Goesenaar kreeg drie maanden gevangenis Mist in Zeeland Agenda BEZWAREN TEGEN NOTA OVER HET MUTATIEVRAAGSTUK WALCHEREN LEDEN C.M.V. MIDDELBURG VOOR VRIJE MAANDAGMIDDAG VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 PKOVINVtALE ZEEUWSE O U K A N T 1 POLITIERECHTER MIDDELBURG „Geen schijn van geloofwaardigheid". Dit was de voor de Goesenaar C. P. O. verpletterende mening van de officier van justitie mr. T. Lebret over het door hem opgediste verhaal over de verdwijning van een partij fruit van de V.V.Z.B. te Goes. En hoewel de verdediger mr. F. K. Adriaanse het bewijs van diefstal niet geleverd achtte, was politierechter mr. B. S. Sieperda het met de officier van justitie eens: de Goese fruit handelaar had hierin de hand gehad. Het vonnis was conform de eis: drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van twee en een halve maand voorarrest. Bromfietsberijdster gaf MELISKERKE geen voorrang Doordat: de bromrietsbesfcuurster mei M r C uit Veere dinsdag- rje" verzots* van uu nernwaau van Sri hnoaTn Zr.,i» rmMv de gereformeerde kerk 0111 subsidie biw te Middcfbure ëéèn voorranë i voor kerk,>ouw ls va" <!e agenda- oi ug te iviiciuLioui,^ geen voorlang nunten voor de raadsvpreaderintr van verleende aan de motorfietsberiider ÏÏÏÏJïïLYS?1 m „,U,S,'e'i Raad komt bijeen I Een verzoek van de kerkeraad 'erleende aan de motorfietsberijder J. D. uit Scrooskerke ontstond ei een botsing, waarbij D. een snij- wond aan bet hoofd opliep. Halsstarrigheid bracht werknemer ten val In november van het afgelopen jaar had men bij de V.V.Z.B. tc Goes de verdwijning van een hoeveelheid goed fruit en kisten ter waarde van rond f 750 geconstateerd. Het spoor liep naar de fruithandelaar C.P.O. Toen de politie in het pakhuisje van O. een kijkje nam, ontdekte men een hoeveelheid fruit van een kwaliteit, die deze handelaar anders niet voor verkoop had. Drie verklaringen had O. hierover afgelegd, waarvan de laatste erop neerkwam, dat hij het fruit van een voor hem onbekende had afgenomen. De eerste keer 's avonds rond half twaalf en de tweede maal een uur of half elf, hetgeen mr. Sieperda maar een vreemde tijd vond om handel te drijven. De officier van justitie liet er hele maal geen twijfel over bestaan hoe htf hierover dacht: „geen schijn of schaduw van geloofwaardigheid". Afgezien de waarde van het ont vreemde, achtte mr. Lebret verdach- te's handelswijze een lelijke inbreuk op het onderling vertrouwen, dat er bij de veiling bestaat, hetgeen de of ficier met drie maanden onvoorwaar delijk gestraft wilde zien. „Heeft verdachte het fruit en de kis ten wel weggenomen?" Deze vraag stelde de verdediger, mr. F. K. Adri aanse. De •officier acht het verhaal van O. niet waarsehynlyk, maar is het wel waarschijnlijk, dat O. het fruit zelf weggenomen heeft?" vroeg mr. Adriaanse zich af, die dit overi- gensc zeer twijfelachtig achtte. Dit vond de raadsman over de hele gang van zaken. Mr. ^Adriaanse was «le mening toegedaan, dat het wettig en overtuigend bewijs tegen O. niet ge leverd was. Politierechter mr. Sieperda bleek het hier niet mee eens te zijn. hetgeen deze in zijn vonnis-liet uitkomen: conform de eis drie maanden met aftrek. (Slot van pag. 2) matig, evenals die van Perkpolder naar Kruiningen. Zijpe-Anna Jacoba- poldcr werd 's middags gestaakt. In de loop van de middag zorgde het veerbootje van de Gebr. Maas voor de overtocht van voetgangers en fietsers. Het overige scheepvaartverkeer was vrijwel de gehele dag