Onteigening gronden in de Kanaalzone COLSTON H. PLOMPEN TE MIDDELBURG KREEG VALENTIJN-HULDE DE INDUSTRIËLE EXPANSIE IN WEST-VLAANDEREN TOEKOMST NIET SOMBER VOOR 'S-HEER-ARENDSKERKE WAST AF! PROVINCIALE ZE ED W SE COURANT i WOENSDAG 15 FEBKUAKl 1961 PLEIDOOIEN VOOR RECHTBANK Rijkswaterstaat vindt prijs van deskundigen te hoog Voor de civiele kamer van de Middelburgse rechtbank, die ge leid werd door mr. P. van Em- pel, werden dinsdag de eerste pleidooien gehouden in de ont eigeningsprocedure voor de ka naalverbreding in O.-Zeeuwsch- Vlaanderen. Speciaal werd deze middag gepleit naar aanleiding van het deskundigenrapport. Voor de comissaris der koningin Zeeland die volgens de ont eigeningswet als eiser moest op treden voor rijkswaterstaat, omdat er belanghebbenden uit meerdere gemeenten waren was mr. J. F. C. van Deinse als procureur aanwezig; voor de drie gedaagden, dokter van Bre da Vriesman uit Terneuzen, de landbouwer Mullaert uit .Hoek en de familie Van Langevelde uit Terneuzen, trad mr. M. A. Terwoert op. Uit het pleidooi van mr. Van Deinse bleek, dat de onteigenende partij zich net met de taxatie, speciaal inzake de grondprijs, kan verenigen. De wa terstaat heeft de deskundigen ge vraagd, aldus mr. Van Deinse, welke maximum beheerste agrarische prijs ide prijs, die onderworpen is aan de wettelijke normen) moest worden vastgesteld. Het antwoord is volgens de eisende partij wat op de vlakte gebleven. Als prijs kwam 60 cent tot één gulden per centiare uit de bus, aldus betoogde mr. Van Deinse. Ter zitting werd van de zijde der deskundigen toegelicht, dat de beste voor de fruitteelt geschikte grond op rond één gulden gesteld kan worden, de iets minder ge schikte op 90 cent, enz. De gron den. die bijna ongeschikt zijn voor de fruitteelt, kunnen gesteld wor den op rond 60 cent. Mr. Van Deinse achtte een pacht prijs van 190 ook te hoog. Mr. Ter woert wees er op, dat er voor deze beste Zeeuwse grond, ook. pachtprijzen van 210 en 220 ge steld kunnen worden. De eisende par tij zou deze prijs volgens de richt lijnen willen stellen op maximum 170, zo verklaarde mr. Van Deinse. Daarvan moeten niet 10 lasten af getrokken worden, maar 20. De pol- derlasten zijn reeds 15, waarbij dan nog 5 personele belasting komt. Bij een kapitalisatie met een rentevoet van 3% procent, zo be toogde mr. Van Deinse, komt men dan aan een prijs van ongeveer 46 cent per vierkante meter. (Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Ncdmiraal 19 Middelburg - Tel. 01180-2962 VAN :tvin „LOPEND VUURTJE". „Een groot aantal dorpelingen sloeg op veilige afstand de brand gade", zo meldde een onzer redacteuren gisteren uit Nisse, waar aan liet dorpsplein maandagavond een cafe door vlammen werd verwoest. Deze brand is inderdaad als een „lopend vuurtje" door het dorp gegaan. Dat blijkt ook uit het verslag van onze correspondent uit dit Bevelandse dorp over een ouderavond van de openbare school. Aan deze bijeenkomst kwam name lijk abrupt een einde, toen het nieuws over de brand in het school gebouw doordrong. Nadat de voor zitter J. Hoebeke ,een. welkomst- Te hoge prijs Mr. Van Deinse was dan ook, me de aan de hand van vergelijkings materiaal uit andere Nederlandse kerngemeenten, van mening, dat de prijs van de deskundigen te hoog gesteld is. Deze prijs is te vens belangrijk hoger dan het be drag, dat de centrale commissie onteigeningsvergoedingen heeft vastgesteld. Mr. Van Deinse vreesde, dat hierdoor een prijs verstoring zou ontstaan, welke mening