LEXINGTON Rondweg en spoorlijn naar Goese haven kost anderhalf miljoen Twee jongens in mist op schorren verdwaald RANG is alleen RANG Botsingen in de mist eisten twee doden Zeeuwse Almanak op staat antwoordspel 2 F RO V I E U I A LE 6 E hi U'W S h. U O U U A N T VKijDAo XI r buiiudKl 1961 GEMEENTERAAD INFORMEEL BIJEEN Besprekingen met b. en w. van Kloetinge over grenswijziging bevredigend ,,I)e aanleg1 van een rondweg do z.g. Nieuwe Bergweg en een af takking van de spoorlijn naar het havenindustrieterrein te Goes zal ruw geschat een uitgaaf vergen van circa l'A miljoen gulden. De kosten voor de spoorlijn alleen worden geraamd op 330.000 exclusief de bovenbouw leggen van rails en dwarsliggers die een bedrag van circa 230.000 zal vergen. De bovenbouw wordt in de regel uitgevoerd door de Neder landse Spoorwegen, die de gemeenten voor het gebruik ervan huur laten betalen". Dit deelde ir. Bos van het stedebonw-kundig adviesbureau Bos en Witteveen mede tijdens een donderdagavond gehouden informele zitting van de raad Goes, welke door de pers werd bijgewoond. Burgemeester dr. J. W. Noteboom deelde de dames en heren raadsleden mede, dat als men het havenindus trieterrein tot ontwikkeling wil bren gen, er op de duur een spoorlijn moet komen. Op dit ogenblik is het zo, dat de aanleg van een spoorlijn econo misch nog niet verantwoord is, ver klaarde hij. De burgemeester zei voorts, dat het havenindustrieterrein zich in de loop van het jaar sterk zal uitbreiden. Op een vraag van het raadslid mr. J. G. v. d. Burgt deelde de heer Note boom mede, dat het tracee van de weg en de spoorlijn buiten het grond gebied van Goes vallen, dus op het grondgebied van Kloetinge zijn ge projecteerd. Naar aanleiding hiervan merkte hij over do op handen zijnde grenswijziging op, dat de bespre kingen tussen colleges van b. en w. van Goes en Kloetinge een be vredigend verloop hebben gehad. Als beide gemeenteraden wat wa ter In de. wijn zullen doen, dan be staat er redelijk uitzicht op een bevredigende regeling. We stre ven naar een oplossing, die aan de redelijke verlangens van beide gemeenten tegemoet komt, aldus spreker. Problemen Ir. Bos verklaarde, dat zich bij even tuele aanleg van een spoorlijn naar het havenindustrieterrein vele pro blemen aandienen. Hij noemde o.a. de kruising met de rijksweg en de nieuwe weg aan het havenindustrie- terrein, alsmede de aanpassing aan het niveau van het havenindustrieter rein. Er zijn veel puzzels, die nog lang niet uit de weg zijn geruimd en waarover nog met vele instanties van gedachten zal moeten worden gewis seld, aldus spreker. Tevoren had ir. W. F. Schut van het stedebouwkundig adviesbureau Schut te Middelburg het een cn ander ver teld over de uitbreidingsplannen zuid en Valckeslot. Zuid is 32 ha groot èn er zijn 1100 woningen gepland. In schetsvorm is er een ontwerp uit breidingsplan Zuid II, ten zuidwesten van de watertoren. In dit plan zijn in bungalowachtige vorm z.g. patiowo ningen geprojecteerd, woningen voor de „kleine rijke man", zoals de heer Schut zich uitdrukte. Voorts toonde hij een schetsplan van plan Valcke slot II, het uitbreidingsplan ten noor den van Randwijk, waarin plaats is voor circa 600 woningen. Uiteraard zijn In deze plannen de nodige win kels, openbare gebouwen, kerken en dergelijke geprojecteerd. De plannen zijn ruim van opzet met veel groen stroken. ANGSTIG AVONTUUR IN ZANDKREEK J. Ie Conté (links) en P. Willeboer (rechts), die donderdagmorgen aan de verdrinkingsdood ontsnapten. (Foto P.Z.C.) VAN Min I TOT Olijfje NIEUWE BOTTER De gebroeders De Nooijer uit Brou wershaven, de enige garnalenvissers ter plaatse, hebben hun houten kot ter verkocht. Aan een Engelse vlie genier nog wel, die het scheepje wil inrichten tot .jacht. Een en ander wil echter niet zeggen dat voor Brouwershaven de kottertïjd voorbij is. Integendeel, genoemde gebroe ders hebben inmiddels een ijzeren kotter aangeschaft, die uit Den Hel der afkomstig is. Het schip van bijna 18 meter lang is aanzienlij! groter dan zijn voorganger. De hou ten mast zal nog worden