Sirene weigerde in 's-Gravenpolder dienst Contingenteringsregeling voor suikerbieten nog niet in 1961 Z.L.M. voor behoud van de hogere landbouwschool in Dordrecht VERPLICHTE WINKELSLUITING NU 00K IN 00STKAPELLE V.V.V. WAS NIET ACTIEFMÉÉR TOERISTEN NAAR ZIERIKZEE Mevrouw Van den Broecke over internationaal vrouwencongres Waar zijn onze schepen? PROVINCIAL It! ZEEUWSE. C O U R A NT WOENSDAG 15 FEBRUARI" 1961 DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Tijdens do maandag gehouden Vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M.onder voorzitterschap yan ir. M. A. Geuze, is meegedeeld, dat een contingenteringsregeling voor suikerbieten voor het oogstjaar 1961 niet meer zal kunnen worden doorgevoerd; Zelfs indien men het over het sys teem eerts fcou worden, dan nog ontbreekt de tijd in verband met de aan staande nieuwe uitzaai. Het dagelijks bestuur was van mening, dat de mogelijkheden 0111 tot een eventuele contingenteringsregeling voor 1962 te komèn, reeds vroeg In liet najaar van .1961 bekeken zullen moeten worden. Indien do situatie iri het komende seizoen dezelfde aspecten vertoont als het vorig jaar, zal stellig gestreefd! dienen te worden naar een aanvaard baar systeem. De verwachtingen voor de uitzaai zijn, dat niet veel minder suikerbieten gezaaid zullen worden. De heer J. B. Beeu deed enkele me dedelingen over de akkerbouw. Hij herinnerde aan het ingrijpen op 27 januari jongstleden door de minister van landbouw, waarbij de vaste in voerheffing op mals. sorghum en millet van 2,- per 100 kg gebracht is op ƒ5,-. Deze maatregel, die nodig .was1 om het prijspeil van de binnedlandse voergranen te brengen op de hoogte van de door de regering vastgestelde richtprijzen, werd door de vergade ring als juist bestempeld en, toege juicht. Er Is overleg gaande tussen de ak kerbouw en de veehouderij over de voor het volgend seizoen voor te stellen maatregelen. De hoofdafdeling akkerbouw van liet Landbouwschap voelt het meest voor wederinvoering van het stelséf van variabele heffingen, achter welk standpunt zich ook het dagelijks be stuur stelde. De gevolgen van de door de ministers van buitenlandse zaken der zes E.E.G.-landen ten aanzien van een versnelde doorvoe-. ring van de Europese Ecnomische Gemeenschap op het terrein van de landbouw zijn nog niet te overzien. Het stelsel van onderlinge heffingen voor voergranen en tarwe moet nog worden uitgewerkt. De A.K.U. heeft het Növivlasprocédé overgenomen en is van plan een fa briek te bouwen, waar de opbrengst van ongeveer 2000 ha vlas kan wor den verwerkt. Het lijkt het beste het bedrag van ƒ800.000, indertijd dooi de vlastelers bijeengebracht, te re serveren voor het behartigen van de belangen van de vïasteelt en in het bijzonder de rente daarvoor te gebruiken. Zulks mede in verband met de hoge administratiekosten, wanneer aan een ieder een deel van zijn opgebrachte heffing uitgekeerd zou moeten worden. Landbouwgronden In de memorie van antwoord op - het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van landbouw kondigt minister Marijnen zijn voornemen aan een wetsontwerp in te dienen, dat het voorkeursrecht van de pachter zal regelen. Een en ander zou er op kunnen wijzen dat de wet ver vreemding landbouwgronden, wel ke per 1 januari 1963 afloopt, niet verlengd zal worden. De vergadering wisselde uitvoe rig van gedachten over de gevol gen Hiervan voor de landbouw, speciaal ten aanzien van de j grond- en pachtprijzen, welke aanzienlijk kunnen zijn. Er zal hierop in dc toekomst zeker wor den teruggekomen. Nieuwe