door de deskundigen be streden werd. Mr. Van Deinse wees er vervolgens op, dat van de zijde van de landbouw ook bezwaar gemaakt is tegen de aard van het industriegebied. Vol gens de landbouw is dit gebied te groot van opzet waardoor de indus trie-verwachtingen niet bewaarheid zullen worden. Mr. Van Deinse meende, dat de belangstelling van industriële zijde wellicht een uitslui tend gevolg is van deze kanaalver breding. Mr. Terwoert wees er op, dat ten aanzien van enkele toekomstver wachtingen zeer moeilijk iets defini tiefs verklaard kan worden. Opheffing Volgens dezo procureur bestaat de mogelijkheid, dat na IV2 jaar de ma ximum-prijsregeling opgeheven wordt. De verwachtingen zijn dan, dat de prijs tot het dubbele of zelfs viervoudige zal oplopen. „Als de prijs vrij is, komen ook de Belgen op de Zuidhollands voorschot voor Haringvlietbrug Project kan nu worden uitgevoerd De provincie Zuid-Holland geeft voor de vervroegde bouw van de brug over het Haringvliet een voorschot van 230.000 aan de N.V. Brugver- binding Haringvliet. Aldus besloten Provinciale Staten in hun dinsdag voortgezette winterzitting. De N.V. Brugverbinding Haringvliet moet over een aandelenkapitaal van een miljoen -gulden kunnen beschik ken om de benodigde 36 miljoen gul den voor de bouw van de brug te kunnen lenen. Gemeenten op de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland hebben aande len in de N.V. genomen tot een be drag van 600.000. De pvovincie Zeeland gaf een voorschot van 170.000. Nu de financiën geregeld zijn, kan de brug naar het ontwerp en bestek en onder toezicht van rijkswaterstaat worden uitgevoerd. markt", aldus mr. Terwoert, die ver klaarde, dat de prijs in België per ha rond f 25.000 bedraagt. Hij betoogde, dat deze kwestie eerst een rol zal spelen, wanneer de recht bank een maximum agrarische prijs vaststelt. Mr. Van Deinse verzekerde later, dat de Belgische prijs volgens opgaven aan rijkswaterstaat zich in de orde van grootte van 16.000 tot 20.000 beweegt. Mr. Terwoert verklaarde evenwel van mening te zijn, dat de grond prijzen een revolutionaire ontwikke ling zullen meemaken. Voorts,, wees hij er op, dat aanvankelijk weinig waarde gehecht werd aan de kansen op Industrie-vestiging, maar dat thans in een andere richting gedacht wordt. „SPORTMENSEN KOMT DE EER TOE" VOOR ZIJN WERK VOOR ZONNEVELDCOMITÉ HARRY L. PLOMPEN te Mid delburg is één van de Neder landers, die gisteren ter gele genheid van Valentijndag 1961 een nationaal huldeblijk ontvangen heeft. „Hij is de grote organisator van het co mité „Sport Steunt Zonne veld" en weet jaarlijks dui zenden guldens bijeen te brengen door middel van sportevenementen voor mis deelde en gehandicapte kin deren. In Zeeland een zeer po pulaire sportman". Aldus ka rakteriseerde het nationaal Valentijn-comïté in telegram stijl het enorme en mooie werk, dat de heer Plompen als secretaris-penningmeester van „Sport Steunt Zonne veld." 111 de afgelopen jaren verzet heeft. TOT LOOPBAAN Mama was helemaal onder dé indruk aekomen van de eisen, waar de zo geheten „commando's" aan moeten voldoen, de jongens mèt de groene baretten. Ze had er een reportage serie over gelezen en toen ze die uit had, bekeek se haar achtjarige zoon Pieter eens goed en vervolgens sprak ze nadenkend: ,,'t Jonge, jonge, wat zul jij veel moeten presteren om commando te worden". Waarop ze Pieter in schrille kleuren de ver schrikkingen schilderde, die hem la- tér bij de soldaten te wachten zou- dén staan. i Pieter