PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ceylonees voorstel in Veiligheidsraad om Kongolese troepen te ontwapenen Ongelukken te land en op zee door mist Minstens zes doden op raketbasis in V.S. Jaar 1960 was gunstig voor de Kon. Mij. „De Schelde" AANTAL „NEUTRALE"LANDEN STEUNEN DE AANVAL OP HAMMARSKJOLD KENNEDY WAARSCHUWT MOSKOU Bont beeld Mist W. Leertouwer en G. A. de Kok abonnementsprijs 66 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 204e jaargang - no. 41 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren Vrijdag 17 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar, 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 1 tel 3355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 Cb.g.g. adv. 8213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Publieke tribune na betogingen gesloten Een tierende menigte heeft in Cairo de inboedel van het gebouw van de Belgische ambassade in Cairo kort en klein geslagen om te protesteren tegen de moord op Loemoemba. Foto: een Egyptische functionaris liet twee zonen van Loemoemba, Pa trice en Frangois, die in Cairo op school zijn de vernielingen in het ambassadegebouw bekijken. De gedelegeerde van Ceylon, Subashinghe, heeft in de Veilig heidsraad het volgende programma voor Kongo voorgesteld: Ontwapening van alle troepen die niet onder het commando van de Verenigde Naties ressorteren. De Verenigde Naties nemen de verantwoordelijkheid op zich voor het handhaven van de openbare orde. Onmiddellijke bijeenroeping van het parlement en vorming van een nieuwe regering. Alle hulp aan deze nieuwe regering moet door de Verenigde Naties worden goedgekeurd. Uitwijzing van alle niet-Kongolese militaire en para-militaire elementen en politieke adviseurs. Een onmiddellijk onderzoek naar de dood van Loemoemba, Okito en Mpolo om de verantwoordelijkheid hiervoor vast te stellen. Maiga zei, dat de V.N. hun strijd macht tussen die van Tsjombe en Gizenga moesten plaatsen, anders „zal onvermijdelijk burgeroorlog uitbreken bij het eerste treffen met de Gizanga patriotten". De afgevaardigde van Opper Volta, Frederick Guirma, zei de zwakheid" van de Verenigde Na ties, i.e. de onmacht om kleine landen te beschermen, te betreu ren. Het Westen „treft groter schuld dan de Sowjets", omdat het België heeft gesteund, „dat niet wil dat Kongo onafhankelijk wordt". De afgevaardigde van Gabon, Ngoua, bepleitte een „Afrikaanse op lossing" voor het probleem Kongo. Er zou een nieuwe conferentie van Brazzaville moeten worden belegd om een dergelijke oplossing uit te werken. De vertegenwoordiger van Senegal, Soce Diop, stelde voor de kwestie Kongo te verwijzen naar de algemene Demonstraties verliepen rustig Het debat in de Veiligheidsraad over Kongo werd voortgezet zonder dat het publiek de betogingen op de pu blieke tribune kon volgen, die na de wilde taferelen van woensdag ge sloten was. Voor het gebouw van de Verenigde Naties demonstreerden dertig ne gers, kennelijk uit protest tegen de dood van Loemoemba. Zij wandelden zonder spandoeken of borden rustig onder het toeziend oog van de politie heen en weer. De afgevaardigde van Ecuador, Leo- poldo Benites, die als eerste aan het woord kwam, verklaarde de secre taris-generaal zijn steun te blijven geven en sloot zich aan bij het voor stel een onderzoek in te stellen naar de dood van Loemoemba. De ambassadeur van Guinee, Diatlo Telli liet de Veiligheidsraad weten dat de raad moest kiezen tussen „Afrika en zijn beulen". Hij diende officieel bij de raad de eis in tot aftreden van Hammarskjöld en zijn naaste medewerkers en het terug trekken van alle V.N.