PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SABENA-TOESTEL STORT NEER BIJ MELSBR0ECK: 73 DODEN Kunstrijteam van V.S. komt in brandende wrakstukken om V.S. verwerpen eis van de Russen Kritische raad Goes voteert voor aula aanvullend krediet E Krant I Krant II 204e jaargang - no. 40 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. I/)sse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 febr. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minlrn. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 6213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. BELGIË OPNIEUW DOOR RAMP GETROFFEN Een geblakerdesmeulende stapel wrakstukken dat is het enige wat restte van de trotse Boeiyjip TOT, die woensdagochtend bi) Brussel neer stortte. Fregat Evertsen naar Nieaw-Guinea Onder commando van de luitenant ter zee eerste klas, A. J. J. Benist, en uitgeleide gedaan door de marineka- pel „Willemsoord" is gisteren het fregat „Evertsen" uit de haven van Den Helder naar Xieuw-Guinea ver trokken. Het schip zal van 3 tot 6 maart voor vlagvertoon Curasao aandoen. (Van onze speciale verslaggever) Een Boeing 707 straalvliegtuig van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena, dat duizenden Belgen uit Kongo had ge- evacueerd, is gistermorgen na een rustige vlucht over de Atlan tische Oceaan, in zicht van de thuishaven neergestort. Alle 72 inzittenden, onder wie 49 Amerikanen, kwamen om in de vlam men. Het viermotorige, 104 ton zware toestel, dook met de neus steil omlaag in een akker waarbij een landarbeider die daar juist aan het werk was werd gedood en een tweede ernstige verwon dingen opliep. Onder de slachtoffers zijn de leden van de Ame rikaanse kunstrijploeg, die onder weg was naar de wereldkam pioenschappen te Praag. veil. Nu weer een andere cala miteit, de grootste, die de Sa bena ooit heeft getroffen. Koningin Fabiola op rampplaats Steunend op de arm van haar man keek koningin Fabiola gis termiddag met ontzetting naar het aan splinters geslagen ver- keersstraalvliegtuig. Nog geen veertien dagen geleden had ze, eveneens met koning Bondewijn op een andere rampplaats ge staan: Luik, waar door een ver schuivende sintelberg veertien mensen levend Berden begra- STRALENDSTE" ZON-ECUPS IN HISTRORIE 1 De zonsverduistering gis- I 1 teren is in West-Europa 1 M over het algemeen goed te m zien geweest. Het zeldza- l gj me fenomeen lokte de Eu- j§ ropeanen vroeg het bed 1 uit. In Parijs liepen de 1 nachtclubs in de vroege ochtenduren leeg omdat §j men getuige wilde zijn van de eclips. Kind'ren beklom- men de Eiffeltoren daar jt de zon op de grond niet §f erg goed zichtbaar was wegens de mist. Britten, Fransen, Zuidslaven, Russen en zelfs Roemeniërs gingen in vliegtuigen om een si heter zicht te hebben voor hun H wetenschappelijke onderzoekin- gen. In Florence wemelde het van H astronomen uit alle delen ter wereld die met allerlei instru- p menten en apparaten uitgerust het fenomeen vanuit de plaat- selijke sterrenwacht Arcetri gadesloegen. Deze sterren- H wacht heeft een bepaalde be- tekenis voor hen. Het observa- torium staat op de plaats waar de beroemde Italiaanse H sterrenkundige Galileo Galilei de hemel bestudeerde met 's m H werelds eerste telescoop. Bo- H vendien was hét gisteren het 397ste geboortejaar van deze geleerde. H De eclips was totaal over ge- heel Zuid-Europa. De filmmakers grepen de ge- tegenheid aan filmopnamen te maken van de zonsverduiste- ring voor gebruik in de film „Bar Abbas", die 't levensver- haal vertelt van de „goede H moordenaar", die naast Chris- tus aan het kruis stierf. H In Londen hield de B B.C. een t.v.