luisterde ademloos. „Maar 't zijn wel flinke kerels", besloot zijn moeder en toen ineens barstte Pieter in een luid schreien uit. „Maar ik wil helemaal geen generaal wor den", snikte hij om er een beetje raadselachtig aan toe te voegen: „Ik wil toneelknecht worden". Want sinds hijin de Middelburgse Schouwburg eens achter de coulissen heeft mogen kijken, lijkt hem dat een pracht van een beroep. Véél mooier dan „generaal" en zelfs nog mooier dan toneelspeler, want daar moet je zoveel bij praten woord had uitgesproken en enkele sketches waren opgevoerd heeft men de ouderavond geschorst, omdat de aanwezigen hun belangstelling nu eenmaal niet naar twee verschillen de onderwerpen konden laten uit gaan BELANGSTELLING. Ook in Kortgene was er dezer da gen veel belangstelling voor wat zich in het eigen doip afspeelde. Alleen ging het daar wat minder alarme rend toe. De belangstellenden kregen er in de „Stadswijnkelder" de film te zien, die vorige zomer van de plaats en zijn inwoners werd ge maakt. De heer Allewijn voorzag de rol prent van een vaak geestige com mentaar. Alle plaatselijke vereni gingen hebben maanden geleden hun medewerking aan de opna men verleend. Nu konden de leden zien, wat daarvan was geworden. Bijna iedereen en alles was door het spiedend oog van de camera opgemerkt en soms verbaasde men zich over de „acteertalenten" van enkele dorpsgenoten. BESTEMMING. „Oud roest", constateerde onze Axel- se correspondent eenvoudig boven 'n bericht over het opgraven van een deel van de oude gasleiding tussen Axel en Terneuzen. In 1960 is deze leiding buiten gebruik gesteld en vervangen door een modern plastic buizenstelsel, dat een grotere capa citeit bezit. De ijzeren buizen zullen met deze bestemming worden ver kocht. BORDEN. Langs de weg van Terneuzen naar Axel heeft provinciale wa terstaat borden geplaatst met het opschrift „Slecht Wegdek Voorzichtig Rijden". Deze aan duiding Is bepaald geen overbodi ge luxe, want het gaat om een weggedeelte, waar reeds talrijke ernstige verkeersongevallen zijn voorgekomen. „Vandaag moeten de mensen diege nen goeddoen, die zo dikwijls vol trouw en toewijding voor anderen klaar staan", aldus betoogde de voorzitter van het Sport Steunt Zonneveld-comité, de heer C.L. Westerweel. die de heer Plompen de Valentijnhulde overhandigde. „Zonder persoonlijk belang of ge win heeft U uw beste krachten ge geven voor de uitbouw van het co mité", vervolgde de heer Wester weel. „En thans krijgt U de huldi ging, die U ten volle verdiént". ACTIEVE KRACHT. De heer Westerweel wees er op, dal het comité nu de gelegenheid krijgt om te tonen wat het in de afgelopen zeven jaar van zijn be staan heeft verricht en wat het aandeel daarin van de heer Plom pen Is geweest. „U bent zo gewel dig actief geweest, dat in deze pe riode de opbrengsten zijn gegroeid van enkele honderden guldens tot meer dan tienduizend gulden", sprak de lieer Westerweel. „En U bent als secretaris-penningmeester de grote kracht in liet comité". Voorzitter Westerweel verklaarde vervolgens, dat Harry Plompen ook éen der grote steunpilaren is voor de instandhouding van het Zeeuwse veteranen voetbalelftal „dat overigens steeds jong van inborst blijft" - dat elk jaar de comité-kas met rond duizend gul den „spekt". Hierop bedolven twee actieve organisatoren van de Zon- neveldrït, de heren P. Tilroe en A. van Sabben van de M.A.C. Schel- degouwen, de heer en mevrouw Plompen bijna onder de Valentijn hulde: een enorme bloemenmand, oen taart en een kandijkoek. Na mens Scheldegöuwen bedankte de' lieer Van Sabben de heer Plompen voor het vele werk, dat hij voor de kinderen van Zonneveld, Ipenoord en Kinderzorg heeft gedaan. „Bij, de organisatie van de Zonneveld- KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop is lekker en gezond! ;n... FAAM... Fantastisch) Auto uit Zaamslag reed tegen boom Dinsdagmorgen omstreeks half vijf is de lieer J. A. van C. uit Zaamslag met zijn personenauto, op de weg Steenbergen-St.