-deskundigen uit Guinee. De ambassadeur van Madagas car gaf de secretaris-generaal zijn steun, maar zei van mening te zijn, dat het debat voortgezet zou moeten worden in de algemene vergadering, waar alle 99 leden van de V.N. een stem zouden hebben. W oordenwisseling De ambassadeur van Mali, Abdou- laye Maiga had een korte woorden wisseling met de Amerikaanse afge vaardigde, Adlai Stevenson, toen hij Amerika ervan beschuldigde Tsjombes regime te steunen. H.K.H. Prinses Marijke hoopt mor gen haar veertiende verjaardag te 'vieren. (Foto Max Koot) vergadering, die volgende maand de zitting hervat. In aansluiting op het betoog van de afgevaardigde van Ga bon, verklaarde hij dat de landen van de conferentie van Brazzaville een oplossing van de moeilijkheden in Kongo bestuderen. Deze studie is echter nog niet voltooid. De Pool Lewandowski sloot zich aan by de Sowjet-afgevaardigde en ver klaarde, dat Polen Hammarskjöld niet langer als secretaris-generaal zal erkennen. „Geen interventie in Kongo" Do vooruitzichten op een spoe dige ontmoeting tussen presi dent Kennedy en premier Kroesjtsjew zijn aanzienlijk verslechterd door een waar schuwing van Kennedy, dat de V.S. geen eenzijdige interventie •in Kongo zullen dulden. Het Amerikaanse staatshoofd heeft op een persconferentie verklaard dat Russische eenzijdige interventie in Kongo „gevaarlijk en onverant woordelijk" is en dat zijn land vier kant achter de Verenigde Naties staat. Gezien tegen de achtergrond van deze niet mis te verstane waarschu- win lijkt het onwaarschijnlijk dat de beide leiders elkaar in de nabije toekomst zullen ontmoeten. KRAAN VALT IN PUT Mannen van buitenwereld afgesloten Door een ongeluk in een 58 m diepe put voor het lanceren van Atlas-projectielen op een Ame rikaanse basis bij Roswell in de staat New Mexico zijn een aan tal mannen gisteravond van de buitenwereld afgesloten. Het juiste aantal was niet bekend. Er waren 25 mannen in de put. Zes zouden zijn gered en min stens zes waren gedood volgens de eerste berichten. Het ongeval gebeurde toen een kraan omviel en in de put stortte. Bij Ros well worden twaalf dergelijke put ten gegraven. Elders in de Verenigde Staten zijn werkzaamheden aan vijf van zulke centra aan de gang. De werkzaamheden in Roswell zijn juni vorig jaar begonnen. De kosten wor den geraamd op 22 miljoen dollar (ca 85 miljoen gulden). Aanvaringen in Het Kanaal Kustvaarder uit Delfzijl zinkende De mist, die gisteren overdag reeds de oorzaak van ernstige stagnaties was, legde gister avond in West-Europa het ver keer lam. In Nederland was op sommige plaatsen de mist zo dicht, dat automobilisten hun voertuigen moesten verlaten. Veerdiensten waren gestaakt. De vliegvelden zaten eveneens potdicht. In het Kanaal kwa men enkele schepen in moeilijk heden. De Delfzijlse kustvaarder „Calvïjn" liep aan de grond bij Long Stone aan de Engelse kust. Het schip ver keerde vannacht in zinkende toe stand. Van het achterdek stak nog maar een klein deel boven water. De echtgenote van de kapitein en drie kinderen gingen aan boord van de reddingboot. De 10.000 ton metende Amstelhoek van de N.V. Rederij Amsterdam kwam in het Kanaal in aanvaring met het Engelse schip Ocean Evelyn. Het Nederlandse schip liep lichte schade op aan de voorsteven. Het Engelse schip „Formality" kwam in aanvaring met „Beech Hill". Voor geen van beide schepen bestond ge vaar. Ook op de weg ontstonden onge lukken. Gisteravond omstreeks half tien is de 84-jarige heer K. Alberts uit Oldenbroek op de rijksstraat weg Amersfoort-Zwolle door een vrachtwagen gegrepen. Hij was op slag dood. De heer Alberts was door de dichte mist de weg kwijtgeraakt en op de rijbaan terechtgekomen. Op de autoweg van Keulen naar Hannover in de buurt van Beckum gebeurde bij dichte mist een onge luk waarbij 15 auto's betrokken wa ren. Twee mensen kwamen om