-camera onafgebroken op f| ïe een hok voor hanen, wachtend op het einde van de korte zons- verduistering. Het geduld werd M s beloond, de B.B.C. kreeg haar H gewenste scène: de hanen be- gonnen allemaal te kraaien, toen de zon weer achter de H maan tevoorschijn kwam. s In Nederland was de zons ver- duistering van noord tot zuid duidelijk te volgen. Voor een nog grotere gedeel- s telijke eclips zullen we in ons s land moeten wachten tot 1999, wanneer de zonsverduistering §f op een fractie na totaal zal f| H zijn. De eerstvolgende totale eclips zal hier te lande pas over 174 jaar te zien zijn. §r MKnmmBimiiimiinrminimiminnnmiiiiiiiiiiinHiiiiiinniniittmHlf Ontdaan zag Fabiola, die slechts drie maanden koningin der Belgen is, de brancards aan zich voorbij trekken, waarop, onder blauwe dekens, de ver koolde resten der slachtoffers lagen. Enorme ravage Een grote chaos was het, een enorme ravage. Het mag een wonder heten, dat er geen huizen zyn geraakt. De Boeing is nog geen vijftig meter van een rij woningen neergekomen, mid den in een witlofveld, waar juist twee arbeiders aan het werk waren. Eén werd onthoofd, de andere ver loor een been, maat- leeft nog. Ook de zware gang naar de fa milie van de omgekomen landar beider heeft het Belgische ko ningspaar gemaakt. Met tranen in de ogen stamelde koningin Fabiola troostwoorden tot de jonge vrouw, die haar man, die vlak voor het huis werkte, heeft zien omkomen. Ooggetuige Een ooggetuige, de dorpspastoor Jo seph Cuyt, verklaarde, dat hij de Boeing boven het vliegveld Mels- broeck heeft zien cirkelen. Toen het toestel voor de derde keer rondvloog, Een toestel van dit type is ivoensdag- ochtend nabij het vliegveld van Brus sel verongelukt. j^anthjn scheen er iets mis te gaan. Er schoot een lichtflits uit de machine, die snel hoogte begon te verliezen. Plotseling dook de Boeing steil omlaag, en kwam vier kilometer verder in het bos bij Lemmeke terecht. De pastoor haastte zich naar het wrak, doch dit brandde zo lievig, dat hij er niet bij kon komen. Explosie I)e man, die de plaats van de ramp het eerst bereikte, de weg werker Satteker, vertelde 1 soortgelijk verhaal. Hij snelde te hulp, maar kon niets beginnen. Een ontploffing, die zich nog voordeed op de grond, zette de Boeing in een oogwenk in lichter laaie. Alleen een stewardess en drie mannen ontkwamen de vlaïn- menzee. Ze waren uit het staart stuk geslingerd en lagen leven loos op de grond. Er lag een schoen, iets verder een servetje. Een pannetje uit de keuken van de Boeing stond verkreukeld tus sen wat stronken witlof. Motoren (Zie slot pag. 3 kol. 4) Debat in Veiligheidsraad België wijst beschuldigingen af De Verenigde Staten hebben gisteren in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ver klaard, dat Ruslands eis voor het aftreden van secretaris-ge neraal Hammarskjöld als secre taris-generaal van de volkeren organisatie, „praktisch neer komt op een oorlogsverklaring aan de Verenigde Naties". De Amerikaanse permanente verte genwoordiger bij de Verenigde Na ties, Adlai Stevenson, zei dat het er de schijn van had dat de Sow jet- Unie de oorlog had verklaard aan het beginsel van internationale actie tot behoud van de vrede. De Sowjet-Unie had eerder een vier puntsresolutie aan de raad voorge legd, waarin om het ontslag van Hammarskjöld werd gevraagd, be ëindiging van het V-N.-werk in Kon- fo, berechting van Tsjombe en Mo- oetoe en ontwapening van hun sol daten. De Belgische delegatie bij de V.N. heeft gisteren een verkla ring uitgegeven, waarin België elke verantwoordelijkheid voor de dood van de Kongolees Loemoem- ba afwijst. In de verklaring werd voorts gezegd: „Nadat Kongo onafhankelijk was geworden heeft België zich met geen beslissingen meer bemoeid, welke hebben geleid tot de afzetting, de ge vangenneming, de overbrenging of het einde van Loemoeba. Wij betreu ren de omstandigheden waaronder Loemoemba en zijn gezellen zijn ver scheiden". Do Russische afgevaardigde Zorin lanceerde felle beschuldigingen aan het adres van de Verenigde Staten, België en Hammarskjöld. BEDRAG VAN 30.000,- BOVEN OORSPRONKELIJKE BEGROTING Instemming bij raadsleden voor restauratie van oude stadhuis Met de stem van de heer J. H. Roose (k.v.p.) tegen heeft de gemeenteraad van Goes in de woensdagavond gehouden ver gadering besloten een aanvullend krediet van ruim f 