-Philipsland, in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder werd hierbij ernstig ge wond. Hij moest worden overge bracht naar het Algemeen Burger gasthuis te Bergen op Zoom. Het ongeluk ontstond toen C. in de gemeente De Heen in een mistbank het zicht op de weg verloor. De oesterverzending in de maand januari Vanuit Zeeland zijn in de maand ja nuari 3.924.377 stuks oesters ver zonden, tegen vorig jaar in dezelfde maand 2.842.671. Daarvan waren voor het binnenland bestemd 149.047 stuks (vorig jaar 140.710). Geëxpor teerd werden naar België 1.670.560 stuks (1.693.725) naar Frankrijk j 1.440.450 (498.700) naar Engeland I 228.450 (224.750) naar Duitsland 208.970 (191.518) naar Denemar- ken 100.600 naar Zwitserland l 93.800 (72.550) en naar diverse an- j dere landen 32.500 (20.718). <WVW*VV\AA*V\*VVVWVWS Ook voor Zeeland van betekenis (Slot van pag. 1) werken te laten uitvoeren in de Wielingen, waardoor de toegang tot de havens van Zeebrugge, Gent en Antwerpen zou worden verge makkelijkt voor grote zeesche pen. Dit laatste is echter nog toe komstmuziek. Wat de waterwegen betreft deelde de minister mede dat het investerings plan het moderniseren van het ka naal GentBruggeOostende voor ziet voor schepen van 2000 ton en verder zal om Brugge een ringvaart worden aangelegd. JAARVERGADERING C.H.U. Inleiding van de heer C. Philipse Op de jaarvergadering van do plaat selijke afdeling der Christclyk-Ilisto- risehe Unie heeft de voorzitter, de heer C. Philipse een inleiding gehou den over het onderwerp „De toekomst van 's-IIeer-Arendskerke". De inleider stelde in zijn causerie dat de uitvoering van liet Sloe-plan, een stimulans zal betekenen voor de wes telijke kant van 's-Heer-Arendskerke, ritten heeft U immer de moeilijk heden uit de weg geruimd", aldus dc heer Van Sabben. DE ZEEUWSE SPORT. Dc bescheiden secretaris-penning meester van Sport Steunt Zonne veld meende evenwel, dat de zaak „wat scheef getrokken" was. „Niet ik drijf Sport Stennt Zonneveld", verzekerde hij, „maar do Zeeuwse sportmensen". „Wij zijn de men sen, die coördinerend werken en de sportwereld attenderen op datge ne, wat het leven waarde geeft: anderen helpen", aldus lïarry Plompen. Hij verklaarde hijzonder getroffen te zijn door dit hulde blijk. De hulde wilde hij niettemin toekennen aan de sportlieden. „En zeker ook aan de initiatiefnemer van deze sportactie, voorzitter Westervveel", voegde hij eraan toe. Ik ben slechts één van tie schakels geworden in deze ketting van vriendschap en opofferingsgezind heid, die in deze vaak zo egoïsti sche samenleving hecht aaneenge smeed is gebleken, aldus Harry Plompen, die zei zeer gaarne op dezelfde voet te willen doorgaan. Hij riep iedere bestuurder, iedere sportman op om dit mooie werk te blijven steunen. De secretaris-penningmeester van het comité „Sport Steunt Zonneveld"de heer Harry L. Plompen te Middelburg is gisteren de jaarlijkse Valentijn hulde te beurt gevallen. Hier krijgen hij en zijn echtgenote deze „liulde" aangeboden