De dood op het verkiezingspad Lezers schrijven NIEUWS UIT DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer er zijn geen betere PLATINUM. 'etMETHYL WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Het kapittel Souburg M. de R.! heb Ik de kant- w de herinde ling Walcheren. Het is nu welletjes geweest, aldus uw schrijver. Ik moet U zeggen het klinkt wel wat dicta toriaal. Het Souburgse kapittel, zeer geachte heer commentator, is zeer zeker wel een belangrijk kapittel en het getuigt juist wel van een zeer wijs beleid van een minister, die de vrijheidslievende gedachte is toege daan, om dit wetsontwerp nog eens grondig te bestuderen. Want ik vraag me af, welk algemeen belang is er mee gediend om een zelfstandig Souburg met ongeveer 8000 zielen op te Heffen! Ik zie er meer een Vlissings egoïstisch belang in, van ik alles en jij niets. Gelukkig liggen we momenteel nog op veilige afstand van die Vlissingse slokdarm. Vlissingen zit heus nog niet klem met zijn uitbreidingsmogelijkheden, plus nog de toezegging van Souburg grondgebied over te nemen. Ook zie ik m een zelfstandig Souburg geen sta- ln-de-weg voor industriële ontwikke lingen. Sloeplannen en wat dies meer zij. Souburg heeft de laatste jaren getoond een levenskrachtig bestaan te leiden. Neen, geachte schrijver, ik begrijp uw haast niet. Laat die molen nu maar gerust langzaam lopen, zo lang leve Souburg en geef onze mi nister de vplle gelegenheid rustig en langzaam en grondig z'n knopen van z'n jas te tellen, des te meer stijgen de kansen van Souburgs vrijheid. Zit Vlissingen nu werkelijk zo te water tanden naar die ongeveer 8000 ziel tjes van Souburg? Dat zij geduld tone en haar hebzucht bedwinge. U weet wanneer iemand onder cu ratele gesteld wordt dat zijn gees- Neem toch testoestand miet normaal is. We heb ben dat bij onze Souburgse gemeen tebestuurders gelukkig nog niet kun nen ontdekken, integendeel we mo gen er trots op zijn dat deze magi straten een zo grote dosis doorzet tingsvermogen aan de dag hebben gelegd, dat er wellicht een wetsont werp door gewijzigd kan worden. Het is nu welletjes geweest. Hij heeft nu lang genoeg geleefd en laat hem nu maar dood gaan. Zeer zeker neen en zo is het ook met Souburg. Onze bestuurders grijpen alle middelen aan om Souburg te laten leven. Ik ben blij dat we geen minister kantlijn in Den Haag bezitten, die over de herindeling van Walcheren moet beslissen, want dan waren wij zeer zeker bij voorbaat ten dode ge doemd. Wellicht vonden we dan op Walcheren maar één plaats meer, na melijk Vlissingen. Met dank voor plaatsing. Souburg. C. A. Jobse. Eigen huis, jaof neen In uw kantlijn van 11-2-1961 maakt uw enkele opmerkingen over het pas verschenen S.E.R.-advies, handelen de over toekomstige huurverho gingen en het besluit van minister Van Aartsen, woningwetwoningen in particuliere handen te doen over gaan. Over het S.E.R.-advies spreekt U uw t Advertentie zenuwkalmerend. niet verdovend, maar genezend! Hét plantaardig middel waaraan men niet verslaafd raakt. VINOBASIS N.V. - AMSTERDAM mening niet uit maar de „uitver koop" van woningwetwoningen juicht U van harte toe. Woningwetwoningen zijn woningen voor die groepen van ons volk, die tot de lager betaalden behoren (ar beiders, lagere ambtenaren, gepensi oneerden, enz.) Uit de statistieken blijkt dat juist aan deze woningen de grootste be hoefte bestaat. De meerderheid van de Tweede Ka mer nam op 22-12-1960 de motie van Eibergen aan, waarin er bij de mi nister op werd aangedrongen 5000 woningwetwoningen meer te doen bouwen in 1961. Hoewel in de troonrede en in de be groting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid vele minzame woor den zijn geuit, heeft de minister Zendingsjubileum in Baarn In het zendingscentrum te Baarn is in intieme kring het 10-jarig bestaan