30.000, te verlenen ten behoeve van de bouw van de aula. Verschillende van de elf aanwezige raadsleden de stoelen van de heren M. Loeve, N. E. van Santé, W. G. M. de Valk en A. G. Heijboer bleven onbezet hadden overigens kritiek op het „verschrij- viugsbeleid" inzake de aula. Zoals bekend, was op de post „kos ten bouw aula" een bedrag van f 35.000,geboekt, hoewel de werkelijke kosten ruim f 65.000,beliepen. Het verschil ad f 30.000,was „verschreven" op niet minder dan twintig andore posten. d. Buigt (a.r.) wildezc fractie voor het voorstel stemt, zijn stem niet aan het voorstel ont- betekent dit niet, dat wij alsnog nd de gehele gang van I sanctie geven aan het beleid, dat .ontstellend' houden. Hij vond de zaken echter ;ehele gang van sanctie geven aan het beleid, dat zich „Als on-I hierin weerspiegelt", merkte hij op. De heer Roose voerde enkele bezwa ren aan tegen het voorstel. „Het is onvolledig", wist hij te vertellen. „De directiekosten en de kosten van een geluidsinstallatie worden niét in het voorstel genoenfid. Ook begrotings technisch vond hij het voorstel on juist. „Het is onvolledig en onjuist, daarom zal ik er mijn stem niet aan geven", aldus dit raadslid. De heer C. W. Vervest (r.-k.) was „dank baar" voor dit voorstel. „Het is een uitvloeisel van het memorandum van Ged. Staten en van de voortvarend heid van b. en w.", zei hij. Burgemeester dr. J. W. Noteboom merkte op, dat het verkeerd is geweest bepaalde uitgaven op verkeerde posten te boeken en ook vond hij het fout, dat de raad hierin niet was gekend. Hij kon niet met zekerheid zeggen, dat alle „verschrïjvingsposten" in het voorstel zijn verwerkt. „Dit is een zwakke poging om wat ver keerd gedaan is. recht te trekken. Komen er meer fouten aan het licht inzake de bouw van de aula, dan komen b. en w. alsnog met oen aanvullend voorstel", zegde hij de raad toe. De heer Roose merkte nog op, dat de raadsvoorzitter met zijn kwalifica ties ^an „fout" wel erg mild oordeel de over deze ergerlijke falsificaties, zoals hij het uitdrukte. Met de stem van de heer Roose tegen werd het voorstel vervolgens aanvaard. Restauratie stadhuis De instelling van een restauratie commissie voor het stadhuis had de volle instemming van de raad. De heer Roose wees het college erop, dat de gemeente geen vol ledige vrijheid heeft met betrek king tot de keus van een archi tect. „Van december 1957 dateert het plan. dat is opgesteld door architect Van Be veren", verklaar de hij. Nadat nog de heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) gevraagd had op korte termijn de huisves ting van de secretarie onder de loep te nemen, lichtte burgemees ter Noteboom het voorstel nog nader toe. Hij betoogde, dat de raad zich inzake benoeming van een architect de volle vrijheid moet voorbehouden. Het is niet onmogelijk, dat de heer Van Beveren zal worden ingeschakeld, maar het kan evengoed een andere architect zijn, zei hij. Restauratie is noodzakelijk uit oogpunt van oud heidkundige waarde, in representa- (Zie slot pag. 2 kol6) De lectuur van een krant is in deze dagen weinig verheffend. Politieke moorden, kindermoord, vliegtuigrampen, toenemende span ningen in de Verenigde Naties, aan vallen op ambassades, ziehier een willekeurige bloemlezing van één dag. Twee vragen dringen zich daar bij aan de lezer op, namelijk is dit alles uitsluitend van onze tijd, met andere woorden: waren de spannin gen vroeger minder? En voorts: is het beeld, zoals zich dat dagelijks uit de krant aan de lezer voordoet de werkelijkheid? Geeft de krant een fotografisch-scherpe afdruk van het patroon van onze samenleving. r bestaat een neiging om op de eerste vraag bevestigend te ant woorden. Enkele jaren geleden lazen wij eens in een weekblad, dat een bekende Nederlander op de vraag of hij niet liever in een andere tija had willen leven, had geantwoord dat hij inderdaad het prettiger zou hebben gevonden, wanneer hij burger in de negentiende eeuw zou zijn ge weest. Toen immers waren de span ningen