gestremd, want de Westcrschelde zat „potdicht". De Engelse kustvaarder „Oliviancoast" liep gisternacht vast nabij Saeftinge. In de loop van de dag kwam het on geveer 1000 ton metende schip giste ren op eigen kracht vlot en kon het zijn reis van New Castle naar Ant werpen voortzetten. Het merendeel van de schepen en scheepjes, die woensdag in de Westerschelde strandden, is óf op eigen kracht óf met sleepbootassistentie, vlot geko men. In totaal hebben van Hans- weert tot Saeftinge acht tot negen schepen vastgezeten. Olie I-Iet Belgische vaartuig „Nijver heid", dat woensdag ten westen van I-Iansweert op de glooiing stootte en die beschadigde, tracht te op eigen kracht weer in dieper water te geraken, door een deel van de lading stookolie overboord te pompen. Dit had echter geen resultaat. De sleepboot „En Avant 10" uit Terneu- zen moest er aan te pas komen om de „Nijverheid" naar Hansweert te brengen. Daar mocht het schip ver trekken na een borgstorting. De Zweedse ertstanker „Matarengi", die bij Walsoorden vastliep en vlot- kwam', ging daar voor anker. Het schip raakte namelijk twee vooran kers kwijt. Enkele sleepboten hou den bij 1 et wisselen van de getijen het voorschip van de „Matarengi" in diep water. Ook op de wegen ondervond het ver keer voel vertraging van de mist. Verschillende treinen arriveerden te laat op hun bestemming. Middelburg Electro: From here to eter nity, 19.30 uur, 18 jaar. City: Nihil Sine Labore toneelstuk De Herbergiersier. 20-uur. Schutters hof: Schoolavond Animo, 20 uur. Vlissingen Lux or: Het moeras der zon de. 20 uur, 18 Jaar. Alhambra: De on zichtbare spion slaat toe, 20 uur, 18 jaar. Scheldekwartier: feestavond Zeeuwse Ringrijders Ver., 20 uur. Goes Grand: Ik heb gezondigd. 20 uur. Sas van Gent Olympia: La paloina, 20 Terneuzcn Luxor: Koningin Zenobla de ontembare, 20 uur, 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater: In de schaduw der Nazi's, 20 uur, 14 Jaar. Misstap Niet vaak zullen officier en politie rechter met waardering over een verdachte spreken. Maar dit was don derdagmiddag ten dele het geval met S. uit Biggekerke, die 14 jaren lang zijn beste krachten aan een Middel burgs coöperatief bedrijf had gege ven. maar in het afgelopen jaar een duchtige misstap deed. Over een vrij grote periode had S. als uiting van halsstarrigheid, zo als hij het .zelf noemde, rond dui zend kg voedergrancn weggeno men. Een tragische gang van zaken en een nare geschiedenis vond de officier van justitie, die. gezien verdachte's leeftijd een ge heel voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. alsmede een boete van f 200 vorderde. De raadsman, mr. M. A. Terwoert, belichtte nog enkele achtergronden van verdachte's misstap. Deze was in conflict gekomen met de directeur van het- coöperatief bedrijf, hetgeen Meliskerke, die maandag om twee uur zal worden gehouden. De raad zal voorts de 13e wijziging op dc begroting voor 1960 bespreken en dc I vijfde wijziging op de begroting voor 1961 en er zal een vertcgenwoordi- mr. Terwoert ondermee weet aan ger in het college van beheer voor de grote tegenstelling tussen S. en het waterschap wegschap Walcheren de directeur. Verdachte is meer com- worden benoemd. Ook zal een adres mereieel ingesteld dan de directeur, van diverse bewoners van de Valken- stelde mr. Terwoert, die overigens burgstraat ter^ sprake worden ge- CLASSIS MIDDELBURG NED. HERV. KERK alle achting had voor de persoon van de directeur. Bovendien kwam hier