Wilton Feijenoord neemt leiding van scheepswerven te Brugge REGULERING VAN BOUWMARKT BLIJFT VOORALSNOG GEBODEN Brand bij Palthe: schade geraamd op half miljoen WEERSPANNIGE HEER IN HET VERKEER THUIS AANGEHOUDEN VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 PRO V I X C1 ALE ZEEUWSE COURANT Na geruchtmakend faillissement Op verzoek van Onassis (Van onze Brugse correspondent) Een van de tachtig maatschappijen, die over de gehele wereld door de bekende Griekse reder Arïstoteles Onassis gefinancierd worden, namelijk de „Bbnaventura Socïedad Maritima Financia" zal aan de Scheepswerven van Vlaanderen te Brugge, die op 3 september I960 failliet verklaard werden, een aanvullend kapitaal verlenen van ongeveer 80 miljoen francs. Hierdoor wordt het mogelijk om de twee nog op stapel liggende schepen op deze Brugse werf verder af te werken, maar dit zal geschie den onder verantwoordelijkheid van de Nederlandse firma Wilton-Feyenoord uit Schiedam, die regelmatig schepen van Onassis herstelt. Het betreft hier eigenlijk een noodoplossing 0111 groter finan cieel verlies te voorkomen. In de beide op stapel liggende sche pen werd immers reeds een kapitaal van maar eventjes 120 miljoen francs geïnvesteerd. Verkoop j Indien de schepen als schroot ver kocht zouden worden, zouden ze misschien 15 miljoen francs op brengen. Daarom zal onder toezicht van Wilton-Feyenoord vooreerst de ..Orpheus" volledig afgewerkt wor den, waarna het andere fruitschip zo ver zal worden afgebouwd dat het te water kan worden gelaten. Der gelijke koelschepen kosten gemid deld 180 tot 190 miljoen francs. Reeks processen Men heeft hier "te doen met één van de meest ophefmakende fail lissementen. die België ooit heeft gekend. Het is de ergste krach sedert die van de „Minerva" in 1929. De scheepswerven van Vlaanderen hebben schulden ge maakt over de gehele wereld. Er werden schuldvorderingen, inge diend voor een totaal bedrag van niet minder dan 320 miljoen francs. maar hiervan wordt slechts 50 miljoen francs niet be twist door de curatoren. Dit is echter lang niet alles, daar samen met deze. maatschappij ook de „Scheepswerven van Brugge" failliet werden verklaard. Voor deze vennootschap, die tot oktober 1958 de bewuste werf heeft j geëxploiteerd, kreeg men schuldvor deringen voor niet minder dan 495 miljoen francs. Al deze fantastische cijfers" werden medegedeeld op een persconferen tie. die gehóuden werd door de .cu ratoren. Voor het eerst werd een overzicht verstrekt van de juiste toe dracht van deze onverkwikkelijke zaak. die maandenlang zevenhonderd arbeiders en beambten werkloos heeft gemaakt. Het parket heeft on middellijk een grootscheeps onder zoek ingesteld, dat thans nog steeds aan de gang is, maar dat nog niet heeft geleid tot aanhoudingen, al worden deze wel in net vooruitzicht gesteld. Op civiel gebied zijn thans reeds 30 processen bij Belgische rechtban ken aanhangig gemaakt en de cura toren zijn van oordeel dat dit aan tal nog verdubbeld zal worden. ogenblik zijn het er twee, ril. de „Ondine", die nu reeds in de vaart is en de Orpheus", die nog verder moet worden afgewerkt. De vroe gere reders hadden nog een derde fruitschip besteld en Onassis was be reid ook dit te laten bouwen. De toestand zag er nu bepaald roos kleurig uit, maar het liedje zou niet lang duren, want al heel vlug be sefte de Griekse reder dat de zaak niet gezond was. Hij achtte zich bedrogen en In mei 1960 weigerde hij kordaat welk voorschot dan ook, te verstrekken. Hij stelde voor de maatschappij dadelijk failliet te laten verklaren. Dr. Arias, die in het hele geval praktisch niets ver loren heeft, moest hem voortaan niet meer