stappen zijn ondernomen om te trachten dc hogere landbouw school .in Dordrecht voor het zuid westen te behouden. Het bestuur heeft zich o.a. tot het college van Gedeputeerde Staten gewend met een verzoek de ondernomen pogin gen te steunen. Het overleg over de bijzondere bepa lingen van de nieuwe c.a.o.'s voor land- en tuinbouw is in Zeeland in vollegang. Het dagelijks bestuur besloot .tot di recteur van de christelijke lagere landbouwschool te Middelburg te be noemen de heer W. Fase te Oude- lande. In de Provinciale Raad voor de Landbouwvoorlichting werd be noemd de heer J. Klompe te Anna- Jacobapolder. In het bestuur van het Provinciaal Onderzoekcentrum werd benoemd de heer M. C. J. Kosten te Tholen. In het bestuur van de Ver zekeringen der Z.L.M. wees de kring Tlrolen aan de heer I. I-lage te Oud- Vossemeer. De heren I. de Bruyno en ir. J. Prins werden benoemd in de nieuwe com missie van overleg mét de L.J.G., ter wijl ir. J. Prins tevens zal optreden als Z.L.M.-adviseur in het hoofdbe stuur van de L.J.G. De heer J. F. Blanksma werd voor gedragen als lid van de Sociale Com missie van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. De heer J. Kakebeeke werd herbe noemd in de Stichting tot Exploita tie van tuinbouwvakscholen. De heer F. A. Bom werd benoemd in de regelingscommissie der provin ciale ploegwedstrijden. Besloten werd hij te dragen aan een cadeau voor het nieuwe consulen- tenhuis te Goes. In principe werd besloten het onderzoekcentrum fi nancieel te steunen. Zulks geldt ook voor de Stichting Beroepskeuze en Berocpsvoorlichting. Advertentie i en met de minste moeite schildert U met verf Van WAOE^KEBS Breda SPRUYT'S Verf- en Vernisliandel Kromme Weele 19 - Tel. 2886 MIDDELBURG ZEKERING DOORGESLAGEN voorzie! U gaarne vari ien goede „verf'-raad! Café in Nisse toch niet meer te redden Heeft hetbuiten werking zijn van hot alarmeringssysteem in 'sGravenpol der tot gevolg geliad, dat het café van do heer J. Jeronimus aan het Dorpsplein te Nisse maandagavond vrijwel geheel in vlammen is opge gaan? Wij hebben deze vraag ge steld aan enkele personen, die nauw bij deze brand waren betrokken en hun oordeel luidde vrijwel unaniem: „Neen!" Ook al zou het alarmerings systeem hebben gewerkt, dan nog zou de brandweer er niet in geslaagd zijn het gebouw te redden, zo werd betoogd. Zoals bekend, brak maandagavond Zweden heeft sterke ploeg voor strijd om schaatstitel Zweden heeft deze ploeg aangewe zen voor dc wereldkampioenschappen hardrijden die komend weekeind in Gotenborg worden gehouden: P. O. Brogren, Kjell Baecknian, Ivar Nilsson, Bo Karenus, Goeran Slott. Dit is de sterkste ploeg, die Zweden kan opstellen. Zaalhandbalwedstrij d W alcheren-HelIas Vandaag (woensdag) Wordt In Mid delburg de beslissingswedstrijd van de zaalhandbalcompetitie dames Wal cherenHellas gespeeld. Het pro gramma vermeldt verder de eerste klaswedstrijd dames Marathon Zeeland Sport en de juniorenwed strijden (dames) WalcherenMara thon en OlympiaVolharding. GEEN BESLOTEN VERGADERING Voorzitter gaf toelichting op gemeentebegroting De raad van Oostkapelle heeft dins dagavond een uitgebreide agenda vlot afgewerkt. Een der agendapun ten, waarover het meest gediscus sieerd werd, was het voorstel Aan b. en w. tót een verplichte sluitings middag voor de winkeliers, met uit zondering in de seizoenmaanden juni tot en met augustus. De heren A,. Don én S. Itoelse (p.V.d.a.) von den, dat deze sluiting ook voor de zomermaanden moest gelden, daar dit ook in het belang is van het per soneel. De