Nog dit jaar meting en schatting in ruilverkaveling Kleverskerke Muziek' St.-Annaland bestaat tachtig jaar VERDRAG OVER HET KANAAL GENT-TERNEUZEN AANVAARD Waar zijn onze schepen? E' N" 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 UITVOERING IN GROTE LIJNEN TOEGELICHT Plaatselijke commissie bespreekt a.s. dinsdag al opstelling van werkplan DE PLAATSELIJKE commissie voor de ruilverkaveling Kle verskerke is donderdag, na te zijn geïnstalleerd door Gedepu teerde C. Pliilipse, officieel met haar taak begonnen. Dinsdag a.s. zullen de vijf commissieleden hun eerste vergadering hou den, waarop als één der eerste pimten het opstellen van een werkplan voor deze verkaveling aan de orde zal komen. Tijdens deze vergadering gaf ir. D. van de Zaken, de hoofdingenieur- directeur van de Cultuurtechnische Dienst in Zeeland, in grote lijnen aan hoe de uitvoering gedacht wordt. Nog dit jaar kan een begin gemaakt worden met de kadastrale metingen, de eer ste schatting en de vaststelling van de rechten. In het najaar zouden ook de wenszittïngen gehouden kunnen worden, waarop de eigenaren de plaatselijke commissie kunnen uiteenzetten waar zij de kavels willen hebben. Vervolgens kunnen de landmeters 'n begin maken met de opstelling van het plan A-oor de kavelindeling. Hier na kan begonnen worden met de voorbereiding Aan de uitvoering, AveJke uitvoering in 1962 kan star ten. In het najaar van 1963 zou men dan zover kunnen zijn. dat Iedere eigenaar of pachter zijn ka vel kan betrekken, alles onder het voorbehoud, dat de uitvoerenden daartoe financieel in staat gesteld worden, aldus deelde ir. Van de Za ken mee. Waarschijnlijk zullen in 1964 nog werken van cultuurtechni sche aard uitgevoerd worden, tér- wijl men in elk geval in die periode kan denken aan de tweede schat ting en het stadium van afwerking. Voorbereiding Ir. Van de Zaken A'erklaarde. dat dank zij de uitgebreide voorberei ding de "uitvoering van de ruilverka veling Kleverskerke in veel korter tijd kan geschieden dan gewoonlijk voor dergelijke projecten uitgetrok ken wordt. Deze vergadering, die in Klevers kerke gehouden is, was begonnen met de installatie van de plaatse lijke commissie, bestaande uit de heren J. Polderdijk, voorzitter, J. H. Janse, plaatsvervangend voor zitter. M. C. v. d. Hoek, J. NIjsse allen uit Kleverskerke en A. Kluyfhout uit Arnemuïdeu. Gedeputeerde Philipse verklaarde, dat deze ruilverkaveling het moge lijk maakt verbeteringen aan te brengen op bedrijfseconomisch ge bied, die anders niet tot stand geko men zouden zijn. Deze verbeterin gen, aldus betoogde de heer Philip se. zijn op overig Walcheren thans waar te nemen. V ertrouwensman „U zult voor vraagstukken komen te staan, die de volle aandacht zul len ATagen", zei de Gedeputeerde tot de commissieleden. „U bent de a-ertrouwensman, U moet voorlich ting ge\-en en eveneens bent U de vraagbaak en de steun van uw ge bied. U komt ook aan het land van anderen; tracht daarom zoveel mo gelijk fouten te voorkomen", betoog de de heer Philipse. De Gedeputeerde legde de nadruk op de noodzaak \:an toezicht, één van de voornaamste facetten, die aan een ruilverkaveling ten grondslag liggen. „Uav marsorder ligt thans gereed", zo besloot hij, „en weest er van A-erzekerd, dat U een deskun dig ambtelijk apparaat naast U heeft staan, waarop U volledig kunt vertrouwen". De heer Polderdijk verklaarde daar op te hopen, dat de commissie de kracht