bij, dat verdachte een salarisverla ging te slikken kreeg, hoewel hij winst gemaakt had. V er hoging Een collega, die met een verliespost werkte, zou echter een salarisverho ging gekregen hebben, hetgeen mede aanleiding geweest was tot de mis stap. Mr. Terwoert pleitte dan ook voor de uiterste clementie. Dat de politierechter hiervoor niet geheel ongevoelig was, kwam in het vonnis tot uitdrukking: alleen een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van jaar. Voor hot zich loeëigenen van een geldsbedrag werd G. L. M. 4il Baar land veroordeeld tot 1 maand voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Het onder invloed besturen van een bromfiets kwam A. J. Z. uit Wemeldinge op een voorwaardelijke hechtenis van 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar, alsmede een boete van f 40. hetgeen conform de eis was. Voor belediging werd J. F. uit Kapelle beboet met f 15. De jeugdige landbouwer R. M. P. uit Kruiningen had een tractor bestuurd, terwijl hij uit de rijbevoegdheid was ontzegd. Conform de eis werd hij beboet met f 100. Een harde klap, die woonwagenbewoner C. M., vroe ger te Goes, mevrouw Van H. had toegediend, werd gehonoreerd met 1 week onvoorwaardelijk. MIDDELBURG Plan voor 4 woningen op Hofje aan de Molenberg B. en w. van Middelburg stellen de raad voor alsnog toe te staan, dat op het voormalige Hofje aan de Mo lenberg drie in plaats van vier wo ningen worden gebouwd. Indertijd had de gemeente bij in schrijving de grond en opstallen van dit voormalige Hofje tc koop aan geboden met de verplichting de be staande- opstallen te slopen en de vrijkomende grond te bebouwen met drie woningen. Aannemer J. Hen- dt'ikse, die als hoogste inschrijver koper werd. kwam met een plan voor de bouw van vier woningen, dat door het college en later door de raad werd afgewezen. Daar de stichtingskosten van de woningen de 24.000 niet zullen overschrijden, is de kans op toekening van premie praktisch niet aanwezig. Teneinde niettemin tot spoedige bebouwing te geraken stelt het college thans voor alsnog goed te vinden, dat op het voormalige Hofje aan de Molenberg vier in plaats van drie woningen worden gebouwd, waardoor de wo ningen in aanmerking kunnen komen voor een spoedige premietoekenning. „Achilles" kon turnwerk niet verder ontplooien Precies op haar 38e verjaardag heeft dc Middelburgse gymnastiekvereni ging „Achilles" die 15 februari 1923 werd opgericht de jaarlijkse algemene vergadering gehouden, waarvoor in tegenstelling tot voor gaande jaren een behoorlijke belang stelling bestond. In zijn openings woord sprak voorzitter C. J. Nieu- wenburg hierover zijn voldoening uit, „want het is maar al te vaak voorge komen, dat het bestuur voor lege stoe len stond te praten". De heer Nieuwenburg bracht secreta ris J. A. Bal weer dank voor zijn vele arbeid, die hij ondanks zijn 73 jaren voor Achilles heeft verricht. „U pres teert onnoemelijk veel werk", aldus de voorzitter, 'die de heer Bal een boekebon aanbod. Dit vele werk van de heer Bal kwam op deze jaarvergadering in het Neder lands Kiffiehuis on der meer tot uiting in een uitgebreid jaarverslag, waarin een lange lijst van vereni gingsactiviteiten werd vermeld. Deze bestaan onder meer uit vier grote gymnastiekuitvoeringen; een signaal afdeling, die 24 maal uitrukte, terwijl de wandelsportafdeling 14 maal in ac tie kwam. Het ledental steeg van 307 tot 315. Maar naast deze successen moest de heer Bal ook melding maken van het feit, dat