het leven en vier werden zwaar gewond. Op een station In Wuppertal kwa men een dieseltrein en een locomotief met elkaar in botsing; 21 mensen werden gewond. De Franse premier Debré zal van 23 tot 25 februari een bezoek aan het gebied van de Sahara brengen, om zich op de hoogte te stellen van de situatie. Ook zal htJ Colomb-Bechar bezoeken, waar de Franse raketproeven worden gehouden. Binnenkort aanvang werfbouw op terreinen in Zuid-Sloe Winstuitkering gelijk aan jaar 1959 Het jaarverslag over het boek jaar 1960 van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen is ver schenen. Directie en commissa rissen stellen aan de aandeelhou ders voor het dividend over het jaar 1960 te bepalen op 12 evenals over 1959. Dit betekent, dat aan de houders van aande len „Nationaal Bezit Kon. Mij. De Schelde" 12*4% zal worden uitgekeerd. Uit het overzicht van de resul taten over 1960 blijkt, dat het exploitatieoverschot na betaling belastingen 9,5 miljoen gnlden bedroeg, tegen 12,6 miljoen gul den over 1959. Het jaar 1959 was uitzonderlijk gunstig, om dat daarin de afrekening viel van enkele lang lopende con tracten. Daarnaast komt in het la gere exploitatie-overschot tot uiting het feit, dat het prijspeil van de contracten voor nieuw bouw nog altijd gedrukt wordt door het lage peil van de zee- vrachtenmarkt. In het jaar 1960 werden 5 schepen te water gelaten namelijk drie mo torvrachtschepen, 1 motortankschip en 1 veerboot. Het casco van een de zer motorschepen werd gebouwd te Gorinchem. Voltooid werden de volgende grote opdrachten: drie mótorvrachtsche- pen, 1 motortankschip, 1 veerboot, 2 landketels en 8 scheepstandwielkas- ten. Reparatie-afdeling De afdeling scheepsreparaties was in het afgelopen jaar bevredigend be zet, waarbij genoemd moet worden de modernisering van het passagiers schip „Andes". Over de reparatieafdeling zegt de di rectie o.m.: Gedokt werden 69 (vorig jaar 68) schepen met een totaal van 632 (vo rig jaar 645) dokdagen. Zoals wij in vorige verslagen reeds hebben opgemerkt, kan onze repara tieafdeling niet tot volle ontplooiing komen door te geringe dokcapaciteit. Een verantwoorde uitbreiding van de reparatie-outillage binnen het be staande bedrijfscomplex is niet mo gelijk. Vandaar dat wij reeds geruime tijd in onderhandeling zijn met de rijks waterstaat teneinde in het Zuid-Sloe- gebied een terrein ter beschikking te krijgen om deze gewenste uitbreiding van onze repai-atiecapaciteit te ver wezenlijken. Aankoop Het verheugt ons dan ook zeer thans te kunnen berichten, dat deze onder handelingen tot een definitief resul taat hebben geleld. In december hebben wij in het Zuid- Sloe een terrein ter grootte van circa (Zie slot pag5 kol5) ftaKtlijK Er is dezer dagen bij Kok In Kampen een boekje verschenen onder de titel „Kaart van ker kelijk Nederland", samengesteld door dr. C. N. Impeta. Het geeft een be schrijving voornamelijk door mid del van zorgvuldig gekozen citaten van meer dan vijftig kerken, waarbij een overzicht worat geboden van hun geschiedenis, grondslag en organisatie. Het is een lezenswaar dig geschrift, waarin men vele na men aantreft, die in Zeeland een be kende klank hebben: Ledeboer, Bud- dingh, Kersten, om er enkele te noe men, namen die meestal zijn verbon den aan zelfstandige kerkelijke groeperingen. In dit opzicht is er, zo zal men moeten erkennen, in Zee land steeds sprake geweest van een militant en actief christendom, maar helaas brengt dat met zich mee, dat eveneens op deze provincie het wat wrange grapje van toepassing is het wordt ook in dit boekje geciteerd „één Nederlander, één theoloog; twee Nederlanders, een kerk; drie Nederlanders een afscheiding". Wij hebben overigens van deze spreuk wel eens een an dere versie