opge geven en men venvacht dat dit aan tal nog groter zal worden. Voor „Miss Bril" ligt een fraaie sjerp ge reed. Ook het Goese publiek mag „Miss Bril" 1961 aanwijzen. Degene die het dichtst bij de jury-uitspraak is zal eveneens een prijs ontvangen. PLECHTIGHEID Uit Arnemuiden bereikte ons de aankondiging van een plechtig heid die woensdagmiddag en -avond zal plaatshebben. Het gaat hier om de overdracht van de nieuwe trekker-mansehappen- wagen aan de vrijwilige Arne- muidse brandweer. Om vier uur zullen de spuitgasten een en an der inluiden met een demonstra tie op de kade. Dc wagen zal 'ft avonds om half acht officieel worden overgedragen. respectievelijk van de ngen sniorn- en de tien juniorcnnloegcn de sterk- respectievehjk van de negen senioren- vertegenwoordigd door Kloosterzande en bij junioren door St.-Jansteen zag zich respectievelijk op de vierde en zesde plaats eindigen. Bij de senioren ging het om café bezoekers die elkaar met een me» hadden bewerkt. De opgave voor deze groepen van drie personen was binnen 15 mi nuten de patiënten eerste hulp te verlenen en de ernstigste patiënt te vervoeren. De junioren moesten ziclj ontfer men over de slachtoffers van een bromfietsongeval in de Schelde- straat. Als slachtoffers fungeer den vier verkenners van de Willi- brordusgroep uit Vlissingen. Ze waren zo dermate kundig bijge werkt, dat de oefeningen de schijn van werkelijkheid niet kon wor den ontzegd. De senioren en junioren uit Goirle, bleken in hun werkzaamheden het meest nauwgezet. De seniorenploeg uit Kloosterzande die de vierde plaats behaalde, bestond uit leider J. Baart en de assistenten W. Buysse en N. Vereecken. De juniorenploeg uit St.- Jansteen met commandant A. Schal- Jekens en assistenten mevrouw Valcke en de heef J. F. Ferket be reikte de zesde plaats. De voorzitter van de bond, de heer A. M. Bergers opende en sloot de bijeenkomst in het Scheldekwartier. Onder de aanwezige autoriteiten be vonden zich de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en het college van B. en W. van Vlissingen. Ook van de zijde van het Rode Kruis, leger en B.B. werd belangstelling getoond. D,e or ganisatie was in handen van dé Vlis singse afdeling. Bejaarde wielrijder overleed na ongeval bij Rilland In het ziekenhuis St. Joanna te Goes is zaterdagavond o overleden de heer huijzen, die vrijdagmiddag ernstig werd gewond bij een verkeersongeval op de rijksweg bij Rilland-Bath. De heer Van Nieuwenhuijzen, die af komstig is uit Rilland-Bath, werd met zijn fiets bij liet oversteken van de vveg gegrepen door een personenauto, bestuurd door A. J. M. S. uit Middel burg. Het slachtoffer werd tegen het wegdek geslingerd en aanvankelijk met een diepe hoofdwonde en een her senschudding naar zijn woning' over gebracht. Vrijdagavond werd hij als nog naar het ziekenhuis vervoerd. Fiets en auto werden bij het ongeval zwaar beschadigd. Bromfietser te Hulst dodelijk verongelukt Zaterdagavond kwam de 28-jarige J. Reijns uit Hulst met zijn bromfiets vanuit de Kleine Bagijnenstraat naar de Bagijnepoord gereden, op weg naar zijn ouderlijke woning aan de Chur ch illweg in Nieuw-Hulst. Door onbe kende oorzaak is de bromfietser op het zijmuurtje van de poort ingereden, waarbij hij op slag werd gedood. Het slachtoffer werd met de ambulance- wagen naar liet r.-k. ziekenhuis over gebracht. Aangenomen wordt dat een defect aan de stuurinrichting van de bromfiets de oorzaak was. KLAROP - klinkklare, tandschone drop echte klare drop lekker en gezond UITBREIDING ZELFSTANDIGEN-REGELING Belanghebbenden blijven te allen tijde zelfstandig Tijdens een bijeenkomst te Arnemuiden voor de in Veere gestationeerde gamalenvisscrs heeft de heer Th. v. d. Valk, rijksconsulent voor sociale bijstand en complementaire arbeidsvoorzieningen voor Zuid-Nederland, een loclichting gegeven op de bijzondere faciliteiten, die de minister van sociale zaken met ingang van 1 februari j.l. aan de zogenaamde „zelf standigen-regeling" voor de Veerse -vissers heeft toegevoegd. Deze facili teiten komen neer op het