vervangen door een ijzeren, kortom, een nieu- VERWARD.... Het begint er nu toch vjel sterk op te lijken, dat de zon dinsdag de dag voor de verduistering nog even extra stralend voor de dag heeft willen komen. ,JJet seizoen is be gonnen", juichte een koffiehuishou der aan de Vissingse boulevard en hij plaatste ijlings de stoelen en ta feltjes op zijn terras, die ook prompt bezet werden. Een zomerse middag op l/f februari! Jawel, maar natuur lijk te mooi om waar te zijn en de volgende morgen begon het al met die verwarring stichtende zonsver duistering, gevolgd door een-mist, die wel enige naam mocht hebben. In Oostburg ontstond ook al verwar ring, woensdagmorgen. En wél onder de krokusssen, die in het prille mor genlicht ondernemend de kelkjes ont bloten. zoals de betrokken eigenaar constateerde. Maar even later gaf 'de zon het alweer op, het donkerde alom en geschrokken sloten zich prompt de kelkjes van de krokussen. Om enkele kwartieren later ver baasd vjeer open te gaan, op hoog bevel van de herboren dagvorstin, die zich toen persoonlijk echter weer terugtrok achter een schier ondoor dringbaar mistgordijn. Verwarde toestanden we verschijning in de haven van Brouwershaven. BRANDMELDING De meldingen van ontstane bran den gaan, zoals wij enkele da gen geleden op deze plaats reeds schreven, altijd als een lopend vuurtje door het dorp. Zo ook in 's-Heer-Arendskerke waar de on derlinge varkenshoudersvereni ging „Helpt Elkander" in verga dering genoeglijk bijeenzat. De rust was even ver te zoeken toen voorzitter M. de Schipper de ver gadering ijlings moest verlaten, vanwege een brandmelding uit Nisse. De heer De Schipper is na melijk niet alleen voorzitter van de varkenshoudersvereniging, maar bovendien brandweercom mandant. Zij nog vermeld, dat de heer W. Wisse de leiding van de vergadering heeft overgenomen. MOEDERCURSUS In Oosterland is weer een cnrsus gestart voor moeders. Een 20-tal deelneemsters lieeft zich enthousiast aangemeld om tijdens de cursus uren de leerzame woorden en wen ken van districtsverpleegster mejuf frouw De Vries van het. Groene Kruis, aan te horen. Toen vorige maal een dergelijke cursus In Oos terland werd georganiseerd was de belangstelling zo groot dat dc groep in tweeën moest worden gesplitst. BOLLEN-ROXDGANG Ook in Bruinisse heeft men on dervonden dat de kosten van overschakeling van fanfare op harmonie niet gering zijn. „Nu met Hope" heeft het er althans maar moeilijk mee. Men zint op middelen om het instrumenten fonds te versterken. Eerste mid del zal zijn een oliebollenactie, die zaterdagmiddag in de ge meente zal worden gevoerd. De niet meer in gebruik zijn patates- friteskraam van de heer Van den Ouden zal worden ingeschakeld bij een rondgang door Bru. Pan zal het motto zijn: „Nu met bol len". DOOR VEERBOOT VAN GASBOEI GERED Twee Goese jongemannen, de sloperskneclit Jan le Conté (21) en de glasslijper Pïeter Wille boer (22) zijn donderdagmor gen ternauwernood aan de ver drinkingsdood ontsnapt, toen zij bij opkomend water verdwaal den op de uitgestrekte schor ren en slikken in de Zandkreek onder liet Noordbevelandse dorpje Eats. Tevergeefs pro beerden ze de veilige dijk te be reiken, terwijl het water hoger en hoger kwam en al boven hun laarzen uitsteeg. Met veel te genwoordigheid van geest be gaven ze zïcli naar de rand van de vaargeul, trokken hun kle ren uit en zwommen naar een boei midden in de vaargeul, on geveer twee kilometer uit de kust. Dit betekende hun red ding, want nauwelijks een half uur later passeerde de veerboot van de dienst Zierikzee-Katse- veer, die de totaal verkleumde jongens aan boord nam. Jari en Pieter hadden gisteren een vrije dag genomen om „eens lekker te gaan vissen", zoals ze ons ver telden. 