onder ogen komen. Er werd achter de schermen druk onderhandeld, maar deze keer was het faillissement onafwendbaar, te meer daar de Kamer van Koop handel te Brugge niets voelde voor oen nieuw avontuur. De beslissing werd genomen op 3 september en alle bedrijvigheid op de werf werd gestaakt. Inmiddels had in Londen een eigenaardige verkoop plaats. De in aanbouw zijnde schepen in Brugge werden in Engeland verkocht aan een andere maatschappij van Onassis. de voornoemde „Bon aventura Sociedad Maritima Fi nancia", een Panamese maat schappij met zetel te Montevideo. Zelfs de curatoren kunnen niet vermoeden wat hier achter steekt. Na heel wat gedebatteer was Onassis tenslotte bereid de op stapel liggende schepen verder te laten afwerken, maar op de uitdrukkelijke voorwaarde dat hiervoor volledig de vrije hand zou gegeven worden aan de firma uit Schiedam, die zijn volledig vertrouwen geniet. Dit werk zal ongeveer een half jaar duren en ondertussen wordt uitge zien naar liefhebbers, die de werf willen kopen. Er zijn overigens reeds heel wat kandidaten opgedaagd. De kleur rijkste en vrolijkste klanten waren zeker enkele Argentijnen. Zij be weerden beheerders te zijn van „ge vlucht Peronistisch kapitaal". Toen de curatoren echter hun bank rekening op discrete wyze liet na gaan, stelden ze Vast dat er precies 100 francs op stond. Zij hebben toen liet aanbod beleefd van de hand ge wezen. I Het Wereldgebeuren Weense Caesar rVRa:ib''van vR«a 1> hoeft zijn partij 1 MINISTER VAN AARTSEN T inkoning Op deze werf ontstonden voor het eerst moeilijkheden in 1958. toen er op een bepaald ogenblik zelfs niet voldoende kasgeld meer aanwezig was om het personeel te betalen. Het kwam aan het licht dat het bedrijf een tekort had van 193 miljoen francs. Een faillisse ment leek onafwendbaar, maar juist op dit ogenblik verscheen de Panamees Ortiz Patino, die het geheel van ondergang' redde. Door oen concordaat met ~,De Scheeps werven van Brugge" ontstond de nieuwe maatschappij „De Scheeps werven Vlaanderen", die het be drijf van eerstgenoemde firma in huur nam voor een bedrag van 6 miljoen francs per jaar. Ook de schulden werden overgeno men en dank zij politieke druk werd door de maatschappij voor krediet aan de nijverheid 'n kapitaal van 60 miljoen francs geleend. Ortiz Patino. die de grote verliezer is in dit faillissement, werd directeur. Hoe kwam deze Panamees zo plots in Brugge verzeild? Dat was het werk van een andere Panamees, dr. Arias, een handig advocaat en po liticus. die telkens als dc man achter de schermen opduikt. Hij was reeds betrokken bij de „Scheepswerven van Brugge" en toen hij merkte dat er geen houden meer aan was, nam hij zijn vriend Ortiz Patino in de arm. Dr. Arias is een zeer omstreden fi guur. Hij speelde een belangrijke rol in de politiek van zijn land en hij was ook enkele jaren consul-gene raal voor zijn land in Londen. Daar kreeg hij echter moeilijkheden met het gerecht, omdat men hem ver dacht de hand te hebben in een zaak van wapensmokkel. Onassis Ortiz Patino deed zijn bost en in totaal investeerde hij in deze zieke zaak 90 miljoen francs, een bedrag, dat hij bij dit faillissement praktisch volledig zal verliezen. Hij slaagde ér niet in de scheepswerven weer financieel gezond te maken en in november 1959 stond hot bedrijf weer op dc rand van een faillisse ment. Natuurlijk kwam dan opnieuw dr. Alias opdagen, want deze ge heimzinnige man heeft kapitaal krachtige vrienden genoeg. Hij zette het geval uiteen aan de Griekse re der Onassis en hij boekte ook bij deze. gewiekste handelaar succes. Een van de maatschappijen van de groep Onassis, n.l. de „Ultra Mare International