volgende: De vissers blijven ingedeeld in groep I van de „zelfstandigen-regeling", dat wil zeggen, dat ze zelfstandig blijven, ook al stoppen ze met de visserij. Do uitkering per week is gesteld op f53,10 voor de hoogste gemeente- klas, plus kinderbijslag, plus 5 toeslag voor de deel vissers en 10 voor de schipper-eigenaars. Voor el ke lagere gemeenteklas wordt do uit kering één gulden lager gesteld. Schippers ouder dan 65 jaar worden eveneens als zelfstandige be schouwd. Wanneer een schipper beneden de 6C MEJ. A. E. G. VAN WAESBERGE Nieuwe inspectrice welkom geheten Zaterdagochtend hebben de kleuter leidsters van de afdelingen Zuid-Be veland en. Walcheren van de Vereni- ?;ing voor leidsters bij het Christelijk cleüteronderwïjs in Zeeland, in een IHIlllllllllllilllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllip Jongen zag zichzelf j en viel flauw j M Zaterdagmiddag wachtten ve- le belangstellenden en autori- teiten in het Scheldekwartier te Vlissingen enigszins onge- H duldig op het begin van de wedstrijden om het nationaal H kampioenschap van de Katho- lieke Nationale Bond voor E. H.B.O. Dat begin kwam later dan was vastgesteld. De oor- ij zaak van de vertraging lag in een der kleedkamers in do vorm van een dertienjarige Vlissingse padvinder. Vier verkenners hadden zich be- schikbaar gesteld als „slacht- ee offer" voor de E.H.B.O.-wed- ee m strijden. Den verkenner een 13-jarige knaap kreeg een m afschuwelijke „wond" in de hals geschminkt, toegebracht p door een messteek. De jongen was klaar, stond op hét punt p naar de zaal te gaan, maar p keek toevallig evenin de ee spiegel. Prompt viel hij flauw. Gelukkig waren er vele E.H. p p B.O.-ers in de buurt die hem eë volgens de regels konden he- p handelen. Ze legden hem rus- p p tig neer, maar toen ze even p later terugkeerden 'om te zien hoe hij het maakte, had hij zich al uit de voeten gemaakt, p „Het was zo echt, dat ik niet meer op mijn benen kon blij- ven staan", verklaarde hij la- H ter- p Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De installatie van de nieuwe dis- tricts-commissaris van de Zeeuwse padvindersbeweging, schipper E. Kuiper, (links) door de hoofdcom missaris, oubacis E. J. H. Volkmaars. Naast schipper Kuiper oubaas J. J. Meijboom de scheidende DC. (Foto P.Z.C.) gecombineerde vergadering in „De l'rins van Oranje" te Goes, afscheid genomen van mej. A. E. G. van Waes- berge, inspectrice bij het kleuter onderwijs in Zeeland en West-Bra bant, die in gelijke functie te Rotter dam benoemd werd. Namens do bei de afdelingen sprak do presidente van de afdeling Zuid-Beveland, mej. C. Massa, de sehcidendo inspectrice toe. Zij memoreerde de komst van mej. Van Waesberge in Zeeland in 1956 en sprak haar spijt erover uit, dat men thans de inspectrice aan Rotter dam moet afstaan. Ook wees zij erop, dat mej. Van Waesberge lang geen gemakkelijke taak in Zeeland heeft gehad. Mej. Massa was de inspectrice echter dankbaar voor de potige ma nier, waarop zij altijd was opgetre den en het begrip, dat mej. Van Waesberge voor de moeilijkheden van de kleuterleidsters getoond had. Als blijk van waardering hiervoor bood zij mej. Van Waesberge namens beide afdelingen bloemen, en als een meer blijvende herinnering aan Zeeland, een ets aan. Tevens ontving mej. Van Waesberge een boek met alle handtekeningen van de Zeeuwse kleuterleidsters. Na dit afscheid volgde een welkom, dat de nicuwo inspectrice mej. M. J. de Jonge gold, die bij deze eerste ontmoeting met de kleuterleidsters bloemen kreeg aangeboden. Hulde Gedeputeerde A. Schout bracht mej. Van Waesberge hulde op provinciaal niveau. „Want het provinciaal be stuur", zo zei de heer Schout, „is U hoogst dankbaar voor alles wat U voor het kleuteronderwijs in Zeeland gedaan heeft". Fantastisch noemde de heer Schout het aantal nieuwe kleuterscholen, dat in Zeeland ge bouwd is, waarmee mej. Van Waes berge bemoeienis heeft gehad. Ook de heren J. A. van Bennekom, direc teur van de Chr. Kweekschool te Middelburg en lid van de Tweede Kamer, en mr. L. G. Wolf, inspecteur