overige raadsleden stem den overigens in met het voorstel van b. en w. De bakkers en slagers zullen 's maandags sluiten na 13.00 uur; de overige winkeliers dinsdags na 13.00 uur. De raad besloot voorts, dat. mede Het uitbreidingsplan Duinweg-Oost werd, in verband met een aanvraag voor motelbouw, enigszins gewijzigd. T oelichting Naar aanleiding van de aan het adres van b. en w. gerichte kritiek en de onverkwikkelijke gang van zaken bij de behandeling van de gemeentebegroting 1961 in de voor gaande vergadering, bood de voor zitter, namens b. en w., de raadsle den een uitvoerige toelichting op de ze begroting aan. De heer A. Don bleef van mening, dat het college vaak te negatief is ingesteld en de indruk vestigt, dat er te remmend gewerkt wordt. Hij wenste in besloten, vergadering hier nader op in te gaan, doch de overige raadsleden voelden hier niets voor. j De voorzitter wees op 'de yele ambte- 'öp verzoek van enkele winkeliers, de sluitingstijd ook op de zaterdagen in het seizoen 18.00 uur zal zijn JAARVERSLAG SECRETARIS „Sinds de oprichting van de V.V.V. Zierikzee in mei 1894 is het jaar 1960 ongetwijfeld één van de meest trieste levensjaren der vereniging geweest". Dat constateert V.V.V.- secretarls P. van Beveren in zijn verslag over het afgelopen jaar. „De oorzaak daarvan was de zeer sterke subsidicverlaging van gemeente wege; volgens mededeling omdat de V.V.V.-activiteit ontbrak". Daarom vond de heer Van Beveren het goed. eens na te gaan in hoever re de V.V.V. niet aan haar doel heeft beantwoord. Met de statuten in de hand constateerde hij, dat dit wel het geval is geweest. De heer Van Beveren gaf daarbij bovendien een opsomming van de activiteiten, die de V.V.V. aan de dag legde. De zo- meravondfeestèn en de activiteiten van het Zierikzeese zeilcomité kwa men ter sprake, maar van veel gro ter belang achtte de V.V.V.-secreta- lijke adviezen, die realisering van diverse objecten belangrijk vertra gen en afremmen. Dit is. aldus de voorzitter, vaak het knelpunt. Bo vendien is de omvangrijkheid der werkzaamheden van de secretarie niet evenredig aan de personeelsbe zetting. Hebt enig begrip voor deze moeilijkheden, .aldus de voorzitter. Hierop zal ook meer controle wor den gehouden. Verder nam men het besluit, in ver band met de huidige rioleringswerk zaamheden, ook het gedeelte Tuin- weg, namelijk van de Noordweg tot dc Torenstraat, te rioleren. De ge hele noordzijde der gemeente is dan van riolering voorzien. De heer C. den Hollander zal zijn wens, tot ver schijning van een gemeenteblad, bin nenkort in vervulling zien gaan. De redactie van dit blad werd op deze vergadering benoemd. De begroting 1961 van de vleeskeuringsdienst kring Oostkapelle werd aangenomen. Voorts stelde de raad een verorde ning rioolbelasting vast. Ook werd een verplaatsingskosten- besluit vastgesteld. De heer A. Don wensté hier niet tegen te stemmen, doch hij kon zich niet aan de ge dachte onttrekken, dat in het alge meen wel wat raar wordt omge sprongen met gelden van de ge meenschap. Tot nazien van de gemeenterekening 1958 werden aangewezen de heren A. Coppoolse en S. Roelse. IA river ten tie. Premier Harold Macmillan verwel komde op het Londense Victoria- station zijn Orielcse ambtgenoot Con stantino Karamanlis en echtgenote. Zij waren vergezeld van de minister van buitenlandse zaken Evangelos Averoff en diens vrouw. De Grieken brengen een driedaags officieel be zoek aan EngelandNadat óe staats- Heden umren aangekomen, deed zich een incident voor. Mevr. Betty Am- batielos, wier man