van de Raad van Samenwerking ge vierd. De raad van samenwerking is het ontmoetingspunt van alle bij de zending van de Gereformeerde Ker ken betrokken instanties. Zij draagt de verantwoordelijkheid voor het werk van de zogenaamde „neven- diensten" ln Indonesië. Ter gelegenheid van dit jubileum scheen een boekje met als titel lestaak no. 1, waarin verscheidene schrijvers een tekening geven van het werk, dat in de laatste tien ja ren mede door de activiteiten van de Raad van Samenwerking in In donesië werd gedaan. NED. HERV. KERK Beroepen te Nijenga H. Jagersma, kandidaat te Bennekom. Aangenomennaar Grootegast (toe zegging) W. C. Jansen te Warfhui- zen naar Enchede (vacature J. L. de Wolf) J. A. Hebly te Schiedam. Bedankt voor Sexbierum J. H. Bo- gers te Alphen aan de Rijn. Toegelaten tot de evangeliebedie ning de heren M. B. Blom te Oegst geest B. J. C. Hamminga te Mid- faren W. C. Hovius te Haarlem W. N. Hubner te RotterdamB. Ja- ger te Groningen H. Jagersma te ennekomB. Klopman te Wons (Fr.) H. Kwakkelstein te Vlaar- dingenH. Lofvers te Amsterdam- Zuid S. Meyburg te Oegstgeest J. F. van Oosten te Hilversum H. B. de Roest te DelfzijlJ. L. van Veen te Termunten. Beroepbaarstellingde heren M. B. Blom, Cuycklaan 10 te Oegstgeest H. Jagersma, Berkenlaan 37 te Ben nekom W. C. Hovius, Leendert Meeszstraat 49 te HaarlemB. Klopman, Salverdastraat 6 te Wons (Fr.) J. van 't Kruis. Waterloopje 1 a te Katwijk aan de Rijn S. Mey burg, Van Wassenaerlaan 2 te OegstgeestH. B. de Roest, Water straat 35 te Delfzijl J. E. van Veen, vicaris, hervormde pastorie te Termunten J. Visbeek, Buys Bal- lotstraat 22 te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Rheden - De Steeg J. P. Dondorp te Hattum en P. H. Steenhuis te Bergentheim. Bedankt voor Nieuwer Amstel-N. J. Goumare te Hilversum. Beroepen te Zijlwijk Q. Huyser, kandidaat te Den Haag te Heme- lum A. Bakker, kandidaat te Kiel- windeweer. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Tweetal te Waardhuizen G. van Keulen, kandidaat te Heerde en D. Noort, kandidaat te Rijnsburg, van wie eerstgenoemde is beroepen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen aan de RijnN. de Jong te Katwijk aan Zee en H. van Leeuwen te Arnhem te Broek op Langendijk M. Drayer te Drach ten en P. N. Ribbers te Noordsche- schut. EVANG. LT7TH. KERK Beroepen te Amstelveen C. Schro der te Enkhuizen. Bedankt voor Amsterdam (vacatüi'e dr. G. J. Lindijer) K. Bervelink te Edam-Monnikendam. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen naar HeerenveenG. Visser te Workum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelharnis A. Ver- gunst te Rotterdam-C. onaanvaardbaar ver wet )y/oningen is gebrek; niet bouw van woningen met een maand- huur, variërend van 150,tot 250,per maand en nog meer, want daar staan er al genoeg van leeg. Dat kan een werknemer met een loon van 75,tot i 85,per week niet betalen, laat staan degenen die nog minder ontvangen (en dat zijn er óók nog wel enkelen Nu gaat de minister dus bevorderen dat juist de goedkopere woningwet woningen (die met gemeenschaps geld zijn betaald) „uit de circulatie worden genomen", terwijl daarnaast het contingent te bouwen woning wetwoningen wordt verlaagd. Als men 10 van de koopprijs op tafel kan leggen, dan is het eigen dom. „Men loopt vrij van de komen de huurverhogingen", zo stelt U. Ja inderdaad, maar Jan met de Pet die deze 10 (/0 niet op tafel kan leggen en dat is de massa is de dupe. En dat juicht U toe Laten we hopen dat de Tweede Ka mer de minister alsnog tot andere gedachten kan brengen. M.i. worden hier door de minister de huurverhogingen gebruikt om het Nederlandse volk te dwingen om op eigen woningbezit over te schakelen, or om met uw kantlijn te spreken: „Om weer in de mode te komen." In het belang van een goede volks