van het lager onderwijs te Goes, brachten mej. Van Waesberge dank voor de prettige samenwerking, die er altijd geweest was. Eerder op de ochtend had de heer W. Schols, Inspecteur van het lager onderwijs te Roosendaal, een interes sante inleiding gehouden over taal moeilijkheden in de kleuterschool. Als dank hiervoor kreeg de heer Schole een boekebon aangeboden. jaar met de visserij stopt en in loon dienst overgaat, zal het gewestelijk arbeidsbureau ingeschakeld worden. De rijkssubsidie voor door de ge meentebesturen te treffen geldelijke voorzieningen voor de vissers wordt verhoogd van 75% tot 100%. Uitbreiding Voorts zal op voorstel van de inter departementale commissie de plaat selijke zelfstandigen-commissie uit gebreid worden met een vertegen woordiger van het provinciaal be stuur en van het visserijschap. Uit keringen beneden de f 1500 zullen door deze plaatselijke commissie be handeld worden; wanneer uitkerin gen hoger dan f1500 gevraagd wor- deu, zal de minister van sociale za ken moeten beslissen. De uitkeringen per week zijn voor alle vissers hetzelfde. Volgens de „zelfstandigen-regeling" gelden als normen: kostwinner f53,10, kostgam ger plus alleenwonende f 37,15 en thuis inwonende f23,90. Do faciliteiten, die aan de „zelfstan digen-regeling" zijn toegevoegd, gel den voor de vissers dio voor het grootste gedeelte in 1960 Veere als thuishaven hadden. De deelvissers komen voor deze bijzondere bepalin- fen in aanmerking, wanneer zij van januari 1958 af als zodanig werk zaam zijn geweest. Aanpassing Deze regeling is van toepassing op de zelfstandigen, wier inkomsten zijn verminderd of dreigen te verminde ren, zodat de vraag aan de orde ge steld kan worden of zij zich maat schappelijk wel op een redelijk ni veau kunnen handhaven. Het hoofd doel van de regeling is dan ook het herstel of de handhaving van de maatschappelijke onafhankelijkheid. Door de toevoeging van de bijzon dere bepalingen heeft de minister de regeling aan de Zeeuwse omstandig heden willen aanpassen. Met nadruk stelde de heer Van der Valk. dat deze faciliteiten geen verband houden met de schaderegeling. In een inleidende bespreking ver klaarde de heer Van der Valk, dat de interdepartementale commissie, ie in 1958 advies moest uitbrengen met betrekking tot de uitvoering van ar tikel 8 van de Deltawet, onder drang van Zeeuwse zijde een tussentijds rapport heeft moeten uitbrengen. Dit heeft geleid tot een aantal voorzie ningen, dat de gevolgen van de ver huizing vantde vissers uit Veere zo veel mogelijk moet beperken. Deze voorzieningen betroffen de bouw van de haven te Colijnsplaat, de bouw van de vismijn, terwijl volgens de heer Van der Valk enkele belangrijke faciliteiten verleend worden inzake de groter geworden afstand naar de visgronden. Tijdens de discussie wees de heer Van der Valk er op. dat hij de bepa ling van de uitkeringen de regering vanzelfsprekend inzicht wil liehhen In de bedrijfsvoering. Hij verwachtte echter, nu de eigen organisatie de zelfstandigen-commissie zal comple menteren, een grote soepelheid. Dirigent „D.O.U." met motor verongelukt Zaterdag is de dirigent van het Vlis- sings mannenkoor „D.O.U.", de heer Th. de Vries, bij een botsing met zijn motor te Koudekerk*? verongelukt. Met een zware hersenschudding moest hij in het gasthuis te Middelburg worden opgenomen. Voor de leden van het Vlissings Man nenkoor was dit zaterdag een grote teleurstelling want in het Concertge bouw zou met de Vlissingse accorde onvereniging „Crescendoeen geza menlijke uitvoering worden gegeven. „Crescendo" heeft bij het uitvallen van „D.O.U." liet programma alleen verzorgd. Voor de leden van „D.O.CJ." was de teleurstelling des te groter omdat het mannenkoor in april aan concours zou deelnemen. VERWACHT. PLAATSELIJK MIST. Plaatselijk mist of laaghangende bewolking met middagtenipeTaturen van omstreeks acht graden, elders zonnige perioden met maxima van circa 12 graden. Weinig wind. ZON 21 februari. Zon op 7.44 onder 18.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2