het turnwerk niet verder ont plooid kon worden en dat men zich voornamelijk heeft moeten bepalen tot het geven van jaarlijkse uitvoerin gen en demonstraties. De oorzaak hiervan was het niet kunnen en mo gen plaatsen van moderne gymnas- tiektoestellen in de gymnastiekloka len. die de vereniging huurt. Verder werd melding gemaakt van de oprich ting van de wandelkring West-Bra bant-Zeeland van de K.N.B.v.L.O.. waarbij Achilles zich aansloot met 34 leden en adspiranten. Penningmeester J. Arnoldus kon in zijn financieel overzicht gewag ma ken van een klein batig saldo. Bij de bestuursverkiezing wei-den de aftredende leden C. J. Nieuwenburg en A. Kooman, alsmede dc dames M. de Bruin-Schoolmeester en N. Sjou- ken-van Verre herkozen. In een vaca ture werd de heer J. N. M. Jacobs be noemd. Staande herdacht de vergadering de op 16 december in Den Haag op 76- jarige leeftijd overleden bescherm vrouwe van „Achilles", mevrouw E. Hoegen van Hoogelande-Davis. Schoorsteenbrand In een tijdsbestek van drie kwartier heeft de Middelburgse brandweer donderdag de familie C. in de Bur gemeester Dregmanstraat 7 letterlijk en figuurlijk uit de brand geholpen. Rond half twaalf werden de hoofd stedelijke spuitgasten voor een schoorsteenbrandje gealarmeerd, dat zij binnen drie kwartier bedwongen hadden. A.N.M.B. Middelburg huldigde jubilarissen Donderdavond heeft de afdeling Mid delburg van cle Algemene Nederland se bedrijfsbond voor cle metaalnijver heid en dc elektrotechnische industrie zeventien jubilarissen gehuldigd, die 25 en 40 jaar lid van de A.N.M.B. of N.V.V. waren. Namens de afdeling werden deze jubilarissen tijdens een huldigiiigsbijeenkomst in het vereni gingsgebouw de „Gouden Poortc" gefeliciteerd dooi voorzitter H. J. •Joziasse. Deze vroeg speciale aan dacht voor de lieer Blaas, die in april a.s. zelfs zijn 50-jarig lidmaatschap zal herdenken. Als vertegenwoordiger van het bondsbestuur bracht, districtsbestuur der F. Leemans uit Breda de oude getrouwen uit cle vakorganisatie in een welgemeende toespraak hulde voor hun arbeid voor de vakbewe ging- De heer Leemans zei bewondering tc hebben voor deze ouderen uit de vak beweging. die in een periode toen men nog weinig erkenning vond. lid zijn geworden van de organisatie. Nu deze erkenning er is. dienen wij bracht, zal de raad hel beplantings plan van het terrein rond de Ncd. herv. kerk bespreken en zal een wij ziging in de brandtijden van straat verlichting worden bekeken. AAGTEKERKE Jaarvergadering Groene Kruis In het gemeentelokaal te Aagtekerlce hield de afdeling Aagtekerlce van het Groene Kruis maandag haar jaar vergadering. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de ont vangsten over het jaar 1960 3000,04 en de uitgaven over datzelfde jaar 2735,47 bedroegen, een batig saldo dus van 324,57. De bestuursleden K. Dekker. P. Wis se en A. Bosselaar werden herbe noemd, als afgevaardigde naar de provinciale vergadering werd aange wezen de heer A. Bosselaar. Tot lid van de kascontrole commissie werden de heren S. de Visser Pzn. en P. de Visser Czn. benoemd. De afdeling telt thans 211 leden. VROUWENPOLDER Jaarfeest jeugdclub De herv. kleine jeugdclub te Vrou wenpolder hield dezer dagen onder leiding van de heer W. Hekkins haar jaarfeest. Een zelfgevormd bandje zorgde voor de muzikale omlijsting. Het toneelstuk „Pico Bello" werd op gevoerd. terwijl een fakir de aanwe zigen versteld deed staan van zijn wetenschap. als jongeren te bewijzen, dat wij de