huisvesting en grote groepen van ons volk: Weg met die mode, indien deze aldus tot stand moet komen Middelburg. H. Gillissen, Nederstraat lc. Noot van de redactie. De minister wil het mogelijk maken, dat de huur ders (en dat zijn dus arbeiders, pensioneerden enz.) hun woningwi duic woning kopen. Het is ons niet duide lijk waarom deze mogelijkheid die financieel voordeel biedt! ont houden moet worden aan deze huur ders. Als het eigen woningbezit toe neemt wordt het oplossen van het woningnood-vraagstuk er alleen maar gemakkelijker door! En voor de ileine spaarder moet de verwerving van een eigen woning toch altijd wel een bijzonder aantrekkelijke zaak zijn. De kerktuin verkopen In de Provinciale Zeeuwse Courant van dinsdagmorgen is een bericht op genomen over de tuin van de Ned. terv-. kerk te Eysden (L.). Daarin wordt medegedeeld, dat mogelijk de tuin rondom de kerk verkocht zal moeten worden voor 6000.omdat de kleine N.H. gemeente op zware lasten zit voor de restauratie van het kerkgebouw. Intussen heeft de koster het plan ge opperd de tuin „symbolisch" in stuk jes te verkopen en daardoor de 6000 bijeen te krijgen. Ik meen, dat hier een taak ligt voor de Ned. Hervormden in Nederland om deze tuin bij de kerk te behouden. Het moet toch mogelijk zijn een bedrag van 6000.bijeen te brengen om de gemeente in Eysden te helpen. Zelf wil ik voor Zeeland mijn gironummer beschikbaar stellen (246980 Zierikzee) om daarop stortingen te doen voor een „stukje" tuin. En ik mag dan de rij van gevers wel openen met 25. Wie ,volgt Zierikzee. C. BERGMANS. Jannewekken 15. Admiraal Richmond Turner, die in de tweede wereldoorlog de Amerikaanse amfibiestrijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan leidde, is maandag te Monterey in Californië op 15-jarige leef tijd overleden. 1714. Het kostte piloot Storm heel wat moeite de halfbewusteloze gangster naar de kant te brengen, en het duurde nogal even voordat hij het slappe lichaam op de rotsen had gehesen. De doorweekte kleren wogen loodzwaar. De Baas kreunde en strib belde flauwtjes tegen, toen Arend hem netjes aan han den en voeten bond met het nylonkoord dat van de speargun afhing. Het venijnige ding zat stevig vast in de schouder van de Baas en de weerhaak zou hem er wel van weerhouden om het uit te trekken. Dat werd een lastig klusje voor de dokter! Ongetwijfeld een pijnlijke geschiedenis, maar de kerel had het aan zichzelf te wijten. In ieder geval weerhield 'them van ontvluchtingspogingen. Een ogenblik keek piloot Storm grijnzend neer op de man die hem enkele minuten te voren zonder blikken, of blozen overhoop had willen schieten. Er was weinig over van de koude zelfverzekerheid en de traditionele gangster-houding. Nu bewustzijn en pijn terugkeerden had hij nergens anders meer interesse voor, dan voor die wrede weerhaak in zijn schouder. We wisten wèl dat Caltex Platinum N met Methyl de krachtigste benzine was, maar dat de weerklank ervan in heel Nederland zó krachtig zou zijn dat hadden we niet verwacht Al die brieven, al die spontane reakties van opgetogen automobilisten - het is te veel om „dank u" te zeggen! J. P. M. Verweii, Deken Spleringsalraat 20, Boxtel: „Enige maanden geleden merkte ik dat mijn wagen soepeler liep dan ik gewend was. Ik sprak hierover met vrienden, die ook Caltex benzine gebruiken. Zij maakten mij attent op de nieuwe Super benzine. Platinum N met Methyl, die de motor een soepeler lopen en groter trekkracht geelt." A. H. Krieger. Konlnglnnelaan 44, Oegstgeest: „Vanaf de eerste keer dat ik Platinum N Super tankte, kon ik onmiddellijk enige duidelijk merkbare verschillen constateren in vergelijking met de tot dusver door mij gebruikte benzines, n.l. de grotere kracht (het „pittige" accelereren) en het al- genomen o£ bijna niet meer optredende pingelen." HOOG