PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ARRESTATIES EN MOORDEN IN KONGO Oesterproef in het Veerse Gat gaat door! Lijk van Loemoemba niet vrijgegeven Politie in Londen slaags met betogers PASTOOR DOET BEROEP OP MOORDENAAR MARCEL NIVARD EIJSKENS GAAT NIET WEG 204e jaargang - no.43 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 febr. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minjmum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. DAJAL BEVREESD VOOR „TERECHTSTELLINGEN" Kalondji's „mijnstaat" werden gezonden. Volgens Dajal betrof heeft secretaris-generaal Hanunarskjöld in een rapport medege deeld dat de autoriteiten te Leopoldstad een aantal politici heb ben doen arresteren, waarna ze naar Zuid-Kasai, het gebied van Kalodkji's „mijnstaat" werden gezonden. Volgens Dajal betrof het hier „arrestaties, waarmede de rechten van de mens worden geschonden en die een geest van vrees te Leopoldstad hebben geschapen". Dajal zegt dat de arrestaties in het geheim werden uitgevoerd, doch dat zij bekend werden door klachten van bloed verwanten en vrienden bij de V.N. „De golf van arrestaties en wegvoeringen te Leopoldstad kan ernstige gevolgen hebben", aldus Dajal. Hij maakt hierin verder melding van „hardnekkige geruchten" dat vele arrestanten bij hun aankomst in Bakwanga, de hoofdstad van Zuid- Kasai, zouden zijn terecht gesteld. Dajal vermeldt verder dat hij, „in verband met deze ernstige toestand" Joseph Ileo, de premier van de nieu we Kongolose regering te Leopol- stad, schriftelijk dringend om inlich tingen over de arrestaties heeft ver zocht. Hij schreef hierover ook aan Albert Kalondji, de president van de „mijn staat" en hij verzocht hem erop toe te zien, dat de arrestanten menselijk zouden worden behandeld. Dajal meldt in zijn rapport ook dat de V.N. in Leopoldstad een beschermd gebied hebben ingesteld, waar personen, die zich bedreigd gevoelen, tijdelijk kun nen verblijven. Volgens nog onbevestigde berich ten hebben Kongolese troepen, die trouw zijn aan majoor generaal Moboetoe de Loeboembistïsche stad Stanleystad veroverd. Voorts zou Moboetoe een ontmoeting hebben gehad met generaal Victor Loendoela, bevelhebber van de Loemoembistische troepen om te onderhandelen. Weigering Volgens zegslieden in Elibabethstad zal de Katangese regering weigeren de stoffelijke overschotten van Loe moemba, Mpolo en Okito naar Leo poldstad te zenden. De V.N. verte genwoordiger Dayal, had hierom ge vraagd namens de familieleden. Da yal had voorts gevraagd of de stof felijke resten, zolang deze nog niet naar Leopoldstad werden terugge stuurd in „behoorlijke graven" kon den worden gelegd. Tsjombe, die donderdag reeds zei de brief van Dayal te hebben beant woord, ontkende iets te weten over een passage waarin om terugzending werd gevraagd. Zegslieden uit Tsjombe's omgeving merkten op, dat de Katangese pre sident reeds eerder had gezegd, niet Russen twijfelen aan Venus-succes „Ik geloof niet dat het ruimtevoertuig dat op weg is naar Venus, deze pla neet zal treffen. Dit is volgens radio- Moskou meegedeeld door dr. Victor Bazikin, directeur van het planeta rium van Moskou. Op vragen van buitenlandse journa listen antwoordde de Russische astro noom, dat het niet nodig is dat het voertuig „het object van onderzoek" raakt. Het is eigenlijk beter als wij een kijkje op Vernis van do zijkant kunnen nemen", aldus Bazikin. te willen, dat van een eventueel graf in Leopoldstad een bedevaartplaats zou worden gemaakt, en dat hij daarom zelfs de plaats in Katanga geheim hield. Mevrouw Loemoemba is door de UNO per vliegtuig naar Stanleystad ge bracht, samen met de echtgenoten van de politici Okito en Mpolo die met Loemoeba zijn vermoord. Mee gingen ook 39 familieleden, onder wie Loemoemba's jongste zoon Ro land, die 2 jaar is, zijn jongere broer Albert, 26 jaar, en de vroegere mi nister van landbouw Joseph Loetoela tegen wie door de regering-Ileo een arrestatiebevel was uitgevaardigd. Aanvankelijk zou de overbrenging van het gezelschap vrijdag geschie den, maar de UNO was niet zeker van de politieke situatie in Stanley stad. Zaterdag echter lieten de auto riteiten in Stanleystad weten dat zij geen bezwaar hadden