door ouderen bevochten positie waard zijn, aldus betoogde de dis trictsbestuurder. Hierna reikte deze aan de 40-jarige jubilarissen het gouden en aan de 25-jarigen het zilveren speldje uit. Veertig jaar lid van dc A.N.M.B. zijn: de heren Fr. Baljeu, P. Bal jeu, J. Schoe, L. Jongepïer, A. van Wel; veertig jaar lid van het N.V.V.A. C. Bernhard, A. Bodbijl, M. W. van de Driest, A. Eiff, J. P. de Graaf. A. Goeman, J. Klap, H. Korstanje en H. Wondergem. Vijfentwintig jaar lid van de A.N.M. B.: J. C. Reinhoudt, A. Schoolmees ter en S. Vreeke. Voor de dames van de jubilarissen was er een kleine verrassing. Tot slot van de avond vermeldde het programma het optreden van de ca baretgroep Wim dc Graaf. Vergadering N.C.V.B. De afdeling Middelburg van de N.C. V.B. vergaderde onder leiding van haar presidente, mevrouw J. Jong straKoerselman. Spreker was ds. E. Jansen, gereformeerd predikant te Goes, die in zijn referaat „Chris tendom en cultuur" de verhouding schetste tussen het christelijk belij den enerzijds en de voortschrijdende ontwikkeling anderzijds. In de maartvergadering zal een li terair onderwerp behandeld worden door mevrouw MarijsVisser uit Den Haag. Wel een betere roulering gewenst De classis Middelburg van de Ne derlands Hervormde Kerk. welke woensdag in het Nederlands Koffie huis te Middelburg bijeenkwam, heelt, zich beraden over het mutatie- vraagstuk. In een pre-advies uitge bracht door een classicale commis sie, werd dc over dit vraagstuk sa mengestelde nota besproken, waar bij vele bezwaren tegen de voorstel len naai' voren kwamen. In de dis cussie werd wel de wenselijkheid uitgesproken om te komen tot een betere roulering van het predikan tenkorps, doch niet op de wijze zo als in cle bekende nota werd aange geven. Een nadere bezinning op dit vraagstuk werd gevraagd. Daarom werd hiertoe een bijzondere classi cale vergadering uitgeschreven. Aan de classisvergadering van woensdag ging een morgengebed vooraf, dat werd» geleid door ds. L. H. W. Theunissen. Deze predikant opende ook de vergadering, waarbij hij in zijn begroetingswoord in het bijzonder de nieuw gekomen predi kanten op Walcheren, ds. Van Her- waarden en ds. Nauta begroette. Wegens periodieke aftreding was er een verkiezing van praeses en assessor. Herbenoemd werden ds. J. de Boer als praeses en ds. J. A. van Duyne als assessor. Beiden namen deze herbenoeming aan, waarna de leiding werd overgedragen aan de praeses, ds. J. de Boer. In de middagvergadering werden enkele benoemingen gedaan. Als primus afgevaardigde naar de gene rale synode werd ds. Haitjema uit. Souburg, en als secundus afgevaar digde ds. van Haarlem uit Nieuw en Sint-Joosland benoemd. Ds. H. Snoep van Middelburg werd als se cundus lid visitatoren-provinciaal gekozen, ds. W. Oosthoek van West- kapelle als secundus afgevaardigde naar de provinciale kerkvergade ring. Verschillende herbenoemingen vonden plaats. Reformatie-Rome Voorts hield dr. C. A. de Ridder uit Gennep een referaat over „De ver houding reformatie-Rome tegen de achtergrond van de oecumene". Ir. een helder betoog schetste spre ker de ontwikkeling van de Roonis- Katholieke Kerk in de laatste jaren In de pers in rooms-katholieke kring is kritiek op eigen kerkelijk leven mogelijk. Het „gesprek" niet protestanten en omgekeerd vindt plaats. In de protestantse kringen moet tegenover rooms-katholieke gesprekspartners de juiste houding gevonden worden, die de reformato rische beslistheid kent, evenals cle