Carnavalskostuums raakten in brand Kinderloos echtpaar nam acht wezen bij zich in huis JEUGDBENDE BESTOND UIT KINDEREN VAN ZEVEN TOT TWAALF VERSPILLING IN BOUW DOOR ONDOELMATIG ONTWERPEN LANDMACHT KRIJGT HET F.N.-GEWEER Grenscorrecties WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 PKOV 1 N Cl ALE ZEEUWSE COURANT S Toevallig ..Ik hoorde eigenlijk maar heel toevallig' van dat tragische sterf geval in Heemskerk", zegt me vrouw Rijser. dat van acht kin deren wezen maakte. Het kind, dat ik aangenomen had een meisje van twee jaar, dat ik anderhalf laar verzorgde en. vertroetelde, was toen juist door de moeder weggehaald. Ik had er veel ver driet van er was een grote leegte om me heen. Ik kon me toen zo goed de gdvoelcns van de verzorgsters van Bertha Har- tog en Anneke Beekman voorstel len. Het is verschrikkelijk een kind, dat je als een kind van je zelf hebt beschouwd, niet meer in je omgeving te hebben". Een paar „M'n moeder zei: Probeer een of twee kinderen van dat gezin in Heemskerk te krijgen. Ze zullen locli wel verspreid worden, want ze kunnen niemand vinden, die ze alle acht wil nemen. Ik had er wel oren naar en ik ben dan ook naar Heemskerk gegaan om de nodige inlichtingen in te winnen. Een paar van dé. kinderen licb ik toen ook gezien". „Het is erg, misschien wel mis dadig, een ouderloos gezin uit elk aar te trekken. Toen ik thuis kwam 's avonds was ik hier ten volle van overtuigd. Uren heb ik met m'n man gepraat over wat we wilden en konden doen. Maar ja, neem maar eens het besluit acht kinderen tegelijk te krijgen, terwijl je in feite maar met z'n tweeën bent. De volgende dag was ik met m'n gedachten steeds bij die kinderen, clie op 'l punt stonden uit elkaar gerukt te worden. Jij bent de aan gewezen persoon, hamerde het door m'n hoofd. Toen ik eindelijk na dagen denken en praten, het besluit nam alle wezen in huis te nemen, deed ik het met angst en twijfel in het hart". Steun „Ik kan niet zeggen, dat m'n man aanvankelijk enthousiast was, maar hij steunde me niet Ongeval in Bergen op Zoom Proces-Eichmann weer uitgesteld Het proces tegen Adolf Eiclimann zal op verzoek van diens verdediger worden uitgesteld tot tien april, zo is dinsdag van gewoonlijk welingelichte zijde in Tel Aviv vernomen. Aanvan kelijk zou de openbare behandeling- op 15 maart beginnen. Negen muzikanten in ziekenhuis (Van onze correspondent) Korte tijd voordat de carnavals optocht door Bergen op Zoom zou trekken is gistermiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De maskeradepakken van een groep muzikanten van de har monie „De Schelde-zonen" uit Hoogerlieïde vlogen in brand. Elf van de vijftien leden raak ten in brand. Negen moesten iu bet Algemeen Burger Gasthuis worden opgenomen. Twee van ben verkeren iu levensgevaar. Op straat vloog plotseling één van de pakken in brand. Door het zeer brandbare materiaal waaruit dit kostuum was vervaardigd, stond de man spoedig 'in lichterlaaie. Op zijn hulpgeroep snelden de anderen hem te hulp maar de een stak de ander daardoor in brand, zodat op een gegeven moment de achter plaats één vuurzee leek. De. slachtoffers renden als fakkels over straat. Razend van pijn rol den zijn over de grond, terwijl omstanders de jassen en mantels van de kapstokken rukten om de mensen te helpen. Ook probeerde men met emmers water de vlaiti- men te doven. Tenslotte versche nen brandweer en doktoren, die waren gealarmeerd. Het bleek dat elf leden van de mu ziekvereniging ernstige brandwonden hadden opgelopen eri deze werden in allerijl met een autobus naar het Al gemeen Burger Gasthuis overge bracht Slechts twee muzikanten mochten het ziekenhuis, na verbon den te zijn, weer verlaten. Levensgevaarlijk gewond werden de lieren A. Bruggemans en R. Her togs, terwijl zeer ernstig werden