tegen de komst van het gezelschap. De familie Loe moemba heeft vele jaren In Stanley stad gewoond, waar wijlen de pre mier postbeambte was voor hij zich in de politiek begaf. Doodstraf geëist tegen Ortiz In het „barricadenproces" is zater dag door de openbare aanklager de doodstraf geëist tegen een voort vluchtige leider van de Franse „ultra's" in Algiers, Joseph Ortiz. Voorts werd levenslange gevange- nisstrafgeëist tegen Jean Meningaud en een „zware gevangenisstraf te gen Jaques' Laquiere, twee andere voortvluchtige beklaagden. Man bij brand omgekomen In de nacht van zaterdag op zondag is brand ontstaan in een woonhuis op de hoek van de Hooigracht en de Nieuw- straat in Leiden. Daardoor is de 40- iarige bewoner N. A. Barning om het leven gekomen. Zijn echtgenote, drie kinderen en een logeetje konden zich slechts redden door een sprong van de dakgoot boven de tweede etage. HYSTERISCHE NEGERS PROTESTEERDEN Collecte voor de „zaak van Loemoemba" Bereden politie in Londen heeft zon dag maken om een menigte van ongeveer 5000 negers en blanken uiteen te slaan. Verscheidene mensen werden door de paardenhoeven vertrapt. De menigte telde 2000 heethoofden toen de tocht door de Londense straten be gon, maar toen men bij de Belgische ambassade kwam, waren het er 5000 fëworden. danken". De betoging was bijeengeroepen om te protesteren tegen de moord op Loe moemba. Op een bijeenkomst, die aan de betoging voorafging, sprak onder meer Kenneth Kaunda, die zei „de Afrikaner? willen niet meer, dat hun lot wordt bepaald in Londen, Parijs, Brussel, Moskou of Peking. Wij wil- - .jft, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I Zonsverduistering j op kippeëieren H Twee boeren, uit ver van §f elkaar liggende streken in Italië, hebben verkondigd, dat de zonsverduistering van woensdag een teken had ach- hh tergelaten op eieren van één H van hun hennen. Angelo Massimino uit Acqui H was helemaal opgewonden, toen hij een ei liet zien, met een klein rond vlekje erop, dat er uitzag als een zon met H stralenkrans. Een soortgelijk H zonnestempel droeg een ei uit Carrara. Beide boeren bewe- H ren, dat de getekende eieren werden gelegd tijdens of kort if na de eclips. H iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In Göteborg is Henk van der Grift zondag wereldkampioen hardrijden op de schaats geworden. Hij wordt hier na zijn zege op de schouders ge dragen door Rudi Liebrechts (links) die derde is geworden en door de Rus Viktor Kositsjkin die beslag legde op de tweede plaats. DUIZENDEN BIJ BEGRAFENIS Politiefotografen legden elk detail vast Marcel Nivard is zaterdag naar zijn laatste rustplaats gedragen, de rooms- katliolieke begraafplaats Crooswïjk, onder een overweldigende belangstel ling van de Rotterdamse bevolking. Duizenden mensen betuigden in ae kerk, laugs de route en bij de be graafplaats hun medeleven met de fa milie van het op zo'n trieste wijze ver moorde knaapje. De kerk van de H. Willibrordus, waar pastoor C. Meereboer de heilige mis van requiem opdroeg, was te klein om alle befangstellenden te bergen. len dat Afrika zijn lot zei Toen de betogers later bij de Belgi sche ambassade waren, gingen er kre ten op van „laten wij er de brand in smeken" en golven betogers, voortge duwd door de achterhoede, trachtten dn politiecordons te doorbreken. Poli- v. tlenehnen rolden in de goot. Men joelde „weg; met de, Toen kwamen 400 agenten, vooraf- gegaan door ongeveer 40 bereden agenten, die met knuppels een aanval in de flank van de hysteri sche menigte deden. Loemoembis tische volksmenners collecteerden. Zij gingen met de pet rond voor „steun voor de zaak van Loe moemba". Nadat de menigte was verdreven door de agenten, die voor „fascisten" wer den uitgemaakt, keerde een groep te rug naar het hoofdkwartier van sir Oswald Mosley, de leider der Britse fascisten. De agenten die de gtoet be geleidden werden overmeesterd, waar na de ramen van het gebouw werden ingegooid. Vijfentwintighonderd mensen vonden een zit- of staanplaats, vele duizenden anderen bleven buiten in dicht opge pakte rijen wachten. Tijdens zijn bewogen preek deed pastoor Meereboer een beroep op de moordenaar „zo hij geestelijk of lichamelijk in