christelijke liefde en oecumenische openheid. Het antwoord zal 'n theo logisch antwoord moeten zijn. Spreker stond stil bij de „solismen" van cle reformatie (sola fide, sola scriptural, het sacrament, het kerk begrip en de mariologie. Hoewel in de rooms-katholieke theologie zich een beweging voltrekt, waardoor re formatorische uitspraken onder schreven worden, moet telkenmale een „en toch" van protestantse zij de klinken en een duidelijk „neen" uitgesproken worden. Dr. de Ridder eindigde dit betoog met dc woor den: „Wij kunnen niet volstaan met repetitie van wat de reformatoren gezegd hebben, We zullen in ons denken en spreken niet de Rooms- Katholieke Kerk verder moeten spreken in het verlengde van de re formatorische belijdenis. Dit is de enige wijze, waarop we oecume nisch bezig kunnen zijn". Op dit be toog volgde een levendige en goede discussie. Dr. cle Ridder eindigde de vergadering met gebed. AKKOORD MET VOORSTEL M.M.C. Gedurende „overbrugging" voor de zaterdagmiddag De leden van de christelijke middenstandsvereniging te Mid delburg hebben donderdag tij dens de jaarvergadering beslo ten in principe een gunstig standpunt in te nemen ten op zichte van de verschuiving van de vrije dinsdagmiddag naar de vrije maandagmiddag geduren de de periode waarin de wette lijke regeling voor de vrije za terdagmiddag nog niet van kracht is. Daarmee besloten de C.M.V.-leden overeenkomstig het voorstel van de Middelburg se Middenstandscentrale, dat ook in de twee andere aange sloten middens Lands verenigin gen aan de orde zal komen. Via dc M.M.G. willen de midden standers dan komen tot een voorstel aan het gemeentebe stuur inzake een regeling ge durende de overbruggingsperi ode. Dc: arbeidstijdverkorting' vormde ecu voornaam punt van bespre king- gedurende deze jaarvergade ring. Het C.M.V.-bestuur had er dc directeur-secretaris van de christelijke middenstandsbond, mr. M. G. v. d. Kaa, voor uitge nodigd om de besprekingen in te leiden. Mr. van der Kaa ging daar- bijtiitvoerig in op de sociale en de economische kanten van de zater dagmiddagsluiting. De heer W. P. J. Baars, de Middel burgse C.M.V.-voorzitter. lichtte het standpunt van de M.M.Czoals dat aan de leden van de aangesloten middenstandsorganisaties zal wor den kenbaar gemaakt, nader toe. Hij betoogde, dat een dergelij'ke over gangsmaatregel noodzakelijk is, wil de detailhandel de gelijke kansen, die de minister van economische za ken in de middenstandsnota aan de orde stelde, ten opzichte van het grootwinkelbedrijf realiseren. „En het grootwinkelbedrijf in Middelburg gaat reeds in maart a.s. rouleren", verklaarde de heer Baars. Gerechtigd. De M.M.C. wil nu proberen, zo ver volgde cle lieer Baars, de vrije dins dagmiddag te versohuiven naar cle vrije maandagmiddag. Hij verklaarde, dat cle gemeenteraad gerechtigd is daartoe te besluiten. In antwoord op een vraag uit de vergadering deel de de heer Baars mee, dat de M.M. C. wil proberen deze vrije middag voor alle bedrijfstakken bindend të verklaren. Bij de afwerking van de huishoude lijke agendapunten ging de vergade ring akkoord met het jaar- en het financieel overzicht. Daarbij werd het bestuursvoorstel om een collec tief abonnement op liet nieuwe blad van de C.M.B. te nemen, ook aan genomen. De aftredende bestuursle den, de heren P. C. Visser en A. J. Burger, werden herkozen. In zijn openingswoord had de heer Baars verklaard, dat tijdens een ver gadering van de M.M.C. met b. en w. van Middelburg op 