Cargo Cie" kocht de Rede tijdens „Week van de volkshuisvesting" De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, tnr. J. van Aartsen, heeft gistermiddag bij de sluiting van de week van de volkshuisvesting in het bouwcentrum te Rotterdam, ook zijn mening over enkele behan delde problemen gegeven. Meer nog dan tijdens de maand van de bouwnijverheid zijn wij er ons van bewust, dat de woningvoorzie ning, hoewel het tekort minder nij pend is geworden, ons volk veront rust,met name in de dicht bevolk te gebieden. Ook de accentverschui vingen in de woningnood naar de la gere inkomensgroepen, geven reden tot bezorgdheid. De minister meende echter dat de kritiek die op de overheid en het bouwbedrijf geleverd wordt, niet al tijd juist is. „Ik herhaal", aldus mr. Van Aartsen, „wat van regerinszijde al meermalen is betoogd, dat een te grote hoeveelheid werk op de bouwmarkt onvermijdelijk leidt tot prijsstijgingen voor bouwwer ken. Dit zou het streven naar goedkope woningen voor de lage re inkomensgroepen dus tegen werken. Dit alles neemt niet weg dat de huidige bouwcapaciteit bij lange na niet toereikend is en dat regulering van de bouwmarkt vooralsnog geboden blijft. Wie meent dat de woningvoorziening daarbij niet aan haar trekken komt, bedenke dat deze niet geïsoleerd van maatschappelijke vraagstukken be zien kan worden. Er duikt meteen het huur- en loonvraagstuk bij op. Het is uit de gehouden inleidingen gebleken hoezeer de woningvoorzie ning voor de lagere inkomensgroepen beheerst wordt door de discrepantie tussen de kostprijs van de woning, en het deel van het inkomen dat de huurder kan besteden. Het feit dat er in de toekomst steeds hogere eisen aan de woning worden gesteld, maakt dit probleem niet ge makkelijker. Kwaliteitsverhoging betekent een kostenstijging- die op de een of an dere manier moet worden opgevan gen. Afgezien van .subsidieverhoging waarvan naar mijn mening geen sprake kan zijn zijn er twee mo gelijkheden: verhoging van de huur prijs, of kostenbesparing in de wo ningbouw door middel van rationali satie, 7.0 dat de kwaliteitsverbete ring afgestemd is op de omvang van de kostenbesparing en de prijs van de woning dus gelijk blijft". Onder de 72 slachtoffers van de ver schrikkelijke vliegtuigramp met de Boeing 707 van de Sabena bij Brus sel bevond zich de sterke Amerikaan se künstrijploeg, welke op weg ioas naar Praag voor de wereldkampioen schappen kunstschaatsen. Deze dramatische foto toont de ploeg op het vliegveld Idlewild bij New York voor het vliegtuig, waarjw zij even later vertrok eh bij Brussel ver ongelukte. Oostenrijk altrenen, dan het bestuur van m dat hij tot dit besluit is" gedwongen 0111 gezond- i heidsrcdencn. maar de werkelijke 001 zaak is de leeftijd van dc kanse lier. Dit jaar wordt hij zeventig en zijn partijgenoten wensen, hoe tevre den zij ook over Raab zijn. dat er jong bioed in de regering komt. Raab heeft deze wens gerespecteerd en Is, •naai- hij vorig jaar al liet dooi sche meren, eigenlijk blij. dat hn het kan selierschap kan gaan neerleggen. Op de middelbare school gaf men Raab de bijnaam „Caesar", met omdat h'J dezelfde voornaam had als de Ro meinse Vddheer-autcur. maar vanwe ge zijn autoritaire neigingen. Laan zijn vele Cacsariaansc eigenschappen de politicus Raab van pas gekomen, want hij heeft kans gezien dc bezet ting van zijn land door de Russen ongedaan tc maken. Geen land ter wereld dat eenmaal door de Russen werd bezet, heeft op vredelievende •ijze kans gezien zich van dc bezet ters te ontdoen. Dat is Oostenrijk door Raab wel gelukt. Tijdens de be zetting van zijn land spoorde hij zijn vrienden aan, die droomden van