gegeven zal worden om haar zware taak goed te volbrengen. Hij riep daarbij de medewerking in van de autoriteiten en diensten, die-bij de ruilverkaveling betrokken zijn. Hij dankte mede namens zijn andere commissieleden Gedeputeerde Phi lipse voor de wijze, waarop hij de installatie verricht had. Namens de centrale cultuurtechni sche commissie sprak ir. J. D. Dorst. Deze wees er op. dat temidden van alle paperassen, waarmee de com missie „overstroomd" zal worden, de wet een voorname factor uitmaakt, waarin de commissieleden de be voegdheden van Ged. Staten, van de centrale commissie en van de plaat selijke commissie aantreffen. Als eenheid „Men zal U bepaald niet toejuichen. Men zal U wel eens boos aankij ken", A'erklaarde ir. Dorst. „Maar treedt echter naar buiten op als één man. Laat U uooit Aerleiden om gespannen te worden A-oor een kar retje", gaf hij dé commissie als raad mee. Burgemeester A. Hack van Ar- nemuiden a-erklaarde tot slot te hopen, dat dank zij deze. ruilver- kaA-eling dc gemeente in onder ling OAerleg met de commissie zal kunnen komen tot A-ergroting van de .sportveldenaccommodatie waarvoor ruimte aanwezig is. Diamanten petroleumventer kreeg zilveren medaille De heer Corn. Geldof te Veere, han delaar in petroleum, maar wellicht beter bekend als de gids Aan Veere's grote O.L. Vrouwekerk, heeft giste ren de 7,il\-eren medaille, Aerbonden aan de Orde van Oranje Nassau, mo gen ontvangen in verband met zijn 60-jarig jubileum bij de Standard American Petroleum Company. Gistermorgen kondigde een kleine deputatie, bestaande uit burgemees ter en gemeentesecretaris van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael en de heer L. v. d. Hiele en de rayon- vertegenwoordiger van de oliemaat schappij, de heer De Jonge uit Goes, zich bij de jubilaris thuis aan. Na enkele waarderende woorden aan het adres van de 78-jarige heer Geldof die zijn werk nog steeds uitoefent, speldde de burgemeester hem de zil veren medaille op de borst. Tien jaar geleden mocht de heer Geldof ter gelegenheid van zijn gouden ju bileum reeds de bronzen eremedaille in ontvangst nemen. Ook de heer De Jonge stak zijn waardering voor de jubilaris niet onder stoelen of ban ken en bracht hem de complimenten van de maatschappij over. De heer Geldof rondde de bescheiden plech tigheid af met een hartelijk dank woord. Examens Aan de technische school te Scheve- ningen is geslaagd voor het B.O.V.A.G.-diploma automobielmon teur de heer Frans Willeboordse te Vrouwenpolder. IN BELGISCHE SENAAT In Nederland goedkeuring vertraagd De Belgische senaat heeft woensdag het Belgisch-Nederlands Aerdrag OA'er de zeesluis en de modernise- ringswerken van het kanaal Gent- Terneuzen met 128 stemmen bij drie onthoudingen aanvaard. Senator Dehousse toonde zich verheugd OA'er de samenAverking met Nederland. „Thans moeten wij naar een oplos sing streven van het moeilijke pro bleem Aan de Schelde-Rijn-verbin- ding", zo zei hij. Ook senator Lee mans (Antwerpen) drong hier op aan. Op alle banken van de senaat oogstten deze woorden applaus, al dus het Alg. Handelsblad. De burgemeester van Gent, senator Claeys, bracht nog enige bezwaren naar voren ten aanzien van het ver drag, met name tegen de havenrech ten. Aan bedrijven, die zich langs het kanaal zullen vestigen, wordt in „Marinierskapel" komt naar Vlissingen Concert in „Britannia" De „Marinierskapel",met dirigent kapt. H. C. van