veel min der. Het is een vrij zinloos ant woord, zo menen wij, omdat nie mand ook maar in de verte kan bevroeden aan welks spanningen hij bloot zou hebben ge staan als hij in de negentiende eeuw of in welke eeuw ook zou heb ben geleefd. En daarmee is dan te vens al enigszins aangegeven, hoe dubieus het is als -vaststaand aan te nemen, dat alles wat op de voorpa gina's der kranten verschijnt uitslui tend voor onze dagen typerend is. Uiteraard: een raket naar Venus en een straalvliegtuig behoren in deze eeuw thuis, maar zij zijn technische media en zijn niet bij voorbaat ge schapen om spanningen te verwek ken. Zo kan het dreigen met een bijl op een bepaald ogenblik voor een individu even afschuwelijk zijn als het misbruik van een vliegtuig. Be langrijker in dit verband is of de on rust en de onzekerheid van de mens, zijn angst en zijn radeloosheid type rend voor deze eeuw zijn. Zij zijn dat inderdaad, dunkt ons, voor zover men let op het epidemie achtige karakter van deze verschijn selen. Zij blijven in onze dagen niet binnen (al dan niet enge) grenzen, maar treden massaal op en zijn bo vendien in hevige mate besmettelijk. Deze besmetting wordt in de hand gewerkt door de moderne communi catie-media als krant, radio en t.v. Een vliegtuigramp, die zich in de loop van een dag heeft afgespeeld, wordt nog 's avonds scherp en duidelijk aan miljoenen^in de huiskamers ge toond. De dood van een politiek leider, er gens ver weg in Afrika, heeft onmid dellijke gevolgen voor de gemoeds rust van de gemiddelde burger in West-Europa. Wat aan de andere kant van de wereldbol gebeurt, doet enkele ogenblikken later zijn invloed reeds in onze omgeving gelden. De wereld is klein geworden, is thans niet veel meer dan een straat, waarin iedereen woont. En wat de buren aangaat, gaat ook ons aan. Maar voor het overige is het on juist te menen, dat onrust en angst uitsluitend behoren tot onze tijd. De geschiedenis leert anders. Wanneer om een voorbeeld te noemen enkele eeuwen geleden in het westen, waarin de boekdrukkunst juist is uit gevonden, pamfletten worden ver spreid over pest-epidemieën, pam fletten met voor die dagen uiterst realistische prenten, dan is dat in die wereld van toen even angstaanjagend als de dood van Loemoemba hu. Zo zijn er tientallen vergelijkingen te maken, die leren dat angst en on zekerheid de mens steeds hebben ver gezeld en zullen blijven vergezellen. De pelgrimstocht der menshheid gaat door een nacht van smori r-i zorgen. Die nacht ?s niet eerrt nu 1 gonnen. De tweede vraag blijft over: geeft de krant een beeld van de wer kelijkheid? Nee. geenszins. De krant wordt beheerst door de vraag naar nieuws en daarbij is de over weging goed of slecht nieuws van secundaire aard. De feiten spreken, niet hun aard. Maar de werkelijkheid is oneindig genuanceerder dan het aldus ontstane beeld. Soms echter komt een van die nuances helder naar voren, zoals gisteren, toen de aandacht viel on het opofferende wérk van een echtpaar, dat acht ver weesde kinderen in huis nam, als mede op het werk van een Zeeuw, die zich het lot van gehandicapte kinde ren aantrok. Deze mensen kennen het echte mede-lijden, zij zijn, zoals het in de statenvertaling heet, met een „innerlijke ontferming bewogen". Ook hun werk Is een deel van de werkelijkheid. Partisanen tegen Castro actief In Havanna zijn berichten binnenge komen over zware gevechten in het Escambray-gebergte, die erop wijzen dat de anti-Castro rebellen moeten hebben getracht zich door de rege ringstroepen die hen omsingelen, heen te breken. Intussen doen geruchten de ronde over een tweede rebellenfront tegen Castro in het Cristal-gebergte in de provincie Oriente. Er gingen ook geruchten over Jan- dingen van duizend man of tweedui zend man, maar waarnemers twijfe len aan de juistheid ervan. Zij wijzen erop dat het voor de regering uiterst moeilijk zou zijn om het nieuws over een actie van een dergelijke omvang achter te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1