EN LAAG WATER 16 februari uur meter uur meter uur meter uur meter nap 4* nap - nap nap Vlissingen 2.21 2.24 14.52 2.46 9.02 2.38 21.11 2.09 Terneuzen 2.54 2.38 15.22 2.60 9.36 2.55 21.46 2.26 Hansweert 3.42 2.43 16.18 2.69 10.11 2.68 22.21 2.39 Zierikzee 3.47 1.49 16.36 1.84 9.27 1.90 21.55 1.54 Wemeldinge 4.21 1.79 16.49 2.16 9.50 2.13 22.17 1.78 Edmund Crispin 46 Fen was blij, dat zijn kalmte niet voortkwam uit cynisme. „Diana en ik willen alles voor Jane doen wat we kunnen. We hopen dat ze bil ons zal komen wonen". „U 'moet met veel tact te werk gaan", zei Fen waarschuwend. „Ik geloof dat het een overgevoelig meisje is. Ze moet niet denken dat medelijden met haar hebt". Lord Sanford knikte instemmend en Diana zei: „Ik vermoedde direct, dat er iets ge heimzinnigs met haar was en ze lijkt zoveel op jou, Robert, dat ik heel erg nieuwsgierig werdNa het onge luk stond ik op het punt professor Fen dat van dié gelijkenis te vertel len, maar toen dacht ik dat ik het me misschien alleen maar verbeeldde en daarom vertelde ik het niet". „Hoe gaat het met haar?" vroeg lord Sanford. „Veel beter, geloof ik". „Ik zal er natuurlijk voor zorgen, dat ze alles krijgt wat ze nodig heeft. Diana en ik hebben afgespro ken dat we haar zo gauw mogelijk een bezoek gaan brengen in het zie kenhuis. Maar die moordaanslag..." Lord Sanford staarde Fen verbijsterd aan. „Die staat in verband met de andere moorden. Ze weet iets... al Is ze zich zelf waarschijnlijk niet bewust van het feit dat ze iets weet. Zodra de moordenaar is gevonden, zal ze veilig zijn". „En wanneer denkt U dat U hem zult vinden?" „Misschien duurt dat niet lang meer. Er is mij een licht opgegaan en dat is al heel wat". „Vertel het ons", zei Diana. „Nee, het spijt me, nu nog niet". „Misschien laat hij zich door cham pagne vermurwen, Robert". „We zullen in elk geval een fles openmaken". Fen ging met hen mee naar het koetshuis. Zij waren een aardig paar, dacht hij, ze zouaen van Jane Per simmons houden en zij zou van hen houden. Wat dat betreft kon hij ge rust zijn. Hij zette de gedachte uit zijn hoofd en begon te peinzen over de omstandigheden, die tot Bussy's dood hadden geleid. Kapitein Watkyn was er op de een of andere manier in geslaagd Labour en de Conservatieven een vlieg af te vangen. Hoe hij dat precies had ge daan, wist Fen niet en hij informeer- de er ook niet naar. In elk geval werd de laatste vergadering voor de verkiezingen waarop hij het woord zou voeren gehouden in de mooiste zaal die Sanford Morvel aan te bie den had, en d(e was tamelijk goed gevuld. Fen troonde midden op het podium, veinsde te luisteren naar mijnheer Judd, die onverdroten door raasde over de gevaren van het par tijstelsel en dacht onderwijl met vol- doèning aan de speech, die hij zou gaan houden. Hij had zijn besluit niet overijld genomen; hij was, over het algemeen, een goedaardig man en hij wist heel goed dat zijn daad het kleine groepje trouwe supporters verdriet zou doen. Maar deze overwe ging woog niet zwaarder dan een veertje op een der schalen van een weegschaal, terwijl de andere was belast met zijn vaste besluit om niet i te worden gekozen en met zijn drin gende wens om zijn geest te zuiveren van het vuil, waarmee die door zijn politieke activiteiten bezoedeld was. Zijn politieke ondergang en zijn mo rele overwinning zouden door één en kele onverwachte daad worden be slecht. En hoewel de kans dat hij ge kozen zou worden klein was, wilde hij het risico niet nemen; hij kon de gedachte niet verdragen, dat hij zou worden ingemetseld in het intellec tuele vacuüm van Westminster, ook al was het dan maar voor vijf jaar. Daarom mobiliseerde hij al zijn gees telijke hulptroepen om hem te ver lossen van het onheil, dat hij zichzelf op de hals had gehaald. Toen mijnheer Judd eindelijk zweeg stond