Lijnschooten, komt donderdagavond 9 maart naar Vlis singen, om er in de grote zaal van „Britannia" een concert te geven. Deze concert-avond Avordt verzorgd door de dienst „O.S. O.", „Ont wikkeling Sport en Ontspanning" van de Koninklijke Marine. „O.S. O." stelt zich reeds geruime tijd ten doel door middel van caba ret-, toneel- en muziekavonden naar buiten te treden en aldus het con tact met de Vlissingse bevolking uil te breiden. Aangemoedigd door het succes van voorgaande avonden, zo als die op 31 januari j.l., heeft men gemeend ook andere lagen van de bevolking te moeten aantrekken en het karakter van de bijeenkomsten van tijd tot tijd een sterker cultureel cachet te geven. Vandaar het be sluit de bekende, 60 man sterke „Ma rinierskapel" een concert te laten verzorgenVoor deze avond op 9 maart wil „O.S. O." uitnodigingen aan autoriteiten doen uitgaan. De entreeprijzen voor dit concert worden door „O.S. O." bewust laag gehou den zodat deze. bij het leggen van contacten tussen marine en burge rij, geen beletsel hoeven te vormen. De „Marinierskapel" komt met een uitstekend en afwisselend program ma naar Vlissingen. Ze zullen onder meer spelen „Music for the Fire- Work" a'an G. F. Handel, „Mouve ment Symphonique" van Marcel Poot, „Nacht op de Kale Berg" van Moussorgsky, de ouverture „De bar bier a*an Sevilla" van G. Rossini. „Morgenblatter" van Joh. Strauss en een populaire Hornpipe in de be werking van dirigent Van Lijnschoo ten. het verdrag 50 pet. korting op de havengelden gegeven. „Bij vroegere besprekingen werd bepaald, dat slechts vrijstelling van havenrechten zou worden verleend aan industrieën langs het Nederlandse gedeelte van het kanaal, voor zover deze zelf een aanlegkade hebben gebouwd", zo zei de heer Claeys. In de N. Rott. Courant van woens dag schrijft dr. E. van Raalte over dit Belgisch-Nederlands verdrag nog: Kort geleden heeft de Nederlandse regering beslist dat de werkzaamhe den voor het houwen van een derde zeesluis in Terneuzen en voor de ver breding van het kanaal van Terneu zen naar Gent zullen doorgaan. Het moet onze zuidelijke buren aldus duidelijk zijn, dat Nederland aller minst beoogt enige a'ertraging te doen ontstaan. Traag tempo Een te traag tempo valt echter wel waar te nemen met betrekking tot de goedkeuring van het.desbetreffen de Belgisch-Nederlandse verdrag. Het is immers al circa acht maan den geleden.. 20 juni 1960, dat de ondertekening van dit verdrag ge schiedde. Zeker, allerlei factoren spelen een rol, met name op het mi nisterie a'an verkeer en waterstaat. Men heeft hier met een nogal inge- Avikkelde kwestie te maken en bo vendien zijn er tevens speciale wet telijke a'oorzieningen nodig voor wat in het verdrag is vastgesteld over de kanaalrechten in Terneuzen. Dit neemt niet Aveg, dat het te be treuren blijft dat het thans noodza kelijk is geworden, juist ook ter ver- mijding a'an een ongewenste vertra ging, inzake de in Terneuzen te ver richten werkzaamheden de Staten- Generaal voor een voldongen feit te plaatsen. Een soortgelijk beleid was overigens al eens eerder (ook bij een Neder lands-Belgische aangelegenheid) ge volgd, te weten ten opzichte van de reeds geruime tijd geleden met Bel gië getroffen regeling over de ophef fing van de stop van Ternayen. Nogmaals, uit een oogpunt van be leid jegens het bevriende Belgische buurland is het verstandig dat men reeds het nodige onderneemt om het werk niet op te