een levenslange straf in een Griekse gevangenis uit zit, verscheen met een bord, waarop stond géschreven: Ik wil mijn man zien. Toen de vrouw door de politie werd weggeleidklonken er luide protesten van de zijde van het pu bliek. VOOR RAAD ZEELAND TE OOSTBURG Vrouwen uit 38 landen hebben vorig jaar in de "Turkse hoofdstad Istanboel het driejaarlijkse congres bijgewoond van de internationale vrouwenraad, dat samenviel met een studieweek van de UNESCO. Hoofdthema van deze bijeenkomsten was „De vrouw en het gezin in deze veranderde we reld". Eén van de vrouwen, die deze studiereis meemaakten, is mevrouw E. J. van den Broecke-de Man uit Aardenburg, hoofdbestuurslid van de nationale vrouwenraad en onder meer lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Zij heeft dinsdagmiddag in het Oost- burgsó hotel „De Eenhoorn" voor de leden van de plaatselijke raad Zeé- land een interessante lezing gehou den over haar belevenissen in Tur kije en over de ervaringen, die zij daar heeft opgedaan. „Een bijzon der rijke ervarang", zo zei mevrouw Van den Broecke tot dc ruim 70 le den, waaronder het erelid mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz. Mevrouw Van den Broecke maakte de vliegreis naar Istanboel op verzoek van de Nederlandse rege ring, zo vertelde zij haar geboeid gehoor. Na een inleiding over de ge schiedenis van en do ontwikkelingen die zich in dat land hebben voorge daan, droeg mevrouw Van den Broecke een aantal van de indrukken over, die zij tijdens het congres, de studieweek en de discussies heeft op gedaan. Discussies over alle moge lijke onderwerpen, die vooral de vrouw aangaan. Een van de dingen, die velen van ons het meest heeft getroffen, zo vervolgde zij, was, dat bij al deze Hindoe-, Boeddhistische, christen-, joden- en humanistische vrouwen de wil was tot het in prak tijk brengen van hot: „Hebt uw naas ten lief als Uzelf". Uiteraard waren er ruime verschillen in opvatting. Zo konden de oosterse vrouwen moei lijk vatten, dat .in Nederland de oudere mensen worden „opgeborgen" in bejaardentehuizen, zoals zij dat noemden! Discussies Nuttige discussies zijn gehouden over ae vraag, of de vrouw bui ten haar gezin een beroep kan uit oefenen. Samen kwam men tot de conclusie dat men in deze kwestie niet mag generaliseren. Ook was men het er over eens, dat de vrouw niet de gelijke wil zijn van de man, maar wel gelijk waardig als mens. „Wij hebben onderzocht wat ons bindt", zo vewolgde mevr. Van den Broecke. „Daarna hebben we over wogen wat ons te doen staat. En als wij dan zien, dat er op deze wereld nog 600 miljoen noodlijdende kinde ren zijn, miljoenen moeders, die niet weten hoe zij hun kinderen moeten coeden en opvoeden, dan zullen wij die opvoeding moeten beginnen bij de ris de vele perspublikaties, waar door de aandacht sterk op Zierikzee werd geconcentreerd. En niet zonder ironie wordt in het jaarverslag opgemerkt: „Of de zeer grote toename van vreemdelingen naar Zierikzee in de laatste decennia een gevolg is van bovengenoemde activiteiten laten wij gaarne in het midden". Maar in het verslag wordt toegege ven: „Toch moet worden erkend, dat er, én bij de leden, én bij een deel van het bestuur een verslapping was ingetreden. De oorzaak van deze toe stand moet misschien worden ge zocht in de ophoping van functies Dij sommige der bestuursleden, die hoe verklaarbaar ook, afschuiven van werkzaamheden in één der bestaan de taken tot gevolg heeft gehad. In zulke omstandigheden werd op 4 ja nuari het bestuur ten stadliuize ge nodigd om met de burgemeester