22 februari te vens de werkweekverkorting aan cle orde zal komen. Voorts zal de M.M. C. op 2 maart a.s. een vergadering houden, waarop de voorzitters van de drie landelijke middenstandsbon den het woord zullen voeren en uit voerig zullen ingaan op allerlei pro blemen. Voorts betoogde de heer Baars, dat één van de punten, die de aandacht zullen vragen van de middenstanders, de sanering is. Hij hoopte, dat cle Middelburgse middenstanders niet in de situatie van cle collega's uit de dubbelstadspartner verzeild zullen raken. Hij deed een beroep op dc leden om eventuele moeilijkheden over deze sanering door te geven aan de besturen. Meer activiteiten van Walcherse Jazz Society De Walcherse Jazz Society, niet hoofdkwartier Vlissingen, mag zich verheugen in een ledental, gelijk aan het. aantal guldens in kas.- namelijk 82. De bloeiende, op modern-jazz geörienteerdc sociëteit voor jonge Walcherse mensen, die nu ruim twee en een half jaar in een reële behoefte voorziet, heeft eens een ledental van 149 en een veel rooskleuriger kas saldo gekend. Bovenstaande werd woensdagavond, tijdens de jaarlijkse algemene leden vergadering in restaurant Delta te Vlissingen, duidelijk gemaakt. Geen reden overigens voor een jaarverslag of toekomstblik in ipineur. Wel reden om de noodklok te luiden. Dat deed voorzitter N. de Hamer, die van een zékere bezorgheid blijk gaf. Het organiseren van de bekende society-avonden zal met name onder de minder gunstige financiële om standigheden niet eenvoudig zijn. Het teruglopen van het ledental, vooral van Middelburgse zijde, is voor een belangrijk deel te wijten aan de later dan de W.J.S., maar in trouwe navolging daarvan, opgerichte Mid delburgse Dans Society. De populaire W.J.S. lieeft overigens een kern van leden behouden, waar van gezegd kan worden, aldus de voorzitter, dat ze tot de werkelijke jazz-minnars behoort. De ter vergadering aanwezige leden toonden zich dan ook gaarne bereid tot nieuwe activiteiten. Zo zal men overgaan tot de uitgave van een society-orgaan, dat maandelijks zal verschijnen. Voor de verzorging van deze bescheiden periodiek werd Peter Bulthuis in het society-bestuur op genomen. De zittende bestuursleden blijven allen aan. Ook zal de society meer platen-avonden en lezingen or ganiseren. Gevonden voorwerpen Aan zijn bureau van politie te Vlis singen zijn inlichtingen te verkrij gen over de volgende voorwerpen, die in het tijdvak van 8 februari 1961 tot 15 februari 1961, als gevonden zijn aangegeven: Diverse rijwielen en autopeds; diver se handschoenen en wanten: boekje nieuwe testament; geel plastic jasje; kistje met enkele schelvissen; bruine das; manchester etui inhoudende pas ser. vulpen en vulpotlood: leerboek (Engels) ten name van H. Minder- houd: paar gymnastiekschoenen: huissleutel en twee dubbelties: goud kleurig kettinkje: zwarte "ballpoint: groene das: grijze regenbroek: rode gebreide kindersjaal: oranje bal: di verse sleutels: zonnebril; hangslot; diverse portemonnees; herensjaal (Schotse ruit); dop van vulpen; muntbiljet van 2.50; portefeuille inhoudende muntbiljet van 2,50. di verse foto's en suikerzakjes: T.L.- buis: blauwe alpinopet: linker kin- derpantoffeltjc: wit kinderschoentje. Officiële publikatie MIDDELBURG Tijdelijke afsluiting Nieuwe Onstersestraat. B. en w. van Middelburg maken bekend, dat in verband met bet uitvoeren van be- stratingswerkzaamheden de Nieuwe Oos- terseslraat vanaf 15 februari t/m 20 maart 1961 of zoveel langer of korter als nodig zal blijken voor alle rijverkeer zal zijn afgesloten. Middelburg. 