gewond: L. en J. Dingenianse (vader en zoon), G. Slok, L. Wils, A. Plompen, M. van Broekhoven en J. Elzakkers, allen uit Hoogcrheide. De politie in Pittsburg hoeft een einde gemaakt aan de activiteit van een bende jeugdige inbrekers door de arrestatie van een meisje van acht jaar en haar zevenjarige broertje. Het meisje zou hebben bekend dat zij na sluitingstijd een bank was binnengedrongen door zicli te wringen door een opening onder de deur van 't souterrain. Zij had daarop de deur geopend om enige kameraadjes van tien tot twaalf jaar binnen te laten. De jongelui hadden echter weinig geluk want zij waren niet zo handig de alarm installatie uit te schakelen. De politie was snel ter plaatse. De kas sier, van de bank schat dat de dieven op zijn hoogst drie dollai;. hebben kunnen bemachtigen. H.M. de Koningin bracht dinsdag een bezoek aan dé bollenstreek. Foto: in de ochtenduren bezichtigde Hare Majesteit de ■veilinghal' in Rijnsburgwaar zij onder nicer deze ■prachtige tulpen bewonderde. Naastenliefde in de praktijk S Gisteren was het Valen- tijndag dag der vriend- 1 schap. Wederom heeft het 1 V alen tijn-comité een aan- 1 tal Nederlanders, dat zich 1 door daden van waarachti- ge vriendschap, trouw of §j toewijding onderscheiden 1 heeft, een huldeblijk aan- g geboden. Tot de gehuldigden be ll hoort ook de familie Rij- 1 ser-Boots in Purmerend. j Het hiernaast afgedrukte 1 verhaal spreekt voor zich 1 zelf. Het is een verhaal van* H acht wezen en een kinder- 1 loos echtpaar, een verhaal van vreugde, doch ook van H moeite en zorg. liiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH DEMONSTRATIE IN AMSTERDAM i Voor het Belgische consulaat- e generaal in het Museumkwar- j i tier te Amsterdam heeft gister- j avond een groep van ongeveer itweehonderd jongelui met span- i doeken, waarvan de tekst door I de duisternis niet leesbaar was, j een betoging gehouden in ver- II band niet de moord op Loe- mocniba. De politie sommeerde de betogers uit wier midden kreten van ..moord" en „Loemoemba" opklonken, zich te verspreiden en waarschuwde een paar maal dat geweld zou worden ge bruikt. Toen dc jongeren geen gevolg aan de sommatie gaven, gebruikten de agenten de -gummistok om hen uiteen te drijven. Een agent, die men gepoogd had in de gracht te gooien, kreeg tijdens de vechtpartij een schop tegen zijn ge- zicht. De verwondingen waren echter niet van ernstige aard. WEEK VOOR DE VOLKSHUISVESTING Nationale prijsvraag voorgesteld der verbeeldingskracht of kleur. Het ontwerpen van een woning is geen legpuzzel, maar een ruimtelijke con ceptie". De tweede dag van de week voor de j PrijSVi aag volkshuisvesting in het Bouween- I Voor de nabije toekomst stelde hij trum te Rotterdam, was gewijd aan voor een nationale woningprijsvraag het onderwerp „kostenbesparing uit te schrijven voor liet ontwerpen door meer doeltreffende woning- van efficiënte huizen niet een archi- bouw" en stond onder auspiciën van tectonisch niveau boven het lande- de Stichting- Studiegroep Efficiënte lijke gemiddelde. Woningbouw. De vice-voorzitter daarvan, de heer J J. Bommer sr., beet gistermorgen het spits af met een inleiding „Langs I de weg van de keuzeplannen". Zijn uitgangspunt was: met dezelfde j bouwcapaciteit en dezelfde middelen beter en meer bouwen. De research in de woningbouw noemde hij een schreeuwend pro- bleeiru Die is belachelijk klein, niet j president Tsjombe van Katanga voldoende gericht op de produktie heeft categorisch geweigerd samen en indt zelfs los ervan plaats. Als te werken met de vertegenwoordi- oorzaken. hiervan noemde hij .dat de gers van de Y.N., die een onderzoek woningbouw niet in een hand is, en \villen instellen naar de omstandig- de onvoldoende continuïteit in de heden waarin Loemoemba Katanga weigert