houden, maar heter ware geweest als men ervoor had ge zorgd dat het wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag hier to lan de tijdig rechtskracht zou hebben verkregen. Hoe dit alles overigens zij, thans staat A-ast dat op woensdag 22 maart a.s„ met instemming A'an de minis ter van verkeer en Avaterstaat, door of vanwege- de hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat in de direc tie Zeeland de aanbesteding zal ge schieden betreffende het maken A'an bouwputten voor een zee- en binnen- scheepA'aartsluis met bijbehorende installaties ïn Terneuzen, als onder deel van de overeengekomen verbe tering A'an het kanaal Terneuzen- Gent. C AMSTERDAM 1 ALPHERAT K ALWAKI 16 I ARKBLDIJK 1 CALTEX ROTTERDAM f SCHERPENDRECHT 1 STRAAT TORRES 1 WOENSDRECHT LOENERKERK LOPPERSUIYI li JAGERSFONTEIN I J AMSTERDAM RINS JOHAN WILLEM STATENOAM SCHELPWIJK 1 WAINGAPOE S LEKKERKERK 1 OUWERKERK 1 NANUSA p. 1# W NESTOR p. 16 Al NEDER-ELBE 16 t NEVIRITA S mur AGAMEMNON F Kamerlid Kieft„A.R. maakte fout in kabinetscrisis" Referaat voor kiesvereniging te Middelburg Tijdens een referaat over het beleid van de a.r.-fractïe voor de a.r. Mesvereniging te Middelburg heeft het Tweede Kamerlid G. A. Kieft A-erkiaard persoonlijk A'an mening te zijn, dat de fractie verzuimd heeft om, toen minister Van Aartsen zijn „onaanvaardbaar" liet horen inzake de motie-Van Eibergen, de uitspraak in deze kwestie in onderling OA'erleg alsnog te regelen. Voorts verklaarde de heer Kieft, dat de fractie met betrekking tot de crisis niet in staat was te peilen wat er in de partij leefde. De a.r.- partij is momenteel bezig te onder zoeken wat daarvan de oorzaken zijn geweest, zo deelde hij mee. De heer Kieft ontkende met nadruk, dat de motie zou zijn voortgekomen uit een bepaalde vorm van onbeha gen tussen de fractie en de minis ters. „Wij hebben steeds contact ge had met de ministers over ons standpunt", betoogde de heer Kieft. Aan het begin van zijn referaat vroeg het Tweede Kamerlid zich af of het van belang is te praten over het fractiebeleid, terwijl de huidige wereld door spanningen achterdoch tig en haatdragend wordt. Hij meen de, dat toch aandacht aan de Ne derlandse zaken besteed moet wor den, indien men zich daarbij niet te rugtrekt van het grote geheel van het wereldgebeuren. „Wij moeten laten zien, dat wij in deze ellende een concrete oplossing hebben met als uitgangspunt de verantwoor ding voor de medemens", aldus de heer Kieft. die vervolgens nader in ging op de financieel-economische doelstellingen van het kabinet, zo als die in de miljoenennota kenbaar gemaakt werden. In zijn openingswoord had de voor zitter van de kiesvereniging, de heer G. M. Kerkhof, de heer J. A. van Bennekom gelukgewenst met zijn benoeming tot Tweede Kamer lid. Nagekomen advertenties Heden behaagde het de Here nog onverwachts uit ons midden weg te nemen, onze lieve moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder WENTELINA ADRIANA KOKELAAR, geboren Pluijmers, in de ouderdom van bijna 85 jaar. Uit aller naam, A, C. Mulder Kokelaar. Vlissingen, 15 febr. '61. Leliënlaan 23. De teraardebestelling zal plaatshebben op zaterdag 18 februari a.s., om 2 uur vanaf het sterfhuis. Oud-Vlissinger op expeditie naar Suriname s Op 24 februari aanstaande zal M uit Vlissingen via Amsterdam naar Paramaribo vertrekken s voor een wetenschappelijk on- derzoek in Suriname, de oud- Vlissinger de heer