deze kerk aanwe zig is en nog iets van menselijk heid bezit" zich te melden bij zijn geestelijke en wereldlijke rechters. Het was zeer stil in de kerk, toen de pastoor deze woorden uitsprak. Er waren vele politiefotografen, die elk onderdeel van de plechtigheid vastlegden en ook vele personen foto grafeerden ,van wie zij meenden dat zij zich enigermate „verdacht" ge droegen. Dertig doden bij explosie in Zuidafrikaanse mijn Het aantal doden bij de ramp in de Zuidafrikaanse goudmijn is opgelopen tot 30, na een explosie van een half ton dynamiet in eeu scnacht. De meeste slachtoffers zijn negers, maar er zijn zeker vier blanken bij het ongeluk in de mijn Zuid-Roode- poort om het leven gekomen. De Belgische premier Gaston Eyskens heeft meegedeeld dat hij en zijn ploeg ministers van de Christelijke Volkspartij, zul len aanblijven tot de nieuwe verkiezingen van eind maart. Eyskens maakte het besluit be kend aan het eind van een con ferentie van vijftig minuten met de dertien rooms-katholie- ke ministers en twee staatsse cretarissen. Kort voor twaalf uur begaf de pre mier zich zaterdag naar koning Bou- dewijn, óm de vorst van het resul taat van de bespreking op de hoogte te stellen. Na de bijeenkomst van de ministers van de C.VJ?. en voor zijn bezoek aan de koning heeft de pre mier gezegd dat de liberale ministers hem hebben verzocht de koning mee te delen dat zij ontslag hebben ge nomen; De C.V.P.-ministers nemen geen ontslag, zo voegde hij eraan toe. In antwoord op de vraag of de regering tot een ontbinding van het parlement zal aanblijven, antwoord de Eyskens bevestigend. Duizenden hebben zaterdag voor het Britse ministerie van defensie in Sto reys Gate in Londeneen groots op gezette sit down demonstratie gehou den tegen de Engels-Amerikaanse overeenkomst duikboten voor het af vuren van Polaris-raketten in Enge land te stationeren. De foto toont de zittende menigte in de Great- Georgestreet. Op de achter grond de parlementsgebouwen en de Big Ben. De regering heeft besloten tot de aanleg van een bassin voor de oestercultuur in het Veerse Gat en tot het nemen van proe ven op praktijkschaal voor kunstmatige oesterteelt Deze beslissing is mede namens de minister van verkeer en water staat bekend gemaakt in een brief van minister Marijnen aan de Staten-Generaal. De proef zal tevens de gelegenheid bieden voor het zoeken naar de beste oplossing voor het ver wateren van mosselen. Deze proef met kunstmatige verwa tering van mosselen in het Veerse Gat loopt echter niet vooruit op de vraag, waar uit eindelijk de verwatering zal ge schieden, zo wordt gesteld. De kosten voor de aanleg van liet proefbokken zullen in de begroting van liet ministerie van verkeer en waterstaat worden opgenomen voor 1962 en volgende jaren, terwijl de gel den voor dé proeven op de begroting van liet ministerie van landbouw en visserij zullen worden opgevoerd. Met de werken in het Veerse Gat- zal dan in 1962 een aanvang worden ge maakt. Verwacht wordt, dat om streeks het einde van 1964 het bekken geschikt is voor de proefnemingen. In de periode 19641969 zal dan moeten blijken of de verwachtingen over de oesterteelt in een afgesloten ruimte zijn te verwerkelijken. Gelet op de (5- jarige) cyclus van de oesterteelt, zal pas omstreeks 1970 bekend kunnen zijn in hoeverre een technisch en eco nomisch verantwoorde oesterteelt in een afgesloten bekken mogelijk kan zijn. Verder wenst de regering de han den volkomen vrij te houden met be trekking tot de vraag of te zijner tijd ook iirde Grevelingen een bassin voor de ocsterteelt zal worden aangelegd. Onderzoek kunstmatige verwatering mosselen De Zeeuwse reacties in Zeeland op de beslissing van de minister waren over het algemeen gunstig. „Zeer verheugd ben ik", zei ons de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, toen wij hem telefonisch commentaar vroegen. De commissaris was op dat moment nog niet op de hoogte van de beslis sing van de minister. „Ik ben er erg enthousiast over. Overigens was ik ze ker de laatste tijd optimistisch ge stemd", voegde hij eraan toe. „Een zeer verantwoorde daad", noemde de commissaris het. „Ook als het Gre- velingen-project eventueel niet door zou gaan". Belangrijk