samenwerking met V.N. bouw. Ook laakte de lieer Bommer de onverantwoordelijke verscheiden heid in de bouwvoorschriften en dc verspilling van kosten door ondoelmatig ontwerpen. Om iets le bereiken op het terrein van de I rationalisatie achtte hij het een ge- Hel feit dat de Russen blijven aan dringen op een gedetailleerd verslag over de omstandigheden van Loe moemba's dood. betekent inmenging in de binnenlandse aangelegenheden dc Kongolese republiek. rauuuausaue acntue mj net een j Dit heeft het Kongolese ministerie eerste voorwaarde dat men geen van buitenlandse, zaken gisteren vol- woningbouwprogramma voor een jaar opstelt, maar op lange ter mijn. En om het niet bij een pro gramma tc laten, moet de over heid dwingend in kunnen grijpen in de kapitaalvoorziening. Een andere voorwaarde voor rationa lisatie is continuïteit in de pro duktie. gens Belga verklaard. Onder de titel „Doelmatig ontwer pen", gaf de heer Leo de Jonge ver volgens de visie van een architect: „De lagere en middengroepen van de bevolking hebben leren leven op een etage, met een woonkamer van 16 m2 eir een balkonnetje. Ze we ten niet meer wat zij missen. Ze hebben Ieren leven zonder woon- avontuur. Maai* denken we er wel eens bij dat we bouwen voor het jaar 2000? Nog steeds in de meeste ge vallen zonder centrale verwarming, zodat de woonruimte de helft van het jaar nog meer beperkt is. Zon- lemoeba c.s. was belast, is ge arresteerd. Het zijn zeventien man en een Belgische officier. Naar aanleiding van de moord op Loemoeba heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat „België, getrouw aan Ontwerpen zijn politiek van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo, absoluut niets té maken heeft met de arrestatie, gevangen houding. overbrenging en dood van de vroegere premier". Geschenk voor schrijver A. den Doolaard Ter gelegenheid van de 60ste verjaar dag van de auteur A. den Doolaard is een liber amicorum verschenen, waar aan prominenten uit de Nederlandse literaire wereld hun bijdragen hebben geleverd, zoals A. Roland Holst. Vic- tor E. van Vriesland, Halbo C. Kool, I Jan de Hartog, Clara Eggink, Fran- cols Pauwels. Anthonie Donker. Theun de Vries. Johan Winkler. H. I Schintz en anderen. Het liber amicorum, waarvan honderd genummerde exemplaren werden ge drukt, is uitgegeven en de schrijver aangeboden dooi' de Gelderlander-' pers, waarvan Den Doolaard mede werker is. l (Van onze Haagse redactie) De minister van defensie heeft als nieuw geweer voor de land- I macht het lichte automatische Belgische F.N.-geweer gekozen. I Dit besluit is 11a zeer langdurig overleg in de top van de Neder landse defensie gevallen. Aangenomen mag worden dat minis ter ir. S. H. ViSser het nieuws van de beslissing, de order van tientallen miljoenen guldens te gunnen aan de oude Belgische FN^vapensmidse, had willen bewaren tot de behandeling in dc Tweede Kamer van de begroting van zijn departement voor 1961. In de memorie van antwoord aan de volksvertegenwoordiging die de be- windsman vorige week dinsdag ver- «tuurde, deelde hij nog mee dat bin nen zeer korte tijd een beslissing t.cn aanzien van de keuze van een nieuw geweer zou worden genomen. In feite was dit echter reeds gebeurd Uit zeer betrouwbare bron vernamen wij namelijk dat de dag tevoren de directeur van de Artillerie Inrichtin gen Hembrug door de minister is meegedeeld dat liet door het Hem- brugse staatsbedrijf geproduceerde Amerikaanse lichtgewicht-geweer „Armalite" A.R. 10 niet en het Bel gische FN-geweei' wel voor de Ne derlandse landmacht was uitverko ren. 1 Het Wereldgebeuren Hei Oost-Europa Instituut van de Vrije Universiteit van Berlijn heeft een onderzoek gepubli ceerd over de ontwikkeling van de- door Polen bestuurde, voormalige Duitse gebieden. Het rapport