door de voorzitter van liet comité, de lieer C. L. Westerweel. (FOTO P.Z.C.) namelijk voor de dorpen Lewedorp en Nieuwdorp. Ongetwijfeld zal de in dustrievestiging, die in de Sloemond is geprojecteerd, doorgang vinden. Weliswaar zal men het tempo van de verwerkelijking moeten afwachten, maar vast staat dat er industrie komt. De plannen, die hiervoor op sta pel staan. n.l. de aanleg van een nieu we provinciale weg naar het Zuid- Sloe en de voorzieningen, die getrof fen worden om naar dezelfde plaats een spoorwegaftakkiug te maken, zijn in een vergevorderd stadium. Als' toekomstige wooncentra van de industrie-bevolking zullen Nieuwdorp en Lewedorp wel een woordje mee spreken. Spr. was van mening dat ve le werkers in de industrie de voor keur zullen geven aan het wonen op het platteland, wanneer daarvoor ge schikte mogelijkheden bestaan. In dit verband prees de heer Philipse het gemeentebestuur van 's-Heer-Arends kerke, dat in Nieuwdorp een ruim op gezet uitbreidingsplan gereed heeft om zonodig dc eerste stoot van indus triewoningen op te vangen. Met de industrie-ontwikkeling aan ■de grenzen van de gemeente zal ongetwijfeld dc voorziening in ar beidskrachten voor de landbouw moeilijker worden. Als de plannen voor een kanaal door de Quarlcs- polder verwezenlijkt worden,- dan zal het grootste deel van de inwo ners daar op Walcheren aangewe zen zijn. Voorlopig is deze moge lijkheid nog niet aan de orde, waar toe voor de globaal geschatte kos ten ad 80 miljoen wel de grootste hindernis vormen. In elk geval ver wachtte spr. een gróte verande ring voor westelijk 's-Hcer- Arendskerke, afgezien nog van een eventuele herindeling van deze streek. Voor het „oude dorp" 's-Heer-Arends kerke ztfn er beslist minder perspec tieven. Werkgelegenheid ontbreekt om de. bevolking te doen toenemen. De verwezenlijking van een plan voor het vestigen van een verzorgings-in- dustrie aldaar, staat volgens de heer Philipse nog lang niet vast. 's-Heer- Hendrikskinderen tenslotte zal zeker aantrekkelijk blyven voor de vesti ging van mensen, die hun werk ir. Goes hebben en een voorkeur hebben voor het wonen in een landelijke om geving. Al met al ziet de toekomst voor de gemeente 's-Heer-Arendskerke er niet somber uit, concludeerde de in leider tenslotte. Op de inleiding van de heer Philipse volgde nog een drukke bespreking waarbij niet name de toekomst van de landbouw op het ogenblik het belangrijkste middel van bestaan weinig hoopgevend werd geacht. Vooral met het oog op de geringe ani mo voor het boerenwerk, de eenzij dige produktie en de pacht- en grond prijzen. Aan het begin van de vergadering had de voorzitter nog een dringend beroep op de leden gedaan om zich in to zetten voor do ledenwerfactie. De secretaris en de penningmeester brachten -jaarverslag uit, de laatste In mineur vanwege het kassaldo van f 1,06. werden Examens Aan de landbouwhogeschool te Wa peningen slaagde voor het kandi daatsexamen cultuurtechniek de heer J. A. Dcurloo te 's Heer Abtskerke. Voor het kandidaatsexamen bodem kunde en bemestingsleer slaagde aan deze hogeschool de heer P. J. Claeys te Oudelande. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het artsenexamen de heer C. E. M. de Maat te Vogelwaar de. A,an de Technische Hogeschool te Eindhoven slaagde voor het kandi daatsexamen elektro-technisch inge nieur, de heer J. A. de Keuninck te Cadzand. Het wegennet in West-Vlaanderen laat op vele plaatsen te wensen over en dit vormt ongetwijfeld een hin derpaal voor het vestigen van zware industrie. De investeringswet wil hier eveneens bijspringen. In 1961 worden belangrijke verbeteringswerken voor een bedrag van 50 miljoen fr. uitge voerd aan de autosnelweg Brussel Oostende. Verder zal een autostrada aange legd worden tussen .Brugge en Ca lais, die o.a. alle badplaatsen tussen Oostende en De Panne zal verbinden. Hierdoor zal tevens een uitstekende verbinding over de weg worden tot stand gebracht met Duinkerken, waar zich een .belangrijke industrie kern aan het ontwikkelen is, dank zij een intensieve steun van de Franse regering. Bij het ontwerpen van liet plan voor deze nieuwe autostrada denkt de Bel gische regering ook aan de tunnel, die onder liet kanaal zal gegraven worden en die te Calais duizenden auto's per dag zal „uitspuwen." Nieuwe brug of tunnel Er is verder een bedrag van 4.5 mil jard fr. voorzien voor het aanleggen van een autosnelweg van Antwerpen naar Kijssel. Deze weg zal te Antwerpen de Schelde kruisen door middel van een nieuwe tunnel of een brug. De havens van Antwerpen en Gent, evenals de nijverheidsstreken van Roeselare en Kortrijk zullen hierdoor een degelij ke verbinding krijgen met het Fran se noorden. Tenslotte is er nog een autosnelweg ontworpen tussen Brugge en Kort rijk, waar deze zal worden verlengd naar Doornik om aldus aan tc slui ten op de autoroute van Wallonië. Nieuwe tendens Door de uitvoering van al deze plan nen zal de Belgische regering in fei te een evolutie in de hand werken, die zich thans niet alleen in België, maar in de ganse wereld voltrekt. De zware industrie verplaatst zich naar de onmiddellijke nabijheid van de zee. De reusachtige uitbreiding van de staalindustrie heeft zich in de Verenigde Staten niet voltrokken te Pittsburg, maar integendeel zijn nieuwe bedrijven verrezen aan de Atlantische zeekust. Ook Frankrijk heeft zich naar deze nieuwe tendens gericht. De staalindustrie breidt zich niet uit in het oude centrum van Elzas-Lotharingen, maar er ontstaan integendeel nieuwe kernen, waarvan de voornaamste zeker Duinkerken is. Hetzelfde geldt voor Wallonië, waar do industriële uitrustingen aan het verouderen zijn. Dit verklaart, ook de scherpe tegenstellingen tussen Vla mingen en Walen, die de jongste tijd steeds heviger oplaaien. Vroeger betrokken de Waalse bedrij ven ijzererts uit Elzas-Lotharingcn. maar sinds vele jaren komen deze grondstoffen thans voornamelijk uit Zweden en ze worden per schip aan- J 1van de Belgische De Waalse bedrijven gebruiken dik wijls Limburgse kolen of Engelse, die dan weer per schip langs Oosten de, Antwerpen of Zeebrugge worden aangevoerd. Transportkosten spelen een zeer grote rol in de zware indu strie en het vervoer over zee is in feite spotgoedkoop in vergelijking met dit over de weg of per trein. Dit, samen met het steeds groter wordende tonnage van de schepen is een van de voornaamste oorzaken van liet zich verplaatsen van de zware industrie naar de zee. Nooit meer zelf afwassen! Op elke aanrecht is plaats voor de Colston. Niet groter dan een TV, vereist hij geen inscallatlekosten. Inlichtingen cn demonstratie bij MERISON N.V. Edisonstraat 3 Goc,s Alleenverkoop voor Zeeland. Levering uitsluitend via de detailhandel. RUSTIG WEER Droog weer met opklaringen. Zwak ke tot matige zuidwestelijke wind. Langs de kust van Holland en Zee land bij wind uit zee lagere middag- temperaturen, elders aanhoudend zacht. ZON 16 februari. Zon op 7.54 onder 17.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2