's Morgens omstreeks acht uur vertrokken ze van huis. Een uur later waren ze al op de schor ren, waar het zicht op dat moment nog vrij goed was. „Nadat we een paar kilometer uit de kust waren, werd het plotseling veel mistiger", zei Pieter Willeboer, toen wij hem fisteravond opzochten. De jongelui esloten zo spoedig mogelijk de vei lige dijk weer op te zoeken, want ze begrepen wel, dat ze In een dikke mist en bij opkomend water geen enkele kans zouden maken. De plaats waar zij wilden vissen was dicht bij een boei en van daaruit trokken ze de schorren in. Maar geen dijk kwam in zicht, rondom was slechts mist, water en stilte. Iedere keer kwamen ze op hun stappen terug om een an dere richting in te slaan, maar ze stuitten telkens op water. „We wisten wel, dat het kritiek I Advertentie j Raad Vrouwenpolder stelde verordeningen vast De raad van Vrouwenpolder heeft woensdagavond de begroting 1960 voor het rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam „Het Veerse Meer" vastgesteld. Vastgesteld werd ver der een uniforme bouwverordening. Het badstrand zal weer worden ver huurd aan de V.V.V.'s van Vrou wenpolder en Oostkapelle. Deze besluiten werden genomen, na dat burgemeester A. de Kam een nieuwjaarsrede had uitgesproken, die door de heer W. Louwerse werd be antwoord. De heer S. de Visser werd herkozen als lid van het college van beheer van het waterschap Wegschap Wal cheren. Besloten werd het verplaat- singskostenbesluit op het onderwij zend personeel van toepassing te verklaren. Tenslotte werd de derde wijziging van de begroting voor 1960 vastgesteld. „Prinses Beatrix" als nachtboot op de Schelde Donderdagmorgen maakte de f! „Prinses Beatrix", van do Pro- ff' vinciale Stoomboot Dienst de eerste reis op het traject Vlis- =T singen Breskens over de mis- ff tige Schelde, reeds om 3 uur. n IÉ Een uitzonderlijke vroege tijd, als men weet dat de eerste ff boot uit Vlissingen normaal om 4.20 uur afvaart. Het be- trof hier dan ook een buiten- gewone service aan wachtende passagiers voor Zeeuwsch- Vlaanderen onder andere ff uit Kruiningen naar Vlissingen gedirigeerd die reeds van woensdagmiddag af hoopten zo ff snel mogelijk te kunnen wor- den overgezet. Sommigen heb- ben ruim twaalf uur moeten M wachten de bootstations bleven hiervoor open voor- ff H dat het tijdstip gunstig was ff om de overtocht te wagen. Met n vijf meter zicht voer de „Prin- eee ses Beatrix" tenslotte ln alle H vroegte voorspoedig naar Bres- kens en terug. e= ging worden, maar paniek was er niet bij", vertelde sloperskneclit Jan le Conté, die evenals zijn vriend een uitstekend zwemmer is. Ze zagen dat hun enige kans op redding de twintig meter ver derop in de vaargeul gelegen boei was. Ze ontdeden zich van hun laarzen, trokken hun kleren uit, bonden die als een bundeltje op hun hoofd en zwommen in het ijskoude water „de adem werd me haast afgesneden", zei Pieter Willeboer naar de boei. Klappertandend bleven ze, staande op de boei, op eventuele redders wachten. Veel vertrouwen hadden ze er niet in, want ze namen aan, dat de veerboot niet zou varen. Gelukkig bleek deze veronderstelling niet juist te zijn. „We hadden ons er al zo'n beetje mee vertrouwd ge maakt, dat we er wel eens een hele dag en nacht op zouden moeten blij ven zitten, toen we plotseling motor geronk hoorden. „We schreeuwden zo-hard we konden en spoedig kre gen we antwoord", vertelde Jan Ie Conté. Juist passeerde de veerboot uit Zierikzee. Het schip kwam langs zij en met de hulp van de matrozen van de veerboot werden beide jonge mannen in hun druipende kleren „beter .natte kleren aan dan hele maal niks" aan boord van de ge nomen. Een pittige kop koffie, een sigaret en de warme gloed van het fornuis, zorgden ervoor, dat de jongens weer spoedig op „temperatuur" waren. Met een auto zijn ze toen van- Kat- seveer naar Goes meegereden. Enke le uren later waren ze alweer op weg naar Kats, waar hun fietsen nog aan de dijk stonden. „Zet er nog maar in, dat we graag naar zee willen!" zei Pieter Willeboer, die kennelijk de gevolgen van het avontuur in de Zandkreek alweer lang te boven was. LEXI, van. het grootste sigarettenmerk in Ne derland, presenteert met bijzonder veel genoe gen de winnaars van het MY FAIR LEXI- antwoordspel. LEXI heeft persoonlijk de winnaars van de eerste 7 prijzen bezocht. Bij de hoofdprijswinnaar 1000.