Fen op en keek naar de rijen beleefd afwachtende gezichten onder hem met een voldoening zó groot als hij zijn hele leven nog niet had gesmaakt. Toen hij alles goed in zich had opgenomen, toen hij een voorproefje had genomen van net ge not dat de consternatie hem zou schenken, trok hij de veiligheidspal uit zijn handgranaat. „Er wordt vaak beweerd", zo zei hij, „dat de Engelsen uitmunten onder de naties door hun gezond verstand in politieke aangelegenheden. Maar in feite weten ze net zoveel van de poli tiek af als ijsberen. Dat heb ik bewe zen. Ik ben nu al een paar dagen be zig dit kiesdistrict te vergasten op plannen en Ideeën die zo volstrekt idioot zijn, dat ik mezelf vlei met de gedachte een tour de force te hebben volbracht. Geen intelligent woord is er over mijn lippen gekomen; er be staat geen misvatting, hoe oud of obscuur ook, die ik niet heb gepro pageerd. Het is waar, dat enkelen hebben geprotesteerd tegen mijn ge daas, doch hun protesten golden al leen bijzaken en niet de waanzinnige principes waarvan ik uitging. Die principes waren, onder andere, dat de mensheid vooruitgaat en zelfs heb ik niet geschroomd te komen aandra gen met die belachelijke bastaard vorm van de ethiek, volgens welke iedereen verantwoordelijk is voor het welzijn van ieder ander. En deze fantastische beweringen hebben jul lie geslikt, met huid en haar. Ik moet daaruit de conclusie trekken dat de ze botheid en traagheid van begrip presentatief is voor "net gehele Britse volk, want hun gewoonte om de macht in handen te leggen van her senloze warhoofden spruit in laatste instantie voort* uit hun eigen hersen loosheid". Hij zweeg en wierp een welwillende blik op zijn gehoor. Er was een af schuwelijke stilte gevallen, maar klaarblijkelijk waren ze nog te ver bijsterd om te protesteren. „Dat beroemde gezonde verstand van de Engelsen", vervolgde Fen, „bliikt bij nader inzien te berusten op net simpele feit, dat ze, tot voor kort, geheel apatisch waren en zo weinig mogelijk aandacht besteedden aan 't bizarre gedoe van hun politieke ver tegenwoordigers. Daardoor verliep ales hier zoveel gladder en soepeler dan in de andere landen van Europa. En ons befaamd talent voor het com promis dat nu praktisch is uitge storven kwam voort uit niets i meer of minder dan een algemene I onverschilligheid ten opzichte van welke controverse dan ook. alhoewel wij het natuurlijk in onze ijdelheid aan tolerantie hebben toegeschreven. Doch door de propaganda is dat alle maal veranderd en op het ogenblik wekt de politiek, woede, haat, ver ontwaardiging en nog een heleboel andere verderfelijke emoties in brede lagen van de bevolking. We vliegen elkaar naar de keel, de veiligheids klep van onze apathie is gebroken en kan niet meer gerepareerd worden. Alleen hier en daar, in afgelegen ge bieden, is er nog iets van die apathie overgebleven en ik ben verheugd dat ik in dit kiesdistrict een van de laat ste bolwerken heb gevonden. Ik feli citeer U daarmee. En ik raad dit kiesdistrict sterk aan om de faervor- mers-uit-idealisme, die beweren dat het de plicht is van iedereen om zich voor politiek te interesseren, een flin ke schop te geven. Voor een dergelij ke bewering is namelijk geen enkel moreel, metafysisch, opportuun of re delijk bewijs te vinden, ook al zoekt U zich blauw. Laat U niet wijsmaken dat politieke apathie gevaarlijk is. Dictators als Hitler, Mussolini en Stalin kwamen niet aan de macht door de apathie, maar door het fana tisme van de massa. Daar-, beste jon gens, ligt het gevaar, maar jullie zijn zo ingespannen bezig met mij aan 'te gapen en je af te vragen of ik gek ben geworden, dat ik jullie toch niet kan overtuigen, ook al praatte ik een week. Maar wees maar niet bang, ik zal geen week praten. (Wordt vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9