stil en openlijk verzet, „de Russische beer inet in zijn staart te knijpen. Hoe men ook over de binnenkort af te treden kanselier in Oostenrijk denkt, men is het erover eens dat mede door de slimheid van Raab het land geen tweede Hongarije werd. Julius Raab werd in 1891 uit een architectenfamilie geboren. In zijn gymnasiumtijd hield hij zich in schoolclubs al bezig met het politie ke gebeuren van elke dag. In de eer ste wereldoorlog was hij officier in het Oostenrijks-Hongaarse leger. Na de nederlaag en het ontbinden van de dubbel-monarcie bleef Raab in de politiek, waarbij hij in vele vertegen woordigende lichamen zich in het bij zonder met onderwijs-vragen bezig hield. Hij moest meemaken hoe zijn land in tweeën dreigde te worden ge splitst door de toenemende fascisti sche terreur. Schusnigg nam hem in zijn laatste kabinet op als minister van handel en verkeer. In die kwali teit maakte Raab het binnentrekken van de Duitse troepen in Wenen mee. De latere „Nederlandse rijkscommis saris" Sevs Inquart voegde op die voor de nazi's zo vreugdevolle dag Raab toe „dat zijn rijk uit was en dat hij er terwille van zijn leven beter Gisteravond omstreeks zeven I uur is door nog onbekende oor zaak een zware brand uitgebro ken in een der fabriekspanden van Palthe's Textièlveredelings- bedrijven N.V. aan de Baken straat in Aknelo. Toen de brandweer inet groot materieel arriveerde, stond bet: gebouw j geslagen en naar oei» militair kamp j geschreven. Raab trok zich hiervan „lom. te Kalïrna. gebracht. j weinig aan en ging weer terug in de Gewelddaden overal in Kongo aan zou doen zo snel mogelijk verdwijnen." Dat deed Raao en hij keerde terug in het aannemersbedrijf van een broer. De Duitsers hadden wel eens argwaan, wanneer er op de bedrijven van de gebroeders Raab personen werkten met semitisch aan doende gezichten, maar zij hadden zoveel respect voor Raab dat zij hem en zijn knechten met rust lieten. In 1945 kwamen de Russen Oostenrijk „bevrijden" en stelden Figl aan als bondskanselier. Deze liet de Russi sche commandant een lijst met minis ters zien. Die werd voor akkoord be vonden. behalve dan voor Raab. die Iu Kalima. op 100 km te» noord oosten van Kindoc, zijn woensdag twaalf Europeanen, onder wie een i vrouw en een kind, door Loemoem- j minister van handel zou worden. Ach- ba-gezïnde soldaten gearresteerd. 1 ter zijn naam had de Rus ..fascist" tfeeds in lichterlaaie. De vlam- Dit is gisteren meegedeeld door een I huizenbouw. Daar was flink in te ve; men sloegen uit de bovenste j woordvoerder van de V.N. Na lus- j dienen, ,1:.. ..ir. .11 wnknmsl' van Malaise soldaten van verdieping, die als droogzoldersenkomst van Maleise soldaten van r de volkerenorganisatie werden de lil gebruik was. Het duurde met Europeanen weer vrijgelaten, lang of het dak stortte naarin Leopoldstad gaan voorts geruch- 1 ten dat de aanhangers van Loe- beneden. Het pand, dat een afmeting heeft van circa veertig bij vijftien nieter, en dat drie verdiepingen telt, is een van de oudere onderdelen van het Paltlie-complex. Het ligt temidden van nieuwere gebouwen en heeft daarmee verbindingen. De brandweer legde zich er in de eerste plaats op toe deze nieuwere gebouwen te be schermen. De Finse operazangeres Ava Lindqvist. die onder leiding van professor Erik Werba en professor J. Witt nan de mu ziekacademie in Wenen studeerde, heelï een contract voor twee jaar getekend voor optreden als alt-zangeres aan de opera in Bonn. NA WEIGERING BOETE TE BETALEN In Ansbasli wordt een proces gehou den tegen de 56-jarige ex-S.S.