vond jhr. De Casembroot het doorgaan van de oes- terproeven ook voot het stadje Veere. „Het kan er enige bedrijvigheid bren gen", zei hij. „Dat is prachtig nieuws. Hét valt me eerlijk gezegd mee, want de laatste tijd kreeg ik zo hier en daar wel eens pessimistische geluiden te horen", was het commentaar van burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, voorzitter van de z.g. Commissie van Dertien op Yerseke. „Hoe eerder ze nu beginnen, hoe beter", merkte hij op. Ook van wetenschappelijke zijde heb ben wij reacties gevraagd. Prof. dr. J. Korringa, directeur van het rijksin stituut voor visserijonderzoek in IJmuiden, die twintig jaar op de bres heeft gestaan voor de Zeeuwse oester- en mosselcultuur, zei er dit van: „Als de ministeriële beslissing ongunstig was uitgevallen, zou dit een belediging zijn geweest voor Zeeland". De visse- rijbioloog noemde de beslissing in overeenstemming met de wensen van de bij de proef betrokken weten schapsmensen. „De inleidende onder zoekingen van onze kant zijn thans klaar", deelde hij mede. Mogelijkhed en Drs. A. C. Drinkwaard, bioloog aan het rijksinstituut voor visserijonder zoek te Wemeldinge, toonde zich eveneens verheugd over het doorgaan van de proef. „We komen misschien voor eenzelfde situatie te staan als 80 jaar geleden, toen men de overgang meemaakte van de vrije oestervisse rij naar de cultuur". Hij voegde eraan toe, dat het laboratoriumonderzoek, thans 6 jaar aan de gang, al ver ge vorderd is. „We hebben net idee, dat het met de proef wel zal lukken", zei drs. Drinkwaard. Uit het bedrijfsleven kregen we ver schillende reacties te horen. De oes terkweker P. Verwijs te Yerseke zei er dit van: „Een oplossing voor ons probleem biedt de proef niet, maar misschien is het uit wetenschappelijk oogpunt wel goed dat zij doorgaat". „Ik blijf een belangstellend toeschou wer. Ik weet. dat er velen in Yerseke Gesprek tussen De Gaulle en Bourguiba aanstaande De vertegenwoordiger van president Habib Bourguiba van Tunesië, mi nister van voorlichting Mohammed Masmoudi, is zondagmiddag in Pa rijs aangekomen. Hij verklaarde op het vliegveld dat hij in overleg met de Fransen een datum wilde vast stellen voor een gesprek tussen Dc Gaulle en Bourguiba. In kringen van politieke waarne mers meende men te mogen veron derstellen, dat dit gesprek in het kasteel van Rambouillet, ongeveer 50 kilometer buiten Parijs, zal wor den gehouden. Kernfysica-manuscript uit auto ontvreemd Uit de auto van de Amsterdamse professor B. L. van Eyk is een tas met waardevolle documenten ont vreemd. De anto stond geparkeerd nabij de woning van prof. van Eyk. In de tas bevonden zich een manus- script over kernfysica, een door prof. Van Eyk geschreven toneel stuk en een aantal korte verhalen, alsmede enkele wetenschappelijke getuigschriften. Van de auto was eén portier niet afgesloten. Enige weken geleden werd in dezelfde straat uit een niet afgesloten auto een waardevolle accordeon gestolen. Scheepsramp in Argentinië; 27 opvarenden vermist Op de rivier van Parana, 150 km van Buenos Aires, is zondag bij mist het Deense vrachtschip Pennsylvania in aanvaring gekomen met de Argen tijnse tankboot „Petromar" die in brand vloog. Volgens het laatste be richt worden 26 opvarenden van de tankboot en 1 van de Deen vermist. zo over denken", betoogde hij verder. Het feit echter, dat de oesteiproef doorgaat heeft volgens de heer Ver wijs toch ook weer een lichtpunt: er aan gekoppeld is de mosselverwater- proef. De oesterkweker C. L. Pronk, direc teur van de „Eendracht" te Yerseke liet een geheel ander geluid horen. Korten kernachtig zei hij: „Ik ben er werkelijk héél blij mee. Ik heb ver trouwen in de proef. Bedank de minis ter uit mijn naam!" Tenslotte hebben wij nog een stem uit de mosselwereld gehoord. De heer P. de Leeuw, mosselcouservenfabrikant in Yerseke, die in tal van organisa ties is vertegenwoordigd, zei, dat dc beslissing van de minister om aan de oesterproef de mosselverwaterprocf te verbinden hem met grote voldoening stemt. „Het. doet me genoegen, dat de regering bereid is deze proeven in Zeeland te doen", verklaarde de heer De Leeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1