is een afspiegeling van de ..wachtkamer-po litiek'. die nog steeds wordt toegepast door de bevolking van het 115.000 vierkante kilometer grote gebied aan gene zijde van de Oder-Neisselinie. In deze streken, die van ccuwenher Duits zijn, maar na de oorlog als compen satie'aan Polen werden gegeven, is de „sowjettisoring" sneller verlopen dan in het oude Polen zelf. De toestand, volgens dit rapport, is zo. dat in deze voormalige Duitse gebieden een communistisch regiem heerst dat feller is dan ergens anders in de door Rusland beheerste gebieden. Het lijkt wel alsof de Polen dat ook aanvoelen, want de door oorlog en vlucht uitgedunde streken worden, ondanks plechtige beloften en in het vooruitzicht gestelde beloningen, niet herbevolkt door Polen. Het. schijnt dat de bewoners van het in de historie vele malen bezette Polen, aarzelen de plaatsen in te nemen van Duitsers. Volgens een bericht in de in Allslein verschijnende Poolse krant Glos Olsztynskï hebben meer dan tweeduizend Poolse boeren, die in de afgelopen jaren naar Pomme- ren en Pruisen waren verhuisd, bij de autoriteiten een verzoek inge diend om weer naar Polen, het oude Polen dus. te mogen terugkeren. Ve len hebben ook illegaal de oud-Duit se bodem verlaten en keerden terug naar hun vaderland. Een van de dwaaste toestanden is te vinden in de plaats Guben aan de Neisse. Het stadje is in twee delen verdeeld, verbonden door een houten brug. Het ene deel, slechts een straat, een school en een fabriek, is Oostduits: de rest waar kerken en fabrieken staan, is Pools geworden. Men noemt de scheiding tussen beide delen de „vre- desgröns", maar niemand zal het wagen van de ene kant naar de an dere kant van het dorp te gaan. Achter het IJzeren Gordijn liggen nog meer gordijnen. Nu 'treft het slecht dat de overleden president van de zogenaamde D.D.R., de Sow- jet-zone van Duitsland, in het nu Poolse deel van Guben werd gebo ren. De Oostduitse regeerders heb ben de naam Guben ter ere van hun gestorven president veranderd in „Wilhelm-Pieck-stad". Maar dat geldt uiteraard alleen voor het ..Duitse" deel. Tot nu toe heeft nog niemand er behoefte aan gevoeld om Piecks geboortehuis le bekijken. Slechts een Westduitse bezoeker zou uiteraard voor de grap eens hebben getracht tot het be roemde huis door te dringen. Hij ging naai- de houten brug en stelde de Poolse grenswacht in kennis van zijn wensen. Deze keek de bezoekers uit het westen slechts ontzet aan en tikte toen op niet mis te verstane wijze met zijn vinger op zijn voor hooft!. Guben is de tweede stad van Oost-Duitsland, die haar eeu wenoude naam moest prijsge ven voor een politieke naam. Chem nitz werd in 1953 al Karl-Marx-slad. Nu is Guben dus gevolgd. Maar zo als de bewoners van de Saksische industriestad van Chemnitz blijven spreken, zal ook de herdoop van Gu ben de naam niet kunnen uitwissen. AI is 85 jaar geleden Pieck daar ge boren. ïn een onlangs verschenen Russisch rapport wordt gesteld dat er geen Duits-Pools vraagstuk is.' Verstandige mensen zullen tot de overtuiging komen, zo zegt dit rap port. dat de Oder-Neisse-grens een vaststaand l'eit is. De onaantast- baarheid van deze grens is juridisch, j politiek en militair verzekerd. En de i communisten venvijzen dan naar de in 1945 door de oorlogsleiders ge- I houden conferentie, waarop de de ling en opsplitsing van Duitsland werden behandeld. Toch zit deze de- ling de Westduitsers nog vrij hoog j en in een onlangs verschenen na- i slagwerk, uitgegeven door de bonds- I regering, staan de oude Duitse ge- bieden in het oosten aangegeven als j ..onder Pools beheer". De historie- klok is nog nooit een uur teruggezet i en men moet wel heel optimistisch i zijn om te denken dat Polen zijn j door de dood van honderdduizenden partisanen verkregen