H. U. E. Thoden van Velzen met .zijn echtgenote, doctorandus en doc- n toranda in de sociale en poli- tieke wetenschappen. Na 'n kort H verblijf in de hoofdstad zal de reis worden voortgezet, eerst n oer vliegtuig naar Albina (aan f§ de grens van Frans Guyana) f= M en verder per korjaal de Ma- h rowijne en Tapanahoni-rivier f§ op. Na ongeveer twaalf dagen varen wordt dan een kamp op- p geslagen onder de Bosneger- p nederzettingen, waar de beide p wetenschapsmensen een socio- p logisch onderzoek zullen in- p stellen naar de gebruiken, ta- len en westerse invloeden. p De gehele wetenschappelijke expeditie zal onder leiding H staan van professor Köbben 1 van de gemeentelijke universi- teit te Amsterdam. Het onder- zoek, dat wordt gefinancierd 1 door de W.O.S.U.N.A. (We- lenschappelijk Onderzoek Su- riname en Nederlandse An til- p p len) zal twee jaar in beslag nemen. p wRiiwinjiuiiiimimiiiiiiiiiiiiii!tiiiiimiiTmminniMHimmw«iMiniimiïï UIENTEELT EN OUD PAPIER OUDSTE INWONER IS ÉÉN VAN DE OPRICHTERS HET ST.-Annalandse „Ac- celerando" is een eer-' biedwaardig gezelschap. Eer biedwaardig door zijn hoge ouderdom de fanfare be staat tachtig jaar maar vooral door zijn prestaties. Het beste en met 34 werken de leden het grootste korps van het eiland Tholen, ver leden jaar in een nieuw uni form gestoken en nog maar vijf jaar geleden voorzien van een geheel nieuw instru mentarium. Een geliefd korps, dat zich gesteund weet door de gehele bevolking van St. Annaland -- er zijn 233 donateurs dat in recent verleden tot op merkelijke prestaties kwam. En dan hoeft dit „opmerkelijk" nog niet zozeer te slaan op het feit, dat het korps in vooroorlog se jaren in de ere-afdeling van de Kon. Ned. Federatie van Fan fare- en Harnroniegezelschappeu heeft gespeeld en dat het thans in de afdeling „Uitmuntendheid" nieuwe roem aan het oogsten is. Dat is op zichzelf weliswaai op merkelijk, doch het zijn triomfen die men van een korps met een enthousiaste kern als „Accele rando" mag verwachten. De opmerkelijke dingen liggen op een geheel ander vlak. Het feit bijvoorbeeld, dat het hoogbe jaarde fanfaregezelschap zo nu en dan als pachter en landbouw- vereniging optreedt. Zoals m 19uJ toen er uniformen aangeschaft moesten worden. Zo'n kleine veertig fonkelnieuwe pakken wa ren er nodig en derhalve een schep geld; Het „Accelerando - bestuur wist er wel raad op. rgens rond Sint-Annaland werd een perceeltje goede landbouwgrond gehuurd en men wijdde zich een seizoen lang aan de teelt van uien. Tamboer* en saxofonisten bogen zich in hun vrije uren over de grond, men wiedde en schoffelde dat het een lust was en het lapje uien van ..Accelerando" lag er prach tig bij. 't Was niet zo'n verbijsterend groot perceel (0,4 ha.), maar er werd met zoveel liefde aan ge arbeid, dat de uienprijzen er blijkbaar geen domper op wilden zetten. Netto-opbrengst 2500, voldoende om met de door en onder de burgerij gevoerde ac ties tot aanschaf van de unifor men over te gaan. Vorig jaar hebben de muzikan ten zich Aveer op de uienteelt ge stort. ditmaal om de kaspositie te verstevigen. Waar bij de fan fare bovendien een „ploegenstel- sel" bestaat om oud papier op te halen, blijft de kas goed gevuld en is „Accelerando" nu eens niet een korps dat met „financiële moeilijkheden" kampt. T D. GOEDEGEBUURE ...oprichter... (Foto P.Z.C.) -r u is „Accelerando" dus aan het tachtigjarig jubileum toe. Een achtenswaardige