-haupt- sturnijührer Kart Chmielewski, die ervan wordt beschuldigd, in de perio de van 101,010/,2 in het concentra tiekamp Mauthausen bij Linz bijna driehonderd moorden op gevangenen te hebben begaan. Chmielewski is in 191,5 commandant van het concentratiekamp Vught ge weest, waardoor hij ook in Nederland een gruwelijke bekendheid heeft ge kregen. Foto: Karl Chmielewski wordt hier Onaangenaam avontuur in de vroege morgen Et-u 38-,jarige Amsterdammer, dc so ciaal worker J. de Meester heeft gis termorgen omstreeks half acht een oj) zijn minst wat vreemd avontuur beleefd. Twee wachtmeesters van de rijkspolitie kwamen op dat tijdstip bij hem een boete incasseren van 30 gulden die hem, zoals hij ons vertelde, 5 januari j.I. bij verstek werd opge legd, vanwege een verkeersovertre ding. Hij had tijdens mist met stads lichten gereden in plaats van met groot licht, j Toen hij gistermorgen weigerde ie betalen, omdat hij blijkens het ont vangen girobiljet tot 16 maart de tijd daarmee had,, 'kreeg' hij té horen dat hij onder arrest stond en vijf minuten dc tijd kreeg orh zich aan te kleden. Ongetwijfeld wat geagiteerd door deze onaangename situatie op de vroege morgen heeft de heer Mees ter in bijzijn van geschrokken fami lieleden die de politiemannen hadden binnen gelaten, de wachtmeesters hun arrestatiebevel gevraagd. Niet gediend van een grote mond, zoals zij zeiden, hebben ze de heer De Meester hierna beetgepakt en op minder zachtzinnige wijze in de voor de deur wachtend 1 auto ge werkt en overgebracht naar een cel van het paleis van justitie aan de Prinsegracht. Vrouwe Justitia voldoen, waarna de heer De Meester werd losgela ten. Aanleiding tot dit ingrijpen is vol gens de officier van justitie, mr. W. Tonckens geweest, dat de heer De Meester categorisch geweigerd zou hebben de gerechtelijke stukken te accepteren. De heer De Meester ont kende dit, getuige het feit dat hij be richt van zijn veroordeling benevens het gebruikelijke girobiljet in zijn bezit had. Wel heeft hij de officier van justitie enige tijd geleden een kort briefje geschreveh. dat er op de hem toegezonden stukken een ver- kaarde geboortedatum stond. Hij schreef: „Meneer J. de Mees ter, geboren in augustus ken ik niet, wel meneer J. de Meester die in no vember werd geboren". zeven" willen „De met „de zes" onderhandelen De ministers van handel Cii economi sche zaken uit de landen van bet Eu ropees vrijbandelsgebied zijn bereid om met de E.E.G. Ie gaan onderhan delen over een oplossing voor de eco nomische splitsing van Europa. I11 een communiqué, dat uitgegeven werd aan het eind van een drie da gen durende reeks vergaderingen to Genève, werd gisteren gezegd dat - 1 de landen van „de zeven" met voldoo- meerd te betalen, maar andermaal njng hebben kennis genomen van de weigerde hij, omdat hij nog tot verklaringen welke na de Europese 16 maart de tijd ermee meende te j topconferentie zijn afgelegd en be hohhr»n Om liolF Hpn cricl'/irniftvo-rtTi i - Daar werd hem opnieuw gesom- moemba. die daar in de afgelopen weken zijn aangehouden, terechtge steld zijn. Dit zou kunnen leiden tot wraaknemingen in Stanleystad. De Kongolese autoriteiten in Leopold stad zouden voorts opdracht hebben gegeven om alle belangrijke aan hangers van Loemoemba in deze stad te arresteren. In de negerwijk van Leopoldstad zijn woensdagavond twee Belgische j priesteïs aangevallen. Gistermorgen I vroeg werd nog een Belgische pries- 1 ter aangevallen. Hij moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Vrouw gewond bij explosie in laboratorium I11 liet laboratorium voor anorgani sche chemie van de Universiteit van j Amsterdam heeft zich gistermiddag een explosie voorgedaan, waarbij de 23-jarige wetenschappelijk assisten te, mevrouw