-) J. H. DEN DEKKER, Notenlaan 72, Slecuwijk (N.Br.) hing de vlag uit. ...Wijloeten nog niet precies nat ice met de duizend gulden gaan doen; eerst eens goed over nadenken... IIPP De Heer T. NOLTES, Twekkelerweg 110, Hengelo-O. had in 2 secon den het idee waarmee hij de 2e prijs van 750.— won. ...fietsen voor de kinderen of ten nas- machine voor mijn 'vrouts... De Heer S. VAN WOERDEN. Kruis beklaan 56 A, Den Haag 3e prijs winnaar (ƒ500.is luitenant ter zee der lsto klasse. ...misschien televisie. De Heer W. KLERK. Eikenlaan 40, Nw. Loosdrecht stopt zijn prijs 250.in een spaarpotje om zijn broer uit de U.S.A naar Ne derland te laten komen, ter gele genheid van de 70e verjaardag van zijn moeder. De winnaar van de 5e prijs (ƒ150.-) de Heer F. W. KIST, Van Kijfhoek- laan 70, Den Haag, streeft naar een functie in de reclame. ...Hetainncn var. een der hoofdprijzen is een aardige aansporing De Heer A. N. VAN HAGEN. Dr. Kuyperlaan 149, Schiedam, trotse vader van Hans en Ingrld, kreeg op de vooravond van zijn verjaar dag het gelukstelegram, dat hij de winnaar was van de 6e prijs 100....Welkom feestgeschenk... De 1-Ieer A. H. MUTSAERS, Marco- niweg 43, Bussum won dc 7c prijs 50.—). ...Het idee teas van mij, jnaar mijn vrouw vond de juiste noorden... De 100 andere prijswinnaars^^ kregen hun prijzen van 25. per postcheque. Tot de volgende keer! wereldmerk from America's Best Tobaccos OOK OP ZEE WEER MOEILIJKHEDEN Zeeuwse veren werden gestremd en gestaakt Als gevolg van de zware mist boven Zeeland hebben donder dagmorgen twee personen bij verkeersongevallen liet leven verloren. Beide ongelukken ge beurden omstreeks elf uur, op de rijksweg bij Kruiningen en Sckore binnen een afstand van twee kilometer. De slacht offers waren de 41-jarige heer G. J. A. Simons uit Oisterwijk, bestuurder van een personen auto en de 50-jarige scooterfce- rijder J. Sengers uit Goes. Het eerste ongeluk ontstond, toen de heer S. uit Oisterwijk tussen Zand dijk en de Vlakebrug bij Kruiningen in dichte mist een vrachtauto wilde passeren. Bij deze inhaalmanoeuvre kwam zijn wagen in frontale botsing met een vrachtauto, die uit tegen overgestelde richting kwam en be stuurd werd door C. J. uit Melisker- ke. De heer Simons was op slag dood. Hij was gehuwd. De andere botsing met dodelijke af loop deed zich voor vlakbij de Vlake brug. De bestelauto van de heer C. J. L. uit Koudekerke stopte daar, omdat de chauffeur een zijweg wilde in slaan, maar tengevolge van de mist te ver was gereden. De heer Sengers, uitvoerder bij de Grontmij., reed met zijn scooter achterop en botste op de stilstaande wagen. Hij viel met zijn voertuig op het rijwielpad en moet ook vrijwel direct zijn gedood. Scheepvaart Evenals woensdag, is de dichte mist ook gisteren een voortdurende bron van moeilijkheden voor het scheep vaartverkeer geweest. Vooral de veerdiensten ondervonden er veel hinder van. Op de lijn Vlissingen-Breskens werd ongeregeld gevaren cn herhaalde ma len wepd de kleine boot ingeschakeld. De dienst op Zierikzee-Katseveer miste de eerste reis, terwijl het ver voer tegen het invallen van de duis ternis werd gestaakt. De veerdienst Hoedekenskerke-Terneuzen was van 10 tot 5 uur 's middags vrij regel- Zie slot pag. 7 kol. 1 c Voor Zeeuws nieuws zie ook S de pagina's 5, 10, 12 en 14. w*wwwwwwwwvww Kettingbotsing door mist Tengevolge van de dichte mist ont stond donderdagmorgen omstreeks half elf een kettingbotsing nabij de kruising van wegen Terneuzen-Hoek. Een vrachtauto, bestuurd door J. R. uit Hoofdplaat, kon niet meer tijdig remmen voor een voor hem rijdende file auto's. Hij raakte daarbij de per sonenauto van J. D. uit Oostburg, die op zijn beurt weer tegen de auto van J. S., eveneens uit Oostburg, botste. De middelste auto werd zwaar, de voorste en achterste lich.t beschadigd. BIJNA OVERAL MIST Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laaghangen- bewolking, maar ook enkele ver spreide opklaringen. Zwakke wind. Weinig veraudering in temperatuur. ZON 118 februari. Zon op 7.50 onder 17.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2