leeftijd, die zonder ouder- domsvefschijnselen is gekomen. Integendeel. Het korp i bloeit meer dan ooit en er is alle aan leiding om binnenkort, in een al gemene vergadering, met een ge degen feestprogramma uit de bus te komen. Het oudste muziekkorps van het. eiland Tholen hoopt het bereiken van de acht kruisjes te vieren met een groot, festival in begin juni of juli, waarvoor alle koip- sen van het eiland zullen worden uitgenodigd. Op 21 september a.s. volgt nog een feestavond. Dan zal men in eigen kring herdenken, dat voor tachtig jaar een aantal mannen bij eenkwam ïn de herberg van Piet Soeters op de Kade. Le den van het mannenkoor „Crescendo", die wel eens Avat anders Avilden. Aanvankelijk was „Accelerando" daarom 'n muziek- en zangA'ereniging, welke kwaliteiten men nog al tijd op het vaandel vermeld vindt. Na de „omwenteling" was het echter al spoedig met de zang gedaan... i achtig jaar geleden dus, In een herberg op de Kade. Daar stond de wieg van de St.-Annalandse fanfare, maar wie kan daar nog over vertel len... Toch wel. Eén der oprich ters is nog in leven: de 98-jarige heer D. Goedegebuure, die dan ook de oudste inwoner van het dorp is... Spierwit haar en een prachtige witte baard zijn de onderschei dingstekens van zijn uitzonderlij ke ouderdom. Een ere-lid van „Accelerando", dat als die eer ste bijeenkomst ter sprake komt lachend toegeeft: ,*Ja, er was een clubje bij elkaar gekomen, maar dat is al zoveel jaren gele den..." De heer Goedegebuure weet het niet precies meer en dat. komt niet door zijn hoge leeftijd, maar door die van de muziekver eniging- Met het geheugen van de heer Goedegebuure is alles in orde, maar om tachtig jaar te over bruggen... Zo kan de heer Goede gebuure nog smakelijk vertellen over de periode, waarin hij de eerste piston blies. Hoe hij vele goede jaren heeft gehad, maar ook veel slechte. „Om lid te wor den moest men tien gulden stor ten. Wie ze niet had, mocht vijf gulden storten. Ik was er bij lioor, bij die vijf gulden..." Het gehoor A-an de heer Goedege buure is nog goed en als „Acce lerando" door de straten trekt, luistert hij met geoefend oor. Dagelijks maakt hij nog een Avan- delingetje. Maar het marstempo van het korps ligt hem te hoog. „•Jammer" zegt hij daaroA-er, „want Ik sou ze nog graag avII- len volgen—" De Heere nam heden tot Zich zacht en kalm onze lieve moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder CATHARINA VAN WIJNGEN, weduwe van J. Korstanje, in de ouderdom van 81 jaar. Oudelande: C. Korstanje P. F. Korstanje Terneuzen A. Korstanje J. Korstanje- Meulenberg Klein- en ach terkleinkinderen Oudelande, 16 februari 1961. De begrafenis zal plaatsvinden op D.V, maandag 20 febr. a.s. des namiddags te 12 uur. Enige en algemene kennisgeving J. I Hiermede vervullen wij de droeA'e plicht ken nis te geven dat door een noodlottig onge val plotseling is over leden onze innig ge liefde man en vader JACOBUS SENGERS, echtgenoot van Johanna Schouten, op de leeftijd van 50 jaar. Goes: J. Sengers- Schoutcn Ida Goes, 16 febr. 1961, Abel Tasmanstraat 14. De plechtige uitvaart zal plaatshebben op zaterdag 18 febr. a.s. te 10.30 uur in de pa rochiekerk van de H. Maria Magdalena te Goes, waarna teraar debestelling zal plaats hebben op het r.-k. kerkhof aldaar. Vrijdagavond om 7.45 uur wordt in de paro chiekerk de rozen krans gebeden voor zijn zielerust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6