to bespreken op welke manier de acti viteiten zouden kunnen worden ver hoogd. Daarbij kwamen drie plannen naar voren. Ten eerste het; uitge ven van een gekleurde stadsplat tegrond met speciale aanduiding der monumenten en voor de vreemdeling belangrijke punten, ten tweede het stellen van een kiosk op liet Havenpleïn met in lichtingenbureau en ten derde het plaatsen van een bord langs de provinciale weg om te voorkomen dat de vreemdelingen de rond weg naar Schouwen zullen vol gen, maar hun weg zullen vinden door de stad. Het eerste punt zal worden uitge voerd door particulieren, zodat men binnen afzienbare tijd zulk een plat tegrond tegemoet kan zien. Punt twee is wegens de kósten voor V.V.V. met de thans bestaande mid delen onuitvoerbaar. Punt drie stuit te niet alleen op moeilijkheden wat betreft de kosten, maar mede op de hiervoor gewenste vergunning van provinciale waterstaat. Er is thans een nieuw bestuur ge vormd en als één van de eerste ta ken ziet dg V.V.V.-secretaris het be werken van die neringdoenden, die moeders zelf". Volgens mevrouw Van den Broecke moet men daarbij vooral in westerse landen op passen om niet de tradities van het oosten te verbreken. „De slotconclusie luidde, dat er nog heel veel dient te worden gedaan en dat we allen terug moeten gaan om in ons eigen land aan alle vrouwen- verenigingen uit te dragen, wat wij noS" geen lid zijn van V.V.V. hebben gehoord en gezien", aldus T' spreekster. De vertegenwoordigsters van de Zeeuwse organisaties adviseerde zij vooral veel te lezen over die andere landen en te luisteren of te kijken als radio of televisie dergelijke onder werpen behandelen. Door middel van een UNlCEF-fihn en een aantal kleurendia's werd een en ander, voor zover nodig, verduidelijkt. Voor de zomeravondfeesten van „Zie rikzee Ontvangt Vreemdelingen" zijn intussen zo blijkt uit liet verslag de volgende data gereserveerd: 20 en 29 juli en 5, 12 en 19 augus tus, op welke zaterdagavonden in de Westhoek geen extra evenementen zuilen worden georganiseerd. Hieruit blijkt dus. dat de zomeravondfeesten weer in plaats van op donderdag op zaterdagavonden zullen worden ge houden. MOOR Oft ECHT 1 COMMANDER p. CALTEX PERNIS OSSENORECHT 14 CALTEC THE HAGUE 13 CONOUKUST 14 v. Antv n. Amjl«rdam ES»0 J ESSO ROTTERDAM FOREST TOWON i OAASTERKERK 14 GEESTSTAR 12 33 RANDPONTGIN JOHANNES FRANS 1 KAMPSRDIJK 13 t« LEKHAVEN 13 I MEftWELLOYO c omstreeks half acht brand uit in het café van de heer Jeronimus te Nisse, doordat een gasfles bij het verwis selen vlam vatte. Het gevolg was, dat het café vrijwel geheel uitbrand de. Brandweercommandant J. B. Rein- houdt van 's Gravenpolder zei er dit van: „Ik werd om tien minuten voor acht telefonisch gewaarsohuwd door de gemeentesecretaris van Nisse. On middellijk begaf ik mij naar de brandweergarage in de Schoolstraat om de sirene in werking te stellen. Er kwam echter geen geluid uit. Het bleek dat een zekering was doorge slagen. Vanmorgen heb ik hiervan de oorzaak ontdekt. Een element iü de schakelkast was namelijk stuk", zei hij ons dinsdagmorgen. In allerijl heeft de heer Reinhoudt zijn mensen gewaarschuwd met be hulp van zijn beide dochters, die naar de woningen van de betrokken brand weerlieden renden. „Om vijf over acht vertrokken we. Als het alarme ringssysteem zou hebben gewerkt, zouden we om vijf vóór acht het dorp hebben kunnen verlaten", voegde hij eraan toe, „Die tien minuten vertra ging hoe vervelend ook zijn echt niet van invloed geweest op het wel of niet behouden van het café". Pech De