E. Bijlsma-Seheffers zeer ernstig aan baar rechterhand gewond werd, waarvan bijna alle vingers werd afgerukt. Zij is in het Weesperzïekeuliuïs opgenomen. In een der lokaliteiten werd een proef gedaan, waarbij een kleine kolf, waarin een exotherme' reactie^ plaats vond, gekoeld moest worden." De as sistente hield daartoe juist een be kerglas om dc kolf en een andere as sistent wilde er een blok onder schui ven, toen de explosie zich voordeed. Deze assistent liep slechts lichte ver wondingen op door rondvliegende glasscherven. In het lokaal ontstond een grote ravage. Juridisch onderzoek naar vliegramp begonnen i Het, juridische onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp bi j Brus sel is gistermorgen door rechter An dre Ooms begonnen met een onder vraging van het personeel van de verkeerstoren en andere ooggetui gen. Leden van de commissie van onder zoek weigerden zich uit te laten over de resultaten van tie besprekingen. In dc Belgische bladen is echter ge meld. dat net vliegtuig op een hoogte van ongeveer "150 meter een normale landingspoging scheen te maken toen het plotseling een bocht naar links maakte. Aanvankelijk, aldus de bladen, maakte het toestel 30 gra den slagzij, maar vrijwel direct hier op kwamen de vleugels vrijwel lood recht op dc aarde te staan en zo hesehreef het twee cirkels of meer. waarna hel; plotseling als een steen haar beneden viel en op zijn ileus in een akker terechtkwam. De toedracht van dc zaak zal waar schijnlijk pas. deze zomer bekend worden, daar de commissie misschien Later werd Raab toch minister en zelfs bondskanselier. De Russen vergaten hun beschuldiging gauw en ontvingen de Oostenrijkse kanse lier enkele malen met veel pracht en praal in het Kremlin. Dit alles ver blindde Raab niet. Hij zocht aanslui ting met het westen, gecombineerd met een oprecht vredesverlangen naar de Russische kant. Ondanks zijn bij naam Caesar, die hij tot nu toe heeft behouden, is Raab een toege wijd huisvader. Maar tegenspraak accepteert hij van niemand en zijn medewerkers weten dat een beslis sing van de kanselier moeilijk onge daan wordt gemaakt. Fanatisme en ascetisme liggen hem niet. Hij is een rooms-katholiek van het Oostenrijkse type: met een open oog voor de we reldproblemen, ook van andersden kenden. al neemt hij tegenover zijn socialistische tegenstanders geen blad voor de mond. Dat deed hij ook niet ten tijde van de Hongaarse opstand. Hij vroeg de Russen hun handen van Hongarije af te trekken terwille van de vrede in midden-Europa. Een vraag die de Russen het nauwelijks zelfstandige Oostenrijk heel kwalijk namen. Binnenkort komt er dus een eind aan de loopbaan van deze mar kante politicus. Ditmaal zal hij zeker niet naar de aannemerij terugkeren. Julius Caesars politieke loopbaan ein digde toen hij in de senaat werd ver moord. Door tijdig af te treden, voor komt Raab dat zijn politiek einde ook in de senaat zou komen tc liggen. Raab kwam in de Oostenrijkse poli tiek. zag en overwon. Vooral veel moeilijkheden. JULIUS RAAB ..kwam, zag en overwon.. op stapel liggende schepen. Op dil J dc rechtszaal binnengeleid. - - l 1".J*. ...ia. ut tuililiuooit: 11110. nebben. Om half tien gistermorgen j reifl en gereed zijn om. wanneer „de wel zes maanden nodi» heeft kwam zijn broer de schuld aan1 zes" dat wensen, te onderhandelen. 1 haar onderzoek. Twaalf procent dividend Vereenigde Blik De binnenkort te houden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. De Vereenigde Blikfabrieken te Amsterdam zullen commissarissen en directie voorstellen eon dividend uit te keren van twaalf procent (onver anderd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3