gebiedscom- j pensatie zal afstaan. Een dergelijk j principieel inzicht zou bij de afhan- deling van de grenscorrecties in het J westen van Duitsland de landen aan de westgrens van pas zijn gekomen, j Polen heelt genomen wat Roosevelt. Churchill en Stalin het land hadden beloofd. Tenzij men de" mythe aan- I hangt dat op de eerste september van 1939 Polen Duitsland aanviel ('en niet andersom), zal men in de huidige situatie, hoe ongaarne mis schien ook. moeten berusten. WILHELM PIECK brug naar geboortehuis.. Onder auspiciën van de OJSJE.S. is ecu Europees voorlichtingscentrum op het ge bied van het bestralen van levensmidde len opgericht, dat zal worden geleid door de Fransman Pierre Leveque. afdelings hoofd van het Franse commissariaat voor kernenergie. „WE VOELDEN HET ALS EEN OPDRACHT Laatste wil van een moeder gerespecteerd fVan onze speciale verslaggever.) In 't Noordhollandse Heems kerk had een moeder een moeilijk sterfbed. Drie jaar tevoren was haar man ge storven en ze liet acht kinde ren na. De oudste was zeven tien, de jongste vier. Stuk voor stuk hingen de broertjes en zusjes aan elkaar, opge groeid als ze waren in de ves te van een liefderijk gezin. Vlak voordat ze de laatste adem uitblies, stamelde de moeder haar laatste wens. „Laat de kinderen bij elkaar" zei ze. „Ze kunnen elkaar niet missen". Twee jaar later zitten we tegen over het echtpaar, dat de laatste wens van de moeder heeft ver vuld. Het zijn dc heer en me vrouw Rijscr-Boots. die het hotel café „Beatrix" aan de Padjedijk in Purmerend drijven. Zij is thans zesendertig, hij vierenveertig. ..Het is moeilijk hierover te pra ten". zegt mevrouw Rijser, „noch mijn man, noch ik. zijn belust op publiciteit; aan het op nemen van de acht wezen hebben we nooit enige bekendheid gege ven. Zelfs onze beste klanten héb ben we er nooit iets van"verteld. Als we het nu toch doen, dan is het alleen om een stimulans aan anderen te geven. Geen leven be hoeft inhoudsloos te zijn". Dit is het verhaal van de man en de vrouw, die Truus (19), Lia (18), Anneke (16), Kees (14), Jan (13), Rïa (II), Tineke (9) en Bennie (6) thans vader en moe der noemen, hoewel ze de Rysers voor de dood van moeder niet hebben gekend. alles. Het huis was gelukkig groot genoeg, en ook aan meubilair had den we geen gebrek. Drie van de vijf kamers van ons hotel zonder den we als slaapkamer voor de kinderen af". „Ik herinner me goed de dag dat" ze kwamen. Ik zag er eerlijk ge zegd tegenop als een berg. Zo maar acht kinderen in huis, van wie je nauwelijks iets wist. Een verzorging, dag in, dag uit. waar van je je steeds maar afvroeg: kan ik het aan? De eerste tijd is moeilijk geweest. De kinderen moesten aan ons wennen en wij aan de kinderen. De jongste had heimwee, en ik kon hem er wat tk ook deed, niet overheen helpen. De vertwijfeling had me vaalt genadeloos in haar greep. Nu is dat gelukkig allemaal an ders geworden. De kinderen, voor al de jongeren, weten niet beter of ze horen bij ons thuis. Bennie, Deze joto toont de heer en me vrouw Ryser (resp. tweede en vierde van links achtergrond) met de kinderen bij het zo verdiende Valentijngesclienk. die net zes jaar is. zegt zelfs, dat hij Bennie Rijser heet. De oudste twee meisjes werken al: de ene meisje helpt mij thuis en de an dere als modinette. Het derde meisje helpt met thuis en de an deren zijn nog allemaal op school". „En wy zelf m'n man en ik? We zouden dit grote gezin niet meer willen missen. Alle moeilijk heden van alle leeftijden hebben zich tegelijkertijd boven onze hoof den ontladen. We brengen finan ciële offers, we hebben wel eens moeilijk gezeten. Maar we hebben vreugde vreugde aan elkaar en aan de kinderen. En dat geeft tenslotte inhoud aan een leven".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3