brandweercommandant van 's Gravenpolder wees er ons op, dat de brandweersirene in een periode van meer dan 12 jaar nog nimmer dienst heeft geweigerd. Iedere eerste zater dag van de maand wordt do sirene beproefd. „Het was een technische storing, waaraan niemand schuld heeft. Het is eenvoudig pech heb ben", zei hij. .Ook burgemeester J. I). Jansen van 's Gravenpolder, Nisse en 's Heer-Abtskerke, die maandag avond ziek te bed lag, toen de brand hem werd gemeld, vond, dat van schuld of nalatigheid geen sprake is. „Het is een samenloop van omstandigheden. Op het mo ment, dat ik werd opgebeld, om streeks vijf vóór acht, werd mij verteld, dat het café al als ver loren moest worden beschouwd", verklaarde hij. Ook dc gemeentesecretaris van Nisse, de heer C. de Ruiter, die om tien minuten vóór acht de brandweercom mandant van 's Gravenpolder waar schuwde, is deze mening toegedaan. „Toen ik telefoneerde, sloegen de vlammen al door het dak", vertelde hij. Niet te spreken Caféhouder J. .Jeronimus, die vrij ernstige brandwonden aan het ge zicht opliep, was weinig te spre ken over de wijze, waarop hulp is geboden. „Do brandweer van 's Gravenpolder treft geen blaam" z.ei hij ons, „maar als de mensen uit het dorp onmiddellijk nadat de brand was uitgebroken en dat was dus omstreeks half acht hulp hadden verleend, hadden we het best kunnen redden". Hij is niet van plan zijn café te her bouwen. „Dat zou te veel kosten, temeer omdat ik maar gedeelte lijk ben verzekerd", z.ei Hij. De brandweercommandant van Hcin- fcenszand, de heer H. den Hartog, wiens korps eveneens te hulp werd geroepen en om circa twintig minu ten over acht arriveerde zei er dit van: „Het is jammer, dat in Nisse geen droogpoederapparaten aanwe zig zijn. Nu moest men wachten op de brandweer van '3 Gravenpolder. Bij een brand is iedere minuut, die men moet wachten er één teveel" Overigens had hij hulde voor de wijze waarop de brandweer uit 's Graven polder wist te verhinderen, dat het vuur oversloeg op het belendende per ceel van de familie Vette. De brand in Nisse heeft eohter op nieuw bewezen, dat in dorpen waar geen brandweer is, toch op een an dere wijze voorzieningen getroffen dienen te worden. De gemeenten Nis- Heer Abtskerke en 's Graven polder beschikken over één brand- weerkorps, dat zijn „zetel" heeft in Gravenpolder, waar ook al bet ma teriaal is opgeslagen. Voor de sug- *r *'an l'e brandweercommandant van Hemkenszand 0111 in dorpen waar geen brandspuit aanwezig is, droog poederapparaten te plaatsen, is daar om veel te zeggen. NOOROWIJK 1 HOUTMAN 13 t* Oa.n JACOB VEROLMC 12 KELLITIA IS I KOFINeLLA 1 STENTOR p. 14 Fi STRAAT COOK 10 STRAAT L" TJIMENTENG J TJI SANTJET I J LINSCHOTEN 1 De 200 yards rugslag binnen twee minuten Tom Stock, een student aan do uni versiteit van Indiana is de eerste zwemmer, die ooit de 20(1 yards rug slag in minder dan twee minuten rtceft gezwommen. Met scheelde overigens niet zo erg veel. want Stock legde dc afstand af in 1.59.9. Aangezien dc tyd niet werd gemaakt, tijdens een wedstrijd, maar tijdens een demonstratie, zal dit record niet er kend worden. Noorse rijders voor strijd om schaatstitel De Noorse hardrijdersuhie heeft, maandag de vijf schaatsers uitge kozen die Noorwegen op 18 cn 19 februari bij do wereldkampioen schappen te Gothenburg zullen ver tegenwoordigen. Het zijn: Knut Johannesen, Nils Aanes, Fred Maier, Torstein Seier- sten on Tor Guttu. Reserve is Ed- mond Lundsten. De enige debutant is de 25-iarIge Tor Guttu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6