ge hoord, y/aarbij de afscheiding pas bij de vierde Nederlander werd ge noemd. Éérst kwam namelijk: „drie Nederlanders een synode". Deze ver sie is wat sympathieker: de eerste drie landgenoten zijn hier kennelijk leer- en gezagstrouw en eerst als nummer vier aankomt beginnen de moeilijkheden... Het grapje blijft echter wrang. Professor K. Dijk, bekend gerefor meerd theoloog, die een inleiding tot dit nieuwe boekje schreef, erkent dat de kaart van kerkelijk Nederland er niet vrolijk uitziet. Zij vertoont een bonte mengeling van tinten en kleu ren, die zelfs hier en daar schrille contrasten vormen. „De verdeeldheid is bedroevend groot en wie deze kerkkaart nauwkeurig bekijkt kan een gevoel van onbehagen niet on derdrukken", aldus deze hoogleraar. Men zou zelfs kunnen stellen, dat professor Dijks onbehagen te zwak is en dat „onrust" in dit verband nog beter op zijn plaats zou zijn. De te kenen wijzen erop, dat bij velen de fase van het onbehagen is overge gaan in die van de „onrust", al zijn dan hun reacties verschillend. De overgang van dr. H. van der Linde naar de R.-K. Kerk en de discussies over de basisformule van de Wereld raad kunnen in dit verband als voor beeld dienen. Twee verschillende za ken, maar wel degelijk met een raak vlak. Zij bewijzen tevens hoe moei lijk en moeizaam de weg naar de eenheid is. Het bonte beeld van deze nieuw verschenen „kaait" illustreert dat op schrille wijze. Het geluld van de misthoorns klinkt thans over de Zeeuwse landen en in de gehele provin cie wordt er geklaagd. Want de mist legt de noord-zuidverbindingen in dit gewest lam en niets is er aan te doen. Wij herinneren ons jaren ge leden eens een Amerikaanse koop vaardijkapitein te hebben gesproken, die dagenlang met zijn scnip op de ree van Vlissingen had gelegen, in gekapseld in een dikke nevel. Hij was echter kalm gebleven en stond met huiselijke sloffen aan op de brug. Op onze vraag of het wachten hem niet tureluurs maakte, schudde hij wijsgerig (of was het theolo gisch?) het hoofd. „No sir, it's an act of God" was het antwoord. De Amerikaan had gelijk: de na tuur laat zich niet dwingen en waar om dus zou men zich kwaad maken? Maar toch ontbreekt er iets aan deze redenering: al accepteert men de mist noe zou men anders kun nen? dan toch zijn maatregelen mogelijk de gevolgen te beperken. Zeeland heeft zich bij het maken van plannen daarvoor in het verleden niet onbetuigd gelaten: er is gesproken over hangbruggen en tunnels over en door de Westerschelde, alsmede over een brug over de Oosterschelde. Dat laatste project is de laatste maanden enigszins uit de luchtkastelenwereld gehaald door een reëel project van Gedeputeerde Staten. De mist van de laatste dagen bewijst nu weer eens hoe nodig die brug is. Tot dusver heeft echter de regering nog gezwe gen over het plan, terwijl zo verlan gend op haar spreken wordt ge wacht. De brug zit dus wat Den Haag betreft nog in een dikke mist. Hopelijk klaart het snel op, hier én in Den Haag. Dan verdwijnt zo wel de mist over het thans zo ge handicapte Zeeland als die over de brug van Gedeputeerde Staten. V.S. lanceren ballonsatelliet Op Wallops Island, Virginia, is giste ren een raket met een ballon-satelliet gelanceerd. Doel van de proef is de samenstelling van de atmosfeer te bestuderen en te onderzoeken of de raket geschikt is voor operationele doeleinden. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft meegedeeld dat de vier trappen van de „Scout'-raket naar behoren heb ben gefunctioneerd, maar dat niet bekend is of de ballon, die op een be paalde hoogte ook inderdaad is op geblazen, in een baan om de aarde is gekomen. Men weet ook niet waar de ballon zich bevindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1