1.1 februari 1961. Burgemeester en Wethouder* voornoemd. Landbouw in de prehistorie Lezing voor Zeeuwsch Genootschap De directeur van het Nederlands Landbouwmuseum 1c Wageningen. dr. J. M. G. van der Poel. heeft voor de bijeenkomst van liet Zeeuwsch Genootschap een voordracht gehou den over „De landbouw in dc prehis torie van Nederland". In liet kort schetste spreker het ontstaan van de landbouw in het gebied van het tegenwoordige Irak. Syrië en Israël. Van daaruit kwam de kennis om trent de landbouw langs twee hoofd wegen naar Noordwest-Europa: via het Donaudal en via de noordkust van Afrika, Italië en Spanje. 'Om streeks 4000 voor Christus kwamen de eerste boeren vanuit het Donau dal in Zuid-Limburg aan. die echter na enige tijd weer vertrokken. Dui zend jaar later heeft men een tweede invasie van landbouwers ter hoogte van Drente. Bos werd omgehakt en verbrand en in de niet geheel afge koelde as zaaide men het graan. Aan de handv an lantaarnplaatjes werden de akkertypen getoond, die in de pre historie in gebruik waren. Verder zag men de primitieve ploegen zonder rister (z.g. eergetouw), die tot in de middeleeuwen in deze streken in ge bruik zijn gebleven. De vorm van deze ploeg werd vermoedelijk zelfs bewaard in een speciale Zeeuwse ploeg de z.g. onderploeg. die bij de meekraocultuur in gebruik was tot in de 19e eeuw. Een dergelijke ploeg eertijds in bruikleen bij 't Zeeuwsch Genootschap, is thans te zien in het Landbouwmuseum. Sporen van het gebruik van een ploeg met rister, die enige honderden jaren voor Chr. in gebruik kwam. zijn gevonden in de Romeinse nederzetting op het ter rein Brabers bij Haamstede. Tijdens het vertonen van de lichtbeelden ont spon zich een levendige gedachten- wisseling. In de pauze wérden door de heer J. de Bree o.a. de gildepen- ningen getoond, die in november vo rig jaar uit de nalatenschappen De Jongh en Rcthaan Macaré op een veiling verworven werden. Weg Baarland- Kwadendamme niet rechtgetrokken Sirene voor brandweer DE BOCHTEN in de tertiaire weg BaarlandKwadendamme zullen niet recht getrokken worden. De raad van Baarland besloot namelijk deze zaak als afgedaan te beschou wen nu blijkt, dat de gemeente f 46.970 zelf moet betalen. Om administratieve reden besloot de raad. dat dc wijziging van de naam „Burgerlijk Armbestuur" in „Dienst voor Maatschappelijke zorg" pas 1 april in plaats van de eerder genoemde datum 1 maart zal ingaan. Naar aanleiding van de aanbeste ding besloot de raad de herbestra ting van de Hellenburgstraat te gunnen aan de firma A. de Bour- graaf en Zoon te Wilhelminadorp voor f 21.000. Tenslotte trnk dc raad een be drag van f 1900 uit voor dc aan koop van 'n sirene voor de plaat selijke brandweer. Marktberichten BA RN'E VELD COOPER. KIERVEILIN'G Weekaanvoer 950.000. waarvan er thans 355.329 in veiling werden gebracht. Handel matig. Prijzen per 100 stuks: 46—50 9.1!— 9.30: 50—55 10.04—11.12; 55—60 11.28—11.76; 60—65 11,8412.36: 65—70 12.52— 13.23. KIERVEILIN'G S.B.E. Aanvoer 233.335. Handel matig. Prijzen per 100 stuks: 52—60 10.60—11.50: 60—63 11,59— 12.33: eendeëieren 6369 8.319,72; idem 69—72 9,85—10.20. EIERMARKT Aanvoer 1.750.000. Handel redelijk. 56—65 gram 11.50—12.75, kiloprijs 11.94. VEILING ST. ANN ALAND. 16 febr. Uien, middel, 18.10, bonken 18.09, drielingen 19.57, picklers 30.50. Aanvoer 22 ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 15